Kuran ve Kutsal kitap

• Bu konu 9 izleyen ve 26 yanıt içeriyor.
12 yazı görüntüleniyor - 16 ile 27 arası (toplam 27)
  • Yazar
    Yazılar
    Anonim
    Pasif

@Saba 19181 wrote:

Arkadaşım ayetleri nekadar güzel yazmışsın…
    Ama manalarını anlayamamışsın…
    Sen İşine Geldiği Gibi anlamaya çalışıyorsun…
    İstediğin Gibide Anlayabilirsin…
    Ama Şunu Unutma!
    Ben Müslüman Olarak Hz.İsa yı Seviyorum ve İnanıyorum…
    Ama Şunuda Kabulleniorum Hz.İSA(A.S) Allahın Kulu ve Elçisidir…
    Hakkın vaad ettiğin günler gelecektir…
    O Gün Allah Seni Korusun Arkadaşım…
    İnş Bu Yaptığın Kendince Kişisel Görüş Süsü Verdiğin Yazılarından Hesaba Çekilmezsin…

Saygılar…

Sayın Morc,
    Yazınızı 1 Gün önce yazmışsınız,yeni farkettim.
    Neden anlamamakta direniyorsunuz.Bakın ben paylaşımdaki Ayet’leri
    uydurmadım,nerden yazdım senin inandığın, Kuran’dan yazdım.

Maide,Al-İmran,Vakia,Yasin,Duhan,Bakara Surelerinde bunlar yazılımı değilmi..?yazılı o halde niye direniyorsunuz ki..niye karşı geliyorsunuz.

Anlamlarını, anlamadığımı söylüyorsunuz.Anlamını bilmediğim, anlamadığım bir paylaşımı niye yapayımki,ve buraya neden yazayımki?

Merak etmeyin Sayın Morc.anlamlarını çok iyi biliyorum.Ne yazık ki siz sanıyorum ,bunların ne anlatmak istediğini, siz anlamamışsınız.

İşime geldiği gibi de anlamıyorum.Kendinizi kandırmayın.,biraz gerçekci olun.
    Yazık,gören gözlerinize ramen siz bence RUHSAL kör’sunuz.Var olanı kabul etmemeye devam edin.Ödülünüz Cennet’teki cam göbekli huriler olabilir.

Allah, yani senin inandığın Allah’ın ile ,benim inandığım TANRIM arasında çokkk fark var.

Benim TANRIM zaten beni koruyor.merak etmeyin,bunu anlamak için yargı gün’ünü beklememe ve ikna olmama gerek yok.Bizi İnandiğimiz TANRI’miz hep bizimle ve diri yaşayan bir TANRI.

Hristiyan Erkek Kardeşlerimize de Huri’ler,Cam göbekli bakire kızlar,Seks vaat etmiyor.sevgili Morc.

Bana İman eder,günah işlemezseniz.Cennet’te sizinle beraber olacagım.diyor.Sizin için ışık,çıra olacagım diyor.Size esenlik bırakıyorum diyor.sizle beraberim diyor,yüreğiniz sıkılmasın diyor.korkmayın diyor.Dünyada sıkıntınız olacak ama,cesur olun ben dünyayı yendim,ve her an sizinle birlikteyim diyor.

İşte bizim TANRI’mız Erkek Kardeşlerimize bunları diyor.Bizim İnandığımız Kutsal Kıtapta ne yazık ki Erkeklere Huri’ler vaat edilmiyor.Bizim İnanlı Hristiyan erkek kardeşlerimiz ÇÖL MANTİĞİ ile düşünmüyorlar.

Cennet’te vaat ettikleri Hayal değil,Mantıklı her insanın kabul edeceği gerçeklerdir.

Benim İnandığım RAB’bim İSA MESİH,Senin Allahın gibi değil merak etme,sayın Morc,Biz yargılanmaktan da korkmuyoruz.Çünkü bize Korku veren bir Tanrıya sahip değiliz.

Siz Korkularınızla ,korkmaya ve inanmaya devam edin.

Öncelikle ben size uyduruyorsunuz demedim…
    Sadece Sureyi bir bütün olarak alıp yorumlamalısınız dedim…
    Tek Tek Aldığınız Ayetlerden yorum yapıp kötü bişet çıkarmaya çalışıyorsunuz.Halbuki Sureyi bir bütün olarak incelemekte fayda var çünkü ayetler birbirini tamamlayıcı olabilir ve içerik tam manasıyla ortaya çıkmış olur ozaman…Ama siz yinede istediğiniz gibi anlamakta özgürsünüz çünkü herkezin kendi iradesi ve aklı mevcut.

Ben yeterince gerçekçi olduğumu düşünüyorum sizin müslümanları küçümsediğiniz gibi ben sizleri küçümsemiyorum…

Madem sizin inancınızda dünya Hz.İSA dünyayı yenmiş peki neden herkez hristiyan değil?Bakın yeryüzü her insan için sınanma alanıdır.Her kul yaradıldıktan sonra yaşayarak sınanır sizlerde bizlerde.Ve Yaradan Allah her kulunun yanındadır.Biz müslümanlar isteklerimizi dua Yoluyla Allah’a iletiriz.O bilir Görür İşitir.Sizdede Böyle Ama Allah kısmı Sizde Hz.İSA.

”Benim İnandığım RAB’bim İSA MESİH,Senin Allahın gibi değil merak etme,sayın Morc,Biz yargılanmaktan da korkmuyoruz.Çünkü bize Korku veren bir Tanrıya sahip değiliz.” Bu gerçekten saygısızlık.Neden dersen ben sizin inancınıza hiçbir suretle tek laf etmiyorum ve kıyaslama yapmıyorum.Hz.İSA sizlere sevgiyi hoşgörüyü saygıyı emretmedimi?Bu yaklaşımlar neden?

Beni Yaradan ALLAH’a Yemin Olsunki Ben Ondan Başka Hiçbirşeyden Korkmam.O herşeyi bilen işiten kalplerin içini görendir.

