YHVH hakkında

• Bu konu 16 izleyen ve 27 yanıt içeriyor.
13 yazı görüntüleniyor - 16 ile 28 arası (toplam 28)
  • Yazar
    Yazılar
    Anonim
    Pasif

Gerçek adı Sergius’tur. Altıncı asırda yaşamış Hıristiyan din âlimlerinden olan Sergius, Aramî lisanında ‘seçilmiş’ anlamına gelen ‘Behira’ kelimesini unvan olarak kullanmıştır ve Rahip Bahira olarak tanınıp meşhur olmuştur. Hayatı, hakkında ayrıntılı bir bilgi bulunmamaktadır. Cahiliye döneminde yaşamış, semavî kitaplar konusunda bilgi sahibi olan, İncil’i çok iyi bilen bir Hıristiyan âlimidir. Risâle-i Nur’da, Peygamber Efendimizin risaletinden önceki olağanüstü olaylar anlatılırken Suriye taraflarına ticarî maksatla giden Ebu Talib ile Rahip Bahira arasında geçen görüşmeye de yer verilmiş ve bu vesile ile ismi zikredilmiştir.

Anonim
    Pasif

Sayın canan; risale-i nur’da anlatılanlar bizim inancımız ile paralellik kurmak ve birlikte olduğumuzu ifade edebilmek için belirtilen tümcelerle doludur. Dediğiniz zat-ı muhteremin sadece ismi zikredilmemiş yaşamı ile ilgili bilgiler de kayıtlarda mevcuttur. Sizden son bir ricam; siz söyleminizde yengi sayılın.Lütfen gerçekci bir araştırma yapın, geniş anlamda…Özür dilerim ” yengi “nin eş anlamlısı ” galip ” demek ki; bunu da antiparantez içinde belirteyim.

Burada sözü fazla uzatmanın bir anlamı yok ! Zira bir başka bölümde de dediğim gibi,bu gibi konularda bir polemiklik yaratmak ve de yazı yazmış olmak için yazmak istemiyorum. Eğer beyin jimnastiğine gereksiniminiz varsa;sizi satranç turnuvalarına beklerim ( Ki; üç haftadır İzmir’deyim,Tıp fakültesinde sizi tanıyan biri yok !… Ne Ege tıp ne İzmir tıp, öğrenci olarak.. Diyeceksiniz ki, tanıyan olamaz. O zaman içinize kapanık bir kişisiniz ya da devamlı yazılarımda belirttiğim gibi “canan ” sınız ; tanıdığımız. Yani tıp öğrencisi değilsiniz. )

Sizinle fazla konuşmamın bir yararı olduğunu sanmıyorum.Bu ikinci ve de son sayılan bir yazım. Ne yazarsanız yazınız size yanıt vermeyeceğim. Rab, yüreğinize dokunsun ve de kendinize göre iyi eğlenceler. Zira burada, Rab’bin adı zikredilir ki;- biraz kaba olacak, kusura bakmayın – ( halk deyişiyle söyleyeceğim ) sizin gibi ayranın tadına göre yazı ya da kişlere göre yanıt verip laf eveleyip geveleyemeyiz ki;burası mac donald’ın eğlence yeri değil,yüreği Rab’de olan insanların yeridir.

Rab, yüreğinize dokunsun.
    Rab, sizi cehennem ateşinden korusun.
    Rab, size Kendi yolunda yürek versin. Amin. hisusa

Anonim
    Pasif

Teşekkür ediyorum sayın çölgeçen.

Kendim ce merak edip durmaktaydım.
    Bu polemik ve boş söz yazılımları nereye kadar devam edecek diye.
    İnan ki okumuyordum bile.
    Beni ruhta zenginleştirmiyor,
    Aksine dünyasallaştırıyordu bu söylemler.
    Rab’be bakmak yerine,
    İnsana bakmaya sürüklüyordu.

Ülkemde bir cümle sarfedilir, bilmem duydunuzmu.
    ‘’bugün tanrı için ne yaptınız?’’
    Ben kimim ki tanrı için bişeyler yapabileyim.
    Ben sadece O’nun yaptıklarını seyreder,
    Bereket ve esenlik alabilirim.
    O’nun bana değil, benim O’na gereksinimim var.
    Sizi ve beni egemenliğine kabul eden Tanrı,
    Diger doğru yürekli insanları da çağıracaktır.
    Görevimiz se, Rab’bin sözünü duyurmaktır.
    Doğru yürekle sorulan soruyu yanıtlamaktır.

Konuya nokta koyduğunuz için tekrar teşekkür ederim.
    Ayık ve uyanık olmak budur.
    Zamanı boşa harcamamaktır.

