ANASAYFA Forum DUYURU PANOSU, SORU, MESAJ, HABERLER, (NEWSBOARD) Üyelerimizden Sorular Hristiyan ve Musevi Arkadaşlara Sorular

 • Bu konu 7 izleyen ve 15 yanıt içeriyor.
15 yazı görüntüleniyor - 1 ile 15 arası (toplam 16)
 • Yazar
  Yazılar
 • #26284
  Anonim
  Pasif

  1-Peygamberler,insanları uyarmak için gönderildiyse Kitab-ı Mukaddes’e göre neden sadece Ortadoğu’ya gönderilmiştir?
  2-Neden babadan oğula peygamberlik vardır? Tanrı niçin sadece bir soyu öne çıkarmış, oğlunu, torununu, torununun torununu …………. elçi tayin etmiştir? Bu diğer insanlara ve kavimlere bir haksızlık değil midir?
  3-Tanrı,Kitab-ı Mukaddese göre Yahudilerin tanrısı mıdır? Tevrat neden ırkçıdır?
  4-Peygamberler seçilmiş,düzgün karakterli insanlar değil midir?
  5- Öyleyse,Tevratta Hz. İbrahim neden yalancı bir kişilik olarak sunulur? Mal ve para canlısı biri olarak anlatılır? (Haşa) karısını kızkardeşi gibi gösterip satar?
  6-Tevrat, Hz. Davut’u başkasının karısına göz koyan ve kocasını öldürterek ona sahip olan ve 100 karısı olan biri olarak tanıtır. Bu doğruysa size göre bir peygambere yakışır mı? Böyle mi insanlara örnek olunacak?
  7-Yine Tevratta kızıyla ilişkiye giren Lut peygamber ve kızkardeşiyle ilişkiye giren Hz. Süleyman örnekleri doğru mudur? Bütün bunlar karşısında bu dinlere inanılmasını nasıl beklersiniz?

  #33139
  Armagan
  Anahtar yönetici

  Sevgili Uğur,

  Sorularının yanıtı Forumda birçok yerlerde verildiği halde tekrar tekrar aynı sorularla geliyorsunuz. Biraz gayret gösterip de bu soruların yanıtlarını forumda bulup okursanız zamandan kazanmış olursunuz. Ama yine de sorularınıza kısaca yanıtlar vermeye çalışacağım:

  Quote:
  1-Peygamberler,insanları uyarmak için gönderildiyse Kitab-ı Mukaddes’e göre neden sadece Ortadoğu’ya gönderilmiştir?

  Eski Antlaşma’nın peygamberleri İsrail ulusundan ve İsrail ulusu için çıkmışlardır. Bunun nedeni, Tanrı’nın dünya ulusları arasından kendisine bir ulus seçmek istemesidir. Yasalarını ve emirlerini bu ulusa vererek onları ve dolayısıyla diğer tüm ulusları Kurtarıcı Mesih’in yeryüzüne gelişine hazırlamaktır. İsa Mesih yeryüzüne geldiğinde ilkin kendisinin geleceğinden haberi olan Yahudi ulusuna gelmiş, ama Yahudiler imansızlıklarından dolayı Onu reddedince, İsaMesih öğrencilerine kurtuluş müjdesini tüm uluslara duyurmalarını emretmiştir.

  11Kendi yurduna geldi, ama kendi halkı O’nu kabul etmedi. 12Ancak, kendisini kabul edip adına iman edenlerin hepsine Tanrı’nın çocukları olma hakkını verdi. Yuhanna 1:11-12

  İsa Mesih göğe alınırken öğrencilerine şu büyük emri vermiştir: ‘ 18İsa yanlarına gelip kendilerine şunları söyledi: «Gökte ve yeryüzünde bütün yetki bana verildi. 19Bu nedenle gidin, bütün ulusları öğrencilerim olarak yetiştirin. Onları Baba, Oğul ve Kutsal Ruh’un adıyla[çç] vaftiz edin. 20Size buyurduğum her şeye uymayı onlara öğretin. İşte ben, dünyanın sonuna dek her an sizinle birlikteyim.» (Matta 28.18-20).

  8«Ama Kutsal Ruh üzerinize inince güç alacaksınız. Kudüs’te, tüm Yahudiye ve Samiriye’de ve dünyanın dört bir bucağında benim tanıklarım olacaksınız.» (Elç. İşl. 1.8)

  Quote:
  2-Neden babadan oğula peygamberlik vardır? Tanrı niçin sadece bir soyu öne çıkarmış, oğlunu, torununu, torununun torununu …………. elçi tayin etmiştir? Bu diğer insanlara ve kavimlere bir haksızlık değil midir?