Saygılarımla…

Anonim
    Pasif

Sayın Morc;

“Öncelikle ben size uyduruyorsunuz demedim…
    Sadece Sureyi bir bütün olarak alıp yorumlamalısınız dedim…
    Tek Tek Aldığınız Ayetlerden yorum yapıp kötü bişet çıkarmaya çalışıyorsunuz.Halbuki Sureyi bir bütün olarak incelemekte fayda var çünkü ayetler birbirini tamamlayıcı olabilir ve içerik tam manasıyla ortaya çıkmış olur ozaman…Ama siz yinede istediğiniz gibi anlamakta özgürsünüz çünkü herkezin kendi iradesi ve aklı mevcut.”

Demişsiniz.

—“Uydurmadım” Kelimesini kullanmaktaki Amacım,yazdığınım Sure’lerin Kuran’dan alınmış Sure’ler olduğunu belirtmek içindi.Ben, sizi bu Konuda suçlamadım Sayın Morc.öncelikle bunu belirteyim.

—-Tek tek Ayetler alıp yorum yapıyorsun diyorsun.
    TANRI aşkına şimdi yazacagım Sure’ler için Sure’nın tamamını almama gerek varmı.Zaten apacık ne dediği belli .Gelen Ayetler Sure’yı tamamlasada ne ifade edebilirki.Anlatılan net ve anlaşılırdır.Ben değil Sayın Morc bunu 7, Yaşında birine okuyun o bile anlar.
    Mesela hangi Ayetler..?

“Ey Muhammet Allah’ın nimet ve senin de nimetlendirdiğin kimseye Eşini bırakma Allah’tansakın diyor.Allah’ın açığa vuracağı şeyi içinde saklıyordun.İnsanlardan çekiniyordun;Oysa Allah’tan çekinmen daha uygundu..Sonunda Zeyt eşiyle ilişkisini kestiğinde onu seninle evlendirdik.,ki evlatları eşleri ile ilğilerini kestiklerinde onlarla evlenme konusunda müminlerin bir sorumluluk olmadığı bilinsin.”
    Ahzap Sure’si 37 Ayet

Şimdi, Sayın Morc;

Bu Ayette Anlatılan belli .Evlatlığının karısı ile evlenmesi için,(çünkü Peyganber evlatlığının karısına gönül vermişti.)Allah ayet indirmiş, Öyle değilmi.Bu ayet’in ne dediği belli,ne anlattığı belli,şimdi Sure’nın tamamını alsam ne olur almasam ne İfade edebilirki..!Sure’yi bir bütün incelesem ne olur İncelemesem ne olur.

Başka Örnekler;

” Babalarınızın evlendikleri,kadınlarla evlenmeyin,geçmişte olanlar artık geçmiştir.,çünkü bu bir fuhuş ve iğrenç bir şeydi,ne kötü yoldu.”
    Nisa Sure’si 22 Ayet.

Evet bu Sure’de babalarınızın eşleri ile evlenmeyin diyor.
    Ve Ayet devam eder;

“Sizlere analarınız kızlarınız kızkardeşleriniz, halalarınız,teyzeleriniz,kardeşlerinizin kızları,kızkardeşlerinizin kızları ,sizi emziren süt anneleriniz,süt kardeşleriniz,karılarınızın anneleri,kendileri ile gerdeğe girdiğiniz kadınlarınızın üvey kızlarınız onlarla gerdeğe girmemişseniz,size bir engel yoktur.
    Nisa Sure’si 23

“Öz oğullarınızın eşleri ve iki kız kardeşi bir arada almak suretiyle evlenmek ,geçmişte olanlar geçmiştir,size haram kılındı.”
    Nisa Sure’si 24

Müminlere haram ve helal kıldığı şeyleri anlatıyor Evlilik konusunda
    Nisa Sure’sini en başından alsak bu neyi değiştirebilirki verilen emir bellidir.

Başka bir Ayet’e Bakalım;

“Ey peyganber Mehirlerini verdiğin eşlerini Allahın sana ganimet olarak verdiği cariyeleri,seninle beraber hicret eden amcanın kızlarını,halalarınınkızlarını,dayının kızlarını,teyzelerinin kızlarını ve peyganber nikahlanmayı dilediği taktirde müminlerden ayrı,sırf SANA mahsus olmak üzere kendisinin mehrini peyganberlere hibe eden mümin kadın almanı helal kılmışızdır.”
    Ahzap Suresi 50 ayet.

bu Ayetin başına bakmamıza gerek varmı Allah’ın emri Peyganber istediği ile evlilik yapar.ama müminler yapamaz.

“Yanlarında nazarları yanlız kendilerine göz dikmiş iri gözlü eşler vardır.”
    Saffat suresı
    “Saklı yumurda gibi benbeyaz eşler.”
    Saffat 49

“Nar memeli her bir yaşıt cariyeler”
    Nebe Suresi

Şimdi tasvir edilmiş, ayrıntı verilmiş bir ayetin Taa başına baksak ne ifade eder ,anlam değişmez,Memeler nar gibidir bu değişmez.vaat edilen bu dur.

Sizi duyar gibiyim..”Sadece Kadınlarla ilğili Ayetler yer vermişsiniz Başka ayetlerde var niye onları yazmadınız.”

Dersiniz şimdi.

Biz bayanları ilğilendiren Sure’ler bizi daha çok ilğilendirir.

Diyorsunuzki;

“Madem sizin inancınızda dünya Hz.İSA dünyayı yenmiş peki neden herkez hristiyan değil?Bakın yeryüzü her insan için sınanma alanıdır.Her kul yaradıldıktan sonra yaşayarak sınanır sizlerde bizlerde.Ve Yaradan Allah her kulunun yanındadır.Biz müslümanlar isteklerimizi dua Yoluyla Allah’a iletiriz.O bilir Görür İşitir.Sizdede Böyle Ama Allah kısmı Sizde Hz.İSA.

Doğru yol, gibi Okumuyan, araştırmayan,bilmeyen,umursamıyan, ,analiz yapmayan,Körü körüne inanan,İçinde bulunduğu karizmatik yapıdan dolayı gerçeği göz ardı eden,Korkan ,Çesaret edemiyen,bulunduğu ortamı kaybedeceğinden korkan benlik ve dünyasal mal mülke bulaşmış paragöz insanlar Hrıstıyan olup İman edemezler.

