Hristiyanlıkta cehennem kavramı varmı ?

• Bu konu 15 izleyen ve 50 yanıt içeriyor.
15 yazı görüntüleniyor - 1 ile 15 arası (toplam 51)
  • Yazar
    Yazılar
    Anonim
    Pasif

Benim merak etığım soru: Hristiyanlıkta cehennem kavramı varmı ?

Yani oldukten sonra cehennemde yanma, ceza cekme ve benzerı bir sey sözkonusu mu?

Ben Alevi Bir Müslümanım

fish

Anonim
    Pasif

Bölümü inceledim Hristiyanlıkta cehennem kavramı var.

Bu cehennem’in Kuruluş amacı şeytanı ve cinleri cezalandırmak için yapılmış sonradan onların yolundan giden sahte peygamberleri ve insanların (gunah işleyenlerini ) hatalı davrananların ebedı ateşte sonsuz işkence görmesi olarak tanımlanmış

Yani kısacasi cehennemde yanma dusuncesi var. Kötü şeyler yaparsanız cehenemde şeytan sizi işkencelerle yakar…

BEN BUNU ANLADIM

Not : Süni İslam İnancının Hemen Hemen aynısıdır

Alevi İnancina ters bir inanıştır

Anonim
    Pasif

Kısmen haklısınız; ama Rab düşündüğünüz kadar da acımasız değildir.

Herşeyden önce Hristiyanlık bütün insanların günahlı olduğunu savunur.Yani Hristiyanlıkta günah eşittir cehennem denilen bir kavram yoktur.

Ayrıca bir çok günah da iyi niyetten doğar.Çoğunlukla insanlar Rab’be zıtlık olsun diye yada kötülük olsun diye günah işlemezler.O andaki düşüncesizlik, sinir, bencillik, gaflet… insanları sonradan pişman olacağı günahları işlemeye itebilir ki bunların hiç biride cehennemlik suçlar değildir :)

Benim nişanlım Alevidir.Bu yüzden Alevileri iyi tanırım.Bir çok konuda hem fikir olduğumuzuda rahatlıkla dile getirebilirim.

Anonim
    Pasif

@BURÇ 7828 wrote:

Kısmen haklısınız; ama Rab düşündüğünüz kadar da acımasız değildir.

Herşeyden önce Hristiyanlık bütün insanların günahlı olduğunu savunur.Yani Hristiyanlıkta günah eşittir cehennem denilen bir kavram yoktur.

Ayrıca bir çok günah da iyi niyetten doğar.Çoğunlukla insanlar Rab’be zıtlık olsun diye yada kötülük olsun diye günah işlemezler.O andaki düşüncesizlik, sinir, bencillik, gaflet… insanları sonradan pişman olacağı günahları işlemeye itebilir ki bunların hiç biride cehennemlik suçlar değildir :)

Aslında anlatmak istediğim şey şu hiristiyanlık dıyorkı eger gunahkarsanız bılerek gunah ısledıysenız cehenemde yanarak işkence çekeceksiniz

Sünni islam inancındada sürekli şünü söylerler gunah işlersen cehennemde yanacaksın onun için gunah işleme

iki inaçtada cehennem kavramı gunah işlemekten insanları uzaklaştırmak için cehennemle insanları korkutuyor

sebap işlersenız iyi insan olup ibadetlerınızı yaparsanız cennet mujdelenıyor

Oysa alevi inancinda cehennemle insanlar korkutulmaz ibadet bu korkuyla yapılmaz gunah işlememede cehennem yada cennet için yapilmaz

HZ ALİN NIN SÖZÜ : Yâ Rabbî! Ben sana cennet için değil, cehennem korkusu için de ibâdet etmiyorum. Belki seni tapınmağa lâyık olarak tanıdığım için ibâdetimi yapıyorum.

