Hristiyanlıkta cehennem kavramı varmı ?

• Bu konu 15 izleyen ve 50 yanıt içeriyor.
15 yazı görüntüleniyor - 16 ile 30 arası (toplam 51)
  • Yazar
    Yazılar
    Anonim
    Pasif

bana 10 emri yazıp böyle agresifce cevap yazma burç kardeş.sen hangi 10 emirden söz ediyorsun.10 emir benim için geçerli diyorsun ama diğerleri önemli değil diyorsun. benimde kutsal kitabı okuma gereği duymadığımı söylüyorsun. esas bilmeden sen konuşuyorsun benim günde ne kadar süre ile okuduğuma tahmin bile edemesin. ancak dediğim gibi acaba benim okuduğum kitap başkamı diyede şüpeye düşmüyor değilim. sen hala bana hristiyan için cehhennem yok diyorsan ben o inanaca zaten uyamam uymayı bırak yanından geçmem.kutsal kitap sana açık açık domuz yeme diyor neden yiyorsun?kutsal kitap sana sünnet ol diyor neden olmuyorsun?kutsal kitap allah tektir diyor neden 3 tür diyorsun?bana sakın kutsal kitabı okmuyorsun deme.okuyorumda sizin neye inandığınızı anlıyamıyorum.acaba başka kutsal kitabamı?yoksqa sayın burç kardeş allah seninle bir mukavelemi yaptı?sen allahın seçkin kulumusunda senin için ceza olmıycak?
    suç varsa cezada vardır. ve bu konuda asla iman tek başına yeterli değildir.
    bush gibi hristiyanlar cenetlikse tanrı beraberse ben istemem kalsın

Anonim
    Pasif

Cem kardeş,
    cehennemde azap görme konusunda, islamda homojen bir düsünce yoktur. Yaygın olan görüşe göre müslüman olanlar dahi eğer günahları daha fazlaysa günahı kadar yanacaklardır. Diğer bir görüşe göre müslüman olanların günahları fazla bile olsa affedilecektir. Kur’an’a baktığımızda ise, cehenneme atılacakların sadece kafir olanlar yani Allah’ı, O’nun gönderdiklerini ve yeniden dirilme gününü inkar edenler olduğunu görürüz. Bunun için bazı alimler yahudi ve hristiyanların bile cehenneme atılmayacaklarını söylemişlerdir.
    Dinimizi ana kaynağından öğrenirsek, halkın inandığı dinden çok farklı bir dinle karşılaşırız.
    Hz. Ali’nin makamı, peygamberlikten sonra ulaşılabilecek en son makamdır. Bu makamda cehennem korkusu veya cennet sevgisi bir hiçtir. Onlar için sadece Allah önemlidir. Aslolan bu şekilde bir müslüman olmaktır ama insanların çoğu bunu başaramıyor. İbadetler ve dini kurallar bizim bu makama ulaşmamıza birer araç olması gerekiyor ama bizde bunlar amaç olup çıkıyor ve aslolan hedefe ulaşamıyoruz ne yazık ki.

Hristiyanlık ve islamiyetteki kurtuluş reçetesi birbirine şu yönlerden benzer: Hristiyanlıkta cennete gitmek ve kurtuluşa ermek için İsa Mesih’in Rab olduğuna ve O’nun sayesinde kurtulacağına inanmak gerekir.
    İslamda da, Allah’tan başka tanrı olmadığına inanmak cennete girmek için gereklidir. İkisinde de aslolan inançtır. Eylemler ise bu inancı zayıflatır veya kuvvetlendirir.

Anonim
    Pasif

Sayın izmirligizem, bu sertliğinizi anlayamadığımı söyleyeceğim. Siz, tıpta okuyan bir insan değil miydiniz ? Hatta ilk üye olduğunuzda size yazı yazdığımı iyi anımsıyorum. Sizi 5. sınıftaki yeğenimle bile tanıştırmayı düşünmüştüm. Sayın burç, burada yani şu anda ( Saat 02.19, gece yarısı,kendisi yanıt verecektir ki; yanıt verme gereksinimi var saydım kendimde. ) forumda değil. Siz tıp da okuyan bir kişi olarak; benden zeka yönünden kat ve kat üstünsünüz. Zira benim algılama kapasitem,sınırın altında.Hadi gelin size ( Yalnış anlamayacağınızı umuyorum. ) güzel bir anektod anlatayım. Şunu da söyleyeyim ki; sizden 2 yaş büyük kızım var. Forumda yazıları var. O da abdal ( aptal değil ). Bir üniversite bitirdi.Hem 2. yi okuyor hem de çalışıyor. Bazen kızdığı zaman ben kaçıyorum. Ama onun yüreğinin güzelliğine inanıyorum ki;benim yerime foruma yazı yazdığında da bunu gösterdi. Bunları söylüyorum, övünmek için değil ( Tek övülecek RAB’dir ). Neyse ! Sözü çok uzattım anekdotu kaçıracağız ve siz de okurken sıkılacaksınız.