Bir gerçekte Şu durki Hristiyan olmak Kolay değildir Sadece namaz kıl,oruç tut,zekat ver,fitreni ver Hacca git ,gibi din vecibeler,ini yerine getirme gibi değildir.Hrıstıyanlık Yaşam biçimi MESİHİ yaşamaktır.Buna da herkez Cesaret edemiyor Malesef..Cesaret eden tüm kardeşlerimi RAB İSA MESİH bereketleyip Kayırsın.

Birde en Önemlisi Hristiyanlık için Seçilmiş olmak gerekli,Bizleri kendine ayıran,yüreklerimize Çagrı’sını koyan Kendisini bulmamızı sağlayan TANRI’dır.TANRI’nın seçtiği her insan İMAN eder.bundan kaçamaz.

—-(”Benim İnandığım RAB’bim İSA MESİH,Senin Allahın gibi değil merak etme,sayın Morc,Biz yargılanmaktan da korkmuyoruz.Çünkü bize Korku veren bir Tanrıya sahip değiliz.”)Dedim.

Sizde diyorsunuzki;

Bu gerçekten saygısızlık.Neden dersen ben sizin inancınıza hiçbir suretle tek laf etmiyorum ve kıyaslama yapmıyorum.Hz.İSA sizlere sevgiyi hoşgörüyü saygıyı emretmedimi?Bu yaklaşımlar neden

Sayın Morc,
    Tanrı Aşkına ben İnandığım RAB’ İsa MesiH’in Senin ,inandığın Allah’la benzerliği varmi..
    Biz,sizin İnandığınız Allah’ın değil, başka Tanrı’nın Çoçuklarıyız.Siz de Allah’ınızın Çocuklarısınız.
    Bunu belirtme,niye size ters geldi anlamadım.söylediğiniz saçma,bizim Din’imizde temel taşların en başında SEVGİ gelir.
    İSA MESİH’in tüm, Çocukları höşgörülüdür..Bakın ne kadar Hoşgörülüyüz ki burda karşılıkli paylaşım yapabiliyoruz.

Kutsal Kıtab’ımız derki,

“İşte Kalıcı olan Üç şey vardır.İMAN, Umut,Sevgi.Bunların en üstünüde sevgidir.
    Bakın Kutsal Kıtab’ımızın çok güzel bir Ayet’idir Okuyun,1 Korintliler 13.bölü geçer tamamını oluyun..

Evet bizim İnandığımız RAB’bimizde bizim İçimizi görür en gizli düşüncelerimizden bile haberdardır.

Kutsal Kıtab’ımızda;

“Canla Ruhu ilikle eklemleri birbirinden ayıracak kadar derinlere işler.Yüreğin düşüncelerini,amaçlarını yargılar.”
    İbraniler 4:12

RAB’bim İSA MESİH,size ellerini uzatsın diye Dua edeceğim.
    Esenlikle Kardeş Morc.

Anonim
    Pasif

@Saba 19058 wrote:

Kuran ve Kutsal Kitap

*–Kuran,Allah tarafından,Vahiy yolu ile, gönderilen Son Kıtap olduğunu ve Hristiyan ve Yahudilerin de Kuran’ı TANRI’dan gelen Vahiy olarak kabul edeceklerini ima eder.

*–Hristiyanlar sa Kuran’ı TANRI’dan gelen Vahiy olarak kabul etmezler.
    Çünkü,Kutsal Kıtaptaki en son bölümde bulunan Vahiy de son kitap olduğu belirtilmiş ve Kutsal Kıtap’a eklenti yapilamıyacağı, Ayetlerle belirtilmiştir.
    Kutsal kıtap ayrıca şunu da belirtmiştir:
    “Peyganberlerin ruhları peyganberlerin denetimi altındadir.Çünkü TANRI karışıklık değil,esenlik TANRI’sıdır.
    Eyer kişi,TANRI tarfından gönderilmiş se ,onun söyledikleri ile ,diğer peyganberlerin söylediklerinin uyması gerekir.

*–Kuran, Hz Muhammet en son peyganber olduğunu yazar.

*–Kutsal Kıtap’ta en son peyganber Yahya’dır.Çünkü İSA MESİH’i tanıtan O’dur.İSA MESİH kendisinden sonra,gelecek peyganberlerin sahte peyganber olduğunu Kutsal Kıtap’ta belirtmiştir.
    Galatyalılar 1:6.9 ve Matta 7:15.20

*–Kuran’a göre Allah’ın oğlu yoktur.

*–Kutsal Kıtap’ta İSA MESİH’in TANRI’nın RUH’sal Oğul’u olduğunu belirtir.
    Yuhanna 3:16:18 ve Matta 16:16

*–Kuran İSA MESİH’in sadece bir peyganber ve insan olduğunu öğretir.

*–Kutsal Kıtap’ta İSA MESİH’in hem insan ,hemde TANRI olduğunu yazılıdır.
    Yuhanna 8:51.58 ve 1 Yuhanna 5:20

*–Kuran’da İSA MESİH ‘in öldüğüne ve ölümden dirildiğine işaret etmesine ramen,Müslümanlar İSA MESİH’İN haç’ta ölmediğini ifade ederler.ve İSA MESİH’in semaya yükseltildiğinden bahsedilir.Çarmıh’a gerilmesini kabul etmezler.

*–Kutsal kıtap’ta İSA MESİH’ın, dünya’nın günahları için ,haçta ölmesi ve ölümden dirilmesi,Kutsal Kıtap’ın ana noktasıdır.
    1 Kor 15:1.6 ve yuhanna 19:19.37

*–Kuran’da cennete gitme ,Kurana ve peyganbere İnanma ve iyi işler yaparak kazanılacagı yazılıdır.

*–Kutsal Kıtap’ta Dünya’nın günahları için TANRI’nın kurban Kuzusu olarak öldürülen,İSA MESİH’in ölümüne ve ölümden ,dirilişine inanma İman etme ile Kurtuluşu alabilir.İyi olmak,iyi işler yapma,kişileri kurtarmaz.İSA MASİH’i RAB ve Kurtarıcı olarak ,kabul eden her insan,Ruhsal olarak yeniden doğar,ve Kutsal Ruh’u alır.Yeniden doğmayan hiç kimse Cennete giremez.
    Yuh 3:3:7 ve Galatyalılar 2:16

*İslamiyet’te Kefaret yoktur.

