Protestan Kilise Dersleri-2

• Bu konu 2 izleyen ve 38 yanıt içeriyor.
15 yazı görüntüleniyor - 16 ile 30 arası (toplam 39)
  • Yazar
    Yazılar
    Anonim
    Pasif

Senin ellerin bana biçim verdi. ” ( Eyüp 10:8 )

” Çünkü biz Tanrı’nın yapıtıyız, O’nun önceden hazırladığı iyi işleri yapmak üzere Mesih İsa’da yaratıldık. ” ( Ef. 2:10 )

” Kendim için biçim verdiğim bu halk bana ait olan övgüleri ilan edecek. ” ( Yeşaya 43:21 )

” İç varlığımı sen yarattın , annemin rahminde beni sen ördün. Sana övgüler sunarım, çünkü müthiş ve harika yaratılmışım. ” ( Mez. 139:13, 14 )

– Tanrı; beni hizmet etmem için şekillendirdi.
    – Tanrı, herkese, dünyada sahip olduğu yeteneği vermiştir.
    – Herkes, belli şeyleri yapmak için biçimlendirilmiştir.
    – Tanrı, beni belli bir görev için yarattı.
    – Tanrı ; beni bilerek ve isteyerek hizmetimi eşsiz yapabileceğim şekilde biçimlendirdi.

” Bana ayrılan günlerin hiçbiri gelmeden, hepsi senin kitabında yazılmıştı. ” ( Mez. 139:16 )

– Tanrı ; hiçbir şeyi boşa harcamamaktadır.
    – Tanrı ; bana verdiği becerileri, yetenekleri, armağanları, kişiliğimi ve yaşam deneyimlerimi; O’nun yüceliği için kullanmamı istemeseydi vermezdi.
    – Tanrı ; her inanlıya, hizmette kullanacağı ruhsal armağanlar verir.

” Doğal kişi, Tanrı’nın Ruh’uyla ilgili gerçekleri kabul etmez. ” ( 1. Ko. 2:14 )

” Ama lütuf her birimize Mesih’in armağanı ölçüsünde bağışlandı. ” ( Ef. 4:7 )

” Bunların tümünü etlkin kılan tek ve aynı Ruh’tur. Ruh bunları herkese dilediği gibi ayrı ayrı dağıtır.” ( 1. Ko. 12:11 )

-Tanrı; bana ne zaman bir görev verse, bunu başarabilmem için şunlarla donatır: Ruhsal armağanlar, yürek, kişilik, deneyim.
    – Ruhsal armağanları, kendim kazanamam ya da onları, kendim hak edemem.
    – Tanrı; çeşitlilikten hoşlandığından özel olmamı ister.
    – Tanrı ; bütün armağanları, bana vermez.
    – Ruhsal armağanlar; kendi yararım için değil, başkalarının yararı için verilmiştir.
    – Armağanlar; bazen kilisede, şu sorunlara yol açabilir : Armağan kıskançlığı. Armağanların başkalarının armağanlarıyla kıyaslandığında; Tanrı’nın bize verdiği ile mutlu olmadığımız ve Tanrı’nın başkalarını kullanma biçimi nedeniyle gücendiğimiz ya da kıskançlık duyduğumuz anlar olur.

” Çeşitli görevler vardır, ama Rab birdir. ” ( 1. Ko. 12:5 )

” Su görüntümüzü nasıl yansıtıyorsa, yürek de insanın içini yansıtır. ( Özd. 27:19 )

– Bir dolu baş ağrısıyla geçen geçen zengin bir yaşamdansa, Tanrı korkusuyla yaşanan basit bir yaşam çok daha iyidir.

Rabbin sevgisi ve ışığı sizinle olsun.

Anonim
    Pasif

Çeşitli ruhsal armağanlar vardır, ama Ruh birdir. Çeşitli görevler vardır, ama Rab birdir. Çeşitli etkinlikler vardır, ama herkeste hepsini etkin kılan aynı Tanrı’dır.” ( 1. Ko. 12:4-6 )

” Beceri, anlayış , bilgi ve her türlü ustalık… altın, gümüş, tunç işleyerek ustaca yapıtlar üretsin… her türlü sanat dalında çalışsın. ” ( Çık. 31: 3-5 )

“İç Varlığımı Sen yarattın, annemin rahminde beni sen ördün. ” ( Mez. 139:13 )

– Tanrı ; her birimizden bir tane olacak şekilde bizi yaratmıştır.
    – Yeteneklerim; doğuştan gelen becerilerimdir.
    – Her insanda; en az dokuz farklı zeka vardır: Matematiksel, sosyal vb. zeka gibi…
    – Günah işlemek için kullandığım becerilerim bile ; Tanrı’dan gelir.

” Tanrı’nın bize bağışladığı lütfa göre, ayrı ayrı ruhsal armağanlarımız var. ” ( Rom. 12:6 ).

– Her yeteneğimi , Tanrı’nın yüceliği için kullanabilmeliyim.
    – Tanrı; yapabileceklerimi yapmamı istiyor.
    – Kişiliğim; ruhsal armağan ve yeteneklerimi nasıl ve nerede kullandığımı etkileyecektir.
    – Tanrı; başkalarına hizmet etmem için beni donatır. Bilerek acı dolu deneyimlerden geçmeme izin verir.

