Kurandan Kelimeler

• Bu konu 20 izleyen ve 35 yanıt içeriyor.
15 yazı görüntüleniyor - 16 ile 30 arası (toplam 36)
  • Yazar
    Yazılar
    Anonim
    Pasif

haklısın Suna. Önce kendi dinimi öğrenmeliyim ki bence iyi biliyorum dinimi. Ama Araplar sıkıyor beni. Neden Arapça dua ediyoruz neden aşırı dinci insanlar diğer insanlara uzak? yani normalde Allah’a yakın olmak isteyen insanın biraz daha gülümser ve sıcak kanlı olması gerekmez mi?

Benim sorunum dinimle değil ki,Dinimi yozlaştıranlarla. Allah günaha giriyorsam affetsin ama resmen diğer Insanlar nedeniyle kafam karıştı geçenlerde bir yere gittim gitmez olsaydım resmen dinden soğuttular. arkadaşım var bir tarikattan sanırım bir kız bulmuş tarikat aracılıgı ile rica etti ben de gittim yahu yan odada kadınlar var kadınların yüzünü görmemek için kapıları hemen kapatıyolar kız istemeye mi gittik belli değil 1 saat oturduysak 59 dk din konuştular 20 saniye devletin bir kaç kurumuna ve Atatürk’e laf söylediler.Kızı da istemediler. babasına dediler ki haftaya gelip yüzük takacagız :S eve geldim lan böyle Müslüman mı olur bunlar nasıl insan resmen o nedenle girdim Hristiyan sitelerine acaba diğer dinler böyle istiyor mu bizim dinimiz böyle istiyor mu diye araştırmak için. acaba sizin dininizde bunlar varmıdır? kadınların örtünmesi,erkeklerle aynı ortamda bulunmamaya ve yüzlerini saklamaya çalışması vs..vs.. çok karışık kafam belki nankörlük ediyorum belki de haklıyım ama yanlış yapıyorsam Allah beni affetsin!!!!! :papatya:

Anonim
    Pasif

tanri sevgidir

İşte bunun için diyorum ki, önce kendi inancınızı, dininizi iyice araştırın sayın kingstongk.. Sonra da diğer din ve inançları. Ama önyargısız, tarafsız bir şekilde.. Bizim forum sayfamızda evlilikle ilgili, kadınla ilgili yazılar var, girin okuyun! Dediğim gibi dua edin ve araştırmaya başlayın. Sorularınız olursa yazın, sorun. Ben ve mod arkadaşlarımız size severek yardımcı olmaya çalışacağız.

Esenlikte kalın
    Suna

Anonim
    Pasif

Tamam teşekkür ederim. :) pek çok kaynak kadınların erkeklerle tokalaşmasının,elini öpmesinin günah oldugunu yazıyor. :( ayrıca bir adreste Hristiyanlıkta kadın diye bir başlık vardı tıkladım ve şunlar çıktı:

1.Ko.14: 34 Kadınlar toplantılarınızda sessiz kalsın.*fx* Konuşmalarına izin yoktur. Kutsal Yasa’nın da belirttiği gibi, uysal olsunlar.

1 Corinthians;14-34 …Konuşmalarına müsade verilmemiştir, fakat emir altına alınmalılar, kanunda öyle söylüyor.

say:5-31 Kocası herhangi bir suçtan suçsuz sayılacak, kadınsa suçunun cezasını çekecek.

yas:22-22 «Eğer bir adam başka birinin karısıyla yatarken yakalanırsa, hem kadınla yatan adam,hem kadın, ikisi de öldürülecek. İsrail’den kötülüğü atacaksınız.
    Lev:20-27 «`Cincilik yapan ve ruh çağıran ister erkek olsun, ister kadın olsun kesinlikle öldürülecektir. Onları taşlayacaksınız. Ölümlerinden kendileri sorumludur.’»
    say:5-27 Eğer kadın kocasına ihanet etmiş, kendini kirletmişse, lanet getiren suyu içince acı duyacak; karnı şişip kalçası eriyecek. Halkı arasında lanetli olacak.
    say:5-28 Ama kendini kirletmemişse, temizse, zarar görmeyecek, çocuk doğurabilecek.
    say:5-29 «`Kıskançlık yasası budur. Bir kadın yoldan çıkar, kocasıyla evliyken kendini kirletirse,
    say:5-30 ya da bir koca karısını kıskanır, ona karşı yüreğinde kuşku uyanırsa, kâhin kadını RAB’bin önünde durduracak, bu yasayı ona uygulayacak

1 Corinthians:11-6 Kadın kendini kapatmıyorsa,o zaman saçlarını kessin; fakat kadın için ayıpsa kırpıp tıraş olmak,bırak peçe giysin.

orinthians;11-10 Onun için kadının başında peçe olmalı.

