Müslüman olarak Hristiyan Kardeşlerimi Selamlıyorum

• Bu konu 10 izleyen ve 22 yanıt içeriyor.
15 yazı görüntüleniyor - 1 ile 15 arası (toplam 23)
  • Yazar
    Yazılar
    klaus
    Anahtar yönetici

Öncelikle Selamın Aleyküm!

Forumda birkaç konuyu okuduktan sonra dayanamayıp üye oldum. Ben kendimi dinime bağlı bir müslüman olarak tanımlıyorum.

Forumlarda gördüğüm üzere, Hristiyan arkdaşlarıma ve Müslüman arkadaşlarıma bazı konularda saygısıklık yapıldığını düşünüyorum.
    Dinlerimiz ayrı olması bir şeyleri tartışabilmemizi zorlaştırıyor. Belli bir konuda görüş ayrılığına varıldığında, herkes kendi kitabından bölüm okuyor,
    ama kimse kimsenin kitabını kabul etmediği için, durum bir pradoxa dönüyor.
    Bu yüzden, tartışılan konu bir sonuca ulaşmıyor.

Bence Allah hepimize irade vermiş, bizleri bu dünyaya sınav olalım diye göndermiştir. Biz ki karşımızdakinin inancını değiştirmeye çalışırsak, ibadete zorlarsak, veya ibadetini engellersek, Allah’ın verdiği irade ile değil, bizim irademizle yapacağımızdan, bu sınavın objektij olmayağını düşünüyorum. Birbirimize hoşgörü ve önyargısız yaklaşmamız gerektiğini düşünüyorum ve Yahudi bir abimin beni ‘selamın aleyküm’ diye selamladığını belirtmek istiyorum. Hristiyan arkdaşlarımı böyle bir site açtıkları için kutluyorum.

sorum ise şöyle:
    Kuran Hristiyanlığı kabul eder.
    Hristiyanlığın İslam dini hakkındaki görüşü nedir?

saygılarımla…

Anonim
    Pasif

@J-sus 8703 wrote:

sorum ise şöyle:
    Kuran Hristiyanlığı kabul eder.
    Hristiyanlığın İslam dini hakkındaki görüşü nedir?

Tanri`nin esenligi sizinle olsun J-sus arkadasim, Forumumuza hosgeldiniz,

Kisaca sorunuza cevap vermek istiyorum.
    Hristiyanla

a- Dunyada Islam diye bir din vardir ve bu dine mensup milyarlarca inanan vardir,

b- Islamiyet dininin bir kitabi vardir ve bu kitapin buyuk bir bolumunde, Tevrat, Incil, Musa, Isa ve Diger peygamberlerden soz eder, ancak cok yerde TEVRAT, ZEBUR ve INCIL`e gore cok farkli Tarih, isim, mekan ve olay farkliliklari vardir (Ornek : Ibrahim Tevrat doneminde yasayan bir peygamberdir ve bu peygamber oglu ishak`i kurban etmeye goturmustur, ancak Kuran`a gore ismaili v..s. v.s.)

c- Hristiyan Kutsal Kitap`ina gore, Mesihten baska bir Kurtarici gelmeyecegini ve ozellikle baska bir peygamber gelmeyecegini, Incil`in vahiy bolumu ilede Tanrinin vahiylerinin tamamlandigini savunurlar.

Anonim
    Pasif

Birbirimiz hakkında doğruları bilmek adına cımbızlama yöntemiyle küçük bir düzeltme yapayım:
    Kur’an’da kurban edilmek istenen oğulun ismi geçmez. İlgili ayetler incelendiğinde bu oğulun İshak olduğu bile ileri sürülebilir. Bu yüzden bazı islam alimleri kurban edilecek oğulun İshak olduğunu kabul etmişlerdir.Acizane ben de bu görüşü kuvvetli buluyorum.

Anonim
    Pasif

Degerli abdulKadir, guzel bilginiz icin tesekkurler ancak benim iddiam kendimin degil bazi yine islami kaynaklara goredir, yoksa mensubu olmadigim bir din hakkinda konusmak haddim ve haddimiz degildir..