*–Kutsal Kıtap’ta İSA MESİH’in, dünya’nın günahları için, kan kefareti ödediğini yazar.
    Galatyalılar 3:13.14 ve 1 Petrus 1:18.19

*–Kuran İnsanların Kurban kesmelerinin devam etmesi gerektiğini yazar.

*–Kutsal Kıtap’ta İSA MESİH dünya’nın günahları için hayatını verdi ve bu yüzden kurban kesmeye gerek yoktur der.
    İbraniler 10:1.18 ve İşaya 53:4:12

*–İslamda İnsanın doğuştan temiz ve saf olduğu öğretilir.Sadece büyük günahlar için Allah’a hesap verileceği yazılıdır.İnsan günahsız doğar.

*–Kutsal Kıtap’ta İSA MeSİH hariç tüm insanlığın doğuştan günahkar olduğu Günakhın ,küçük yada büyük diye bir görüşe yer olmadığını belirtir.TANRI Kutsaldır.İnsan ise günahkardır.
    Rom 3:23 ve Rom 5:12

*–Kuran Kişisel günahların Oruç tutarak,zekat vererek,ve Kurban keserek azalacağından bahseder.

*–Kutsal Kıtap’ta günahlar sadece İSA Mesih’in kanı vasıtası ile kefaret edilebilinir.
    İbraniler 9:22.29 ve İbran 10:1.18

*–Kuran’da kavga,savaş,baskı kurma,düşmanlara karşı öç almayı teşvik eder.

*–Kutsal Kıtap’ta Hrıstıyanların tüm insanlarla barış içinde yaşamaları emredilmiştir,hatta verilen ayet’lerde, düşmanın sevilmesi ögütlenir.
    İbran 10:30 ve Rom 12:9.21

*–Kuran’da cennet’te seks ve evliliğin olacağını söyler.

*–Kutsal kıtapta cennet’te ne evlilik,ne de seks vardır.
    Luka 2o:27.36 ve Mark 12:18.25

*–İslamda cehenneme, gidenlerin bazıları,daha sonra,oradan çıkabileceklerdir.Suçlu müminler, cezasını çektikten sonra,cennete gidebilirler.

*–Kutsal Kıtap’a göre bir kişi cehenneme girerse sonsuza kadar orada kalacaktır.
    Vahiy 14:9.11 ve Matta 25.46

*–Kuran’da Şeytan’ın Ademe seçde etmeyi reddettiği için düştüğünü söyler Kuran’a göre Şeytanın hilesi zayıftır.

*–Kutsal Kıtap’ta,Şeytan TANRI gibi olmak istediği için düştüğünü söyler.TANRı Meleklerine insan’a ibadet etmelerini emretmemiştir. İnsan ,meleklerden biraz daha,aşagı seviyede yaratılmıştır.Şeytan,bu dünya’nın efendisidir yalancı ve hilekardır.
    Efesliler 2:1.2 / 6:11.12 ve İbran 2:5:9

*–İslamiyette Kadercilik öğretisi vardır.Kaderde kötülük ve iyilik Allah’tan gelir İnancı geçerlidir.

*–Kutsal Kıtap’ta TANRI adaletsiz değildir.Kimsenin mahfolmasını istemez.Kader yerine geçerli olan ,yaratılışta hazırlanmış olan TANRI tasarısıdır.
    2 Petrus 3:9 ve ROM 9:14

*–Kuran’da Kutsal Ruh”Cebrail “olarak adlandırılır.

*–Kutsal Kıtap’ta Kutsal Ruh TANRI’dır.
    1 Kor 3:16 ve Luka 1:35

*–Kuran ,Kutsal Ruh’un varlığını kabul etsede,TANRI’nın Üçlü birliğini reddeder.

*–Kutsal Kıtap TEK BİR TANRI olduğunu,Fakat O’nun Üç ayrı kişilikte göründüğünü ifade eder..BABA,OĞUL,ve KUTSAL RUH.
    Yuh14:16:17 ve Matta 28:19

—-TARİHİ FARLILIKLAR.
    *–Kuran, Nuh’un gemisinin, Cudi dağında olduğunu söyler.

*–Kutsal Kıtap, Nuh’un gemisinin Ağrı dağında, olduğunu açıkça ifade eder.

“..Ve Gemi yedinci ayda,ayın on yedinci gününde Ararat dağları üzerine oturdu.”
    Tekvin 8:4

*–NUH’UN OĞLU BOĞULDUMU.
    *–Kuran Nuh’un oğullarından birisinin tufanda boğulduğunu ifade eder.

*–Kutsal Kıtap Nuh’un Oğulları olan,Sam,Ham ve Yafet’in eşleri ile birlikte,gemiye bindiklerini ve tufandan kurtulduklarını yazar.
    Tekvin 10:1 ve tekvin 8:18

—İBRAHİMİN ,BABASI KİMDİR.
    *–Kuran İbrahimin babasının Azer olduğunu söyler.

*–Kutsal Kıtap İbrah’imin Babasının,Terah olduğunu ifade eder.
    Tekvin 11.26

–MUSA VE SAMİRİ’LER
    *–Kuran Musa zamanında Samiri’lerin çölde Altın ineğe taptıklarını yazar.

*–Kutsal Kıtap’ta Samiri’lerin Şehrinin Musa’nın ölümünden yüzlerce yıl sonra kurulduğu ifade edilir.
    1 Kırallar 16:24

–CALUT ve GİDEON

*–Kuran’a göre Calut Gideon’la savaşmıştır.

*–Kutsal Kıtap’a göre savaşmamıştır.Çünkü,Savaşın tarihi Davut’un yaşadığı yıllara,yani bir kaç yüzyıl sonraya denk geldiğinden Calut,Gideon’la savaşmış olamaz.
    1 Sam 17:45.47

—FİRAVUNUN KARISI

*–Kuran’da Firavunun,karısının,Musa’yı Evlat edindiği yazılıdır.

*–Kutsal Kıtap’ta Musa’nın, Firavunun Kız kardeşinin Evlatlığı olduğu
    yazılıdır.
    Çıkış 2:5:10

–İBRAHİM YAHUDİ DEĞİLMİYDİ..?
    *–Kuran ne yahudilerin ne de Hıstıyanların babası olduğunu ifade etmez.

