Hristiyanlık hk bilgi almak istiyorum

• Bu konu 19 izleyen ve 55 yanıt içeriyor.
15 yazı görüntüleniyor - 16 ile 30 arası (toplam 56)
  • Yazar
    Yazılar
    Anonim
    Pasif

Sevgili MANOLPAN,

Son yazınızı samimiyetle yazdığınıza inanıyorum. Sadece yardım etmek ve yeniden düşünmenizi sağlamak için bunları paylaşmak istedim.

1) İsa’nın, ‘Tanrı Oğlu Mesih’ olduğuna inanıyor musun?
    2) İsa’nın, senin benim günahlarımız için Çarmıh’ta kurban edilen ‘Tanrı Kuzusu’ olduğuna inanıyormusun?
    3) İsa’nın, ‘Tek Kurtarıcı’ olduğuna inanıyormusun?
    4) İsa’nın, Alfa ve Omega, ‘Başlangıç ve Son’ olduğuna inanıyormusun.
    5) Yeryüzünde, yeraltında ve göklerde, ‘Tek Yetkili’ ve ‘Yargılayacak Olan’ olduğuna inanıyormusun.

Cevabınız ‘Hayır’ ise, siz İncil’e inanmıyorsunuz demektir. Çünkü İncil, böyle yazmaktadır. Biz ise, bunların tümüne ve daha da fazlasına, tüm yüreğimizle inanıyoruz.

6) Siz, Yahudi Soyu dışında, hiçbir ırk veya millete, ne Kitap ve ne de Peygamberlik verilmediğine ve da verilmeyeceğine; ve Yahudilere verilmiş olan bu peygamberliğin ise, İsa’dan sonra biteceğine ve bitmiş olduğuna, onlara bile verilmeyeceğine; ve da şimdiye kadar gelmiş olan bütün peygamberlerin Yahudi olduğuna inanıyor musunuz?

Cevap ‘Hayır’ ise, siz Tevrat ve Zebur’a da inanmıyorsunuz demektir. Çünkü Tevrat ve Zebur, böyle yazmaktadır. O zaman siz, sadece Kuran’ inanıyorsunuz demektir.

İslâmî sitelerde ve İslâm dünyasında yaygın olan bir düşünce vardır. “Kuran’a uyan herşey doğrudur. Kuran’a ters düşen herşey, yanlıştır”. Bunun ise anlamı şudur: “Biz birtek Kuran’a inanıyoruz”. Bu yüzden, “Dört Kitab’a inanıyoruz” diyen ezber konuşmaları bile yanlıştır. Tevrat, Zebur ve İncil’i değil okumak; kabını bile görmemiş olan bu insanlar, nasıl bir papağan gibi, “Dört Kitaba inanıyoruz” diyebiliyorlar? Siz söyleyin, bu ezbere konuşma değil mi? Birilerinin söylediğini tekrarlama değil mi? Bu, ‘Birilerinin ipi ile kuyuya inmek’ değil mi? Hem de cehennem kuyusu.

İş burda da kalmıyor. Bir de bakıyoruz ki, “İnandım” dediğimiz kitaplara bile inanmamıza müsaade etmiyor Kuran. Demek ki, bir tarafta ‘Tevrat, Zebur ve İncil’; diğer tarafta ‘Kuran’. Seçim yapmak lâzım. Ne sağ taraftakiler sola uyar, ne de sol taraftaki, sağa. Yalnızca bir taraf doğru. Ama şayet Tevrat, Zebur ve İncil ‘Doğru’ ise, vay haline bunları geçersiz sayanların. Vay haline, Tanrı Kelâmı’nı sıfırla çarpanların. Cennet değil, Tanrı’nın korkunç gazabı onları bekliyor olacaktır. Böyle bir din, ‘Hak Dini’ olur mu?

Bu yüzden herkes iyi düşünsün diyorum ben. Rab’bin işleri hafife alınamaz. İnsan, ‘Yeniden Doğmadıkça’ asla kurtulamaz.

Esenlikler dilerim.

