TÜRKLER DE HRİSTİYANDIR

• Bu konu 25 izleyen ve 75 yanıt içeriyor.
15 yazı görüntüleniyor - 1 ile 15 arası (toplam 76)
  • Yazar
    Yazılar
    klaus
    Anahtar yönetici

Agape 24-06- 06 09:55

Türkler de Hristiyandır!

Tüm İsa Mesih’de ki kardeşlerime esenlikler dilerim. Birkaç aydır yurtdışında olduğumdan dolayı sitenize girip,yazılanları okuyamıyor,yaşadıklarımı yazamıyordum,çünkü kullandığım bilgisayarım Türkçe karakterleri kabul etmiyordu,çok yazmak istedim ama … döndüm,şimdi yazıyorum….

Kendimi çok detaylı olarak tanıtmak isterdim ama nedendir bilmiyorum hala içimde bir çekingenlik var… Tek bildiğim şey Kurtarıcım İsa Mesih’den doğduğumdan beri ayrılmamış olmam ve bu günlerde O’na daha da çok bağlanmış olmam ve tek isteğim de Kutsal Ruh ile daha fazla dolmam gerektiğidir. Bunun için çabalıyorum ve hep dua ediyorum.

Açıklamak istediğim konuya dönmek istiyorum. Ben Türkiye İstanbul’da doğdum ve kendini her zaman Türk gören ve Türk olan bir aileden geliyorum. (Çok fazla ayrıntıya girmek istemiyorum ama açıklamam gerek bunu ailem eski İstanbul’lu köklerimizin Osmanlı’ya dayandığını söylerler…Bunları açıklamamın sebebi kendi soyumu tanıtmak değil asla ….) Benim için önemli bir soruna değinmek istediğim için bunları açıklıyorum… Türkiye’de Hristiyan olduğum için (ki Türkiye’de Hristiyanlar’da vardır ve sayılarımızın gittikçe artması beni çok mutlu ediyor) çoğu zaman Türk kabul edilmedim ama ben Türk’üm ve Türklüğüm ile gurur duyuyordum ve hep de gurur duyacağım.

“Türkler Hristiyan olmaz!” sözünü hep Türkiye’de duyardım ve yüzüme söylenirdi buna üzülürdüm çok. Çünkü ayrımcılıktan hep korktum,kaçtım,çoğu zaman kendimi gizledim. Dinimi içimde yaşadım… Uzmanlık alanımla ilgili kendimi geliştirmek için dört sene önce tek başıma bir Akdeniz ülkesine gitmiştim…. Çok güzeldi,çok güzel arkadaşlar edindim,öğretmenlerim ile de çok güzel diyalog kurmuştum ama asla benim Türk olduğuma inanmıyorlardı. “Türkler Müslüman olur, Türkler Arap kökenlidir” diyorlardı ve beni Avrupalılara benzetiyorlardı. Ben üzülmüştüm iki açıdan üzülmüştüm. Türkiye’de Hristiyan olduğum için Türk olarak nitelendirilmeme üzülürken Minicik bir Akdeniz ülkesinde de Türk olduğuma inandıramamıştım kimseyi… Ama gerçeği biliyordum ve Türk olmaktan ve Hristiyan olmaktan hep gurur duydum! Türkiye’de de öyle bir kesim var ki Avrupalılar’dan çok daha iyi ve Hristiyanlık’ta Avrupa’ya ,Amerika’ya özgü bir din değil! Din çok özel bir olgudur ve bunun bir ırkla özdeşleştirilmesi bana çok tuhaf geliyor! Türkiye’de de Avrupa’da da! Herne ise dört sene önce okumak için gittiğim sıkı Katolik kurallara bağlı minik Akdeniz adasında Türkleri ve kendimi tanıttım ve kabul ettirmiştim ve bu yüzden çok mutluydum. Beni çok sevmişlerdi ve Türklerinde Hristiyan olabileceğini anlayıp mutlu olmuşlardı. Türk tarihini, İlk kiliselerin çoğunun Türkiye’de olduğunu, Hristiyan azizlerin çoğunun Türk olduğunu hatta Noel Baba’nın ( Agios Nikolaus) Patara doğumlu bir Türk olduğunu anlatmıştım. Atatürk’ü anlatmıştım onlara ve Türkler hakkındaki önyargıları silinmişti ve beni çok sevmişlerdi,şu an bile artık o ülkeye gitme fırsatım olmasa da orada edindiğim arkadaşlarımla ve öğretmenlerimle iletişim halindeyim ve çok mutluyum ve Türkleri çok sevdiklerini söylüyorlar bu da beni mutlu ediyor. Ama o minik ada ülkesinin insanları çok anlayışlı ve farklı insanlarmış diye düşünmeye başladım. Çünkü beni o kadar üzmediler,beni tanıdılar ve Türkleri’de tanıdılar …

Çok fazla ayrıntıya girmeden bu sene yaşadığım ve beni üzen bir konuya değinmek istiyorum ve size sormak istiyorum acaba ben mi çok alınganlaştım yoksa alıngan olmam normal mi bunu öğrenmek de istiyorum. Bu sene de birkaç aylığına eşimin ailesini ziyarete,eşimin ülkesine gittik. Eşimin ailesi mükemmel insanlar ( Bu arada bunu da açıklamam gerek ben ve eşim Türkiye’de yaşıyoruz ve çalışıyoruz. Ben Türk vatandaşıyım eşimde Türk vatandaşlığına geçmek üzere… Üzüldüğüm konu herkesde bir önyargı var! Herkes birbirini tanımadan dinine ırkına ,aile ortamına bakarak fikir yürütüyor ve yanlış fikirler yürütüyorlar ve kimse birbirini tanımıyor,görmek istedikleri gibi görüyorlar,yargılıyorlar…. Ama insanların yargılaması beni etkilemez beni sadece Rab’bim yargılayabilir bunu düşünerek kendimi avutuyorum…. Bu yargılama konusu yani insanların birbirine karşı önyargılı olması durumu sadece Türkiye’de değil heryerde var. Bazen düşünüyorum Hristiyanım diyen Avrupalılar, ve bana sen Türksün Hristiyan olamazsın diyen Avrupalılar ne kadar Hristiyan? Sakın yanlış anlamayın ben asla yargılamıyorum ama sadece soruyorum bir yerde bir yanlışlık var acaba ben de mi? Rab’bimiz İsa Mesih dememiş midir? ” Yargılamayın ki yargılanmayasınız” diye. “İncil önce Yahudilere sonra Yahudi olmayanların olmak üzere iman eden herkesin kurtuluşu için Tanrı’nın kudretidir” Ben hep bu Kutsal Kitap sözlerine bağlıyım ve bağlı olacağım ama neden bu yargılama.. İncil her ulus için Kutsal’dır. Rab İsa Mesih tüm ulusların Kurtarıcısıdır! )