*–Kutsal Kıtap İbrah’imin Yahudilerin ve Hrıstıyanların babası olduğu yazılıdır.
    Yuh 4:22 ve Rom4:1:25

—İSA HURMA AĞACI ALTINDA Mı DOĞDU..?
    *–Kuranda İSA MESİH çölde bir Hurma ağacının altında doğduğu ifade edilir.

*–Kutsal Kıtap’ta çok açık bir şekilde, İSA MESİH’in ,Beytlehem şehrinde doğduğunu söyler.
    Luka 2:1:16

Esenlikle.

KAYNAK:
    Kutsal Kıtap’la ilğili..Ders,Not’larım.
    Hoca.Daniel Wickwire

bunları karşılaştırdıgımızda incile uymadıgı kuranı kerimin dogru olmadıgı ve hz muhammedin peygamber olarak gönderilmedigi belir bir hristiyan gözüyle balıkdıgında peki öyliyse kuranı kerimi kim yazdı ve hz muhammed kimdi bizim inancımıza göre bunu açıklarsanız sevinirim

Anonim
    Pasif

Sevan 80.

bunları karşılaştırdıgımızda incile uymadıgı kuranı kerimin dogru olmadıgı ve hz muhammedin peygamber olarak gönderilmedigi belir bir hristiyan gözüyle balıkdıgında peki öyliyse kuranı kerimi kim yazdı ve hz muhammed kimdi bizim iinancımıza göre bunu açıklarsanız sevinirim

Daha önce, yaptığım Kuran ve Kutsal Kıtab ile ilğili paylaşımımdan sonra, bana bu soruyu sormuşsunuz.

Öncelikle sizin hangi inanca ait olduğunuzu bilmiyorum.sorunuzda bunu belirtmemişsiniz.

Bana İSA MESİH ve Kutsal Kıtab’la ilğili bir soru yöneltmenizi tercih ederdim.
    Benim İnancıma göre Kuran ve Onun peyganberini Kabul etmiyorum.
    Neden etmiyorum bunu açıklayayım.

*Benim İnandığım, Kutsal Kıtab’ımda Muhammet’in peyganberliği hakkında bir Ayet yoktur.

*Benim İnandığım Kutsal Kıtab’ta gelecek tüm peyganberlerin yahudi olduğunu belirten ayetler vardır.

*Muhammet, İSA MESİH ve tüm peyganberlerin sahip olduğu gelecekten haber yeteneğine sahip değildir.Yani gayb’i bilmediğini Sure’lerde açıkca belirtmiştir.

*Muhammet’te ,İSA MESİH ve diğer peyganberler gibi mücize yapmayı gerçekleştirememiştir.Yunus Sure’sinde ,Ankebut sure’sinde bunu açıkca belirtmiştir.

*Muhammetin, Kuranda verdiği Mesaj İSA MESİH ve diğer peyganberlerin Mesajları ile uyumlu değildir.

*Bütün ve Peyganberler Günah İşlemişlerdir.Buna Muhammet’te dahildir.İSA MESiH’te hiç günah yoktur.

*Kutsal Kıtab’taki TANRI kavramı ile Kuran’daki Allah kavramı Çok farklıdır.

Bizim İnancımızda Son peyganber Yahya peyganberdir.Ve İSA MESİH kendisinden sonra gelecek peyganberlerin sahte peyganberler olacagını açıkca belirtmiştir.

“Bir çok sahte peyganber türeyecek ve bunlar bir çok kişiyi saptıracak.İşte size önceden söylüyorum.”
    Matta 24:11..24

“Biz yada gökten bir Melek bile size bildirdiğimiz müjdeye ters düşen bir müjde bildirirse,lanet olsun ona.Daha önce söylediğimizi şimdi yine söylüyorum,bir kimse size ,kabul ettiğinize ters düşen bir müjde bildirirse,ona lanet olsun.”
    Galatyalılar 1:6.9

Esenlikle.

Anonim
    Pasif

Sayın Sevan kardeşim, tüm burdaki öteki kardeşlerin detaylı açıklamalarına şunu da ekleyelim:

Kitab-ı Mukaddes ile Kuran’ı kendiniz okumazsanız birbirleriyle kesinlikle uyuşamayacak farkların olduğunu göremezsiniz. Öyle bir durumda sizin için herşey bir söylenti düzeyinde kalmış olur. Okuduğunuz zaman ikisi arasında apaçık, birbirleriyle uyuşamayacak hayat yaklaşımı farklarının olduğunu kendiniz saptayacaksınız. Ama okumanız gerekir. Hristiyanlık’ta önyargısız araştırıda bulunmak haram değildir. Tam tersine, insan öyle bir şeye teşvik edilir. Bunun öyle olmasının nedeni ise Hristiyanlar’ın hiç bir şeyden korkmuyor olmalarıdır. Tanrı’nın gerçeğini hangi şey tehdit edebilir ki…

Bir de… bilgisizlik… burada Müslüman kardeşlerce sorulan bir çok önyargılı soruda besbelli olan malümatsızlık. ‘Nasılsa okunması haram veya, en azından boş’ zihniyetiyle Kitab-ı Mukaddes’in ne söylediğinden sadece söylentiler yolu ile edinilmiş asılsız inançlarla sohbete girişmeye kalkışmak… Bu türden bir hayat yaklaşımı ile doğru dürüst bir sohbetin gelişmesi olanaksızdır elbet.

Mesela, Hz. Yahya’nın peygamberliği… ‘Peki Hz. Yahya son peygamberse Hz. İsa neden geliyor’ türünden tamamen bilgisizliğe dayalı sorular. Hristiyanlık hakkında kulaktan dolma yarım yamalak, eleştiri maksatlı bilgilerle İslamiyet’in öğretilerinin çorba haline getirilmişliğinden oluşmuş bir zihin karmaşasının neticeleri.

