islamiyetten Hristiyanlığa olan Yolculuğum * Yücel

• Bu konu 16 izleyen ve 25 yanıt içeriyor.
15 yazı görüntüleniyor - 1 ile 15 arası (toplam 26)
  • Yazar
    Yazılar
    Armagan
    Anahtar yönetici
    İslamiyet’ten Hristiyanlığa Olan İnanç Yolculuğum (Yücel)

Ben Türkiye’de doğdum ve bir müslüman olarak yetiştirildim. İslam benim inancım, kültürüm ve kimliğimdi. İslam hakkında hiç bir zaman şüpheye düşmemiştim. Kur-an ve Son Peygamber’e bütün yüreğimle inanmıştım.

Müslüman bir ailede doğduğum için değil İslamın gerçek yol olduğuna inandıgım için müslüman olmak istedim. Bu yüzden diğer dinler hakkında araştırmaya karar verdim. Diğer dinlerdeki insanların İslam’a ve Son Peygambe’e neden inanmadıklarını merak ediyordum. Bu sorularıma cevap bulmak için farklı dinlere inanan insanları aradım.
    Kur-an’ı okudum ve Hristiyanlar cehenneme gidecek ifadesi ile karşılaşınca çok şaşırdım. Çünkü Onlar İsa’yı Allah’a şirk koşuyorlar yani aynı derecede kabul ediyorlardı. (Örnek bir ayet: “Meryem oğlu Mesih Allah’tır.” diyenler kesinlikle kafir oldular. Oysa Mesih şöyle demişti: “Ey İsrailoğulları, hepiniz benim de sizin de Rabbiniz olan Allah’a kulluk edin! Kim Allah’a ortak koşarsa, Allah ona cennetini yasak etmiştir, varacağı yer ateştir ve zulmedenlerin yardımcıları yoktur.” (5:72).) Bunu anlayamamıştım. Bu Tanrı’nın dini değil miydi? Tanrı İsa’yı peygamber olarak göndermemiş miydi? Tanrı ise yaramaz gibi gözüken ve ögretemeyen bu İsa peygamberi neden göndermişti?

İsa, peygamber olarak görevini yerine getirememiş ve insanlar onu yanlış anlamışlardı. Ve en sonunda Tanrı İsa’yı çarmıha gerilmekten kurtarmak zorunda kalmıştı. O zaman Tanrı neden İsa peygamberi göndermişti?
    Hristiyan arkadaşlarım için çok üzülmüştüm. Hristiyanlik hakkında öğrenmem gerektiğini düşündüm böylelikle Hristiyan arkadaşlarıma yardım edebilirdim.

Bir İncil satın aldım ve okumaya başladım. Asıl amacım onun hatalarını bulmaktı. Kitabın başından değil mektuplar bölümünden okumaya başladım. Kitabı okurken, “Evlenince eşlerin vücutları birbirlerine ait olduğu” fikrini gerçekten çok beğendim. İncil’in kadınlara büyük bir önem verdiğini ve onları ikinci sınıf vatandaş yapmadığını gördüm. Okumaya devam ettikçe, hata bulmak yerine Hristiyanlığa ilgi duyabileceğimden korktuğum için okumayı bıraktım.

Bir gün bir arkadaşım bana İsa hakkında konuşan bir arkadaşının olduğundan bahsetti. Bu kişinin telefon numarasını istedim ve onu aradım. Telefonda beni kilisedeki bir toplantıya davet etti. Oraya gittiğim zaman orada Hristiyan Türkler ile karşılaştım. Buna inanamadım çünkü müslümanlığı kolaylıkla ögrenebilecekleri bir ülkede bir Türk nasıl hristiyan olabilirdi? Bu hristiyan Türklerin sosyal olarak çok zayıf kişilikleri olduğuna inanmıştım. Kendilerini toplumda var edemedikleri için böyle şeylere katıldıklarını düşünmüştüm. Fakat, bu toplantılara gitmek hoşuma gidiyordu. Çünkü soru sorabiliyor ve diğer dinler hakkında tartışabiliyordum. İkinci hafta en samimi arkadaşımı da bu toplantıya çağırdım.

