islamiyetten Hristiyanlığa olan Yolculuğum * Yücel

• Bu konu 16 izleyen ve 25 yanıt içeriyor.
11 yazı görüntüleniyor - 16 ile 26 arası (toplam 26)
  • Yazar
    Yazılar
    Anonim
    Pasif

Rab’be hoşgeldiniz kardeşim.
    tanıklığınızı bizlerle paylaştıgınız için teşekkürler.
    bilmekteyiz ki şu an aramızda değilsiniz.
    Rab’de biz biriz kardeşim.
    tek bir bedenin uzuvlarıyız.
    Dualarımızdasınızzzzz

Anonim
    Pasif
    izmirligizem;10737 wrote:
    sevgili kardeşim ben hristiyanlar cehhenmlik diye bişey demedim.yada kuarn böyle diyor diye bişeyde demedim.bunu diyen başka bir arkadaş islamiyetten hristiyanlığa yolculuğum diyen kardeşimiz söyledi.çok şaşırdığınıda söyledi bende şaşırma dedim sizinde inancınız başkasını cehenmlik ilan ediyor dedim hepsi bu.
    ayrıca ben kuran hakında söylediklerinizi bir müslüman olarak yalnış anlamıyorum içiniz rahat olsun.herkes fikrini söyler ve gerçekler ortaya çıkar.ben kuranı savunmam çünkü kuran zaten kendini kanıtlamıştır. 1400 yıl önce gelmiş ve bugün 1.5 milyar inannanı mevcutuur.
    peki acaba siz incille ilgili benim kadar hoşgörülü olurmusunuz?
    sevgili kardeşim kutsal kitapları tartışmak haddim değil ama aklıma takılıyor işte.
    kuran için çelişkiler yumağı diyorsun acaba kutsal kitapta yokmu bu dediğin çelişkiler. ben sana binlercesini bulurum.dediğim gibi bu kitaplar ile ilgili ilimleri bilmesek bunları çelişki olarak görürüz.
    kuranı yorumlarken o ayetin ne için indiği çok önem taşımaktadır.bunu göz önünde bulundurmanı rica edicem

sevgili kayram
    evet isa mesih ölüleri diriltmiştir. körlerin gözlerinide açmıştır.buna benim hiç bir itirazım yok bunlar zaten mucizelerdir.olması gerekenlerde bunlardır. sevgili kayram unutmaki musada denizleri yarmıştır.yani peygamberlerin mucizeleri vardır ve inanırız onlara.ama bu onların rab olduğunu tanrı olduğunu göstermez.
    saygılarımla

Sayin izmirli gizem

Yazinizi okuyunca bazi aciklamalarda bulunma geregini hissettim.
    1-Bizim inancimizda da cennet ve cehennem kavrami vardir.Cehenneme kimlerin gidecegini Kutsal Kitap’i okursaniz göreceksiniz.Yani biz ilan etmiyoruz Kutsal Kitap’in kendisi ilan ediyor.

2-Bir inanca inananlarin coklugu veya azligi Tanri’nin gözünde ölcüt degildir.Insanlar her zaman cokluga ve genele bakar Rab ise yürege bakar.Bizim icin tek bir yol,tek bir gercek ve tek bir yasam vardir.O da ISA MESIH’tir.Bunu bile bile inkar edenleri Isa Mesih yargi gününde söyle yanitlayacaktir.
    “Insanlarin önünde beni acikca kabul eden herkesi, ben de göklerdeki Babam’in önünde acikca kabul edecegim.Insanlarin önünde beni inkar edeni,ben de göklerdeki Babam’in önünde inkar edecegim.” matta 10,32-33
    O zaman ben de onlara acikca,”Sizi hic tanimadim,uzak durun benden ey kötülük yapanlar! diyecegim.”Matta 7,23