Birde konuyla ilğili değiş :)

Allah ile insanları korkutmam
    Cennet iyle cahilleri avutmam
    Kıl köprüsü hayal hurafa yutmam
    Ana doluluyum aleviyim ben

Anonim
    Pasif

@*-cem-* 7854 wrote:

Aslında anlatmak istediğim şey şu hiristiyanlık dıyorkı eger gunahkarsanız bılerek gunah ısledıysenız cehenemde yanarak işkence çekeceksiniz

Sünni islam inancındada sürekli şünü söylerler gunah işlersen cehennemde yanacaksın onun için gunah işleme

iki inaçtada cehennem kavramı gunah işlemekten insanları uzaklaştırmak için cehennemle insanları korkutuyor

sebap işlersenız iyi insan olup ibadetlerınızı yaparsanız cennet mujdelenıyor

Oysa alevi inancinda cehennemle insanlar korkutulmaz ibadet bu korkuyla yapılmaz gunah işlememede cehennem yada cennet için yapilmaz

HZ ALİN NIN SÖZÜ : Yâ Rabbî! Ben sana cennet için değil, cehennem korkusu için de ibâdet etmiyorum. Belki seni tapınmağa lâyık olarak tanıdığım için ibâdetimi yapıyorum.

Birde konuyla ilğili değiş :)

Allah ile insanları korkutmam
    Cennet iyle cahilleri avutmam
    Kıl köprüsü hayal hurafa yutmam
    Ana doluluyum aleviyim ben

Hristiyanlıkla ilgili düşüncelerinize kesinlikle katılmıyorum.

Hristiyanlık, insanları hiç bir zaman cehennem ile korkutmaz.

Bunu şöyle bir örnekle açıklayabilirim.Hristiyan inancına göre, cennete girebilmeniz için hristiyan olmanız yeterlidir.Başka bir deyişle, İslam, bir insanın cennete mi yoksa cehennememi gideceğine karar verirken; Allah’ın, o insanı günahlarıyla, sevaplarıyla bir arada değerlendirileceğini, ve hangisi fazla ise ona göre cennete yada cehenneme gideceğini söyler.
    Hristiyanlıkta ise böyle bir şey söz konusu değildir.Tekrarlıyorum, Hristiyanlık inancına göre, bir insanın cennete girebilmesi için, sadece Hristiyan olması yeterlidir.Hristiyanlık yapılan günahlar üzerinde durmaz.Çünkü, Hristiyan inancına göre zaten bütün insanlar günahlıdır.

Yani buradaki ana tema Hristiyan olmaktır.Hristiyan iseniz, sorgusuz, sualsiz cennetliksiniz.

Peki Hristiyan nasıl olunur?Yada her Hristiyanım diyen Hristiyan mıdır?

Örneğin George Bush!Kendilerine soracak olursanız, ondan koyu hristiyan yoktur.Ama Kutsal Kitab’a soracak olursanız da George Bush’un Hristiyanlıkla hiç bir alakası yoktur.En basit örneği, 10 maddeden bir tanesi “Adam Öldürmeyeceksin” dir ki George Bush’un da yaptıkları ortadadır.Kısacası, Hristiyanım demekle, Hristyan olunmaz.10 maddenin çok iyi özünsenmesi ve hayata geçirilmesi gerekir.Peki bu 10 madde nedir?

• Benden başka Tanrın olmayacak
    • Put yapmıyacaksın.Putların önünde eğilmeyecek, onlara tapmıyacaksın.
    • Rab’bin adını boş yere ağzına almayacaksın.
    • Hafta da bir gün ibadet edeceksin.
    • Anne ve babaya saygı göstereceksin.
    • Adam öldürmeyeceksin.
    • Zina etmiyeceksin.
    • Çalmayacaksın.
    • Yalan yere tanıklık etmeyeceksin.
    • Komşunun malına göz dikmeyeceksin.

Gördüğünüz gibi, iyi bir insan olmak için en temel şeylerden bahsediyoruz.Bu özellikleri taşıyor ise bir insan, o Hristiyandır ve her Hristiyanda sorgusuz sualsiz cennete gider.Dolayısıyla, Hristiyanlık inancında insanları cehennemle korkutmak kesinlikle yoktur.