Anlatacak çok şey var ama çok uzun yazıp kimseyi sıkmak da istemiyorum… Son üzüldüğüm olayı da anlatiyim ama bana yardımcı olursanız sevinirim,çünkü bunları eşime anlattım sadece ama bana herşeyi çok kafama taktığımı insanlara çok değer vermemem gerektiğini söyledi ama ben tüm canlıları seviyorum ve değer veriyorum ama sonuçta insanlar tarafından üzülen yine ben oluyorum.Eşimin ailesini ziyarete gittiğimizi açıklamıştım daha önce. Eşimin ailesi gerçekten çok iyi insanlar bence onlar Kutsal kişiler,ama ne yazık ki orda eşimin bir arkadaşı ile tanıştım kendisi şaka yaptı ama ben alındım ve üzüldüm. Bana, ” sen Türk Talebansın, burada Hristiyansın,Türkiye’de de Hristiyan teroristsin,Türkler bombacı olur” dedi ,alındığımı anladı,çok üzüldü,şaka yaptığını söyledi ama iş işten geçmişti ,kırılmıştım bir kere.

Kırıldım çünkü ben her zaman İsa Mesih’deyim ve Kutsal Ruh’la dolmak için çabalarken kendi ülkemdeki kişiler beni yargılayıp kırıyorlar,Hristiyan bir ülkede ise benim Hristiyan olduğumu kabul ediyorlar,biliyorlar ama benim Türk olmamla dalga geçip “Türkler bombacı olur, Hristiyan’da olsan bombacısın” demesi şaka bile olsa çok kötü bir sözdü benim için. Türkler asla bombacı değil,Türkler aslında çok iyi bir ulus ve duygusallar,çok çabuk galeyana gelip öfkelenen bir ulus ama küçücük birşeyde duygulanan bir ulus,ne yazık ki bazı kesim var ki onları Türk olarak niteleyemiyorum,Türk ırkına zarar verdiklerini düşünüyorum ve bu yüzden de dünyanın tüm Türkleri yanlış tanımasına çok üzülüyorum! Ama bir gerçek daha var,öyle bir yeni nesil var ki karşımızda,Avrupa’lıyım diye kendisi ile övünen Avrupalılardan binlerce kat üstün ,kültürlü,bilinçli,iyi eğitim almış bir Türk Gençliği var ki işte ben onları çok seviyorum! Ayrıca Türk Hristiyanların da Avrupa’da ve Amerika’daki “ben Hristiyanım diyen ama Kutsal Kitab’a uygun yaşamayan,kiliseye dahi gitmeyen sadece Hristiyanlığı ile övünen kesiminden çok daha bilgili,bilinçli ve tam bir Mesih imanlısı olduklarını bu son yaşadığım olayla daha iyi anladım. Rab’bimiz hepimizi korusun,esenlik versin ve sayımızı arttırsın.

Yaşadığım sıkıntıyı dile getirdim,üzüntüyle yanlış birşey yazdım mı diye kontrol ettim ama bilmiyorum kırıcı birşey yazdım mı yargılamak bana düşmez ama son yazdığım taraf belki yargılama içeriyor olabilir ama yine de silmek istemiyorum çünkü ben Türk ulusunu seviyorum ama katil ruhlu olup da terorist eylemler de bulunanları Türk olarak niteleyemiyorum ve Türk ulusunu kirlettiklerini düşünüyorum,ulusu değil aslında insanlığı kirlettiklerini düşünüyorum ama gördüm ki insanlık heryerde kirlenmiş aslında!

Site yönetimi bu mesajımı yayınlasada yayınlamasa da mutlu olacağım,çünkü en azından burda kendi duygularımı açıklayıp rahatladım,çoğu zaman yaşadıklarımı içime atan bir yapıya sahibim,kimseye açıklamam pek ama burada açıklamış olmam beni biraz rahatlattı. Umarım beni anlayışla karşılarsınız. Rab’bimiz tüm Türk ulusunu korusun,sayımızı artırsın,ülkemize ve dünya halkına da huzur,adalet ve esenlik versin. Amen. (Agape)

Anonim
    Pasif

Değerli kardeşim hepimiz insanız.Irkımızı seçmek elimizde olmadığı gibi ırk temelli düşünce sistemleri ile mesihi ve onun anlattığı sevgiyi ne kadar anlayabiliriz?Doğamız gereği hepimiz günahkarız.Esen kal kardeşim.

Anonim
    Pasif

arkadaşlar öncelikle hepimizin zafer bayramı kutlu olsun
    ben inançlı bir müslüman olarak,'türkler hristiyan olamaz' deyişine katılmadığımı söylemek istedim.
    allah herkese hür bir irade vermiştir ve herkes kendi inancını seçme hakkına sahiptir.ben müslümanlığı ailem müslüman olduğu için değil,gerçekten müslümanlığı anlamaya çalışıp onda huzur bulduğum için seçtim.
    hepinize saygı duyuyorum seçiminizden ötürü,aynı zamanda hepinizdende saygı bekliyorum.
    lütfen müslümanlığı gerçekten anlamaya çalışmadan inancımız hakkında hakaretlerde bulunmayın,inancımızı karalayacak söylemlerde bulunmayın.
    müslümanlığı yalnız yobaz insanlara bakarak değerlendirmeyin.kuranı ayetleri ayrı ayrı okuyarak değerlendirmeyin.kuran bütün olarak yorumlanması gereken bir kitaptır.başını sonunu anlamadan karışık okursanız onu kalben anlayamazsınız ,tamemen yanlışa düşersiniz.bugün müslüman olan birçok yobaz insanın üzülerek kuranı anlamadıklarını görüyorum ve üzülüyorum.
    şunuda söylemek isterimki kuranın her kelimesi anlam içerir.bunuda herkes göremez.dün bu foruma girdiğimde gerçekten üzüldüm.islam dışardan ne kadar kötü,korkunç görünüyo diye kendi inancımdan ürktüm bi an.hakaret dolu ,islamı küçümseyen mesajlara üzüldüm.sonra kuranı açtım içimi rahatlatır diye ve karşıma çıkan ayet sonunda şu sözler vardı ''ilimden nasipsizlerin üstüne allah işte böyle mühür basıyor.o halde sabret!kuşkun olmasınki,allahın vaadi haktır.imanı kemale ermemişler seni hafifliğe sevk etmesinler/seni küçümseyemeyecekler.''işte ben bu yüzden imanlıyım.ne zaman başım sıkışsa imanla kuranı açıyorum ve o hep beni rahatlatıyor bana yol gösteriyor.arkadaşlar bu konuda sizlerle tartışmaya girme taraftarı değilim ama sizden bir ricam var.
    lütfen bundan sonra nancımızı küçümsemeyin!
    hepinizin inancına saygı duyuyorum ve sizdende aynı saygıyı bekliyorum.lütfen söylediğiniz her şeyin birilerini incitmediğinden emin olmadan yazmayın.
    allah hepimizi korusun

