Hristiyan olmak için sadece bir sebep?

• Bu konu 12 izleyen ve 17 yanıt içeriyor.
15 yazı görüntüleniyor - 1 ile 15 arası (toplam 18)
  • Yazar
    Yazılar
    Anonim
    Pasif

Merhaba, ben bu foruma sadece incil’i ve Hristiyanlığı anlamak için kayıt oldum.Peki,burada herşeyden bahsediyorsunuz.Bana Hristiyanlık’a geçmek için bir tane önemli,geçerli bi sebep söyleyin lütfen.
    Beni aydınlatın….

Anonim
    Pasif
    zeina;12332 wrote:
    Merhaba, ben bu foruma sadece incil’i ve Hristiyanlığı anlamak için kayıt oldum.Peki,burada herşeyden bahsediyorsunuz.Bana Hristiyanlık’a geçmek için bir tane önemli,geçerli bi sebep söyleyin lütfen.
    Beni aydınlatın….

Sayın Zeyna,
    Hristiyantürk foruma hoşgeldiniz. İncil’i ve Hristiyanlğı anlamak için kayıt olduğunuzu söylüyorsunuz, iyi yapıyorsunuz. Kendi inancınızın dışında başka inançları da araştırmanız güzel bir şey! Herkes bunu yapmalı ve kendi inancının dışındaki diğer din ve inançları da araştırmalıdır.

Diğer mesajınızdan anladığım kadarıyla, Hristiyanlık hakkında kulaktan dolma şeyler öğrenmişsiniz ve çok önyargılı konuşuyorsunuz. Siz hiç İncil okudunuz mu? Madem Hristiyanlığı ve İncil’i anlamak istiyorsunuz, kendiniz okuyun, araştırın. Forum sayfamızda İsa Mesih ve Hristiyanlıkla ilgili yazılara bir göz atın, web radyomuzu dinleyin ve fikir sahibi olun, ondan sonra düşüncelerinizi bizimle paylaşın.Ayrıca diğer mesajınızda Hristiyanlığa geçmeyeceğinizi belirtmişsiniz. Size, ‘Hristiyanlığa geçin’ diyen olmadı, fakat geçenlerin demek ki geçerli nedenleri varmış… Forum sayfamızda İsa Mesih’i Rab ve Kurtarıcıları olarak yaşamlarına alan kişilerin tanıklıklarını okursanız, onların Hristiyanlığa geçmelerinin nedenlerini öğrenmiş olursunuz. Sormak istediğiniz sorularınız olursa bizlerle paylaşın, size severek yardımcı olmaya çalışacağız.

Tanrı’nın,ruhsal gözlerinizi açmasını ve size gerçekleri göstermesini diliyorum.

Sevgiler

Anonim
    Pasif

İsa’ya inanmalısın. İncil’i İsa yazmadı havarileri kalemle yazdı. İsa Rabbin kitabındaki bir ayeti anlattı. şükürler olsun.

Anonim
    Pasif

Selam arkadaşlar ben bu siteye yeni kayıt oldum. Amacım hıristiyan olmak değil, sadece tanımaktır. Yeni girdiğim için herkesi selamlıyayım dedim. Tekrar herkese selam!

Anonim
    Pasif

hasan;12407 wrote:
    Selam arkadaşlar ben bu siteye yeni kayıt oldum. Amacım hıristiyan olmak değil, sadece tanımaktır. Yeni girdiğim için herkesi selamlıyayım dedim. Tekrar herkese selam!

Sayın Hasan,
    Hristiyan forum sayfamıza hoş geldiniz. Bizler de sizi Rab İsa Mesih’in adıyla selamlıyoruz. Kendi inancınızın dışında başka bir inancı araştırmanıza sevindim. İnancı ne olursa olsun, her insanın yapması gereken şey de budur zaten. Size bu konuda elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışacağız.

Tanrı’nın esenliğinde kalın

Anonim
    Pasif

selam arkadaşlar ilginiz için teşekkür ederim. ben sizlere bir soru soracağım ama ön yargılı değil tamamen siz ve size benzer sitelerden okuduğum bir şey. sizler Tanrı 1 dir diyorsunuz. ama İsa Mesih , HZ. Meryem ve ALLAH’ın 1 Tanrı olduğunu savunuyorsunuz ben çelişki yaşıyorum lütfen aydınlatırmısınız.

Armagan
    Anahtar yönetici

Sevgili Hasan kardeşimiz, sorduğun bu samimi sorun için teşekkür ederiz.

Ancak sorunuzda bizim inanmadığımız unsurlar olduğunu hemen söyleyelim. Bizim Teslis inancımızda hz. Meryeme yer olamaz, çünkü meryem sizin bizim gibi bir insandır.

İncildeki tek Tanrı kendisini Baba, Oğul ve Kutsal Ruh’tan oluşan tek Tanrı olarak tanıtır. Bunu insan aklıyla kavramak elbette mümkün değildir, ama anlamamıza katkıda bulunabilecek bazı örnekler verebiliriz. Verecegimiz hiçbir örnek yine tam olarak bize Teslisi tarif edemezse de, en azından bu şekilde O’nu kavramaya başlamış olabiliriz. Tanrının doğasını ve niteliğini günahlı ve ölümlü insanlar olarak kavrayamayacağımız da başka bir gerçektir.

1- Su örneği…

Su kimyasal bir madde olup formulü H2O’dur. Ancak su üç farklı görünümde olabilmektedir: Katı halde, sıvı halde ve gaz halinde.. Bu üç halde iken dahi kimyasal yapısı tektir, H2O’dur. Tek bir madde, ama üç farklı formda olabilmektedir.

