Kurandan Kelimeler

• Bu konu 20 izleyen ve 35 yanıt içeriyor.
6 yazı görüntüleniyor - 31 ile 36 arası (toplam 36)
  • Yazar
    Yazılar
    Anonim
    Pasif

Madem Kurandan örnekler veriyorsunuz. Benim de bi katkim olsun.
    Türkce kelime Tercümesidir. Orjinal manasini anlamak icin Tefsirini okumak gerekir.

Maide 69:

“İman edenler(müslümanlar) ile yahudiler, sâbiîler ve hıristiyanlardan Allah’a ve ahiret gününe (gerçekten) inanıp iyi amel işleyenler üzerine asla korku yoktur; onlar üzülecek de değillerdir.”

Maide 72:

Andolsun, “Allah, Meryem oğlu Mesih’tir” diyenler kesinlikle kâfir oldu. Oysa Mesih şöyle demişti: “Ey İsrailoğulları! Yalnız, benim de Rabbim, sizin de Rabbiniz olan Allah’a kulluk edin. Kim Allah’a ortak koşarsa, artık, Allah ona cenneti muhakkak haram kılmıştır. Onun barınağı da ateştir. Zalimler için hiçbir yardımcı yoktur.”

Armagan
    Anahtar yönetici

=güvercin;11726]
    Madem Kurandan örnekler veriyorsunuz. Benim de bi katkim olsun.
    Türkce kelime Tercümesidir. Orjinal manasini anlamak icin Tefsirini okumak gerekir.

Maide 69:

“İman edenler(müslümanlar) ile yahudiler, sâbiîler ve hıristiyanlardan Allah’a ve ahiret gününe (gerçekten) inanıp iyi amel işleyenler üzerine asla korku yoktur; onlar üzülecek de değillerdir.”

Maide 72:

Andolsun, “Allah, Meryem oğlu Mesih’tir” diyenler kesinlikle kâfir oldu. Oysa Mesih şöyle demişti: “Ey İsrailoğulları! Yalnız, benim de Rabbim, sizin de Rabbiniz olan Allah’a kulluk edin. Kim Allah’a ortak koşarsa, artık, Allah ona cenneti muhakkak haram kılmıştır. Onun barınağı da ateştir. Zalimler için hiçbir yardımcı yoktur.”[/quote]

Verdiğiniz Maide Suresindeki bu iki ayetten hangisine inanacağımızı da söyleseydiniz ona göre hareket ederdik.

İlkin 69. ayet ‘İman edenler(müslümanlar) ile yahudiler, sâbiîler ve hıristiyanlardan Allah’a ve ahiret gününe (gerçekten) inanıp iyi amel işleyenler üzerine asla korku yoktur; onlar üzülecek de değillerdir” diyor. Her şey apacık değil mi? Benim bu sözleri anlayabilmem için ayrıca arapça öğrenmem veya bir çok tefsir okumam gerekmiyor. Bu ayete göre Allah’a ve ahiret gününe gerçekten inanıp iyi amel işleyen yahudiler, sabiler ve hristiyanlar da, tıpkı bu aynı şeyleri yapan müslüman inananlar gibi korkmayacaklar ve üzülmeyeceklerdir. Yani kurtulacaklardır..

69. ayet böyle derken 72. ayetin ‘Andolsun, “Allah, Meryem oğlu Mesih’tir” diyenler kesinlikle kâfir oldu. Oysa Mesih şöyle demişti: “Ey İsrailoğulları! Yalnız, benim de Rabbim, sizin de Rabbiniz olan Allah’a kulluk edin. Kim Allah’a ortak koşarsa, artık, Allah ona cenneti muhakkak haram kılmıştır. Onun barınağı da ateştir. Zalimler için hiçbir yardımcı yoktur.” diyerek bunun tam tersini söylemesi ve İsa’nın beden almış Tanrı olduğuna iman eden Hristiyanların (ki bu Hristiyan inancının temelidir), cennete giremeyeceklerini, ateşte kalacaklarını ve hiçkimsenin kendilerine yardım edemeyeceğini söylemesi açık bir çelişkidir. Hem iman eden hristiyanlar korkmayacaklar ve üzülmeyecekler, hem de cehennemlik olup yanacaklar, öyle mi? İsa’nın insan bedeninde yeryüzüne gelmiş Rab ve Kurtarıcı olduğuna inanmayan zaten hristiyan değildir. Eee, Kur’an hangi hristiyanlardan söz ediyor o zaman?