  Kutsal Kitap’ta Süleyman ve Davud dışında babadan oğula peygamberlik yoktur. Bunu nereden çıkartıyorsunuz? İslam’da İsrailin atalarına ve peygamberlerin oğullarına da Hz. ünvanı verildiğinden olsa gerek, peygamber olmayanları da peygamber sanıyorsunuz.. Örneğin Lut bir peygamber değildir, Nuh’un oğulları da peygamber değildirler. Peygamber, Tanrı’nın belirli bir kavimi gelecek olan yargı konusunda uyarmakla görevlendirdiği siz biz gibi insanlardır. Sizin sandığınız gibi peygamberler melekler gibi günahsız kişiler değillerdir. Kutsal Kitap herkesin günah ,ilediğini ve Tanrıdan uzak olduğunu söyler. Günahsız tek bir kişi vardır, O da Rab İsa Mesihtir!

  Quote:
  3-Tanrı,Kitab-ı Mukaddese göre Yahudilerin Tanrısı mıdır? Tevrat neden ırkçıdır?

  Evet, Tanrı kendisini Hz. Musa’ya ‘Ben VARIM, VAR OLANIM’ adıyla tanıtan YAHVE Tanrıdır. Ama sadece Yahudilerin değil, tüm evrenin Rabbidir. Kutsal Kitapta açıklanan Tanrı sevgi Tanrısıdır, bütün insanları sever ve onların günahlı yollarından dönerek sabırla Kendisine iman etmelerini bekler.

  Quote:
  4-Peygamberler seçilmiş,düzgün karakterli insanlar değil midir?

  Peygamberler seçilmiş, düzgün karakteri olan kişiler olabilirler tabii. Ama bu onları Tanrı önünde günahsız ve kutsal bir aşamaya getirmez. Çünkü Ademin soyundan gelen herkes günahla lekelenmiştir ve Tanrı’nın yüceliğinden yoksun kalmıştır. İncil Romalılar 3.23

  Quote:
  5- Öyleyse,Tevratta Hz. İbrahim neden yalancı bir kişilik olarak sunulur? Mal ve para canlısı biri olarak anlatılır? (Haşa) karısını kızkardeşi gibi gösterip satar?

  Biraz önce söyledik. Herkes günahlıdır.. En iyi peygamberler bile günah ve suç işlemişlerdir. bunu sadece Kutsal Kitap söylemez, ama sizin inandığınız İslami kaynaklar da kabul ederler. Örneğin, bakınız: Allah Kuranda Hz.Muhammede soyle diyor: Günahın için mağrifet (bağışlanma) dile;..” (Mü’min 55) Hz.Muhammed bir peygamber ise ve peygamberler gunahsiz ise Kurandaki bu ayet nedir?

  Önceki Peygamberlere Üstünlügü ile Övünmesine Ragmen, Böyle Bir Üstünlüge Sahip Bulunmadigini Kendi Eylemleriyle Ortaya Vurur


  I) Ibrahim “peygamber”, putperest olan babasi için magfiret dilerken Muhammed, “kâfir” olarak öldü diye anasi Emine’ye ve babasi Abdullah’a, ve kendisine babalik eden amucasi Ebû Tâlib’e böyle bir davranista bulunmayip onlari cehennemlik sayar

  II) Ibrahim, Tanri’dan “Haksizlik yapmamasi” dileginde bulunurken, Muhammed Tanri’nin haksizliklarini olumlu karsilar: (K. 7 A’raf 3-4; Tevrat (Tekvin Kitabi) Bap 18: 23-26)

  III) Süleyman “Peygamber” putperest kadinlarla evlenip onlara putperest kalma olasiligini tanirken, Muhammed her kim olursa olsun putperestlerin öldürülmelerini, putperest kadinlarla evlenilmemesini emreder; bu yüzden âile yuvalarinin yikilmasina sebeb olur

  IV) Davud, en yakin bir arkadasinin karisina (Betsabe’ye) asik olup onunla evlendikten sonra Tanri’dan avf dilemis oldugu halde Muhammed, kendi ogullugunun karisina (Zeyneb’e) asik olup onunla evlendikten sonra Tanri’nin kendisini hidâyete eristirdigini söylerek övünmüstür

  V) “Okumasi-yazmasi olmayan peygamber” olarak görünmeyi övünme vesilesi yaparken, Tanri’nin baska peygamberlere okuma ve yazmayi, hattâ kusdili ve karinca dili gibi dilleri dahi ögrettigini belirtmekle çeliskiye düser. (K. Mâide 110; Neml 15-16,28)

  VI) Diger peygamberlere üstünlük iddiâsinda bulunurken kendi kusurlarini görmezlikten gelir

  #33140
  Anonim
  Pasif

  DOMUZ ETİ :

  Yas.14: 8 Domuz çatal tırnaklıdır, ama geviş getirmez. Sizin için kirli sayılır. Bu hayvanların etini yemeyecek, leşine dokunmayacaksınız.