3-Hosgörü konusunda ne demek istediginizi anlamadim ama Hristiyanlikta hosgörünün alasi vardir.Bazi sözde hristiyanlarin yaptiklari gercek hristiyanliga ve Incil’e mal edilemez.Ama müslümanlarin hristiyanlara bakis acisi genelde önyargilarla ve hosgörüsüzlüklerle doludur.Sizin bunlardan biri olmadiginiza sahsen ben inaniyorum.
    4-Kutsal Kitap’ta binlerce celiski bulabileceginizi söylemissiniz.Bu konuda sizi takdir etmek isterim.Celiski bulabildiginize degil bu kadar celiski(!!!)yi bulabildiginize göre Kutsal Kitap’i cok kez okumus ve anlamaniz gerektigi icin.
    Bizleri de bulabildiginiz (varsa eger) celiskiler konusunda aydinladirsaniz belki bizler de var sandiginiz celiskiyi aciklamak isteriz.Bu konuda gercekten sizden yardim isteriz.

5-Sevgili izmirli gizem peygamberler tabi ki mucizeler yapmislardir.Bunda sasacak birsey yok.Musa da denizi yarmistir(aslinda kendisi degil Rab YHVH).Yani tüm peygamberler yaptiklari mucizeleri Tanri’dan güc alarak O’ndan dileyerek yapmislardir.Bunun icin bu onlari rab yapmaz.Ama Isa Mesih öyle midir?Günahlari bagislayan,(Matta 1:21,Matta:26:28,Markos 2:11-12,Luka 5:20,Luka 7:48
    Ölüleri dirilten(Markos 5:41,Yuhanna 12:9,yuhanna 11:43,Luka 7:14-15,rüzgara ve kabaran dalgalara bile söz geciren Markos4:39 ve daha sayisiz mucizeleri yetkiyle ve kendi adiyla yapan bu kisi ,bunlari yaparken bir peygamberden bambaska bir konumdadir.
    Diger bütün peygamberler Tanri’nin ismiyle gelip Tanri’nin sözlerini ilettiler ve Tanri’nin ismiyle mucizeler yaptilar.
    Isa Mesih (Yesua) ise tüm bunlari kendisi yapti.Bunun icin o bütün peygamberlerden üstündür.

Yüce Rab’bimiz sizi bilgelikte,sevgide ve lütufta yetkinlestirsin.Esenlik sizinle olsun.
    hamdolsun-2.png

Anonim
    Pasif

sevgili kores
    aslında ben kutsal kitapta binlerce çelişki olduğunu söylemek istemedim.sanırım yalnış anlaşıldım onun içinde özür dilerim.ben sadece bu kitaplar ile ilgili fazla bilgiye sahip olamadığımızdan bir sürü çelişki bulabiliriz dedim. yani aslında çelişki değil ama biz onları çelişki olarak algılıyabilir ve öyle yorumlayabiliriz demek istedim.sonuçta bu sanal ortamda insanların niyetleri tam olarak anlaşılamadığından böyle yalnışlıklar olabiliyor. onun içinde tekrar özür dilerim.
    hz mesihin mucizelerine gelince
    onun eşsizliği tartışılamaz bile. babasız dünyaya gelişi yaşaması ve göğe alıonması başlı başına mucizelerdir.bunu kabul etmemek mümkün değildir.ama işte amalar var.mesihin yaşamına baktığımızda diğer peygamberlerden farklı bir yaşam sürmediğide aşikardır.diğer peygamberler gibi bir göndereni olduğunu kendisi söyledi.diğer peygamberler gibi dua ederdi yardım isterdi. diğer peygamberler gibi vaaz verir insanları doğruya çağırırdı. yani kısacası yaşamı diğer peygamberlerin yaşamından pekde farklı görnmüyordu. bu konudaki yorumlarınızı bekliyorum

saygılarımla

klaus
    Anahtar yönetici

Sevgili izmirligizem demişsin ki ;

” diğer peygamberler gibi dua ederdi yardım isterdi. diğer peygamberler gibi vaaz verir insanları doğruya çağırırdı. yani kısacası yaşamı diğer peygamberlerin yaşamından pekde farklı görnmüyordu.”

Gizemcim, diğer peygamberler ölüleri diriltmiş mi ?
    Peki kıyamet günü hangi peygamber gelecek ?
    İsa Mesih’ in evliliği ve özel hayatı olmuş mu?
    Hangi peygamber ölüp, üçüncü gün dirilmiş ?