Bir gün, bu hristiyan beni ve en samimi arkadaşımı, ‘İSA’ isimli bir film izlemek için evine davet etti. Bu film İsa’nın yaşamı hakkındaydı. Filmi izlerken hep İsa’nın bir yerde ‘Benden sonra bir peygamber gelecek ve Sizin ona inanmanızı istiyorum’ gibi bir şey söyleyeceğini bekledim. Ama böyle bir şey söylemedi.

Bildiğimi sandığım ya da bana ögretilen Hristiyanlıktan çok farklı bir inançla karşılaşmıştım. İşte bundan sonra İncil’i tekrar okumaya başladım. İncil’i okurken ya İsa’ya ya da Muhammed’e inanmam gerektiğini fark ettim. Çünkü İsa kendisinin tek yol oldugunu söylüyor ve Muhammed ise kendisinin son peygamber olduğunu söylüyordu.

İsa onlara, ‘Yol Gerçek ve Yaşam Ben’im dedi. Benim aracılığım olmadan kimse Baba’ya gelemez’ (Yuhanna 14:6).

Daha sonra bu hristiyan arkadaslarımdan bir tanesine, Eski Antlaşma yani Tevrat ve Zebur’daki İsa hakkında belirtilen peygamberlikleri sordum. O bana bir liste verdi. Bu listede İşaya 53, Mezmurlar 22, Mezmurlar 2 gibi İsa’yı ve O’nun çarmıha gerilişini anlatan peygamberlik ayetleri vardı (Bu ayetler İsa’nın doğumundan en az 800 yıl önce yazılmıştı).

Bu noktadan sonra, İsa’nın tek yol oldugunu açıkça görmüştüm. Fakat bütün hayatımı etkileyecek bir hata yapmaktan korkmuştum. Ve bir yöntem buldum…
    İnsanlar farklı dinlere inanırlar ve bütün bu dinler doğru olamaz. Zeka Tanrı’yı bulmak icin yeterli değildir. Fakat, eğer Tanrı’ya dua edersem ve bu sorumluluğu Tanrı’ya bırakırsam, o zaman korkacak bir şey olmadığını düşündüm. Çünkü insanlar hata yapabilir ama Tanrı asla hata yapmaz. Benim duam suna benziyordu:

‘Tanrı’m, Seni bilmek istiyorum, Sana hizmet etmek istiyorum, Cennetin güzellikleri için ya da insanlar arasında dinsel bir saygı görmek için değil, fakat sadece Seni tanımak istiyorum. Hata yapmak istemiyorum. Lütfen kendini bana açıkla ki Senin Tanrı olduğunu bileyim’.

Bu duadan sonraki haftalarda ilginç bir şeyle karşılaştım. Kutsal Kitap’ı açtığımda, dua ettiğim konularda cevapların gözüme iliştiğini yaşadım. Bir çok kez Tanrı’ya İsa’yı izlememi istiyorsan bana işaret göster diye dua ettim. Ve Tanrı bu dualarımı yanıtladı.
    1994 yılında İsa Mesih’in benim kurtarıcım ve RAb’bim olduğuna inandım. O günden sonra Tanrı sürekli benim İsa’ya olan imanımı arttırdı.

Sen de arkadaşım gerçekten Tanrı’yı tanımak istiyor musun? Yüreğini O’na aç, dua et ve izle!

Anonim
    Pasif

yazınızı cok begendim cok etkileyici.toplumdan baskı görmekten ya da ailenizden cekinmemişsiniz.kendinizi Tanrı’ya adamıssınız.

Anonim
    Pasif

Kur-an’ı okudum ve Hristiyanlar cehenneme gidecek ifadesi ile karşılaşınca çok şaşırdım

şaırmayın. şimdi içinde bulunduğunuz inanca görede müslümanlar hatta diğer dinlere inananlar sonsuz hayattan yoksun olucaklar ve cehenneme gidecekler.acaba kuran öyle diyorda sizin inancınız farklım bişeymi söylüyor?

