Protestan Kilise Dersleri-1

• Bu konu 2 izleyen ve 19 yanıt içeriyor.
15 yazı görüntüleniyor - 1 ile 15 arası (toplam 20)
  • Yazar
    Yazılar
    Anonim
    Pasif

”Zenginliğine güvenen tepetaklak gidecek, oysa doğrular dalındaki yaprak gibi gelişecek.” ( Özd. 11:28 )

“Ne mutlu Rab’be güvenen insana, güveni yalnız Rab olana ! Böylesi su kıyılarına dikilmiş ağaca benzer, köklerini akarsulara salar. Sıcak gelince korkmaz, yaprakları hep yeşildir. Kuraklık yılında kaygılanmaz, meyve vermekten geri durmaz. ” ( Yeremya 17:7-8 )

“Nitekim yerde ve gökte, görünen ve görünmeyen her şey…..O’nda yaratıldı.” ( Koloseliler 1:16 )

-“Tanrı’nın var olduğunu varsaymazsak, yaşamın amacının anlamı yoktur.” ( Bertrand Russel, ateist )
    -Yaşamımın amacı, kişisel olarak doyum bulmam, esenlik ve mutluluğumdan daha büyüktür.
    -Neden bu gezegende olduğumu bilmek istiyorsam Tanrı’yla başlamam gerek.Ben O’nun amacıyla ve O’nun amacı için doğdum.
    -Kendimize odaklanmak yaşamımızın amacını ortaya çıkarmayacaktır. Kutsal Kitap şöyle diyor: “Her yaratığın canı, bütün insanlığın soluğu O’nun elindedir.” (Eyüp 12:10 )
    -Kendimizi yaratmadığımızdan, ne amaçla yaratıldığımızı kendimize söyleyemeyiz.
    -Yaşamımın amacını bulmak için kendime odaklanarak başlayamam. Tanrı’yla başlamam gerekir,çünkü Tanrı varolmamı istediği için varım.
    -Tanrı tarafından Tanrı için yaratıldım – bunu anlayana kadar yaşam anlamlı gelmeyecektir.
    -Tanrı’nın kendi amaçları için beni kullanmasına izin vermem gerekir. ” Benliğe dayanan düşünce ölüm, Ruh’a dayanan düşünceyse yaşam ve esenliktir.” ( Rom. 8:6)

-Başarılı olmak ve yaşam amacımı gerçekleştirmek, aynı şey değildir ! Kişisel amaçlarıma ulaşabilirim, dünyanın ölçülerine göre büyük bir başarı yakayabilirim; ama Tanrı’nın gerçekleştirmek için beni yarattığı amacı kaçırabilirim.

“Canını kurtarmak isteyen onu yitirecek, canını benim uğruna yitiren ise onu kurtaracaktır.” ( Matta 16:25 )

-Tanrı, sadece, yaşantımızın baçlangıç noktası değildir, aynı zamanda yaşamımızın kaynağıdır.
    -Yaşamımızın amacını keşfetmek için dünyanın bilgeliğine değil; Tanrı’nın sözüne yönelmem gerekiyor.

“Her şeyi kendi isteği doğrultusunda düzenleyen Tanrı’nın amacı uyarınca önceden belirlenip Mesih’te seçildik.” ( Efe. 1: 11 )

-Kimliğimi ve amacımı İsa ile ilişki aracılığıyla keşfederim.
    -Tanrı hakkında düşünmeden önce Tanrı benim hakkımda düşünüyordu.
    -Yaşamımın amacı, Tanrı’nın sonsuzluk için tasarladığı çok daha büyük, evrensel amaca uymaktır.

Rabbin sevgisi ve ışığı sizinle olsun.

Fırat Çölgeçen kardeşden alıntıdır

Anonim
    Pasif

-Ben asmayım; siz çubuklarsınız. Bende kalan ve benim kendisinde kaldığım kişi çok meyve verir.Bensiz hiçbir şey yapamazsınız.”( Yu. 15:5)

-İsa’yı gün ve gün izlemek, Tanrı’nın isteğini yerine getirmem demektir.
    -Benim yolum, İsa’dır; başka bir yol göstericiye gereksinimim yok.
    -Kutsal Kitap, iman ve uygulama konusunda benim rehberimdir.
    -Doğru soru şudur: Tanrı’nın isteği nedir ?
    -Tanrı’nın nerede çalıştığına bakın ve O’na katılın.
    -Tanrı, her zaman çevremde çalışmaktadır.
    -Tanrı’nın hizmetkarı olmak için O’nun tarafından biçimlendirilmeye hazır olmak ve Efendi’nin elinde kalmalıyım.
    -Tanrı’dan ayrı bir şey yapamam.,
    -Efendi’nin nerede olduğunu anlarsam, benim de orada olmam gerektiğini anlarım.
    -Tanrı’yı O’nun sözünü dinleyerek tanırım; O da işlerini benim aracılığıyla yerine getirir.
    -Tanrı, ne yapacağını açıklar.
    -Açıklama O’na katılmam için bir davettir.
    -Hem bulunduğum yerde kalıp, hem de Tanrı’yla birlikte gidemem.
    -Tanrı, kendisine baştan aşağı adanmış bir kişiyle her şeyi yapabilir.
    -Tanrı’nın yetkinlik standartları, insanın yetkinlik standartlarından farklıdır.

Rabbin sevgisi ve esenliği sizinle olsun.

