Matta da Isa nin peygamberligi ? Matta 21:11

• Bu konu 19 izleyen ve 53 yanıt içeriyor.
15 yazı görüntüleniyor - 1 ile 15 arası (toplam 54)
  • Yazar
    Yazılar
    Anonim
    Pasif

Îsâ’nın kendisinden önce gelen peygamberler gibi bir peygamberden başka bir insan olmadığı Matta İncil’indeki şu satirlardan da açıkça anlaşılmaktadır :

«Ve Orşelim’e girdiğinde, bu kimdir? diyerek bütün şehir tahrik olundu. Halk dahi; bu Celil’de vâki’ Nâsıret’den olan Îsâ peygamberdir, dediler.» (Matta 21 inci Bab, 10 ve 11 inci fıkralar).

«Ve onu Haça gerdikten sonra elbisesini kur’a atarak taksim ettiler. Tâ ki. Peygamberin; elbisemi aralarında taksim edip kaftanım üzerine kur’a attılar, diye buyurduğu kelam itmam oluna.» (27 nci Bab, 35 inci fıkra).

«Ve vâki’ oldu ki. İsa bu temsilleri bitirdikten sonra oradan hareketle kendi vatanına geldikte, sinagoglannda onlara tâlim ederdi. Şöyle ki onlar hayran olup bu hikmet ve mu’cizeler Buna neredendir?»

«İmdi 0’na bunun cümlesi neredendir? diyerek O’nun hakkında sürçerler idi. Fakat Îsâ onlara;
    Bir peygamber kendi vatanından ve kendi hanesinden gayrı yerde i’tibarsız değildir, dedi. Ve orada onların îmansızlıkları sebebiyle çok mu’cizat icra etmedi.
    » (Matta 13 üncü Bab; 53, 54, 57 ve 58 inci fıkralar).

Simdi yukarda görüldügü gibi Isa kendisini bir peygamber olarak tanitiyor. Buda kendisinin Rab olmadigini gösterir.

Birde konuyu akilla ele alacak olursak:
    Rab zaten ezelden beri var dir ve sonsuza kadar da var olacaktir. Bu da rabbin en önemli ve de Rabbi insanlardan ve diger canlilardan ayiran en önemli özelligidir. Oysa Isa önceden yoktu , Meryem den dogduktan sonra var oldu ve sonrada öldürüldü(incile göre). Yani Isa(insan) Rabbin ezzelden beri ve sonsuza kadar var olma kabiliyettine sahip degil, o halde Matta da gectigi gibi Isa ancak bir Peygamberdir.

Anonim
    Pasif
    güvercin;12470 wrote:
    Îsâ’nın kendisinden önce gelen peygamberler gibi bir peygamberden başka bir insan olmadığı Matta İncil’indeki şu satirlardan da açıkça anlaşılmaktadır :

«Ve Orşelim’e girdiğinde, bu kimdir? diyerek bütün şehir tahrik olundu. Halk dahi; bu Celil’de vâki’ Nâsıret’den olan Îsâ peygamberdir, dediler.» (Matta 21 inci Bab, 10 ve 11 inci fıkralar).

«Ve onu Haça gerdikten sonra elbisesini kur’a atarak taksim ettiler. Tâ ki. Peygamberin; elbisemi aralarında taksim edip kaftanım üzerine kur’a attılar, diye buyurduğu kelam itmam oluna.» (27 nci Bab, 35 inci fıkra).

«Ve vâki’ oldu ki. İsa bu temsilleri bitirdikten sonra oradan hareketle kendi vatanına geldikte, sinagoglannda onlara tâlim ederdi. Şöyle ki onlar hayran olup bu hikmet ve mu’cizeler Buna neredendir?»

«İmdi 0’na bunun cümlesi neredendir? diyerek O’nun hakkında sürçerler idi. Fakat Îsâ onlara;
    Bir peygamber kendi vatanından ve kendi hanesinden gayrı yerde i’tibarsız değildir, dedi. Ve orada onların îmansızlıkları sebebiyle çok mu’cizat icra etmedi.» (Matta 13 üncü Bab; 53, 54, 57 ve 58 inci fıkralar).

Simdi yukarda görüldügü gibi Isa kendisini bir peygamber olarak tanitiyor. Buda kendisinin Rab olmadigini gösterir.