1 Timoteyus:2-(9,10) Kadınların da kendilerini saç örgüleri, altınlar, inciler ya da pahalı giysilerle değil, sade giyimle, edebe uygun ve ölçülü biçimde,Tanrı yolunda yürüdüklerini ileri süren kadınlara yaraşır şekilde, iyi işlerle süslemelerini isterim.
    1 Timoteyus:2-11 Kadın sükûnet ve tam bir uysallık içinde öğrensin.

bunlar gerçek mi arkadaşlar? kaynak gösterebilirmisiniz?

Sanırım İncil ve Tevrat’da yazılı oldugunu iddaa ediyorlar

Anonim
    Pasif
    kingstongk;7280 wrote:
    haklısın Suna. Önce kendi dinimi öğrenmeliyim ki bence iyi biliyorum dinimi. Ama Araplar sıkıyor beni. Neden Arapça dua ediyoruz neden aşırı dinci insanlar diğer insanlara uzak? yani normalde Allah’a yakın olmak isteyen insanın biraz daha gülümser ve sıcak kanlı olması gerekmez mi?

Benim sorunum dinimle değil ki,Dinimi yozlaştıranlarla. Allah günaha giriyorsam affetsin ama resmen diğer Insanlar nedeniyle kafam karıştı geçenlerde bir yere gittim gitmez olsaydım resmen dinden soğuttular. arkadaşım var bir tarikattan sanırım bir kız bulmuş tarikat aracılıgı ile rica etti ben de gittim yahu yan odada kadınlar var kadınların yüzünü görmemek için kapıları hemen kapatıyolar kız istemeye mi gittik belli değil 1 saat oturduysak 59 dk din konuştular 20 saniye devletin bir kaç kurumuna ve Atatürk’e laf söylediler.Kızı da istemediler. babasına dediler ki haftaya gelip yüzük takacagız :S eve geldim lan böyle Müslüman mı olur bunlar nasıl insan resmen o nedenle girdim Hristiyan sitelerine acaba diğer dinler böyle istiyor mu bizim dinimiz böyle istiyor mu diye araştırmak için. acaba sizin dininizde bunlar varmıdır? kadınların örtünmesi,erkeklerle aynı ortamda bulunmamaya ve yüzlerini saklamaya çalışması vs..vs.. çok karışık kafam belki nankörlük ediyorum belki de haklıyım ama yanlış yapıyorsam Allah beni affetsin!!!!! :papatya:

Değerli arkadaşım, kafanızdaki soruların yanıtlarını aramaya başlamak sizi doğruya götürecektir mutlaka. Bunu için anladığınız dilde Tanrı’yla konuşun ve doğru yolu size göstermesi için dua edin. Ben her gün göklerdeki babamla anladığım dilde konuşuyor ve dertleşiyorum. Ve inanın hiçbir şey bu kadar çok rahatlamamı sağlamıyor.

İncil’deki kadın erkek ilişkisi kavramına gelince, ilk okuduğumda beni gerçekten çok etkileyen bir paragrafı paylaşmak istiyorum:

Karı-koca ilişkileri
    Ey kadınlar, Rab’be bağımlı olduğunuz gibi, kocalarınıza bağımlı olun.

Çünkü Mesih bedenin kurtarıcısı olarak inanlılar topluluğunun başı olduğu gibi, erkek de kadının başıdır.

İnanlılar topluluğu Mesih’e bağımlı olduğu gibi, kadınlar da her durumda kocalarına bağımlı olsunlar.

Ey kocalar, Mesih inanlılar topluluğunu nasıl sevip onun uğruna kendini feda ettiyse, siz de karılarınızı öyle sevin.

Mesih, inanlılar topluluğunu suyla yıkayıp Tanrısal sözle temizleyerek kutsal kılmak için kendini feda etti.

Öyle ki, inanlılar topluluğunu, üzerinde leke, buruşukluk ya da buna benzer bir şey bulunmadan, görkemli bir biçimde kutsal ve kusursuz olarak kendine sunabilsin.

Aynı şekilde, kocalar da karılarını kendi bedenleri gibi sevmelidir. Karısını seven kendini sever.