Ben, İzmir Atatürk Lisesi mezunuyum.İzmir’li olanlar ya da orada yaşayanlar, nasıl zorlu bir okul olduğunu iyi bilirler. Ben gariban,hiç ders kitabı bile götürmeden oradan mezun oldum. Hadi mezun oldun da ne oldu ? sözlerini duyar gibiyim.Oradakilerin hepsi neredeyse dünyasal sistemle seçilmiş çocuklardı. Kimileri fransız kimileri ingiliz ve kimileri ameriken okullarını bitirip gelmişlerdi.Bense, oraya, İzmir’de kimsenin önemsemediği Karataş’ta bir ortaokul’dan gelmiştim( Bunları, hiç söz konusu yapmadım.) Ama, bir fark vardı.
    İngilizce, Fransızca ve Almanca’yı, ilkokul dönemimde annem ve babamdan ( O zamanlar ilköğretimin 1. basamağında yabancı dil yoktu. )öğrenerek gelmiştim. 1. üniversite,2. üniversite derken yüksek lisans bunları bitirdim. Şimdi bir gariban olarak da 2 yıllık yüksek ilahiyat yapıyorum.( Bölümlerimle ilgili değil ) Annem üniversiteyi bitirdikten sonra şöyle dedi: ” 40 yıl düşünsem senin üniversiteyi bitereceğin aklıma gelmezdi.” Neden bunlardan bahsettim ? Çok basit ! Sakinlik gerekiyor… Bazen benim yazılımlarımda çok sert oluyor gibi ki, benim için değil ! Evet ! Gelelim yanıtlara.

Birincisi üç Tanrı değil; tek Tanrı vardır. Tanrı’nın üç benliği vardır . Zira; hem Tanrı’nın her şeye egemen olduğunu ifade edeceksin hem de Tanrı’nın her şeye kadir olmadığını söyleyeceksin olmaz böyle bir şey.Dünkü bir yazıma bakın, görürsünüz ki; Tanrı’nın üç benliği olduğunu müslümanlarda söylüyor ama sı var( Bunu forumda araştırınız. ) demiş ve eklemişim olmadığını ispatlamak ya da ispatlamamak onlara… Tanrı’yı insan mantığıyla düşünmeyin.

İkincisi; “on emir ” diyorsunuz ki, artık Yasa yok, hepsini kapsayan İsa Mesih ve lütuf var. Kutsal kitap’ı öyle masal gibi okumak yetmiyor, anlamak gerekiyor. Satır aralarını okumak gerekiyor.”Sünnet ” bir antlaşmanın göstergesiydi, ama sünnetsiz yürekler ve diller ? Düşünün. Bir de bilmediğiniz şey var ! Hala hristiyanlar ( gerek olmadığı halde sünnet olurlar ) Yani ( Bana darılmayın söylemlerim için, zira ben yarım yüzyılı geride bıraktım çok zeki olamam ! Beyin hücrelerim azaldı. ) ekinsellik özelliğinden, dünyasal ( şeytani ve karanlık güçlerinin etkisinden ) yaşam tarzından ya da benliğin beklentilerinde ve de mantığından kurtularak düşünelim.

İnsani mantığımıza göre hareket edersek; iyilik ve insancıl ( hümanist ) düşüncelerin bizi cennete götüreceğini sanırız. Acaba ? Size tek ve basit bir soru : ” Nereden geldik ve nereye gideceğiz ? Beni buna ikna edin; Rab’de kesin söz veriyorum ki 40 yıllık araştırmalarımı çöpe atacağım. Rab, haricinde ve O’nun bereketleri dışında bir edinimim ( Kazancaım ) olmadı. Cehennem açıkca var. Rab İsa’ya inanmayan. O da fiziksel değil; Tanrı’nın kendisidir. Sosuz yaşam cennettir. Cenneti de dünyasal yaşamla karıştırmayın. Yazacaklarım var ki; uzadı.

Rabbin sevgisi ve ışığı siizinle olsun.

Lütuf, İsa Mesih’i sevenlere ölümsüz sevgiyle !

Dünyayı kazansan ne yararı olur ? isasiyahbeyaz rabbe hamdolsun

Anonim
    Pasif

@izmirligizem 8589 wrote:

bana 10 emri yazıp böyle agresifce cevap yazma burç kardeş.sen hangi 10 emirden söz ediyorsun.10 emir benim için geçerli diyorsun ama diğerleri önemli değil diyorsun. benimde kutsal kitabı okuma gereği duymadığımı söylüyorsun. esas bilmeden sen konuşuyorsun benim günde ne kadar süre ile okuduğuma tahmin bile edemesin. ancak dediğim gibi acaba benim okuduğum kitap başkamı diyede şüpeye düşmüyor değilim. sen hala bana hristiyan için cehhennem yok diyorsan ben o inanaca zaten uyamam uymayı bırak yanından geçmem.kutsal kitap sana açık açık domuz yeme diyor neden yiyorsun?kutsal kitap sana sünnet ol diyor neden olmuyorsun?kutsal kitap allah tektir diyor neden 3 tür diyorsun?bana sakın kutsal kitabı okmuyorsun deme.okuyorumda sizin neye inandığınızı anlıyamıyorum.acaba başka kutsal kitabamı?yoksqa sayın burç kardeş allah seninle bir mukavelemi yaptı?sen allahın seçkin kulumusunda senin için ceza olmıycak?
    suç varsa cezada vardır. ve bu konuda asla iman tek başına yeterli değildir.
    bush gibi hristiyanlar cenetlikse tanrı beraberse ben istemem kalsın

Evet Kutsal Kitabı okumuyorsunuz. Ezbere konuşuyorsunuz. Kuran’ı Kerim’den ve Müslümanlardan öğrendiğiniz şeyleri hayal dünyanızda Kutsal Kitapta’da var sanıyorsunuz ve buna göre yazıyorsunuz.