Sevgiyle kal arkadaşım. İsam seni de kurtarsın.

Anonim
    Pasif

Sevgili izmirligizem,

Aslında bunlar hep ön bildirilerlerle alakalı.

Şöyle açıklayabilirim… Kurtarıcının Rab olacağını 1500 yıllık metinler bildirmekteydi. (Rab olarak çağrılacağı, isminin imanuel olacağı vs.) Mesih bu ön bildirilerle geldi… Ve ön bildirilerden de öte Mesih geldiği zaman da ön bildirilerle aynı orantıda fikirlerini beyan etti ve açık bir şekilde kendisinin Rab olduğunu söyledi ve bunu da halleriyle, hareketleriyle, mucizeleriyle bize gösterdi.

Ama %100 Rab olduğu gibi aynı zamanda %100 insandıda. Herşeyden önce kurtarıcının ölümü yenmesi gerekiyordu ve kurtarıcı insan olmadan (yani ölümlü bir varlık olmadan nasıl ölümü yenebilirdi?) Başka bir örnek vermem gerekirse, kurtarıcının insanlara hal ve hareketleriyle örnek olması, insanlara yön vermesi gerekiyordu… Şeytan’a uymamak için direnmesi, güçlüklerde hemen Rab’be dua etmesi insan oğluna sergilemiş olduğu çok güzel örneklerdi…

Aslında şu var… Mesih’in hal ve hareketleri ya da ön bildiriler her ne kadar açık seçik yazılmışsa da yoruma oldukça açıktır. Yani içinizdeki inançlar yazılanları yorumlamanızı sağlar. Örneğin ön bildirilerden bir tanesi Mesih’in kral olacağını yazardı. Yahudiler her zaman kendilerini eziyetten kurtaracak, Yahudi halkını yüceltecek bir kral beklediler durdular (hala da pür heves beklemekteler :)) Ama Mesih’i Vali sorgularken ne dedi? “Sen kral mısın?” dedi. Peki Mesih ne dedi? “Evet ben kralım ama benim krallığım bu dünya da değil” dedi.

Evet ön bildiri de Mesih’in kral olacağı yazılıydı ama Mesih’in krallığı geldiği zamanlar da insanlar bu krallığı tartışmaya başlamıştı. Kimileri Mesih’in sözlerini dinlediler ve onun dünyevi bir kral olmayacağını, göksel bir kral olacağına inandılar… Kimileride yahudi halkı gibi bencilliklerini konuşturup “kral olacaksa illaki bizi kurtarsın” dediler…

İşte bu konularda yorumlar önemli rol oynuyorlardı…

Ama biz Mesih’in sözlerini dinliyoruz…

Neden?

Bakın ön bildirileri yada eski antlaşmayı bir bütün olarak okuduğunuz zaman Mesih’in Tanrısallığı da kolayca anlaşılır. Ve dolayısıyla Mesih’in her söylediğine güveniriz.

Misal, ön bildirilerde Mesih’in “Rab” olarak çağrılacağını söylenir. Burada yorum farkına düşebiliriz. Ben “Rab olarak çağrılıyorsa, Rabdir” derim. Sizde “hayır burada mecazi bir anlatım olabilir, gerçek manada Rab olamaz” dersiniz. Bu tartışma uzar gider… Ama daha demin de söylediğim gibi Tevrat’ı bir bütün olarak incelerse, 10 emirden bir tanesinin de “Rab’bin adını ağzına boşuna alma” olduğunu görürüz. Dolayısıyla boşu boşuna bir insana, sadece mecazi anlatım da bulunmak için Rab denilemiyeceğinin farkına varırız.