Hazret-i İsmail ve kurban
    İbrahim aleyhisselam, oğlu Hazret-i İsmail’in endamındaki cemal ve kemalini görünce, babalık sevgisi ile oğluna karşı muhabbet uyanır. Bu huzur ve rahatlık içinde uyur. Rüyada, oğlu Hazret-i İsmail’i kurban ederken görür. Hanımı Hazret-i Hacer’in yanına gider.
    – Ey Hacer, gözümün nuru oğlum İsmail’e en iyi elbisesini giydir, saçını tara, onu bir dostun ziyaretine götüreceğim, bir bıçak ve ip de getir.
    – Bıçak ve iple bu nasıl misafirliğe gidiş?
    – Belki Allahü teâlâ bize bir koyun verir.

İblis, bunu duyunca, bana iş düştü diyerek Hazret-i Hacer’in yanına gelir.
    – Ey Hacer, İbrahim, İsmail’i nereye götürdü?
    – Ziyarete.
    – Hayır, kurban etmeye…
    – Nasıl olur? Bir baba, oğlunu kurban eder mi?
    – Ama (Rabbim emretti) diyor.
    – Eğer Allahü teâlâ emretmişse, Ona bin can feda olsun.

İblis, bu sefer Hazret-i İbrahim’e gidip der ki:
    – Oğlunu nereye götürüyorsun?
    – Ziyarete.
    – Hayır kurban edeceksin, o rüya şeytanidir.
    – Hayır, gördüğüm rüya Rahmani idi.
    – Oğlunu kesmene gönlün razı mı?
    – Ey melun, şunu yakînen bil ki, dünyadaki herkes benim evladım olsa ve Rabbim hepsini kurban etmemi emretse, hepsini kurban ederim.

Şeytan, Hazret-i İbrahim’den ümidini kesip, Hazret-i İsmail’in yanına gelir:
    – Ey İsmail, nereye böyle?
    – Ziyarete.
    – Hayır baban, seni kesecek.
    – Beni niçin kesecek?
    – (Rabbim emretti) diyor.
    – Eğer Allahü teâlâ emretmişse, bin canım dosta feda olsun.

İblisin vesvesesi bitmeyince Hazret-i İsmail, babasına der ki:
    – Bu beni rahatsız ediyor.
    – Ona taş at, uzaklaşsın.

Taş atıp Mina’ya geldiklerinde, Hazret-i İbrahim oğluna der ki:
    – Canım yavrum, başımızda bela var. Bilemiyorum niçin had cezasına müstahak oldun?
    – Babacığım, bu sözden kan kokusu geliyor.
    – Oğlum, rüyada, seni boğazladığımı görüyorum. Ne dersin? (Saffat 102)
    – İnsan, sitem kamçısını yemedikçe kımıldamaz. Babacığım, sana ne emrediliyorsa yap, inşaallah beni sabredicilerden bulacaksın. Başımı vermek benim için bir an sürer. Ama kendi elinle oğlunu kurban etmek, gönlüne zor ve ağır gelebilir. Üç arzum var:

Birincisi: Ellerimi ve ayaklarımı sıkı bağla!
    – Yavrucuğum, dosta giderken ağlayıp, feryat edilmez.
    – Belki hançerem [gırtlağım] hançerine dayanamaz, elimi, ayağımı oynatır da seni üzerim.

İkincisi: Beni yüzü koyun yatır, yüzümü görme, ben de yüzünü görmeyeyim ki, belki coşarım da, senin babalık sevgin harekete gelir, ikimiz de, emri yerine getirmekte kusur ederiz.

Üçüncüsü: Annem beni göremeyince dayanamaz, onu teselli et ve iyilikte bulun.

Melekler de ağlamıştı
    Hazret-i İsmail ağlarken melekler de ağlar. Babası, bıçağı boğazı üzerine koyunca, oğlu güler.
    – Yavrucuğum, bu halde iken niçin gülüyorsun?
    – Gördüm ki bıçakta Besmele yazılı, dostun ismi yazılı olan bıçak, nasıl keser?