Kutsal Kitabı daha elinize dahi almadığınız son mesajınızdan da belli. Kutsal Kitapta var diye yazdığınız şeylerin bilakis hiç biride Kutsal Kitapta mevcut değildir. Son mesajınızı baz alarak Fırat Abi büyük bir sabırla en ince ayrıntısına kadar açıklamış…

Benim korkum şu, kaçtır bu şekilde aklınızdan birşeyler uydurup, bunları Kutsal Kitap yazıyor diyorsunuz. Hristiyanlığı öğrenmek isteyen insanlar gelecek, kazayla yazdıklarınızı okuyacak, dediklerinizi baz alacak, sonra ayıkla pirincin taşını…

@fırat çölgeçen 8604 wrote:

İkincisi; “on emir ” diyorsunuz ki, artık Yasa yok, hepsini kapsayan İsa Mesih ve lütuf var.

Fırat Abi aslında buradaki ilk “on emir” lafı benden çıktı. Tabi bunun daha öncesi de vardı.

izmirli gizem haftalar önce de bu konuda yazmış ve ona uzun uzun açıklamalar yapmıştım.

Hiç bir hristiyan cehenneme girmeyecek demiştim. Ama her Hristiyanım diyen de Hristiyan olmaz demiştim ve bunuda örneklerle açıklamıştım. Örneğin on emir vardır demiştim. On emirden bir tanesi de adam öldürmeyeceksindir demiştim. Yani bir kişi ben Hristiyanımdır diyorsa ve Kutsal Kitapta yazılı olan bir emrin dışına çıkıp, adam öldürüyorsa bu kişi zaten Hristiyan değildir ve bu kişinin cennete gitmesinden bahsedemeyiz demiştim.

Yani on emir sadece bir örnekti. Defalarca kendisine bu konuda yazınca artık üstü kapalı geçmiştim. Açıklamanız için çok teşekkür ederim…

Anonim
    Pasif

hala kutsal kitabı okumadığımı idda ediyorsun. aynı zamanda müslümanlardan öğrendiğim şeylerle hayal kurduğumuda söylüyorsun. sana bu konuda artık bişey diyemem. sayın fırat çölgeçene saygsızlık olmasın diye seninle polemiğe girmiycem. ama şunu bilki son yazdıklarım hepsi kutsal kitapta mevcut ben sana hrisitiyan olduğumuda söylemedim zaten.

Anonim
    Pasif

Kutsal Kitabı daha elinize dahi almadığınız son mesajınızdan da belli. Kutsal Kitapta var diye yazdığınız şeylerin bilakis hiç biride Kutsal Kitapta mevcut değildir. Son mesajınızı baz alarak Fırat Abi büyük bir sabırla en ince ayrıntısına kadar açıklamış…

son yazdıklarım eğer kutsal kitapta yoksa o zaman siz okumuyorsunuz. levililer yasanın tekrarı çölde sayım bölümlerini okursanız yazdıklarımın orda mevcut olduğunu göreceksiniz sayın burç.
    bana şunun cevabını lütfen verin.incilde hz mesih ben kutsal yasayı geçersiz kılmaya gelmedim tamamlamaya geldim demiyormu?
    bu durumda yasa hala geçerli eğer sen o yasaya uymuyorsan günah işlemiş olursun.
    ama dersenki onlar işime gelmiyor ben işime gelenleri alıp örnekler vericem o zaman başka. o zaman 10 emirinde bir önemi kalmamış olur.
    sayın fırat bey size büyük saygım var lütfen söyleyin bana benim forumlardaki yazılarım taraflımı.ben eğer islam konusunda yalnış bişey ler yazılmışsa o konuda bildiği doğru varsa onu yazarım bakın öle değil böyle derim. aynı şeyleri bu konudada yazdım.ben kutsal kitabı okuyorum hemde defalarca okuyorum ve sayın burç beni hayalcilikle cahillikle itam edince kızdım bende doğal olarak.
    ben sadece bir soru sormuştum 2 üye tarafından yanıtlandı bende onlara teşekür ettim cevabımı aldım dedim oanlara. ama sayın burç anlayamadığım bi şekilde agresifce saldırdı yanii.

Anonim
    Pasif

kutsal kitap allah tektir diyor neden 3 tür diyorsun

Bakın, eğer yukarıda ki iddiada bulunuyor iseniz ve bir de bunun üzerine hala Kutsal Kitabı okudum diyor iseniz bunun inandırıcılık oranı oldukça düşüktür.