Anonim
    Pasif

@izmirligizem 10753 wrote:

sevgili kores
    aslında ben kutsal kitapta binlerce çelişki olduğunu söylemek istemedim.sanırım yalnış anlaşıldım onun içinde özür dilerim.ben sadece bu kitaplar ile ilgili fazla bilgiye sahip olamadığımızdan bir sürü çelişki bulabiliriz dedim. yani aslında çelişki değil ama biz onları çelişki olarak algılıyabilir ve öyle yorumlayabiliriz demek istedim.sonuçta bu sanal ortamda insanların niyetleri tam olarak anlaşılamadığından böyle yalnışlıklar olabiliyor. onun içinde tekrar özür dilerim.
    hz mesihin mucizelerine gelince
    onun eşsizliği tartışılamaz bile. babasız dünyaya gelişi yaşaması ve göğe alıonması başlı başına mucizelerdir.bunu kabul etmemek mümkün değildir.ama işte amalar var.mesihin yaşamına baktığımızda diğer peygamberlerden farklı bir yaşam sürmediğide aşikardır.diğer peygamberler gibi bir göndereni olduğunu kendisi söyledi.diğer peygamberler gibi dua ederdi yardım isterdi. diğer peygamberler gibi vaaz verir insanları doğruya çağırırdı. yani kısacası yaşamı diğer peygamberlerin yaşamından pekde farklı görnmüyordu. bu konudaki yorumlarınızı bekliyorum

saygılarımla

sevgili izmirligizem
    Rab’bimiz İsa Mesih’in yaşamı tabiki diğer peygamberlerden cok cok farklı idi. Ki kendisinin bir PEYGAMBER DEĞİL MESİH olduğunun altını cizmek isterim. ki bununla ilgili kuranda da İSA için MESİH kelimesi kullanılmıştır. Bu noktada kendisi peygamber değil mesih olduğu için örneğin: hiç bir dünyasal mal varlığı elde etmemiştir ( edemez miydi ) hiç evlenmemiştir (evlenemez miydi) ve en büyük ayrım noktasına geliyoruz Rab İsa Mesih HİÇ GÜNAH İŞLEMEMİŞTİR. konu ile ilgili ayetleri ve karşılaştırmalı okumalar yapmak istersen internet de biraz dikkatli gezinmen senin için faydalı olacaktır. Umarim Rab’bin sevkatli elleri sanada dokunur .
    amin

Anonim
    Pasif

Rabbin esenligi sizlerle olsun arkadaslar,

Degerli arkadaslar kisa ve oz olarak birkac sey demek istiyorum,

Arkadaslar lütfen inanmadığınız, bir inancın Kutsalı hakkina konuşmayin, bu hem yasal olarak YASAKTIR, SUÇTUR, hem de inancımız gereği doğru degildir.

Siz baska inancın kutsalı hakkinda çok sey biliyor olabilirsiniz, o inancin kutsalı size göre yanlış olabilir, ancak bunu bizlerin devamli gündeme getirmemiz doğru değildir.

Bizler Mesih’i anlatarak insanların tövbe etmesine aracılık edebiliriz. Bizler kalkıp başka inançlar için, O İNANÇ KÖTÜ, O İNANÇTA ÇELİŞKİLER VAR diye, o insanı o inançtan soğutup sonrada Hristiyanlığa mı çekmeyi düşünüyorsunuz?

Kutsal Kitap 1.Korint 3. bölümü lütfen okuyun, müjde öyle mi duyuruluyor? BİNA KURAN MESIH’IN ÜZERİNE KURSUN diyor mujdeyi,

Ama ne acıdır ki, en ufak birseyde İSA BÖYLE, XXXXX BÖYLE DEĞİL, İSA BÖYLE YAPTI, XXXXX ŞÖYLE YAPTI.

Arkadaslar zaten İsa her yönüyle farklıdır, ama birakalım bizler baska inancın kutsallarına karışmayı, bizler KENDİ İNANCIMIZA BAKALIM, KENDİ İNANCIMIZI DUYURALIM,

Kendi inancımızda o kadar güzellik ve sevgi var ki, bunları anlatmak zaten yeterlidir,

Bu forum Hristiyanlik ve XXXXXX inancının karşılaştırılması degil, bu forum Mesih’in Müjdesi’nin duyurulmasi için kurulmus bir forumdur.

Çok değerli bir önderin , İzmir’den Zekai diye bir önderin sözü hep kulagımdadır. Bizler MESIH’IN MÜJDESİ’Nİ DUYURALIM, KURTARACAK OLAN TANRI’DIR der, AMIN, Hepinizin ne demek istedigimi anladiginizi umut ediyorum.