” Kendisinden aldığımız teselliyle her türlü sıkıntıda olanları teselli edebilmemiz için bizi bütün sıkıntılarımızda teselli ediyor. ” ( 2. Ko. 1:4 )

– Tanrı tarafından kullanılmayı gerçekten istiyorsam güçlü bir gerçeği anlamam gerekir: Yaşamda en çok gücendiğim ya da pişman olduğum deneyimler, saklayıp unutmak istediklerim, Tanrı’nın başkalarına yardım etmem için kullanmak istediği deneyimlerimdir.

” Kardeşlerim, Asya ilinde çektiğimiz sıkıntılardan habersiz kalmanızı istemiyoruz. Dayanabileceğimizden çok ağır bir yük altındaydık. Öyle ki, yaşamaktan bile umudumuzu kesmiştik . Ölüme mahkum olduğumuzu içimizde hissettik. Ama bu, kendimize değil, ölüleri dirllten Tanrı’ya güvenmemiz için oldu. Tanrı bizi böylesine büyük bir ölüm tehlikesinden kurtardı; daha da kurtaracaktır. ” ( 2. Ko. 1:8-10 )

” Her biriniz hangi ruhsal armağanı aldıysanız, bunu Tanrı’nın çok yönlü lütfunun iyi kahyaları olarak birbirinize hizmet etmekte kullanın. ” ( 1. Pe. 4:10 )

– Kutsal Kitap; Tanrı’nın kendi yüceliği için kullandığı çeşitli yeteneklerin örnekleriyle doludur.
    – Tanrı; bazı insanlara çok para kazanma yeteneği verir.
    – Amacımız; zenginlik yerine ” egemenliği ” kurmak olmalıdır.
    – Yeteneğimin bana verilmesinin tek amacı; para kazanmam değildir.
    – Tanrı; becerilerimi boşa harcamaz. Çağrımı ve becerilerimizi geliştirir.
    – Tanrı ; hiçbir acımı boşa harcamaz.Büyük olasılıkla, en büyük hizmetim ; en büyük acımdan sonra ortaya çıkacaktır.

Anonim
    Pasif

” Askerlik yapan kişi günlük yaşamla ilgili işlere karışmaz; kendini askerliğe çağıranı hoşnut etmeye çalışır. ” ( 2. Ti 2:4 )

” Aranızda büyük olmak isteyen, ötekilerin hizmetkarı olsun. ” ( Mar. 10:43 )

” Onları meyvelerinden tanıyacaksınız. ” ( Mat. 7:16 )

” Fırsatımız varken herkese, özellikle iman ailesinin üyelerine iyilik yapalım. ” ( Gal. 6:10 )

– İnsanlara hizmet ederek Tanrı’ya hizmet ederim.
    – İsa, büyüklüğü konumla değil ; hizmetle ölçmektedir.
    – Tanrı; büyüklüğümü bana kaç kişinin hizmet ettiğine bakarak değil, benim kaç kişiye hizmet ettiğime bakarak belirler.
    -İsa gibi olmak demek; hizmetkar olmak demektir.
    -Benim için ; hizmetkar yüreğine sahip olmak, herşeyden daha iyidir.
    – Tanrı; beni , ben-merkezci olmam için değil; hizmet için biçimlendirdi.
    – Biçimim hizmetimi, hizmetkar yüreğim ise olgunluğumu ortaya çıkarır.
    – Gerçek hizmetkarlar, hizmet etmeye hazır olurlar.
    – Gerçek hizmetkarlar, gereksinimlere dikkat ederler.
    – Gerçek hizmetkarlar, ellerindekilerle en iyiysini yaparlar.
    – Gerçek hizmetkarkar, her görevi aynı adanmışlıkla yaparlar.
    – Gerçek hizmetkarlar, hizmetlerine bağlıdır.
    – Gerçek hizmetkarlar, öne çıkmaya çalışmaz.

” Elinde varken komşuna, ‘ Bugün git, yarın gel, o zaman veririm ‘ deme ” ( Özd. 3:28 )

” Rüzgarı gözeten ekmez, bulutlara bakan biçmez. ” ( Vaiz 11:4 )

” Kişi bir hiçken kendini bir şey sanıyorsa, kendini aldatmış olur. ” ( Gal. 6:3 )

” Aferin, iyi ve güvenilir köle ! Sen küçük işlerde güvenilir olduğunu gösterdin, ben de seni büyük işlerin başına geçireceğim. Gel, efendinin şenliğine katıl. ” ( Mat. 25:21 )

” Hepiniz birbirinize karşı alçakgönüllülüğü kuşanın. ” ( 1. Pe. 5:5 )

– Yaptıklarım ne olursa olsun;insanlar için değil, Rab için yapmalıyım.
    – Tanrı, asla sıradan işler yapmamamı düşünmez.
    – Teşviğim kırıldığında bile, işimi yarım bırakmamalıyım.
    – Hizmetim övüldüğünde, alçakgönüllü bir şekilde kabul etmeliyim.

” Şimdi ben insanların onayını mı, Tanrı’nın onayını mı arıyorum ? ” ( Gal. 1:10 )

” Yaşamınız olan Mesih göründüğü zaman, siz de O’nunla birlikte yücelmiş olarak görüneceksiniz. ” ( Kol. 3:4 )

” Bu nedenle, sevgili kardeşlerim, Rab yolunda verdiğiniz emeğin boşa gitmeyeceğini bilerek dayanın, sarsılmayın. Rab’bin işinde her zaman gayretli olun. ” ( 1. Ko. 15:58 ).