Hz. Yahya peygamberdir, halbuki Hz. İsa Mesihtir. Peygamberlik ile Mesih’lik arasındaki farkı bilmeden hiç bir fikir yürütülemez Hristiyanlık hakkında. Peygamberler ışığın kaynağını gösteren eller gibidir… Mesih ise ışığın bizzat kendisidir. Veyahut, şöyle söyleyelim: Peygamberler aşkınlık ötesi arazi ile aşkınlık berisi araziyi birleştiren göbek bağına (yani yaratılmamış Tanrı ile yaratılmış kainatı birleştiren bağa) işaret eden Tanrı ilhamı ile konuşan şahıslardır… Mesih ise bu göbek bağının kendisidir ve varlıksal kurtuluş, Tanrı ile organik irtibatın sağlanması, bu göbek bağından serpilen hayata katılmak üzere kendiyle fiilen bağlantıda bulunmak sayesinde olur.

Bir ağacın dallarındaki yaprakların kendiliklerinden yaşamları yoktur, ağacın bütününe bağlı olarak kaldıkları zaman ağacın hayatı onlara da serpilir, onlar da bu hayat sayesinde yaşarlar. Mesih’e bağlılık işte öyle bir şeydir. Kilise cemaati bu ağaçtır. Cemaate katılmak bu ağacın hayatından doğrudan çabasız hayat edinmektir. Ondandır ki Hristiyanlık’ta, insan amelleri sayesinde kurtulmaz. Bu kozmik ağaca bağlılığından yaşam ve kurtuluş bulur. Hristiyan’ın amelleri, fedakarlığı, merhameti ise bu ağaca ilintili bulunmasının ürünüdür. Mesih’in hayatı kendi varlığında da yaşar da ondan.

Hristiyanlık organik bir irtibatın sağlanmasından ibarettir, bir ahlak veya amel prosedürlerine uymaktan ibaret değildir kesinlikle. Ahlak ve ameller bu irtibatın toprağında kendiliklerinden biten ürünlerdir sadece.

Durum böyle olunca burda bazı Hristiyanlığı hiç bilmeyip fikir yürütmeye çalışanların ileri sürdükleri gibi, her tür aşağılığı işleyip de bedavaya kurtulmayla hiç bir alakası yoktur Hristiyanlığın. Aşağılıklardan kurtulamamışlık bu sözünü ettiğimiz kozmik ağaca, yani Mesih’in hayatına aşılanmamışlığın belirtisidir nitekim. Bu ağaca aşılanmış olanın hayatında her tür güzellik kendiliğinden belirir, hem de zorla, kendine baskı uygulamayla değil… sevinçle, istekle, gülergönüllülükle…

Sevgiler…

Anonim
    Pasif

@meraklı123 19109 wrote:

Neden mi bana göre yanlış bir düşünceye saygı duydum.Her insan her şeyi aynı şekilde algılamaz.Mesela sizin dua ettiğiniz gibi ben de Rabbime bana doğru yolu göster diye dua ettim ama bir şey olmadı.Yani o zaman sizin dedikleriniz doğruysa bana haksızlık yapılmış ben seçilmemişim.Ben görüm rüya v.b görmedim dua ettiğim halde ve hala kendi inancımdayım.Yani herkes farklı düşünür farklı yaşar .Ama eğer sizin dedikleriniz ve inancınız doğruysa ben cehenneme gidersem çok haksızlık olacak çok çünkü dua ettim doğru yolu blmak için araştırdım ama değişiklik yok.Ve hala kendi inancımın doğru olduğunu düşünüyorum.

Değerli Merklı Kardeşim; Dua güzeldir, Ümid etmek güzeldir; Lakin yanlış ümidler beklenmez çünkü o ümidler gerçekleşmez!

Sen Rab’be dua ettiğini dile getiriyor ve hiç bir şey olmadığını söylüyorsun…!

Fakat hangi Rab’be dua ettiğini biliyor musun? Sandığım kadarı ile İsa İnanlısı değilsin, O halde Müslüman olarak inandığın tanrı’ya dua etmektesin…!

Şimdi bir analiz yapalım istersen, Köyde büyüdük bir süre otlaklarda akşamlara kadar elimizde ince bir fındık sopası ile İnkelere doğru yoldan gitmeleri için bu sopalarla ufak dokunuşlarda bulunur, karınlarını doyurmaları adına otlaklarda akşamlardık, ne yalan söyliyeyim bazen elimizin ayarı kaçıp o sopa ile gerçekleşen küçük dokunuşlarımız sertleşebiliyordu.. Biz bu İneğe bunları yaparken dünyamızın bir yerlerinde bu ineklere tapılıp dua ediliyordu… “Ve neden dualarım gerçekleşmiyor” diyorlardı belkide senin gibi….

Yine eski zamanlarda Paganizm’in moda olduğu zamanlardan kalma Put ve Hayal tanrılarına tapma başlamışlardı.. İsa Mesih gelmiş havarileri öğrencilerini toplamış, İnsanları kurtuluşa çağırıyordu. O zamanlarda yine bizim atalarımız olan kimimizin de inandığı inanmak durumunda kaldığı dinin başlangıc kalesi olan Kabe’de Putlara yemek verip, sabah geldiklerinde Tanrı yemeği beğenmedi diyorlardı… Acaba onlarda dularının neden gerçekleşmediğini düşünmüşler midir?

Sözün kısası güzel kardeşim, Rab’bin duymayacağı ses, fısıltı yoktur ki, senin dualarını dymasın…!
    Sen yürekten dua edeceksin ve o seni duyacak.. Ama en önemlisi Handi Yaratıcıya dua ettiğini bileceksin…!

Rab İsa Mesih adı ile dularını temiz yürekle gerçekleştir ve bekle o sana diyor ki, Dile verilecek, Kapıyı çal açılacak…

Rab seni bereketlesin ve huzuruna çağırsın kardeşim..

Sevgi ve Işıkla Kal..

Anonim
    Pasif

Quote:
    Öncelikle ben size uyduruyorsunuz demedim.Sadece Sureyi bir bütün olarak alıp yorumlamalısınız dedim.Tek Tek Aldığınız Ayetlerden yorum yapıp kötü bişet çıkarmaya çalışıyorsunuz.Halbuki Sureyi bir bütün olarak incelemekte fayda var çünkü ayetler birbirini tamamlayıcı olabilir ve içerik tam manasıyla ortaya çıkmış olur ozaman…Ama siz yinede istediğiniz gibi anlamakta özgürsünüz çünkü herkezin kendi iradesi ve aklı mevcut.