Armagan
    Anahtar yönetici

Günahlı insanın Kutsal Tanrı önünde aklanması neye dayalı olabilir? Yaptığımız işlere mi, yoksa Tanrının belirlediği standartlara mı? Bir insanın tesadüfen müslüman veya hristiyan bir ana babadan dünyaya gelmiş olması tamamen bizim dışımızda bir olaydır. Herbirimiz günahlıyız ve herbirimizin kutsal Tanrı önünde durması ve hesap vermesi gerekiyor. O günde senin yanında seni savunacak günahsız ve sonsuz olan bir Kurtarıcın var mı? Sorulması gereken soru bence bu. Kurtuluş için ait olduğumuz dine ve yaptığımız işlere mi güveniyoruz, yoksa Tanrı’nın bizim kurtulmamız için yaptıklarına mı güvenmemiz gerekiyor?

Anonim
    Pasif

@izmirligizem 10553 wrote:

Kur-an’ı okudum ve Hristiyanlar cehenneme gidecek ifadesi ile karşılaşınca çok şaşırdım

şaırmayın. şimdi içinde bulunduğunuz inanca görede müslümanlar hatta diğer dinlere inananlar sonsuz hayattan yoksun olucaklar ve cehenneme gidecekler.acaba kuran öyle diyorda sizin inancınız farklım bişeymi söylüyor?

evet kardeşim haklısın bencede şaşırmasına gerek yok hristiyanlarda müslümanların cehenneme gideceklerine inanıyolar zaten…

Anonim
    Pasif

Ama şöyle bir fark var; Hristiyanlıkta zaten Mesih in alfa ve omega (ilk ve son) olduğuna inanılır. Biliyorsunuz ki; eski antlaşma Mesih ten öncedir ve Mesih i müjdeler, bu nedenle tek kurtuluşun O’ nda olduğuna inanılır. Yani özellikle diğer dinlere inananlar cehennemliktir demez! Ama biliyorsunuz ki Kuran da bir çok ayette açıkça isim vererek Hristiyanların ve Yahudilerin kafir olduğu ve cennete alınmayacağı yazar..

Anonim
    Pasif

Çok güzel bir tanıklık olmus yüregine saglık okurken duygulandım..a-tanri sevgidir

Anonim
    Pasif

@Eternal 10581 wrote:

Ama şöyle bir fark var; Hristiyanlıkta zaten Mesih in alfa ve omega (ilk ve son) olduğuna inanılır. Biliyorsunuz ki; eski antlaşma Mesih ten öncedir ve Mesih i müjdeler, bu nedenle tek kurtuluşun O’ nda olduğuna inanılır. Yani özellikle diğer dinlere inananlar cehennemliktir demez! Ama biliyorsunuz ki Kuran da bir çok ayette açıkça isim vererek Hristiyanların ve Yahudilerin kafir olduğu ve cennete alınmayacağı yazar..

şimdi bu söyldeikleriniz gerçekten inandırıcı değil.cehhenemliktir demezde ne der?isayı tanrı yada kurtarıcı olarak kabul etmeyenler sozsuz yaşamdan yoksun kalacak der.yani bizi imansız sayar buda bizim sonsuza dek cehemde kalacağımız demektir.ayrıcada şunu demek isterim yaptıklarımız elbette çok ömemlidir.tanrı satandartlarını koyar ve sana derki buna göre hareket et.amel çok önemlidir.eğer yaptıkların kötülük ise imanın sana fatdası yoktur.

klaus
    Anahtar yönetici

Sevgili izmirligizem,

Sence körlerin gözünü açan ve ölüleri dirilten kim ? İsa Mesih değil mi ?
    Yani İsa Mesih Rabdir. Bak kaç yüzyıl önce geleceği ve yapacakları müjdelenmiş değil mi ? O halde incilde ne derse, yani İsa ne derse Rab olduğu için ona inanırız biz. Sonsuz yaşama kimlerin nasıl ne şekilde gireceklerini anlatırsa da ona inanırız biz.
    İslamiyette hristiyanların cehenneme gideceği inanılır, iyi de bunu kim söylemiş ? Tanrı olamaz çünkü 3500 yıl önce İsa Mesihi müjdelemiş.
    Peki kim söylemiş ? Biz biliyoruz bunun cevabını değil mi ? O söyleyen acaba ölüleri diriltmiş mi hiç ? Yani diyorum ki Rab miymiş ?
    Umarım ne demek istediğimi çook iyi anlamışsındır.