Hiç kimse hiçbir zaman kendi bedeninden nefret etmemiştir. Tersine, onu besler ve kayırır, tıpkı Mesih’in inanlılar topluluğunu besleyip kayırdığı gibi.

Çünkü biz O’nun bedeninin üyeleriyiz.

Bunun için adam annesini babasını bırakacak, karısına bağlanacak ve ikisi tek bir beden olacaklar.»

Bu sır büyüktür; ve ben bunu Mesih ve inanlılar topluluğuyla ilgili olarak söylüyorum.

Bununla birlikte, her biriniz karısını kendisi gibi sevsin. Kadın da kocasına saygı göstersin.

Tanrı yüreğinize dokunup size huzur versin.

Anonim
    Pasif

@aylin 7285 wrote:

Değerli arkadaşım, kafanızdaki soruların yanıtlarını aramaya başlamak sizi doğruya götürecektir mutlaka. Bunu için anladığınız dilde Tanrı’yla konuşun ve doğru yolu size göstermesi için dua edin. Ben her gün göklerdeki babamla anladığım dilde konuşuyor ve dertleşiyorum. Ve inanın hiçbir şey bu kadar çok rahatlamamı sağlamıyor.

İncil’deki kadın erkek ilişkisi kavramına gelince, ilk okuduğumda beni gerçekten çok etkileyen bir paragrafı paylaşmak istiyorum:

Karı-koca ilişkileri
    Ey kadınlar, Rab’be bağımlı olduğunuz gibi, kocalarınıza bağımlı olun.

Çünkü Mesih bedenin kurtarıcısı olarak inanlılar topluluğunun başı olduğu gibi, erkek de kadının başıdır.

İnanlılar topluluğu Mesih’e bağımlı olduğu gibi, kadınlar da her durumda kocalarına bağımlı olsunlar.

Ey kocalar, Mesih inanlılar topluluğunu nasıl sevip onun uğruna kendini feda ettiyse, siz de karılarınızı öyle sevin.

Mesih, inanlılar topluluğunu suyla yıkayıp Tanrısal sözle temizleyerek kutsal kılmak için kendini feda etti.

Öyle ki, inanlılar topluluğunu, üzerinde leke, buruşukluk ya da buna benzer bir şey bulunmadan, görkemli bir biçimde kutsal ve kusursuz olarak kendine sunabilsin.

Aynı şekilde, kocalar da karılarını kendi bedenleri gibi sevmelidir. Karısını seven kendini sever.

Hiç kimse hiçbir zaman kendi bedeninden nefret etmemiştir. Tersine, onu besler ve kayırır, tıpkı Mesih’in inanlılar topluluğunu besleyip kayırdığı gibi.

Çünkü biz O’nun bedeninin üyeleriyiz.

Bunun için adam annesini babasını bırakacak, karısına bağlanacak ve ikisi tek bir beden olacaklar.»

Bu sır büyüktür; ve ben bunu Mesih ve inanlılar topluluğuyla ilgili olarak söylüyorum.

Bununla birlikte, her biriniz karısını kendisi gibi sevsin. Kadın da kocasına saygı göstersin.

Tanrı yüreğinize dokunup size huzur versin.

Sevgili Aylin
    Paylaşımlarınız la sizi yeniden aramızda görmek ne güzel.
    Bu satırlarıy sa, sadece sizin paylaşımınız ön plana çıksın ve izmirli gizemin gereksiz yorumu geri planda kalsın amacıyla paymış durumdayım.
    Bu konuda seçici olmak MODÜLATÖR kardeşlere düşmektedir.
    Onların AYIK VE UYANIK olması dilegiyle.

Rab sizi bereketlesin.

Anonim
    Pasif
    abdulKadir;8668 wrote:
    Benzer dertten muzdarip olan arkadaşlar, bu kelimelerden neden gocunuyorsunuz anlaşılır gibi değil. Bu ve bunun gibi yüzlerce yabancı (arapça, farsça, ingilizce, hırvatça…) kelime ve deyim yok mu türkçe de?
    Hangi birini kaldırıp atacaksınız dilinizden. Haydi inatla siz kaldırmayı başardınız diyelim (çok zor ama) peki Arap hristiyanlar ne yapsın? Onların bütün konuşmaları kur’an dili. Tanrı’yı da sadece Allah kelimesi karşıladığı için bunu kullanıyorlar.
    Yüce yaratıcımızı, isimlerden soyutlayıp sıfatlarıyla akledersek bu çelişkilerimizden kurtuluruz belki. İşte o zaman, ”bu tür sınırlandırmaların hiç önemi yok, ha Allah demişiz, ha Tanrı, ha God demişiz ha Yehova” deriz belki.
    (Mantığa bakar mısınız? ”Allah Allah” demek kötü, ”hayret bişi” demek ondan daha iyiymiş. Bunu kastetmediniz umarım, yanlış anlamış olmayı ümid ediyorum.)