Anonim
    Pasif

“En küçük işte güvenilir olan kişi, büyük işte de güvenilir olur.” ( Luka 16:1)

“Bu çağın gidişine uymayın; bunun yerine, Tanrı’nın iyi, beğenilir ve yetkin isteğinin ne olduğunu ayırt edebilmek için düşüncenizin yenilenmesiyle değişin. ” ( Rom. 12:2 )

” Yaşamımız nedir ki ? ” ( Yakup 4:14 )

-Olayları oldukları gibi değil, kendi olduğumuz gibi görüyoruz. ( Anais NIN )

” Bu çağın gidişine uymayın; bunun yerine Tanrı’nın iyi beğenilir ve yetkin isteğinin ne olduğunu ayırt edebilmek için düşüncenizin yenilenmesiyle değişin. ” ( Rom. 12:2 )

– Yaşam bir sınavdır, bir emanettir , geçici bir görevdir.
    -Denenmeler ,ayartmalar, arınma ve sınanma gibi sözcükler, Kutsal Kitap’ta 200 ‘ den fazla karşımıza çıkmaktadır.
    -Kutsal Kitap’ta sınavları geçmeyi başaran insanların bazıları : Yusuf, Rut , Ester , Daniel.
    -Yaşamımın bütünü , bir sınavdır.
    -Tanrı; insanların sorunlara, başarılara, hastalıklara, hayal kırıklıklarına nasıl karşılık verdiğini izliyor.

“Tanrı, Hizkiya’yı denemek ve aklından geçenlerin hepsini öğrenmek için onu bıraktı. ” ( 2. Ta. 32:21 )

-Yaşamımın bir sınav olduğunu anladığım an; hiçbir şeyin önemsiz olmadığını göreceğim.
    -Tanrı; yaşam sınavlarımı geçmemi ister.

” Denenmeden başarıyla çıktığım zaman Rab’bin kendisini sevenlere vaat ettiği yaşam tacını alacaktır. ” ( Ya. 1:12 )

” Rab’bindir yeryüzü ve içindeki her şey dünya ve üzerinde yaşayanlar ” ( Mez. 24:1 )

-Tanrı, burada olduğum sürece, dünyayı bana ödünç verir.
    -Benden önce; dünya Tanrı’ya aitti. Öldükten sonra da bir başkasına ödünç verecek.

“Onları kutsayarak, ‘ Verimli olun, çoğalın; yeryüzünü doldurun ve denetiminize alın ‘ ” ( Yar. 1:28 )

” Tanrı’dan almadığın neyin var ki ? Madem aldın niçin almamış gibi övünüyorsun ? ” ( 1. Ko. 4:7 )

-Tanrı’ya ait olduğum için , elimden geldiğince en iyi şekilde hristiyan ölçülerinde yaşamalıyım.
    -İnsanların bazıları; paranın Tanrı’dan gelen bir sınav ve emanet olduğunu anlamaz.
    -Para; benim için, en büyük sınavdır.
    -Paramı nasıl kullandığımla; ruhsal yaşamım arasında bir ilişki vardır.

“Kime çok verilmişse ondan çok istenecek, Kime çok şey emanet edilmişse, kendisinden daha fazlası istenecektir. ” ( Luka 12:48 )

Anonim
    Pasif

“Harcanan her emeğin, yapılan her ustaca işin ardında kıskançlık olduğunu gördüm.” ( Vaiz 4:4 )

“Ne mutlu isyanı bağışlanan, günahı örtülen insana ! ” ( Mez. 32:1 )

“Aptalı üzüntü öldürür, budalayı kıskançlık bitirir. ” ( Eyüp 5:2 )

“Sevgide korku yoktur. Tersine yetkin sevgi korkuyu siler atar. ” ( 1. Yu. 4:18 )

“Amacı olmayan insan , dümeni olmayan gemi gibidir – evsiz, barksız, bir hiçtir, insan değildir. ( Thomas CARYLE )

-Kayin günah işlediğinde, suçu nedeniyle Tanrı’nın varlığıyla bağlantısını kaybetmişti.Tanrı, ona “Yeryüzünde aylak aylak dolacaksın ” ( Yar. 4:12 ) dedi. Bu, günümüzde, amacı olmadan dolaşan kişileri iyi bir şekilde tanımlar.

-Tanrı’nın amacı, geçmişimizle sınırlı değildir.
    -Tanrı, insanlara yeni başlangıçlar verme konusunda uzmandır.
    -Gücenme , her zaman, gücendiğimiz kişiden daha çok bizi yaralar.
    -Geçmiş geçmiştir ! Bunu artık hiçbir şey değiştiremez.
    -Korku; Tanrı’nın olmamızı amaçladığı kişi olmamı engeller. İman ve sevgiyle buna karşın durmam gerekir.
    -Başka insanların düşünceleri tarafından denetlenmem; Tanrı’nın yaşamım için amacını kaçırmamdır. İsa; “Hiç kimse iki efendiye kulluk edemez” ( Mat. 6:24 ) diyor.
    -Tanrı olmadan yaşamın anlamı yoktur.
    -Yaşamdaki en büüyük felaket ölüm değil, amaçsız bir yaşamdır.
    -Tanrı şöyle diyor: “Çünkü sizin için düşündüğüm tasarıları biliyorum….kötü tasarılar değil, size umutlu bir gelecek sağlayan esenlik tasarıları bunlar. ” ( Yer. 29:11 ).
    -Kutsal Kitap, ”Tanrı, bizde etkin olan kudretiyle, dilediğimiz ya da düşündüğümüz her şeyden çok fazlasını yapabilecek güçtedir.” ( Ef. 3:20 ).
    -Amacımızı bilmek, yaşamımızı sadeleştirir.
    -Amaçlarını bilmeyenler; çok fazla şey yapma eğilimindedir.
    -Tanrı’nın yapmamı istediği şeyi yapmak için zamanım vardır.
    -Her şeyi yapamıyorsam; Tanrı’nın benden istediğinden fazlasını yapmaya çalışıyorum demektir.
    -Amacımı bilmem, yaşama odaklanmamı sağlar.