  Yasa bu denli açık iken ve İsa Mesih Matta/5/Kutsal Yasa’da ;

  17/ “Kutsal Yasa’yı ya da peygamberlerin sözlerini geçersiz kılmak için geldiğimi sanmayın. Ben geçersiz kılmaya değil, tamamlamaya geldim.”demiş iken ;

  Neden Hristiyanlar domuz eti yerler?

  SÜNNET :

  Yar.17: 10 “Seninle ve soyunla yaptığım antlaşmanın koşulu şudur:
  Aranızdaki erkeklerin hepsi sünnet edilecek.

  Yar.17: 11 Sünnet olmalısınız. Sünnet aramızdaki antlaşmanın belirtisi
  olacak.

  Yar.17: 12 Evinizde doğmuş ya da soyunuzdan olmayan bir yabancıdan
  satın alınmış köleler dahil sekiz günlük her erkek çocuk sünnet
  edilecek. Gelecek kuşaklarınız boyunca sürecek bu.

  Yar.17: 13 Evinizde doğan ya da satın aldığınız her çocuk kesinlikle
  sünnet edilecek. Bedeninizdeki bu belirti sonsuza dek sürecek
  antlaşmamın simgesi olacak.

  Yar.17: 14 Sünnet edilmemiş her erkek halkının arasından atılacak,
  çünkü antlaşmamı bozmuş demektir.”

  Yasa bu kadar katı iken neden Hristiyanlar sünnet olmaz?

  #33142
  Armagan
  Anahtar yönetici

  Domuz eti yenmesi konusunda İncil bir sınırlama getirmez. İncilde sınırlananlar sadece şunlardır:

  Quote:
  28-29Kutsal Ruh ve bizler, gerekli olan şu kuralların dışında size herhangi bir şey yüklememeyi uygun gördük: putlara sunulan kurbanların etinden, kandan, boğularak öldürülen hayvanların etinden ve cinsel ahlaksızlıktan sakınmalısınız. Bunlardan kaçınırsanız, iyi edersiniz. Esen kalın. (Elç. İşl. 15)

  Domuz eti yenmesi konusunda bazı hristiyanlar bu ayetleri gösterirler.. ‘Tanrının temizlediğine sen murdar deme’ prensipi…

  Quote:
  9Ertesi gün onlar yol alıp kente yaklaşırlarken, saat on iki sularında Petrus dua etmek için dama çıktı. 10Acıkınca da yemek istedi. Yemek hazırlanırken Petrus kendinden geçti. 11Göğün açıldığını ve büyük bir çarşafı andıran bir nesnenin dört köşesinden sarkıtılarak yeryüzüne indirildiğini gördü. 12Çarşafın içinde, yeryüzünde yaşayan her türden dört ayaklı hayvanlar, sürüngenler ve gökte uçan kuşlar vardı. 13Bir ses ona, «Kalk Petrus, kes ve ye!» dedi.
  14«Asla olmaz, Rab!» dedi Petrus. «Hiçbir zaman murdar ya da kirli herhangi bir şey yememişimdir.»
  15Ses tekrar, ikinci kez duyuldu; Petrus’a, «Tanrı’nın temiz kıldıklarına sen murdar deme» dedi. 16Bu, üç kez tekrarlandı. Sonra çarşafı andıran nesne hemen göğe alındı. (Elçilerin işleri 10)

  Domuz etini haram ve murdar görüp de her türlü domuzluğu yapanlara da biraz bakarsanız çok iyi olacak.

  İncil, Yahudi olmayan uluslardan gelen Mesih inanlılarının sünnet olup olmaması konusunda özellikle Elçilerin işleri 15. bölümdeki şu kararı bildirir:

  15. Bölüm

  Kudüs’teki toplantı

  Yahudiye’den gelen bazı kişiler Antakya’daki kardeşlere, «Siz Musa’nın töresi uyarınca sünnet olmadıkça kurtulamazsınız» diye öğretiyorlardı. 2Pavlus’la Barnaba, bu adamlarla bir hayli çekişip tartıştılar. Sonunda Pavlus’la Barnaba’nın, kardeşlerden diğer bazılarıyla birlikte Kudüs’e gidip bu sorunu elçiler ve ihtiyarlarla görüşmesi kararlaştırıldı. 3Böylece inanlılar topluluğunca gönderilenler, diğer uluslardan olanların Tanrı’ya nasıl döndüğünü anlata anlata Fenike ve Samiriye bölgelerinden geçerek tüm kardeşlere büyük sevinç verdiler. 4Kudüs’e geldiklerinde inanlılar topluluğu, elçiler ve ihtiyarlarca iyi karşılandılar. Tanrı’nın kendileri aracılığıyla yapmış olduğu her şeyi anlattılar.
  5Ne var ki, Ferisi mezhebinden olan imanlılardan bazıları kalkıp şöyle dediler: «Diğer uluslardan olanları sünnet etmek ve onlara Musa’nın Yasasına uymalarını buyurmak gerek.»
  6Elçilerle ihtiyarlar bu konuyu görüşmek için toplandılar. 7Uzunca bir tartışmadan sonra Petrus ayağa kalkıp onlara, «Kardeşler» dedi, «diğer uluslar Müjde’nin bildirisini benim ağzımdan duyup inansınlar diye Tanrı’nın uzun zaman önce aranızdan beni seçtiğini biliyorsunuz. 8İnsanın yüreğini bilen Tanrı, Kutsal Ruh’u tıpkı bize verdiği gibi onlara da vermekle, onları kabul ettiğini gösterdi. 9Onlarla bizim aramızda hiçbir ayrım yapmadı, iman etmeleri üzerine yüreklerini arındırdı. 10Öyleyse, ne bizim ne de atalarımızın taşıyabildiği bir boyunduruğu öğrencilerin boynuna geçirerek şimdi neden Tanrı’yı sınıyorsunuz? 11Bizler, Rab İsa’nın lütfuyla kurtulduğumuza inanıyoruz; onlar da öyle.»
  12Bunun üzerine bütün topluluk sustu ve Barnaba’yla Pavlus’u dinlemeye başladı. Barnaba’yla Pavlus, Tanrı’nın kendileri aracılığıyla diğer uluslar arasında yapmış olduğu mucizeler ve harikaları tek tek anlattılar. 13Onlar konuşmalarını bitirince Yakup söz aldı: «Kardeşler, beni dinleyin» dedi. 14«Simun, Tanrı’nın diğer uluslardan kendine ait olacak[p] bir halk çıkarmak amacıyla onlara ilk kez nasıl yaklaştığını anlatmıştır. 15-16Peygamberlerin sözleri de bunu doğrulamaktadır. Yazılmış olduğu gibi:
  `Bundan sonra ben geri dönüp,
  Davut’un yıkılmış konutunu yeniden kuracağım.
  Onun yıkıntılarını yeniden kurup
  onu tekrar ayağa kaldıracağım.
  17-18Öyle ki, geriye kalan insanlar,
  bana ait olan[r] tüm uluslar Rab’bi arasınlar.
  Bunları ta başlangıçtan bildiren Rab,
  işte böyle diyor.’
  19«Bu nedenle, kanımca diğer uluslardan Tanrı’ya dönenlere güçlük çıkarmamalıyız. 20Ancak putlara sunulup murdar hale gelen etlerden, cinsel ahlaksızlıktan, boğularak öldürülen hayvanların etinden ve kandan sakınmaları gerektiğini onlara yazmalıyız. 21Çünkü çok eski zamanlardan beri Musa’nın sözleri her kentte duyurulmakta, her Sept günü havralarda okunmaktadır.»

  Sünnet olan Hristiyanlar da vardır. Özellikle Amerikada yaşayan Hristiyanların çok büyük bir bölümü erkek çocuklarını doğduktan hemen sonra, hastanede sünnet ettirirler.

  #33148
  Anonim
  Pasif

  @Evangelist 14323 wrote:

  Domuz eti yenmesi konusunda İncil bir sınırlama getirmez.
  Tevratın getirdiği sınırlama ne olacak peki?
  Yas.14: 8 Domuz çatal tırnaklıdır, ama geviş getirmez. Sizin için kirli sayılır. Bu hayvanların etini yemeyecek, leşine dokunmayacaksınız.

  #33149
  Anonim
  Pasif

  @UGUR123456789 14314 wrote:

  1-Peygamberler,insanları uyarmak için gönderildiyse Kitab-ı Mukaddes’e göre neden sadece Ortadoğu’ya gönderilmiştir?
  2-Neden babadan oğula peygamberlik vardır? Tanrı niçin sadece bir soyu öne çıkarmış, oğlunu, torununu, torununun torununu …………. elçi tayin etmiştir? Bu diğer insanlara ve kavimlere bir haksızlık değil midir?
  3-Tanrı,Kitab-ı Mukaddese göre Yahudilerin tanrısı mıdır? Tevrat neden ırkçıdır?
  4-Peygamberler seçilmiş,düzgün karakterli insanlar değil midir?
  5- Öyleyse,Tevratta Hz. İbrahim neden yalancı bir kişilik olarak sunulur? Mal ve para canlısı biri olarak anlatılır? (Haşa) karısını kızkardeşi gibi gösterip satar?
  6-Tevrat, Hz. Davut’u başkasının karısına göz koyan ve kocasını öldürterek ona sahip olan ve 100 karısı olan biri olarak tanıtır. Bu doğruysa size göre bir peygambere yakışır mı? Böyle mi insanlara örnek olunacak?
  7-Yine Tevratta kızıyla ilişkiye giren Lut peygamber ve kızkardeşiyle ilişkiye giren Hz. Süleyman örnekleri doğru mudur? Bütün bunlar karşısında bu dinlere inanılmasını nasıl beklersiniz?