Rab zaten ezelden beri var dir ve sonsuza kadar da var olacaktir. Bu da rabbin en önemli ve de Rabbi insanlardan ve diger canlilardan ayiran en önemli özelligidir. Oysa Isa önceden yoktu , Meryem den dogduktan sonra var oldu ve sonrada öldürüldü(incile göre). Yani Isa(insan) Rabbin ezzelden beri ve sonsuza kadar var olma kabiliyettine sahip degil, o halde Matta da gectigi gibi Isa ancak bir Peygamberdir.

Sayin güvercin

Neden Isa Mesih’in kimligini sadece Matta Incil’inden cimbizladiginiz ayetlerle anlamaya calisiyorsunuz? Matta Incil’i ve diger Incil’lerin tamamina baktigimiz zaman Mesih’in tüm özellikleri acikca gözümüzün önüne gelmektedir.Ama sizin niyetiniz zaten ögrenmek degil kendinizce Isa Mesih’i bir kul ve Kuranda adi gecen siradan bir peygamber yapmaktir.Ama bunu asla basaramayacaksiniz.Gelelim iddialariniza…
    demissiniz ki:

Isa Mesih’in özelliklerinden biri de peygamber olmasidir.O ayni zamanda bir kraldir,bir insandir,Tanri Oglu’dur Mesih’tir RAB’dir.Yesaya Peygamber’in kitabinda söyle yazar O’nun hakkinda: Cünkü bize bir cocuk dogacak,
    Bize bir ogul verilecek.
    Yönetim onun omuzlarinda olacak.
    Onun adi Harika Ögütcü,
    Güclü Tanri
    EBEDI BABA,Esenlik Önderi olacak. 9.bölüm ayet 6

Ayrica peygamberlerin bir özelligi de Tanri’nin sözlerini insanlara iletmeleridir.Bu acidan baktigimizda insanlar onu bir peygamber olarak görmekteydiler.Ayrica dedigim gibi Isa Mesih(Yesuah)’in bizzat Rab olduguna dair bircok ayetler varken bunlardan hic bahsetmemeniz ya okudugunuzu anlamadiginizi ya da görmek istemediginizi ve insanlari yaniltmaya calistiginizi göstermektedir.Yuhanna Incil’inin en basina bakmaniz yeterlidir.Ayrica cok carpici bir örnek vermem gerekirse Havarilerden biri olan Tomas örnegini gösterebilirim.Tomas Isa Mesih’in dirildigine inanmamisti.Ve demisti ki: O’nun ellerinde civilerin izini görmedikce,civilerin izine parmagimla dokunmadikca ve elimi bögrüne sokmadikca inanmam”.
    sekiz gün sonra Isa’nin ögrencileri yine evdeydiler.Tomas da onlarla birlikteydi.Kapilar kapaliyken Isa gelip ortalarinda durdu.(Bu da Isa Mesih’in tanri olduguna bir isaretttir.Cünkü sadece Tanri 4.boyuttan gelip orta yere gelebilir.)“Size esenlik olsun!”dedi.Sonra Tomas’a,”Parmagini uzat”dedi,”Ellerime bak,elini uzat,bögrüme koy,imansiz olma,imanli ol!”
    Tomas O’na,”RABBIM ve TANRIM diye yanitladi.

Rab zaten ezelden beri var dir ve sonsuza kadar da var olacaktir. Bu da rabbin en önemli ve de Rabbi insanlardan ve diger canlilardan ayiran en önemli özelligidir. Oysa Isa önceden yoktu , Meryem den dogduktan sonra var oldu ve sonrada öldürüldü(incile göre). Yani Isa(insan) Rabbin ezzelden beri ve sonsuza kadar var olma kabiliyettine sahip degil, o halde Matta da gectigi gibi Isa ancak bir Peygamberdir.[/quote]

Burda da yaniliyorsunuz.Kendiniz bir iddia ortaya atiyorsunuz ve yine kendiniz cevapliyorsunuz.Oysa ki cevabini hristiyanlardan almaniz gerekmez mi? Olay sudur.Isa Mesih insan bedenin de dünyaya geldi.Yani O’nun iki tabiati vardi.yüzde yüz Tanri yüzde yüz insan.Meryem’den dogan insan tabiati tabi ki biz insanlarin günahlari icin Carmihta öldürüldü(daha dogrusu Tanri tarafindan bizlere kurban olarak sunuldu)Fakat Tanri tabiati olarak ezelden yani ta baslangictan beri vardir.

