Papazın söylemediğini, bana siz söyleyin…

• Bu konu 9 izleyen ve 19 yanıt içeriyor.
5 yazı görüntüleniyor - 16 ile 20 arası (toplam 20)
  • Yazar
    Yazılar
    Anonim
    Pasif

Değerli Kardeşim,
    sakin ol!!!!
    Ne bu şiddet bu celal!!! anlamış DEĞİLİM…
    Ben ne söylediğimi gayet iyi biliyorum, ayrıca ahkam kestiğim de yok… Size hiç yakışmıyor. Madem ki yanlış biliyorum sabırla öğret, sen kızgınlık ve öfke içinde bana kırıcı oluyorsun, bu mu Hıristiyanlık??

Anonim
    Pasif

K Kemal_2008 arkadaşım.

Esenlik lütuf ve Rab İsa Mesih’in bereketi seninle olsun.

Ben yapmış olduğum paylaşımım da bir hiddet veya şiddet unsuru göremiyorum.Bir kaç haftadır yazılarınızı takip ediyorum ve kendi görüşüm, siz Hristiyanlara ve Kutsal kitabımız İncil’e uzak biri değilsiniz.
    Fakat..! küçücük bebeklerin vaftiz edilip onlara Hristiyan denemeyeceğini
    bilmemeniz garip değil mi arkadaşım…!
    Ama siz ben Katolik öğretisini biliyorum veya onları daha samimi buluyorum diyorsanız,o zaman benim söyleyecek bir şeyim yok.

Paylaşımımı tekrar gözden geçirdim lütfen yanlış düşüncelerimin olduğu yerleri belirtin,bende açılımını yapayım.

*Ne yazmışım bebekleri vaftiz edebilirler fakat,Hristiyan diyemezler demişim.

*Yazışmalar ile kendimi ifade edemiyorum demişsin,bende o zaman kendini daha iyi ifade edebileceğin platformlarda paylaş demişim var mı bir hatam veya hiddetim…!

*Elçilerin mektuplarla müjdeyi dünyanın dört bir tarafına duyurduklarını yazdım ve Kutsal kitabımızın pek çok bölümü mektuplardan oluştuğunu yazdım,yalan mı,yanlış mı yazdım..?

*Bak arkadaşım bir diğer eleştirdiğim konu Saba kardeş yazarak kendimi ifade edemiyorum görüşerek daha iyi ifade edebilirim gibi tutarsız paylaşımınız,bakın hala tutarsız diyorum,çünkü Hristiyan bir sitede bu gibi paylaşımlar abesle iştigaldir.

Çünkü:

Bu site dünyanın her tarafından Hristiyan veya Hristiyan olmayan insanların (İsa Mesih) inancını merak edip,yazışmalar vasıtası ile paylaşımlarda bulundukları,bilgilendikleri bir sitedir.
    Diğer türlü sitenin hizmetkarı,kurucusu kardeşler Cafe Jesua diye bir yer açarlardı bizde hep beraber orada görüşürdük.

Ben (Mutaf) Erkeğim daha öncede bir bayan arkadaşımız özelime girip benimle görüşmek istediğini yazdı,bende üzülerek siteye koymak zorunda kaldım yazısını, ve araştırmalarım sonucunda kardeşimizin Katolik olduğunu İzmirde Katolik kilisesine gittiğini öğrendim.
    Diyeceksiniz ki siz bu kadar katı bir Hristiyan mısınız…?
    Hayır asla değilim.
    Fakat sizde beni haklı görürsünüz ki daha dün paylaşımlara başlamış bir insanın,görüşelim konuşalım gibi konulara girmesi garip değil mi…!

ister kiliseler de olsun ister paylaşım sitelerinde olsun ben laçka,ahbap çavuş ilişkilerini sevmiyor ve Rab’de de uygun görmüyorum.

Rab isterse herkes bir gün bir yerlerde görüşür.

Merak etme yolu Mesih İsa’nın sevgisinden geçenler,bu dünyada görüşemezlerse de,sonsuz yaşam diyarında mutlaka görüşeceklerdir.

* Aramızda mutabakata varamadığımız bir diğer konuya gelince..!
    Tüm insanlar şizofrenidir diyorsunuz..Hastadır diyorsun.

“Akşam olunca birçok cinliyi kendisine getirdiler.İsa onlardaki kötü ruhları tek sözle kovdu,hastaların hepsini iyileştirdi.Bu peygamber Yeşaya aracılığıyla bildirilen şu söz yerine gelsin diye oldu:

Zayıflıklarımızı o kaldırdı ,
    Hastalıklarımızı o üstlendi.”
    Matta:8;16-17

Arkadaşım KKemal_2008 bizler artık hasta değiliz.

Sizi sevgi ile selamlıyorum,İncitmiş isem de Rab’den bağış diliyorum.
    Esenlikle kal.

