Hristiyanlık hk bilgi almak istiyorum

• Bu konu 19 izleyen ve 55 yanıt içeriyor.
11 yazı görüntüleniyor - 46 ile 56 arası (toplam 56)
  • Yazar
    Yazılar
    Anonim
    Pasif

@tuba 19489 wrote:

Sayın Tekvin,
    Tanrı İbrahim’e hiçbir zaman bir kitap ve din vermedi. Sadece Tanrı’n benim, beni izle dedi. İbrahim’in soyu ne İbrahim’ ne olduğundan haberdarlardı pek tabi. Onlar da Tanrı’ya taptılar. Tevratta, Musa’nın yazmış olduğu “yaratılış” kitabı sözlü olarak aktarıla gelen insanın ve evrenin yaratılışı ve sonrasında meydana gelen olayların yazıya geçirilişidir.

2.40Ey İsrailoğulları! Sizi ni’metlendirdiğim o ni’metimi hatırlayın ve ahdimi yerine getirin.
    Ve (böylece) Ben de size olan ahdimi yerine getireyim (sizleri vaadettiğim cennetime alayım).
    Ve(ahdinize sadık kalmakta) artık sadece benden korkun.
    2.4Sizin yanınızda olanı (Tevrat’ı) tasdik edici olarak indirdiğim şeye (Kur’ân’a) îmân edin ve o’nu inkâr edenlerin ilki siz olmayın.
    Ve âyetlerimi az bir bedelle satmayın. Ve artık sadece Bana karşı takva sahibi olun.
    2.42Ve hakkı bâtıl ile karıştırmayın (örtmeyin) ve hakkı gizlemeyin. Ve (çünkü) siz biliyorsunuz.

2.132Ve, İbrâhîm (a.s) onu (Allah’a teslim olmayı) kendi oğullarına vasiyet etti. Ve Yâkub (a.s) da: “Ey oğullarım! Muhakkak ki Allah, bu dîni sizin için seçti. Artık siz, Allah’a teslim olmadan ölmeyin.” diye (vasiyet etti)..
    2.133Yoksa siz Yâkub (a.s), öleceği zaman (ona): “şahit mi oldunuz?” O (Yâkub a.s.), oğullarına: “Bundan (ben öldükten) sonra neye (kime) kul olacaksınız?” demişti. (Onlar): “Senin ilâhına ve senin ataların İbrâhîm (as), İsmail (as) ve İshak (as)’ın ilâhı olan tek İlâh’a kul olacağız. Ve biz, O’na teslim olanlarız.” dediler.
    2.134İşte onlar bir ümmetti ki geldi, geçti. Onların kazandığı şeyler kendilerine, sizin kazandıklarınız sizedir. Onların yapmış olduklarından size sorulmaz (siz sorumlu değilsiniz).
    2.135Ve dediler ki: “Yahudi veya hristiyan olun ki, hidayete eresiniz.” De ki: “Hayır. İbrâhîm’in dîni haniftir (hidayete ermiştir).” Ve o, müşriklerden olmadı.”

Anonim
    Pasif
    Tekvin;19511 wrote:
    2.40Ey İsrailoğulları! Sizi ni’metlendirdiğim o ni’metimi hatırlayın ve ahdimi yerine getirin.
    Ve (böylece) Ben de size olan ahdimi yerine getireyim (sizleri vaadettiğim cennetime alayım).
    Ve(ahdinize sadık kalmakta) artık sadece benden korkun.
    2.4Sizin yanınızda olanı (Tevrat’ı) tasdik edici olarak indirdiğim şeye (Kur’ân’a) îmân edin ve o’nu inkâr edenlerin ilki siz olmayın.
    Ve âyetlerimi az bir bedelle satmayın. Ve artık sadece Bana karşı takva sahibi olun.
    2.42Ve hakkı bâtıl ile karıştırmayın (örtmeyin) ve hakkı gizlemeyin. Ve (çünkü) siz biliyorsunuz.

2.132Ve, İbrâhîm (a.s) onu (Allah’a teslim olmayı) kendi oğullarına vasiyet etti. Ve Yâkub (a.s) da: “Ey oğullarım! Muhakkak ki Allah, bu dîni sizin için seçti. Artık siz, Allah’a teslim olmadan ölmeyin.” diye (vasiyet etti)..
    2.133Yoksa siz Yâkub (a.s), öleceği zaman (ona): “şahit mi oldunuz?” O (Yâkub a.s.), oğullarına: “Bundan (ben öldükten) sonra neye (kime) kul olacaksınız?” demişti. (Onlar): “Senin ilâhına ve senin ataların İbrâhîm (as), İsmail (as) ve İshak (as)’ın ilâhı olan tek İlâh’a kul olacağız. Ve biz, O’na teslim olanlarız.” dediler.
    2.134İşte onlar bir ümmetti ki geldi, geçti. Onların kazandığı şeyler kendilerine, sizin kazandıklarınız sizedir. Onların yapmış olduklarından size sorulmaz (siz sorumlu değilsiniz).
    2.135Ve dediler ki: “Yahudi veya hristiyan olun ki, hidayete eresiniz.” De ki: “Hayır. İbrâhîm’in dîni haniftir (hidayete ermiştir).” Ve o, müşriklerden olmadı.”

