‘Mucizevi ikonlar’ izdihama yol açtı

• Bu konu 8 izleyen ve 17 yanıt içeriyor.
15 yazı görüntüleniyor - 1 ile 15 arası (toplam 18)
  • Yazar
    Yazılar
    Armagan
    Anahtar yönetici

‘Mucizevi ikonlar’ izdihama yol açtı

5 Temmuz, 2008 10:45:00 (TSİ)

1.gif

1.gif

iconkuyrukkace.jpg

Bulgaristan’ın başkenti Sofya’nın Aleksandar Nevski katedralinde geçici olarak sergilenen ve ”mucizevi” olduğuna inanılan 3 ikon izdihama yol açtı.

Bulgaristan’ın başkenti Sofya’nın Aleksandar Nevski katedralinde geçici olarak sergilenen ve “mucizevi” olduğuna inanılan 3 ikon izdihama yol açtı.

Kent merkezinde bulunan katedralin önünde ikonları görmek üzere gelen yüzlerce Hristiyan sabırla saatlerce beklerken, 32 dereceye varan hava sıcaklığı yüzünden bazı yaşlılar baygınlık geçirdi.

Sofya polisi katedral civarında güvenlik önlemleri alırken, kalabalığın yol açtığı trafik tıkanıklığını önlemek için araçları civardaki başka yollara yönlendirdi. Rila, Troyan ve Baçkovo manastırlarından bir hafta kadar sergilenmek üzere getirilen ikonların korunması için de olağanüstü önlemler alındı.

Meryem Ana’nın yaşamından önemli olayları betimleyen 3 ikon, Sofya’ya zırhlı araç ve polis eskortuyla getirildi.

Bu arada Bulgaristan Ortodoks Kilisesinin ruhani lideri Başpatrik Maksim’in ikonların önünde düzenlediği özel ayine çok sayıda bakan ve milletvekili katıldı.

Maksim, bir süre önce Çelopeçene semtinde patlayan cephaneliğin verdiği hasarın sınırlı kalmasını, “ikonların kentte bulunmasına” bağladı.

Dokunulduğunda sağlık, bereket ve mutluluk getirdiğine inanılan ikonları görmek ve onlara dokunmak için gelenlerin oluşturduğu uzun kuyrukların gece-gündüz azalmadığı dikkat çekti.

İkonların Sofya’da yaklaşık bir hafta kalacağı ve bu süre zarfında tüm inananların onları görebileceği belirtildi.

Anonim
    Pasif

Misirdan Çikis 20:1-3
    Tanri söyle konustu:
    «Seni Misir’dan, köle oldugun ülkeden çikaran Tanrin RAB benim.
    «Benden baska tanrin olmayacak.
    «Kendine yukarida gökyüzünde, asagida yeryüzünde ya da yer altindaki sularda yasayan herhangi bir canliya benzer put yapmayacaksin.

Sifa veren tek tanridir, keske bu insanlar saatlerce PUT`a dokunmak yerine gidip kilisede SAATLERCE TANRIYA dua etselerdi..

Bu Putlari (ikonalari) gokten Tanri gondermedi, bunu insanlar elleriyle yaptilar, ve belki tesadufen biri ona dokundu ve tesadufen zaten olacak olan bekledigi veya umut ettigi sey gerceklesti, o baskasina, o baskasina soyleyerek INSANLARIN ELLERIYLE YAPTIGI BIR PUT Tanri yerine kondu. Yazik cok yazik birde acilisina bakanlar milletvekilleri gitmis,

Acaba o bakan ve milletvekilleri HER NEREDE IKI YADA UC KISI BENIM ADIMLA BIR ARAYA GELIRSE, BENDE ONLARIN ARASINDAYIM diyen Mesih`in bulundugu kiliseye gittilermi?

Tanri onlarin gunahlarini affetsin.

