Tanrı Ile Dostluk

• Bu konu 2 izleyen ve 23 yanıt içeriyor.
9 yazı görüntüleniyor - 16 ile 24 arası (toplam 24)
  • Yazar
    Yazılar
    Anonim
    Pasif

IV. TAMAMEN TANRI’YA GÜVENME
    TESLİM OLMA DİSİPLİNİ

Ne yeni ne de yaratıcı olmayan ” Tanrı’ya güvenme” seslerinin farkındayım. Aslında, kimileri için bu sözcüklerin anlamlı ve eski basmakalıp olmasından başka hiçbir özelliği yoktur.

Bu gereksinim, böyle olamaz. Anımsatıcı olan, Kutsal Kitap’ta olduğu gibi ; pek çok anlarda Tanrı’nın müdahalerde bulunduğuna güvenmektir. Lakin hiçbir şey, Özdeyişler 3:5-6’dakinden daha kayda değer değildir.

RAB’be güven bütün yüreğinle,
    Kendi aklına bel bağlama.
    Yaptığın her işte RAB’bi an,
    O senin yolunu düze çıkarır. ( Özd. 3:5-6 )

Gönülsüz bir yüreğin isteksiz bir umudu olmayan ” Rab’be güven ” buyruğunu ilk farkeden ben değilim. Aksine bu, ” yaptığım her işte ” sözcükleriyle O’nu bilinçli olarak kabul etmektir.

Niyeti belli olan herhangibiri ; özel konumu ya da yerinin doğrularını kaybetmeksizin…. veya özel yaşamının ayrıntılarının dışında, endişeli şekilde zihni işle meşgul olmadan da; Tanrı ile özdeşleşebilir ve derin düşüncelere sahip olabilir. Yaşayan Tanrı’ya güvenimiz tam ve mutlak olması şarttır. Ayetlerdeki diğer sözcüklerde, teslim olma disiplinini geliştiriyor.

Bugünkü nesil tarafından rağbet görmeyen bir terim var ! Kaş çattıran şu tepkiyi tam olarak duyabiliyorum: ” Teslim olmak mı ? Ciddi ol !” Bu günlerde, bir şeye teslim olmayı kim özendiriyor ? Birkaç alanın adını vermem gerekirse ; duyduğum yanıtlar şunlardır: (” Tanrı ile Dostluk ” )

Devamı var.

Rabbin sevgisi ve ışığı sizinle olsun.:kucak:

Anonim
    Pasif

Teslimiyet… Tanrı’nın en iyi ve derin hazinelerinin odasının kilidini açacak olan anahtardır.

Doğrularınıza teslim olma – ” Dalga mı geçiyorsun ? Dava açacağım. “
    Geleceğe teslim olma – “Gelecek yok. Düşüncemin uydurması. “
    İradenize teslim olma – ” Ben de yok. Bir şeye teslim olmam. “
    Hayallerinize teslim olma – “Asla. Çok da çalışmıştım. “
    Eşinize teslim olma – ” Ben mi ? Yaşamaya bak ! “
    Mali durumlarınıza teslim olma – ” Neye ? Emekli olmayı planlıyorum. “

İradesi kuvvetli, kavgacıbaşına buyruk kadın ve erkekler nesli yetiştirmişiz.” Teslimiyet “, söz dağarcıklarında var olan kelime değildir. Daha da ciddi olan, o, Tanrı’nın en iyi ve derin hazinelerinin odasının kilidini açacak olan anahtardır. O; teslim olmamızı, savaşı bırakmamızı sabırla bekliyor. Planı, O’nun yolunda gitmeye ve önemli olduğumuz, güvenliğimiz için O’na dönmemize izin veriyor olmasıdır. Bunun bizde oluşmasına tanık olduğu gibi bizzat kendisini ve iradesini harika derin düşüncelerde açıklatıyor.

Tanrı’yı tanımış olduğum yıllarda, ilerde daha zor olacak olan yoluna irademin teslim olduğunu gözlemlemiştim. Yolunda gitme planını arzuladım ve sık sık söyledim; ama özellikle beklenmedik varyant ve hayal kırıklıkları olduğunda anımsamayı istemekten ziyade direndim. Sonunda, hatta en sonunda, kendi yarattığım dünyanın sonuçlarına varmaktan bitkin düşünce; yavaş yavaş Tanrı’nın yolunun en iyisi olduğunu farkettim. ( ” Tanrı ile Dostluk ” )

Rabbin sevgisi ve ışığı sizinle olsun.