” Bu sıradan kişilerden birine, öğrencim olduğu için bir bardak soğuk su bile veren; size doğrusunu söyleyeyim, ödülsüz kalmayacaktır. ” ( Mat. 10:42 )

Anonim
    Pasif

” Yalnız kendi yararını değil, başkalarının yararını da gözetsin.” ( Flp. 2:4 )

” Ama kulum Kalev’de başka bir ruh var, o bütün yüreğinle ardımca yürüdü.” ( Sayım 14:24 )

“Mesih İsa’daki düşünce sizde de olsun. ” ( Flp. 2:5 )

” Hiçbir uşak iki efendiye kulluk edemez… hem Tanrı’ya hem paraya kulluk edemezsiniz.” ( Luka 16:13 )

– Hizmet, aklımda başlamaktadır.
    – Hizmetkar olmam için, aklımda ve düşünce yapımda bir değişim olmalıdır.
    – Hizmetkar, kendinden çok başkasını düşünür.
    – Hizmetkar sahip gibi değil; kahya gibi düşünür.
    – Hizmetkar, başkasının ne yaptığını değil, kendi işlerini düşünür.

” Amatsya RAB’bin gözünde doğru olanı yaptıysa da bütün yüreğiyle yapmadı. ” ( 2. Ta. 25:2 )

” Kahyada aranan başlıca nitelik güvenilir olmasıdır.” ( 1. Ko. 4:2 )

” Dünyanın aldatıcı serveti konusunda güvenilir değilseniz, gerçek serveti size kim emanet eder ? ” ( Luka 16:11 )

– Kendime değil; başkalarına odaklanmam, gerçek alçakgönüllülüktür.
    – Gerçek hizmetkar; Tanrı’yı kendi amacı için kullanmaya çalışmaz.
    – Doğam gereği bencil olduğumu unutmamalıyım.
    – Hizmetkar, Tanrı’ya ait olduğunu unutmaz.
    – Gerçek hizmetkar olmak için, yaşamımdaki para konusunu çözmem gerekir.

” Boş yere övünen, birbirine meydan okuyan, birbirini kıskanan kişiler olmayalım. ” ( Gal. 5:26 )

” Sen kimsin ki, başkasının kulunu yargılıyorsun ? Kulu haklı çıkaran da haksız çıkaran da efendisidir.” ( Rom. 14:4 )

– İsa gibi hizmet ediyorsam; eleştirilmeyi beklemeliyim.

” İsa, Baba’nın her şeyi kendisine teslim ettiğini, kendisinin Tanrı’dan çıkıp geldiğini ve Tanrı’ya döneceğini biliyordu. Yemekten kalktı, üstlüğünü bir yana koydu, bir havlu alıp beline doladı. Sonra bir leğene su doldurup öğrencilerin ayaklarını yıkamaya ve beline doladığı havluyla kurulamaya başladı. ” ( Yu. 13: 5 )

– Hizmeti zorunluluk olarak değil, fırsat olarak görmeliyim.
    – Hizmetkar gibi düşünüp davranmaya başladığımda ; Tanrı, beni kullanacaktır.

Anonim
    Pasif

” Üstün gücün bizden değil, tanrı’dan kaynaklandığı bilinsin diye bu hazineye toprak kaplar içinde sahibiz. ” ( 2. Ko. 4:7 )

” Güçsüz olduğumuz halde, Tanrı’nı gücü sayesinde (… ) yaşayacağız.” ( 2. Ko. 13:4 )

” Lütfum sana yeter. Çünkü gücüm, güçsüzlükte tamamlanır.” ( 2. Ko. 12:9 )

” Tanrı… güçlüleri utandırmak için de dünyanın zayıf saydıklarını seçti.” ( 1. Ko. 1:27 )

– Tanrı, zayıf insanları kullanmayı seviyor.
    – Herkesin zayıf yanı vardır.Birçok kusur ve eksik yanım var.
    – Tanrı’nın zayıflıklarım hakkında farklı düşüncesi var.
    – Tanrı’nın, sadece güçlü yanlarımı kullanmak istediğini düşünüyorum; ama zayıflıklarımı da yüceliği için kullanmak istiyor.
    – Kutsal Kitap, Tanrı’nın yetkin olmayanı, sıradan olanı zayıflıklarına karşın olağanüstü şeyler için kullanmayı ne kadar sevdiğinin örnekleriyle doludur.
    – Tanrı; asla benim sınırlamalarımla sınırlı kalmaz.

” Mesih’in gücü içimde bulunsun diye güçsüzlüklerimle sevinerek daha çok övüneceğim.” ( 2. Ko. 12:9 )

” Bu nedenle Mesih uğruna güçsüzlükleri, hakaretleri, zorlukları, zulümleri ve darlıkları sevinçle karşılıyorum. Çünkü ne zaman güçsüzsem, o zaman güçlüyüm.” ( 2. Ko. 12:10 )

– Zayıflıklarımı kabul etmeliyim.
    – Zayıflıklarımdan hoşnut olmalıyım.
    – Zayıflıklarımı dürüstçe paylaşmalıyım.
    – Zayıflıklarımla O’nu yüceltmeliyim.
    – İnkar etmek veya mazeret bulmak yerine, kişisel zayıflıklarımı belirlemek için zaman ayırmalıyım.
    – Zayıflıklarım, kibirli olmama da engel olur.