Sevgiyle kalınız. Rab sevgidir. AMİN

Anonim
    Pasif

Sevgili Rab’deki kardeşim Halleluya, sizinle Rab’de aynı şeyleri düşünüyoruz. Yaklaşık 13 saat önce yazınızı okudum.( Şu anda saat gece 02.48 ) Yazılımınızın okunmasını istedim. Ben, size gösterdiğiniz duyarlılıktan dolayı teşekkür ederim.Rab’bin ışığının sarmalında kalınız ve de kilisenizdeki kardeşlere, yarın Rab’de sevgilerimi iletiniz.

Lütuf, İsa Mesih’i sevenlere ölümsüz sevgiyle ! isamesihyasiyor

Anonim
    Pasif

İnandığımız Tanrı, tek bir Tanrıdır.. Fakat müslümanların Allah diye nitelendirdiği kavram, hristiyanlıkla uyuşmamaktadır.. Evet, iki tarafta tek bir yaratıcıya inanmaktadır. Fakat müslümanlar, bu yaratıcının yeryüzünü Muhammed için yarattığı ve islamiyetin son din olduğunu bu kavrama dayanarak iddia etmektedirler.. Bu arkadaşların Allah anlayışında İsa Mesih kurtarıcı değil, sadece bir peygamberdir.. Kutsal kitap onlara göre bozulmuş, Kuran ise günümüze kadar sapasağlam(!) bozulmamış bir şekilde ulaşmıştır.. O yüzden bizler, Tek Kurtarıcı, tek öğretmen ve tek yaratıcı olan YAHVE’ye inanıyoruz.. Yahve Rab herşeye egemen ve herşeye kadir olandır.. Ve tek TANRI, ve tek GERÇEK O’DUR.

Anonim
    Pasif

@only god can judge me 12957 wrote:

İnandığımız Tanrı, tek bir Tanrıdır.. Fakat müslümanların Allah diye nitelendirdiği kavram, hristiyanlıkla uyuşmamaktadır.. Evet, iki tarafta tek bir yaratıcıya inanmaktadır. Fakat müslümanlar, bu yaratıcının yeryüzünü Muhammed için yarattığı ve islamiyetin son din olduğunu bu kavrama dayanarak iddia etmektedirler.. Bu arkadaşların Allah anlayışında İsa Mesih kurtarıcı değil, sadece bir peygamberdir.. Kutsal kitap onlara göre bozulmuş, Kuran ise günümüze kadar sapasağlam(!) bozulmamış bir şekilde ulaşmıştır.. O yüzden bizler, Tek Kurtarıcı, tek öğretmen ve tek yaratıcı olan YAHVE’ye inanıyoruz.. Yahve Rab herşeye egemen ve herşeye kadir olandır.. Ve tek TANRI, ve tek GERÇEK O’DUR.

Hiç bir müslüman bu dünyanın hz muhammed için yaratıldğını söylemez inanamaz düşünmez. müslümanlıktaki isa ile sizin isanız arasında elebetteki çok fark var.Sizin söylemiş olduğunuz isa pavlusun isasıdır. İsanın yenide dirildiğini üç beş kişiden başkası söylememktedir. İsanın yaşanıtısına baktığımızda tanrı ile bir alakasının olmadığını göreceğiz.BU düpedüz tanrıya hakarettir.

Anonim
    Pasif

@izmirligizem 13439 wrote:

Hiç bir müslüman bu dünyanın hz muhammed için yaratıldğını söylemez inanamaz düşünmez. müslümanlıktaki isa ile sizin isanız arasında elebetteki çok fark var.Sizin söylemiş olduğunuz isa pavlusun isasıdır. İsanın yenide dirildiğini üç beş kişiden başkası söylememktedir. İsanın yaşanıtısına baktığımızda tanrı ile bir alakasının olmadığını göreceğiz.BU düpedüz tanrıya hakarettir.

Sevgili Kardeşim İzmirli Gizem,Pavlusun İsası ne demektir?Herkese göre farklı bir İsa mı vardır?Mesih İsa dirileceğini önceden defalarca söylemiştir.Ayrıca Kutsal Kitap Mesih İsanın önceden dirileceğini bildirmiştir.İnanmak zorunda değilsin.İslamiyetin söylediğine inanmış olsa idik Müslüman olmamız gerekirdi.Ayrıca Mesih İsanın hayatı ile ilgili olarak bizi aydınlatırsan sevinirim.Yüceler Yücesi Tanrı seninle olsun kardeşim.Esenlikle kal.

Anonim
    Pasif
    izmirligizem;13439 wrote:

Sevgili gizem, Müslümanların söylemiş olduğu ve camilerdeki vaazlarda da dile getirilen bu söz, aşağıdaki bir hadisten alınmıştır..