İncil hristiyan olmanın ve günahlardan kurtulmanın şartını şu ayetle belirler:

‘İsa’nın Rab olduğunu ağzınla açıkça söyler ve Tanrı’nın O’nu ölümden dirilttiğine yürekten iman edersen, kurtulacaksın. İnsan yürekten iman etmekle aklanır, imanını ağzıyla açıklamakla da kurtulur.’ )İncil Romalılar 10:9-10).

ve yine İsa’dan başka hiçkimsede kurtuluş yoktur.. ‘Başka hiçkimsede kurtuluş yoktur. Bu göğün altında insanlara bağışlanmış, bizi kurtarabilecek başka hiçbir isim yoktur.’ (İncil, Habercilerin İşleri 4:12).

Anonim
    Pasif

@Evangelist 11735 wrote:

[/SIZE]

Verdiğiniz Maide Suresindeki bu iki ayetten hangisine inanacağımızı da söyleseydiniz ona göre hareket ederdik.

İlkin 69. ayet ‘İman edenler(müslümanlar) ile yahudiler, sâbiîler ve hıristiyanlardan Allah’a ve ahiret gününe (gerçekten) inanıp iyi amel işleyenler üzerine asla korku yoktur; onlar üzülecek de değillerdir” diyor. Her şey apacık değil mi? Benim bu sözleri anlayabilmem için ayrıca arapça öğrenmem veya bir çok tefsir okumam gerekmiyor. Bu ayete göre Allah’a ve ahiret gününe gerçekten inanıp iyi amel işleyen yahudiler, sabiler ve hristiyanlar da, tıpkı bu aynı şeyleri yapan müslüman inananlar gibi korkmayacaklar ve üzülmeyeceklerdir. Yani kurtulacaklardır..

69. ayet böyle derken 72. ayetin ‘Andolsun, “Allah, Meryem oğlu Mesih’tir” diyenler kesinlikle kâfir oldu. Oysa Mesih şöyle demişti: “Ey İsrailoğulları! Yalnız, benim de Rabbim, sizin de Rabbiniz olan Allah’a kulluk edin. Kim Allah’a ortak koşarsa, artık, Allah ona cenneti muhakkak haram kılmıştır. Onun barınağı da ateştir. Zalimler için hiçbir yardımcı yoktur.” diyerek bunun tam tersini söylemesi ve İsa’nın beden almış Tanrı olduğuna iman eden Hristiyanların (ki bu Hristiyan inancının temelidir), cennete giremeyeceklerini, ateşte kalacaklarını ve hiçkimsenin kendilerine yardım edemeyeceğini söylemesi açık bir çelişkidir. Hem iman eden hristiyanlar korkmayacaklar ve üzülmeyecekler, hem de cehennemlik olup yanacaklar, öyle mi? İsa’nın insan bedeninde yeryüzüne gelmiş Rab ve Kurtarıcı olduğuna inanmayan zaten hristiyan değildir. Eee, Kur’an hangi hristiyanlardan söz ediyor o zaman?

İncil hristiyan olmanın ve günahlardan kurtulmanın şartını şu ayetle belirler:
    ‘İsa’nın Rab olduğunu ağzınla açıkça söyler ve Tanrı’nın O’nu ölümden dirilttiğine yürekten iman edersen, kurtulacaksın.İnsan yürekten iman etmekle aklanır, imanını ağzıyla açıklamakla da kurtulur.’ )İncil Romalılar 10:9-10).
    ve yine İsa’dan başka hiçkimsede kurtuluş yoktur.. ‘Başka hiçkimsede kurtuluş yoktur. Bu göğün altında insanlara bağışlanmış, bizi kurtarabilecek başka hiçbir isim yoktur.’ (İncil, Habercilerin İşleri 4:12).

Yukarıda ” Maide 69 ve 72.” ayetler kendi içerisinde çelişmiyor.Üstte nasıl kurtulabilineceğini söylerken (Maide 69),altta ise Hz.İsa’nın çevresindekilere söylediğiyle ilgili bir örnek veriyor (Maide 72.)Dolayısı ile bu birbiriyle çelişen ayetler değil birbirinin devamı olan ayetlerdir.
    Çünkü daha ozamanlar da Hz.İsa Allah’n oğludur diye inananlar olduğu için buna açıklık getiriliyor.Dolayısı ile daha ozamanlarda da Hz.İsa’nın Allah’n oğlu değil Ruhül Kudüs(Kutsal Ruh = Cebrail) ile desteklenen kulu ve elçisi olduğu vurgusuna inananlar da mevcuttur.Aynı zamanda bunun tersi Hz İsa Allah’ın oğlu diye inananlar da mevcuttur.Kuran-ı Kerim bu iki görüşü birbirinden ayırıyor.Bir çok ayette de Musevilerin(Yahudilerin) yaptıkları hatalar ve yanlış inanışlar söyleniyor.Ancak Maide 69 a göre ise doğru inananlar için bir sorunun olmadığı vurgulanıyor.Yani çok tefsir okumaya gerek olduğunu sanmıyorum bu iki ayet gayet açık.
    Daha açıkçası Maide 69. da kimlerin kurtulacağını Maide 72. de ise kurtulacak olanların inancına ait bir örnek veriliyor.Bu gayet basit .
    Aslında Kuran-ı Kerim’in en önemli vurgusu Tek Allah’a iman dır.Bunun dışındaki tüm inanışları reddeder.
    Tabii bu konu bukadar basit bir konu değil amacım sizin inancınızı yermek yada övmek değil.Sadece yukarıdaki ayetlerde çelişki olmadığı vurgusunu yapmak istedim.
    Sağlıcakla kalın.