Anonim
    Pasif

Manolpan kardeşimiz… Varlıksal endişenizi anlamamak elde değil. Endişeli olmanız zaten sorunlandığınızın belirtisi. Sorunlanmak iyidir elbet. İnsan hayatında varlıksal konumuyla ilgili sorunlanmadı mı sakatlık yaşıyor demektir. Ama dostum belli ki dinlerin kaynak eserlerini iyicene araştırmamışsınız. Araştırmış olsaydınız hemen anlardınız burdaki kardeşlerin ne demek istediğini…

İncil’llerdeki hayat görüşü ve hayat tarzı önerisi İslamiyet’inkinden tamamen değişiktir. İki hayat yaklaşımı arasında apaçık bir zıtlık vardır. Hatta Eski Ahit’inkinden de değişiktir ve ona da zıttır bir bakıma. İnciller’de ‘göze göz, dişe diş’ mantığı sona erdirilmiştir… hem de çok açık seçik bir şekilde, çarmıha vardıracak derecede bir açıklıkla. Dolayısıyla topyekün bir şekilde tüm öğretilere inanıyorum demek insanın hala malümatsız olduğunun bir belirtisi olabilir ancak. İnsanın vicdani serbestisi dahilinde ‘zıtlığın farkındayım ama benim seçimim bu’ deyip de bu hayat tarzlarından birini benimsemesi anlaşılır. Ama hepsi birdir demek en basit mantığa dahi ters düşen bir şey olmuş olur.

Hz. İsa Mesih ‘kapı benim’ der… ‘Kapıdan girmeyip de pencerelerden, ordan burdan girmeye çalışanlar hırsızlardır’ der. Hz. İsa kendisinden bahsettiği zaman tarihte yaşamış bir bireyden bahsetmez. İnsanı Tanrı ile doğrudan temasa geçiren bir koşul ve hayat duruşundan bahseder. İşte o hayat koşulu Kendisinin ‘İbrahim varolmadan önce bile varolan’ Tanrısal mevcudiyetinin insanın günlük hayatındaki tezahürüdür. Ondandır ki Hz. İsa Mesih’in öğretisi insanın iliklerine kadar kabullenilip işlemesine izin verilmedi mi insan varlıksal öksüzlükte kalır öyle göçer. Ebediyet’ten yoksun kalmış bir şekilde.

Okuyun İnciller’i… Hz. İsa Mesih’in hayat yaklaşımının yeganeliğinin farkına varırsınız… hardal tohumu kadar iyi niyetiniz olsa.

Anonim
    Pasif

Herşey tartışılır. Kutsal Kitap Tanrı kelamıdır diyen biri, Kuran da Tanrı kelamıdır diyemez. Okuyan, araştıran böyle olamayacağını hemen farkeder . Bu nedenle sizi samimi bulmuyorum. Ya da okumamanıza rağmen kutsal Kitap’ı bildiğinizi iddia ediyorsunuz. Ayrıca Kuranı tartışabilirim. Eleştiririm. Çünkü Tanrı’nın tüm sözlerini iptal eder, kurtuluş planını yadsır, bilinmesini engeller, İsa Mesih’in yalnızca bir peygamber olduğunu, çarmıhta da ölmediğini söyler. Ama gerçek bu değildir.

Tanrı’nın kurtarma planı Tevrat’ı indiren Kuran’ın Tanrısıydı..Kuran bizim kitabımız ve bizim peygamberimiz değildir derken çok tuhaf benim için.Kölelikten kurtaran İsrail’in Tanrısı YAHVE Biziz demekte Ziyafet 44 ayetinde.Avram ve Yakup ne yahudi ne de hristiyandı,tektanrıcı müslümandı.Kutsal Kitap yorumlarınızda musevi olduğunu kabul ettiniz.
    Kuran’da hiç bir zaman çelişki olduğunu söylemezsiniz.Zira Tanrısal kitaptır..Kutsal Kitap Tanrısal Söz’üdür..

Anonim
    Pasif

@Tekvin 17664 wrote:

Tanrı’nın kurtarma planı Tevrat’ı indiren Kuran’ın Tanrısıydı..Kuran bizim kitabımız ve bizim peygamberimiz değildir derken çok tuhaf benim için.Kölelikten kurtaran İsrail’in Tanrısı YAHVE Biziz demekte Ziyafet 44 ayetinde.Avram ve Yakup ne yahudi ne de hristiyandı,tektanrıcı müslümandı.Kutsal Kitap yorumlarınızda musevi olduğunu kabul ettiniz.
    Kuran’da hiç bir zaman çelişki olduğunu söylemezsiniz.Zira Tanrısal kitaptır..Kutsal Kitap Tanrısal Söz’üdür..