“Bunun için akılsız olmayın, Rab’bin isteğinin ne olduğunu anlayın ” ( Efe. 5:17 )

-Bir amaca sahip odaklanmış bir yaşam kadar verimli olan bir şey yoktur.
    -Pavlus, neredeyse tek başına hristiyanlığı yaymıştır.
    -Yaşamımın etkilisi olması için odaklanmalıyım.
    -Beni yoran, gücümü tüketen ve sevincimi çalan fazla çalışmak değil; anlamsız işlerdir.

“Tanrı’nın yargı kürsüsü önüne hepimiz çıkacağız…… böylece her birimiz kendi adına Tanrı’ya hesap verecektir.” ( Rom. 14:10,12 )

-Tanrı, sınavı geçmem için yanıtını önceden bana bildirdi.

Anonim
    Pasif

“Komşunu kendin gibi seveceksin ” ( Gal. 5:14 )

“Birbirinize sevginiz olursa, herles bununla benim öğrencilerim olduğunuzu anlayacaktır. ” ( Yu. 13:35 ).

“Sevgim olmazsa, bunun bana hiçbir yararı yoktur. ” ( 1. Ko. 13:3 )

“Sevgi tanrı’nın buyruklarına uygun yaşamamız demektir. ” ( 2. Yu. 1:6 )

-Yaşamımda en önemli şey sevgidir.
    -Sevmeyi öğrenmem için , bencil olmamam gerekir.
    -Tanrı, herkesi sevmemi istiyor.
    -Tanrı, ailesinin sevgiyle tanınmasını istiyor.
    -Sevgi öğrenmek için , insanlardan kendimi soyutlayamam.
    -Sevgi olmadan yaşamım değersizdir.
    -Sevgim, sonsuza dek sürmelidir.
    -Sevgimle değerlendirileceğim.

“Varımı yoğumu sadaka olarak dağıtsam, bedenimi yakılmak üzere teslim etsem, ama sevgim olmasa, bunun bana hiçbir yararı olmaz. ” ( 1. Ko. 13:3 )

-Tanrı için iki şeyin önemli olduğunu biiyorum : 1) Tanrı’yı sevmek – 2) İnsanları sevmek

“Tanrın Rab’bi bütün yüreğinle, bütün canınla ve bütün aklınla seveceksin. İşte ilk ve en önemli buyruk budur.İlkine benzeyen ikinci buyruk da şudur: ‘Komşunu kendin gibi seveceksin. ” ( Mat. 22: 37-39 )

-Tanrı’yı sevmeyi öğrendikten sonra; insanları sevmek yaşamımın ikinci amacı olmalıdır.

“İşte kalıcı olan üç şey vardır: İman, umut, sevgi. Bunların en üstünü de sevgidir. “( 1. Ko. 13:13 )

-Sevgiyi öğrenmemdeki bir başka neden.: Sonsuzlukta, sevgiyle değerlendirilecek olmamdır.

“Yararlı olan, sevgiyle etkisini gösteren insandır. ” ( gal. 5:6 )

-Yapacağım her şeyi,Tanrı’yı ve insanları sevdiğim için emin olmalıyım.
    -Birine verebileceğim en güzel armağan, sevgimdir.

“Yavrularım, sözle ve dille değil, eylemle ve içtenlikle sevelim. ” ( 1. Yu. 3:18 )

“Tanrı dünyayı o kadar çok sevdi ki, biricik Oğlu’nu verdi ” ( Yu. 3:16 )

“Mesih bizi nasıl sevdiyse ve bizim için kendisini güzel kokulu bir sunu ve kurban olarak nasıl Tanrı’ya sunduysa, siz de öylece sevgi yolunda yürüyün. ” ( Ef. 5:2 )

-Sevmeden verebilirim bir şeyler; ama, vermeden sevemem. Sevmem demek, dünyadaki yaşamımda, herşeyden vazgeçmemdir.
    -Yaşamımı en iyi durumda kullanmamın yolu sevgidir.
    -Sevmem için de en iyi an; vakit geçirmeden , şu andır.

Anonim
    Pasif

“Dünyada dünyasal tutkular da geçer, ama Tanrı’nın isteğini yerine getiren sonsuza dek yaşar.” ( 1. Yu. 2:17 )

“O her şeyi zamanında güzel yaptı. İnsanların yüreğine sonsuzluk kavramını koydu.” ( Vaiz 3:11 )

“Barındığımız bu dünyevi çadır yıkılırsa, göklerde Tanrı’nın bize sağladığı bir konut – elle yapılmamış, sonsuza dek kalacak bir evimiz – vardır.” ( 2. Ko.5:1 )

“Tanrı ,insan gibi bir varlığı sadece bir gün olmak üzere yaratmış olamaz ! Hayır, hayır ; insan ölümsüzlük için yaratılmıştır. ” ( Abraham LINCOLN )
    -Yaşam elimde olan tek şey değildir.
    -Dünya, sonsuzluktaki yaşamım için sahne, anaokulu, denemedir.
    -Şimdiki yaşamım, sonraki yaşamım için hazırlıktır.
    -Dünyada en fazla 100 yıl yaşarım; ama, sonsuzlukta hep yaşayacağım.
    -Thomas BROWNE; şunu söylüyor : ” Yeryüzünde yaşamımız, sonsuzlukta küçük bir parantezdir. ”
    -Sonsuza dek kalıcı olmak üzere yaratıldım.
    -Sonsuza dek yaşamam gerektiğini düşünmemin nedeni; Tanrı’nın beynime bunu arzulayacak şekilde programlamış olmasıdır.
    -Dünyadaki bedenim; ruhum için sadece geçici bir evdir.
    -Sonsuzluk iki seçenek sunar : Cennet ve cehennem.
    -Tanrı Oğlu İsa’yı sevmeyi ve O’na güvenmeyi öğrenirsem; sonsuzluğu O’nunla geçireceğimi bilmeliyim.