Anonim
    Pasif

Takdirimi kazanmış olan bir kitapta, aşağıdaki sözcükleri okuduğumda; kavrayışla başım sarsıldı. Bir hristiyan olarak önceki senelerimin karşılıklı fedakarlık mücadelesini daha iyi betimleyen herhangibir şey okumamıştım. Bunlar ;püriten dualar ve adamaların bir kolleksiyonundan sözcüklerdir.

Bana yol gösterdiğine
    Kendimi denetliyorum.
    Egemen olduğunda
    Kendime hakim oluyorum.
    Beni dikkate aldığında
    Kendime yetiyorum.
    Sağladıklarına güvendiğimde
    İhtiyaçlarımı karşılıyorum.
    İlahi takdirine teslim olduğumda
    İrademi kendim anlıyorum.
    Onurla güvenle seni düşündüğümde
    Kendim hizmet ediyorum;
    Senin yerine, insanoğlunun
    beğenisine bakıyorum ve
    doğuştan putperestim.
    Başım olan Rab, yüreğimi,
    Sana doğru döndürüyor.

Bu; saflaştırılmış bir yaşamın dürüst itirafıdır. Bu, sözcükleri tarihlemdirmesine, Tanrı’nın ailesinin çoğunun uzağında iyi zamanı betimlemesine rağmen büyük acı veren şeydir.

Bu kitabı olumlu bir notla bitirmek için; herşeyi O’na bırakmanın önemini doğrulamak isterim. Çünkü O, tamamen güvenilirdir. Sonunda; kürsüde sözle ifade edeceğim ya da bir kitapta yazacağım çok uzun bir şey olmadığını öğreniyorum. Nihayet, özerk planının en iyi plan O’nun denetimi altındaki hiçlik, denetim dışında var olamaz, olduğunu öğreniyorum.O’na emanet ettiğim bu şeye, benden daha çok dikkat edebiliyor. O’nun denetimi altındaki bu hiçlik, denetim dışında varolamaz. Gereksinim duyduğum her şeyin ayrıntılarını biliyor.Bu; O’nun karşılayabilmesi, yol gösterebilmesi, başlatabilmesi, durdurabilmesi, devam ettirebilmesi, değiştirebilmesi ve O’nun amacı için zamanında ıslah edebilmesidir. Tanrısal işler dışında, ellerimi bıraktığımda; O’nun iradesi, çok iyidir, adı yücedir ve görkemi fevkaladedir. ( ” Tanrı ile Dostluk ” – Çeviren: Faruk ÇELEBİ )

Rabbin sevgisi ve ışığı sizinle olsun.Amin

Anonim
    Pasif

Bana niye böyle farkettirdi ki; Tanrısal işler, bir sırdır. Onları içtenlikle kucaklayayım ve açıklıkla görebileyim diye yeterli derecede uzun yaşamama izin vermiş olduğu O’nun inayetinde bir tanıklıktır.

Sonunda sınırsız Efendimize teslim olmayı, O’nun ellerine geleceğimin ayrıntılarını bırakmayı öğreniyorum ki; bu, daha çok yapabildiğim sorumlu itaat hareketidir. Bunu yapana kadar, derinliğine düşünen kişiye, yalnızca mesafeli ve dindar bir düş kalıyor.

Tanrısal işler dışında ellerimi bıraktığımda; O’nun iradesi çok iyidir, adı yücedir ve görkemi fevkaladedir.

SONUÇ

Bu, merak uyandıran bir yolculuk oluşturdu. Kaynağından bahsettiğim gibi derin tanrısal işler, merak uyandırır.

Tanrı ile samimi ilişkiden ziyade bizi derinliklerine kadar götürebilen , dört disipline eşlik eden dört hükmün dışında yalnızca birkaç sayfa sarfetmiş oldum. Sürekli olarak egzersiz yapılır ve ciddiyetle ele alınırsa, ruhsal yolumuzda büyük bir fark oluşturacaklarına inanın. Bununla birlikte; onlarsız yüzeysellik, yaşamlarımızı nitelendirmeyi sürdürecek.

Özetle bunlar, gözönünde bulunduracağımız hüküm ve disiplinlerdir:

1- Özel dünyamızı yeniden düzenlemek, içtenlik disiplinini uygulamayı öğrenmeyi gerektirir.

2- Dingin olunmak ki, sessizlik disiplini değerli olsun.