Değerli kardeşim, Tekvin biz müslümanlar Tevrat ı binlerce yıl sonra arap coğrafyası koşullarına ve arap halkı geleneklerine göre yorumladık, sonrada bu ortaya çıkardığımızı yeni bir Tanrı planı, buyruğu ve vahyi gibi sunduk ve öylece kabüllendik deseniz buna kimsenin bir itirazı olmazdı.Binlerce yıl öncesinde müslümanlık var idi ise neden ismi cismi hiç geçmemiştir? Kaldıki bu gün bile hala nicelik ve nitelik tanımları benzerlikler gösteren güçlere tapınan topluluklar vardır. tek bir ilaha taptılar diye onların bu tapınma eylemleri neden müslümanlık olmasın ki? Yakup yahudi değil ise etnik kökeni nedir? Yakup yoksa arap mı sevgili Tekvin kardeşim?

Yine eski inançlar müslümanlık ise daha önceden var olan, bilinen, yaşanan bir inanç sistemi daha sonraları neden tekrar Tanrı tarafafından gönderilsin ki? Haa diyeceksiniz ki o inancı yahudiler değiştirdiler. Peki o zaman Tanrı kendi sözlerinin değiştirilmesine nasıl izin verdi? Kuran bir çok yerde neden İsrail halkının Tanrı tarafından üstün kılındığını ve seçilmiş bir halk olduğunu kabül etmektedir? Demek ki evrensellik te bir uydurmaca ozaman yani Kuran için öyle denilirya. İsrail oğulları nın seçilmiş olduğunu kabül eden bir kitap nasıl evrensel olabilir ki? sadece mekke ve civarındakileri korkutmak için düzenlenen Kuran ın evrenselliğinden bahsetmek işin iç yüzünü aşırı şekilde abartmak değilde nider değerli kardeşim Tekvin.

örneğin : yaratılış kitabı:32. bölüm 28. ayet ” … artık sana Yakup değil, İsrail denecek…” diye geçer. Burada israil tanrı ile güreşir manasındadır, ama günümüzde bile israil halkına çoğu zaman yakup oğlulları dendiğide gerçeği de ortada iken yakup un yahudi olmadığnı söylemek neyle izah edilir bilmiyorum, ama siz açıklarsanız sevinirim Tekvin kardeşim. saygılar

Anonim
    Pasif

Sayın Tekvin merhabalar… yazdığınızdan pek bir şey anlayamadım ama (Tek tanrıcılıkla Müslümanlığı eşdeşleştirmişsiniz halbuki Musevilik ile Hristiyanlığın kendileri hakkında çok tanrıcı olduklarını hiç bir zaman iddia etmiş oldukları yoktur elbet) şunu söylemekte fayda vardır, bu tür iletişimlere bir ön not olarak: Kutsal olarak nitelendirilen dünyadaki tüm metinlerin tarihsel ve ‘bilimsel’ olarak tanımlanan yollardan yüzde yüz vahiy teşkil ettikleri ile ilgili bir sağlamanın varolmasının imkanı yoktur. Vahy’in kendisi zaten akılcılık (rasyonalizm) ve akılcılığa dayalı bilimselliğin aşkın olana ‘değmesinin’ imkansız olduğunu ifade eder. Dünya’nın tüm manevi geleneklerinin büyükleri bunda hemfikirdirler. Dolayısıyla varlıksal açıdan hangi öğretinin çıkar yol teşkil ettiği ile ilgili tarihsel saptayışlar yoluyla bir neticeye varmak mümkün değildir. Tarihsel yöntem doğası itibarıyla yetersizdir bu konuda.

Hristiyanlık’ta bu konuya bir çözüm olarak herhangi bir metnin Tanrı’dan olup olmadığının anlaşılmasının sadece Ruh’ul Kudüs’ün insana bizzat bildirmesiyle mümkün olabileceğine inanılır. Metinlerin sahte olup olmadığı akıl yolu ile yanaşıldığında hiç bir zaman anlaşılamayacaktır nitekim.