klaus
    Anahtar yönetici

Songül arkadaşımız.. Forumumuza üye olup görüşlerinizi ve düşüncelerinizi bizimle paylaştığınız için teşekkür ederiz. Ayrıca, forumda okuduğunuz ve islama hakaret olarak nitelediğiniz yazılardan, forum yöneticileri olarak sorumlu olmadığımızı belirtmek istiyoruz. inancınızla ilgili aşırı eleştiriler veya sizce hakaretler yapılmışsa, sözkonusu yazılara bir üye olarak cevap veya yorum ekleme hakkınız vardır.
    Elbette sizin aradığınız huzuru islamda ve Kuranda bulmanıza bizler de saygı duyuyoruz. İnanç bütünüyle bir vicdan konusudur ve her bireyin ikna olması ve inanması diğerlerinden farklı farklıdır. Bizler de aradığımız ruhsal huzuru, günahların bağışını, şeytandan, ölümden ve günahtan özgürlüğü Rab İsa Mesihte ve İncilin sayfalarında bulmuş olan insanlarız. Hiçkimsenin baskısı, zorlaması veya iknası altında kalmadan kendi arayışımızla ve kendi özgür irademizle karar vererek isa Mesih'e inandık. Amacımız İslamı veya herhangi başka bir inancı karalamak ve kötülemek degil, ama inandığımız Rabbimiz İsa Mesih'i ve Onun sagladığu kurtuluşu türkçe konusan insanlarla paylasmaktır.

Sonraki yazı ve yorumlarımızda tekrar karşılaşmak dileğiyle esenlikler diliyoruz..

Anonim
    Pasif

valla sefım ben hırıstıyan degılım ama bende 4 sene yasadım turk oldugumdanda cok dertler cekdım benımlen konusanlar turklerın dusuncesı bole olamaz dıye ıkıleme dusduklerını gordum bızı hala 600 sene oncekı gıbın gormekde nedense ısrarcılar bılgısız cahıl bır toplum olarak gormek onların daha kolayına gelıyor tanımakmı pek cabaladıklarınıda soleyemem bende normalınde kolay kolay kontaga gıremezdım arkadasımın esı sayesınde tanıdım onlar benı tanıdıkca ben onları tanıdıkca kaynasdık cok zor durumlarımda yardımlarını gordum turklerden daha cana yakınlar ama alısırlarsa yoksa normal olarak temkınlıdırler bazıları zaten hıc ızın vermez bırcok defa muhabbetlerımızde bızım bılgı sevıyemızı olcduler ve sınavı gecdık sasırtarak cunku muhattap olduklarım unıversıtelılerdı fazla uzatmım velasım ıyı yonlerı var amaa ben bır turklen evlıyudım kendısı vatandasdı bosanma durumuna geldık ve zaten tum hayatımın sorunları ve kızgınlıgımda ole cıkdı haklı oldugum konularda sırf turkum dıye benı haksız ılan etdıler benı degısık yollara suruklemek ıstedıler ozellıklen sıddet demısdın ya bız cabuk gaza gelıyoruz dıye bakma onlar bızı bızeden dah ıyı tanıyorlar uzerıme asılsız ıddalarda bulunduılar ornegın turkler karılarını dover hatta oldurur yaaa benımde karımı oldurecegımı ve bundan kaynaklı benım uzerıme polıslen avukatlan hatta komısyonların bana haber vermeden aldıkları kararları yazdılar cızdıler okadar ılerı gıttılerkı turkıyede askerlıgımı komando ve koruma oldugum ıcın hatta ısımın hava lımanında guvenlık gorevlı oldugumdan dolayı potansıyel katıl ılan etdıler (yalanım yok kagıtlar hala elımde anı olarak saklarım)pıskolojık baskı unsuru olusturdular calısdıgım yere haber verıp gonderıceklerını benım anlasmamı uzatmamasını bunun gıbın cırkın seyler sonunda bıraz demokrat bır polıslen gorusdum bende demokrat oldugumdan anlısıyorduk dedım neden bunlar ben hayatımı hıce saydım geldım sımdı benım hayatımı neden sılıyonuz dedıgı laf su denız sen turksun esımde turk dedım ama oo ısvıcre vatandası ve sız turkler cok kotu olaylar yapdınız aama herkes bır degıl dedım o yapılanları ben yapmadım dedım oda bırkere buradakı ınsanların bır turk ımajı var resım cercevesı ıcınde bakıyorlar ne yapsanda bu cerceveden kurtulamıyorsunuz sen fazla ugrasma kazanazmazsın dedı ben demokrası ve hukuk ıcınde hakkımı alıcam dedım amaa dedıgı cıkdı her dedıklerı ınsanhakları varya hepsı sadece kagıt uzerınde adet yerını bulsun dıye oldu ben ne dedıysem dıkkate bılem alınmadı delıllerım degısık kanunlara takıstırılıp etkısız hale getırıldı ve dedıklerı oldu kaybetdım anlamsız bır sekılde bende dondum cunku butun yolarımı tıkadılar bısey kaybetmedım maddı olarak kaybetdım ama ben sozumde durdum dondum ama hıc kımse bana avrupanın ınsan hakları hıkayesını anlatmasın hepsı palavra haa bu olaylardan dolayı tum ınsanlarımı sucluyorum kesınlıklen degıl guzel dostluklarım oldu cok hırıstıyan ınsanlar tanıdım cogu bızım muslumanlardan daha musluman demek ıstedıgım su bız ne yaparsak yapalım genede turkuz hıc bosuna cenemızı yormayalım dın dıl ırk bu dunyada onemını yıtırmedıkce bole kotu vakalar artıcak yanı senın bombacı terorıst olman hırıstıyan olman hıc bısey ıfade etmez sefımbızler bırarada yasarız sorun yok onemlı olan bu sanal sorunları yapanlara bırlıkte mucadele vermemız ALLAH TUM INSANLARI KORUSUN benım slogonumda bu hosca kal