Allah’a ısmarladık

Esenlikler,

Sizi kırmak gibi bir niyetim yok.Ama şunları söylemem gerekiyor:
    -Hristiyanlar sizin gibi düşünmek zorunda değil
    -Hristiyanlar sizin gibi konuşmak zorunda değil
    -Hristiyanlar sizin gibi anlamak zorunda değil

Rabbimiz YHVH’ye allah sözcüğünün kullanılmasının ben de yanlış olduğunu düşünüyorum. “Allah” bizim için hiçbir şey ifade etmiyor; Rabbimize “Allah” sözcüğünü yakıştırmıyoruz. Tekrar söylüyorum: Bunları sizi kırmak için yazmıyorum. Ama biz sizin düşüncelerinize saygı gösteriyorsak, siz de bizim düşüncelerimize saygı göstermelisiniz.

İsrailliler`e de ki, `Beni size atalarınızın Tanrısı, İbrahim`in Tanrısı, İshak`ın Tanrısı ve Yakup`un Tanrısı RAB (YHVH) gönderdi.` Sonsuza dek adım bu olacak. Kuşaklar boyunca böyle anılacağım. (Mısır’dan Çıkış 3:15)

Sizinle bu tür gereksiz tartışmalara girmeyeceğimi bir daha söylemek istiyorum..Tekrar söylüyorum: Bırakın da biz karar verelim Rabbimizi nasıl çağıracağımız konusunda. Esenlikle kalın.

Anonim
    Pasif

Selamlar,
    Kırmak gibi bir niyetiniz yok ama kırdınız, ne olacak şimdi?? :)

Şaka bir yana, benim söylemediğim şeyleri bana maletmeyin lütfen. Hristiyanlığı ve hristiyanları tanımaya çalışıyorum. Yukardaki düşüncelere sahip hristiyanların olduğunu görünce tuhafıma gitti ve ben de doğru bildiklerimi yazmak istedim. Forumların işleyişi bu olsa gerek.

Kusura bakmayın ama bu inancın hristiyanlıkla ilgisi yok. Bunlar aşırı tutuculuğun göstergeleri. Ve bu tutuculuğu sadece hristiyanlar göstermiyor. Ulusalcılar, laikler, dinsizler ve islami değerlere karşı olan her kesim bu tutum içinde.
    Nedir bu tutum?
    ”Arap kökenli bütün kelimeleri atalım.”
    Buyrun atın.
    Dediğiniz gibi nasıl konuşacağınıza siz karar verirsiniz.
    Ama şunu unutuyorsunuz.
    Bir toplumu toplum yapan unsurların başında konuşulan ortak dil gelir. Dindar toplumlarda dilin dini içeriklerden soyutlnması mümkün görünmemektedir. Onun için türkçeye kur’an dili arapçadan birçok kelime girmiş ve adeta türkçeleşmiştir. Bu kelimeler kur’ani kelimeler olmaktan çıkmış türk ulusunun dili haline gelmiştir. Bunları değiştirmeye veya kaldırmaya kalkarsanız bu dili konuşan çoğunluğa yabancı kalmış olursunuz. Ortadaki durum da budur zaten.
    Yapılan yeni incil tercümelerini hristiyan kökenli olmayanların anlamaları çok zor. Çünkü birçok uyduruk kelime mevcut.
    Bakın bir Ali Bey’in kutsal kitap çevirisine, bir Lütuf yayıncılığın İncil çevirisine. Ne kadar da bizden, ne kadar da anlaşılır.
    Allah kelimesini reddederken şaman türklerinin tengrisinden gelen Tanrı’yı tercih etmenin çelişkisini dile getirmeyeceğim. Çünkü onların tengrisi de günümüzde tanrılardan bir tanrı olan göktanrısı olarak değil, Yüce Yaratıcı manasında kullanılıyor artık.
    Bugün, birçok müslüman ”Tanrı misafiri” deyimi yerine ”Allah misafiri” deyimini kullanmaz. Yakışmaz çünkü.
    Ama illaki arapçadan temizlenmiş arı bir hristiyan türkçesi kullanmak isteyenler öncelikle RAB kelimesini atmalılar. Dua kelimesini ve buna benzer bilumum dini kavramları da…

Kolay gelsin.