Tabi insana düşen, ilgisi varsa, malümatlanmak istiyorsa, ilgilendiği geleneklerin kaynak eserlerini okumaktır en önce… Ondan sonrası… metinlerin hangilerinin sahih olduğu, içlerindeki hayat önerilerinden hangisinin Tanrı’dan olduğunu anlaması nefsi, akli çabasıyla idrak edeceği bir şey değil, kendisine aracısız vahyedilecek bir şeydir.

Değişik öğreti ve geleneklerin yollarını izleyenler arasında olması gereken asgari zemin, şiddete dayalı olarak inançlarını dayatmamaya itina göstermeleridir. Ondan ötesi herkesin şahsi meselesidir. Tanrı varolan, yaşayan, kulunun selamete ermesini isteyen bir tanrı ise yolu gösterecektir nasıl olsa.

Esenlikler…

Anonim
    Pasif

Sayın Tekvin..

Sayın Tekvin,
    Doğrusu, ben sizin neye inandığınızı çözemedim..!
    kısacası siz şunu söylüyorsunuz

“Tevratı yazan Tanrı ile.. Kuranı yazan, Allah aynı”

Sayın Tekvin nasıl bu kanıya vardınız anlamadım..?Biz Mesih İnanlılarının neye inandığını hala mı çözemediniz.!Neden..tuhaf’ınıza gitti.Bence siz biraz tuhafsınız.
    Siz gerçekten Mesih İnanlısımısınız..?

Bakın Sayın Tekvin,
    Tevrat,Zebur ve peyganberlerin Kıtaplarından oluşan Eski Antlaşma,
    Kurtarıcı İSA’nın gelişi için,TANRI’nın dünyayı nasıl hazırladığını ve
    Günahı ile İnsanın Ruhsal çöküşünü, nasıl Tanrıdan uzaklaştığı anlatılır..

Yeni Antlaşma (İNCİL) İSA MESİH’in nasıl geldiğini ,neler yaptığını anlatır.Eski Antlaşma TANRI’ vaatlerini içeren kitaptır.Yeni Antlaşma ise bu vaatlerin nasıl yerine geldiğini belirtir.

İNCİL’de İSA MESİH’in yaşamı,öğretişleri,İnsanın,kurtuluş planından bahseder.
    Sonsuza dek, geçerliliğini koruyan ruhsal gerçekler hakkında öğretiler İncil’de yer alır.Bilgilendirme dışında,bir özelliği daha vardir İSA MES’ihte olmak İnanlılar için bir yaşam tarzıdır.
    TANRI ile olan ilişkimiz,onunla nasıl bağ kuracağimizi bize açıklar.bizi Tanrı’ya yaklaştırır.Tanrı’nın kurtuluş planının, tüm insanları kapsadığını, izah eder.

Kutsal Kıtap’ın tamamı,Kutsal Ruh tarafından esinlendiği için,Tanrı’sal yetkiye sahiptir.İnancimiz ve yaşamımız için ölçüttür.

“Alfa ve Omega,Birinci ve sonuncu,başlangıç ve son ben’im”
    Vahiy 22:13

Kutsal kıtap’ımızdaki bu ayete inanırız.

Bizim,inandığımız kıtap.. tek Tanrısal söz ve kıtap olan sadece..
    Kutsal Kıtap’tır.Kurana inansaydık,zaten bugün Mesih İnanlısı olmazdık.Sayın Tekvin.

Yani anlayacağınız biz sizinle çoook farklı düşünüyoruz..
    Esenlikle

Anonim
    Pasif

İspatla Tekvin,
    Nasıl İbrahim ve Yakup müslüman? Nerden çıkarıyorsunuz. Lütfen saçma şeyler yazmayın. Aynı şeyleri tekrar tekrar söylüyoruz ama siz hiç dinlemiyor, düşünmüyorsunuz bile. Kuranın mantıklı olduğunu savunanın ben aklından şüphe ederim. Gerçekten okumuş, ayet ayet düşünmüş biri kuranın kutsal söz olduğunu kabul etmez. Tevratta Daniel Peygambere şöyle deniyor:

Daniel 9:24-27

24 Başkaldırıyı ortadan kaldırmak, günaha son vermek, suçu bağışlatmak, sonsuza dek kalıcı doğruluğu sağlamak, görüm ve peygamberliği mühürlemek, En Kutsal`ı meshetmek* için senin halkına ve kutsal kentine* yetmiş hafta*fk* kadar zaman saptanmıştır.