” Aldığım vahiylerin üstünlüğüyle gururlanmayayım diye bana bedende bir diken, beni yumruklamak için şeytanın bir meleği verildi, gururlanmayayım diye.” ( 2. Ko. 12:7 )

” Daha ne diyeyim ? Gidyon, Barak, Şimson, Yiftah, Davut, Samuel ve peygamberlerle ilgili…. güçsüzlükte kuvvet buldular.” ( İbr. 11:32 – 34 )

– Güçlü yanlarım, rekabet yaratırken; zayıflıklarım gerçek bir topluluk oluşturmamı sağlar.
    – Önderliğin en temel niteliği, kusursuzluk değil; güvenilirliktir.
    – Güvenirliliği sağlamak için, kusursuzmuşum gibi davranarak değil; dürüst olmalıyım.

” Kendimle ilgili olarak güçsüzlüklerimden başka bir şeyle övünmeyeceğim ” ( 2. Ko. 12:5 )

Anonim
    Pasif

” Tanrı, Mesih aracılığıyla bizi kendisiyle barıştırdı ve bize barıştırma görevini verdi ” ( 2. Ko. 5: 18 )

” Sen beni dünyaya gönderdiğin gibi , ben de onları dünyaya gönderdim.” ( Yu. 17:18 )

” Yeter ki yarışı bitireyim ve Rab İsa’dan aldığım görevi, Tanrı’nın lütfunu bildiren Müjde’ye tanıklık etme görevini tamamlayayım. ” ( Elç. 20: 4 )

– Bir görev için yaratıldım.
    – Tanrı; dünyada işliyor ve benim de O’na katılmamı istiyor.
    – Yaşam görevim; hem paylaşılır hem de özgündür.
    – Görevim, İsa’nın dünyadaki görevinin devamıdır.
    – Görevim, harika bir ayrıcalıktır.
    – İnsanlara nasıl sonsuz yaşama sahip olabileceklerini söylemek; onlar için yapabileceğimiz en iyi şeydir.
    – Görevim, sonsuz bir öneme sahiptir.
    – Görevim, yaşamıma bir anlam katacaktır.

” Bu nedenle gidin , bütün ulusları öğrencilerim olarak yetiştirin ; onları Baba, Oğul ve Kutsal Ruh’un adıyla vaftiz edin; size buyurduğum her şeye uymayı onlara öğretin.” ( ( Mat. 28:19 )

” Yaşamını kurtarmak amacıyla onu kötü yolundan döndürmek için konuşmazsan, o kişi günahı içinde ölecek; ama onun kanından seni sorumlu tutacağım.” ( Hez. 3:18 )

– İsa; dünyadayken sahip olduğu görev,artık benim görevimdir; çünkü ben Mesih’in bedenindeyim.
    – Dünyada , görevimi yerine getirmek Tanrı’nın yüceliği için yaşamanın temel parçalarımdan biridir.
    – İsa; kurtuluşumu sağlama aldı, beni ailesine kattı, bana Ruh’unu verdi ve beni dünyadaki aracısı yaptı.

” Beni gönderenin işlerini vakit daha gündüzken yapmalıyız. Gece geliyor, o zaman kimse çalışamaz. ” ( Yu. 9:4 )

-William James, şunu ifade ediyor: Yaşamı kullanmanın en iyi yolu yaşamdan daha kalıcı olacak bir şey için kullanmaktır.

” Sabanı tutup da geriye bakan, Tanrı’nın egemenliğine layık değildir” ( Luka 9:62 )

” Kendinizi Tanrı’ya adayın; bedeninizin üyelerini doğruluk araçları olarak Tanrı’ya sunun.” ( Rom. 6:13 )

Anonim
    Pasif

” Ben de kendi yararımı değil, kurtulsunlar diye birçoklarının yararını gözeterek herkesi her yönden hoşnut etmeye çalışıyorum. ” ( 1. Ko. 10:33 )

” İsa onlara şöyle buyurdu: Dünyanın her yanına gidin, Müjde’yi bütün yaratılışa duyurun. ” ( Markos 16: 15 )

” Öyle ki, yeryüzünde yolun , bütün uluslar arasında kurtarıcı gücün bilinsin. ” ( Mez. 67:2 )

– Bir seçim yapmam gerekir. Ya dünyaya ulaşan bir hristiyan olacağım ya da dünyasal bir hristiyan.
    – Dünyasal hrisitiyanlar; Tanrı’ya temelde kişisel olarak tatmin olmak için bakarlar.
    – Dünyasal olanlar, kurtulmuş olsalar da benmerkezcidir.Duaları; kendi ihtiyaçları, bereketleri ve mutluluklarıyla ilgilidir.
    – Dünyasallar; Tanrı’nın amaçları için kullanılmak yerine, kendi amaçları için Tanrı’yı kullanmak isterler.
    – Evden ayrılmadan; internet yoluyla çok uzaktaki insanlarla Müjde’yi paylaşabilirim.
    – Dünyaya ulaşan hristiyan olabilmem için :
    * Benmerkezci düşünceden başkalarını düşünmeye geçmeliyim.
    * Yerel düşünceden dünya çapında düşünmeye geçmeliyim.
    * “Şimdi , burada” düşüncesinden sonsuzluk düşüncesine geçmeliyim.
    * Mazeret öne sürmek yerine görevimi yerine getirmek için yaratıcı yollar düşünmeliyim.