Anonim
    Pasif

Yorumlamak istemedim hemen ! Şimdi neden yazıyorsunuz ? diye bir soru usunuza gelebilir ki, bunu bir zorunluluk hissettim. Sayın orhanat kardeşim gereken yanıtı vermiş bir kere. İkincisi; onun yanıtının okunup özümsenmesi. Zira ; ikonların sadece Rab’bi anımsamak olduğunu söylemekte ısrar eden katolikler; dinsel ve geleneksel davranışların etkisinde olduklarını hala kabul edemiyorlar.Kültürel etkileşimden kurtulamadıklarını kabul etmiyorlar. ” Mucivezi ikonlar ” yazısı da zaten; gerçek ve diri olan Tanrı’dan insanların uzaklaşmalarına neden oluyor. Bu da ” Her Şeye Gücü Yeten ” Tanrı karşıtı olan kişilere taviz vermenin ötesine geçmiyor. Sayın sonsuzdiren; siz de bilirsiniz ki; aynı şeyi söylemekte ısrar eden insanlara karşı yazı yazmam. Öyle de bir lüksüm ( Bunu kaç kere söyledim ve yazdım; sayısını bile ben unuttum. ) yok. Okuma ve anlama özürlü bir toplumda gerçekleri anlatmak olanaksız. Tabi ki; biz anlatmaya devam edeceğiz.Ama; insanlar arasında kaç tane inanlı olduğu önemli değil. Onu sadece Tanrı bilir. Sayı önemli olsaydı ki; Tanrı, büyük tufanda, Nuh’u ve 7 kişiyi bırakmazdı.

Rabbin sevgisi ve ışığı sizinle olsun.

Lütuf,İsa Mesih’i sevenlere ölümsüz sevgiyle !

” Başkasını yargılamayın, siz de yargılanmazsınız. Suçlu çıkarmayın, siz de suçlu çıkarılmazsınız. Başkasını bağışlayın, siz de bağışlanırsınız. ” ( Luka 6:37 )

Anonim
    Pasif

Mantıksal olarak burada Ortodoks Kilisesini yanlış buluyorum.

Bu, Katolik olsun, Ortodoks olsun, herkim Rab’bin gücünü sembolleştirmeye çalışırsa yaptığını yanlış bulurum.

Bununla birlikte bu insanlara kızamıyorum da.Çünkü yaptıkları şeyin altında bir art niyet aramıyorum.

Bu tarz davranışlar sergilendiği zaman suçlamarın %99 yada tamamı putperestlik üzerine olur.Bu noktada, bu insanları ben putperestlikle suçlayamam.Çok ağır bir şey olur.Çünkü putperestlik demek Rab’bide, Mesih’ide, Kutsal Kitab’ıda… tamamiyle yok saymaktır.

Her ne kadar, düz mantıkla düşünüldüğü zaman, ilk bakışta yaptıkları putperestlik olarak görülsede, olayın mantığında tamamiyle Rab’be bağlı olduklarını ve O’na inandıklarını da biliyorum.

Anonim
    Pasif
    Evangelist;7420 wrote:
    Dokunulduğunda sağlık, bereket ve mutluluk getirdiğine inanılan ikonları görmek ve onlara dokunmak için gelenlerin oluşturduğu uzun kuyrukların gece-gündüz azalmadığı dikkat çekti.

İkonların Sofya’da yaklaşık bir hafta kalacağı ve bu süre zarfında tüm inananların onları görebileceği belirtildi.

Zavallı insanlar…İkonalara, yani insanların elleriyle çizdikleri ya da boyadıkları resimlere dokunmak, onları görmek için saatlerce o bunaltıcı sıcaklarda beklemek, izdiham nedeniyle boşuna sıkıntı çekmek, baygınlık geçirmek…

Yaşayan diri bir Rabbimiz varken, kalkıp insan eliyle çizilmiş ya da boyanmış nesnelerden medet ummak, mutluluk, şifa ve bereket beklemek Tanrı’ya yapılmış en büyük hakaret değil midir? Lafta hristiyan olmak budur işte. Bazıları da samimi bir yürekle bunları yapıyorlar, böyle öğrenmişler cünkü. İsimleri hristiyan, ama hristiyanlıkla hiçbir ilgileri yok. Çünkü yaşayan diri Rab yüreklerinde yaşamıyor, ondan haberleri bile yok!

Tanrı onların ruhsal gözlerini açsın, gerçek diri Tanrı’yı tanısınlar, yalnız O’na tapınsınlar, O’nu yüceltsinler ve O’nun önünde diz çöksünler. O zaman merhametli ve sevecen Tanrı onları bereketleyecek, şifa verecek, kutsayacak ve yaşamlarını sonsuz mutlulukla dolduracaktır.

