Matta da Isa nin peygamberligi ? Matta 21:11

• Bu konu 19 izleyen ve 53 yanıt içeriyor.
9 yazı görüntüleniyor - 46 ile 54 arası (toplam 54)
  • Yazar
    Yazılar
    Anonim
    Pasif

@NURDEM 12937 wrote:

İSLAM ÖNCESİ ARABİSTANINDA AL-İLAH (ALLAH) İNANIŞI

Araplar İslamiyet öncesi dönemde Kabe’deki 360 tane put arasından en yükseği, en güçlüsü olarak ay tanrısını görüyor ve buna Al-ilah (en güçlü ilah) diyor, ellerini iki yana açarak ona dua ediyorlardı. Arapçada “ilah” olan tanrı kelimesi İslamiyetle beraber “Allah” a dönüştürüldü.(Southern Arabia, Carleton S. Coon, Washington, D.C. Smithsonian, 1944, p.399) Ay tanrısı Al-ilah erkek kabul ediliyordu ve dişi güneş tanrıçası ile evliydi. Üç kızı vardı. Bunların adları Al-lat, Al-Uzzat ve Al-Menat idi:

Muhammed, şeytan ayetleri diye bilinen olayda önce bu Lat, Uzza, Menat adlı tanrıçaları gaf yaparak övmüş ancak daha sonra pişman olmuş ve o sözleri kendisine şeytanın söylettiğini ileri sürmüştü.

Çeşitli Arap kabileleri aslında bu ay tanrısına değişik adlar veriyordu bunlardan bazıları Sin, Hubal ve Kureyşte Al-ilah. Dilbilimciler “Allah” kelimesinin “Al-ilah” tan türediğini söylerler.(İslam Muhammed and His Religion, Arthur Jeffery, 1958, p 85, Muhammad at Mecca, W. Montgomery Watt, 1953, p 23-29)

Muhammedin babasının adı Abdullah, arapçada “Allahın kulu” anlamına geliyordu ( abd= kul, ullah=allah)

Muhammed, Kabedeki 360 puttan en güçlüsü kabul edilen ay tanrısının ismini alıp tek olduğunu söylüyordu. “Al-ilah tan başka ilah yoktur” (The hajj, F. E. Peters, p 3-41, 1994) Muhammed böylece Al-İlah’ ı tek tanrı olarak ilan etti ve diğer putlara tapınmayı yasakladı.

İslamiyet öncesi arap paganlarının (müşriklerin) ilginç gelenekleri vardı. Bunlar Ramazan dedikleri ayda bir ay oruç tutarlar, Mekke’ye Hacca gidip Kabe’nin etrafında yedi kez dönerler, “Kara Taş” ı ( Hacerül Esved) kutsal sayar onu öper ve günde dört veya beş vakit namaz (salat) kılarlar, şeytan taşlarlardı. ( Is Allah the Same God as The God of Bible?, M. J. Afshari, p 6, 8-9, İslam, Beliefs And Observances, Caesar E. Farah)

Nurdem gerçekten inanılmaz iddialar.Bu bilgilere nereden ulaştın?

Anonim
    Pasif

Nurdem

Kutsal Kitap’a göre Müjdeyi duyurmak sadece Mesih’i anlatmaktadır, Sizin son 3 yazınızı okudum, hiçbir yerde Mesih’ten bahsetmiyordu, Sadece başka bir inanç hakkında konuşuyorsunuz, Evet bende bir Hristiyanım, ancak müjdeyi duyurmak için başka bir inanç hakkında konuşmak yerine bildiğim konu olursa bu konuda bildiklerimi yazıyorum, Başka inanç hakkında konuşmak bu forum’un görevi değil, bu forum sadece Müjde’ye aracılık etmek için kurulmuştur, Müjde demek ise İsa demektir

Sizi eleştirdiğimi düşünmeyin lütfen, sadece size bu konuda ‘KEŞKE BÖYLE YAPMASANIZ’ diye bir serzeniş yapmak için bunları yazdım, Umarım yanlış anlaşılmam

klaus
    Anahtar yönetici

Sevgili Yitro arkadaşım, sizi anlayabiliyorum ama Sevgili Nurdem’ in verdiği bilgilerden de biz imanlı kardeşler faydalanıyor emin olun. Bakın İsaya görümle, rüyayla, mucizeyle iman eden insanlar var. Hemen iman eden. Hiç araştırma yapmayan, kuranı belki okumayan, belki incil ile karşılaştırma yapmayan kardeşler var. Eğer yönetim bu bilgilerden rahatsız olsaydı inanın modere ederdi ve forma vermezdi.

Sevgi ve esenlikle kalınız.