Sevgili Evangelist ne de güzel demiş ;

”Herbirimiz günahlıyız ve herbirimizin kutsal Tanrı önünde durması ve hesap vermesi gerekiyor. O günde senin yanında seni savunacak günahsız ve sonsuz olan bir Kurtarıcın var mı ? ”

Sen bir de bu şekilde düşün arkadaşım.
    Esenlikle ve sevgiyle kal.

Anonim
    Pasif

@izmirligizem 10553 wrote:

Sevgili izmirligizem Kuran’ı okurken aşağıdaki surenin ayeti gözünden kaçırmış olmalı. Bilakis böyle bir iddiada bulunmazdı. Ben hatırlatmak istedim. Okuyalım: Bakara suresi ayet 62, ‘Şüphesiz iman edenler; yani yahudilerden, hristiyanlardan ve sabilerden Allah’a ve ahiret gününe hakkiyle inanıp salih amel işleyenler için Rableri katında mükafatlar vardır. Onlar için herhangi bir korku yoktur. Onlar üzüntü çekmeyeceklerdir.’

O halde Kuran sevgili izmirgizem’in iddia ettiği gibi iddia ediyorsa yani, Hıristiyanlar cehenneme gidecek diyorsa yukardaki ayet bir çelişki teşkil etmektedir. Ancak amaç ve hedefimiz bu değil zaten. İslam’ı, bir Hıristiyan forumunda işlemek değil doğrusu Hıristiyanlık hakkında bilgi alışverişinde bulunmaktır.

Sevgi ile

Anonim
    Pasif
    abud;10716 wrote:
    Sevgili izmirligizem Kuran’ı okurken aşağıdaki surenin ayeti gözünden kaçırmış olmalı. Bilakis böyle bir iddiada bulunmazdı. Ben hatırlatmak istedim. Okuyalım: Bakara suresi ayet 62, ‘Şüphesiz iman edenler; yani yahudilerden, hristiyanlardan ve sabilerden Allah’a ve ahiret gününe hakkiyle inanıp salih amel işleyenler için Rableri katında mükafatlar vardır. Onlar için herhangi bir korku yoktur. Onlar üzüntü çekmeyeceklerdir.’

O halde Kuran sevgili izmirgizem’in iddia ettiği gibi iddia ediyorsa yani, Hıristiyanlar cehenneme gidecek diyorsa yukardaki ayet bir çelişki teşkil etmektedir. Ancak amaç ve hedefimiz bu değil zaten. İslam’ı, bir Hıristiyan forumunda işlemek değil doğrusu Hıristiyanlık hakkında bilgi alışverişinde bulunmaktır.

Sevgi ile

İşin en ilginç yanıda bu ya:) verdiğiniz ayetlerde öyle diyor, ilerleyen yerlerde Hristiyanlar cehennemliktir onlarla sakın ilişki kurmayın diyor… Biraz daha ilerleyen yerlerde daha çok gaza gelip eğer onlar yanınıza gelirse öldürün diyor… Yani bir yerde Hristiyanlar için bir şey diyor öteki yerde bambaşka bir şey diyor… Kim ne derse haklıdır bu konuda :)