Anonim
    Pasif

@abdulKadir 8681 wrote:

Selamlar,
    Kırmak gibi bir niyetiniz yok ama kırdınız, ne olacak şimdi?? :)

Şaka bir yana, benim söylemediğim şeyleri bana maletmeyin lütfen. Hristiyanlığı ve hristiyanları tanımaya çalışıyorum. Yukardaki düşüncelere sahip hristiyanların olduğunu görünce tuhafıma gitti ve ben de doğru bildiklerimi yazmak istedim. Forumların işleyişi bu olsa gerek.

Kusura bakmayın ama bu inancın hristiyanlıkla ilgisi yok. Bunlar aşırı tutuculuğun göstergeleri. Ve bu tutuculuğu sadece hristiyanlar göstermiyor. Ulusalcılar, laikler, dinsizler ve islami değerlere karşı olan her kesim bu tutum içinde.
    Nedir bu tutum?
    ”Arap kökenli bütün kelimeleri atalım.”
    Buyrun atın.
    Dediğiniz gibi nasıl konuşacağınıza siz karar verirsiniz.
    Ama şunu unutuyorsunuz.
    Bir toplumu toplum yapan unsurların başında konuşulan ortak dil gelir. Dindar toplumlarda dilin dini içeriklerden soyutlnması mümkün görünmemektedir. Onun için türkçeye kur’an dili arapçadan birçok kelime girmiş ve adeta türkçeleşmiştir. Bu kelimeler kur’ani kelimeler olmaktan çıkmış türk ulusunun dili haline gelmiştir. Bunları değiştirmeye veya kaldırmaya kalkarsanız bu dili konuşan çoğunluğa yabancı kalmış olursunuz. Ortadaki durum da budur zaten.
    Yapılan yeni incil tercümelerini hristiyan kökenli olmayanların anlamaları çok zor. Çünkü birçok uyduruk kelime mevcut.
    Bakın bir Ali Bey’in kutsal kitap çevirisine, bir Lütuf yayıncılığın İncil çevirisine. Ne kadar da bizden, ne kadar da anlaşılır.
    Allah kelimesini reddederken şaman türklerinin tengrisinden gelen Tanrı’yı tercih etmenin çelişkisini dile getirmeyeceğim. Çünkü onların tengrisi de günümüzde tanrılardan bir tanrı olan göktanrısı olarak değil, Yüce Yaratıcı manasında kullanılıyor artık.
    Bugün, birçok müslüman ”Tanrı misafiri” deyimi yerine ”Allah misafiri” deyimini kullanmaz. Yakışmaz çünkü.
    Ama illaki arapçadan temizlenmiş arı bir hristiyan türkçesi kullanmak isteyenler öncelikle RAB kelimesini atmalılar. Dua kelimesini ve buna benzer bilumum dini kavramları da…

Kolay gelsin.

Bu gereksiz tartışmaya girmeyeceğimi söylemiştim..allah kelimesini neden tercih etmediğimi,Tanrı kelimesiyle arasında ne fark olduğunu,Tanrı kelimesinin ne anlama geldiğini,YHVH’nin ne anlama geldiğini en az benim kadar iyi biliyorsunuz.Lütfen kelime oyunu yapmayalım.

İnsanlara sıcak olsun diye,yaşadığımız toplum,ülke,baskı vb sebeplerden dolayı Kutsal Kitap’dan taviz veremeyiz.Bizim için hayatımıza yön veren rabbimizin sözleridir..Tekrar söylüyorum sizi kırmamak için sözcüklerimi sınırlıyorum.Allah vb şeyler hakkında yazmak,sizinle tartışmak istemiyorum.

RABBİMİZ allah (cc) değildir..Herşeye gücü yeten YHVH’dir..Bir not daha:İslamın allahı ve bizim Rabbimiz aynı Tanrı’lar değildir..Bizim rabbimiz kutsal kitapta kendini açıklayan.Üçlübirlik içindeki tek Tanrı’dır..Esen kalın

Anonim
    Pasif

Hani çok bilindik bir salyangoz satma hikayesi vardır ya! Şimdi bizde bu hikayeye benzer bir satış senaryosu yazalım……

Bir gün zatı muhteremin biri Hristiyan mahallesine girmiş ve usul usul bağırmaya başlamış….