“Ama benim için kazanç olan her şeyi Mesih uğruna zarar saydım.” ( Flp. 3:7)

-Ölüm, son değil; sonsuzluğa geçişimdir.
    -Çağdaş yaşamın en zarar veren yanı ; kısa dönemli düşünmedir.

“Tanrı’nın kendisini sevenler için hazırladıklarını hiçbir göz görmedi, hiçbir kulak duymadı, hiçbir insan yüreği kavramadı. ” ( 1. Ko. 2:9 )

“Sizler, babamın kutsadıkları, gelin ! Dünya kurulduğundan beri sizin için hazırlanmış olan egemenliği miras alın ! ” ( Mat. 25:34 )

“Rab’bin planları sonsuza dek sürer, yüreğindeki tasarılar kuşaklar boyunca değişmez. ” ( Mez. 33:11 )

“Bu bedende yaşadıkça Rab’den uzaktayız. ” ( 2. Ko. 5:6 )

“Çünkü burada kalıcı bir kentimiz yoktur; biz gelecekteki kenti özlüyoruz.” ( İbr. 13: 14 )

Anonim
    Pasif

“Seni yaratan, rahimde sana biçim veren benim.” (Yeşaya 44: 2)

“Tanrı, zar atmaz.” ( Albert EINSTEIN )
    -Bir rastlantı sonucu oluşmadım.
    -Anne ve babam doğumumu planlamış olabilir,ama; Tanrı, planladı. Doğumum O’nu şaşırtmadı,yani doğumumu bekliyordu.Beni ilk düşünen Tanrı’ydı.Şu anda soluk alıp veriyor olmam; kader, şans ya da rastlantı değildir.Tanrı; beni yaratmak istediği için yaşıyorum !
    -Tanrı, bedenimin her bir parçasını tasarladı.

“Gizli yerde yaratıldığımda, yerin derinliklerinde örüldüğümde, bedenim senden gizli değildi.” ( Mez. 138:15 )

-Tanrı, beni belli bir amaç için yarattığından ne zaman doğacağıma ve ne kadar yaşayacağıma karar verdi.

“Henüz döl yatağındayken gözlerin gördü beni; bana ayrılan günlerin hiçbiri gelmeden, hepsi senin kitabına yazılmıştı.” ( Mez. 138:16 )

-Tanrı,nerede doğacağımı ve O’nun amacı için nerede yaşayacağımı tasarladı.Irkım ve ulusal kimliğim bir rastlantı değildir.
    -Tanrı, hiçbir ayrıntıyı şansa bırakmaz. Her şeyi kendi amacı uyarınca tasarlıyor.

“Tanrı, bütün ulusları tek insandan türetti ve onları yeryüzünün dört bucağına yerleştirdi.ulusların sürelerini ve yerleşecek bölgelerin sınırlarını önceden saptadı.” ( Elç. İş. 17:25-26 )

-Yaşamımızda hiçbir şey rastgele seçilmiş değildir.Her şeyin belli bir amacı vardır.
    -Gayrımeşru anne, babalar vardır; ama, gayrimeşru çocuklar yoktur. Anne ve babalar pekçok çocuğu planlamasalar da; Tanrı, kesinlikle onları planlamıştır.Tanrı’nın amacı; hem insanların hatalarını, hem de günahlarını dikkate almaktadır.
    -Tanrı’nın yarattığı herşeyin bir gerekçesi vardır.
    -Her bitki, her hayvan Tanrı tarafından; belli bir amaç için planlanmış.
    -Tanrı’nın bizi yaratmaktaki amacı : SEVGİYDİ:

“O kendi önünde sevgide kutsal ve kusursuz olmamız için dünyanın kuruluşundan önce bizi Mesih’te seçti” ( Ef. 1:4 )

-Dünyayı yaratmadan önce beni düşünüyordu.Aslında dünyayı bunun için yarattı.
    -Sevgisinin odağı ve yarattıkları içinde en değerli olan biziz.

“O,yarattıklarının bir anlamda ilk meyveleri olmanız için bizleri kendi isteği uyarınca; gerçeğin bildirisiyle yaşama kavuşturdu.” ( Yak. 1:18 )

-Evet!..Tanrı, bizi, bu ayette belirttiği kadar seviyor ve değer veriyor.
    -Tanrı, gelişigüzel hiçibir şey yapmaz; her şeyi büyük bit titizlikle tasarlamıştır.

”Çünkü gökleri yaratan RAB, Dünyayı yaratıp biçimlendiren, pekiştiren, Üzerinde yaşanmasın diye değil, yaşansın diye Biçimlendiren RAB -Tanrı O’dur- şöyle diyor: “RAB benim, başkası yok.!! ( Yşa. 45:18 )

-Tanrı; neden bunları yaptı, bizler için bir evren yaratma zahmetine katlandı ? Çünkü sevgi Tanrı’sıdır.
    -Tanrı’nın sevgisinin özel odağı olarak yaratıldık.Bizi sevmek için yarattı. Yaşamımızı, bu gerçek üzerinde, bina edebiliriz.
    -Kutsal Kitap; “Tanrı sevgidir” der.Tanrı’nın sevgiye sahip olduğunu söylemez.