Anonim
    Pasif

BURÇ;7554 wrote:
    Bununla birlikte bu insanlara kızamıyorum da.Çünkü yaptıkları şeyin altında bir art niyet aramıyorum.
    BURÇ;7554 wrote:

Bu tarz davranışlar sergilendiği zaman suçlamarın %99 yada tamamı putperestlik üzerine olur.Bu noktada, bu insanları ben putperestlikle suçlayamam.Çok ağır bir şey olur.Çünkü putperestlik demek Rab’bide, Mesih’ide, Kutsal Kitab’ıda… tamamiyle yok saymaktır.

Her ne kadar, düz mantıkla düşünüldüğü zaman, ilk bakışta yaptıkları putperestlik olarak görülsede, olayın mantığında tamamiyle Rab’be bağlı olduklarını ve O’na inandıklarını da biliyorum.

Burç kardeşim,
    Kutsal Kitap’ın neresinde gidin, resimlere, ikonalara el sürüp dokunun şifa bulursunuz, ya da bereket alırsınız diyor? Bizler yaşayan bir Rabbe iman etmiyor muyuz? Bize kim şifa verebilir, bizi kim bereketleyebilir? İsa Mesih mi? Yoksa ikonalar ve resimler mi? Eğer öyleyse, bu bal gibi putperestliktir. Bu insanlar, Rab’bi, Kutsal Kitap’ı ve İsa Mesih’i gerçekten tanımış ve bilmiş olsalardı, bu tür girişimlerde bulunmazlardı. Onların yapmış oldukları bu şeyler kesinlikle Kutsal Kitap’a uymuyor. İsa Mesih bu tür kişilere:

‘Yanımdan gidin ey fesat işleyenler, sizi tanımıyorum’ demiyecek mi?

Esenlikler
    Andreas

Anonim
    Pasif

Andreas putperestlik ne demektir biliyorsunuz dimi? Bunu bile bile hala siz bu insanları putperestlikle suçluyorsanız Rab sizin yüreğinize dokunsun, inanın ki diyebilecek bir şey bulamıyorum başka!

Bu adamlar Mesih İsa’yı Rab olarak kabul ediyoruz diye basbas bağırıyorlar ve siz çıkıp putperestlikle suçluyorsunuz. Tebrik ederim!

Bu adamların yaptığı bir hata var ise (ki bana göre yok) gelin bu hatayı eleştirin, yaptıkları yanlışları ortaya koyun, elbette bu eleştirilerinizin üzerine onlarında kuracağı 1-2 cümle olacaktır da… Sonuçta birbirimizi anlarız ve bulabiliyorsak ortak bir nokta buluruz.

Şimdi diyorsunuz ki Katolikler putperesttir, dinsizdir, imansızdır tek doğru biziz diğer mezhepler şeytan işi… Olayı buraya getiriyorsunuz, Hristiyanlığı resmen bölüyorsunuz ondan sonra tüm bu olanları baz alan Papa Protestanları dışlayınca suçlu oluyor…

Daha dün gece vukatımız vardı… Kendimi firenleyemedim girdim yine mezhep konularına… Dedim ki bu güne güzel başlayalım olumlu mesajlar atalım, hatamı kabul edeyim, dolaylı olsada özür dileyim… Ama yok işte olmuyor… Yani resmen bu söylemlerinizle Katolik camiasını tahrik ediyorsunuz…

Benim ruhani açıdan problemlerim vardır… Bugünlerde iyi değilim… Kendimi düzeltmeye çalışıyorum… Doğru yolu bulmaya çalışıyorum… Gelin beni eleştirin… Benim yanlışlarımı bana söyleyin… Ama gelipte Katolik camiasını dinsizlikle suçlarsanız bu hem kendinizi Tanrı yerine koymak olur hem de yakışık almaz…

Söylediklerim tamamiyle size kişisel hitaptır… Tüm anlaşmazlıklara rağmen Mesih İsa’yı öne çıkartıp, Katolikleri yanlış bulsalar dahi onlara saygıyla yaklaşan Protestan kardeşlerim de vardır. Onları gerçekten çok seviyorum. Ki bu insanların en başında da, kendisiyle yüzyüze hiç görüşmüş olmasam bile “öğretmenim” ve “abim” dediğim Orhan Ant gelir.