Anonim
    Pasif

@soni 3279 wrote:

arkadaşlar öncelikle hepimizin zafer bayramı kutlu olsun
    ben inançlı bir müslüman olarak,’türkler hristiyan olamaz’ deyişine katılmadığımı söylemek istedim.
    allah herkese hür bir irade vermiştir ve herkes kendi inancını seçme hakkına sahiptir.ben müslümanlığı ailem müslüman olduğu için değil,gerçekten müslümanlığı anlamaya çalışıp onda huzur bulduğum için seçtim.
    hepinize saygı duyuyorum seçiminizden ötürü,aynı zamanda hepinizdende saygı bekliyorum.
    lütfen müslümanlığı gerçekten anlamaya çalışmadan inancımız hakkında hakaretlerde bulunmayın,inancımızı karalayacak söylemlerde bulunmayın.
    müslümanlığı yalnız yobaz insanlara bakarak değerlendirmeyin.kuranı ayetleri ayrı ayrı okuyarak değerlendirmeyin.kuran bütün olarak yorumlanması gereken bir kitaptır.başını sonunu anlamadan karışık okursanız onu kalben anlayamazsınız ,tamemen yanlışa düşersiniz.bugün müslüman olan birçok yobaz insanın üzülerek kuranı anlamadıklarını görüyorum ve üzülüyorum.
    şunuda söylemek isterimki kuranın her kelimesi anlam içerir.bunuda herkes göremez.dün bu foruma girdiğimde gerçekten üzüldüm.islam dışardan ne kadar kötü,korkunç görünüyo diye kendi inancımdan ürktüm bi an.hakaret dolu ,islamı küçümseyen mesajlara üzüldüm.sonra kuranı açtım içimi rahatlatır diye ve karşıma çıkan ayet sonunda şu sözler vardı ”ilimden nasipsizlerin üstüne allah işte böyle mühür basıyor.o halde sabret!kuşkun olmasınki,allahın vaadi haktır.imanı kemale ermemişler seni hafifliğe sevk etmesinler/seni küçümseyemeyecekler.”işte ben bu yüzden imanlıyım.ne zaman başım sıkışsa imanla kuranı açıyorum ve o hep beni rahatlatıyor bana yol gösteriyor.arkadaşlar bu konuda sizlerle tartışmaya girme taraftarı değilim ama sizden bir ricam var.
    lütfen bundan sonra nancımızı küçümsemeyin!
    hepinizin inancına saygı duyuyorum ve sizdende aynı saygıyı bekliyorum.lütfen söylediğiniz her şeyin birilerini incitmediğinden emin olmadan yazmayın.
    allah hepimizi korusun

canım kardeşim bende bir müslüman olarak busiteye girdiğimde aynı senin gibi çok üzüldüm..elbette onlara karşı çıkma inançlarını kötüleme gibi bir hal içinde değilim.senin gibi düşünüyorum..dinde özgürlük şart değilmi..sevgiyle kal

Anonim
    Pasif

Bu durumun tarihi vesikalarla açıklanabilirliği yoktur. Türkler’in bir zamanlar Hıristiyan olması ya da olmamasının şu anla ne ilgisi olabilir ki? Buradan yola çıkarak hangi sonucu elde edeceğiz?

Armagan
    Anahtar yönetici

Sevgili demokratforum, Türklerin hem tarih içerisinde hem de günümüzde hristiyan oldukları konusuyla ilgili belgeler bilinen gerçekleri yansıtırlar ve hiçbiri hayali değildir. Romanyada ve Moldavyada yasayan 400.000e yakın ortodoks Gagauz Türkleri nasıl hayal olabilir? Belki sizin haberiniz olmadığı için sizce hayal olabilir.

Türklerin tarihte veya şimdi hristiyan olup olmamalarının anlamı ve değeri çok büyüktür. Çünkü bu gerçek, birçok önyargılı ezberin yıkılışını kanıtlar. Hani derler ya, Türk eşittir müslüman… Bir türk asla hristiyan olamaz, gibi boş ezberlere birer cevaptır.. İnsanlar bu yolla türklerin de hristiyan olabileceklerini veya olduklarını belki anlamaya başlayabilirler…

Anonim
    Pasif

Efendim, ben tarih doktoruyum, bana kaynak gösteriniz, kaynak ismi veriniz. Ben nickimden de anlaşılacağı üzere demokrat bir insanım. Bana iddia ya da teoremlerle gelmeyiniz. Ben tamamen size kaynak ismi soruyorum, yani bahsettiğiniz yıllara ait yazılı bir eser.

Bu arada, hala iddiam şudur ki, Türkler’in tarihte bir başka dine mensup olmalarının günümüzle her hangi bir bağlantısı kurulamaz. Türklerin şaman olduğunu bilmeyen yoktur. Gök-Tanrı inancı yani. Ama günümüzdeki Türklerin büyük bir kısmı Müslüman. En azından şaman olan yok.

Bu arada, Kama’lar gibi Hıristiyan olan Türk boylarının olduğunu da biliyoruz.

Saygılar.

Armagan
    Anahtar yönetici

Sevgili demokratforum, tarih doktoru olmaniz çok sevindirici. Herhalde ders müfredatınızda türklerin hristiyanlık tarihi içerisinde aldığı role hiç yer verilmemiş.