Anonim
    Pasif
    Quote:
    Neden dir anlamıyorum ama problem değil, herkes neyi ve nasıl anlamak istiyorsa galiba öyle anlıyor. Bir bebeğin doğuştan “vaftiz” olması hıristiyanlığı almış oluyor ama ona iman edip etmemek yada onun yolunda yürüyüp yürümemek ona kalmış bir durum. Hıristiyanlık’tan ne anladığımız çok önemli, dünyada 2,5 milyara yakın Hıristiyan var. Eee bu insanların büyük bir bölümü Hıristiyan oldukları halde görevlerini yapmıyorlar yada umursamıyorlar, biz şimdi bu insanlara siz Hıristiyan değilmisiniz diyeceğiz? “Vaftiz” olmadan Hıristiyan olunamaz bu bir gerçektir. Ama “vaftiz” olmak yetmiyor o sadece bir araç amaç değil. Ama bir diğer taraftan “vaftiz” olmazsanız sadece kalben iman etmiş olur inayeti üzerinize almamış olursunuz. Çünkü bir taraftan iman ediyorsunuz diğer taraftan “vaftiz” olmuyorsunuz, bu bir çelişkidir. Ayrıca Hıristiyanlıkta RAB yoluna gidip onun öğretileri ve onun yolunda yürümeye karar verirseniz ikinci kez “vaftiz” oluyorsunuz. Yani bu durumda bir bebeğin doğuştan “vaftiz” olması yetmiyor.

Sevgili k.kemal

Seni anliyorum.Ben de senin durumundaydim.Katolik inancindaydim.Her pazar kiliseye gider,komünyon alir,bayramlari hic kacirmazdim.Önemli dualari ve kilisede okunan ezberleri cok iyi bilirdim.Kutsal Kitap’i pek okumaz okusam da bazi yerleri okur cogu yerleri de anlamazdim.2002 yilina kadar ki Kores olsaydim simdi ben de senin bu yazdigin satirlari yaziyor olurdum.Ama Rab beni uyandirdi,isiga cagirdi.Bildigim cok seyin yanlis oldugunu baska biri olmam gerektigini bana gösterdi.Onun icin su anda sen bizi anlamamakla beraber ben seni anlayabiliyorum.Simdi yine yazilarindan alintilar yapip onlar hakkinda düsüncelerimi yazacagim.Sabirla ve anlayarak okumani diliyorum

Quote:
    Bir bebeğin doğuştan “vaftiz” olması hıristiyanlığı almış oluyor ama ona iman edip etmemek yada onun yolunda yürüyüp yürümemek ona kalmış bir durum

Bir bebek dogustan vaftiz olmakla “hristiyan”olmuyor kardesim.Bir bebek buna karar veremez.Hristiyan olmasi icin sahsen karar vererek ve tövbe ederek Rab Isa Mesih ismiyle vaftiz olarak hristiyan olabilir.Incil’e göre bu böyledir.Ama din adamlari bunu kendi fikirlerine göre degistirmislerdir.Maalesef….

Quote:
    Hıristiyanlık’tan ne anladığımız çok önemli, dünyada 2,5 milyara yakın Hıristiyan var. Eee bu insanların büyük bir bölümü Hıristiyan oldukları halde görevlerini yapmıyorlar yada umursamıyorlar, biz şimdi bu insanlara siz Hıristiyan değilmisiniz diyeceğiz?

Dünyada 2,5 milyar hristiyan varsa bunlarin kaci yeniden dogusu almistir acaba kardesim??Kaci gercekten Isa Mesih’e iman edip O’nun ardindan gidiyor??Kaci acaba dünya icin ölüp Mesih icin yasamaktadirlar??Kimlik hristiyaniyla gercek iman etmis hristiyanlari birbirine karistirmayalim.Dünyadaki sözde hristiyanlarin cogu kimlik hristiyani,cocuk vaftizli sözde hristiyanlardir.Bundan emin olabilirsin kardesim..

Quote:
    “Vaftiz” olmadan Hıristiyan olunamaz bu bir gerçektir. Ama “vaftiz” olmak yetmiyor o sadece bir araç amaç değil. Ama bir diğer taraftan “vaftiz” olmazsanız sadece kalben iman etmiş olur inayeti üzerinize almamış olursunuz. Çünkü bir taraftan iman ediyorsunuz diğer taraftan “vaftiz” olmuyorsunuz, bu bir çelişkidir

Iman eden her kisi ayni zamanda vaftiz de olmaktadir.Iman etmek ve vaftiz olmak birbirine bagli birbirini tamamlayan kavramlardir.Oysa cocuk vaftizinde bu böyle degildir.Iman etmemis(zaten bu mümkün degildir) bir bebek vaftiz ediliyor.Neye göre??Kim karar verebiliyor??Incil’e göre kimse buna karar veremez.Ancak kisi ilerde kendisi buna karar verecektir.Tipki evlendiginde de kendi esini kendisi sececegi gibi..