25 Şunu bil ve anla: Yeruşalim`i yeniden kurmak için buyruğun verilmesinden, meshedilmiş* olan önderin gelişine dek yedi hafta geçecek. Altmış iki hafta içinde Yeruşalim yeniden sokaklarla, hendeklerle kurulacak. Ancak bu sıkıntılı zamanlarda olacak.

26 Bu altmış iki hafta sonunda meshedilmiş olan öldürülecek ve onu destekleyen olmayacak. Gelecek önderin halkı, kenti ve kutsal yeri yerle bir edecek. Sonu tufanla olacak: Savaş sona dek sürecek. Yıkımların da olacağı kararlaştırıldı.

27 Gelecek önder*fl* birçoklarıyla bir haftalık sağlam bir antlaşma yapacak. Haftanın yarısı geçince, kurbanı da sunuyu da kaldıracak. Kararlaştırılan yıkım başına gelinceye dek yok edici önder tapınağın üst bölümüne yıkıcı iğrenç şeyler* yerleştirecek.”

Bu vahiy doğrudur. Daniel’e bu sözün verilmesinden 483 (7x(7+62)) ibrani yılının sonunda aynen yazılı olduğu gibi Mesih çarmıha gerilmiştir.Yine bu vahiye göre Tanrı peygamberliği ve görümü Mesih ile mühürlemiştir. Tanrı antlaşmasını tamamlamıştır. Anlayacağınız dilde söyleyeyim. Sizin inandığınız göksel kitabın tüm sözleri bildirilmiştir, bildirilecek yeni bir şey kalmamıştır, Mesih son noktaydı.Mühür basıldı, peygamberliğe mühür kondu. Çünkü tüm bildiriler bitti. Bilinmesi gereken her şey verildi, Rab’bin diri sözü beden alıp geldi, yani İsa Mesih. Her Şey O’nunla Tamamlandı!!!!!…
    Yani daha sonra gelecek bir peygamber ve yeni bir antlaşma olmayacaktı. Bu yukarıda ki vahiye göre Mesih’den sonra gelecek olan yalnızca Şeytandan olandır. Şeytanın adamıdır. Öyle ki birçoklarını aldatacak, peşinden sürükleyecek. Ve Mesih’e inanları öldürecek, ve bunu yaparken de Tanrı’ya hizmet ettiklerini düşüneceklerdi. Ama onların sonu korkunç olacak. Rab böyle diyor. Ve siz Rab’bin hiç bozulmamış Kutsal Sözlerine bozuldu diyerek, Şeytanın kurduğu bir din olan ve şeytanın kitabı olan kuranı ondan üstün tutarak, dünyanın dört bir yanında ki hristiyanları allah adına öldürerek Daniel’e bildirilen iğrenç öndere ait olduğunuzu ve onu onayladığınızı kabul ediyorsunuz. İslam arapların pagan dininin isim değişmiş halidir. Yani Şeytandandır, Tanrı ile, temiz olanla ilişki halide kesinlikle değildir. Hala daha kabede ki gökten inen taşı öpüyorsunuz, tıpkı putperest arapların bir zamanlar yaptığı gibi, hala daha kabenin etrafında, safa ve merve tepelerini arşınlıyorsunuz, tıpkı putperest arapların safa ve merve ilahlarına taptıkları gibi. Adları bile değişmemiş. Düşünün bari. Hala ay ilahına tanrı deyip tapınıyorsunuz. Hala allahınıza putperest arapların yaptığı gibi güneşin zamanını esas alarak selamlıyorsunuz. Tüm bunlar, yapılan tüm ibadet ritüelleri putperest arapların yaptıklarının aynısı!!!!….