Anonim
    Pasif

Bu soruna Maide 73. bak nasil cevap vermis.

Andolsun ki, “Allâh üçün, üçüncüsüdür (üç ilâh’tan biridir).” diyenler kâfir olmuşlardır. Ve tek bir ilâhdan başka bir ilâh yoktur.Ve eğer bu söyledikleri sözlerden vazgeçmezlerse, onlardan (bu sözlerinde ısrar edip) kâfir olanlara, mutlaka “elîm azap” dokunacaktır.”

Bu 3 Ayette birbirini tamamliyor. Nitekim sure ayni suredir.
    Maide 69.: Inanalar ve hiristiyanlardan, yahudilerden kim töybe edip tek Allaha ve ahirete ananip salih ameller isler se onlar icin korku yoktur deniliyor.

Maide 72. de ise bir uyari var. Kim Allaha ortak kosarsa(mesih Allahinoglu diye) o kafir dir ve cehennemliktir deniliyor.

Maide 73. de senin soruna cevap veriyor. Maide 69. u acikliyor, yani tamamliyor. hiristiyanlardan kasit kesinlikle 3 teslise inananlar degildir. Nitekim ayet gayet acik sekilde bir uyari ve tevbeye davet yapiyor.
    “Andolsun ki, “Allâh üçün, üçüncüsüdür (üç ilâh’tan biridir).” diyenler kâfir olmuşlardır. Ve tek bir ilâhdan başka bir ilâh yoktur.Ve eğer bu söyledikleri sözlerden vazgeçmezlerse, onlardan (bu sözlerinde ısrar edip) kâfir olanlara, mutlaka “elîm azap” dokunacaktır.

Tefsire gelince, Bircok kelimenin Türkcede karsiligi yoktur. Aynen Türkcenin bazi kelimelerinin yabanci dillerde karsiligi olmadigi gibi. Arapcada bir harflerin yazilisiniz seklinde bile anlam degisikligi olur. Bu yüzden tefsirler daha net aciklayicidir. Tefsirde ayetin ne zaman ve ne üzre indigi de göz önünde bulundurulur.

Anonim
    Pasif

@bursali68 11742 wrote:

@Evangelist 11735 wrote:

[/SIZE]

Arkadasim, iki ayett bir birini tamamliyor.Ikisine inanacagiz. Buna 73.ü dahil edersek manasi dahada netlesir. 69. bahsedilen Hiristiyanlar (3 teslise inanlar degil). Dikkat ettiysen Allaha inanlar diye geciyor. Bildigin üzre Kuranda Allah tektir ve kesinlikle dogmamistir ve dogrulmamistir, yani insan degildir.
    69 da deniliyorki “müslümanlar ve hiristiyanlarin, yahudilerin icinden tek Allaha inanlar ve ahiret gününe inanan ve salih ameller isleyenler icin korku yoktur.”=>Iste gercek manasi budur. Bunun icin tefsir okunmali. Mealler sadece kelime tercümesidir.Kelimelerin bircok manasi vardir, ve bazi kelimeleri tercüme bile edemezsin. Anlatmak gerekir, bu yüzden tefsir daha aciklayicidir.

72 -73 de ise bir uyari var. Her kim Allaha ortak kosarsa, (mesih Allahin oglu derse) o kafir dir ve tevbe etmezlerse onun icin azab vardir deniliyor. Görüldügü gibi iki ayet birbirini tamamliyor. Ayni konudan bahsediyor.
    Ayettler de önce bir tesbit(müjde) var, daha sonra da bir uyari var.

Armagan
    Anahtar yönetici

güvercin;11746 wrote:
    bursali68;11742 wrote:
    Arkadasim, iki ayett bir birini tamamliyor.Ikisine inanacagiz. Buna 73.ü dahil edersek manasi dahada netlesir. 69. bahsedilen Hiristiyanlar (3 teslise inanlar degil). Dikkat ettiysen Allaha inanlar diye geciyor. Bildigin üzre Kuranda Allah tektir ve kesinlikle dogmamistir ve dogrulmamistir, yani insan degildir.
    69 da deniliyorki “müslümanlar ve hiristiyanlarin, yahudilerin icinden tek Allaha inanlar ve ahiret gününe inanan ve salih ameller isleyenler icin korku yoktur.”=>Iste gercek manasi budur. Bunun icin tefsir okunmali. Mealler sadece kelime tercümesidir.Kelimelerin bircok manasi vardir, ve bazi kelimeleri tercüme bile edemezsin. Anlatmak gerekir, bu yüzden tefsir daha aciklayicidir.