Böyle cok önemli ruhsal konulari cok basit bir sekilde ve sinirli bilginizle(daha dogrusu bilgisizliginizle)ele almaya kalkmayin lütfen.Kutsal Kitab’in her zaman bütününe bakarak yorum yapin.Kendi Kitabiniza(Kuran)a göre bizlere Isa Mesih’i tarif etmeyin.Cünkü biz orda anlatilan Isa Mesih’i kabul etmiyoruz.Orda anlatilan Isa baska bir Isa’dir.

Esenlikler dilerim.Rab yüreginizi aydinlatsin.

Anonim
    Pasif

@Kores 12471 wrote:

Sayin güvercin
    Neden Isa Mesih’in kimligini sadece Matta Incil’inden cimbizladiginiz ayetlerle anlamaya calisiyorsunuz? Matta Incil’i ve diger Incil’lerin tamamina baktigimiz zaman Mesih’in tüm özellikleri acikca gözümüzün önüne gelmektedir.Ama sizin niyetiniz zaten ögrenmek degil kendinizce Isa Mesih’i bir kul ve Kuranda adi gecen siradan bir peygamber yapmaktir.Ama bunu asla basaramayacaksiniz.

El Cevab:
    Arkadasim, Matta Hiristiynlarin kabul ettigi dört incilden birisidir. Bu ifadeler Matta da gecer ve uydurmalar degildir, benim getirdigim iddialar da degildir. Isterseniz acip Mattaya baka bilirsiniz . Ayrica yaptigim alintilar Kuran dan degil Mattadandir.

Incilin baska yerlerinde “Baba ” yada “Ogul” diye iffadeler gecmektedir. Fakat Matta nin belli kisimlarda da görüldügü gibi Isa nin kendisini net ve acik olarak “Peygamber ” diye tanimlamasi var.
    Buda bir gercektir, kesinlikle benim getirigim bir iddia degil.

Anonim
    Pasif
    güvercin;12473 wrote:
    El Cevab:
    Arkadasim, Matta Hiristiynlarin kabul ettigi dört incilden birisidir. Bu ifadeler Matta da gecer ve uydurmalar degildir, benim getirdigim iddialar da degildir. Isterseniz acip Mattaya baka bilirsiniz . Ayrica yaptigim alintilar Kuran dan degil Mattadandir.

Incilin baska yerlerinde “Baba ” yada “Ogul” diye iffadeler gecmektedir. Fakat Matta nin belli kisimlarda da görüldügü gibi Isa nin kendisini net ve acik olarak “Peygamber ” diye tanimlamasi var.
    Buda bir gercektir, kesinlikle benim getirigim bir iddia degil.

SAyin güvercin
    Galiba yazilan cevaplari okumadan geciyorsunuz.Size cevaben yazdigim yazida Isa Mesih’in SADECE bir peygamber olmadigini, Peygamber olma sifatina da sahip oldugunu ayrica baska özelliklerin de oldugunu acikladim.Belli ki okumuyorsunuz veya anlamiyorsunuz veya anlamak isinize gelmiyor.O sadece bir peygamber degildir
    Oysa ki siz Matta Incil’ine istinaden onun siradan bir peygamber oldugunu iddia etmissiniz.Iddianizin yanlis oldugunu Kutsal Kitap’in tamamina bakmamiz gerektigini acikladim.Ayrica cok ilgincdir ki bizzat Matta Incil’inde Isa Mesih’in sadece bir peygamber olmadigi vurgulanir.Bununla ilgili cok ayetler var ama size en carpici olanini veriyorum.