Zamanında Orhan Ant çok güzel bir cümle kurmuştu… Hala o benim aklımdadır… Bunu sizinle de paylaşmak isterim…

“Ben Mesih İsa’ya küfür edenlere bile saygı göstermeye çalışıyorken, Hristiyanlar eğer birbirlerini samiyetsizlilikle suçlarlarsa ben o kişilerin imanından şüphe ederim”

Saygılar

Armagan
    Anahtar yönetici

Sevgili Burc kardesim,

Seni bilmem ama ben Islam’dan gelen ve sadece Incil isiginda Isa Mesih’i Rab ve Kurtaricisi olarak kabul eden bir Hristiyanim. Birileri bana Hristiyan dinine, Katoliklige veya Ortodoksluga gel, gir deseydi, bunu asla yapmazdim. Cünkü bir dinim vardi zaten. Ama ben Isa Mesih’e iman derek hicbir dinin ve kisisel dindarligin saglayamayacagi haklara ve bereketlere sahip oldum.

Eger Kurtulus sadece Isa’nin hac üzerindeki kefaret ölümüne ve lütufa ve imana bagliysa, ki Incil bu konuda kesinlikle böyle söyler – Efes. 2:8-10, o zaman Isa’nin sagladigi kurtulusun yanisira, birilerinnin öngördügü ekstra “din islerine” güven bagliyor ve kurtulus umuduyla bu isleri de yapiyorsak, bu Tanri’nin lütfunu anlayamamak demektir. Bu bir günahtir ve bundan kesinlikle tövbe etmek gerekir.
    Isimleri ne olursa olsun beni ilgilendirmiyor- ister ortodoks, ister protestan, ister katolik veya baska bir mezhep olsun – hic önnemli degil. Eger bir kimse Tanriyla barismanin yoluna Tanrinin sagladigi lütuf armaganin yanisira ek olarak benim yapmam gereken, tutmam gereken kurallar, yasalar, uygulamalar koyarsa, bu tutum ve uygulama Kutsal Kitap’a terstir diyoruz. Biz dedigimiz icin degil, Kutsal Kitap böyle söyledigi icin terstir diyoruz.

Iste efendim kiliseye girince elini falanca suya bandiracaksin, falanca siraya gelince su duayi edeceksin, papazin önüne gelince su hareketi yapacaksin, falanca azizin adi gecince ayaga kalkacaksin, falanca heykelin önünde egilip ayaklarini öpeceksin, falaca resmin önünde durup falanca kez su duayi edeceksin ve falanca kez remi öpeceksin türü uygulamalar Kutsal Kitab’in neresinde geciyor, bize gösterin, biz de severek katolik olalim, bu sitemizi de katolik ögretisler ve görüslerle dolduralim.

Kusura bakmayin, Mesih’in sagladigi kurtulusu kabul ettigini söyleyen birisi, buna ek olarak bile bile kilise kurallarina simsiki baglanmaya devam ediyor ve bunlari ögretmekte ve tutmakta israr ediyorsa, daha önce dedigim gibi, hala kurtulmamistir ve hala tövbe etmeye, hala Tanriyla barismaya ihtiyaci vardir. Incil Ibraniler 6. bölümde bu gibileri su sözlerle uyariyor:

“Bunun için, ölü işlerden tövbe etmenin ve Tanrı’ya inanmanın temelini, vaftizler, elle kutsama, ölülerin dirilişi ve sonsuz yargıyla ilgili öğretinin temelini yeni baştan atmadan Mesih’le ilgili temel öğretileri aşarak yetkinliğe doğru ilerleyelim. Tanrı izin verirse, bunu yapacağız.
    Bir kez aydınlatılmış, göksel armağanı tatmış ve Kutsal Ruh’a ortak edilmiş, Tanrı sözünün iyiliğini ve gelecek çağın güçlerini tatmış oldukları halde yoldan sapanları yeniden tövbe edecek duruma getirmeye olanak yoktur. Çünkü Tanrı’nın Oğlunu âdeta yeniden çarmıha geriyor, âleme maskara ediyorlar” (Ibraniler 6:1-6).

Anonim
    Pasif

Değerli Evangelist,

Düşüncelerinize kesinlikle katılmıyor olsamda, Mesih İsa imanlısı olduğunuz için sizinde düşüncelerinize saygım vardır.

İncilden örnekler verip konuyu tartışmaya dökmeye hiç gerek yok. Kimsenin Katolikleşmesi ya da Protestanlaşması için çabalamaya da gerek yok. En azından bunun yeri burası değildir.