” Kardeşler çocuk gibi düşünmeyin… düşünmekte yetişkinler gibi olun.” ( 1. Ko. 14:20 )

” Tanrı’nın bize lütfettiklerini bilelim diye, bu dünyanın değil, Tanrı’dan gelen Ruh’u aldık.” ( 1. Ko. 2:12 )

” Ulusların sürelerini ve yerleşecekleri bölgelerin sınırlarını önceden saptadı. Bunu kendisini arasınlar ve el yordamıyla da olsa bulabilsinler diye yaptı. Aslında Tanrı hiçbirimizden uzak değildir. ” ( Elç. 17:27 )

” Müjde , onu işittiğiniz ve Tanrı’nın lütfunu gerçekten anladığınız günden beri aranızda olduğu gibi, bütün dünyada da meyve vermekte, yayılmaktadır. ” ( Kol. 1: 6 )

– Dünya çapında düşünmeye başlamamın ilk adımı belli ilkeler için dua etmektir.
    – Dua, dünyadaki görevimin en önemli aracıdır.

” Sız de dularınızda bize yardım ettikçe, bizi yine kurtaracaktır.” ( 2. Ko. 1:11 )

– Dünya çapında düşünmemin diğer yolu da; haberleri ” son buyruk ” gözüyle okuyup izlememdir.
    – Dünyadaki zamanımı; eniyi şekilde değerlendirmek için sonsuz bir bakış açısına sahip olmam gerekir.

” Gözlerinizi görünen şeylere değil, görünmeyenlere çeviriyoruz. Çünkü görünenler geçicidir, görünmeyenlerse sonsuza dek kalıcıdır. ” ( 2. Ko. 4:18 )

” Sabanı tutup da geriye bakan, Tanrı’nın egemenliğine layık değildir. ” ( Luka 9:62 )

” Dünyadan yararlananlar alabildiğine yararlanmıyormuş gibi olsun. Çünkü dünyanın şimdiki hali geçicidir. ” ( 1. Ko. 7:31 )

– İsa gibi olmak istiyorsam; dünya için çarpan bir yüreğim olmalıdır.
    – Ailemin ve arkadaşlarımın Mesih’e iman etmesiyle yetinmemeliyim.

Rabbin sevgisi ve ışığı sizinle olsun.:isa:

Anonim
    Pasif

Sevgili faruk kardeşim herzaman olduğu gibi Rab imanlılarını bereketlendiren ve Rab’de büyüyüp güçlenmelerini sahip olduğunuz Tanrı’nın Ruh’uyla yönlendiren değerli derslerinizden birini daha Rab’be şükrederek okudum; teşekkür ederim.

Rab’bin lütfu, merhameti ve esenliği sizinle olsun.

Anonim
    Pasif

Sevgili Rab’deki güzel kardeşim; sizin akan bir tatlı su gibi söyleminiz için ben teşekkür ederim. Sizin sözleriniz ; benim için, her daim teşvik olmuştur. Tanrı’nın Ruh’u ; bana yardımını sürdürüyorsa ki, bu sizlerin duaları ve yüreğinizdeki benimle birlikteliğinizdir.

Anonim
    Pasif

” İçinizdeki umudun nedenini soran herkese uygun bir yanıt vermeye her zaman hazır olun. Yalnız bunu yumuşak huyla saygıyla yapın .” ( 1. Pe. 3:16 )

” Tanrı’nın oğluna inanan, yüreğinde Tanrı’nın tanıklığına sahiptir.” ( 1. Yu. 5:10 )

” Rab’bin sözü sizden yayıldı. Tanrı’ya inanmanızın haberi yalnız Makedonya ve Ahaya’ya değil, her yere ulaştı. Artık bizim bir şey söylememize gerek kalmadı.” ( 1. Se. 1:8 )

– Tanrı’nın diğer insanlarla paylaşmam için bana verdiği bir yaşam iletisi vardır.
    – İman ettiğimde; Tanrı’nın bir habercisi oldum.
    – Tanrı, benim aracılığımla dünyayla konuşmak istiyor.

” Tanrı tarafından ve Mesih’e ait olan kişiler olarak Tanrı’nın önünde içtenlikle konuşuyoruz. ” ( 2. Se. 1:17 )

– Paylaşacak şeylerim olduğu halde; sessiz kalmamı isteyen şeytandır.
    – Yaşam haberinde tanıklığım var.
    – Yaşam haberim, yaşamdan aldığım dersleri içerir.
    – Yaşam haberim; Tanrı’dan gelen tutkularımı paylaşmamı içerir.
    – Yaşam haberim; Müjde’yi içerir.

” İsa……… benim tanıklarım olacaksınız ” ( Elç. 1:7, 8 )

” Kurallarını nasıl izleyeceğimi öğret bana, ya Rab, öyle ki, onları sonuna kadar izleyeyim. ” ( Mez. 119:33 )

” Altın küpe ya da altın bir süs neyse, dinleyen kulak için bilgenin azarlaması da öyledir.” ( Özd. 25:12 )

– Olgun insanlar; günlük yaşamdan ders çıkarma alışkanlığına sahiptir.
    – Tanrı’ya yaklaştıkça, önemsediği bir konuyla ilgili bana bir tutku verir.
    – Tanrı, egemenliğini ilertletmek için tutkulu insanları kullanır.
    – Tanrı; her birimize farklı arzular ve tutkular verir, böylece dünyada olmasını istediği her şey gerçekleşir.

” Tanrı’nın insanı akladığı Müjde’de açıklanır. Aklanma yalnız imanla olur.” ( Rom. 1:17 )

” Tanrı , insanların suçlarını saymayarak dünyayı Mesih’te kendisiyle barıştırdı ve barıştırma sözünü bize emanet etti. ” ( 2. Ko. 5:19 )

– Tanrı; yarattığı tüm insanları seviyor.
    – Tanrı için, herkes önemlidir.
    – İman etmemiş insanlarla ilgilenmeliyim; zira Tanrı, ilgileniyor.