Forumumuzun adından da anlaşılacağı gibi, bizler hristiyan türkleriz. Forumdaki ilgili bölüme giderek Türk hristiyanlar ile ilgili haber ve bilgileri okuyabilir, bilgilerinizi arttırabilirsiniz.. http://www.hristiyanturk.com/forumdisplay.php?f=17

Anonim
    Pasif

@demokratforum 13233 wrote:

Bu durumun tarihi vesikalarla açıklanabilirliği yoktur. Türkler’in bir zamanlar Hıristiyan olması ya da olmamasının şu anla ne ilgisi olabilir ki? Buradan yola çıkarak hangi sonucu elde edeceğiz?

Sevgili Demokratforum;
    açıklanabilir belgelerden yola çıkarak sonuca varmak istediğin anlaşılıyor…ben tarih doktoru değilim ama hem istediğim için hemde mesleğim icabı sürekli bir araştırma içindeyim.. araştırmalarım sadece din ve inanç sistemi üzerinede değil..
    ama senin öncelikle sunu anlayabilmen gerekiyor… geçmişte hangi inanc yada kültür olursa olsun bunlar papirus ve parşomenlere yazılmaktaydı. ve yıllara yenik düşmüşlerdir. ele geçenler az sayıda olmaına karsın tamamı bırbırıne yakın oldugu zaman analıtık sonuclardan olumlu olarak gecer. bu zaman yenık dusenlerın dısında bırde ınsanalra yenık dusen kanıtlar vardır mesela cok gecmıse donmeye gerek yok…yakın tarıh osmanlıya donduguuz zaman osmanlının yıımından sonra kalan bır cok belge cop fıyatına satılmıstır… kanıtı belgelerde arama.. kalbınde ara bulacaksın…
    ayrıca demokratlık tezat bır sekılde karsı cıkmak degıl .. tam tersı kararlara ve karsılıklara saygılı olmaktır… gelmeyın dıye bır kelıme kullanan kısının ne kadar demokrat oldugu dogrusu tartısılır… sevgıyle kal

Anonim
    Pasif

Tarih doktoru olan kardesim,Rusya federasyonu içerisinde birer özerk devletler olan Hakasya,Çuvaşistan,Başkırdistan,Tuva,cumhuriyetlerinin halkı Kadim Türk halklarıdır ve dinleri hristiyan ortodokstur ayrıca Kazakistan Türklerinin ve Tataristan Türklerinin azımsanmayacak bir kısmı da hristiyan ortodoksturlar tabiki buna ek olarak Kerkük teki Kalagavurları olarak isimlendirilen halk ta Katolik Türkmenlerdir,Bir Türklük şaheseri bence ve 11.yüzyıldan beri Türklüklerini Hristiyanlıkla yaşatan Gagavuz Türkleri hristiyan ortodoksturlar daha ne örnek verelim bu Türk kavimleri hazar ın kuzeyinden geçerek araplarla karşılaşmamıs ve onların yaşayış ve geleneklerinin tarihlerinin toplamı olan islam denen yıkım ile karşılaşmamışlardır.Çok uzaklara gitmeyin arkadaşlar 1924 mübadelesinde özbe öz Türk olan Osmanlı sarayından bile Türk olan Karaman Türklerinin acısı hala yüreklerimizde suçları ne idi bilirmisiniz sadece ve sadece hristiyan olmaları idi.Rab Mesih in sevgisi sevdası Tüm Türk milletimin yüreğinde olsun Tanrım Yurdumuz Türkiyemizi korusun Amin Amin Amin.

Anonim
    Pasif

Bir internet sitesinde okudugum yazıyı sizlerle paylaşmak istedim Türklerin doğuştan müslüman olamayacağı,Türk kültürüne ve eski dini olan şamanizme ve göktanrı dinine müslümanlığın benzer oldugu için Türklerin isteyerek müslüman olduğu saçmalığını ve yalanını bu yazıyı okuyunca daha iyi bir anlayacağımızı zannediyorum eğer yönetici arkadaslar yayınlarlarsa sevinirim.

Aşağıdaki bilgilerin tamamı İslami kaynaklardan, Taberi ve Zekeriya Kitapçı gibi İslami tarihçi ve yazarlardan alınarak düzenlenmiştir.
    Türklerin kılıç zoruyla Müslümanlaştırılmaları ile ilgili 670’li tarihlere dayanan bilgiler maalesef okullarda bizlere hiçbir zaman verilmemiş, verilen bilgiler ise, Türklerin Müslümanlığa geçişleri kendi istekleri ile olmuş gibi gösterilerek, 740’lara kadar ki tarih atlanarak verilmiştir.

İslam”ın Türklere zorla kabul ettirilmeleri ile ilgili 670’lerden başlayarak 740’lara kadar uzanan tarihin bize okullarda anlatılmamasının nedenlerini, bu kısa tarihi öğrenince biraz daha anlamak mümkün olabilecektir. Şimdi, bu atlanan 70 senelik tarihe bir göz atalım..