Hazret-i İbrahim, olanca kuvveti ile bıçağı çakar, bıçağın ağzı döner ve kesmez. Kızıp, bıçağı yere çalar. Bıçak Allahü teâlânın emriyle dile gelip der ki:
    – Bana niçin kızıyorsun? Sana kes diye emreden, bana da kesme diye emrediyor.
    O zaman şu lütuf nidası erişti:
    (Ey İbrahim, gerçekten rüyana sadakat gösterdin. Güzel amel işleyeni işte böyle mükafatlandırırız. Bu açık bir imtihandı. Oğluna karşılık ona büyük bir kurbanlık koç fidye verdik)

Hazret-i İbrahim, gökten inen koçu yakalayınca, oğlunun bağlarının çözüldüğünü görür.
    – Yavrucuğum, bağlarını kim çözdü?
    – Beni ölümden kurtaran dost, bağlarımı çözdü.
    – Ey oğlum, şimdi dua et, ne istersen Allahü teâlâ kabul eder.

Hazret-i İsmail şöyle dua etti:
    (Ya Rabbi, Kıyamette, mümin olan herkesi mağfiret eyle!)
    (Bütün müminleri mağfiret ettim ve bağışladım) müjdesi geldi. (R. Nasıhin
    )

http://www.dinimizislam.com/detay.asp?Aid=1197

klaus
    Anahtar yönetici

@agape07 8713 wrote:

Hristiyan Kutsal Kitap`ina gore, Mesihten baska bir Kurtarici gelmeyecegini ve ozellikle baska bir peygamber gelmeyecegini, Incil`in vahiy bolumu ilede Tanrinin vahiylerinin tamamlandigini savunurlar.

hristiyanlık inancı islam dinini kabul etmiyor anladığım kadarıyla.
    peki Kuran insan eliyle mi yazılmıştır ve Hz. Muhammed peygamber değilmidir?

Anonim
    Pasif

@J-sus 8719 wrote:

1- Yazdiklarim yukarida ve incil`e gore, ayrica gayet net bir sekilde yazilmistir,

2- Burasi Hristiyan inancinin anlatildigi bir platform

3- Islamiyet Peygamberi hakkinda ve Kuran Hakkinda merak ettiklerinizi Islamiyet ile ilgili sitelere sorabilirsiniz.

Anonim
    Pasif
    J-sus;8719 wrote:

Sayin j-sus
    Hristiyantürk foruma hosgeldiniz.Umarim daha uzun zaman forumda kalip sorular sormaya ve paylasimda bulunmaya devam edersiniz.

Gelelim sorunuzun cevabina…
    Kuran’in nasil ve kim tarafindan yazildigini bilmiyoruz ve bilmek de istemiyoruz.Acikcasi ilgilenmiyoruz.Lütfen bunu hakaret veya baska olumsuz bir hareket olarak düsünmeyiniz.
    Ikincisi Kutsal Kitap(Incil,Zebur,Tevrat) Muhammed adli bir peygamberin gelecegini bildirmiyor.Islamiyet’e ve Kuran’a inanan insanlar icin bir peygamberdir.Ama hristiyanlar ve Yahudiler icin peygamber olmasi söz konusu degildir.Bu konuda da anlayisli olmanizi rica ediyoruz.Amacim sizi üzmek veya kirmak degil ama sordugunuz soruya dürüst ve dogru bir cevap vermek istedigim icindir.

Rab’bin esenligi ve lütfu sizinle olsun.Rab yüreginize dokunsun.
    Sevgilerimle.TANRISEVGIDIR.png

klaus
    Anahtar yönetici

öncelikle gözlerimin iyi gördüğünü belirmek isterim.
    neden yazıların büyük puntolarda yazıldığını anlamış değilim.
    ayrıca yazdığım yazıların benim dışımda moderatörlerce değiştrilmesine ,düzenlenmesine de hiç anlam veremiyorum. lütfen bırakında özgürce yazabileyim.

sevgili Kores kardeşim hristiyan inancını benimsemen benim için hiçbir anlam ifade etmediğini ifade etmek isterim. benim için önemli olan insan olmandır.

söylediklerinin karşısında bana ; kızmamamı ve kırılmamamı söylemişsin.
    senin inanman ve inanmaman beni kırması mümkün değildir.
    benim dinim bana senin dinin sanadır, diye düşünmekteyim.

ayrıca “burası böyle bir sitedir istemeyen çeker gider” tazındaki sözler hristiyanlık inancının hoşgörü hakkındaki görüşleri bende soru işaretleri oluşturuyor.