” Bizi zorlayan Mesih’in sevgisidir. Yargımız şu: Biri herkes için öldü; öyleyse hepsi öldü.” ( 2. Ko. 5:14 )

” Sevgide korku yoktur. Tersine, yetkin sevgi korkuyu siler atar. ” ( 1. Yu. 4:18 )

” Sizden olmayanlara karşı bilgece davranın. Fırasatı değerlendirin.” ( Kol. 4:5 )

” Bazılarının düşündüğü gibi Rab vaadini yerine getirmekte geçikmez, ama size karşı sabrediyor. Çünkü kimsenin mahvolmasını istemiyor, herkesin tövbe etmesini istiyor.” ( 2. Pe. 3:9 )

Rabbin sevgisi ve ışığı sizinle olsun.tanri sevgidir

Anonim
    Pasif

” Ulusların sürelerini ve yerleşecekleri bölgelerin sınırlarını önceden saptadı. Bunu kendisini ve el yordamıyla da olsa bulabilsinler diye yaptı. Aslında Tanrı hiçbirimizden uzak değildir. ” ( Elç. 17:27 )

” İsa onlara şöyle buyurdu: ‘ Dünyanın her yanına gidin, Müjde’yi bütün yaratılışa dıuyurun ‘ ” ( Mar. 16:15 )

” Öyle ki, yeryüzünde yolun, bütün uluslar arasında kurtarıcı gücün bilinsin. ” ( Mez. 67:2 )

– Bir seçim yapmam gerkiyor: Ya dünyaya ulaşan bir hristiyan olacağım ya da dünyasal bir hristiyan.
    – Dünyasal hristiyanlar; Tanrı’ya temelde kişisel olarak tatmin olmak için bakarlar.
    – Dünyasal olanlar; Tanrı’nın amaçları için kullanılmak yerine, kendi amaçlar için Tanrı’yı kullanmak isterler.
    – Benmerkezci düşünceden; başkalarını düşünmeye geçmeliyim.
    – Yerel dünceden; dünya çapında düşünmeye geçmeliyim.
    – ” Şimdi burada ” düşüncesinden; sonsuzluk düşüncesine geçmeliyim.
    – Mazeret öne sürmek yerine ; görevimi yerine getirmek için yaratıcı yollar düşünmeliyim.

” Kardeşler, çocuk gibi düşünmeyin… düşünmekte yetişkinler gibi olun. ” ( 1. Ko. 14:20 )

” Yalnız kendi yararını değil, başkalarının yararını da gözetsin. ” ( Flp. 2:4 )

” Tanrı’nın bize lütfettiklerini bilelim diye, bu dünyanın değil, Tanrı’dan gelen Ruh’u aldık ” ( 1. Ko. 2:12 )

-Büyük değişimi yapabilmemin tek yolu, her an Tanrı’ya dayanmaktır.
    – İmanlı olmayanlarla konuştuğum zaman; Kutsal Ruh’tan bu kişilerin ruhsal gereksinmelerini düşünmeme yardım etmesini istemeliyim.

” Müjde, onu işittiğiniz ve Tanrı’nın lütfunu gerçekten anladığınız günden beri aranızda olduğu gibi, bütün dünyada da meyve vermekte, yayılmaktadır. ( Kol. 1:6 )

– Dünya çapında düşünmeye başlamamın ilk adımı, belli ülkeler için dua etmemdir.
    – Dünya ile ilgileniyorsam; dünya için dua etmeliyim.

” Dile beden miras olarak, sana ulusları, mülk olarak yeryüzünün dört bucağını vereceğim ” ( Mez. 1:8 ).

” Siz de dualarınızda bize yardım ettikçe, bizi yine kurtaracaktır. ” ( 2. Ko. 1:11 )

” Yeruşalim’de, bütün Yahudiye ve Samiriye’de ve dünyanın dört bucağında benim tanıklarım olacaksınız. ” ( Elç. 1:8 )

– İsa gibi olmak istiyorsam; bütün dünya için çarpan bir yüreğim olmalı.
    – Sadece, ailemin ve arkadaşlarımın Mesih’e iman etmesiyle yetinmemeliyim.

” Canını kurtarmak isteyen onu yitirecek, canını benim ve Müjde’nin uğruna yitiren ise onu kurtaracaktır. ” ( Mar. 8:35 )

Rabbin sevgisi ve ışığı sizinle olsun.:elsalla:

Anonim
    Pasif

” Benden öğrendiğiniz, kabul ettiğiniz, işittiğiniz, bende gördüğünüz ne varsa, onu yapın.” ( Flp. 4:9 )

” Öyleyse nasıl yaşadığınıza çok dikkat edin.Bilgelikten yoksun olanlar gibi değil, bilgeler gibi yaşayın. ” ( Ef. 5:15 )

” Bu nedenle sevgili kardeşlerim ilke tanımayan kişilerin aldatmasıyla sürüklenip kararlılığınızdan sapmamak için bunları önceden bilerek sakının. ” ( 2. Pe. 3:17 )

– Dengeli olursam; herkesten daha çok kalıcı olurum.
    – Yaşamım beş farklı alandaki yarıştan oluşuyor; bunları dengede tutmam gerekmektedir.
    – Tanrı’nın yaşamım için beş ereği :
    1- ” Tanrı’yı bütün yüreğinle seveceksin ” Tanrı’nın zevki için yaratıldım; bu nedenle amacım tapınma aracılığıyla Tanrı’yı sevmektir.
    2- ” Komşunu kendin gibi sev.” Hizmet etmek için biçimlendirildim. Ereğim, hizmet aracılığıyla insanlara sevgimi göstermektir.
    3- ” Öğrencim olarak yetiştirin. ” Bir görevim var. Amacım; müjdeleme aracılığıyla Tanrı’nın haberini paylaşmak.
    4- ” Vaftiz edin “ Tanrı’nın ailesi için yaratıldım; amacım paydaşlık aracılığıyla kiliseyle bir olmaktır.
    5- ” Öğretin ” Mesih gibi olmak üzere yaratıldım. Ereğim; öğrenci olarak olgunlaşmaktır.
    – Büyük buruk ve son buyruğa göstereceğim büyük bağlılık; büyük bir hristiyan olmamı sağlayacaktır.