“-Taze kesilmiş kurbanlıklardan ayrılmış tatlı etlerim vaaarr! Yok mu almak isteyeeenn?’ diye bağırıyormuş. O sırada bir evin kapısını çalmış ve evdeki Hristiyan’a sormuş…fakat Hristiyan:

‘-Hayır teşekkür ederim almayacağım çünkü biz başka ilahlara sunulan kurbanların etlerini yemiyoruz’ demiş….

Bunun üzerine zatı muhterem ikinci evin kapısını çalmış…..amaaaa oradan çıkan Hristiyan da demiş kiii

‘- Aslında RAB’bin adına şükürederek herşeyi yiyebiliriz, çünkü iman ettiğimiz YHVH kötü olanı iyiye çevirme gücüne sahiptir ve yine çünkü TEK YARATICI VE TEK İLAH OLAN YHVH,O’nun adıyla herşeye yaklaşabileceğimizi söyler….fakat bu bir başkasının sürçmesine sebep olabilir, almayacağım”.

Üçüncü kapı…….dördüncü kapı…cevap aynı…..
    bu sırada zatı muhtereme pencerelerden bir kaç soru sorulur veee zatı muhterem heyecanlanır..

‘- Evet sanırım alıcı buldum’ der fakat penceredekilerin söylediklerine kulak kesilince donakalır…… çünkü onlar diyorlardır kiii:

– Zatı muhterem beyefendi, burada gereksiz yere oyalanıyorsunuz çünkü bekledikçe etleriniz kokmaya başlıyor. Malum böyle havalara dayanacak kadar uzun ömürlü değiller…..hem etleriniz bozuluyor hemde kazancınız yok….İyisi mi onları kendi evinizde dolabınızda saklayın ve kendi komşularınızla paylaşın.”

Zatı muhterem beyefendi ilk başta ayak diremiş gitmemek için…… ‘Benim etlerim kokmaz!’ demişse de nihayetinde o da burnuna gelen kokulardan anlamak zorunda kalmış MAHALLESİNE GİRDİĞİ HRİSTİYANLARIN DOĞRU SÖYLEDİĞİNİ!!!

İmanda öz ağabeyim Peygamber Süleyman RAB’bimiz YHVH’nin sözlerini şöyle aktarmış….

ÇOK TASA KÖTÜ DÜŞ,
    ÇOK SÖZ AKILSIZLIK DOĞURUR!

Ve imanda öz ağabeyim Pavlus 1.Korintliler mektubunda şöyle aktarmış….

ÇARMIHLA İLGİLİ BİLDİRİ MAHVA GİDENLER İÇİN SAÇMALIK, BİZ KURTULMAKTA OLANLAR İÇİNSE TANRI GÜCÜDÜR. HALELUYA

YOL TEK
    KAPI TEK
    KURTULUŞ TEKTİR.
    RAB İSA
    HALLELUYA

Anonim
    Pasif

Sevgili Ammar,

“sizler günahlarınızdan arınmak için papaza para karşılığı suçlarınızı anlatıyorsunuz.ne kadar saçma değil mi”

demişsin…
    Öyle yada böyle günahları itiraf etmek bir erdem.
    Peki islamiyette günahlar itiraf ediliyor mu,yoksa tam tersi inkar mı ediliyor?
    Hani Allah kalplere bakar,biliyorsun,Allah’tan saklamadığımız şeyi kuldan niye saklayalım?

Anonim
    Pasif

bu benim ilk ileti paylaşmam sizlerler en güzel şey nedir diye düşünür oldum aradığım cevabı mesihte buldum ve bir şiir yazdım:

Beni sevginle dolduran,Zor günlerimde yanımda olan,Günehlerımı bağışlayan,Sensin ya rab…
    Övgülerim,dualarım sana,Ben günahın kölesiyken,Doğruluk mahkumu yapan,Sensin ya rab…
    küçük bi iki kıtasını yazdım ben rab’bi çok sevıyorum ve rab’de herkezı cok sevıyorum ben bana zulm edenleride seviyorum sevgimi isa’dan alıyorum şifa ve huzur buluyorum şeytanın egemen oldugu bu dünyada yalnızca sevgıye dogruluga susuyorum ya rab ben seni çok sevıyorum……

Anonim
    Pasif

Sevgili beto perez kardeşim.