Aslında bu mantık Kuran’ın bir çok yerinde var. Mesela Kuran’ın indiği dönemde Araplar Tevrata ve İncil’e sahiptiler. İncilin için de ne yazılır, Tevratın içinde ne yazılır bunlar a dan z ye bilinmektedir… Bunların bilinmesiyle Muhammed eski ve yeni antlaşmayı Allah’ın kelamı olarak niteler ve Allah’ın kelamınında hiç bir şekilde değişmeyeceğini söyler… Ama Kuranda sayfaları çeviririz ve Tevratla İncil’in içeriğinin çok iyi bilinmesine rağmen tevrat ve İncil’de “Ahmed adında bir peygamber geleceği”nin yazılı olduğu söylenir… Ya da ne bileyim, İsa’ya Tanrı denildiğinden dolayı bizleri kafir eden Kuran, bir kaç ayet sonrasında İsa’yı Ruhu Kudüsle (kutsal ruhla) besledik der… Bunun gibi daha onlarca örnek var. Kuranda bir ayeti baz alıp bir şey söylüyoruz, ama söylediğimize (yani kuranın ayetine) zıt gelen başka bir ayet veriliyor. Bu işin sonu yok yani…

Anonim
    Pasif

@BURÇ 10717 wrote:

İşin en ilginç yanıda bu ya:) verdiğiniz ayetlerde öyle diyor, ilerleyen yerlerde Hristiyanlar cehennemliktir onlarla sakın ilişki kurmayın diyor… Biraz daha ilerleyen yerlerde daha çok gaza gelip eğer onlar yanınıza gelirse öldürün diyor… Yani bir yerde Hristiyanlar için bir şey diyor öteki yerde bambaşka bir şey diyor… Kim ne derse haklıdır bu konuda :)

Aslında bu mantık Kuran’ın bir çok yerinde var. Mesela Kuran’ın indiği dönemde Araplar Tevrata ve İncil’e sahiptiler. İncilin için de ne yazılır, Tevratın içinde ne yazılır bunlar a dan z ye bilinmektedir… Bunların bilinmesiyle Muhammed eski ve yeni antlaşmayı Allah’ın kelamı olarak niteler ve Allah’ın kelamınında hiç bir şekilde değişmeyeceğini söyler… Ama Kuranda sayfaları çeviririz ve Tevratla İncil’in içeriğinin çok iyi bilinmesine rağmen tevrat ve İncil’de “Ahmed adında bir peygamber geleceği”nin yazılı olduğu söylenir… Ya da ne bileyim, İsa’ya Tanrı denildiğinden dolayı bizleri kafir eden Kuran, bir kaç ayet sonrasında İsa’yı Ruhu Kudüsle (kutsal ruhla) besledik der… Bunun gibi daha onlarca örnek var. Kuranda bir ayeti baz alıp bir şey söylüyoruz, ama söylediğimize (yani kuranın ayetine) zıt gelen başka bir ayet veriliyor. Bu işin sonu yok yani…

Sevgili Burç, yazdıklarınıza tamamen katılıyorum. Zira sizin de değindiğiniz gibi Kuran baştan sona kadar bir çelişki yumağı. Umarım bu düşüncemizi Müslüman kardeşlerimiz yanlış anlamazlar. Yanlış anlaşılsın diye de yazmıyoruz zaten. Gerçekten istisnasız şartsız hiç kimsenin kutsalına ve değerine hakaret etmek gibi bir niyetimiz de yok.

Gerçeklerin bilinmesi dileği ile.

Anonim
    Pasif

@abud 10720 wrote:

Sevgili Burç, yazdıklarınıza tamamen katılıyorum. Zira sizin de değindiğiniz gibi Kuran baştan sona kadar bir çelişki yumağı. Umarım bu düşüncemizi Müslüman kardeşlerimiz yanlış anlamazlar. Yanlış anlaşılsın diye de yazmıyoruz zaten. Gerçekten istisnasız şartsız hiç kimsenin kutsalına ve değerine hakaret etmek gibi bir niyetimiz de yok.