1. TARİHİN EN AŞAĞILIK SOYKIRIMLARINDAN BİRİ – TALKAN KATLİAMI

Buhara’da olanlar diğer Türk Beyliklerinde de etkilerini gösterir.. Aynı şeylerin kendi başlarına geleceğinden korkmaktadırlar.. Sogd meliki Neyzek Tarhan şehrinin yıkıma uğramaması için Kuteybe ile anlaşmak zorunda kalır.. Bu anlaşmaya göre Tarhan haraç verecek ve tarafsız kalacaktır.. Ancak bu tarafsız kalmalar ve Türklerin birleşememeleri Arapların işlerini kolaylaştırmış ve Türk beyliklerini istedikleri gibi istila edip talan etmişlerdir.. İlk olarak saldırıya uğrayan Kibac Hatun’a diğer beyliklerden yardım gelmeyince, o yardımı esirgeyenler aynı akibete uğramışlardır.. Bu olaylarda Türklerin belli bir şekilde organize olamamaları da onların Araplar tarafından istila edilmelerini kolaylaştırmıştır.. Neyzek Tarhan daha sonra Kuteybe ile yaptiğı anlaşmada hatalı olduğunu ve bu anlaşmanın kendisine hiçbir güvence getirmeyeceği gibi diğer Türk Beylerine de ihanet etmiş olacağını anlar.. Tohoristan’a dönerek bütün Türk Beyliklerine birer mektup yazar ve onları ortak bir direnişe girmeleri için uyarmaya çalışır.. İlk olumlu yanıt Talkan meliki Sehrek’den gelir..Tarhan’ın planlarını öğrenen Kuteybe, buna karşılık Belh şehrinde hazırlık yaparak, baharda büyük bir ordu ile Talkan şehrine doğru yürür.. O ana kadar bir direniş hazırlığı yapamayan Talkan şehri meliki Sehrek, Kuteybe’nin gelişinden önce şehri terkeder.. Şehre hiç savaşmadan giren Kuteybe’nin adamları şehirde eli kılıç tutabilen nekadar erkek varsa hepsini kılıçtan geçirirler.. Bu katliam o zamana kadar yapılanların en büyüğüdür.. Kuteybe bu katliamı diğer beyliklere ibret olması için yapar.. Kuteybe’nin askerleri öldürebildikleri kadar öldürürler, geri kalanları da, Talkan yolu üzerindeki ağaçlara asarlar.. Bu yolun 4 fersah ( 24 Km.) mesafelik bölümü Türklerin ağaçlara asılan cesetleri ile doludur.. Talkan katliamı tarihe, Arapların o güne kadar yaptıkları katliamların en büyüğü olarak geçmiştir.. Halk, Müslüman Araplarla savaşmadığı halde, Kuteybe ve askerleri sırf diğerlerine örnek olsun diye 40.000 kadar kişiyi kılıçtan geçirmiş, ağaçlara asmıştır.. bütün bunlar hep İslam adına yapılmıştır..
    Kuteybe, Talkan katliamından sonra Suman’a girer.. erkeklerin pek çoğunu öldürterek, kadınlarını ve kızlarını cariye olarak alıkoyar.. Daha sonra Kes ve Nesef’de aynı şeyleri yapar.. Erkekler öldürülür, Türk kadın ve kızları utanç verici bir şekilde Araplara cariye olurlar.. Daha sonra Faryab’a yönelir ve Faryab’ın teslim olmasını ister.. Faryab halkı başlarına gelecekleri bildiklerinden teslim olmaya yanaşmazlar.. Erkekleri dövüşerek ölürler.. Bütün şehir yakılır.. Araplar bu şehre yakılmış şehir anlamında Muhtereka derler.. Kuteybe, Faryab’dan sonra, Tarhan’ın çekildiği kale Bazgis’i kuşatır.. 2 ay süreyle devamlı olarak buraya saldırır fakat bir sonuç elde edemez.. Bu arada kış yaklaşır..Kuteybe’nin kışın savaşacak gücü yoktur ancak, kale içindeki Türklerin de yiyecekleri bitmiştir.. Her iki tarafta savaşın kendileri için kaybedildiğini düşünür.. Kuteybe son olarak bir hileye baş vurur.. Tarhan’ın yanına Muhammed bin Selim adındaki adamını gönderir.. Muhammed ibni Selim Tarhan’ın teslim olması durumunda kendisine hiç bir şekilde zarar gelmeyeceği güvencesini verir.. Kalenin açlık içinde olmasından dolayı Tarhan’ın Kuteybe’nin teklifini kabul etmesinden başka yapılacak bir şeyi yoktur.. Komutanları ile görüşüp teklifi kabul ederler.. Silahlarını teslim ederek kaleden çıkarlar.. Tarhan kaleden çıkar çıkmaz yakalanır, etrafı hendek açılmış bir çadırda zincire vurulur..Kuteybe bu arada Tarhan’ı hemen öldürmez.. Haccac’a haber göndererek ne yapacağını sorar.. Haccac Tarhan için, “ O bir Müslüman düşmanıdır hiç aman vermeden öldür” der.. Kuteybe önce Tarhan’ın iki oğlunu, Tarhan’ın ve toplanan halkın gözü önünde öldürtür.. Arkasından 700 kadar Türk savaşçısının başlarını gene Tarhan’ın ve halkın gözü önünde kestirir.. Tarhan’ı da bizzat kendisi öldürür.. Bütün kesilen başlar Haccac’a gönderilir.

Tarhan’ın öldürülmesinden sonra, Kuteybe, Aral Gölü’nün altında bulunan Harzem bölgesine yürür.. Harzem’de Caygan ile Havarizat arasında taht kavgası vardır.. Kuteybe Caygan’la işbirliği yapar.. Önce Havarizat ile etrafındakileri öldürtür.. Arkasından Camhud melikini yenerek 4000 civarında esir alırlar.. Ancak, daha sonra bunlar Kuteybe’nin emri üzerine öldürülürler..

Bu olay, Ziya Kitapçı”nın, İslam Tarihi ve Türkler adlı kitabında aynen şöyle anlatılır ;
    Bu harblerden birinde, et-Taberi”nin bütün tafsilatı ile anlattığına göre, bir defasında Abdurrahman b. Müslim, Kuteybe”ye, 4000 esirle gelmişti. Kuteybe, Abdurrahman”ın böyle kalabalık Türk esirleri ile geldiğini görünce hemen tahtının çıkarılmasını ve bir meydana kurulmasını istedi. Tahtının üzerine mağruru bir eda ile oturan Kuteybe, bu Türk esirlerinden bin tanesini sağına, bin tanesini soluna, bin tanesini arkasına ve bin tanesinide önüne dizilmelerini söylemiş ve sonrada Arap askerlerine dönerek yalın kılıç bu Türklerin kafalarının koparılmasını emretmiştir. Cebbar, zorba, insafsız Arap komutanının etrafının bir anda bu Türklerin kafa kol ve gövdeleri ile bir kan gölü haline geldiğinden hiç kimsenin şüphesi olmamalıdır. Bu harblerde öldürülen Türklerin haddi hesabı yoktu. Nitekim bu vahşetten adeta gururlanan bir Arap şairi Kaah el-Aşkari şöyle haykırmıştır,

”Kazah ve Facfac önlerinde korkudan birbirlerine sarılmış zavallı Türkleri öldürdüğünüz geceleri hele bir hatırlayınız.

Herkesi kılıçtan geçirdiniz. Sadece ata dahi binmeyecek yaşta küçük çocuklar kaldı. Binenlerde o hırçın atların sırtında sanki bir yük gibiydiler.”