Isa,Filipus Sezariyesi bölgesine geldiginde ögrencilerine sunu sordu:”Halk,Insanoglu’nun(Yani kendisinden bahsederek) kim oldugunu söylüyor?”
    Ögrencileri su karsiligi verdiler:”Kimi Vaftizci Yahya,kimi Ilyas,kimi de Yeremya ya da peygamberlerden biridir diyor.”
    (burada ara bir aciklama yapayim:Yani etraftan herkes Isa Mesih’in bir peygamber oldugunu konusuluyordu.)
    Isa onlara,”Siz ne dersiniz” dedi.”Sizce ben kimim?”
    Simon Petrus,”Sen ,yasayan Tanri’nin Oglu Mesih’sin”yanitini verdi. Isa’nin Petrus’a verdigi yanit cok anlamlidir.Isa ona,”Ne mutlu sana,Yunus oglu Simon!dedi.Bu sirri sana acan insan degil,göklerdeki Babam’dir.Matta 16,13-17
    Isa Mesih burda yanlizca herhangi bir peygamber degil Tanri Oglu oldugunu acikca belirtiyor.

Umarim ne demek istedigimi anlamissinizdir sayin güvercin.

Rab yüreginizi ve gözlerinizi aydinlatsin.

Anonim
    Pasif

sayın kores verdiğiniz cevaplarla sayın güvercin değil bizlerde esenlik alıyoruz rab sizi bereketlesin ve kendi adını yüceltmek için sizide yüceltsin rab den güvercinin de rab bin sevgisini hissetmesi ve rab bini tanıması diliyorum

Anonim
    Pasif

Sayın kores konuya karışmayacaktım ama;
    İsanın vasıflarını sıralarken birde Krallık vasfını eklemişsiniz.
    Bu eklemeyi yaparken hangi kaynaktan, anladığımız manada Krallığınında oldugunu buldunuz.
    yani aynı zamanda Yahudilerinde Kralıydı….
    Çok ilginç….

Anonim
    Pasif
    erhan55;12494 wrote:
    Sayın kores konuya karışmayacaktım ama;
    İsanın vasıflarını sıralarken birde Krallık vasfını eklemişsiniz.
    Bu eklemeyi yaparken hangi kaynaktan, anladığımız manada Krallığınında oldugunu buldunuz.
    yani aynı zamanda Yahudilerinde Kralıydı….
    Çok ilginç….

Sevgili Erhan55

Evet cok ilginc degil mi? Kutsal Kitap’i iyi okudugunuz zaman neler bulacaksiniz! Yeter ki bulmak isteyin.Tanri sırlarını açıyor orda.Evet Isa Mesih tabi ki öncelikle Yahudilerin Kral’idir.Carmihtaki yaftada onun icin INRI yani Yahudilerin Kral’i Nasirali Isa yaziliydi.Matta Incil’i Isa Mesih’in Kral soyundan geldigini yani Kral Davud’un soyundan geldigi icin yasal olarak kraliyet varisi oldugunu yaziyor.Ayrica Vahiy bölümünde “Davud’un kökü ve soyu Ben’im,parlak sabah yildizi Ben’im” Vahiy 22 ,16 diye O’nun hakkinda yazilmistir.
    (Davud Yahudilerin en sevilen en büyük kralidir.)

Ama Isa Mesih(Yahsuah) kraldan da üstündür: O,

KRALLARIN KRALI VE
    RABLERIN RABBI dir.

Vahiy 19,16

Umarim aciklamalar yeterli olmustur.Esenlikler diliyorum.

Anonim
    Pasif
    themor;12486 wrote:
    sayın kores verdiğiniz cevaplarla sayın güvercin değil bizlerde esenlik alıyoruz rab sizi bereketlesin ve kendi adını yüceltmek için sizide yüceltsin rab den güvercinin de rab bin sevgisini hissetmesi ve rab bini tanıması diliyorum

Degerli kardesim themor

Hepimiz Rab’de ögrenciler ve hizmetcileriz.Amacimiz Rab’bi yüceltmek ve Rab’den ögrenmek ve bereket almaktir.Burda cok degerli kardesler var.Ben de cok zaman o kardeslerden bereket aliyorum.Birbirimizden cok ögreneceklerimiz vardir.
    Yazdiklarinizla Rab’bin yüceltmesine beni daha da tesvik ettiginiz icin size ayrica tesekkür ederim.

Rab’bimizin esenligi ve bereketi ve Kutsal Ruh’un paydasligi sizinle ve tüm kendisini sevip arayanlarla olsun.Amin.

Anonim
    Pasif

Bi yasima daha girdim ! Demek Isa nin Peygamberligini kabul ettiniz.