Âdem aleyhisselam, Arşta gördüğü nurun mahiyetini sual etti. Hak teâlâ buyurdu ki:
    ”Bu nur, gökte Ahmed, yerde Muhammed denilen, zürriyetinden bir peygamberin nurudur. O olmasaydı, seni de, yer ve gökleri de yaratmazdım.” (Mevahib-i ledünniyye)

Bu hadislere, kudsi hadis ya da hadisi kudsi denilmektedir. İsa’nın yaşantısına objektif bir bakış açısıyla baktığınız zaman, Onun %100 insan ve %100 Tanrı olduğunu göreceksiniz.. Rab fikrinizi ve yüreğinizi açsın.

sevgilerimle.

Anonim
    Pasif

@izmirligizem 13439 wrote:

bütün müslümanlar bu dünyanın hz MUHAMMET(S.A.V)için yaratıldığına inanırlar nerden çıkarıyorsun inanmadıklarını yaa

Anonim
    Pasif

Müslümanlardan buna inananlar vardır.Ama sizce mantıksız değil mi?Eğer öyle olsaydı Hz Muhammed şu an da yaşıyor olurdu.Madem bütün dünya onun için yaratıldı niye öldü.Bu yüzde buna inanmak ne kadar doğrudur, siz kendiniz karar verin.

Anonim
    Pasif
    meraklı123;19350 wrote:
    Müslümanlardan buna inananlar vardır.Ama sizce mantıksız değil mi?Eğer öyle olsaydı Hz Muhammed şu an da yaşıyor olurdu.Madem bütün dünya onun için yaratıldı niye öldü.Bu yüzde buna inanmak ne kadar doğrudur, siz kendiniz karar verin.

Sevgili merakli

mucizehal gibi islam gözlükleriyle yasayanlar ve bir dine körü körüne baglananlar bu tür safsatalara kolaylikla inaniyorlar ve hatta daha da icler acisi inanislara sahipler.Bu tür pembe gözlükleri bir yana atip hem Kuran’i hem de Kuran’in peygamberi olan Muhammet’i iyice okuyup arastirsalar o zaman gercekleri görecekler.Gercekler acidir ama insana özgürlük verirler.Sahiplenmek cok zordur ve aci bedelleri vardirKimi bu acilari cekmemek ve bedel ödememek icin o tatli yalanlarla yasamayi tercih ederler.Ama bilmezler ki sonunda hüsrana ugrayacaklar.

Rab gercegi arayanlara yardim etsin ve cesaretlilik ruhu versin.

Sevgiler..

Anonim
    Pasif

@meraklı123 19350 wrote:

Yuhanna 14. Bölüm der ki;

Yuhanna 14- 15:17 – Beni seviyorsanız, buyruklarımı yerine getirirsiniz. Ben de Baba’dan dileyeceğim. O sonsuza dek sizinle birlikte olsun diye size başka bir Yardımcı, Gerçeğin ruhunu verecek. Dünya Onu kabul edemez, Çünkü o’nu ne görür ne de tanır. Siz onu tanıyorsunuz. Çünkü o aranızda yaşıyor ve içinizde olacaktır.

Muhammed ise sonsuza dek yaşamadığı gibi, yaşamı süresince, Mekke ve Medine çevresi dışına çıkmamıştır.

Anonim
    Pasif
    mucizehal;19348 wrote:
    bütün müslümanlar bu dünyanın hz MUHAMMET(S.A.V)için yaratıldığına inanırlar nerden çıkarıyorsun inanmadıklarını yaa

“Kelin ilâcı olsa, kendi kafasına sürerdi” diye bir söylem var. Bu bile doğruyu bulmamıza yeterli bence. Herkes Eebedî Hayat Tüccarlığına soyunmuş, “En güzeli, en etkilisi bendedir” diyor. Ama bunların hepsi de ölmüş ve mezarlarında çürümüş. İlaçları hiçbir işe yaramamış. Kendilerine bile hiçbir faydası dokunamamış. Ama siz, bunları görerek, hâlâ, bunların ilâçlarından gel de medet um! Ne anlaşılmaz birşey.

Ama yalnızca tek bir mezar boş. Ölümü yenen ve yeneceğini de önceden söyleyen tek bir kişi var. İlacının etkisini ispatlamış. Bana olan, size de olacaktır diyen İsa Mesih. Biz ise gitmiş, ölülerden medet umuyoruz. Onlara bel bağlıyoruz. Yok teri bile en güzel parfümlerden daha güzel kokardı, yok evren yüzü suyu hürmetine yapıldıydı. İlahı öldürüp, ölüyü ise ilâhlaştırırız. Dedim ya, “Kelin ilâcı olsa, …….

Rab Yardımcımız olsun.

13 yazı görüntüleniyor - 16 ile 28 arası (toplam 28)
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.