Gerçeklerin bilinmesi dileği ile.

sevgili kardeşim ben hristiyanlar cehhenmlik diye bişey demedim.yada kuarn böyle diyor diye bişeyde demedim.bunu diyen başka bir arkadaş islamiyetten hristiyanlığa yolculuğum diyen kardeşimiz söyledi.çok şaşırdığınıda söyledi bende şaşırma dedim sizinde inancınız başkasını cehenmlik ilan ediyor dedim hepsi bu.
    ayrıca ben kuran hakında söylediklerinizi bir müslüman olarak yalnış anlamıyorum içiniz rahat olsun.herkes fikrini söyler ve gerçekler ortaya çıkar.ben kuranı savunmam çünkü kuran zaten kendini kanıtlamıştır. 1400 yıl önce gelmiş ve bugün 1.5 milyar inannanı mevcutuur.
    peki acaba siz incille ilgili benim kadar hoşgörülü olurmusunuz?
    sevgili kardeşim kutsal kitapları tartışmak haddim değil ama aklıma takılıyor işte.
    kuran için çelişkiler yumağı diyorsun acaba kutsal kitapta yokmu bu dediğin çelişkiler. ben sana binlercesini bulurum.dediğim gibi bu kitaplar ile ilgili ilimleri bilmesek bunları çelişki olarak görürüz.
    kuranı yorumlarken o ayetin ne için indiği çok önem taşımaktadır.bunu göz önünde bulundurmanı rica edicem

sevgili kayram
    evet isa mesih ölüleri diriltmiştir. körlerin gözlerinide açmıştır.buna benim hiç bir itirazım yok bunlar zaten mucizelerdir.olması gerekenlerde bunlardır. sevgili kayram unutmaki musada denizleri yarmıştır.yani peygamberlerin mucizeleri vardır ve inanırız onlara.ama bu onların rab olduğunu tanrı olduğunu göstermez.
    saygılarımla

Anonim
    Pasif

@izmirligizem 10737 wrote:

ayrıca ben kuran hakında söylediklerinizi bir müslüman olarak yalnış anlamıyorum içiniz rahat olsun.

Degerli izmirli gizem Sozunude KURAN HAKKINDA SOYLEDIKLERINIZI YANLIS ANLAMIYORUM demissiniz,

Zaten size yazan kardesler BIR ELESTIRI VEYA YORUM DEGIL, DIREK AYETI YAZMIS, bunsa hosgorulecek, yanlis anlasilacak birsey yokki.

@izmirligizem 10737 wrote:

peki acaba siz incille ilgili benim kadar hoşgörülü olurmusunuz?

Siz eger Incil`deki ayeti oldugu gibi buraya yazarsaniz, hem hosgorulu oluruz, arti birde AMIN der tesekkur ederiz,

Anonim
    Pasif
    izmirligizem;10737 wrote:
    sevgili kayram
    evet isa mesih ölüleri diriltmiştir. körlerin gözlerinide açmıştır.buna benim hiç bir itirazım yok bunlar zaten mucizelerdir.olması gerekenlerde bunlardır. sevgili kayram unutmaki musada denizleri yarmıştır.yani peygamberlerin mucizeleri vardır ve inanırız onlara.ama bu onların rab olduğunu tanrı olduğunu göstermez.
    saygılarımla

Değerli izmirligizem,

Sanırım KAYRAM kardeşimizin orada bahsetmek istediği Mesih’in Rab oluşu. Evet bütün peygamberler mucize gösterir ama sadece Rab ölüyü diriltebilir yada sadece Rab cansız bir şeye can verebilir. Ve Mesih İsa da (Yani Rab) ölüyü diriltip cansız bedene can vermiştir.

Zaten KAYRAM kardeş o mesajını Evangelist Bey’e hitaben yazmış. Evangelist Bey Mesih İsa’nın günahsız olduğunu, ve bizi de ancak günahsız bir kişinin kurtarabileceğini söylemiş. Ki çok da doğru demiş. KAYRAM kardeşte İsa’nın günahsızlığını gösterebilmek için ölüyü dirilttiği olayı anlatmış. Çünkü Ölüyü kim diriltir? Sadece Rab diriltir… Peki Rab günahlı mıdır? Kesinlikle hayır… Bu kadar günah içinde yüzerkende bizi sadece günahsız biri kurtarabilirdi… Bence çok doğru bir mantık.

15 yazı görüntüleniyor - 1 ile 15 arası (toplam 26)
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.