‘Mucizevi ikonlar’ izdihama yol açtı

• Bu konu 8 izleyen ve 17 yanıt içeriyor.
3 yazı görüntüleniyor - 16 ile 18 arası (toplam 18)
  • Yazar
    Yazılar
    Anonim
    Pasif

Ben ortodoks bir aileden geliyorum inanç ve ibadet şeklim daha çok bir protestan gibi ama ben özünde bu farklılıklara kaşıyım! Rab bize bir olmamızı söylüyor. Örneğin sitede bir yazıda; ‘Mesih inanlılarını katolik ve ortodokslardan ayıran diğer bir fark..’ diye başlayan bir cümle gördüm ve çok bu beni çok üzdü..Evet azizlere ikonlara vs. dua edip onlardan yardım istemenin kutsal kitaba aykırı olduğu çok açık ortada! Onlara dua edip yardım ya da şifa isteyelim demiyorum ben sadece ikonların hristiyanlık tarihi açısından değerli olduğunu düşünüyorum bir nevi tarihi eser gibi..onları bir kenara atmamız benim içimi acıtır açıkçası..Ayrıca resimler vs. öğretme amacıyla kullanılabilir diyorsunuz en basiti arkadaşımızın biri üçlü birliği bir eş kenar üçgen ile göstermişti ve bu öğrenme açısından güçlü bir etki yaratıyor. Örneğin ben öyle ikonalar gördüm ki resmedilen hikayeyi müthiş kavrıyorsunuz ve unutmuyorsunuz.. Tekrar ediyorum tapınılması,dua edilmesi,şifa istenmesi vs. tamamen karşıyım fakat onların değerini ya da anlamlarını hiçe saymak bana biraz vefasızlık gibi geliyor sonuçta imanlı bir kardeşimiz geçmişte emek verip bizlere bir şeyler aktarabilmek için onu yapmış..saygı duymak gerek bence..

Azizlere gelince aracı olarak görmek,onlardan yardım istemek tamamen yanlıştır çünkü tek aracı,tek ayrdımcı vardır O da İsa Mesih’tir. Azizleri sadece örnek alabilir ve onları anabiliriz.

Anonim
    Pasif

Seni Rab gönderdi Eternal kardeş :)

İkonalar mesela… İnsanların okuma yazma bilmedikleri dönemlerde, o ikonalar insanlara İncil’i öğretiyordu. İnsanlar okuma ve yazma bilmediklerinden dolayı resmediler figürler sayesinde İncil’i anlayabiliyorlardı. Ama günümüzde hurafelere bakılır gibi ikonolara bakılıyor ve Tarhiteki ikonolara bakış açısıyla, bu günkü ikonolara bakış açısında ki tezatlık beni şaşırtıyor.

Heykellere gelince… Heykeller önünde dua edenler diyor ki “Ben heykele değil, heykelin temsil ettiği şeye dua ediyorum” ama bununla birlikte heykel önünde dua etmeyenler, heykel önünde dua edenlerin yüreklerini çok daha iyi bildiklerinden dolayı (!) “hayır” diyorlar… “Onlar heykeli temsil eden şeye değil, heykelin ta kendisine dua ediyorlar”…

Heykeli kutsallaştıran bir iki tane kendini bilmez varsa, bunun faturasını A dan Z ye tüm kiliselerdeki heykellere kesiyorlar. İşte bu nokta da ben bu mantığı idrak edemiyorum.

Ve bu konuda en çok getirilen eleştiri… “Heykeller, ikonalar kutsal kitapta var mı? Varsa göster hadi…”

Acaba her Kutsal Kitapta olmayan şey yanlış mıdır? İlk başta bunun düşünülmesi gerek zaten… Eğer kutal kitapta olmayan herşey yasak ise o zaman neden kiliselerde davul, gitar gibi müzik aletleri çalınıyor? Tanrı bize kutsal kitapta bana davul gitar çalıp bana şarkı türkü mü söyleyin diyor? Hayır… ama eğer siz şarkılarınızla Rabbi anıyorsanız, onu yüceltiyorsanız kiliselerde davul çalıp şarkı söylemenin ne gibi birsakıncası olabilir ki?