Daha da bu konu hakkında yazmıcam çünkü beni anlamıyorsunuz, bende sizi anlamıyorum ve bütün bu okup biten bize zaman kaybından başka bir şey vermiyor…

Ayrıca aklımdayken şunu da belirtmek istiyorum…Sünet konusuna değinmişsiniz…Eski antlaşma sünet ol der.Mesih İsa ise sünetliyle sünetli olmayanı ayırt etmez.Kutsal Kitap ve Hristiyanlık öğretileri hakkında bilgi sahibi olmayan insanlar, sizin gibi bunları bir çelişki olarak adlandırır.Eğer derdiniz bu ise, bu konuda sorular sorun, Mesih İsa’nın neden bu şekilde davrandığını öğrenmeye çalışın…Bunlara hiç bir itirazım olmaz.İlk başlarda benim de kavrayamadığım bir çok konu vardı, bilmiyordum; ama bilenlere sordum, onları anlamaya çalıştım ve öğrendim.Ama siz bunları yapmıyor iseniz, bunları yapmadığınız gibi de ezbercilik ve tembellik yapıp eski antlaşma böyle der, siz ise böyle davranmayarak Kutsal Kitaba aykırı hareketlerde bulunuyorsunuz derseniz size yönlendirdiğim bütün eleştirileride kabul etmek zorunda kalırsınız; çünkü araştırmadan, bilmeden, okumadan, ezbere konuşuyor konumuna düşersiniz.

Anonim
    Pasif

Sayın izmirli gizem ve Burç kardeşlerim,

haddim olmayarak ve izninizle aranızda hakemlik yapayım. Bu cüretimi uzlaşma isteyen bir abiniz olmama verin. Zira anladığım kadarıyla, ne izmirli gizemin kutsal kitap bilgisi azımsanacak kadar az, ne de Burç’un aşırı tutucu görüşleri var.

Sorun empati sorunu sanırım.
    Şimdi sayın izmirli gizem kardeşim, Tanrı’nın üçlü birliği, günah ve kurban konularından birini kaldırırsanız ortada hristiyanlık kalmaz. Bunlara iman etmiş arkadaşların söz sahibi olduğu bir sitede bunlara itiraz etmenin yöntemi biraz farklı olmalı değil mi? Arkadaşlar kutsal kitaptaki onlarca ayeti delil göstererek ”üçlü Tanrı’ya” inanıyorlar. Büyük ihtimalle bu ayetlere getirilen eleştiriler ve Tanrı’nın tek Tanrı olduğunu ispat için yahudiler, müslümanlar ve Yehova şahitleri tarafından kullanılan kutsal kitap ayetleri hakkında bilgi sahibiler.(En azından araştırarak hristiyanlığı yaşayanlar böyle). Dolayısıyla illaki bu konuda itiraz edilecekse somut ayetler üzerinde ve soru-cevap şeklinde edilirse daha verimli tartışmalar olacaktır diye düşünüyorum.
    Mesela, ”değerli arkadaşım, Yuhanna 1-1 ayetinde ki ‘… ve söz tanrıydı’ cümlesindeki ‘tanrı’ kelimesi bazı çevirilerde küçük harfle yazılmış, çoğunda ise büyük ‘T’ ile yazılmış. Bu fark nerden kaynaklanıyor sizce?” gibi bir soru formüle edebilirsiniz.
    Anladığım kadarıyla, Burç kardeş, bir müslümanın bu şekilde tartışacağı son kişidir bu forumda.

Sayın Burç kardeş, izmirli gizem kardeşin kutsal kitabı okuduğu ve kendisinin de söylediği gibi hala okumaya devam ettiği ortadadır. Ama bu okumasında %100 tarafsız olması mümkün değildir. Özellikle ”Tanrı”nın tekliği konusunda ilgili ayetleri sizin anladığınız gibi anlayamaz. Öyle anlarsa ortada islamdan eser kalmaz çünkü. Onun için, bu anlama farkını, bilgisizliğe, tembelliğe, ezberciliğe ve okumamazlığa yüklemeniz adil olmaz. Bunun yerine, ” kardeşim, bu ayetleri sizdeki Allah inancından dolayı bizdeki gibi anlamanız mümkün değildir, dolayısıyla tartışmak yerine sadece bilgi sahibi olmak için konuşsak iyi olur…” gibi karşılık verilebilinir. Unutmayın ki, aynı kitabı okuyan yahudiler ve Yehova şahitleri de sizin anladığınız şekilde anlamıyor bu konuları. Onları da bilgisizlik veya okumamazlıkla suçlayamayız heralde değil mi?

Hakemliğimi dikkate alacağınızdan dolayı şimdiden teşekkür ederim.

Anonim
    Pasif

Sayın abdulkadir, sayın burç ve sayın izmirligizem’in sizin hakemliğinize gereksinimi olduğunu sanmıyorum. Öyle liberal söylemlerle kimsenin beynini sulandırmayınız. Gerçeği de saptırmayınız. Benlik düşünceleriniz ( dünyasal ) kendinize kalsın. Zamanın yok ki( yazacaklarım var ), kısa kesmek zorundayım. Bir kardeşimin dediği gibi; sizin gibi kişilere kesin yanıt vermemeliyim de yine de yazdım. Liberalizmi, islamiyeti, ateizmi vb. şeyleri kendi forumlarında tartışınız.