Anonim
    Pasif

@yitro 12942 wrote:

Nurdem

Kutsal Kitap’a göre Müjdeyi duyurmak sadece Mesih’i anlatmaktadır, Sizin son 3 yazınızı okudum, hiçbir yerde Mesih’ten bahsetmiyordu, Sadece başka bir inanç hakkında konuşuyorsunuz, Evet bende bir Hristiyanım, ancak müjdeyi duyurmak için başka bir inanç hakkında konuşmak yerine bildiğim konu olursa bu konuda bildiklerimi yazıyorum, Başka inanç hakkında konuşmak bu forum’un görevi değil, bu forum sadece Müjde’ye aracılık etmek için kurulmuştur, Müjde demek ise İsa demektir

Sizi eleştirdiğimi düşünmeyin lütfen, sadece size bu konuda ‘KEŞKE BÖYLE YAPMASANIZ’ diye bir serzeniş yapmak için bunları yazdım, Umarım yanlış anlaşılmam

çok haklısın yitro kesinlikle sana katılıyorum. bu sitenin en güzel yanıda bu . polemık yaratacak konulardfan uzak kalması.. lakın aynı zamanda yanılgıda olanlara gercegıde gostermek degılmıdır bu sıtenın gorevi… Yüzyılardır koru korune ınanılmıs olan bır ınanc sıstemınde nasıl bır yanlıs olduklarını kardeslerıme gostermek degılmıdır..ben bu amacla yazdım ve bır nedenıde ozel mesajımdan atılan bazı ınanc savunur mesajlara cevap nıotelıgındeydı aslında yazdıklarım senın serzenısını anlıyorum ve yıne soluyorum kesınlıkle haklısın ama unutmakı.. sadece ben buna ınnaıyorum bu dogrudur dıyemessın karsındakılerın dopgru vede yanlıslarını da koyacaksın kı ortaya adıl oldugun bılınsın.. Esn Kal Kardesım.

Anonim
    Pasif

@yitro 12942 wrote:

Nurdem

Sevgili Yitro…

Bu tip yazılar Kayram’ın da dediği gibi Müslüman olan kardeşlerin(benim gibi) bilgilenmesine zemin hazırlamaktadır.

Anonim
    Pasif

@NURDEM 12937 wrote:

İSLAM ÖNCESİ ARABİSTANINDA AL-İLAH (ALLAH) İNANIŞI

Araplar İslamiyet öncesi dönemde Kabe’deki 360 tane put arasından en yükseği, en güçlüsü olarak ay tanrısını görüyor ve buna Al-ilah (en güçlü ilah) diyor, ellerini iki yana açarak ona dua ediyorlardı. Arapçada “ilah” olan tanrı kelimesi İslamiyetle beraber “Allah” a dönüştürüldü.(Southern Arabia, Carleton S. Coon, Washington, D.C. Smithsonian, 1944, p.399) Ay tanrısı Al-ilah erkek kabul ediliyordu ve dişi güneş tanrıçası ile evliydi. Üç kızı vardı. Bunların adları Al-lat, Al-Uzzat ve Al-Menat idi:

Muhammed, şeytan ayetleri diye bilinen olayda önce bu Lat, Uzza, Menat adlı tanrıçaları gaf yaparak övmüş ancak daha sonra pişman olmuş ve o sözleri kendisine şeytanın söylettiğini ileri sürmüştü.

Çeşitli Arap kabileleri aslında bu ay tanrısına değişik adlar veriyordu bunlardan bazıları Sin, Hubal ve Kureyşte Al-ilah. Dilbilimciler “Allah” kelimesinin “Al-ilah” tan türediğini söylerler.(İslam Muhammed and His Religion, Arthur Jeffery, 1958, p 85, Muhammad at Mecca, W. Montgomery Watt, 1953, p 23-29)

Muhammedin babasının adı Abdullah, arapçada “Allahın kulu” anlamına geliyordu ( abd= kul, ullah=allah)

Muhammed, Kabedeki 360 puttan en güçlüsü kabul edilen ay tanrısının ismini alıp tek olduğunu söylüyordu. “Al-ilah tan başka ilah yoktur” (The hajj, F. E. Peters, p 3-41, 1994) Muhammed böylece Al-İlah’ ı tek tanrı olarak ilan etti ve diğer putlara tapınmayı yasakladı.