Katolik kiliseyi sonuna kadar eleştirebilirsiniz. İnanın ki bana, gün gelir katolik kiliseyi ben bile eleştiririm. Hatta daha 4-5 gün önce katolik kilisenin Türkiye’deki laçkalığını eleştiren, ve bir kardeşimize Katolik Kiliseye gideceğinize Protestan Kiliseye gidin diyen bizzat bendim. Sizde okumuşsunuzdur bu mesajımı…

Yani sorun Katolik Kiliseyi eleştirmek ya da Katolik Kilisenin yanlışlarını ortaya koymak değildir.

Sorun haddimiz olmadan, kendimizi Tanrı sanıp, birilerini ya da bir grubu dinsiz diye suçlamaktır.

Katolik Kilisesinin bir yığın hatası vardır; ama bütün insanlar günahlıdır… Gelin Katoliklerin hatalarını eleştirelim… Bunu hep birlikte yapalım… Ama tutupta kendilerini bu denli Mesih İsa’ya adamış Katolikler var iken kalkıpta o insanlar için dinsizdir, imansızdır tarzı ifadeler kullanılıyorsa bu ne derece güzel bir hareket olur?

NOT: Dün geceden beri bana hitaben yazmış olduğunuz uzun cevaplar beni gerçekten çok sevindiriyor. Keşke zamanında da bu iletişimi kurabilseydik sizinle. Gerçekten de her zaman inanmışımdır Evangelist, her kötü durumun içinden bir güzellik çıkar… Tartışmalar, anlaşamamalar bizi uzun uzun yazmaya itti ve birbirimizi daha iyi anlayabildik :)

Anonim
    Pasif
    Quote:
    Bu adamların yaptığı bir hata var ise (ki bana göre yok) gelin bu hatayı eleştirin, yaptıkları yanlışları ortaya koyun, elbette bu eleştirilerinizin üzerine onlarında kuracağı 1-2 cümle olacaktır da… Sonuçta birbirimizi anlarız ve bulabiliyorsak ortak bir nokta buluruz.

Sevgili Burç,
    Andreas’ın mesajına baktığımda, katoliklerin ya da ortodoksların isimlerinin orada geçtiğini görmedim. Andreas da, ben de yukarıdaki mesaja göre birer yorum yaptık. Kutsal Kitap’a uymayan yanlış bir uygulamayı eleştirmemiz gayet doğaldır, bunu yapmak zorundayız da. Çünkü eğer burada yanlış olan bir tutuma doğrudur dersek, iki yüzlülük etmiş oluruz ve Rab bunun hesabını bize sorar.

Mesajlarda katolik ve ortodoksluktan sözedilmemişken, bunu da nereden çıkarıyorsun? Katolik ve ortodokslar bunu yapıyorlarsa, yanlış yapıyorlar, bilmeden de olsa putperestlik etmiş oluyorlar. Kutsal Kitap’ta böyle bir öğreti yoktur. Kutsal Kitap bizim tek referans kaynağımızdır! O ne diyorsa O’na itaat etmek durumundayız, çünkü Tanrı’ın diri Sözü’dür.

Quote:
    Şimdi diyorsunuz ki Katolikler putperesttir, dinsizdir, imansızdır tek doğru biziz diğer mezhepler şeytan işi…

[/quote]

Katoliklerin dinsiz, imansız olduğunu kim söylüyor? Katoliklerde de çok imanlı kardeşlerimiz vardır. Katolikler de yukarıdaki mesajdaki gibi gidip ikonalardan, resimlerden medet umuyorlarsa, onlardan şifa bekliyorlarsa yanlış yapıyorlar ve Kutsal Kitap bu uygulamayı putperestlik olarak tanımlamaktadır.

Quote:
    Olayı buraya getiriyorsunuz, Hristiyanlığı resmen bölüyorsunuz ondan sonra tüm bu olanları baz alan Papa Protestanları dışlayınca suçlu oluyor…

Doğruları söylemek Hristiyanlığı bölmek midir? Beni çok şaşırttın sevgili Burç, gerçekten çok şaşırdım. Kutsal Ruh’un bu yönde sana yardımcı olmasını diliyorum. Bu konuda dua et, Kutsal Kitabı okuyarak araştır. Tüm samimiyetinle araştırdığın zaman mutkala Tanrı’dan gerekli, tatmin edici yanıtı alacaksın.