  Değerli kardeşim; bu sorularına aslında çok daha bilgilş kardeşlerimiz yanıt verdi.. ama ben kendimce cevaplar vermek isterim.. çünkü bir kardeşimizin yazısında Hriastiyanlıkta din ve mantık kavramının olmadığı ile alakalı bir yazısını okudum. ve yanıldığını söylemek istiyorum.. Çünkü Hristiyanlıkta mantıksız olan hiç bir şey yoktur..

  1-Peygamberler,insanları uyarmak için gönderildiyse Kitab-ı Mukaddes’e göre neden sadece Ortadoğu’ya gönderilmiştir?

  Bu sorunun cevabını soru ile vermek isterim.. Kuranda aksi olan bşr ayet varmı ? mesela Brrezilyada amerikada, hollandada, gelmiş olupta bizim bilmediğimiz bir peygamber varmıdır? var sa hangi ayette?

  2-Neden babadan oğula peygamberlik vardır? Tanrı niçin sadece bir soyu öne çıkarmış, oğlunu, torununu, torununun torununu …………. elçi tayin etmiştir? Bu diğer insanlara ve kavimlere bir haksızlık değil midir?

  Bu sorunda açıkca bir yargılamak seziyorum. Osmanlı Hükümdarlığı gibi babadan oğula geçen salatanatmışcasına bir soru olduğunu düşünüyorum. ama soruyu sorarken savunduğun seylerle zıt düşüyorsun.. o zaman benim sorumda şu olacak “Muhammed Kimin Soyundan” sizein inancınıza göre.. İbrahim oğlu İsmail değilmi o zaman oda babadan oğula toruna geçen bir sistem sayılmıyor mu?

  3-Tanrı,Kitab-ı Mukaddese göre Yahudilerin tanrısı mıdır? Tevrat neden ırkçıdır?
  Başlagıçta hiç bir şey yoktu ile başlayan yaratılış bölümünü okumanı tavsiye ederim.. Orada eğer başlangıçta israil yoktu israil oğullarını yarattım. onların tanrısıyım sadece diye bir ayet varmı ki böyle bir düşünceye tutuluyorsun…? Irkçılığa gelince…Kuranda ” onları ( hristiyanları yahudileri ) bulduğunuz yerde öldürün diye ayet varmıdır yokmudur?

  4-Peygamberler seçilmiş,düzgün karakterli insanlar değil midir?
  Peygamberler bizlerden daha temizdir bu gerçek… fakat tanrı katında tam arınmış günahsız değillleerdir… Diyeceksinki Muhammed öyle değildi.. O zaman çölde lat menat uzza adına secde edip, ardından.. Biz bir peygamber göndermiş olmayalımki şeytan ona vesvese vermiş olmasın ayeti kim için indi ve neden bu ayetlere şeytan ayetleri dendi.. ve yine habibim biz seni muhafaza etmeseydik cehennnem ehlinden olurdun ayetleri kim için inmiştir…sencede ortada bir çelişki yokmu?

  5- Öyleyse,Tevratta Hz. İbrahim neden yalancı bir kişilik olarak sunulur? Mal ve para canlısı biri olarak anlatılır? (Haşa) karısını kızkardeşi gibi gösterip satar?

  ayetleri istediğin gibi algılamaktan vazgeç orda sarayı sattı demiyor… saranın güzelliği yüzünden öldürülme korkusu ile kardeşim dediğinden bahsediyor… Senin inancında zorda kalındığında söylenen yalanlar günah sayılmıyor denmiyor mu?

  6-Tevrat, Hz. Davut’u başkasının karısına göz koyan ve kocasını öldürterek ona sahip olan ve 100 karısı olan biri olarak tanıtır. Bu doğruysa size göre bir peygambere yakışır mı? Böyle mi insanlara örnek olunacak?

  Bu sorunun cevabını ara bulacaksın.. ama kendi inancında ara.. Örnek olmaksa orda bulacaksın… Davutun eş olarak seçtikleri erişkinliğe ermiş insanlar ve oğullukları yada evlatlıkları değildi…gelinleri ise hiç değildi….

  7-Yine Tevratta kızıyla ilişkiye giren Lut peygamber ve kızkardeşiyle ilişkiye giren Hz. Süleyman örnekleri doğru mudur? Bütün bunlar karşısında bu dinlere inanılmasını nasıl beklersiniz?