Sayin Tekvin

Sözde Tuba’nin yazisina cevap vermek icin Kuran’dan ayetler yazmissin.Ne ben ne Tuba ve ne de hicbir hristiyan Kuran’i Tanri Söz’ü olarak kabul etmez ve ciddiye de almaz.Onun icin hem Kutsal Kitab’i hem de Kuran’i ayni kefeye koyup ve bazen de ben de iman ettim diyerek daha ne kadar iki taraf arasinda gidip geleceksin??Acikcasi senin samimiligine artik inancim kalmadi.

Rab gözlerini acsin.

Sevgiler

Anonim
    Pasif

@Tekvin 19479 wrote:

Tevrat yasanın tekrarından cevaptır.Esenkalın.
    34:1Rab ona bütün ülkeyi gösterdi.
    34:4Sonra Musa’ya şöyle dedi:”İbrahim’,İshak’a,Yakup’a,’Senin soyuna vereceğim’ diye ant içtiğim ülke budur.Ülkeyi sana gösterdim ama oraya gitmeyeceksin.
    34:5Böylece Rab’bin sözü uyarınca Rab’bin kulu Musa orada,Moav ülkesinde öldü.
    34:6Rab onu moav ülkesinde,Beytpeor karşısındaki vadide gömdü.Bugünde mezarının nerede olduğunu kimse bilmiyor.

Değerli İnsan Olan Kardeşim, yaratılış özelliklerimiz tamamı ile aynı olup düşüncelerimiz ve yolllarımız bütünü ile ayrı olan güzel kardeşim; Yazılarını takip ediyor fakat cevap vermeye gerek duymuyordum.. Nedeni seni görmezden geldiğimden değildir…!
    Çünkü baktığım zaman benim de diğer kardeşlerimizinde yazılarından alıntılar yapıyor kendince uyarlayarak cevaplandırıyorsun…

Merak ediyorum, bizim söylediklerimize karşı senin vermiş olduğun örneklendirmelerden sen nasıl bir anlam çıkarıyorsun?

Bazı insanlar vardır bilge görünmek ister
    Bazı bilgeler vardır aptal görünmek ister..
    Doğrusu senin hangi yolu izlediğini tam çözemedim…

Anonim
    Pasif

bazı müslümanların gayesi ne anlamış değilim saçma sapan izahlarda bulunuyorlar.gya kuranlarından ayetler veriyorlar açıklıyorlar kuran güzelim incilin ve tevtarın iççinden yontularak uydurulmaı mdı çok isbatı var bunun.isa rabbdir rabb de isadır bunu kabul edin işte.. isa mesihi rabbimiz ve kurtarıcımız olarak görmeliiyiz yol benım yolumdur ben olmadan tanrıya gidilemez demiyor mu rabbinmiz!!!siz de bu gerceği kabul edin ona rabbim diyin artık.rabbe gayretle varılmaz namzla falan ona varılamaz.rabbimiz isa mesiihin ilahi sözleri ve ruhu ile tanrımıza varırız ve de kızları oğulları oluruz…rabb isa mesihte tapınanlara esenlikler olsun amen!

Anonim
    Pasif

İbrahim,İshak,Yakup,İsa mesih peygamberdi.kuran peygamberi sonucusudur.İsa mesih tevratın,incilin peygamberi.benden başka rabbin olmayacak tevratın ilk emri.Rab unutkan değildir.Esenlik olsun.

Anonim
    Pasif

Tekvin, senin söyledigin degil, Rab bin söyledigi dogru. Ve bizi Rab bin söyledigi baglar. Kuran Rab bin sözü olmadigi gibi, o kitabin peygamberiyim diyen de Peygamber degil. Mesih de bedensel bir insandi, Ruhsal olarak tanridan ve tanrinin kendisiydi. Kusura bakma sen baska türlü inanmak istiyorsan inan ama gercekleri degistirmez bu. Ebedi hayata kendi zannlarina göre degil, gerceklere göre devam edeceksin. Yasayan Diri Tanri bizimle Hamdolsun.