Anonim
    Pasif

@tuba 17671 wrote:

İspatla Tekvin,

Daniel 9:24-27

24 Başkaldırıyı ortadan kaldırmak, günaha son vermek, suçu bağışlatmak, sonsuza dek kalıcı doğruluğu sağlamak, görüm ve peygamberliği mühürlemek, En Kutsal`ı meshetmek* için senin halkına ve kutsal kentine* yetmiş hafta*fk* kadar zaman saptanmıştır.

25 Şunu bil ve anla: Yeruşalim`i yeniden kurmak için buyruğun verilmesinden, meshedilmiş* olan önderin gelişine dek yedi hafta geçecek. Altmış iki hafta içinde Yeruşalim yeniden sokaklarla, hendeklerle kurulacak. Ancak bu sıkıntılı zamanlarda olacak.

26 Bu altmış iki hafta sonunda meshedilmiş olan öldürülecek ve onu destekleyen olmayacak. Gelecek önderin halkı, kenti ve kutsal yeri yerle bir edecek. Sonu tufanla olacak: Savaş sona dek sürecek. Yıkımların da olacağı kararlaştırıldı.

27 Gelecek önder*fl* birçoklarıyla bir haftalık sağlam bir antlaşma yapacak. Haftanın yarısı geçince, kurbanı da sunuyu da kaldıracak. Kararlaştırılan yıkım başına gelinceye dek yok edici önder tapınağın üst bölümüne yıkıcı iğrenç şeyler* yerleştirecek.”

Bu vahiy doğrudur. Daniel’e bu sözün verilmesinden 483 (7x(7+62)) ibrani yılının sonunda aynen yazılı olduğu gibi Mesih çarmıha gerilmiştir.Yine bu vahiye göre Tanrı peygamberliği ve görümü Mesih ile mühürlemiştir. Tanrı antlaşmasını tamamlamıştır.

tuba kardeşim
    Daniel 9:24-27 de anlatılan bu zaman kavramlarında benim hatırladığım kadarı ile bir hafta yedi yıl gibi bir not kalmış, şuanda kaynak kitaplardan uzaktayım. Bu anımsadığım doğrumu acaba açıklık getirebilirmisiniz acaba? şimdiden teşekkür ederim. saygılar

Anonim
    Pasif

Vatan Kardeş,
    Evet bir hafta 7 yıl anlamında olduğu sanılıyor. Kutsal Kitapta da altta öyle not düşülmüştür.

http://www.ellisskolfield.com/pdf/TFPChapters1-9.pdf

Bu linkte açıklaması var.

Anonim
    Pasif

Sevgili Tuba,
    Bu mesajı yazmadan önce çok düşündüm.Yazacaklarım sevgili Tuba’yı kırar mı acaba diye.Ama inan tüm kalbimle söylüyorum seni kırmak benim en son isteyeceğim şeylerden biridir.Çünkü bu süreçte bana buırada yardımcı olan kardeşlerimden biri de sensin.
    yazında islamın şeytandan olduğunu yazmışsın ve ‘iğrenç önderiniz’ diye bahsetmişsin.Evet ben şuan onların doğruluğundan emin değilim ve bir sürü şüphe var aklımda ve bir sürü soru….Ama yazdıklarını okuyunca kendimi kötü hissettim çünkü yanlış bile olsa hayatımın yaklaşık bi 25-30 yılını ona inanarak ve o bahsettiğin dini öğrenmeye çalışarak ve hatta ondan korkarak gerçirdim.
    Şimdi tüm bunları yani neredeyse tüm hayatımı diyeyim.silmek üzereyim.Ama buna rağmen yok sayamıyorum,çiğneyip geçmeyi kendime yediremiyorum,bu ihanet ediyor olma hissinden kurtulamıyorum.
    Bu site ve buradaki tüm kardeşlerim harika insanlar.Sizler ‘evrensel’gibi insanlara bile duruşunuzu,tavrınızı,inceliğinizi koruyarak cevaplar verdiniz.O zaman bile imrenmiştim sabrınıza.İnandığınız herşeye adeta küfredilirken siz nezaketinizi bozmadan cevaplar yazdınız doğru bildiğinizi anlattınız…
    Senden ricam Sevgili Tuba,belki bu siteyi ilk kez ziyaret eden bir müslüman bu yazını okumuştur ve sinirlenip kapatmıştır ve siteyi sadece bu ve bunun gibi yazılardan ibaret zannetmiş olabilir.Bu gibi olaylara mahal vermemek,benim gibi hassas durumda olan arkadaşları da kötü etkilememek için lütfen biraz daha dikkat ve hassasiyet…
    Lütfen kırılma bana,seni ve burada olan tüm kardeşlerimi çok seviyorum….