  Şimdi en güzel sorun bence bu olmuş diyebilirim… ama lut kızyla ilişkiye girmiyor… Kızları onunla soyunun devamı için ilişkiye giriyor…ve evan kardeşimizinde söylediği gibi.. kimse isa gibi saf temiz günahsız yaşamadı…ayrıca şunu söyliyeyim.. kardeşler arası münasebeti kesınlıkle onaylamıyorum.. fakat cogalma ve nufusumuzun yayılma seklıne bakarsan o sekılde gerceklesmıstır..

  soruların cevaptan cok soru yaratıyor kardesım… cunku once kendı sorularını cevaplamalısın. kendıo yazılı kagıdındakı soruları doldurmadan baskalarının yazılı kagıtlarına bakarsan zıl calar ve sınavı bastan kaybedenlerden oursun..

  sınavda kaybedenlerden olmaman dıleğı ıle…

  #33151
  Armagan
  Anahtar yönetici

  Sevgili Zeytin,

  Yukarıda verdiğim İncilin Elçilerin İşleri 15. bölümde yazılanlar, ilk kilise döneminde bu aynı soruların o günkü yahudilikten ve diğer uluslardan gelen İsa izleyicileri arasında sorulduğunu ve soruya nasıl yanıt verildiğini gösterir. Lütfen tekrar 15. bölümün tamamını ve Matta 5, 6 ve7. bölümlerin tamamını okumanı tavsiye ederim. İsa Mesih’le birlikte gelen yeni lütuf döneminde artık Musa’yla gelen Eski Antlaşma yasaları geçerli değildir. Biz Mesih inanlıları şeriat altında değiliz, ama Mesih’in lütfu altındayız. Lütuf ve Şeriat… İncilin en önemle durduğu konulardan birisidir bu. Özellikle İncil’de Galatyalılar mektubunun 2,3 ve 4. bölümlerinin okumanızı öneririm.

  #33152
  Anonim
  Pasif

  Sevgili NURDEM kardeş.Verdigin cevaplar için tesekkurlr ederim.ancak yazındas beni müslümanmis gibi gosterip kuran ve muhammed hakkında sorular soruyorsun.ben musluman degılım ve onları bılmıyorum ısa ınannıyım .sadece sorular sordum neden karalanıyorum.

  #33153
  Anonim
  Pasif

  İŞTE TEVRATTAN KİN_NEFRET ve VAHŞET İFADELERİ
  “Sen benim topuzum, cenk silahımsın, seninle milletleri kıracağım, ülkeleri helak edeceğim… ve seninle erkeği ve kadını kıracağım, ve seninle kocamış adamı ve genci kıracağım; ve seninle genç adamı ve ere varmamış kızı kıracağım; ve seninle çobanı ve sürüsünü kıracağım; ve seninle çiftçiyi ve çiftini kıracağım; ve seninle Valiyi ve kaymakamı kıracağım.” (Yeremya 51/20-23)

  “İşte Rab’bin acımasız günü geliyor.” (İşaya: 13/9)

  “Yakalananın bedeni delik deşik edilecek.
  Ele geçen kılıçtan geçirilecek.

  Yavruları gözleri önünde parçalanacak,
  Evleri yağmalanacak,

  Kadınlarının ırzına geçilecek.” (İşaya: 15-16)
  “Hem yiğidi, hem kızı.

  Emzikteki çocukla, ak saçlı adamı,

  Dışarıdan kılıç, Ve içeriden dehşet telef edecek.

  Hasımlarından öç alacağım, Ve benden nefret edenlere ödeyeceğim.” (Tesniye, 32/25)

  “Onları tamamen yok edeceksin, onlarla ahdetmeyeceksin, onlara acımayacaksın.” (Tesniye: 7/1-3)
  “Ve yayları gençleri yere çalacak ve rahmin semeresine acımayacaklar, gözleri çocukları esirgemeyecek.” (İşaya: 13/15-18)

  “Mülklerini alacağımız milletlerin yüksek dağlar üzerinde, ve tepeler üzerinde, ve her yeşil ağaç altında ilahlarına ibadet ettikleri bütün yerleri mutlaka harap edeceksiniz.” (Tesniye: 11/23-25)

  #33155
  Anonim
  Pasif
  UGUR123456789;14334 wrote:
  Sevgili NURDEM kardeş.Verdigin cevaplar için tesekkurlr ederim.ancak yazındas beni müslümanmis gibi gosterip kuran ve muhammed hakkında sorular soruyorsun.ben musluman degılım ve onları bılmıyorum ısa ınannıyım .sadece sorular sordum neden karalanıyorum.