Harzem’de ayaklanan halk, Kuteybe ile işbirliği yaptığı için Caygan’ı öldürür..Bunun üzerine, Kuteybe bütün Harzem’i yakıp yıkar, halkı kılıçtan geçirir.. Harzemli ünlü Türk bilgini, Biruni Harzem’deki uygarlığın yok edilişini şu şekilde anlatır.. “Kuteybe, her çareye baş vurarak Harzemlilerin yazılı dilini bilenleri, geleneklerini koruyanlarını, bütün bilginleri öldürttü, böylece herşey karanlıklara gömüldü.. İslam Harzemlilerin içinde girerken, onların tarihi hakkında bilinenleri artık öğrenme olanağı bırakmadı..Harzem’i yıktıktan sonra Kuteybe, Semerkant üzerine yürür..Semerkant meliki Gurek üzerine gelen Müslümanlara karşı diğer Türk Beyliklerinden yardım ister.. Taşkent ve Fergane’den yardım gönderir, fakat gelen birlikler yolda Kuteybe’nin askerleri tarafından pusuya düşürülerek yok edilirler..Semerkant, kuşatılır.. Araplar mancınık ateşi ile saldırırlar.. Daha fazla dayanamayacağını anlayan Gurek, Kuteybe ile anlaşmak zorunda kalır..Bu anlaşmaya göre,

1.Semerkant Araplara her sene 2.200.000 altın ödeyecektir..
    2.Bir defaya mahsus olmak üzere 30.000 Türk gencini esir olarak verecektir..
    3.Şehirde Cami yapılacaktır..
    4.Şehirde eli silah tutan kimse dolaşmayacaktır..
    5.Tapınak ve putlardaki tüm mücevherler Kuteybe’ye teslim edilecektir..

Daha sonra Kuteybe, altından yapılan putları erittirerek alır ve Merv’e geri döner.. Dönerken kardeşi Abdurrahman bin Muslim’i Semerkant’ın başına vali olarak bırakır..
    Kuteybe’nin Merv’e dönüşünden sonra, Türkler kendi aralarında işgalci Müslümanlara karşı bir direniş birliği kurarlar.. Zaman zaman Ceyhun ırmağını geçerek Araplara pusu kurar ve ciddi zararlar verirler.. Haccac Kuteybe’ye Taşkent ve Fergana’yi işgal etmesi talimatını verir.. Kuteybe Taşkent’e gider fakat başarılı olamaz.. Bu arada Haccac ölür. Halife Velid, Kuteybe’ye Türklere karşı savaşları devam ettirmesini söyler.. Kuteybe bu sefer Kasgar’a doğru yola çıkar.. Tam Kasgar’ı kuşatacakken Halife Velid ölür, yerine Süleyman ibni Abdülmelik halife olur.. Bu yeni Halife ile arası hiç iyi olmayan Kuteybe Kasgar seferini yarıda bırakarak ona karşı ayaklanır, ancak kendi komutanları tarafından 11 yakını ile birlikte 716 senesinde kafası kesilerek öldürülür.. Çünkü Kuteybe’nin komutanları Halifeye karşı gelmek istememişlerdir..

Taberi Anlatımları

Aşağıdaki pasajlar doğrudan Taberinin anlatımından alınmıştır.

Tarih-i Taberi / Cilt 3/(Syf-343)

Her kim Türk’lerden baş getirirse yüz dirhem vereceğim. İmdi müslümanlar bir bir Türk’lerin başını kesip getirip 100 dirhemi aldılar.Ve Türk’leri dağıtıp hesapsız kırdılar ve mübaleğa ile mal ve ganimet alıp yine dönüp Merv’e geldiler.

Yaz gelince Kuteybe Horasan şehirlerine nameler gönderip asker topladı. Sonra göçüp Talkan’a vardı. Şehrek ki Talkan meliki idi. Neyzekle müttefik idi. Kuteybe’nin geldiğini işitince kaçtı. Kuteybe Talkan’a girdiği vakit hükmetti ki ahalisini kılıçtan geçireler. Ne kadar kırabilirlerse kıralar. Bunun üzerine Kuteybe’nin askeri orada hesapsız adam öldürdü.

Rivayet ederler ki 4 fersenk yol iki taraftan muttasıl ceviz ağacı dallarına adamlar asılmış idi. Oradan göçtü. Mervalarüd’e kondu. Oradaki melik kaçtı. Kuteybe onun da iki oğlunu tuttukta kalan şehrin beyleri itaat edip istikbale geldiler.(Syf-344)

Kuteybe dedi: – Vallahi eğer benim ömrümden üç söz söyleyecek kadar zaman kalmış olsa bunu derim ki (Uktülühü uktülühü uktülühü). ( Hepsini öldürün, hepsini öldürün, hepsini öldürün )
    Bunun üzerine Neyzek’i ve iki kardeşi oğulları ki biri Sol ve biri Osman’dır. Ve yine o kendisi ile mahsur olanların hepsini öldürdüler.hepsi 700 adam idi. Buyurdu başlarını kesip Haccac’a gönderdiler.(Syf-347)
    Kuteybe deve palanı demek olur.(Syf-351)
    …….

Bu 70 yıl süren Türk-arap savaşlarının en önemli noktaları ve sonuçları ;

1- 100.000’in üstünde Türk katledilmiştir.
    2- 50.000’in üstünde Türk genci köle ve cariye yapılmıştır.
    3- Şehirler yağmalanmış , ganimet diye halkın herşeyi talan edilmiştir.
    4- Tüm zenginlikler , tarihi eserler yokedilmiş , yakılmış , yıkılmıştır.
    5- Dünyanın en büyük katliamlarından biri olan “Talkan Katliamında” 40.000 Türkün kesilerek
    24 km yol boyunca ağaçlarda sallandırılmıştır.( Tarihte örneği çok azdır.)
    6- Aynı şekilde “Curcan Katliamında da esir alınan 40.000 Türk’ün nehir kenarında kafaları
    kesilmiş , nehrin suyu kıpkızıl olmuş , cesetler yine ağaçlarda sallandırılmıştır.
    7- “Teslim olursanız canınız bağışlanacak” sözü hiç bir zaman yerine getirilmemiş ,
    “Şeriat söz tanımaz” denilerek kadın-erkek kılıçtan geçirilmiştir.