Anonim
    Pasif
    Tekvin;17664 wrote:

Değerli Kardeşim, Ben de ilk zamanlar senin gibi düşünüyor hatta hiç araştırmıyordum. Fakat yaşadığım olaylar gördüğüm ve hissettiğim görümler bugün benim İseviliği benimsememe yardımcı oldu. Ama bu benim değil Rab’bin isteği ile oldu. Kur’anı yermek amacı ile yazmıyacağım çünkü Kur’an kendini açıklıyor ama çelişkiye gelince okursan ve okurken anlamak istersen, , İncil ve Tevrat’da smzlerin değişmeyeceğini her birinin yasa olduğunu bildiren yüzlerce ayet varken, Kur’anda ise şu an hangi sure olduğunu hatırlayamadığım, biz bir ayeti unutturur yerine yenisini koyarız tarzında ayetler var bu da kendi icinde indiği iddia edilen ayetlerin bir sonrakinin bir öncekini gecersiz kılabilecegini söylüyor arada celiskilere gelince Bakara’ yı okuman yeterli! Kactane zamire rastlıyacaksın goreceksin Tevrat ve Incil’ de hatta mezmurlarda dahi müslüman ibaresinin kullanılmamasına karsın Kur’an kendi icinde zamir anlayısı ile teslisi yansıtmaktadır.. ben-o-biz zamirleri kimler icin kullanılmaktadır misal hic düsündün mü? ya da bunu kendine sordun mu.?..
    esen kalman dilegi ile

Anonim
    Pasif

Aria kardeşten genel paylaşım.

“Ben şu an hala müslümanım yada belki de deistim.Çünkü şüphe ettiğin bir dine ait olduğunu söylemek ikiyüzlülüktür.”

Heaven kardeş’den Aria’ya paylaşım.

“İmansız gitmek istemediğinizden bahsetmişiniz…bunu söylemeniz,kalbinizde,inandığınızın göstergesidir.”

Sevgili heaven.
    Kardeşim esenlik olsun.Rab ve kurtarıcımız İsa mesih’in bereketini tüm inanlılarına dökme isteği ve arzusu ile merhaba.
    Tabiki her dinden,her ulustan,her görüşten insanlar, Müjde’yi ve İsa Mesih’in dünyaya vermek istediği mesajı merak edip,öğrenmek isteyeceklerdir.
    Ancak burada biz eski Mesih imanlısı Hristiyan’lar olarak,meraklı ve arayış içinde olan arkadaşlarımıza cevap verirken,çok dikkatli davranmak zorundayız.
    Çünkü; ileride iman hayatına katılacak olan bazı insanlar,unutmaki ilk temel bilgileri sitemiz Hristiyan Türk sayesinde bizlerden almaktadırlar.

” İmansız gitmek istemediğinizden bahsetmişsiniz,bunu söylemeniz,kalbinizde,inandığınızın göstergesidir.” demişsiniz.

Hayır Heaven kardeşim böyle davranmak imanlı olmanın göstergesi değildir…!

“Tanrı sözü sana yakındır,
    Ağzında ve yüreğindedir.”

İşte duyurduğumuz iman sözü budur.
    İsa’nın Rab olduğunu açıkca söyler ve Tanrı’nın O’nu ölümden dirilttiğine yürekten iman edersen kurtulacaksın.
    Çünkü insan yürekten iman ederek aklanır,imanını ağzıyla açıklayarak kurtulur.”

Romalılar.10:8-9-10

Heaven kardeşim insan;
    YÜREKTEN… iman ederek AKLANIR.
    AĞZIYLA……ikrar ederekte KURTULUR.

“Pavlus,insanın yürekten iman etmekle aklandığını yazar,sonrada imanını ağzıyla açıklaması ile kurtulur.”
    İman edenin aldığı kurtuluş,başkalarının önünde açıklaması ile olur.