Sakın benim üye olduğuma da aldanıp, kıs kıs gülmeyiniz.”Hani bir halt değil, bakın biz neler yaptık? ” gibilerden yanılırsınız.Zira; ben Rab’de görevime devam ediyorum.Burada nice kardeşlerimiz var, hepsi Rab’de 20 yılın üzerinde hizmetli ve de garip birer işci. Ama; yazılarının yanında üye yazdığına bakmayınız.Dikkat ederseniz yanıtlama da 2 ya a 3 kişinin dışında karşınızda kolay kolay kimseyi bulamıyorsunuz.Rab, yüreğinizde olsun.

Seçtiğiniz ya da size vasfedilen,sizin genel kişiliğinizdir.

Şeytanla dans eden için sonsuz ölüm vardır.

Anonim
    Pasif

@abdulKadir 8683 wrote:

Sayın Burç kardeş, izmirli gizem kardeşin kutsal kitabı okuduğu ve kendisinin de söylediği gibi hala okumaya devam ettiği ortadadır. Ama bu okumasında %100 tarafsız olması mümkün değildir. Özellikle ”Tanrı”nın tekliği konusunda ilgili ayetleri sizin anladığınız gibi anlayamaz. Öyle anlarsa ortada islamdan eser kalmaz çünkü. Onun için, bu anlama farkını, bilgisizliğe, tembelliğe, ezberciliğe ve okumamazlığa yüklemeniz adil olmaz. Bunun yerine, ” kardeşim, bu ayetleri sizdeki Allah inancından dolayı bizdeki gibi anlamanız mümkün değildir, dolayısıyla tartışmak yerine sadece bilgi sahibi olmak için konuşsak iyi olur…” gibi karşılık verilebilinir. Unutmayın ki, aynı kitabı okuyan yahudiler ve Yehova şahitleri de sizin anladığınız şekilde anlamıyor bu konuları. Onları da bilgisizlik veya okumamazlıkla suçlayamayız heralde değil mi?

Hakemliğimi dikkate alacağınızdan dolayı şimdiden teşekkür ederim.

abdulKadir arkadaşım,

Bakın burası Hristiyan bir forumdur ve açıkçası Hristiyanlığa göre radikal düşüncelerede izin vermez. Bu forumun amacı Hristiyan öğretilerini yaymaktır.

Çok özür dilerim ama bir insan çıkıpta Hristiyanlıkla hiç bir alakası olmayan şeyleri söylüyorsa ve birde bunların hepsinin Kutsal Kitapta yazılı olduğunu iddia ediyorsa, benden bu konuda en ufak bir taviz beklemeyin. Burada Tanrı’nın sözü değiştirilecek ve biz bunu alttan alıp anlayış gösterecez :) Bu hiç bir zaman kabul edilemez bir şeydir ve bu tarz insanlarla her zaman mücadele halindeyizdir.

Tekrarlıyorum, eğer bir kişi, Hristiyanlıkla alakası olmayan şeyleri söylüyorsa ve bu söylediklerinin Kutsal Kitapta yazılı olduğunu iddia ediyorsa, affınıza sığınırım ama ben bu kişiyi okumamakla, araştırmamakla suçlarım.

Aslına bakarsanız bu iyi niyetli bir yaklaşımdır. Birde bu işin kötü niyetli bir yaklaşımı vardır ki oda bu tarz insanları art niyetle suçlamaktır… Umarım art niyetle konuşmuyordur… Bilmediğinden, okumadığından, araştırmadığından konuşuyordur…

Anonim
    Pasif

abdülkadir gibi izmirli gizem gibi
    Boş söylemlerle karşımıza gelen kardeşlere sesleniyorum.
    İnanın sözleriniz bizde bir anlam ifade etmemektedir.
    Bizler gerçegi bulduk ve gerçek bizi özgür kıldı.
    Bu sözden bir anlam çıkarabiliyorsanız ne alaaaa
    Çıkaramıyorsanız da, bulanık suda balık avlamaya devam ediniz.

SEVGİLİ mod kardeşlerden rica ediyorum.
    İnanlı kardeşlerin hiçbir yazısında, islami propagandaya ger verecek yanıtları yayınlamayınız.
    Bizleri üzmüş olduğunuz gibi, asıl KUTSAL RUHU kederlendirirsiniz.
    Burada hiç bir kardeş, ad, ün, ünvan gibi göreceli kavramların ardında degildir, sanmıyorum.
    Bizlerin bereketini engelleyecek olan her tür yazı yorum ve içeriklerden kaçınınız.
    Gelin bu kanalı sadece inanlının, ve Rab’bin kanalı yapalım.
    Bereketler alalım ve Rab’bi hoşnut edelim.
    Düşünce birlikteligine GERÇEKTENDE ihtiyacımız var.
    RUHTA BİR olalım.
    RAB İSA MESİH ADIYLA SİZE YALVARIYORUM.

Anonim
    Pasif
    BURÇ;8694 wrote:
    abdulKadir arkadaşım,

Bakın burası Hristiyan bir forumdur ve açıkçası Hristiyanlığa göre radikal düşüncelerede izin vermez. Bu forumun amacı Hristiyan öğretilerini yaymaktır.

Tekrarlıyorum, eğer bir kişi, Hristiyanlıkla alakası olmayan şeyleri söylüyorsa ve bu söylediklerinin Kutsal Kitapta yazılı olduğunu iddia ediyorsa, affınıza sığınırım ama ben bu kişiyi okumamakla, araştırmamakla suçlarım.