” Demir demiri biler, insan da insanı ” ( Özd. 27:17 )

” Bunun için şimdi yaptığınız gibi, birbirinizi yüreklendirip ruhça gelişin ” ( 1. Se. 5:11 )

“İman yolunda olup olmadığınızı anlamak için kendinizi sınayıp yoklayın.” ( 2. Ko. 13:5 )

– Düzenli şekilde , kendimi ruhsal olarak denetlemeliyim.
    – Hedeflerimi bir günceye yazmalıyım.
    – Bildiklerimi, başkalarına aktarmalıyım.

” Cömert olan bolluğa erişecek, başkalarına su verene su verilecek.” ( Özd. 11:25 )

” Bu nedenle, yapılması gereken iyi şeyi bilip de yapmayan, günah işlemiş olur. ” ( Yak. 4:17 )

Anonim
    Pasif

” Akıllı kişi gözünü bilgelikten ayırmaz, akılsızın gözüyse hep sağda hep soldadır.” ( Özd. 17:24 )

“İnsan yüreğinde çok şey tasarlar, ama gerçekleşen, RAB’bin amacıdır. ” ( Özd. 19:21 )

” Davut kendi kuşağında Tanrı’nın amacı uyarınca hizmet etti.” ( Elç. İş. 13:36 )

– Amaçlı yaşam, gerçekten yaşamamın tek yoludur.Başka her şey; sadece var olmaktır.
    – Tanrı’nın ne yapmak istediğini bildiğimde; bereket vermeye başladığımda gelecektir.
    – Tanrı’nın yapmamı istediği beş temel şey ; yapmamın şart olduğu şeylerdir.
    – Kendi sözlerimle, Tanrı’nın yaşamım için beş ereğine bağlılığımı ifade etmeliyim.

” Ama Rab’bin planları sonsuza dek sürer, yüreğindeki tasarılar kuşaklar boyunca değişmez ” ( Mez. 33:11 )

” Öyle ki, üstün değerleri ayırt edebilesiniz. ” ( Flp. 1:10 )

– Yaşamımın farklı evrelerinde, farklı roller üstlenebilirim; ama amacım değişmez.
    – Yaşam ereklerimi yazmak için, zaman ayırmalıyım.

” Mesih’in iman yoluyla yüreklerinizde yaşamasını dilerim. ” ( Ef. 3:17 )

“O zaman Tanrı’nın her kavrayışı aşan esenliği Mesih İsa aracılığıyla yüreklerinizi ve düşüncelerinizi koruyacaktır. ” ( Flp. 4:7 )

– Tanrı; merkezde olduğun da, O’na tapınabilirim. Merkezimde değilse; endişelenmeliyim. Zira; endişe Tanrı’yı bir kenara ittiğimin işaretidir.
    – Yaşamımın ırasının ne olacağı; öğrenci olmamla ilgili bir sorundur.
    -Unutmamalıtım ki; yaptığım şeyleri değil, karakterimi cennete götürebileceğim.

” İşte bu nedenle her türlü gayreti göstererek imanınıza erdemi, erdeminize bilgiyi, bilginize özdenetimi, özdenetiminize dayanma gücünü, dayanma gücünüze Tanrı yoluna bağlılığı, bağlılığınıza kardeşseverliği, kardeşseverliğinize sevgiyi katın.” ( 2. Pe. 1:5 )

” Kendine ve öğretine dikkat et, bu yolda yürümeye devam et.” ( 1. Ti. 4:16 )

– Ruhsal armağanlarımı, yüreğimi, becerilerimi, kişiliğimi ve deneyimlerimi dikkate aldığım da Tanrı’nın ailesinde üstlenebileceğim en iyi rol ne olabilir veya nasıl bir fark yaratabilirim; bunları iyi bilmeliyim.

” Yaptığınız bu hizmet yalnız kutsalların eksiklerini gidermekle kalmıyor, birçoklarının Tanrı’ya şükretmesiyle de zenginleşiyor.” ( 2. Ko. 9:12 )

” Gidip meyve veresiniz ve meyveniz de kalıcı olsun diye sizi ben atadım.” ( Yu. 15:16 )

Anonim
    Pasif

” Eğer benim sözüme bağlı kalırsanız, gerçekten öğrencilerim olursunuz.” ( Yu. 8:32 )

” O, yarattıklarının bir anlamda ilk meyveleri olmamız için bizleri kendi isteği uyarınca, gerçeğin bildirisiyle yaşama kavuşturdu.” ( Yak. 1:18 )

” İnsan yalnız ekmekle yaşayamaz, Tanrı’nın ağzından çıkan her sözle yaşar.” ( Mat. 4:4 )

” Busöz, sizi ruhça geliştirecek ve kutsal kılınmış olan bütün insanlar arasında mirasa kavuşturacak güçtedir. ” ( Elç. 20:32 )

– Gerçek, beni değiştirir.
    – Ruhsal olgunlaşma, yalanların yerine gerçekleri koymaktır.
    – Kutsallaşma esin gerektirir.
    – Tanrı’nın Sözü, başka hiçbir söze benzemez.