Umarim kilisede bunu kabul eder. Kiliseye göre Isa: baba, ogul ve ayni zamanda kutsal ruhtur. Kilise Isa yi peygamber olarak tanimlamiyor. Zaten Isa eger tanri olarak geldiyse, peygambere de yada elciye ihtiyac yoktur. O bakimdan Kilisenin neden böyle bir tanimi kabul etmedigini anlayabiliyoruz.

Siz herhalde fazladan peygamberlik tanimini kendiniz getirdiniz yada uygun gördünüz.
    Yoksa gecmiste de oldugu gibi yeni bir acilim getirerek Incilin kendi icindeki celiskili ifadelerine bir mantiki aciklamami kazandirmak niyetindesiniz?

Anonim
    Pasif
    güvercin;12502 wrote:
    Bi yasima daha girdim ! Demek Isa nin Peygamberligini kabul ettiniz.

Umarim kilisede bunu kabul eder. Kiliseye göre Isa: baba, ogul ve ayni zamanda kutsal ruhtur. Kilise Isa yi peygamber olarak tanimlamiyor. Zaten Isa eger tanri olarak geldiyse, peygambere de yada elciye ihtiyac yoktur. O bakimdan Kilisenin neden böyle bir tanimi kabul etmedigini anlayabiliyoruz.

Siz herhalde fazladan peygamberlik tanimini kendiniz getirdiniz yada uygun gördünüz.
    Yoksa gecmiste de oldugu gibi yeni bir acilim getirerek Incilin kendi icindeki celiskili ifadelerine bir mantiki aciklamami kazandirmak niyetindesiniz?

Sayin güvercin

neden bir yasina daha girdiniz ki? Evet Isa ayni zamanda bir PEYGAMBER’dir.Herkes de bunu biliyor ve kabul ediyor.Yanliz sizin hala anlayamadiginiz O’nun sadece bir peygamber olmadigidir.Bunu zaten heriki cevabiminda acik acik yazdim.Bunu anlayamamaniz sizin bir EKSIKLIGINIZdir.

Bakin bir daha yaziyorum o ayni zamanda bir Peygamberdir,Tanri Oglu’dur,Kral’dir,Mesih’tir,Insanoglu’dur
    Kurtaricidir,Davudoglu’dur,Krallarin kraildir,RABLERIN RAB’bidir.

Sayin güvercin benim burda yeni bir acilim getirip sizin iddia ettiginiz gibi Incil’in size celiski gibi gözüken yerlerine mantiki bir aciklama(!!!) kazandirma cabam da yoktur.Herseyi acik acik yaziyoruz Incil’den ayetler veriyoruz.Herkesin anlayacagi dilden konusuyoruz.Herkes anliyor da sizin anlamamakta direnmeniz kafanizdaki önyargilardan ve Kuran’daki yanlis yönlendirmeden kaynaklaniyor kanisindayim.Kutsal Kitab’i dua ederek okumayi deneyin ve hata aramak amaciyla okumayin.O zaman belki Rab ruhsal gözlerinizi acar da siz de belki kurtulus yoluna gelirsiniz.

Rab yüreginizde olsun.Esenlikler.

klaus
    Anahtar yönetici

Sayın Güvercin şu düşünceniz çok ilginç geldi bana zira demişsiniz;

” Umarim kilisede bunu kabul eder. Kiliseye göre Isa: baba, ogul ve ayni zamanda kutsal ruhtur. Kilise Isa yi peygamber olarak tanimlamiyor. ”

Size sorum şu olacak kilise nedir ? Siz sanırım bir otoriteden bahsediyorsunuz. İyi de kilise zaten biziz. Kilise insanlar topluluğudur. Bir avuç inanlı insan da kiliseyi oluşturur. Yani bizler kiliseysek eğer, biz de size ; ” İsa Mesih Tanrı, Tanrı oğlu, kral, öğretmen, peygamber ve insandır ” diyoruz !

Eğer zaman bulup incili okursanız baştan sona, İsa’ nın hep Baba’ nın isteklerini mesaj olarak verdiğini görürsünüz. Ama mesajları verirken de ” Baba ve Ben biriz. Beni gören Babayı da görmüş olur ” der.

Umarım bu durum sizde biraz daha netlik kazanmıştır.

Esenlikle ve bereketle kalın.