  Değerli Kardeşim.. seni kınamıyorum.. fakat üzgünüm senin inanlı olduğunuda sanmıyorum.. çünkü inanlı olan birisi yargılarcasına sorular sormaz… İnanlı demek İsayı kalpte gönülde kabul etmektir.. İsa İnanlısı olmak demek Isaya itikat etmektir.. Onun çarmıhta ölüğüne ve 3 gün sonra dirildiğine iman etmektir..

  #33156
  Armagan
  Anahtar yönetici

  Kin ve nefret, vahşet ifadeleri değil, tam tersine Tanrı’ya karşı baş kaldıran ve günah içerisinde yozlaşan halkların hakkettiği karşılıktır bu. Nuh zamanında Tanrı Nuh’un ailesi ve gelinlerinin dışında herkesi yok ettiyse, ve yine dünyanın sonunda iman edenlerin dışında bütün insanlığı ve yeryüzünü nasıl yok edecekse, bunun nedenlerini iyice düsünmeniz gerekir. Kutsal Kitap günahın karşılığının sonsuz ölüm olduğunu söyler. Günah işleyen can ölecektir. Hem de sonsuz cehennem ateşinde… İman etmeyenleri böylesine korkunç bir gelecek beklediği halde seven Tanrı bizi kurtarmak için biricik Oğlunu yeryüzüne gönderdi.. ta ki bu sonsuz cehennem ölümüne gitmeyelim diye… Bu nedenle Eski Antlaşmada günahlı ve kötü hayatları nedeniyle Tanrının yargısını üzerlerine çekmiş putperestlerin haline acıyacagınıza, tövbe etmedikçe nasıl bir yargıyla karşı karşıya kalacağınızı düşünerek bir an önce Mesih’teki kurtuluşa kavuşmanın yollarını arayın.. Hem de hiç gecikmeden… !!

  (Bu soruyla ilgili Kusal Kitap ayetleri ve açıklamalar devam edecektir)…

  #33160
  Armagan
  Anahtar yönetici
  UGUR123456789;14334 wrote:
  Sevgili NURDEM kardeş.Verdigin cevaplar için tesekkurlr ederim.ancak yazındas beni müslümanmis gibi gosterip kuran ve muhammed hakkında sorular soruyorsun.ben musluman degılım ve onları bılmıyorum ısa ınannıyım .sadece sorular sordum neden karalanıyorum.

  Ugur, müslüman değilim, hristiyanım diyorsun, ama getirdiğin ve sorduğun sorular islami sitelerde Hristiyan inancına karşı hazırlanmış, boy boy sıralanmış soruların harfi harfine aynısı. Bu nasıl hristiyan olmaktır? Bu tür önyargıyla hazırlanmış soruları ve yorumları buraya getirerek Mesih’e değil, iblise hizmet etmektesin. Yazılarının içeriği ve Forum kurallarının ihlali nedeniyle, HristiyanTürk Forum’a girişin geçici olarak yasaklanmıştır!

  hrturk

  #33177
  Anonim
  Pasif

  Tanrı sorularımızdan korkmuyor…Sormaya devam edin Uğur bey…Fakat lütfen sorular kendi sorularınız olsun.

  #33388
  Anonim
  Pasif

  Müslümanlar eleştirilirken, özellikle “onları yakaladığınız yerde öldürün” benzeri ayetler örnek gösterilir ve Tanrı bu kadar barbar olamaz denilir.

  Hristiyanlık’ta da, tam tersi, Sevgi’nin ön planda olduğu anlatılır.

  Halen, araştırma aşamasında birisi olarak, Tevrat’taki bu ifadeler, bana bir Din’in doktrinleri olamayacak kadar gaddar geldi. Hadi düşmanı öldürün’ü bir yere kadar anladık, bazen savaş kaçınılmaz olabilir ama, savaşta da insanlığın kaybedilmemesi gerekir. Çoluğun çocuğun öldürülmesi, yavruların parçalanması, kadınların ırzlarına geçilmesi… Bunları normalmiş gibi sunmanız ve bir açıklama getirilmemesi beni şaşırttı.

  Yine islam eleştirilirken, cinsellik konuları eleştirilir. Soyun devam edebilmesi için “aile içi cinsi münasebet” deniliyor. Ne kadar iğrenç!!! Din adına bunların söylenmemesi gerekir. En azından benim aradığım din “Temiz” olmalıdır.

  Bu sorulara cevap verebilirseniz sevinirim. Kendimi yanlış ifade ettiysem affedin, kimseye saldırmak ve incitmek amacım yok, sadece öğrenmeye çalışıyorum.