-Sevgi; Tanrı’nın karakterinin özüdür.Üçlübirliğin paydaşilığında yetkin sevgi vardır.Aslında Tanrı; bizi yaratmak için bir gereksinim duymadı.Tanrı; yalnız değil.Sevgisini ifade etmek için bizi yarattı.Tanrı diyor ki: ” Tanrı sevgidir ” ( 1. Yu. 4:8 )

-Tanrı vardır ve bizi bir amaç için yarattı ve yaşamımızın derin bir anlamı vardır.Bu anlamı ve amacı ancak Tanrı’yı yaşamımızın odak noktası yaptığımızda keşfedebiliriz.

“Kendimizi doğru bir şekilde anlamamızın tek yolu Tanrı’nın ne olduğu ve bizim için ne yaptığını anlamaktır.” ( Rom. 12:3 )

Rabbin sevgisi ve ışığı sizinle olsun

Anonim
    Pasif

“Bildir bana ya Rab, sonumu, sayılı günlerimi; bileyim ömrümün ne kadar kısa olduğunu !” ( Mez. 39:4 )

“Garibim bu dünyada, buyruklarını benden gizleme ! ” ( Mez. 119:19 )

“Tanrı’yı Baba diye çağırdığımıza göre, gurbeti andıran bu dünyadaki zamanınızı Tanrı korkusuyla geçirin.” ( 1. Petrus 1:17 )

-Dünyadaki yaşamım, geçici bir görevdir.
    -Sonsuzlukla karşılaştırdığımda; buradaki yaşamım olağanüstü kısadır.
    -Bu dünyada ; fazla kalmayacağım için buraya bağlanmamalıyım.
    -Dünyadaki yaşamı Tanrı’nın gördüğü gibi yaşamam için; O’ndan yardım istemeliyim !
    -Tanrı, çocuklarının imanlı olmayanlarından farklı düşünmelerini istiyor.

“Onların sonu yıkımdır; tanrıları mideleridir. Ayıplarıyla övünür, yalnız bu dünyayı düşünürler. Oysa bizim vatanımız göklerdedir. Oradan Kurtarıcı’yı, Rab İsa Mesih’i bekliyoruz.” ( Flp.3: 19-20 )

-Vatanım, cennettir !

“Dünyayla dostluğun Tanrı’ya düşmanlık olduğunu bilmiyor musunuz ? Dünyayla dost olmak isteyen, kendini Tanrı’ya düşman eder. ” ( Yak. 4:4 )

-Kutsal Kitap; ” Mesih adına elçilik” ( 2. Ko. 5:20 ) ettiğimizi söylüyor.

“Bu dünyada yabancı ve konuksunuz.” ( 1. Pe. 2:11 )

-Yaşamım bir sınav, emanet ve geçici görev olduğu anımsadığımda; dünyadaki yaşamın, benim için çekiciliği azalacaktır.

“Gözlerimi görünen şeylere değil, görünmeyenlere çeviriyoruz.” ( 2. Ko. 4:18 )

-Dünya benim, nihai evim değildir; çok daha iyisi için yaratıldım.
    -Dünyadaki mutlu anlarım; Tanrı’nın benim için tasarladığının yanında hiç kalıyor.
    -Karar vermemdeki en önemli nokta: Geçici değerler değil; sonsuz değerlerdir.
    -Bol yaşamın ; maddi zenginlikle ilgisi yoktur.
    -Tanrı’ya bağlılık; kariyer ve hizmette başarıyı güvence altına almaz.
    -Dünyada yabancı olarak yaşamak , ” iman” gerektirir.
    -Öldükten sonra; evden ayrılmayacak, gerçek evime gideceğim.

Anonim
    Pasif

“Her şeyin kaynağı O’dur; her şey O’nun aracılığıyla ve O’nun için var oldu.” (Rom. 11:36 )

“Rab, herşeyi amacına uygun yapar.” ( Özd. 16:4 )

“Gökler Tanrı’nın görkemini açıklamakta.” ( Mez. 19:1 )

“Oğul Tanrı’nın yüceliğinin parıltısıdır.” ( İbr. 1:3 )

“Söz insan olup aramızda yaşadı. O’nun yüceliğini – Baba’dan gelen, lütuf ve gerçekle dolu biricik Oğul’un yüceliğini – gördük.” ( Yu. 1:14 )

-Evrende, herşey, Tanrı’nın görkemini göstermektedir.
    -Tanrı, herşeyi kendi görkemi için yaratmıştır.
    -Tanrı ‘nın görkemi; iyiliğin ve özünde olan diğer bütün sonsuz niteliklerinin dışavurumudur.
    -Yaratılış; Her Şeye Gücü Yeten’in görkemini açıklar.

“Aydınlanmak için kentin güneş ya da aya gereksinimi yoktur.” ( Vahiy 21:23 )

-İsa’nın sayesinde; Tanrı’nın nasıl olduğu konusunda artık karanlıkta sayılmam.
    -Aldığım buyruk; görkemini tanımak, görkemini onurlandırmak, görkemini açıklamak, görkemini övmek ve görkemi için yaşamaktır.

“Rabbimiz ve Tanrımız ! Yüceliği, saygıyı, gücü almaya layıksın. Çünkü herşeyi sen yarattın.” ( Va. 4:11 )

-Tanrı’dan görkemi esirgeyen iki yaratık vardır: Düşmüş melekler ( cinler ) ve bizler (insanlar ).
    -Başka şeyleri Tanrı’dan fazka seversem; görkemi kendime vermiş olur ve de günah işlerim.

“Çünkü herkes günah işledi ve Tanrı’nın yüceliğinden yoksun kaldı.” ( Rom. 3:23 )

“Yapmam için bana verdiğin işi tamamlamakla seni yeryüzünde yücelttim.” ( Yu. 17:4 )

-Tanrı’ya tapınarak görkem veririm.
    -İnsanları severek Tanrı’ya görkem veririrm.
    -Mesih İsa’ya benzeyerek Tanrı’yı onurlandırırım.
    -Tanrı’nın bana verdiği armağanlarla; insanlara hizmet ederek O’nu onurlandırırım.
    -İsa’yı başkalarıyla paylaştığımda; Tanrı’yı onurlandırırım.