Formumuza hoşgeldiniz.
    Rab’de bereketli zamanlar geçirmeniz dileğimdir.
    Sevgi dolu yazınız beni sevince boğdu.
    Yu.7: 38 Kutsal Yazı’da dendiği gibi, bana iman edenin ‘içinden diri su ırmakları
    akacaktır.'”
    Sizin yüreğinizdede akan diri su pınarlarıyla karşılaşmak,
    Rabden almış olduğunuz sevgiyi, sevgiyle uzatmak,
    Sunmak.. paylaşmak… vermek… dolu dolu bir yaşam sürmek ne güzel.
    Şiirler yazmak, paylaşımlarda bulunmak, alınanı aktarmak,
    Öğretileni öğretmek, yaşanılanı duyurmak,
    Gördüğünü göstermek, duyduğunu iletmek….
    Diri su pınarı olamak değildirde nedir?

Rab sizi bereketlesin ve meshetsin kardeşim.
    Yüreğinizdeki o diri su pınarları asla dinmesin.

Sevgiyleee

Anonim
    Pasif

-Hristiyanlar sizin gibi anlamak zorunda değil..
    böyle yazmışsın…aslında haklısın bi bakıma herkes istediği gibi düşünmekte konuşmakta ve anlamakta hürdür…aslında neden tartışıyosunuz bu gibi konuları anlam veremiyorum..siz sizi yaradana Allah kelimesini yakıştırmıyorsanız kullanmayacaksınız elbet….Rabbimiz YHVH’ye allah sözcüğünün kullanılmasının ben de yanlış olduğunu düşünüyorum demişsin…burdada kendi çemberinde haklı olablirsin…bende sizin dilinize ALLAH KELİMESİNİ YAKIŞTIRMIYORUM..SİZCE BEN BU SÖYLEDİĞİMDE HAKSIZMIYIM
    OZAMAN SİZ RABBİNİZE Allah demeyin….demeyin ki sizin dilinize bizim için çok kıymetli herşeyden yüce bu kelime girmesin

Anonim
    Pasif

Niçin isimlendirmelere bu kadar çok takılıyoruz ki.Bunu anlamakta zorlanıyorum gerçekten.Herkes neye inanıyorsa inandıklarını o şekilde telaffuz etmeli bence.Örneğin bizler “Allah ” kelimesini seviyoruz anlamını bu kelimede bulduğuna inanıyoruz o zaman bunu kullanalım.Sizler YHVH kelimesini,Tanrı kelimesini kullanın.Bence bunu da bir sorun haline getirmeyelim.
    Çünkü şu yaşadığımız dünya üzerinde bana göre bu gibi konulardan çok daha büyük sorunlar var.İnsanoğlu bu sorunları aşabilmek için optimum düzeyde birliktelik sağlamalı,asgari müştereklerde buluşabilmeyi başarmalı.Yoksa bu ayrılıklar gittikçe derinleşir ve o noktada inanın ne bizim inandıklarımız bizi nede sizin inandıklarınız sizi kurtarmaz veya kurtaramaz.
    Bence artık savaş,ayrılık elçisi olmayı bir kenara bırakalım kötü olayların üzerine gidelim iyilikleri de destekleyelim.Çünkü iyilik ve kötülüğün genel nitelikleri ve parametreleri evrensel olarak bellidir sonuçta.
    Sağlıcakla kalın.

Anonim
    Pasif

mucizehal;11671 wrote:
    mucizehal;11671 wrote:
    -Hristiyanlar sizin gibi anlamak zorunda değil..
    böyle yazmışsın…aslında haklısın bi bakıma herkes istediği gibi düşünmekte konuşmakta ve anlamakta hürdür…aslında neden tartışıyosunuz bu gibi konuları anlam veremiyorum..siz sizi yaradana Allah kelimesini yakıştırmıyorsanız kullanmayacaksınız elbet….Rabbimiz YHVH’ye allah sözcüğünün kullanılmasının ben de yanlış olduğunu düşünüyorum demişsin…burdada kendi çemberinde haklı olablirsin…bende sizin dilinize ALLAH KELİMESİNİ YAKIŞTIRMIYORUM..SİZCE BEN BU SÖYLEDİĞİMDE HAKSIZMIYIM
    OZAMAN SİZ RABBİNİZE Allah demeyin….demeyin ki sizin dilinize bizim için çok kıymetli herşeyden yüce bu kelime girmesin

Çok detaylı bir konu ve açıkçası bu konuda fikir beyan edipte “kesinlikle bu böyledir” diyemiyorum. Çünkü bu konuda bilgimi yeterli bulamıyorum. Eğer bu konuda bilgili bir kişi varsa ve beni aydınlatırsa gerçekten teşekkür borçlu olurum.