Kores kardeşime tekrar teşşekür ediyorum. sorduğum soruyu gayet net bir şekilde açıklamıştır.

tanrı hepinizi korusun, hristiyantürk forum

Anonim
    Pasif
    agape07;8718 wrote:
    Degerli abdulKadir, guzel bilginiz icin tesekkurler ancak benim iddiam kendimin degil bazi yine islami kaynaklara goredir, yoksa mensubu olmadigim bir din hakkinda konusmak haddim ve haddimiz degildir..

Rica ederim değerli agepe07,
    Ama islam hakkında konuşmak için illaki mensubu olmanız gerekmiyor bence. Biz de gerektiğinde hristiyanlıkla ilgili bir konuda bilgimiz varsa yazıyoruz. Size göre yanlış yapıyoruz demekki, affedin.
    Kurban konusuyla ilgili sizi yanlış bilgilendirmekle falan suçlamamıştım. Genel islami görüşün bu olduğunu da biliyorum.
    Benim vurgulamak istediğim şuydu: Elimizde farklı inançlarda olan insanların sahip olduğu iki kutsal metin var. Kur’an ve Kutsal kitap. Bu yazılı metinlere göre hz. İbrahim’in kurben etmek istediği oğlunun ismi konusunda bir çelişki yoktur. (Saffat suresi 100-113 arasının sadece tercümesine bakılabilir.)

Anonim
    Pasif

Merhabalar,

Müslüman arkadaşların burada Kur’an ile ilgili konuşmasına karşı olduğum kadar hristiyan arkadaşlarında Kur’an hakkında konuşmasına karşıyım.İnsanların inancındaki çelişkiler hakkında yazarsanız (hristiyan kardeşlerim için söylüyorum) aynı şekilde savunmaya maruz kalırsınız.Bırakalım islamı,çelişkilerini neyin ne şekilde olduğunu.Bir kardeşimin dediği gibi İSLAMLA İlGİLENMEMELİYİZ…Biz YHVH’ye bakalım,biz kutsal kitaba bakalım..BOMBOŞ tartışmalardan uzak duralım.Esen kalın

Anonim
    Pasif

sayın kores ve titus. söylemlerinize katılmakla beraber bir şey söylemek istiyorum: 20.08.2008 tarihli ” Sabah ” gazetesinin 1. sayfadan bir yazısında; hristiyanlıkta kurban olayının sürdüğü ifade edilmektedir. Bu da, bir inancın nasıl yalnış empoze edildiğinin bir kanıtıdır.

Rabbin sevgisi ve ışığı sizinle olsunb.

Lütuf, İsa Mesih’i sevenlere ölümsüz sevgiyle !

Dünyayı kazansan ne yararı olur ? isasiyahbeyaz rabbe hamdolsun

Anonim
    Pasif

Sayin J-sus
    cümlenizin basinda neden büyük puntolarla yazdigimi meark etmissiniz.Amacim gözlerinizi suclamak veya bir seyin altini cizmek istedigim icin degil benim hep ayni büyüklükte yazdigimdandir.

Yazilarin degistirilmesine,düzeltilmesine veya bir kisminin yayinlanmamasina gelince inanin bu benim de yazilarima uygulaniyor ama takdirle karsilamak gerekir.Bazi seylerin sonucunu belki bizler iyi göremiyoruz.Hristiyantürk forum yönetimi uygun gördügü sekilde yayinliyor.Buna da saygi duymamiz gerekiyor.