8- Araplar tarihte yaşadıkları bu en büyük yağma ve talandan çok büyük servet elde etmişlerdir.
    9- Türkler böyle bir vahşet ve mezalimi Çinlilerden dahi görmemişlerdir.
    10-Bu tarihi gerçekler “islam etkilenmesin” düşüncesiyle gizlenmekte , bahsedilmemektedir.
    Türkçü siyasetçiler dahi konuyu geçiştirmektedir. Bundan da Araplar nasiplenmektedir

Arabların dinini asla ve asla severek kabul etmedi Türk milleti .

Anonim
    Pasif
    melodyservo;13940 wrote:
    isa mesihi hristiyanlar neden öldürdü madem onu tanrı olarak benimsiyorlar neden öldürdüler bu konuda bir açıklama bekliyorum sizden ben isayı bir peygamberimiz olarak bilirim ve sevdiklerimden de yer alır ama tanrı olarak değil peygamber olarak

benim Tanrım Herşeye gücü yeten irade sahibi olan yüce ALLAH (c.c)tır

Sayin Melodyservo

Hristiyantürkforum sitesine hosgeldiniz.Umarim forumdaki bilgilerden yararlanir ve bilmediginiz konulardaki sorularinizi burdan bizlere sormakla cevaplarinizi alirsiniz.

melodyservo;13940 wrote:
    isa mesihi hristiyanlar neden öldürdü madem onu tanrı olarak benimsiyorlar neden öldürdüler bu konuda bir açıklama bekliyorum sizden

Hemen aciklayayim.Isa Mesih’i hristiyanlar degil o zamanda yasayan yahudi din adamlari kiskancliklari ve imansizliklari sonucunda o zamanki Roma Valisi olan Pontoslu Pilatus’a sikayet edip ve halki da kiskirtiktan sonra Isa Mesih’i carmiha gerdirme cezasina carptirilmasina sebeb olmuslardir.Bütün bunlar Incil’de detayli bir sekilde yazilmistir.Incil’i okumadiginiz anlasiliyor.Bence öncelikle bir Incil edinip okuyun.Böylelikle bilgi sahibi olup cogu sorulari sormaniza gerek kalmayacak.Anlayamadiginiz yerler olursa yine soru panosuna sorularinizi sorabilirsiniz.

melodyservo;13940 wrote:
    ben isayı bir peygamberimiz olarak bilirim ve sevdiklerimden de yer alır ama tanrı olarak değil peygamber olarak

Isa Mesih sadece bir peygamber degildir.Siz Kuran’da anlatilan efsane ve siradan bir Isa peygamberden bahsediyorsunuz.Dogru Isa Mesih’i tanimak istiyorsaniz Incil’e bakmaniz gerekmektedir.Eger Isa Mesih’i sevmis olsaydiniz O’nun buyruklarini yerine getirmeniz gerekmektedir.O’nun buyruklari da Incil’de yazmaktadir.

melodyservo;13940 wrote:

benim Tanrım Herşeye gücü yeten irade sahibi olan yüce ALLAH (c.c)tır

Bizim Tanri’miz ise Herseye Gücü Yeten,Herseye Egemen Yüce YHVH’dir.Allah(c.c) Islam’in Tanri’sidir.Eski putperest Araplarin en güclü putunun ismidir.Hristiyanliktaki Tanri anlayisiyla bir alakasi yoktur.Umarim anlatabilmisimdir.

Rab yüreginize dokunsun.

Sevgiler.

Anonim
    Pasif
    Quote:
    melodyservo´isimli üyeden Alıntı viewpost.gif
    isa mesihi hristiyanlar neden öldürdü madem onu tanrı olarak benimsiyorlar neden öldürdüler bu konuda bir açıklama bekliyorum sizden ben isayı bir peygamberimiz olarak bilirim ve sevdiklerimden de yer alır ama tanrı olarak değil peygamber olarak. Benim Tanrım Herşeye gücü yeten irade sahibi olan yüce ALLAH (c.c)tır

Sevgili melodyservo,
    İsa Mesih’i gelmiş geçmiş diğer sıradan peygamberlerin düzeyine indirmeniz çok yanlış. Çünkü İSA MESİH bir peygamber değidir. O, insan bedeni alıp dünyamıza gelmiş olan SONSUZ TANRI‘dır. Bir İsa Mesih’in yaşamına bakın, bir de diğer peygamberlerin yaşamlarına bakın. O zaman onların arasındaki uçurumlar kadar derin ve büyük olan farkı göreceksiniz.

İsa Mesih göktendir. O’nun doğumu, yaşamı, ölümü ve dirilişi eşsizdir, benzersizdir. Bütün peygamberler normal bir kadın-erkek ilişkisinden dünyaya geldiler, günah işlediler, öldüler, çürüdüler, mezarları bellidir, çünkü yerdendirler. İsa Mesih bakire bir kızdan babasız olarak dünyaya geldi. Yaşamı boyunca bir tek günah bile işlemedi. Bu dünyaya gelişinin bir tek amacı vardı, o da günahlı insanları sonsuz ölüm ve cehennem yargısından kurtarmak için haç ölümüne gitmek. İsa Mesih bunu yaptı. Haç ölümüne kadar giderek kendisini alçalttı. Ama ölüm O’nu tutamadı, ve üç gün sonra görkemle dirildi ve yaşıyor. Evet İSA MESİH DİRİDİR, YAŞIYOR! Bugün de milyonlarca insanın yaşamını değiştiriyor, kurtarıyor ve sonsuz yaşam veriyor.

Sevgili kardeşim, sana bir tavsiyem olacak. Tarafsız ve önyargısız olarak Kutsal Kitap’ı oku. Kutsal Kitap’ın değiştirildiğini düşünüyor olabilirsin, çünkü maalesef şeytanın bu büyük yalanı milyonlarca insanın gerçegi bulmasını engellemek içindir. Bu şekilde düşünsen bile, merak edip, acaba bu kitapın içinde neler var diye oku. Ama lütfen okumadan önce dua et ki, Rab sana sözlerini açsın, anlayabilesin. Tanrı’ya yalvar ve sana gerçeklerini açıklamasını dile. Rab merhametli ve sevgi doludur. Sana yanıt vermekte asla gecikmeyecektir. Çünkü O seni çok seviyor ve kurtarmak, sonsuz yaşam vermek istiyor.

Sevgilerimle

15 yazı görüntüleniyor - 1 ile 15 arası (toplam 76)
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.