Saygilarimla

Anonim
    Pasif
    OrhanAnt;10767 wrote:
    Rabbin esenligi sizlerle olsun arkadaslar,
    ….

Bizler Mesih’i anlatarak insanların tövbe etmesine aracılık edebiliriz. Bizler kalkıp başka inançlar için, O İNANÇ KÖTÜ, O İNANÇTA ÇELİŞKİLER VAR diye, o insanı o inançtan soğutup sonrada Hristiyanlığa mı çekmeyi düşünüyorsunuz?
    ….
    Saygilarimla

Evet ne yazık ki, birçok dindar bu yönteme başvuruyor. Diğer dindeki çelişkileri ve aykırılıkları öne sürerek kendi dinine taraftar bulmaya çalışıyor. Benim kitabım/peygamberim senin kitabını/peygamberini döver tarzında çekişmeler yaşanıyor.

Peki sonuçta ne oluyor? Kazanılmak istenen insan bu tarz bir mücadeleyle kazanılabiliniyor mu? İstisnalar kaideyi bozmaz, ne yazık ki kazanılmak bir tarafa genelde tamamen kayebediliyor. İnandığı dine getirilen bu tür eleştiriler ve tenkitler onda kafa karışıklığı meydana getirip zaten pamuk ipliğiyle bağlı olan inancını kaybettiriyor. O dine olan inancını kaybederken diğer dinleri araştırmaya mı başlıyor? Ne yazıkki genelde bu da olmuyor. İnandığı dine güvenini ve inancını kaybederken aslında bütün dinlere olan inancını, temelde de bir Yaratıcı’ya olan inancını kaybediyor. Yani ateist ve dinsiz olup çıkıyor. ”Bir insanın hristiyan veya müslüman olmasındansa ateist olması daha iyidir” diyen arkadaşlar varsa bu şekildeki tartışmalara devam etsinler. Ama yok ”bir insanın başıboş olmasındansa, Allah’tan/Tanrı’dan geldiğine inandığı bir inanca sahip olması her açıdan iyidir” diyorsak eleştirilerimizin ve tenkitlerimizin dozunu iyi ayarlamalıyız.

Bu duruma bir örnek vermek gerekirse Turan Dursunu verebiliriz. Adam, tevrat ve incili okuduktan sonra kur’anın onlardan kopya yapıldığını düşünerek kur’ana inancını kaybediyor. Mantıken bu düşüncede olan birinin tevrat ve incile yönelmesi, onları araştırması ve neticede yahudi ve hristiyan olması gerekiyor. Ama o tevrat ve incili de reddediyor, çelişkilerini dile getiriyor. Neticede hayatını atizme adıyor ve dinlere savaş açıyor. Zayıf inançlıların veya dinlerini yaşamayıp sadece adı müslüman/hristiyan olanların tamamen dinden uzaklaşması için mücadele ediyor.

Şimdi bakıyoruz birçok müslüman ve hristiyanın bu çevrelerin kur’an ve kutsal kitap tenkitlerini malzeme olarak kullanıp karşı tarafa delil olarak sunduğunu görüyoruz ki, bu bir tuzaktır. Dindarların bu tuzağa düşmek yerine bu tuzağı altüst edecek bir hoşgörüyle birbirlerini eleştirmesi RABBimizin daha çok hoşuna gitmez mi?

Seviyeli ve delile dayalı tartışmaların elbette faydalı olacağını ve kişinin inancını pekiştireceğini düşünüyorum ben. Ama bu ayarı her iki inanç sahibi arkadaşlar olarak tutturamadığımız bir gerçek.

Anonim
    Pasif

Sevgili Abdulkadir kardeşim.
    Rab Tanrım bana…’’komşunu seveceksin’’ der.
    Sende benim komşum olduğundan inan ki senide gönülden sevmekteyim.
    Paylaşımında anlayış ve hoşgörüden sözetmektesin.
    Aynı anlayış ve hoşgörüyü bende senden beklemekteyim şu an.