72 -73 de ise bir uyari var. Her kim Allaha ortak kosarsa, (mesih Allahin oglu derse) o kafir dir ve tevbe etmezlerse onun icin azab vardir deniliyor. Görüldügü gibi iki ayet birbirini tamamliyor. Ayni konudan bahsediyor.
    Ayettler de önce bir tesbit(müjde) var, daha sonra da bir uyari var.

Sevgili dostum, Kuran ayetleri bizim için geçerli değildir. Sözünü ettiğiniz İsa’ya atfettirilen sözleri bizim iman ettiğimiz Kurtarıcımız ve Rabbimiz İsa Mesih söylememiştir. Tüm kuranda İsa’nın adı sadece 25 defa gecer. Oysa İncilde 1300den fazla yerde İsanın adı ve sözleri geçmektedir. Gerçek İsa’nın gerçek sözlerini sadece incil’de bulabilirsiniz. İsadan 6 asır sonra yazılmış Kuran’ın Hz. İsası ve ona söylettirilen sözler bizim tanıdığımız kurtarıcımız Rab isa Mesih ve O’nun yaşam veren sözleri değil, tam tersine hayali bir İsadır ve sözleri gerçek İsa’nın sözleriyle uyumda değildir. Bizim iman ettiğimiz İsa Mesih, ölümden görkemle dirilmiş ve bugün bizim için şefaat eden, Kendisine iman edenleri kurtaran bir Rabdir.

İncil’deki İsa’nın görünümünü ve yetkisini hiç duymadıysanız ve okumadıysanız burada okuyabilir ve Kuranın hz. İsasından ne kadar farklı ve görkemli oldugunu kendiniz görebilirsiniz.

‘Bana sesleneni görmek için arkama döndüm. Döndüğümde yedi altın kandillik ve bunların ortasında, giysileri ayağına kadar uzanan, göğsüne altın kuşak sarınmış, `insanoğluna benzer biri’ni gördüm. 14Başı ve saçı ak yapağı gibi beyaz, kar gibi bembeyazdı. Gözleri ise alev alev yanan bir ateşti sanki! 15Ayakları, ocakta kor haline gelmiş parlak tunca benziyordu. Ve sesi, gürül gürül akan suların sesi gibiydi. 16Sağ elinde yedi yıldız vardı ve ağzından dışarı iki ağızlı keskin bir kılıç uzanıyordu. Yüzü, tüm gücüyle parlayan güneş gibiydi. 17O’nu gördüğüm zaman, ayaklarının dibine ölü gibi yığıldım. O ise sağ elini üzerime koyup şöyle dedi: «Korkma! İlk ve son ben’im. 18Diri olan ben’im. Ölmüştüm, ama işte sonsuzluklar boyunca diri kalacağım. Ölümün ve ölüler diyarının anahtarları bendedir.’ İncil, Vahiy 1:13-18).

Sizin sözünü ettiğiniz şekilde Allahın bir olduğuna (Tevhid inancına)müslümanlar gibi inanan hristiyanlar hiçbir zaman olmamıştır. Kuran böyle diyorsa hayali hristiyanlardan söz ediyor demektir. Kilise Tarihi boyunca bütün hristiyanlar daima Teslis (birde üç ve üçte bir Tanrı) inancını kabul etmişlerdir.

Siz kendiniz bakın: Kuran Maide 47de ‘İncil sahipleri Allah’ın onda bildirdikleriyle hükmetsinler’ demekle 6. yüzyılda var olan İncil’in hala geçerli ve hükümlerinin doğru olduğunu, hristiyanların İncilde yazılanlara göre yaşamalarını söyler. Eğer iddia edildiği gibi İncil değiştirilmiş ve hükümleri geçersiz olsaydı, Kuran tek bir ayetle dahi olsa bunu açıkça söyleyemez miydi? kuranın hiçbir ayetinde İncilin değiştirilip hükümsüz olduğu yazmaz. Bunu iddia etmekte ısrar eden müslümanlar Kuranın söylemediği bir şeyi iddia ederek Kurana bir anlamda saygısızlık yapmaktadırlar.

Forumumuzun amacı ve misyonu islam – hristiyanlık polemiği olmadığından, konu daha fazla yorum ve cevaplara kapatılmıstır.

6 yazı görüntüleniyor - 31 ile 36 arası (toplam 36)
  • ‘Kurandan Kelimeler’ konusu yeni yanıtlara kapalı.