“Biz kardeşleri sevdiğimiz için ölümden yaşama geçtiğimizi biliyoruz.” ( 1. Yu. 3:14 )

“Sizi sevdiğim gibi siz de birbirinizi sevin.” ( Yu. 13:34 )

“Yücelik üstüne yücelikle O’na benzer olmak üzere değiştiriliyoruz. Bu da Ruh olan Rab sayesinde oluyor.” ( 2. Ko. 3:18 )

“Kendisini kabul edip adına iman edenlerin hepsine Tanrı’nın çocukları olma hakkını verdi.” ( Yu. 1:12 )

Anonim
    Pasif

“İnek sağan bir insan, bunu Tanrı’nın görkemi için yapabilir. ” Martin LUTHER

“Çünkü herşeyi sen yarattın; hepsi senin isteğinle yaratılıp var oldu.” ( Vahiy 4:11)

“Durmadan O’nun gücünü arayın.” ( Mez. 105:4 )

“Rab, kendisinden korkanlardan ve sevgisine umut bağlayanlardan hoşlanır. ” ( Mez. 147:11 )

“Rab, halkından hoşlanır.” ( Mez. 149:4 )

-Tanrı’nın zevki için tasarlandım.
    -Yaşamımın birinci ereği: Tanrı’ya sevinç vermek, O’nun keyfi için yaşamaktır.

“Kendi isteği ve iyi amacı uyarınca İsa Mesih aracılığıyla kendisine oğullar olalım diye bizi önceden belirledi. ” ( Ef. 1:5 )

-Tanrı’nın bana verdiği armağanlardan en büyüğü zevk almaktır.
    – Kutsal Kitap, Tanrı’nın yas tuttuğunu, kıskandığını, öfkelendiğini; merhamet,acıma, acı ve sempati, mutluluk , sevinç ve doyum hissettiğini söylüyor.
    -Tanrı’ya zevk vermem demek; O’na tapınmam demektir.
    -Tanrı, tapınan kişileri arzular.
    -Tapınma, bir yaşam biçimidir.
    -Kilise toplantısının her anı, tapınma eylemidir.
    -Tapınmamın amacı; Yaradanı onurlandırmak, O’nu hoşnut etmektir.

“Bu halk bana yaklaşıp ağızlarıyla, dudaklarıyla beni sayar; ama yürekleri benden uzak. Benden korkmaları da insanlardan öğrendikleri buyrukların sonucudur. ” ( Yeşaya 29:13 )

“Her zaman Rab’be övgüler sunacağım.” ( Mez. 34:1 )

“Ne yer ne içerseniz, ne yaparsanız, her şeyi Tanrı’nın yüceliği için yapın. ” ( 1. Ko. 10:31 )

“Her ne yaparsanız, insanlar için değil, Rab için yapar gibi candan yapın. Rab Mesih’e kulluk ediyorsunuz. ” ( Kol. 3:23 )

-Her şeyi İsa Mesih için yapıyormuş gibi yapmalıyım.
    -İşimi , Tanrı’ya adadığım da, işim tapınma olur.
    -Gerçek tapınma; İsa’ya aşık olmaktır.

Anonim
    Pasif

“Çünkü ben kurbanlardan değil, bağlılıktan hoşlanırım, yakmalık sunulardan çok beni tanımanızı isterim. ” ( Hoş. 6:6 )

“Rab aydın yüzünüzü size göstersin. ” ( Çölde Sayım 6:25 )

” Yüzün aydınlık saçsız kullarının üzerinde, kurallarını öğret bana. ” ( Mez. 119 :135 )

” Rab’bi neyin hoşnut ettiğini ayıt edin. ” ( Ef. 5:10 )

” Tanrın Rab’bi bütün yüreğinle, bütün canınla ve bütün aklınla seveceksin. İşte ilk ve en önemli buyruk budur. ” ( Mat. 22: 37-38 )

-Tanrı’nın gülümsemesi; yaşamımın amacıdır.
    -Kutsal Kitap’ta; Nuh, Tanrı’yı hoşnut eden yaşamın nasıl bir yaşam olduğuna açık bir örnektir.

” Ama Nuh Rab’bin gözünde lütuf buldu. ” ( Yar. 6:8 )

-Tanrı, O’nu her şeyden çok sevdiğim zaman gülümseyecektir.
    -Tanrı; kendisine tamamen güvendiğim an gülümseyecektir.
    -Tanrı; bütün yüreğimle kendisine itaat ettiğim an gülümseyecektir.
    -Becerilerimi kullandığımda; Tanrı, gülümseyecektir.
    -Tanrı’ya güvenmem demek; Tanrı’nın yaşamım için en iyi olanı bildiğine imam etmem demektir.
    -Güvenmek; bir tapınma şeklidir.
    -İmanım; Tanrı’yı mutlu eder.
    -Tanrı; yapmamı isteği her şey için bana bir açıklama yapmak ya da bir neden göstermek zorunda değildir.
    -Tanrı’ya kısmen itaat etmek; itaat etmemek demektir. Örneğin;” Kiliseye gideceğim,ama ondalık vermeyeceğim”, bu olmaz !
    -Yürekten söz dinleme; sevinçle ve coşkuyla olur.