Ağzınıza sağlık. Demek bu forumun amacı hristiyan öğretilerini yaymaktır. Kime yayacaksınız söyler misiniz? Her size aykırı düşüneni suçlarsanız, radikal ilan ederseniz, tahammülsüzlük gösterirseniz kime yayacakasınız. Her konuda ayı düşünen (ki bu ne pratikte ne de teoride mümkündür) birkaç hristiyan arkadaş kendiniz söyleyip kendiniz mi dinleyeceksiniz?

İkincisi, adından da anlaşıldığı gibi yaymak istediğiniz konu hristiyan öğretidir. Yani öğretilmiş olan. Birilerinin daha önceden üzerinde çalıştığı ve bir çerçeve içine koyduğu bilgilerdir bunlar. Özgür düşünmeye engeldir. Bunun yerine sadece kutsal kitabın insanlara ulaştırılması için uğraşılsa ve sizler de bu kitaplardan neler anlayıp nelere inandığınızı parantez içinde belirtseydiniz belki daha verimli olurdu ama bu konu tamamen sizin tercihiniz tabi ki.

Anonim
    Pasif

@BURÇ 8694 wrote:

abdulKadir arkadaşım,

Çok özür dilerim ama bir insan çıkıpta Hristiyanlıkla hiç bir alakası olmayan şeyleri söylüyorsa ve birde bunların hepsinin Kutsal Kitapta yazılı olduğunu iddia ediyorsa, benden bu konuda en ufak bir taviz beklemeyin. Burada Tanrı’nın sözü değiştirilecek ve biz bunu alttan alıp anlayış gösterecez :) Bu hiç bir zaman kabul edilemez bir şeydir ve bu tarz insanlarla her zaman mücadele halindeyizdir.

Aslına bakarsanız bu iyi niyetli bir yaklaşımdır. Birde bu işin kötü niyetli bir yaklaşımı vardır ki oda bu tarz insanları art niyetle suçlamaktır… Umarım art niyetle konuşmuyordur… Bilmediğinden, okumadığından, araştırmadığından konuşuyordur…

sayın burç bakın ben tanrı sözünü değiştirme haddine sahip değilim. ben kimimki allah sözünü değiştircem beni nasıl böyle bişeyle itam edersin. ven benden söz ederken bu tarz insanlarla mücedele halindeyim gibi ne demek bu tarz insan ya sen benim nasıl bir tarza sahip olduğumu nerden biliyorsun? benim kaç tane hristiyan arkadaşım dotum sevdiğim kişiler var onları biliyormusun? beni resmen hristiyan düşmanı ilan ettink seni kınıyorum. ve ben sana cevap yazmıyorum artık sende bana sataşma.benim kurana saygım ne ise kutsal kitaba da odur.benim izmirde gittiğim kilisede var çevremde var arkadaşlarımda var pastör tanıdğımda var. hiç biri senin bana yöneltiğin suçlamaları yöneltmedi.ben necati beyin cenazesinde en önde bulundum yapılan haksızlığa karşı durdum arkadaşlarımla birlikte. sen beni nasıl bu tarz insanlar sınıfına sokarsın. utanmalısın bence

Anonim
    Pasif

@izmirligizem 8705 wrote:

sayın burç bakın ben tanrı sözünü değiştirme haddine sahip değilim. ben kimimki allah sözünü değiştircem beni nasıl böyle bişeyle itam edersin. ven benden söz ederken bu tarz insanlarla mücedele halindeyim gibi ne demek bu tarz insan ya sen benim nasıl bir tarza sahip olduğumu nerden biliyorsun? benim kaç tane hristiyan arkadaşım dotum sevdiğim kişiler var onları biliyormusun? beni resmen hristiyan düşmanı ilan ettink seni kınıyorum. ve ben sana cevap yazmıyorum artık sende bana sataşma.benim kurana saygım ne ise kutsal kitaba da odur.benim izmirde gittiğim kilisede var çevremde var arkadaşlarımda var pastör tanıdğımda var. hiç biri senin bana yöneltiğin suçlamaları yöneltmedi.ben necati beyin cenazesinde en önde bulundum yapılan haksızlığa karşı durdum arkadaşlarımla birlikte. sen beni nasıl bu tarz insanlar sınıfına sokarsın. utanmalısın bence

Bakın güzel arkadaşım…

Eğer siz Kuran-ı Kerimi baz alıyorsanız, dolayısla eski anlaşmaya kutsaldır ve incil ise kutsal değildir diyorsanız, bu benim nazarımda Tanrı sözünü değiştirmek değildirde nedir? Ben buna karşı çıkmıcamda neye karşı çıkacam? Bu tarz insanlarla mücadele etmiyecem de ne ile mücadele edecem? Kiliseye gitmeniz, pastör tanımanız neyi değiştirir? Benim için amacınız önemlidir, içtenliğinizi baz alırım… Eğer amacınız kilisede İslam öğretilerini yaymak ise ben bunu nasıl kabullenebilirim?