Anonim
    Pasif

Tekvin hakli. Peygamber dedigimiz kisi, gercekten peygamber oldugu bilinen kirk kisinin Tanri sözleriyle celisiyor. Kirk sahide mi inanirsin bir sahide mi? Üstelik bizim peygamber saydigimiz Kervanlarin önünü kesip mal para gaspetti. Insanlari köle olarak satti. Kadinlara diledigince el koydular. Akrabalarinin kizlarini, evlatliginin karisini kendine helal kildi. Kilic zoruyla, siddetle dogdu. Öyle de var oldu. Yalanlar hurafeler bini bir para. Düsünmek yasak, ondan olmayana yasamak yasak, elestirmek yasak, sadece dinle kabul et. Korku dini Üclü teslise inanmak böyle birseyin allahtan olduguna inanmaktan binkere daha kolay. Tekvin hakli ne diyebiliriz ki…

Anonim
    Pasif

Sayın Tekvin.

İbrahim,İshak,Yakup,İsa mesih peygamberdi.kuran peygamberi sonucusudur.İsa mesih tevratın,incilin peygamberi.benden başka rabbin olmayacak tevratın ilk emri.Rab unutkan değildir.Esenlik olsun.

Kusura bakmayın ,Sizin gibi Hidayet’e erişemedik.:)
    Ya Kardeşim,sen normal hayatında da mı hep böylesin,Hep gel gitlermi yaşarsın.
    Bunca zamandır yazıyorsun.bu kadar debeleşiyorsun,senin gibi hidayete erişecek bir inanlıyı ikna edemedin.Bak şimdi üzülmeye başladım.:(

Ya gerçekten sen tam olarak neye inanıyorsun..?
    Bak, ben hala bile bunu çözemedim.!

Evet tekvin kardeş,sen eniyisi bu konuda yorum yap ,bizlerde bilelim.neye tam olarak inandığını.

Yazıların artık beni gülümsetiyor.:)

Anonim
    Pasif

@ametist75 15683 wrote:

Selam arkadaşlar ben müslüman bir bayanım. Sadece kendi inandığım dinimin dışında farklı dinleride tanımak isterim. özellikle siz hristiyan arkadaşların ağzından öğrenmek bilgi edinmek istiyorum. Sizlere bazı sorularım olacak.İslam inancıyla Hristiyanlık inancı arasındabazı görüş farklılıkları var. Ben aynı zamanda bir islamiyet sitesine de üyeyim.Geçen hafta misafir üye olarak soru sormuştum. ilk sorumun cevabından sonra 2.sorumu sormuştum ama yanıt alamadım. Acaba yanlışmı anlaşıldım diye düşündüm. amacım asla dininizi veya sizleri yargılamak değil, bilgi sahibi olmak. Allah inancı olan bütün dinlere saygım sonsuz. ama takdir edersiniz ki objektif olmak için kendi inançlarının dışında insanların farklı inançlarıda öğrenmesi bilgi sahibi olması gerek. Zaman zaman uydudaki ECTV adlı kanalı takip ediyor, sizlerin dini hk bilgi edinmeye çalışıyorum. Dininizi sadece Kur’andan tanıyorum. Birebir hristiyanlığı yaşayan sizlerden bilgi sahibi olmak beni memnun edecek. Şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim.

Kuran’ı Kerimde bazı surelerde hristiyanlıkla ilgili bilgiler var.
    Örn: “Kim, islâm’dan başka bir din ararsa, o kimseden bu din asla kabul edilmez ve o, âhirette kaybedenlerden olur.” (Âl-i İmran Sûresi, 85. Ayet)
    “Allah, üçün üçüncüsüdür diyenler, elbette inkâr ettiler. Halbuki bir tek ilâhtan başka ilâh yoktur.” (Mâide Suresi, 73. Ayet)
    Kuran müslümanlarca Allah’ı tanıtan en son ve en mükemmel kitap olarak; hiçbir tahrife ve değişikliğe uğramamış olarak biliniyor. Bir yazınızda incilin değişmediğini yazmıştınız. Fakat 4 değişik incil olduğunu öğrendim. Kuranı Kerim tek farklı versiyonları yok böyleyken incil neden 4 adettir.

Temelinde Allah sevgisi olan bir dine sahip olarak sizlerden sorularım hk yardımcı olmanızı rica ediyorum

Kim, islâm’dan başka bir din ararsa, o kimseden bu din asla kabul edilmez ve o, âhirette kaybedenlerden olur.” (Âl-i İmran Sûresi, 85. Ayet) Bu ayet gözümü korkuttu. Ben hem hristiyanlık hemde müslümanlıkla ilgilenmek istiyordum şimdi birinden biri ?