“Kurallarını nasıl izleyeceğimi öğret bana, ya Rab, öyle ki, onları sonuna kadar izleyeyim.” ( Mez. 119:33 )

“İnsan yalnız imanla değil, eylemle de aklanır.” ( Yak. 2:24 )

“Beni seviyorsanız, buyruklarımı yerine getirirsiniz. ” ( Yu. 14:15 )

-Tanrı’yı sürekli övdüğümde ve O’na şükrettiğimde gülümser.
    -İsa’nın kurbanı nedeniyle, artık hayvanları kurban olarak sunmuyoruz.
    -Tanrı’yı övdüğümde; benim yüreğim de sevinçle doluyor.

” Rab insana sağlam adım attırır, insanın yolundan hoşnut olursa. ” ( Mez. 37:23 )

” Herkesin yüreğini yaratan, yaptıkları her şeyi tartan O’dur. ” ( Mez. 33:15 )

“Kendine biçim verenle çekişenin vay haline ! Kil, topraktan yapılmış çömlek parçası, kendisine biçim verene, ‘ Ne yapıyorsun ? Yarattığın nesnenin tutacağı yok ‘ diyebilir mi ? ” ( Yşa . 45:9 )

“Zevk almamız için bize her şeyi bol bol veren Tanrı’ya umut bağlasınlar.” ( 1. Ti. 6:17 )

-Tanrı, ben uyurken; beni seyretnekten hoşlanıyor.

“Çünkü mayamızı bilir, toprak olduğumuzu anımsar.” ( Mez. 103:14 )

-Tanrı’nın gözönünde bulundurduğu şey: Yüreğimin tutumudur.

“Bunun için, ister bedende yaşayalım ister bedenden uzak olalım, amacımız Rab’bi hoşnut etmektir.” ( 2. Ko. 5:9 )

“Rab göklerden bakar oldu insanlara, akıllı, Tanrı’yı arayan biri var mı diye. ” ( Mez. 14:2 )

-Tanrı’yı hoşnut etmem, yaşamımın amacı olduğunda; Tanrı’nın benim için yapmayacağı şey yoktur.

Anonim
    Pasif

” Kendinizi Tanrı’ya adayınız, bedeninizin üyelerini doğruluk araçları olarak Tanrı’ya sunun. ” ( Rom. 6:13 )

“Öyleyse kardeşlerim, Tanrı’nın merhameti adına size yalvarıyorum: Bedenlerinizi diri, kutsal, Tanrı’yı hoşnut eden birer kurban olarak sunun. Ruhsal tapınmanız budur. ” ( Rom. 12:1 )

“Hem Tanrı’ya hem de paraya kulluk edemezsiniz. ” ( Mat. 6:24 )

-Tapınmamın özü; Tanrı’ya teslim olmamdır.
    -Tanrı’ya teslim olmak ; tapınmanın yüreğidir.
    -Kendimi; O’na görev duygusuyla değil, sevgiyle veririm.
    -Gerçek tapınma; Tanrı’ya kendimi tamamıyla verdiğimde gerçekleşir.
    -Tapınmamın özü, kendimi Tanrı’ya sunmaktır.
    -Tamamen Tanrı’ya teslim olmama engel olan üç şey var: Korku , kibir ve karışıklık.
    -Tanrı’ya güvenmek; O’na teslim olmamın vazgeçilmez bir tarafıdır.

” Tanrı ise bizi sevdiğini şununla kanıtlıyor: Biz daha günahkarken, Mesih bizim için öldü. ” ( Rom. 5:8 )

– Tanrı; sever ve kurtarır ve de O’na teslim olmak tutsaklık değil; özgürlük getirir.
    -Kendimi; İsa’ya bütünüyle verdiğimde, O’nun dost olduğunu görürüm.
    -Bütünüyle İsa’ya teslim olmamı engelleyen başka bir şey de; kibirdir.
    -Tanrı gibi olmaya başladığımda; şeytana benzerim.
    -O’na teslimiyet; pasif olma, kadercilik ya da tembellik için bir mazeret değildir.
    -O’na tam olarak teslim oluyorsam; O’na güveniyorumdur.

“Tanrı’yla dost ol, barış ki, bolluğa eresin. ” ( Eyüp 22:21 )

“Eskiden günahın köleleri olan sizler, adandığınız öğretinin özüne yürekten bağlandınız. ” ( Rom. 6:17 )

“Tanrı’ya bağımlı olun. ” ( Yak. 4:7 )

“Amacımız Tanrı’yı hoşnut etmektir. ” ( 2. Ko. 5:9 )

-Tanrı”nın bereketinin önündeki engel; başkaları değil, kendimim.

“Beni güçlendirenin aracılığıyla her şeyi yapabilirim. ” ( Flp. 4:13 )

“Ardımdan gelmek isteyen kendini inkar etsin, her gün çarmıhını yüklenip beni izlesin. ” ( Luka 9:23 )

Anonim
    Pasif

“Çünkü biz Tanrı’nın düşmanlarıyken oğlunun ölümü sayesinde O’nunla barıştıksa barışmış olarak oğlunun yaşamıyla kurtulacağımız çok daha kesindir. ” ( Rom. 5:10 )

“Bizi şimdi Tanrı’yla barıştırmış olan Rabbimiz İsa Mesih aracılığıyla, Tanrı’nın kendisiyle de övünüyoruz. ” ( Rom. 5:11 )

“Artık size kul demiyorum. Çünkü kul efendisinin ne yaptığını bilmez. Size dost dedim. Çünkü Babam’dan bütün işittiklerimi size bildirdim.” ( Yu. 15:15 )

-Tanrı’yla dostluk, Tanrı’nın lütfu ve İsa’nın kurbanı sayesindedir.
    -Tanrı’yla ilişkimin pek çok farklı yönü vardır.
    -Her Şeye gücü Yeten Tanrı’mın dostu olmak isterim.
    -Tanrı’yı tanımak ve sevmek en büyük ayrıcalığımdır.