Burası hristiyan paylaşım yapılan bir form dur.
    Buradaki amaç sa, sizin yönlendirmeye çalıştıgınız gibi.. müslümanlık/hristiyanlık diyalogu değildir.
    Buradaki amaç biz hristiyanların, yani inanlıların tanrının sözleriyle beslenmemizdir.
    O’nu daha iyi alnayabilmemiz ve O’na biraz daha yakın olabilmemizdir.
    Bu yukardaki açılım harici bir amaç taşımamaktayız.
    Müslümanlığın içerisinde büyümüş insanlarız bizler.
    Bir dönem sizler kadar müslümandık.
    Sizin yaptıgınız gibi bizler yapmamaktayız farkındamısınız acaba?
    Gidip bir müslüman kanalında paylaşım yapmıyoruz.
    Yada dolaylı cümlelerle onları yönlendirmeye çalışmıyoruz.
    Boş polemiklerden ve tartışmalardan kaçınmaya özen gösteriyoruz.
    Her yaptıgımızı sevgi çerçevesinde yapıyoruz.
    Birilerinin kuran için ne dediği ve sonradan da ne yaptıgı bizleri ilgilendirmemektedir.
    Tanrı’nın ne düşündüğü önemlidir.
    Çünkü bizler insan merkezli degil, Tanrı merkezli bir düşünce yapısına sahibiz.
    Anlatabilmektemiyim acaba sevgili kardeşim.
    Sizden ricam…
    Artık bu boş söylemlerden kaçınmanızdır.
    TEMİZYAŞAMa örnek olmanızdır.
    Haksızmıyım.

Ne dersiniz artık bu söylemleri kapatalım mı.
    İnsanların satır aralarını kurcalamaktan vazgeçiniz.
    Yanlı sorulardan vazgeçiniz.
    Tercihi size bırakıyorum.
    Hoşgörünüze sıgınıyorum.

Sevgiyleeeee

Anonim
    Pasif

Bize soru sorulduğunda cevap vermeliyiz diye düşünüyorum. Tabiki örneklemeler yapılacakdır. Örnek vermek öğretmenin en temel unsurlarından biridir. Ve kişiye yanlış bildiği şeylerde anlatılacakdır ama saldırmadan. Biz inancımız gereği kimseye hakaret edemeyiz kimseye kızamayız ve düşmanımızı bile severiz. ve tembihliyizde kutsalımızı domuzların önüne atmayız.

ve biz ne dersek diyelim kişinin kalbine dokunacak olan Rab’dir. onun listesinde yoksa kişi, önünde mucize bile gercekleştirsek o zaten görmiyecektir.
    Kimsenin kutsal’ına hakaret etmiyoruz sordukları sorunun cevabını vermek zorundayız ( biliyorsak ) veriyoruz. Onlar bu cevapları yanlış algılıyorlarsa veya karşılaştıkları gerçekler canlarını acıtıp hakaret algılıyorlarsa bu o kişilerin sorunu. Çünkü hakaret etmek gibi bir derdimiz yok.

Kişi kendince öğrendiği bilgilerden sonra “ammannn hepsi boşmuş ben ateist olayım bari ” diyorsa da bunda da yapılacak bir şey yok. Az önce dediğim gibi Rab’bin secilmişiyse o döner gelir kuzu bizim ağılın kuzusudur.( Ki bende ateistken döndüm ).Aman bu ateist olur diye bilgi saklanamaz. Bu forum sadece Mesih ‘i anlatmak için kurulmadı bu forum yanlışları aydınlatmak ve sorulan sorulara cevap vermek içinde kuruldu. (ben böyle düşünüyorum ).

Anonim
    Pasif

Sayın Abdülkadir bey,
    Öncelikle Halleluya’nın yukarıda yazmış olduğu bu yanıt için ona sonsuz teşekkürler ederim. Hepimizin söylemek istediği şeyi çok açık ve net bir şekilde söylemiş, hepimizin adına konuşmuş. Bu değerli kardeşimizin söylemiş olduğu bu sözleri ben de tüm kalbimle onaylıyorum. Bu sözlerden sonra YORUM yapmaya gerek var mı? Ne dersiniz?

11 yazı görüntüleniyor - 16 ile 26 arası (toplam 26)
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.