  #33392
  Anonim
  Pasif

  Eski Antlasmada Tevratın neresinde kadınların ırzına geçebilineceği ya da cariye olarak alınabileceği yazıyor? Tam tersine onları kesinlikle karı olarak almayacaksınız der Tanrı. Onların eşyalarını, koyunlarını, mallarını bile almayacaksınız denir. Çünkü o halklar ve o halka ait herşey kirlidir Rab’bin gözünde. Günah içinde yaşayan, Rab’be itaat etmek yerine putlara tapan, çocuklarını putlara ateşte kurban eden, bu putlar için iğrenç cinsel ilişkilere giren halktan bahsediyoruz. Ayrıca Tanrı tevratın neresinde aile içi cinsi münasebeti onaylayan söz söylüyor? Yazılan şeyler insanlara ders olsun, bunun yanlışlığı görülsün diye kaydedilmiştir. Aksini, yani onaylandığını söyleyemezsiniz.

  Rab’bin sözleri emirleri aşağıdaki gibidir. Ve şunu da unutmayın, israilin savaştığı halklar tüm bunları yapıyordu, bu günahları yapıyordu. Örneğin mısırlıların tanrısı olan Amon Ra için kahinler bakire sunarlardı. Amon’in rahipleri tarafından karma birleşik Tanrı. Amon-Ra bir Boğa olarak resmedilirdi. Ve bir boğa ile bir bakire kız cinsel ilişkiye sokulurdu. Bunun gibi putperest inançlarda buna benzerlerini bulabilirsiniz. Bu yalnızca bir örnekti. Ama boğa bile olmasa putları için bakire kızları başka erkeklere sunan adetler de vardı.

  Ama Rab’bin sözleri aşağıda ki gibidir.
  Hayvanlarla cinsel ilişki kuran herkes öldürülecektir.
  Mısır’dan Çıkış 22:19

  Hiçbiriniz cinsel ilişkide bulunmak için yakın akrabasına yaklaşmayacak. RAB benim.
  Levililer 18:6

  Annenle cinsel ilişkide bulunarak babanın namusuna dokunmayacaksın. O senin annendir. Onunla ilişki kurmayacaksın.
  Levililer 18:7

  6 Babanın karısıyla cinsel ilişki kurmayacaksın. Babanın namusudur o.
  Levililer 18:8

  7 Annenden ya da babandan olan, ister seninle aynı evde doğmuş olsun, ister olmasın üvey kızkardeşlerinden biriyle cinsel ilişki kurmayacaksın.
  Levililer 18:9

  8 Kızının ya da oğlunun kızıyla cinsel ilişki kurmayacaksın. Çünkü onların namusu senin namusundur.
  Levililer 18:10

  9 Babanın evlendiği kadından doğan kızla cinsel ilişki kurmayacaksın. Çünkü o babandan olmadır, senin kızkardeşin sayılır.
  Levililer 18:11

  10 Halanla cinsel ilişki kurmayacaksın. Çünkü o babanın yakın akrabasıdır.
  Levililer 18:12

  11 Teyzenle cinsel ilişki kurmayacaksın. Çünkü o annenin yakın akrabasıdır.
  Levililer 18:13

  12 Gelininle cinsel ilişki kurmayacaksın. Çünkü oğlunun karısıdır. Onunla ilişki kurmayacaksın.
  Levililer 18:15

  13 Kardeşinin karısıyla cinsel ilişki kurmayacaksın. Çünkü o kardeşinin namusudur.
  Levililer 18:16

  14 Bir kadının hem kendisiyle, hem kızıyla cinsel ilişki kurmayacaksın. Kadının kızının ya da oğlunun kızıyla cinsel ilişki kurmayacaksın. Çünkü onlar kadının yakın akrabasıdır. Onlara yaklaşmak alçaklıktır.
  Levililer 18:17

  15 Karın yaşadığı sürece onun kızkardeşini kuma olarak almayacak ve onunla cinsel ilişki kurmayacaksın.
  Levililer 18:18

  16 `Âdet gördüğü için kirli sayılan bir kadınla cinsel ilişki kurmayacaksın.
  Levililer 18:19

  17 Komşunun karısıyla cinsel ilişki kurarak kendini kirletmeyeceksin.
  Levililer 18:20

  18 Bir hayvanla cinsel ilişki kurmayacaksın. Kendini kirletmiş olursun. Kadınlar cinsel ilişki kurmak amacıyla bir hayvana yaklaşmayacak. Sapıklıktır bu.
  Levililer 18:23

  19 Bir erkek başka bir erkekle cinsel ilişki kurarsa, ikisi de iğrençlik etmiş olur. Kesinlikle öldürülecekler. Ölümü hak etmişlerdir.
  Levililer 20:13

  20 Bir hayvanla cinsel ilişki kuran adam kesinlikle öldürülecek, hayvansa kesilecektir.
  Levililer 20:15

15 yazı görüntüleniyor - 1 ile 15 arası (toplam 16)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.