Bu görmezlik, Bu inat daha ne kadar sürecek bilemiyorum kardeşim; Ama kardeşimize bir sureden alıntı yapıp tamamını okuyuo düşünmediği ile suçluyorsun.. Ehh iyikide böyle söylüyorsun çünkü bu söyleminle seninde Kur’anı adam akıllı sureleri bütün haliyle okumadığın ortaya çıkıyor…. Neden mi? “Kur’anda kaç tane sure başlangıcındaki konu ile başlayıp, aynı konu ile devam sonraki konuya geçiyor? Buna cevabını sabırsılıkla bekliyorum.. idrak etmen içinde Kitabı elime alıp açtığımda ilk karşıma çıkan sure ile örneklendirmek istiyorum…

Quote:
    Kur’an Taha Suresi ilk 8 ayeti Kur’anın Allahı’nın yüceliğinden bahsederken, sonrasında Musa’ya dönmektedir..99. ayete kadar Musa hakkında bilgiler vermekte iken yarıda kesip başka bir surede Musa kıssası devam etmektedir.. 99’dan sonra yine Kur’anın yaratıcına övgüler sunulurken birden Adem ve Havva’nın yaratılış hilkayesi devreye girer, Oysa Musa’dan önce olmaları gerekmezmiydi?

Kitabı elime alıp bir araştırma yapmadan karşıma çıkan ilk Sure olan Taha sure’Sinden örneklendirdiğim konu’ya bakarsan kardeşimizi boşuna suçladığın ortaya çıkıyor.. Çünkü bunu dile getiren kardeşimizden önce Kitabı yazan da bir ordan bir burdan girmiş konulara bunuda yine ayette .. Biz Kur’anı parça parça indirdik” diyerek durumu bir düzeltme çabası gözlerden kaçmıyor.. Sanırım senin bugun kardeşimizi suçlamakta kullandığın cümleyi O devirlerde yaşayanlar Muhammed’e sormuş olsa gerek “Neden bir ordan bir buraya geçiyoruz” gibisinden….

Quote:
    Ben yeterince gerçekçi olduğumu düşünüyorum sizin müslümanları küçümsediğiniz gibi ben sizleri küçümsemiyorum…

Bizlerin müslümanları küçümsediğimizi de nereden çıkardın bilemiyorum. Burada Göksel Egemenlik gerçeğini bulan ve o lütfe eren birçok kardeşimizin en yakınları halen müslğmandır. Örnek verecek olursam benim tüm ailem-İş ve sosyal çevrem Müslüman hiç birini küçümsemediğim gibi onlar için dua ediyorum. “Rab tüm bu kendisinden yoksun olan kullarına seslensin” diye.. ve inan bunu bir tek ben değil tüm kardeşlerimiz yapıyor….

Quote:
    Madem sizin inancınızda dünya Hz.İSA dünyayı yenmiş peki neden herkez hristiyan değil?

Böylesi bir soru sorduğun için teşekkür ediyorum kardeşim sana bu soru sayesinde biraz tebessüm ettim.. Neden sınıfları dolduran ilk okuldan Üniversite’ye kadar tüm öğrenciler çalışkan değil, hepsi aynı mesleği aynı puanı tutturamıyor…! İnsan doğasında zeka, irade, duygusallık gibi diğer varlıklardan ayıran üstün özellikleri veren tanrı bizleri onu bulmasını istemekte… Bazılarımız onu bulurken bazılarımız ise bulamıyor… Sen Hayvancı olduğunu düşün bir müddet.. yıllarca bakıyor yemliyor temizliklerini yapıyrsun bu hayvanların, sal bakalım boş araziye kaçı senin yanında duracak kaçı dağılacak..”Neden sen baktığın halde hepsi senin yanında kalmıyor?”

Quote:
    Ben sizin inancınıza hiçbir suretle tek laf etmiyorum ve kıyaslama yapmıyorum.Hz.İSA sizlere sevgiyi hoşgörüyü saygıyı emretmedimi?Bu yaklaşımlar neden?

Rab İsa Mesih’e şükürler olsun, aynen senin söylediğin gibi güzel kardeşim, o bize hoşgörü’yü emrediyor ve hatta Düşmanlarımızı bile sevmemizi söylüyor.. Hamd Olsun ona… Lakin Saba kardeşimiz sana halen hoşgörülü sen sertliği nerede gördün anlayamadım… Bu egolarını kabul ettirememekten doğuyor olmasın…

Anonim
    Pasif

@diedline 19067 wrote:

*–Kutsal Kıtap’a göre bir kişi cehenneme girerse sonsuza kadar orada kalacaktır.

demişsiniz de… Küçücük bir günah işleyen hristiyan o şekilde ölürse cehennemde ömür boyu mu yanacak ?

????????????????

Anonim
    Pasif

Diedline önce söylemem gerek: kedin cok sevimli. cehennem durumuna gelince; Kutsal kitaba göre her insan, peygamberler dahil, günahlidirlar. Hayatlarini incelersen dogru oldugunu görürsün. Tanri nin seriat anlasmasini yerine tamamiyle yerine getiren bir insani bu dünya görmemistir. Bir tek Mesih, Ruhen gökyüzüne ait oldugundan günahsiz var olabilme yetisini göstermistir. Bu olanagindan dolayi, ben sizin günahlariniza karsilik, sizin yerinize ölüyorum. Kim ki iman ederse, benim dogrulugum ona sayilacak, aklanacak demistir. Iman edenin de imanina layik yasamaya calismasi, imaninin yasayan canli bir iman olmasi gerekmektedir. Lafta olan yürekte olmayan iman ölü imandir. Bir yarar da saglamaz dogrusu. Bu bahsettigim Tanrinin Mesih araciligiyla insanlara sundugu lütuf antlasmasidir. Lütuf, imanla aklanmadir. Mesihe imanla.

Anonim
    Pasif

demişsiniz de… Küçücük bir günah işleyen hristiyan o şekilde ölürse cehennemde ömür boyu mu yanacak ?