Armagan
    Anahtar yönetici

Sevgili tcddmusa.. Tanrı’nın dini olmaz, dinler arasında ayırım yapmaz.. Dinler insanların çıkardiği sistemlerdir. Tanrı ise bütün insanların Tanrısıdır. Seven Tanrı insanları bir dine veya dinlere degil, sadece Kendisini izlemeye çagırmaktadır. Tanrı kimseyle saklanbaç oynamaz, kendisini gizlemez. Samimi bir sekilde Onu aramaya istekli ve kararlıysanız Onu mutlaka bulacaksınız. Arastırmalarınıza devam edin.. Sorularınız oldukca sormaya devam edin. Unutmayın, Tanrı insanların Kendisini korkuyla, tehdit ve baskılarla izlemesini degil, onların kendisini sevgiyle, isteyerek, gönüllü olarak izlemelerini ister. Onu izlemek Onunla yaşanan ruhsal ve kişisel bir ilişkidir. Dinler size tutmanız gereken bir sürü kurallar ve yasalar dayatır, Tanrı ise günahlı ve kayıp insanı bulur ve kurtarır. Bu ikisi arasındaki derin farkı umarım kavrar ve anlarsınız.

Anonim
    Pasif

İtalyan profesör: Hierapolis’te HZ. İsa’ın havarisinin mezarını bulduk
    15:40 | 26 Temmuz 2011

Haberin diğer fotoğrafları için tıklayın
    Ferah IŞIK- Ramazan ÇETİN/DENİZLİ, (DHA)-

DENİZLİ’nin 18 kilometre kuzeyinde yer alan Hierapolis (Pamukkale) antik kentindeki kazılara 32 yıldır başkanlık eden İtalyan profesör Francesco D’Andria, Hz. İsa’nın 12 havarisinden biri olan ve 2 bin yıl önce Romalılar tarafından öldürülen St. Philippus’un mezarını bulduklarını açıkladı. Prof. Dr. Francesco D’Andria, “İncil’de adı geçen ve Hıristiyan camiası için çok önemli olan St. Philippus’un mezarının bulunması tüm dünyada büyük ses getirecek” dedi.

Hierapolis (Pamukkale) kentinde devam eden kazılara 32 yıldır başkanlık eden Prof. Dr. Francesco D’Andria, Hz. İsa’nın 12 havarisinden biri olan St. Philippus’un Hıristiyan dinini yaymak için Hierapolis’e geldiğini ve Romalılar tarafından öldürüldüğünü belirtti. Yıllardır St. Philippus’un mezarını bulmak için çaba harcadıklarını anlatan Prof. Dr. Francesco D’Andria, “Bugüne kadar St. Philippus’in mezarı Şehitlik Tepesi’nde olduğu sanılıyordu. Bu bölgede yaptığımız jeofizik araştırmalarda mezarın izine rastlayamadık. Bir ay önce Şehitlik Tepesi’ndeki St. Philippus Kilisesi’nin 40 metre yakınında yeni bir kilise kalıntısı bulduk. Burada yaptığımız kazılarda Hz. İsa’nın havarilerinden St. Philippus’un mezarını bulduk. Henüz mezarı açmadık. Ama bu mezar bir gün mutlaka açılacak. Bu buluş Hıristiyan dünyası ve arkeoloji için çok önemli. Hıristiyanlar buraya hacı olmaya gelecek” dedi.

Yapısı ve yazıtlardan mezarın St. Philippus’a ait olduğunun anlaşıldığını belirten Prof. Dr. Francesco D’Andria, “İsa’nın 12 havarisinden biri olan St. Philippus şehit kabul edilir. Bu nedenle adına yaptırılan Şehitlik Tepesi’ndeki kiliseye de Martyrion denilir. Arkeologlar yıllardır, St. Philippus’un mezarının bu kilisede olduğunu düşündü. Ama mezarın izi bulunamamıştı. Bir ay önce bulduğumuz kilise kalıntısını temizlerken mezara rastladık ve görkemli mezarı ortaya çıkardık. Yaptığımız inceleme sonucu St. Philippus’un mezarının Bizans dönemine rastlayan 5’inci Yüzyıl’da adına yaptırılan kiliseden çıkarılıp, yeni bulduğumuz mezara nakledildiğini belirledik. Bu buluş bize büyük heyecan verdi. İncil’de adı geçen ve hristiyan camiası için çok önemli olan St. Philippus’un mezarının bulunması tüm dünyada ses getirecek. İnanç turizmi, arkeoloji ve hristiyan dünyası adına önemli bir yapıtı ortaya çıkardık, mutluyuz” diye konuştu.

11 yazı görüntüleniyor - 46 ile 56 arası (toplam 56)
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.