Anonim
    Pasif

Sayın cem; sanırım ki dünyasal ekinin ( kültürün ) mozaği içine fazla saplanmışsınız. Bana kızmayınız. Bir inanlıda cehennem korkusu değil; Rab sevgisi vardır. Cehenneme gitmemek için değil; Tanrı’nın mükemmelliğini kavradığı için bir inanlı İsa Mesih’in izleyicisidir. Yanılmıyorsam sayın sonsuzdiren ifade etmişti ki; ” cennet ve cehennem ” bölümünü okuyunuz diye. Lütfen yazılanların satır aralarını okuyunuz. Kutsal Kitap’ta olanların sonrası oluşan olgularla; bazı olguları ve kavramları karşılaştırmayınız.

Rabbin sevgisi ve ışığı sizinle olsun.

Lütuf, İsa Mesih’i sevenlere ölümsüz sevgiyle !

Yahve yire – RAB, sağlar.

Anonim
    Pasif

sevgili burç evet belki siz korkutmuyorsunuz ama kutsal kitabı lütfen okuyun.ordada islama benzer konuları göreceksiniz.yargılama ve ceza günü amel defterinin açılması gibi. bakın esinleme 12. ayet ne diyor ayrıca matta da cehhenem cezasını görürüz.

Anonim
    Pasif

@izmirligizem 8338 wrote:

sevgili burç evet belki siz korkutmuyorsunuz ama kutsal kitabı lütfen okuyun.ordada islama benzer konuları göreceksiniz.yargılama ve ceza günü amel defterinin açılması gibi. bakın esinleme 12. ayet ne diyor ayrıca matta da cehhenem cezasını görürüz.

Ben hristiyanlar için yargılanma yoktur tarzında bir şey demedim, diyemem de…

Sadece dediğim şudur: “Hristiyan için cehennem yoktur”.Daha farklı bir deyişle, Hristiyanlıkta yada Kutsal Kitabımızda cehennem kavramı da vardır, cehennem cezası da vardır; lakin bu ceza hristiyanlar için değildir.

Uzun lafın kısası, sizin tabirinizle “yargılanma” hristyan için de vardır; ama bu yargılanma “cehenneme mi gidecek?” yoksa “cennete mi gidecek?” sorularına cevap bulmak için değildir…

Anonim
    Pasif
    Quote:
    Sadece dediğim şudur: “Hristiyan için cehennem yoktur”.Daha farklı bir deyişle, Hristiyanlıkta yada Kutsal Kitabımızda cehennem kavramı da vardır, cehennem cezası da vardır; lakin bu ceza hristiyanlar için değildir.

Sevgili Burç,

Kutsal Kitap cehemin varlığından söz eder. Tabii ki cehennem yargısı vardır. Kutsal Kitap’a göre gerçekten İsa Mesih’i yaşamına Rab ve Kurtarıcısı olarak kabul eden, günahlarından tövbe ederek Tanrı’ya yaraşır bir yaşam süren hristiyan için cehennem yargısı yoktur. Çünkü ölümden yaşama geçmiştir.

Ama bir de ismen hristiyanlar vardır. Hristiyan bir ana babadan dünyaya gelir, hristiyanım der, ama hristiyanlıkla hiçbir ilgisi yoktur. Her türlü günahı işler, Tanrı’dan uzak bir yaşam sürer.. O kişi istediği kadar ben hristiyanım desin, ama nafile! Eğer tövbe etmezse cehennem yargısından kaçamayacakatır.

Anonim
    Pasif
    Suna;8391 wrote:
    Sevgili Burç,

Kutsal Kitap cehemin varlığından söz eder. Tabii ki cehennem yargısı vardır. Kutsal Kitap’a göre gerçekten İsa Mesih’i yaşamına Rab ve Kurtarıcısı olarak kabul eden, günahlarından tövbe ederek Tanrı’ya yaraşır bir yaşam süren hristiyan için cehennem yargısı yoktur. Çünkü ölümden yaşama geçmiştir.