İslamiyet öncesi arap paganlarının (müşriklerin) ilginç gelenekleri vardı. Bunlar Ramazan dedikleri ayda bir ay oruç tutarlar, Mekke’ye Hacca gidip Kabe’nin etrafında yedi kez dönerler, “Kara Taş” ı ( Hacerül Esved) kutsal sayar onu öper ve günde dört veya beş vakit namaz (salat) kılarlar, şeytan taşlarlardı. ( Is Allah the Same God as The God of Bible?, M. J. Afshari, p 6, 8-9, İslam, Beliefs And Observances, Caesar E. Farah)

Sayın Hristiyanturk forum yetkilileri,
    Nurdem’in bu yazısını ve diğer yazılarını çok üzülerek okudum. Hatta bunları gördükten sonra forum ile ilgili olan güzel düşüncelerim baltalandı diyebilirim. Bu kadar kaliteli ve güzel bir forumda Turan Dursun gibi bir ateistin yazılarının yayınlanması beni çok ama çok üzdü.
    Üyelik kurallarında herhangi bir dine hakaret eden yazılar kesinlikle yayınlanmayacak yazıyor. Oysa Nurdemin mesajlarının %80-90 bu nitelikte ve yayınlanmış. Bu iddialar doğru olsa bir yere kadar ama Turan Dursun’un çarpıtılmış iddalarıdan başka birşey değiller. Gerçekten çok büyük hayal kırıklığı oldu benim için. Hatta bir daha foruma girmeyecektim ama önce size bu mesajı ileteyim dedim belki yazıları siteden kaldırırsınız diye. Türkler gibi %90’ı müslüman olan bir guruba hitap eden böyle bir sitede islamiyete saldıran yazıların olması size artı bir getiri sağlamaz aksine benim gibi birçoklarını hristiyanlıktan uzaklaştırır. Hristiyanların müslümanlara bu kadar ön yargılı yaklaştıklarını bilmiyordum. Çok üzüldüm. Hoşçakalın. Tanrı hepimize doğru yolu göstersin.

Armagan
    Anahtar yönetici
    kitap;13368 wrote:
    Nurdem’in bu yazısını ve diğer yazılarını çok üzülerek okudum. Hatta bunları gördükten sonra forum ile ilgili olan güzel düşüncelerim baltalandı diyebilirim. Bu kadar kaliteli ve güzel bir forumda Turan Dursun gibi bir ateistin yazılarının yayınlanması beni çok ama çok üzdü.
    Üyelik kurallarında herhangi bir dine hakaret eden yazılar kesinlikle yayınlanmayacak yazıyor. Oysa Nurdemin mesajlarının %80-90 bu nitelikte ve yayınlanmış. Bu iddialar doğru olsa bir yere kadar ama Turan Dursun’un çarpıtılmış iddalarıdan başka birşey değiller. Gerçekten çok büyük hayal kırıklığı oldu benim için. Hatta bir daha foruma girmeyecektim ama önce size bu mesajı ileteyim dedim belki yazıları siteden kaldırırsınız diye. Türkler gibi %90’ı müslüman olan bir guruba hitap eden böyle bir sitede islamiyete saldıran yazıların olması size artı bir getiri sağlamaz aksine benim gibi birçoklarını hristiyanlıktan uzaklaştırır. Hristiyanların müslümanlara bu kadar ön yargılı yaklaştıklarını bilmiyordum. Çok üzüldüm. Hoşçakalın. Tanrı hepimize doğru yolu göstersin.

Sevgili Kitap, Nurdem’in bu yazısında anlatılanlar ülkemizde insanların bilmediği, duymadığı şeyler değildir. Kabul etmiyor olabilirsiniz, zaten burada herkesin aynı düşüncede olmalarını beklemiyoruz. Burada anlatılan idialar yanlışsa, sizce doğrusunu yazabilirsiniz. Bu düşünceler sadece Turan Dursun’a ait değildir. O da bu düşünceleri zaten herkesin bildiği İslami veya konu üzerindeki tarihsel kaynaklardan almıştır.

Burada sözü edilen İslamla ilgili iddiaların aynısını ben henüz Turan Dursun bu kitapları yazmadan önce ingilizce ve almanca kaynaklardan okumuştum.
    İslami sitelere girip İncil ve Hristiyanlık başlıklarındaki yazılara yanıt verdiğimizde hiç yayınlamıyorar bile. Burası daha demokrat değil mi sizce?

Forumda bu tür yazılara onay vermemiz konusunda alınmanızın gerekli olmadığını söylemek istiyorum. Yanıtlarınız varsa yazarsınız, yayınlarız. Zaten konu birçok üye tarafından tartışılmaya devam etmektedir.

Esenlikte kalmanız dileğiyle…

Anonim
    Pasif

@güvercin 12863 wrote:

Arkadasim, degistirilmediyse neden yaratan tekrar tekrar peygamberler ve kutsal kitap göndersin?
    Üstelik bilindigi gibi Incil hz. Isa dan tam 80-125 yil sonra Isanin dili olan Aramice degil yunanca olarak yazilmistir. Böyle bir kitaptan söz ediyoruz. Yani bunun degistirilmedigini iddia etmek bile mümkün degil.
    Bizim memlekette söyle bir söz vardir.
    Asagi mahallede uydurdugun yalana, yukari mahalleye gidince kendin bile inanirsin” Isanin ögretileri agizdan agiza dolasarak , Isayi bile görmeyen kisiler tarafindan ele alinmistir. Böyle bir sürecte, Incilin degismis olmasi cok dogaldir. Bu nedenledir ki Allah tekrar ve son olarak, onu koruyacagini söyleyerek Kurani göndermistir.