Anonim
    Pasif

sevgili kores kardeşim dün güvercin arkadaşımıza yazdım ama son anda göndermekten vazgeçtim sabırlı olmayı öğrenmeye çalışıyorum güvercini kırıp belki ilerde imanlı olacak bi kardeşimize yanlış kelimeler sarfetmekten çekindim
    sizin yazınızı okuduğumda doğru yaptığımı anladım. Çok güzel cevap yazmışssınız.

Güvercin; kores kardeşimizin cevabını tekrar tekrar okuyun öfkeyle, hırsla, önyargıyla diil ama. Rab bimin sevgisi üzerine olsun Güvercin

Anonim
    Pasif

güvercin kardeş…
    bizler Mesih İsa’nın sıfatlarının neler olduğunu inanın çok iyi bilmekteyiz. bu sıfatlar arasında O’nun bir peygamber olduğuda vardır.
    peki siz; İsa Mesih’in diğer sıfatlarını bilmektemisiniz?
    kendinizi sorguladınızmı? neden acaba bu sıfatlara sahip diye sorular sordunuzmu?
    araştırdınızmı? yoksa sadece peygamberdir deyip kitabı kapatanlardanmısınız.
    anladığım kadarıyla bir müslüman kimliğiniz bulunmakta.
    ortada bir iddia varsa eğer, biliniz ki o iddianın ispatı gerekmektedir. size kim söyledi, bizlerin O’nun peygamber olmadığına inanmadığımızı? kulaktan dolma sözler ardında koşmayınız. çamur at izi kalsın mantığıyla hareket etmeyiniz. öncelikle Tanrı’ya inanınız ve O’nun sözlerini çürütmeye çalışmayınız. bizlere bir etki yapamazsınız sözlerinizle. ne yaparsanız kendinize yaparsınız. çünkü bu dünya geçici bir mekandır. sonsuz değildir. şunun şurasında ömür yılı max. 120 olarak belirlenmiştir tanrı tarafından. ya sonra? sonrasını hiç düşündünüzmü? sonsuz bir yaşam. o sonsuz yaşamda nerede bulunacağınızı bilmektemisiniz? eminmisiniz?
    size söyleyeceğim tek şey kutsal kitabı okuyunuz. müslümanlık dört kitabı hak bilir. tanrıdandır der. kendinizi tanrının gerçek sözlerinden mahrum etmeyin. gerçeği arayın ve gerçek sizi aydınlatsın. özgür olun şeytanın egemenliğinden. sizin için dua edeceğim.
    rabbim sizi sözleriyle bereketlesin ve sizi seçilmişlerinin arasına alsın. göklere adınızı yazsın. amin

Anonim
    Pasif

Ben de şaşırdımgerçekten? Yani hz isa hem Tanrının kendisi, hem de Tanrının peygamberi(elçisi) mi? Tanrı kendi kendisinin elçisi mi yani?
    Gerçekten çok karışık…

Armagan
    Anahtar yönetici
    zeytin;12669 wrote:
    Ben de şaşırdımgerçekten? Yani hz isa hem Tanrının kendisi, hem de Tanrının peygamberi(elçisi) mi? Tanrı kendi kendisinin elçisi mi yani?
    Gerçekten çok karışık…

Sevgili Zeytin,

İsa Mesih’in, varlığında birden fazla makamı bir arada bulundurması sizi şaşırtmasın. İsa, insan bedeni almış olan Tanrı olarak hem Tanrı, hem Peygamber, hem Kral, hem İnsanoğlu, hem Mesih (Kurtarıcı), hem de Başkahin olmuştur. Tabii bu kavramları Kutsal Kitap ilahiyatı açısından açıklıyoruz. İslam ilahiyatında bu kavramların çoğunun karşılığı olmadığı için anlamakta ve kabul etmekte zorlandığınızı gayet iyi anlıyorum. Ancak İsa Mesih’in izleyicileri olan bizler için bu kavramların herbiri Mesih’teki yetkinin ayrı bir yönünü simgelemektedir. Kutsal Kitabın öğretişlerini araştırmaya ve öğrenmeye devam ettiğiniz sürece size şimdi garip ve acaip görünen bu tür kavramların ne anlamlara geldiğini de görmüş olacaksınız.

15 yazı görüntüleniyor - 1 ile 15 arası (toplam 54)
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.