” Onları gerçekle kutsal kıl. Senin sözün gerçektir.” ( Yu. 17:17 )

” Sizlere söylediğim sözler ruhtur, yaşamdır.” ( Yu. 6:63 )

– Tanrı, konuştuğu zaman işler değişmektedir.Her şeyi sözüyle yaratmıştır.
    – Tanrı’nın sözü olmasaydı, yaşıyor olamazdım.
    – Kutsal Kitap, bir doktrin kitabı değildir sadece.
    – Tanrı’nın sözü yaşam verir, imanı canlandırır.
    – Tanrı’nın sözü, beni şeytandan kurtarır.Bana şifa verir; ıramı geliştirir,umut verir; güç verir; düşüncelerimi temizler.

” Günlük ekmeğimden çok ağzından çıkan sözlere değer verdim.” ( Eyüp 23:12 )

” Yeni doğmuş bebekler gibi, hilesiz sütü andıran Tanrı sözünü özleyin ki, bununla beslenip büyüyerek kurtuluşa erişesiniz ” ( 1. Pe. 2:2 )

– Kutsal Kitap’ın yetkisini kabul etmeliyim.
    – Kutsal Kitap’ın gerçeğini özümsemeliyim.
    – Tanrı sözüyle beslenmek birinci önceliğim olmalı.
    – Kutsal Kitap, yaşamımda, her konuda ilk ve son kararı vermelidir.
    – Seçimlerimi; kültüre,geleneğe,mantığa ve duygularıma göre yapıyorsam sorunlar sarmalından kurtulamayacağım.

” Tanrı’nın her sözü güvenilirdir.” ( Özd. 30:5 )

” Kutsal Yazılar’ın tümü Tanrı esinlemesidir ve öğretmek, azarlamak, yola getirmek, doğruluk konusunda eğitmek için yararlıdır.” ( 2. Ti. 3:16 )

-Bir karar alırken; Kutsal Kitap’ın o konuda ne dediğine bakmalıyım.
    -Tanrı’nın sözünü dinlediğim zaman; Tanrı’nın gerçeğini kabul etmiş olurum.

” İçinize ekilmiş, canlarınızı kurtaracak güçte olan sözü alçakgönüllülükle kabul edin.” ( Yak. 1:21 )

Rabbin sevgisi ve ışığı sizinle olsun.:papatya:

Anonim
    Pasif

” Oysa mükemmel yasaya, özgürlük yasasına yakından bakıp ona bağlı kalan , unutkan dinleyici değil de etkin uygulayıcı olan kişi, yaptıklarıyla mutlu olacaktır. ” ( Yak. 1:25 )

” Mesih’in sözü bütün zenginliğiyle içimizde yaşasın ” ( Kol. 3:16 )

” Bu yasa örneğini yanında bulunduracak, yaşamı boyunca her gün onu izleyecek.” ( ( Yas. 17:19 )

– Kilisenin 2.000 yıllık tarihinin büyük bir kısmında sadece, sadece kahinlerin Kutsal Kitap’ı okuduğunu görüyoruz.Ama; artık milyarlarca insan Kutsal Kitap’ı okuyabiliyor. Peki; günlük gazeteleri, Kutsal Kitap’tan çok daha sadık bir biçimde okumuyor muyuz ? Ne dersiniz ?
    – Kutsal Kitap’ı günde on beş dakika okursam; bir yılda bitirebilirim.Eğer günde 30 dakika okursam; bir yıl içinde Kutsal Kitap’ı iki kez okumuş ve bildiklerimi pekiştirmiş olurum.
    – Günlük olarak Kutsal Kitap’ı okursam; Tanrı’nın sesini duymamı sağlayacaktır.
    – Kutsal Kitap’ı araştırır ve de çalışırsam Söz’de kalmanın pratik bir yolunu kazanırım.
    – Kağıda ya da bilgisayara düşüncelerimi yazmazsam; Kutsal Kitap’ı çalışmış sayılmam.
    – Kutsal Kitap’ı iyi çalışmamın sırrı; doğru sorular sormamdır.
    – Kim, ne zaman, ne, nerede, neden, nasıl gibi; sorular sorduğum da bildiğimden çok fazlasını keşfedeceğimi bilmeliyim.

“… yücelik üstüne yücelikle O’na benzer olmak üzere değiştiriliyoruz. ” ( 2. Ko. 3:18 )

” Ne kadar severim yasanı! Bütün gün düşünürüm onun üzerinde ” ( Mez. 119:97 )

” Bildiğiniz bu şeyleri yaparsanız, ne mutlu size ! ” ( Yu. 13:17 )

– Kişisel uygulamalardan kaçınmamın nedeni; uygulamanın zor, hatta acı verici olmasıdır.
    – Tanrı’nın sözü; gerçek niyetimi ortaya çıkarır, hatalarımı gösterir, günahımı azarlar ve değişmemi bekler.

” Eğer benim sözüme bağlı kalırsanız, gerçekten öğrencilerim olursunuz. Gerçeği bileceksiniz ve gerçek sizi özgür kılacak.” ( Yu. 8:31, 32 )

Rabbin sevgisi ve ışığı sizinle olsun.rabbe hamdolsun

15 yazı görüntüleniyor - 16 ile 30 arası (toplam 39)
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.