Sevgili Guvercin,

Oncelikle bir konuyu oldugu gibi gorup yargilayabilmek icin kisinin tamamen objective olarak (kendi inanc sistemi ya da bir baskasini temel olarak almadan) bakabilmek gerekiyor. Yoksa ne yazik ki kendimizin ve/veya toplumsal cogunluktaki dusunce sekillerinin kurbani oluyoruz yolun sonunda.

Bu dunyada Hristiyan olan hic bir insanoglu, Isa’ya ne fiziken ne de manen bir kitap indigine inaniyor. Aksine, Isa’nin kitabin ta kendisi oldugunu biliyor ve bunu zikrediyor! Cunku Isa’nin kendisi mujdedir/incildir! Ve bu mujdenin ozu, temasi, verdigi mesaj son derece acik ve nettir.

Simdi, Muslumanligi ve Hristiyanligi bir kenara koyarak su soruyu soralim kendimize:

Oncelikle hatirlatmak isterim ki Musa’nin tanittigi Tanri’dan baslayarak Isa’ya kadar onlarca yuzlerce peygamber geldi gecti. (hatta ruhsal sayim yaparsak binleri bulacagina suphe yok, cunku peygamberlik, yani -Tanri’nin mesajini iletmek- sadece kutsal olana gelmedi, Pavlus bunun en guzel ornegi.)

Eger diyorsaniz ki “neden Tanri tekrar tekrar peygamberler gondersin?”, bunun sebebi Tanri yuzlerce kez yanildigi ya da sozunu mesajini koruyamadigi, yerine ulastiramadigi icin midir? (Hasaa!) Yoksa tam aksine ezelden beri tasarladigi plani uygulamaya koydugunda insanoglunun kapasitesinin sinirlarini sabirla bekleyerek, ogreterek, ornekeler, semboller, yasamlar gostererek, yaradisini kurtarmaya gelecek olan Mesih’i tarif etmek, ona yoneltmek……..aradan 2000 sene gectiginde bile internet diye bir teknoloji yaratildiginda konusulup tartisilip hala Rab’bin sozu duyulsun ve gecmise donup bakildiginda dogrulansin diye midir? Kutsal Kitap’in ilk sayfasindan son sayfasina kadar aradan gecen asirlarca ayni hikayeyi onlarca yuzlerce kisi kaleme almistir. Bunun icin midir ki bozuldugunu (guclu Tanri’nin buna izin verebilecegini) dusunuyorsunuz sevgili kardesim? (Kaldiki o takdirde bile yazilan onca ayri kitap ve tarihin kendisi birbirini dogruluyor ve kanit oluyor.)

Bizim yapmamiz gereken sudur; yaradani ya da onun yontemlerini tartisarak yargilamak ya da “o kitabin su ayetin boyle yaziyor obur kitapta soyle” demek yerine, tum bu asirlarca ve Rab Isa’dan sonrasinda bile yazilan peygamberliklerdeki Kutsal Ruh’un essiz esinlemesi ve yasayan diri Tanri’nin mukemmel planina sahit olmak, onu kabul etmek ve yuceltmektir! AMIN

Saygilar ve esenlikler!

Anonim
    Pasif
    kitap;13368 wrote:

Değerli Kitap Kardeşim; Rabbin Bereketi ve Esenliği Üzerine olsun..

Benim forumdaki yazılarıma istinaden yazmış olduğun yazını okudum, Sana öncelikle şunu belirtmek isterim ki; ben doğuştan Hritiyan degilim. Hayatımın bir döneminde yaşamış olduğum intihar girişimimden sonra, yaşamımdaki değişiklikler ve vücudumda oluşan yaraları araştırmamdan sonra hristiyanlığı tercih ettim. Rab sana da nurunu ulaştırır umarım.
    Yazılarım kesinlikle başka dinleri aşağılamak ya da küçültmek için değildir.. Sadece gerçeklerin açığa çıkmasında aracılık yaptığıma inanıyrum. Ayrıca yazdığım yazıların Turan Dursuna ait olduğunu söylüyorsun… Yazılarımın sonlarında kaynakları var… kaynakların kim olduğuna bakarsan anlıyacaksın ki; Turan Dursun da bu yazıları o kişilerin birikimlerinden almıştır. Ben hala öğreniyorum…Öğreniyorum… Asla üstat niteliğinde birikime sahip değilim, olamayacağımda belki ama Şükürler olsunki, Rab yanımda…
    Rab seninle olsun… Sevgilerimle….

9 yazı görüntüleniyor - 46 ile 54 arası (toplam 54)
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.