Ama bir de ismen hristiyanlar vardır. Hristiyan bir ana babadan dünyaya gelir, hristiyanım der, ama hristiyanlıkla hiçbir ilgisi yoktur. Her türlü günahı işler, Tanrı’dan uzak bir yaşam sürer.. O kişi istediği kadar ben hristiyanım desin, ama nafile! Eğer tövbe etmezse cehennem yargısından kaçamayacakatır.
    quote]

Çok haklısınız Suna Abla…

Aslında bu tarz düşünceleri bende bir çok kere değişik değişik yerlerde yazmıştım.

Mesela Katoliklerin bebek vaftizine değinmiştim. Doğar doğmaz çocuklar kilise tarafından hristiyan yapılıyor; ama yaşları ilerledikçe bu çocuklar hristiyanlığa göre yaşamıyorlar, kendilerine çok farklı yollar çiziyorlar; bu tarz insanların hristiyanlığından söz edemeyiz demiştim.

Yada yine aynı konuda Bush örneğini vermiştim. Her fırsatta Hristiyan olduğunu, protestanlığı benimsediğini söyler; ama Bush’un hal ve hareketlerine baktığımız zaman, Hristiyanlığın oldukça dışında kaldığını belirtmiştim.

izmirligizem yeniden bu tarz bir şey yazınca, yazdıklarımı oldukça üstü kapalı geçtim; çünkü eskiden bu forumda kendisine oldukça detaylı yazmıştım.

Ama yine de uyarınız ve açıklamalarınız için çok teşekkür ederim.Mesajları yeni okuyan insanların akıllarında soru işareti kalmayacaktır.

Anonim
    Pasif

bakın şu konuda sizinle anlaşamıyoruz.iman tek başına insanın cehhennemden kurtulması için yeterli değildir.allahın emir ve yasaklarınada uymak lazımdır.bugün en azılı hristiyan bu dünyada her türlü haltı işliyor ölüyor ama mesihe imanı olduğu için ceza çekmiyor öelmi?bu son derece yalnış bir yaklaşımdır. bu kutsal kitabada aykırıdır.kutsal kitap açık açık buyruklarıma uyun yoksa sizi helk ederim diyor.

Anonim
    Pasif

Sayın izmirligizem, yürekten iman İsa Mesih’in izleyicisi olmayı gerektirir. Yani, Rab’bin istediği bir yaşam sürmesi gerekir gerçek ve samimi bir inanlının. Bunun için de rehberi Kutsal Kitap’tır. İnanlı olduğunu ve yeniden Rab’de doğduğunu ifade eden bir kişi, Kutsal Kitap dışı bir yaşam süremez. Bunun içinde diyoruz ki, hristiyanlık bir din değil; bir yaşam biçimidir.

Sizin dediğiniz şekilde yaşam süren, sadece dilinde inanlı olduğunu ya da Mesih’in takipçisi olduğunu ifade eden kişinin sonu sonsuz ölümdür. Cehennemdir. Gerçek inanlılarda, yargılanacaktır. Cehenneme ya da cennete gitmek üzere değil. Yaptıkları işlere göre ve sonsuz yaşamda da ona göre ödüllendirileceklerdir.

” Çağın sonunda da böyle olacak. Melekler gelip kötü kişileri doğruların arasından ayıracaklar ve onları kızgın fırına atacaklar. Orada ağlayış ve diş gıcırtısı olacaktır. ” ( Mat. 13:49, 50 )

Rabbin sevgisi ve ışığı sizinle olsun.

Lütuf, İsa Mesih’i sevenlere ölümsüz sevgiyle !

Dünyayı kazansan neye yarar ? hac5 tanri sevgidir

Anonim
    Pasif
    izmirligizem;8513 wrote:
    bakın şu konuda sizinle anlaşamıyoruz.iman tek başına insanın cehhennemden kurtulması için yeterli değildir.allahın emir ve yasaklarınada uymak lazımdır.bugün en azılı hristiyan bu dünyada her türlü haltı işliyor ölüyor ama mesihe imanı olduğu için ceza çekmiyor öelmi?bu son derece yalnış bir yaklaşımdır. bu kutsal kitabada aykırıdır.kutsal kitap açık açık buyruklarıma uyun yoksa sizi helk ederim diyor.