“Dünyada iyilik yapanın, adaleti, doğruluğu sağlayanın ben Rab olduğumu anlamakla ve beni tanımakla övünsün övünen. Çünkü ben bunlardan hoşlanırım ” ( Yer. 9:24 )

-Tanrı’yla dost olabilmem için;O’nunla bütün deneyimlerimi paylaşmalıyım.
    -Tanrı; her zaman yanımdadır. Bu gerçeğin sürekli farkında olmalıyım.

“Günlük ekmeğimden çok ağzından çıkan sözlere değer verdim.” ( Eyüp 23:12 )

“Ne kadar severim yasanı ! Bütün gün düşünürüm onun üzerinde. ” ( Mez. 119:97 )

” Rab kendisinden korkanlarla paylaşır sırrını, onlara açıklar antlaşmasını. ” ( Mez. 25:11 )

Anonim
    Pasif

“Çünkü Rab sapkınlardan tiksinir, ama doğruların candan dostudur.” ( Özd. 3:32 )

“Tanrı’ya yaklaşın O da size yaklaşacaktır.” ( Yakup 4:8 )

” RAB Eyüp’le konuştuktan sonra, Temanlı Elifaz’a:”Sana ve iki dostuna karşı öfkem alevlendi” dedi, “Çünkü kulumEyüp gibi hakkımda doğruyu konuşmadınız. Şimdi yedi boğa, yedi koç alıp kulum Eyüp’ün yanına gidin,kendiniz için yakmalık sunu* sunun. Kulum Eyüp sizin için duaetsin. Çünkü onun duasını kabul eder, aptallığınızın karşılığınıvermem. Kulum Eyüp gibi hakkımda doğruyu konuşmadınız.”( Eyü. 42:7-8)

“Acı, Tanrı’nın megafonudur.” C. S. LEWIS
    -Tanrı’ya güvenmeliyim,O’nun istediği şeylerle ilgilenmeliyim ve O’nun dostluğunu her şeyden çok arzulamalıyım.
    -Tanrı’ya karşı dürüst olmayı seçmeliyim.
    -Tanrı’ya imanla itaat etmeyi seçmeliyim.
    -Tanrı’nın değer verdiği şeylere değer vermeyi seçmeliyim.
    -Tanrı dostlarının tutku dolu sözlerini dinlerim; dindar klişelerden sıkılırım.
    -Başka insanların açtığı yaralar için Tanrı’yı suçlamamalıyım.

“Önüne döküyorum yakınmalarımı, önünde anlatıyorum sıkıntılarımı. Bunalıma düştüğümde, gideceğim yolu sen bilirsin.” ( Mez. 142:2,3 )

“Size buyurduklarımı yaparsanız, benim dostlarım olursunuz.” ( Yu. 15:14 )

-Tanrı’dan korktuğum için değil; O’nu sevdiğim,O’na güvendiğim ve benim için eniyi olanı bildiği için sözünü dinlerim.

“Babanın beni sevdiği gibi, ben de sizi sevdim. Benim sevgimde kalın. Eğer buyruklarımı yerine getirirseniz sevgimde kalırsınız, tıpkı benim de Babam’ın sevgisinde kaldığım gibi…Bunları size, sevincim sizde olsun ve sevinciniz tamamlansın diye söyledim.” ( Yu. 15:9-11)

“Rab kendi sözünün dinlenmesinden hoşlandığı kadar yakmalık sunulardan kurbanlardan hoşlanır mı ? ” ( 1. Sa. 15:22 )

“Ölümünde O’nunla özdeşleşerek O’nu tanımak, dirilişin gücünü ve acılarına ortak olmanın ne demek olduğunu bilmek ve böylece ne yapıp ne yapıp ölümden dirilişe erişmek istiyorum.” ( Flp. 3:10,11 )

-Tanrı’yla yakın dostluğum;seçimdir.Rastlantı değil !…
    -Tanrı’yal dostluğum sonsuza dek sürecek bir ilişkidir.

Anonim
    Pasif

“Tanrın Rab’bi bütün yüreğinle, bütün canınla, bütün aklınla ve bütün gücünle seveceksin. ” ( Markos 12:30 )

“Ama içtenlikle tapınanların Baba’ya ruhta ve gerçekte tapınacakları saat geliyor…Baba da kendisine böyle tapınanları arıyor. ” ( Yu. 4:23 )

“Rab insanın gördüğü gibi görmez; insan dış görünüşe, Rab ise yüreğe bakar .” ( 1. Sa. 16:7 )

-Tanrı; benim tamamımı istiyor.
    -O’na tam olarak adanmamı istiyor.
    -Tanrı’ya tapınmam doğru olduğunda bundan hoşnut oluyor.
    -Tanrı, tapınmam içten olduğunda hoşnut oluyor.
    -Tanrı, tapınmamın düşünceli olmasından hoşlanıyor.

“Tanrı’yı yalnız ruhunla översen, yeni ketılanlar senin ne söylediğini bilmediğinden, ettiğin şükran duasına nasıl ‘Amin ! ‘ desin ? Uygun biçimde şükrediyor olabilirsin, ama bu başkasını geliştirmez. ” ( 1. Ko. 14:16-17 )

“Bedenlerinizi diri, kutsal, Tanrı’yı hoşnut eden birer kurban olarak sunun. Ruhsal tapınmanız budur.” ( Rom. 12:11 )

-Tanrı, tapınmamın O’na yönelik olmasından hoşlanır.
    -Eğer içimden gelmiyorsa; Tanrı’yı övdüğüm zaman bile, O’na tapınmak için kurban sunuyorum demektir. Bu da Tanrı’yı hoşnut edecektir.

15 yazı görüntüleniyor - 1 ile 15 arası (toplam 20)
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.