Sevgiler

Anonim
    Pasif

Suna;9820 wrote:
    Sevgili Burç,
    Suna;9820 wrote:
    Andreas’ın mesajına baktığımda, katoliklerin ya da ortodoksların isimlerinin orada geçtiğini görmedim. Andreas da, ben de yukarıdaki mesaja göre birer yorum yaptık. Kutsal Kitap’a uymayan yanlış bir uygulamayı eleştirmemiz gayet doğaldır, bunu yapmak zorundayız da. Çünkü eğer burada yanlış olan bir tutuma doğrudur dersek, iki yüzlülük etmiş oluruz ve Rab bunun hesabını bize sorar.

Mesajlarda katolik ve ortodoksluktan sözedilmemişken, bunu da nereden çıkarıyorsun? Katolik ve ortodokslar bunu yapıyorlarsa, yanlış yapıyorlar, bilmeden de olsa putperestlik etmiş oluyorlar. Çünkü Kutsal Kitap’ta böyle bir öğreti yoktur. Kutsal Kitap bizler için tek referanstır, O ne diyorsa O’na itaat etmek durumundayız, çünkü Tanrı’ın diri Sözü’dür.

Katoliklerin dinsiz, imansız olduğunu kim söylüyor? Katoliklerde de çok imanlı kardeşlerimiz vardır. Katolikler de yukarıdaki mesajdaki gibi gidip ikonolardan, resimlerden medet umuyorlarsa, onlardan şifa bekliyorlarsa yanlış yapıyorlar ve Kutsal Kitap bu uygulamayı putperestlik olarak tanımlıyor.

Doğruları söylemek Hristiyanlığı bölmek midir? Beni çok şaşırttın sevgili Burç, gerçekten çok şaşırdım. Kutsal Ruh’un bu yönde sana yardımcı olmasını diliyorum. Bu konuda dua et, Kutsal Kitabı okuyarak araştır. Tüm samimiyetinle araştırdığın zaman mutkala Tanrı’dan gerekli, tatmin edici yanıtı alacaksın.

Sevgiler

Ablacım sorun eleştirmek, Katolik Kilisenin yanlışlarını ortaya koymak değil ki. Sorun Katolik Kilisenin ya da Ortodoks Kilisenin bazı kişiler tarafından putperest olarak ilan edilmesi.

Bakın eğer gerçekten de teorik olarak bu adamlar putperest gibi davranıyorlarsa dahi, bu kişilerin Mesih İnanlısı olduğu bilinir, dolayısıyla siz bu kişilere putperst diyemezsiniz. Yanlış davranıyorlar dersiniz, hata yapıyorlar dersiniz; ama tutupta sen putperestsin, sen Allahsızsın, senin Allah’ın sıradan bir heykelmiş diyemezsiniz. Çünkü bu adamların Mesih İsa’yı Rab olarak saydığını sağır sultanlar bile biliyor!

İşte bunu iddia ettiğiniz zaman, iddianız hiç bir zaman kabul olmaz. Düşmanlık başlar. Ve bu bize bölücülükten başka ne kazandırır?

Ablacım, mesajda “Katolik Kilise” ya da “Ortodoks Kilise” kelimelerinin geçip geçmemesinin ne önemi var? Hristiyanlıkla bir ay bile ilgilenmiş bir insan Protestanlardan gelen bu tarz eleştirilerin Katoliklik ve Ortodoksluk için olduğunu bilirler. Sonuçta Katolik ve Ortodoks kiliselerin tamamında heykel var.

Anonim
    Pasif

Sevgili Burç,
    Bulgaristan’da yapılan bu eylem Kutsal Kitap’a uymamakta, Kutsal Kitap bunu kesin bir dille yasaklamaktadır. Bu yapılan eylemin putperestlik olduğunu Tanrı’nın Sözü söylüyor.

Quote:
    Ablacım, mesajda “Katolik Kilise” ya da “Ortodoks Kilise” kelimelerinin geçip geçmemesinin ne önemi var? Hristiyanlıkla bir ay bile ilgilenmiş bir insan Protestanlardan gelen bu tarz eleştirilerin Katoliklik ve Ortodoksluk için olduğunu bilirler. Sonuçta Katolik ve Ortodoks kiliselerin tamamında heykel var.

İyi ki bunu sen söylüyorsun Burç. Ortodoksluk ve katoliklikte heykellerin önünde diz çökme, tapınma, dua etme vardır. Oysa heykeller insan eli ile yapılmış betondan ya da tahtadan maddeler. Yaşayan Rab dururken neden bu heykellere ibadet ediliyor? Bana bunu Kutsal Kitap’tan ayetlerle gösterir misin? Gösteremezsen, o zaman bu konuyu boşu boşuna tekrarlamanın bir anlamı yok!