Sayin izmirligizem

mavi yaziyla isaretledigim yeri birkez daha okuyunuz.Orda sizin azili hristiyanlar dediginiz,bizim ise kimlik hristiyani yani iman etmemis ve Yuhanna 3.Bölümde yazilmis oldugu üzere “yeniden dogus”u yasamamis kisilerin ceza almayacagini biz söylemiyoruz.Siz yanlis biliyorsunuz.O dediginiz insanlar tövbe edip gercek imana sarilmadiktan sonra ölmeleri durumunda cehenneme gideceklerdir.Kutsal Kitap’ta sizin de yazmis oldugunuz üzere Isa Mesih “beni seven buyruklarimi yerine getirendir”diyerek kendisine iman edenlerin böyle seyler yapmasi söz konusu degildir.Siz her hristiyani iman etmis zannediyorsunuz ama bu dogru degildir.Kurtulmamiz icin de sadece ve yanlizca iman yeterlidir.Iman eden kisi de Tanri’nin buyruklarini yerine getirecektir.Iman konusunu iyi anlamak istiyorsaniz Yakup 2,14-26 ve Ibraniler 11.bölümü komple okumanizi tavsiye ederim.

Rab yüreginizde olsun.

Anonim
    Pasif

her ikinizede teşekür ederim cevabımı aldım ben. benimde zaten demek istediğim buydu.bakıyorum kutsal kitap yargılama var diyor ceza var diyor ama bazı arkadaşlarımız burda bir hristiyan için böyle bişey söz konusu değil diyor. bu bana matıklı gelmedi.beni bırakın kutsal kitaba aykırı zaten.

Anonim
    Pasif

@izmirligizem 8579 wrote:

her ikinizede teşekür ederim cevabımı aldım ben. benimde zaten demek istediğim buydu.bakıyorum kutsal kitap yargılama var diyor ceza var diyor ama bazı arkadaşlarımız burda bir hristiyan için böyle bişey söz konusu değil diyor. bu bana matıklı gelmedi.beni bırakın kutsal kitaba aykırı zaten.

Bilmeden konuşuyorsunuz. İnsanlara yalan yanlış bilgiler veriyorsunuz. Nedemek Kutsal Kitaba aykırı? Kutsal Kitab’ı okuma gereğini bile duymuyorsunuz. Birde Kutsal Kitaba aykırıdır diyorsunuz. Bu nasıl bir mantıktır? Nasıl bir bakış açısıdır?

Hiç bir hristiyan cehenneme girmeyecektir! Bunu ben söyemiyorum. Bunu Kutsal Kitabın ta kendisi söylüyor.

Aynı Kutsal Kitap’ta her Hristiyanım diyen de Hristiyan olamaz diyor. Ben size daha önceden 10 emri yazmadım mı? Örnek olsun diye, her ne kadar bir insan hristiyanım dese de eğer bu 10 emre uymuyorsa bu kişi hristiyan olamaz demedim mi?

10 emirden biri öldürmeyeceksindir. Bir kişi ben Hristiyanımdır diyorsa, ve buna rağmen adam öldürüyorsa bu insanın Hristiyanlıkla bir alakası yoktur demedik mi? Dolayısıyla cehennemliktir diye üstüne basa basa vurgulamadık mı? Hatta daha da açıklayıcı olsun diye, güncel bir örnek olan George Bush örneğini vermedik mi?

Bunları defalarca yazdık ve hala diyorsunuz ki “en azıllı Hristiyanlar sadece iman ettiğinden dolayı nasıl olurda cennete girer”.Ya kardeşim cani, azıllı bir insanın Hristiyanlıkta işi ne?

Ve lütfen bir daha Kutsal Kitap hakkında konuşurken ezbere konuşmayın. Bu siteye yeni gelen, bu dini öğrenmek isteyen insanlar var. Sizin söylemleriniz baz alarak yalan yanlış şeyler öğrenecekler.

15 yazı görüntüleniyor - 1 ile 15 arası (toplam 51)
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.