Çok içtenlikle söylüyorum ki Tanrı yüreğinize dokunsun ve size doğru yolu göstersin…

@abdulKadir 8698 wrote:

Ağzınıza sağlık. Demek bu forumun amacı hristiyan öğretilerini yaymaktır. Kime yayacaksınız söyler misiniz? Her size aykırı düşüneni suçlarsanız, radikal ilan ederseniz, tahammülsüzlük gösterirseniz kime yayacakasınız. Her konuda ayı düşünen (ki bu ne pratikte ne de teoride mümkündür) birkaç hristiyan arkadaş kendiniz söyleyip kendiniz mi dinleyeceksiniz?

İkincisi, adından da anlaşıldığı gibi yaymak istediğiniz konu hristiyan öğretidir. Yani öğretilmiş olan. Birilerinin daha önceden üzerinde çalıştığı ve bir çerçeve içine koyduğu bilgilerdir bunlar. Özgür düşünmeye engeldir. Bunun yerine sadece kutsal kitabın insanlara ulaştırılması için uğraşılsa ve sizler de bu kitaplardan neler anlayıp nelere inandığınızı parantez içinde belirtseydiniz belki daha verimli olurdu ama bu konu tamamen sizin tercihiniz tabi ki.

İnsanlara Tanrı sözünü yaymak apayrı birşeydir, Hristiyanlığı kötüleyip diğer dinlerin provakatörlüğünü yapan insanlara müsama göstermek apayrı birşeydir ;)

Bakın ben size kendimden bahsedeyim birazcık…

Vakti zamanında, Orhan Ant’ın kurduğu incilturk adında bir irc server ı vardı. Ben oraya kör cahil bir insan olarak girdim. Hiç bir şeyden haberdar değildim. Gün geldi sizin yere göğe sığdıramadığınız Yehova şahitlerinin dediklerine bile “acaba doğru mu söylüyorlar?” şüpesiyle yaklaştım… Ben bu pisikolojideyken bu irc serverına girdim ve bana bir çok şeyi öğreten yine bu server oldu. Yani buradaki insanlar Hristiyanlığı inanmamış insanlara tamamiyle karşı çıkıyor olsalardı vakti zamanında ilk beni dışlarlardı. Ama görüyorsunuz ki yıllar sonra dahi ben buradayım ;)

Ama ben sizden farklı olarak ne yaptım? Herşeyden önce ilk başta Hristiyanları anlamaya çalıştım. Onları kötülemedim. Kafirsiniz, günah işliyorsunuz tarzında yada bunları ima edecek en ufak cümleler kurmadım. Bununla birlikte kafama takılan, bana ilk başlarda ters gelen herşeyide sordum. Örneğin üçlü birliği analamak için aylarımı verdim. Serverdaki insanlar benim samimiyetime inanmışlardı ve dolayısıyla her sorduğum soruyada büyük bir sabırla ve ayrıntıyla cevaplar vermişlerdi. Bu kişilere Rab nazarında bir kez daha teşekkür ederim. Artık kafamda büyük soru işaretleri kalmamıştı ve olayın devamı bende bitiyordu. Kutsal Kitabı okudum ve kilisedeki topluluklara katıldım ve bu süreçte aklıma takılan diğer soru işaretleride ortadan kaltı. Rab’bime teşekkürler olsun!

Uzun lafın kısası, burada kimse Hristiyanlık öğretilerine şüpeyle yaklaşan insanları terslemez, dışlamaz ve onlara doğru yolu göstermek için ellerinden ne geliyorsa yaparlar. Dışlıyor olsalardı o günlerde ilk beni dışlarlardı. Ama söz konusu, “birbirizimizi anlama” çatısı altında başka bir dinin pravakatörlüğünü yapmak ise, buna müsama edilmez ve sonuna kadar karşı çıkılır.

Anonim
    Pasif
    BURÇ;8709 wrote:
    İnsanlara Tanrı sözünü yaymak apayrı birşeydir, Hristiyanlığı kötüleyip diğer dinlerin provakatörlüğünü yapan insanlara müsama göstermek apayrı birşeydir ;)

Bakın ben size kendimden bahsedeyim birazcık…

Vakti zamanında, Orhan Ant’ın kurduğu incilturk adında bir irc server ı vardı. Ben oraya kör cahil bir insan olarak girdim. Hiç bir şeyden haberdar değildim. Gün geldi sizin yere göğe sığdıramadığınız Yehova şahitlerinin dediklerine bile “acaba doğru mu söylüyorlar?” şüpesiyle yaklaştım… Ben bu pisikolojideyken bu irc serverına girdim ve bana bir çok şeyi öğreten yine bu server oldu. Yani buradaki insanlar Hristiyanlığı inanmamış insanlara tamamiyle karşı çıkıyor olsalardı vakti zamanında ilk beni dışlarlardı. Ama görüyorsunuz ki yıllar sonra dahi ben buradayım ;)

Ama ben sizden farklı olarak ne yaptım? Herşeyden önce ilk başta Hristiyanları anlamaya çalıştım. Onları kötülemedim. Kafirsiniz, günah işliyorsunuz tarzında yada bunları ima edecek en ufak cümleler kurmadım. Bununla birlikte kafama takılan, bana ilk başlarda ters gelen herşeyide sordum. Örneğin üçlü birliği analamak için aylarımı verdim. Serverdaki insanlar benim samimiyetime inanmışlardı ve dolayısıyla her sorduğum soruyada büyük bir sabırla ve ayrıntıyla cevaplar vermişlerdi. Bu kişilere Rab nazarında bir kez daha teşekkür ederim. Artık kafamda büyük soru işaretleri kalmamıştı ve olayın devamı bende bitiyordu. Kutsal Kitabı okudum ve kilisedeki topluluklara katıldım ve bu süreçte aklıma takılan diğer soru işaretleride ortadan kaltı. Rab’bime teşekkürler olsun!