Esenlikler diliyorum

Anonim
    Pasif

Sevgili burç kardeşim; seni Rab’de ne kadar çok sevdiğimi bilirsin. Ama !... Sevgili rüzgar kardeşimin dediği gibi konu burada kapansın artık !

Seni ne kadar Rab’de sevdiğimi ve sevdiğimizi biliyorsun. Neyin tartışmasını sürdürüyorsun? Sana bir şey söylemek istiyorum.: Sen benim kardeşimsin. Bunu, gayet iyi biliyorsun. Bana darılma. Seninle her daim görüşmeye açığım. Ama Rab’de olmayacak görüşmeleri de,lütfen, burada yansıtma.

Bir sorun varsa, bana ya da kime ilet dediğimi biliyorsun. Sen, benim en sevdiğim kişisin Rab’de. En can dostumsun Rab’de. Sen, benim yüreğimsin. Ama !… Olmayacak yazılımların var. Bir düşün ….

Hem Pavlus konusunda da hem de burada olduğu gibi başka konularda !… Yanıtlıyoruz ki; hüküm süren ,egemen olan Rab var. Bence farklı yerlerde de yazsanız aynı doğrultuda yazınız. Sevgili Rab’deki kardeşim burç seni çok seviyorum. Yalnış anlaşılmalar olabilir, yalnış değerlendirmeler olabilir, yalnış söylemler olabilir vb. ama ben inanıyorum ki; sen gerçek Rab’bin ışığının temelindesin.

Bu söylemlerim ışığında gerçeği düşüneceğin ve de yansıtacağına Rab’de güveniyorum. Seni çok seviyoruz. Beni, Rab’de yanıltmayacağını umuyorum. Sen, Rab’de güçlü ve kuvvetlisin. Her şeyin ayırımını bilecek kadar zekisin.Senin zekan, beni yok eder ki; sen o kadar zekisin. Ben, senin yanında çöpteki bir arının yok olmuş bir uçkurunu kadar kalırım. Ha di be Rab’deki kardeşim ! Beni seviyorsan Rab’de, bunun ispatla !… Yarın yaşayacağımız bile kesin değil…. Rab, yüreğinde olsun.

İnsan, canına karşılık ne verebilir ?
    Dünyayı kazansan neye yarar ?

Anonim
    Pasif
    fırat çölgeçen;9830 wrote:
    Sevgili burç kardeşim; seni Rab’de ne kadar çok sevdiğimi bilirsin. Ama !... Sevgili suna kardeşimin dediği gibi konu burada kapansın artık !

Seni ne kadar Rab’de sevdiğimi ve sevdiğimizi biliyorsun. Neyin tartışmasını sürdürüyorsun? Sana bir şey söylemek istiyorum.: Sen benim kardeşimsin. Bunu, gayet iyi biliyorsun. Bana darılma. Seninle her daim görüşmeye açığım. Ama Rab’de olmayacak görüşmeleri de,lütfen, burada yansıtma.

Bir sorun varsa, bana ya da kime ilet dediğimi biliyorsun. Sen, benim en sevdiğim kişisin Rab’de. En can dostumsun Rab’de. Sen, benim yüreğimsin. Ama !… Olmayacak yazılımların var. Bir düşün ….

Hem Pavlus konusunda da hem de burada olduğu gibi başka konularda !… Yanıtlıyoruz ki; hüküm süren ,egemen olan Rab var. Bence farklı yerlerde de yazsanız aynı doğrultuda yazınız. Sevgili Rab’deki kardeşim burç seni çok seviyorum. Yalnış anlaşılmalar olabilir, yalnış değerlendirmeler olabilir, yalnış söylemler olabilir vb. ama ben inanıyorum ki; sen gerçek Rab’bin ışığının temelindesin.