Diedline,
    Bu Soru’nun cevabını, senin profiline daha önce yazmıştım.
    “Günahkarlar sonsuz azaba,doğrular ise sonsuz yaşama gideceklerdir.”
    Matta 25:46.

Öncelikle şunu belirtmeliyim.İSA MESİH’e iman eden bir inanlı günah işlemekten kaçınır.Günah’ın küçüğü büyüğü olmaz.Bu konuyu tam olarak anlaman için, Site’de Günah ve itiraf ile ilğili yazıları okumanı sana öneriyorum.
    Küçüçük bir günah işleyen inanlı,zaten bu küçüçük günahının ne demek olduğunu bildiği için günahını küçüçükte olsa itiraf eder.ve TANRI’dan bağış ister,ve aynı hata yada günahı bir daha yapmaz.
    Kutsal kıtab’ta:

“Ama günahlarımızı ıtıraf edersek,güvenilir olan TANRI günahlarımızı bağışlayıp bizi her kötülükten arındıracaktır.”
    1 Yuh 1:9

ve ayet devam eder derki:
    “Ama içinizden biri günah işlerse,adil olan İSA MESİH bizi babanın önünde savunur.O günahlarımızı yanlız bizim günahlarımızı degil,bütün dünyanın günahlarını bağışlatan kurbandır.
    1 Yuh 2:1.2

Gerçek mesih inanlısı günahtan kaçınır,işlersede bunu itirafla İSA MESİH’in önüne getirip bağış diler itirafını açıklar.

İtiraf etmeyen ve günah işleyerek yaşayan kişin için(yaşıyor yada ölmüş olabilir bu fark etmez) Kutsal kıtap ta şu açıklama vardır.

“Onu tanıyorum deyipte buyruklarını yerine getirmeyen yalancıdır,
    kendisinde gerçek yoktur.”
    Ama O’nun sözüne uyan kişinin TANRI’ya olan sevgisi gerçekten yetkinleşmiştir.”
    1 Yuh 2:4

TANRI’da yaşıyorum ben İSA MESİH inanlısı ve Hrıstıyanım diyen kişi MESİH’in yürüdüğü yolda yürür.

“Yapılması gereken iyi şeyi bilip de yapmayan kişi günah işlemiş olur.”
    yakup 4:17

Günah işlersek,itiraf etmezsek TANRI ile ne paylaşımımız olabilir.zaten TANRI’dan kopuk yaşarız.gerçekle ilğimiz olmaz.bu da karanlık demetir.TANRI ışıktır.bizlerinde ışıkta yürümemizi ister.

Esenlikle

Anonim
    Pasif

Diedline,

Öncelikle şunu belirtmeliyim.İSA MESİH’e iman eden bir inanlı günah işlemekten kaçınır.Günah’ın küçüğü büyüğü olmaz.Bu konuyu tam olarak anlaman için, Site’de Günah ve itiraf ile ilğili yazıları okumanı sana öneriyorum.
    Küçüçük bir günah işleyen inanlı,zaten bu küçüçük günahının ne demek olduğunu bildiği için günahını küçüçükte olsa itiraf eder.ve TANRI’dan bağış ister,ve aynı hata yada günahı bir daha yapmaz.
    Kutsal kıtab’ta:

“Ama günahlarımızı ıtıraf edersek,güvenilir olan TANRI günahlarımızı bağışlayıp bizi her kötülükten arındıracaktır.”

“Ama içinizden biri günah işlerse,adil olan İSA MESİH bizi babanın önünde savunur.O günahlarımızı yanlız bizim günahlarımızı degil,bütün dünyanın günahlarını bağışlatan kurbandır.

Gerçek mesih inanlısı günahtan kaçınır,işlersede bunu itirafla İSA MESİH’in önüne getirip bağış diler itirafını açıklar.

İtiraf etmeyen ve günah işleyerek yaşayan kişin için(yaşıyor yada ölmüş olabilir bu fark etmez) Kutsal kıtap ta şu açıklama vardır.

TANRI’da yaşıyorum ben İSA MESİH inanlısı ve Hrıstıyanım diyen kişi MESİH’in yürüdüğü yolda yürür.

Günah işlersek,itiraf etmezsek TANRI ile ne paylaşımımız olabilir.zaten TANRI’dan kopuk yaşarız.gerçekle ilğimiz olmaz.bu da karanlık demetir.TANRI ışıktır.bizlerinde ışıkta yürümemizi ister.

Esenlikle

Anonim
    Pasif

@Mustifi 19605 wrote:

Diedline önce söylemem gerek: kedin cok sevimli. cehennem durumuna gelince; Kutsal kitaba göre her insan, peygamberler dahil, günahlidirlar. Hayatlarini incelersen dogru oldugunu görürsün. Tanri nin seriat anlasmasini yerine tamamiyle yerine getiren bir insani bu dünya görmemistir. Bir tek Mesih, Ruhen gökyüzüne ait oldugundan günahsiz var olabilme yetisini göstermistir. Bu olanagindan dolayi, ben sizin günahlariniza karsilik, sizin yerinize ölüyorum. Kim ki iman ederse, benim dogrulugum ona sayilacak, aklanacak demistir. Iman edenin de imanina layik yasamaya calismasi, imaninin yasayan canli bir iman olmasi gerekmektedir. Lafta olan yürekte olmayan iman ölü imandir. Bir yarar da saglamaz dogrusu. Bu bahsettigim Tanrinin Mesih araciligiyla insanlara sundugu lütuf antlasmasidir. Lütuf, imanla aklanmadir. Mesihe imanla.

Teşekkürler cevabınız için :)
    Anladım gerçekten mantıklı geldi …

Diedline,

Öncelikle şunu belirtmeliyim .İSA MESİH’e iman eden bir inanlı günah işlemekten kaçınır.Günah’ın küçüğü büyüğü olmaz.Bu konuyu tam olarak anlaman için, Site’de Günah ve itiraf ile ilğili yazıları okumanı sana öneriyorum.
    Kutsal kıtab’ta:

Esenlikle

Size de teşekkürler saba. Yani insanlar küçükte olsa günah işleseler gerçekten pişman olup Tanrıya itiraf etmelidirler. anladım.

12 yazı görüntüleniyor - 16 ile 27 arası (toplam 27)
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.