Uzun lafın kısası, burada kimse Hristiyanlık öğretilerine şüpeyle yaklaşan insanları terslemez, dışlamaz ve onlara doğru yolu göstermek için ellerinden ne geliyorsa yaparlar. Dışlıyor olsalardı o günlerde ilk beni dışlarlardı. Ama söz konusu, “birbirizimizi anlama” çatısı altında başka bir dinin pravakatörlüğünü yapmak ise, buna müsama edilmez ve sonuna kadar karşı çıkılır.

İlk cümlenizdeki, ”hristiyanlığı kötüleyen provakatör” ben mi oluyorum yani?? Böylesine ciddi konularda gülmeyelim diyorsunuz ama gelin de gülmeyin şimdi?:) Site adresimizi istediniz ama Allah bilir açıp ta bakmadınız bu adamın derdi nedir diye. Ondan sonra bu şekilde ithamlar…

Bakın, kör cahil bir hristiyan olmanızdansa dinini anlamış ve neye inandığını bilen dindar bir hristiyan olmanız elbette çok güzel bir şey. Temiz yaşamın düşüncesi de insanların dindar olması. Hristiyansa gerçek hristiyan olsun, dinini hayatında uygulasın. Müslümansa, yahudiyse yine öyle. İsmi hristiyan veya müslüman olanların dünyayı güzelleştirmek adına yapacakları birşey yoktur çünkü.

Öyle cümleler kuruyorsunuz ki herbirine cevap vermek zorunda hissediyorum kendimi… Yere göğe sığdıramadığım Yahova şahitleri??? Onların kutsal kitap yorumlarını sizinkilerden daha mantıklı bulduğumu söyledim diye her konuda da haklılar demedim.

Burdaki arkadaşların tamamının hristiyan olmayanları dışladığını belirtmedim hiçbir zaman. Ama bilirsiniz her yere kraldan çok kralcılar vardır. Direktifler verir, emirler, tehditler yağdırır. Bizden olmayanlar dışarıııı, diye bağırır.Bu tutum,ya fikri olarak iflas etmenin ya da bir korkunun, bir göstergesidir aslında. Bu korku her zaman kötü niyetli olmayabilir. Din kardeşlerimizi saptırmasın korkusu da olabilir bu. Ama inandığı ideolojiyeveya dine sonsuz güveni olan insanların bu tür endişeleri olmamalıdır.

Provakatör kelimesini o kadar sık kullanmaya başladınız ki, sizden bunun tarifini rica edeceğim. Beni sadece, dindarların işbirliğini isteyen basit bir müslüman olarak görür ve bu kimliğimin ardına, ismimin de sonuna birşey eklmezseniz sevinirim. Yoksa bu ithamlarınız beni provake edecek ve ben gerçekten provakatör olacağım.

>Ama ben sizden farklı olarak ne yaptım? diye başlayan paragrafta anlattıklarınızın hiçbiri farklılık değil biliyor musunuz. Çünkü bunları aynen ben de yaptım, yapıyorum. Tabi ki Orhan Ant sitesinde değil. Aradaki fark ancak şu olabilir: Siz ikna olmak için sordunuz bense anlamak için. Sonuçta siz ikna oldunuz ben de anladım. İkna olmak için illa anlamak gerekmiyor bazen. Önkabullerimiz vardır ve bunları anlamadan kabul etmişizdir. Bir müslüman hristiyanları kötülemek isterse birçok kur’an ayeti bulabilir. Buna izin vermeyen bir iki ayet vardır ve o kötüler gibi gözüken ayetleri bu bir-iki ayet ışığında incelemesi gerekmektedir. Ama bu bir-iki ayet ya görmezlikten gelinir ya da yorumlar yapılır. Bu noktada bakın ben de size kendimden bahsedeyim birazcık:)
    Kur’an’daki bir kaç ayet dikkatimi çekti. Tevrat ve incil hakkında. Bu ayetleri diğer alimler nasıl yorumlamış diye merak etmeden kendim anlamaya çalıştım. İlginç bir sonuç çıktı. Başka konularda da aynısını yaptım. Aklımı başka fikirlerin yönlendirmesine izin vermeden okuyorum genelde. Bazı konular varki, birkaç kişi aynı şeyi söylemiş ama kimse kabul etmemiş. Bazı konular da varki, henüz kimse bu konuda birşey dememiş. Siz de aynısını yapabilseydiniz, yani incili biraz geniş bir yelpazede okuyabilsezdiniz belki farklı sonuçlara ulaşırdınız. Yine burda olurdunuz ama iki günde fikir değiştirecek şekilde değil:)

15 yazı görüntüleniyor - 16 ile 30 arası (toplam 51)
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.