Sayin J-sus hristiyanforuma gelen tüm insanlar misafirlerimizdir.Hepsini sevgiyle selamliyoruz ve burada en güzel bir sekilde agirlamamiz ve varsa soru ve merak ettiklerine en dogru ve iyi bir sekilde cevap vermeyi görev sayiyoruz.
    Ancak bazi artniyetli ve önyargili insanlar burda merak ettikleri ve ögrenmek istedikleri konular icin degil sadece kendi inanclari hakkinda tebligde bulunmak icin geliyorlar.Biz bunlari buraya davet etmedik ve böyle seyler de istemiyoruz.Bunun hristiyanliktaki hosgörünün uygulanmamasiyla bir ilgisi yoktur.Sizin de dediginiz gibi sizin dininiz size bizimki de bize.

Onun haricinde sizi burda görmekten ve paylasimlarinizi izlemekten memnun oldugumu belitmek isterim.

Rab’bereketi ve lütfu sizinle olsun.
    TANRISEVGIDIR.png

klaus
    Anahtar yönetici

Teşşekür ederim Kores kardeşim.
    ikimizinde inandığı ademden kardeşiz.
    Rab’bereketi ve lütfu seninle olsun.

Anonim
    Pasif

Sayın J-sus,

Titus’un söylediklerine ben de aynen katılıyorum.

Burada Hrısiyanlık, İncil ve İsa Mesih hakkında sormak istediğiniz sorularınız varsa memnuniyetle yanıt vermeye ve bu konuda size yardımcı olmaya hazırız. Ama müslümanlık hakkında yorum yapmak istemiyoruz, buna gerek de görmüyoruz.

İsa Mesih İLK ve SON OLAN’dır! O’ndan sonra kimsenin gelmesine gerek kalmamıştır. İsa Mesih’in ilk gelisiyle LÜTUF ÇAĞI acılmıştır, ikinci gelişiyle de LÜTUF ÇAĞI son bulacak ve YARGI DÖNEMİ başlayacaktır. Kutsal Kitap bizlere bunu öğretmektedir.

Tanrı’nın esenliği sizinle olsun!

Sevgiler
    Suna

Anonim
    Pasif
    Quote:
    Burada Hrısiyanlık, İncil ve İsa Mesih hakkında sormak istediğiniz sorularınız varsa memnuniyetle yanıt vermeye ve bu konuda size yardımcı olmaya hazırız. Ama müslümanlık hakkında hiçbir yorum yapmak istemiyoruz, buna gerek de görmüyoruz.

İsa Mesih İLK ve SON OLAN’dır! O’ndan sonra kimsenin gelmesine gerek kalmamıştır. İsa Mesih’in ilk gelisiyle LÜTUF ÇAĞI
    acılmıştır, ikinci gelişiyle de LÜTUF ÇAĞI son bulacak ve YARGI DÖNEMİ başlayacaktır. Kutsal Kitap bizlere bunu öğretmektedir.

Tanrı’nın esenliği sizinle olsun!

Sevgiler
    Suna

böyle demek le olmuyor kardeşim.Ortada da bir iddia var sizden ve bizden eğer doğru olduğuna inanıyorsanız korkmadna çekinmeden yorumda yaparsınız konuyuda tartışırsınız.Özelliklede yorum yapmak istemiyoruz demekle olma zözelliklede yaparken yorumları yani yorum yapıyorsunuz sonra yapmak istemiyoruz diyorsunuz böyle olmaz kardeşim.Yanlış bir davranış.

Ben hristiyanların islam karşısında korktuklarını gördüm.(işin aslını bilenlerin hristiyanlıkla ilgili) tartışma yapmak niyetinde değiller ollabildiğince aynen buradaki gibi söylenenleri kontrol altında ttumaya çalışıyorlar(mod konay vermeden mesaj gtmiyor mod her daim aktif değil cevap işine gelmeyince hali ile onay vermiyor ki çok nazik kibar bir şekilde bizimle ilgili söylenen birkaç konuya nazikçe cevap yazmıştım ama hiç onay almadı hatta mod adındaki admine mesaj attım hiç cevap yazmadı)

15 yazı görüntüleniyor - 1 ile 15 arası (toplam 23)
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.