Ayrıca Hıristiyanlıkta RAB yoluna gidip onun öğretileri ve onun yolunda yürümeye karar verirseniz ikinci kez “vaftiz” oluyorsunuz. Yani bu durumda bir bebeğin doğuştan “vaftiz” olması yetmiyor.?

Burda Kutsal Kitap’la celiskiye düstügünün farkinda misin kardesim??Kutsal Kitap’ta sadece tek ve bir vaftizin oldugu yazilidir.Iki kere vaftiz YOKTUR.Burayi iyi okuyunuz.

Cagrinizdan dogan tek bir umuda cagrildiginiz gibi,beden bir,Ruh bir,Rab bir, iman bir,vaftiz BIR,her seyden üstün,her seyden üstün,her seyle ve her seyde olan herkesin Tanrisi ve Babasi birdir. Efesliler 4,4-6

Rab’bimizin esenliginde kal.

Sevgiler

Anonim
    Pasif
    kkemal_2008;20824 wrote:
    Değerli kardeşim Kores,

Neden dir anlamıyorum ama problem değil, herkes neyi ve nasıl anlamak istiyorsa galiba öyle anlıyor. Bir bebeğin doğuştan “vaftiz” olması hıristiyanlığı almış oluyor ama ona iman edip etmemek yada onun yolunda yürüyüp yürümemek ona kalmış bir durum. Hıristiyanlık’tan ne anladığımız çok önemli, dünyada 2,5 milyara yakın Hıristiyan var. Eee bu insanların büyük bir bölümü Hıristiyan oldukları halde görevlerini yapmıyorlar yada umursamıyorlar, biz şimdi bu insanlara siz Hıristiyan değilmisiniz diyeceğiz? “Vaftiz” olmadan Hıristiyan olunamaz bu bir gerçektir. Ama “vaftiz” olmak yetmiyor o sadece bir araç amaç değil. Ama bir diğer taraftan “vaftiz” olmazsanız sadece kalben iman etmiş olur inayeti üzerinize almamış olursunuz. Çünkü bir taraftan iman ediyorsunuz diğer taraftan “vaftiz” olmuyorsunuz, bu bir çelişkidir. Ayrıca Hıristiyanlıkta RAB yoluna gidip onun öğretileri ve onun yolunda yürümeye karar verirseniz ikinci kez “vaftiz” oluyorsunuz. Yani bu durumda bir bebeğin doğuştan “vaftiz” olması yetmiyor.

Sevgili Kemal kardes asagidaki Mutaf kardese ait olan yazi senin yukaridaki yazina bir cevap olarak ekliyorum.

Vaftizin kendisi bizi Hıristiyan yapmıyor. Hıristiyan olduğumuz için vaftiz oluyoruz. Vaftiz olarak Rabbimiz ve Kurtarıcımız olan İsa Mesih’in bizler için yaptıklarını ilan etmiş oluyoruz. Vaftiz olan bir kişi Mesih’in emrine uyarak O’nun tanıklığını yapmış olur. Yeni bir Hıristiyan’ın Mesih için olan ilk tanıklığı vaftiz olmak olmalıdır. Vaftiz olan kişi topluma ve kiliseye, artık Mesih’e ait olduğunu beyan eder. Şunu hiçbir zaman unutmayalım: Vaftiz kişiyi değiştirmez. Değişmiş olan kişi vaftiz olur. Kurtuluş için Rabbe iman etmek yeterlidir
    (bkz. Elçilerin İşleri 16:30-31)

Anonim
    Pasif

Değerli Kardeşim Mutaf,

Düşüncelerinde kendince haklı olabilirsin eleştirmiyorum, öncelikle görüşme isteğimin karşılıklı Hıristiyan arkadaşlarla birlikte bu konuları tartışabileceğim bir ortam olan kilisenize çağırlma ümidi ile görüşelim sözcüğünü kullanmıştım ama yanlış anlaşılmış olabilirim ki önemli değil. Ayrıca sizlerin ruhen hasta olmamanız beni sevindirdi ama ben kendim için aynı şeyi söylayamam. Çünkü hastalığın tedavisi üç aşamalıdır, 1-Arınma, 2-Aydınlanma, 3-Tanrılaşma. ben bunlardan ilkinin basamağında bile değilim. Neyse her hangi bir kırgınlığım yok iyi niyet ve düşüncelerin için teşekkür ederim bu benim için bir ders oldu. Bundan böyle ben de sadece düşüncelerimi yazarım…

5 yazı görüntüleniyor - 16 ile 20 arası (toplam 20)
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.