Anonim
    Pasif
    Eternal;9970 wrote:
    Ben ortodoks bir aileden geliyorum inanç ve ibadet şeklim daha çok bir protestan gibi ama ben özünde bu farklılıklara kaşıyım! Rab bize bir olmamızı söylüyor. Örneğin sitede bir yazıda; ‘Mesih inanlılarını katolik ve ortodokslardan ayıran diğer bir fark..’ diye başlayan bir cümle gördüm ve çok bu beni çok üzdü..Evet azizlere ikonlara vs. dua edip onlardan yardım istemenin kutsal kitaba aykırı olduğu çok açık ortada! Onlara dua edip yardım ya da şifa isteyelim demiyorum ben sadece ikonların hristiyanlık tarihi açısından değerli olduğunu düşünüyorum bir nevi tarihi eser gibi…

Sevgili Eternal,
    Ortodoks bir aileden geldiğinizi, ama inanç biçiminizin protestanlar gibi olduğunu söylüyorsunuz. Doğru söylüyorsunuz, İsa Mesih bir olmamızı istiyor, tüm hristiyanların bir olabilmeleri için tek bir kaynağa, Kutsal Kitap’ın öğreti ve uygulamalarına bakmaları gerekir. Orada Tanrı bizlerden ne yapmamızı istiyorsa, onu yapmalıyız; yapma diyorsa yapmamalıyız. Ama işin içine Kutsal Kitap’ta bulunmayan insan öğreti ve uygulamaları giriyorsa, burada ayrılığın olması kaçınılmazdır ve öyle de oluyor maalesef!!

Katolikler, ortodokslar ve protestanlar arasında ne yazık ki farklılıklar vardır, keşke olmasaydı. Katolik ve ortodokslar ikonalardan, resimlerden, heykellerden, medet umarak, onlardan şifa dilemekte ve onların önünde eğilip dua etmektedirler. Bunlar, katolik, ortodoks ve protestanlar arasındaki farklılıklardan birisidir sadece ve Kutsal Kitap’a aykırıdır. Siz de bunun doğru olmadığını kabul ediyorsunuz. Protestanlar resimlere karşı değiller ki!! O resimlerin önünde diz çöküp dua etmedikten ve onlardan yardım istemedikten sonra hiç sorun yok! Resimler, ikonalar hristiyanlık tarihi açısından değerli olabilirler, öğretme amacıyla da kullanılabilirler ve bizler de zaman zaman onları bu amaçla kullanıyoruz.

Sevgili kardeşim, bizler Tanrı Sözü olan Kutsal Kitap’ı araştıralım, orada bulunmayan insan öğretişlerine bakarak farkında olmadan yanlış yönlere kaymamaya, Tanrı’nın bizlere karşılıksız olarak sunduğu kurtuluştan uzaklaşmamaya dikkat edelim. Bu tür şeyler sadece Şeytan’ı sevindirir. Zaten onun da tek amacı bizleri Tanrı’dan ve sonsuz kurtuluştan uzaklaştırmaktır.

Bizim odaklanmamız gereken tek şey Tanrı’nın bize olan eşsiz sevgisidir. O’nun bizlere hiç haketmediğimiz halde karşılıksız olarak sunduğu, sadece imanla elde edebileceğimiz, yani kendi dinsel işlerimizle, iyiliklerimizle, sevaplarımızla asla elde edemeyeceğimiz Sonsuz Yaşam armağanına gözlerimizi çevirelim. Sonsuz yaşama kavuşmak, kurtulmak, ikonalardan, resimlerden ya da azizlerin heykellerinin önünde diz çöküp onlardan yardım istemekle elde edilemez.

Sevgilerimle

3 yazı görüntüleniyor - 16 ile 18 arası (toplam 18)
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.