3- Dinginliği geliştirme, yalnızlık disiplinini korumayı gerektirir.

4- Tamamen Tanrı’ya güvenme, teslim olma disiplinini gerektirir. ( “Tanrı ile Dostluk ” )

Rabbin sevgisi ve ışığı sizinle olsun.isamesihyasiyor

Anonim
    Pasif

Ellerinin bu kitabı bir gün zaptedeceği… ya da yaşamı kendisi için yeniden idare edecek şeytanın yoluna sahip değilim. İlahi işler, tamamıyla, Tanrı’nın ellerinde ve dikkatindedir ( özen ). Bu yüzden O’nunla onu tümüyle bırakırım. İnayetiyle O, erdemliliğin ardından içten gelen bir şekilde arzu ve açlık içinde olan insanlara bu sözcükleri sağlayacak. Buna sahip olacak insanlar hakkında hiçbir fikrim yok.

Halbuki şundan eminim: Dağınıklığa fren basmak ve toplayıp atmak zamanı olan…durmak ve dinlemek, dingin olmak ve öğrenmek, yalnızlığı edinmek ve Baba’nın mükemmel yolunu engelleyen ne ise bırakma zamanı olan hatırlatıcı şeye gereksinimi olacak bu şeylerle güreşen kişi. ( “Tanrı ile Dostluk” – Çeviren: Faruk ÇELEBİ )

Rabbin sevgisi ve ışığı sizinle olsun.tanri sevgidir

Anonim
    Pasif

Özellikle hatırınız için , dünyevi yaşamı boyunca liderini yüreklendiren bir hizmetçi gibi bu şeyleri biçimlendiren ve şimdi cennetin kesintisiz görkemlerinde Efendi’siyle derin ilişkide, yüz yüze olan bir adamın duyarlı sözcükleriyle bitiriyorum:

Durma ve derin sessizlik, benzer şarkı söyler…
    Dingin ol ve bil !

Her yaşamda
    Fevkalade yapılan ya da şekil verilenden daha iyi,
    İleriye koşuşturmadan daha iyi,
    Bir durum var.
    Bu, Mutlak’ta daima olacak dinginlik.

Ateşli konuşöadan daha iyi,
    İç geçirmek ya da ıssız yerde
    ağlamaktan daha iyi,
    Bir derin sessizlik var.
    Bu, Mutlak’ta oluşacak dinginlik.

Durma ve derin sessizlik, benzer şarkı söyler…
    Tüm anlarda ve alçak sesle beraber.
    Ey insan ruhu Tanrı, planını çalışştırıyor
    İnsan yardımına ne gereksinelim ne de uyalım !
    Dingin ayakta kal ve katıl !
    Dingin ol ve bil ! ( Charles R. SWIMDOLL )

Rabbin sevgisi ve ışığı sizinle olsun.tanri sevgidir

Anonim
    Pasif

Sekizinci mısra:” Ateşli konuşmadan daha iyi ” olacaktı.

Rabbin ışığında kalınız.hac5

Anonim
    Pasif

Yaşamımda,Tanrı kuzusu İsa Mesih’inve kutsal kitabın ışık,nur,esenlik,sevgi,şevkat,bereket,sadakat
    ve en önemlisi çelşkisiz tek doğru yol olduğunu anladım.Tüm yüreğimle, Tanrı sözlerinin geçerli olduğu yeniden, özel ve sevgi dolu, ışık dolu bir dünya ve yaşam biçimi olmasıdır.Teşvik edici ve aydınlatıcı verdiğiniz yazılı bilgiler için sonsuz teşekkürler ederim.RAB sizi bereketlesin aydınlık yüzünü göstersin.

Anonim
    Pasif

Sayın kutsal kitap; siz, Rab’bin kutsallığında, esenliğinde ve doğruluğunda kalınız.Rab’de bu güzel söylemleriniz için teşekkür ederim. Lütfen; yalnış olan bir nokta bulursanız da açıklamaktan çekinmeyin.Sizin güzel yazı ve de bereketleyici ifadelerinizi her daim görmek isterim ki; Rab yolunda olgunlaşalım…

Rabbin sevgisi ve ışığı sizinle olsun.

Lütuf, İsa mesih’i sevenlere ölümsüz sevgiyle!

Yahve nissi – RAB, sancağımdır.

Yahve şalom – RAB, esenliktir. hisusa tanri sevgidir :papatya: :papatya: :papatya:

9 yazı görüntüleniyor - 16 ile 24 arası (toplam 24)
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.