Ama yazınıza (ya da diğer müslüman arkadaşların yazısına) eleştiri getirmek istiyorum. Arapça diyorsunuz… Bizim Allah kelimemiz diyorsunuz… Arapça kelimelerin sözlüğümüzden atıldığı zaman birbirimizi anlayamıyacağımızı savunuyorsunuz ve bir nevi Arapça ile gurur duyuyorsunuz… GARİPSİYORUM! Acaba Arapça’nın ya da diğer dillerin çıkış sebebini biliyor musunuz? Dünyadaki farklı diller insanların büyük bir günahından dolayı ortaya çıkmıştır. Lütfen Babil Kulesi olayını, Yaratılış bölümünden, okuyun ve farklı dillerin neden dünya da var oluduğunu oradan öğrenin. Eğer okursanız inanıyorum ki “Arapça Arapça” diyemezsiniz ve dünyadaki farklı dillerin aslında insanların günahlarından dolayı meydana çıktığının bilincine varıp Arapça’da dahil başka herhangi bir dili övüp yüceltemezsiniz.

Gelelim konumuza… Allah mı? Tanrı mı? YHWH mi?

Hristiyanlar “Allah” kelimesini telafuz etmek istemiyorlar çünkü Allah kelimesinin putperest inançtan (ay tanrı dan) türediğini biliyorlar.

“Tanrı” kelimesinin geçmişini ele alırsak da “Allah” kelimesinin geçmişinden pek de aydınlık bir tarihe sahip değildir.

Dolayısıyla, mantıken, hem “Allah” hem de “Tanrı” kelimelerinin kullanılmasına karşıyım.

Gelelim “YHWH”ye… Bu konuda açıkçası bilgisizim ve dolayısıyla YHWH kelimesi de kullanılmalıdır diyip bir hataya düşmekte istemiyorum. Evet, “YHWH” kelimesi Eski Antlaşmada yaklaşık 7000 kez geçmektedir ama Yeni Antlaşmada yani İncil’de “YHWH” kelimesi BİR KEZ BİLE GEÇMEMEKTEDİR. Hal böyle olunca da “YHWH” kelimesinin kullanımı doğrudur diyemiyorum. Ayrıca şu an yehova şahitlerinin sapkın inanışına ve onların kutsal kitap çevirilerine baktığımda ise, kendilerini haklı çıkartmak adına yehova kelimesini Yeni Antlaşmaya sonradan uydurduklarını ve böylece kendi sapkın inanışlarının propakandasını yaptıklarını görüyorum. Dolayısıyla bir Hristiyan olarak, “YHWH” kelimesini telafuz edip de bu tarz sapkın inanışlara destek vermekte istemiyorum.

Peki böyle bir durumda hangi kelimeyi kullanacaz? İşte bunu bende bilemiyorum… Ama bildiğim bir şey var, Adem’le birlikte hepimiz bir günaha düştük. Günah içinde doğduk, günah içinde yaşıyoruz ve günah içinde öleceğiz. Bu farklı kelimelerde (yani farklı dillerde) hep günahlarımızdan ötürü türediler (Babil Kulesi olayı). Günahlı bir şekilde, günahlı anne ve babalarımızdan miras aldığımız hayatımızda günahlı kelimeleri kullanıyoruz. Sanırım tüm olan biten de bu.

Tüm bunlara rağmen, bursali68 kardeşimin yazdıklarına katılmamak elde değil. Ben bir HRİSTİYAN OLARAK, “Allah” kelimesiyle de, “Tanrı” kelimesiyle de ya da “YHWH” kelimesiyle de aynı şeyi kast ediyorum. Dolayısıyla bu noktada kelimelere çok takılmamak gerekir.

Bir Hristiyan olarak, “Allah” kelimesiyle müslümanların inanmış olduğu Yaratan’ı kast ediyorsam, evet burada büyük bir sorun var demektir. Ama eğer bir Hristiyan olarak “Allah” kelimesiyle, Üçlü Birlik doğasına sahip Yaratıcıdan bahsediyorsam, BENCE burada bir sorun yoktur.

15 yazı görüntüleniyor - 16 ile 30 arası (toplam 36)
  • ‘Kurandan Kelimeler’ konusu yeni yanıtlara kapalı.