Aksi takdirde insanlar biraz Müslüman,azıcık Deist,bir miktarda Hristiyan’ım derler…..:)
    Aman dikkat kardeşim
    Esenlikle kal.

Anonim
    Pasif

Mutaf abi haklısın,aydınlattığın için sağol,sen benden önce imanlısın daha bilgilisin,doğrudur…Rab seni bereketlesin…

Anonim
    Pasif
    Quote:
    Vatan
    Değerli kardeşim, Tekvin biz müslümanlar Tevrat ı binlerce yıl sonra arap coğrafyası koşullarına ve arap halkı geleneklerine göre yorumladık, sonrada bu ortaya çıkardığımızı yeni bir Tanrı planı, buyruğu ve vahyi gibi sunduk ve öylece kabüllendik deseniz buna kimsenin bir itirazı olmazdı.Binlerce yıl öncesinde müslümanlık var idi ise neden ismi cismi hiç geçmemiştir? Kaldıki bu gün bile hala nicelik ve nitelik tanımları benzerlikler gösteren güçlere tapınan topluluklar vardır. tek bir ilaha taptılar diye onların bu tapınma eylemleri neden müslümanlık olmasın ki? Yakup yahudi değil ise etnik kökeni nedir? Yakup yoksa arap mı sevgili Tekvin kardeşim?
    örneğin : yaratılış kitabı:32. bölüm 28. ayet ” … artık sana Yakup değil, İsrail denecek…” diye geçer. Burada israil tanrı ile güreşir manasındadır, ama günümüzde bile israil halkına çoğu zaman yakup oğlulları dendiğide gerçeği de ortada iken yakup un yahudi olmadığnı söylemek neyle izah edilir bilmiyorum, ama siz açıklarsanız sevinirim Tekvin kardeşim. saygılar

Ben şunu söylemek istedim.İbrahim ve hatta İsrail peygamber Tevrat iletilmeden önce gelip geçmişlerdi.
    Aklınızı varsa düşünür;inkar ve bile bile gerçeği gizlemezsiniz.

Anonim
    Pasif

@Tekvin 17958 wrote:

Ben şunu söylemek istedim.İbrahim ve hatta İsrail peygamber Tevrat iletilmeden önce gelip geçmişlerdi.
    Aklınızı varsa düşünür;inkar ve bile bile gerçeği gizlemezsiniz.

Sevgili sorucu, yönlendirici ama araştırmacı olmayan kardeşim benim… Rab Seni bilgilriyle donatsın…!
    Şimdi sen, İbrahim ve Yakup’un tevrat iletilmeden önce yaşadıklarından dolayı, Yahudi olmadıklarını savunuyorsun da… O zamanlar müslümanlığın olduğunu mu savunuyorsun?
    Peki sorarım sana, Ekmek yenmeden önce kaç tane hazırlık aşamasından geçiyor biliyor musun? Sanıyor musun ki ekmek masana geldiği gibi oluşuyor….
    İbrahim ve Yakup hazırlayıcı unsurlar olmuştur… Okusaydın ya da okursan anlrsın…
    Peki yahudiyeliğe inanmayan sen sevgili arkadaşım….Hangi delil ve somut kanıt gösterecesin.. o dönemlerde Müslümanlık olduğunu,namaz kılındığını tevhid inancı olduğunu… ispatla ki… bizde inanalım… Ama arkeolojik knıtlar olursa sevinirim… Birilerinin kndilerini üstün kılmak adına tekelleştirmeye çalıştıkları yazıtlardan değil..
    Ayrıca kimsenin dikkat etmediği ya da görmezden geldiği diğer bir gerçek ise… tevrat başlangıcı ile ardından gelen zebur ve incil hiç bir şekilde bir öncekini inkar için değil tam tersi tamamlamaya geldiğini iddia ederken, Kur’an’ın öncekileri geçersiz kılması hiç mi garip gelmiyor size ve siz gibi düşünenlere…
    Esen Kal Kardeşim.. Esen Kal ve araştır,sorgula aradığında Rab sana kapılarını açacaktır….

15 yazı görüntüleniyor - 16 ile 30 arası (toplam 56)
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.