Bu söylemlerim ışığında gerçeği düşüneceğin ve de yansıtacağına Rab’de güveniyorum. Seni çok seviyoruz. Beni, Rab’de yanıltmayacağını umuyorum. Sen, Rab’de güçlü ve kuvvetlisin. Her şeyin ayırımını bilecek kadar zekisin.Senin zekan, beni yok eder ki; sen o kadar zekisin. Ben, senin yanında çöpteki bir arının yok olmuş bir uçkurunu kadar kalırım. Ha di be Rab’deki kardeşim ! Beni seviyorsan Rab’de, bunun ispatla !… Yarın yaşayacağımız bile kesin değil…. Rab, yüreğinde olsun.

hac5 İnsan, canına karşılık ne verebilir ?
    Dünyayı kazansan neye yarar ?

Cok alcakgönüllü ve sevgi kokan bir yazim.Degerli Firat Cölgecen ayni Pavlus’u bana hatirlatti.Pavlus da imanda zayif ya da hatalari olan Mesih’deki kardeslerine sevgi dolu ihtarlarda bulunmustu cogu mektuplarinda.
    Sevgili Burc’un da Firat abisini üzmeyecegini aksine sevindirici bir davranista bulunacagini tahmin ediyorum.Aslinda cok tanimasam da Burc kardesin de sevgi dolu bir yüregi olduguna Rab’de güvenim var.Hersey Tanri’nin yüceligi icin olsun.
    TANRISEVGIDIR.png

Anonim
    Pasif

Bu konuda evangelist, .Rüzgar, Andreas ve OrhanAnt gibi düsündügümü belrtmek isterim.Mesajlarin hepsini okudum.Hatta bazilarini birkac kez okudum. Sevgili Burc bence sen daha gercekleri tam olarak göremiyorsun. Senin nasil bir inanca sahip oldugunu da henüz cözemedim. Belki de kardesleri ve Kutsal Kitabi’i yeterince anlayamaman da bundan dolayidir.

Bazi seyleri genellestirmemekte fayda vardir. Bu konuda adi gecen Kilise’de öncelikle Dini Liderlerin hatasi vardir. Ikonalari kutsallik mertebesine cikararak insanlari yanlis yönde yönlendiriyorlar.Tabi ki tutup bütün mezhepleri putperest olarak ilan etmeyecegiz ama yapilan sey (bilmeyerek de olsa)putperestliktir. Tanri’ya ait yüceligi yararsiz nesnelere vermektir.Bu duruma en cok sevinen Seytandir.

Katolik ve Ortodoks kiliselerinde de cok degerli ve gercekten kendini Tanri’ya adamis imanli kardesler vardir.Böyle insanlara söyleyecegimiz bir söz olamaz. Ama insanlara yanlis ögretiler veren ve yanlis yönde yönlendiren insanlar(din adamlari)yargi gününde hesap vereceklerdir.

Bakiniz Kutsal Kitap’ta bunun bir örnegi vardir. Cölde Israillilerin günahi yüzünden yilanlar israillileri isirip ölmelerine yol acinca Tanri Musa’ya tunc bir yilan yapip bir direge asilmasini söyledi ve böylece insanlar bu tunc yilana bakinca iyilesecekti. Zamanla insanlar bu tunc yilani bir put haline getirdiler ve onun önünde buhur yakmaya basladilar.Sonradan Tanri’dan cok korkan ve O’nun yolunda yürüyen Kral Hizkiya bu tunc yilani parcaladi.Bunlari Cölde sayim 21,8 ve 2.Krallar 18,4 de okuyabilirsiniz. Iste böyle bir zamanlar bizzat Tanri’nin yapmasini söyledigi sey zamanla insanlarin yoldan cikarak Tanri’nin isteginin disinda seyler yapmasi ve o seyi putlastirmasi Tanri’nin hosuna gitmedi.Bu ikonalar,heykeller ve diger mucizevi nesnelerde ayni sonuca cikiyor.(Tanri tarafindan yapilmasi söylenmedigi halde.)

Onun icin her kim butür ikonalara, heykellere veya mucize vi bir özelligi olan bir nesneye inanip, ona dokunuyor, egiliyor, öpüyor ve dua edip medet umuyorsa Tanri’nin hosnutsuzluguna neden oluyor. Bu tür kisilerin bu yaptiklarina putperestlik demek onlari yargilamak degil, Kutsal Kitap’taki Tanri’nin bize aktardigi emir ve yasaklardir. Bu insanlar icin dua edip Tanri’nin onlarin gözünü acmasi ve dogru imana ve yeniden dogusa kavusmalari icin Tanri’ya yakarmaliyiz.

TANRISEVGIDIR.png.

15 yazı görüntüleniyor - 1 ile 15 arası (toplam 18)
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.