Tek Olan Tanrı da Kendisini bizlere Baba, Ogul ve Kutsal Ruh’un kişiliğinde açıklamıştır. Üç tane farkı ilahlar değil, ama kendisini üç kişilikte tanıtan Tek Tanrı’dır.

Müslümanlara göre Teslis 1+1+1=3,
    Biz Hristiyanlara göre ise Teslis: 1x1x1=1

(Bu açıklamalarımız devam edecektir)

Anonim
    Pasif

peki teslis nedir?

Anonim
    Pasif

merhabalar herkesı selamlıyorum,
    kafama takılan bır soru var onu sızlerle paylasmak ıstıyorum.butun dınler olarak tek yaratıcıya inanıyoruz . onu hııc bırseye benzetemıyoruz .pekı tanrının yarattıgı bır ınsan nasıl oluyorda hem kul, hemde tanrı oluyor, onun var olusu ınsan ve elci olmaktan oteye gecemez, bır kul bu ıkı yuku kaldırabılırmı ?

cook tesekkur ederım sımdıden

Anonim
    Pasif
    msgenc;12764 wrote:
    merhabalar herkesı selamlıyorum,
    kafama takılan bır soru var onu sızlerle paylasmak ıstıyorum.butun dınler olarak tek yaratıcıya inanıyoruz . onu hııc bırseye benzetemıyoruz .pekı tanrının yarattıgı bır ınsan nasıl oluyorda hem kul, hemde tanrı oluyor, onun var olusu ınsan ve elci olmaktan oteye gecemez, bır kul bu ıkı yuku kaldırabılırmı ? Çook tesekkur ederım sımdıden

Sayın msgenç,
    İsa Mesih beden almış sonsuz Tanrı’dır. O, yaratılmamıştır. Tanrı, tüm günahlı insan soyunu cehennem yargısından kurtarmak için beden alarak dünyamıza gelmiştir. Haç ölümüne giderek günahlarımızın cezasını kendisi ödemiştir. Ancak İsa Mesih’e iman eden kişi O’nun bizlere sunmuş olduğu kurtuluşa sahip olabilir.

Eğer İsa Mesih normal bir anne ve babadan doğmuş olsaydı, O’nu kul olarak tanımlayabilirdiniz. Bir kul hiç bir insanın günahını bağışlayamaz, çünkü o yetkiye ve güce sahip değildir. Ama İsa Mesih göktendir. O’nu sıradan bir peygamberle, ya da elçiyle kıyaslayamazsınız. Normal bir anne babadan dünyaya gelen peygamberler ve elçiler yerdendirler, günah da işlediler, öldüler ve gömüldüler. İsa Mesih ise çarmıha gerilerek öldü, ama üç gün sonra görkemle dirildi ve yaşıyor!

Tanrı, BABA, OĞUL ve KUTSAL RUH olarak tek Tanrı’dır. Bunu, bir insandaki CAN, RUH ve BEDEN’e benzetebiliriz. Bunların üçü bir insanda mevcuttur, ama kişi tektir.

Sevgiyle kalın

Anonim
    Pasif

zeina kardeşimizin dedii gibi ben foruma misafir olarak girdim….Şuanda 20 yaşındayım ve şu günlerde anlamaya başladımki ben doğuştan kimliğime islam yazdıkları içim müslümanım ben normalde neyim anlamaya çalışıyorum ne zaman radyoda çıkan bir hristiyan ilahisi dinlesem tüylerim diken diken oluyor ne zaman bir şovalye filmi izlesem yerimde duramıyorum kendimi artık bulmam gerektiğini düşünüyorum o yüzden bu sitedeyim…

Anonim
    Pasif
    yucumentes;16768 wrote:
    zeina kardeşimizin dedii gibi ben foruma misafir olarak girdim….Şuanda 20 yaşındayım ve şu günlerde anlamaya başladımki ben doğuştan kimliğime islam yazdıkları içim müslümanım ben normalde neyim anlamaya çalışıyorum ne zaman radyoda çıkan bir hristiyan ilahisi dinlesem tüylerim diken diken oluyor ne zaman bir şovalye filmi izlesem yerimde duramıyorum kendimi artık bulmam gerektiğini düşünüyorum o yüzden bu sitedeyim…

Değerli Yücementes kardeşim,
    Öncelikle HristiyanTürk forum sayfamıza hoşgeldiniz. Söylediklerinize katılıyorum, dünyaya gelen hiçbir çocuğa neye, kime iman etmek istiyorsun diye sorulmadı. Otomatikman her yeni doğan çocuğun nüfus cüzdanındaki din hanesine annesinin, babasının ve ailesinin ait olduğu inanc yazıldı. Burada durmak ve düşünmek gerek! Ya annemin, babamın, atalarımın inançları yanlışsa, kurtuluşa, sonsuz yaşama değil de ölüme ve cehenneme götürüyorsa diye sormalıdır her birey kendi kendine. Kendi inancı başta olmak üzere tüm din ve inançları araştırmalıdır tarafsız ve önyargısız olarak. Tanrı’yı tüm yürekleriyle arayanlara Tanrı kendisini mutlaka açıklayacaktır, gösterecektir.

Hristiyan ilahilerini dinlediğinizde sizi etkileyen, yüreğinizde çalışan şey, Tanrı’nın Kutsal Ruhu’dur. Burada bulunmanız bir tesadüf değildir. Tanrı size seviyor sevgili yücümentes, sizi çağırıyor, size sonsuz yaşam, sonsuz kurtuluş vermek istiyor; bu yüzden biricik Mesihi’ni dünyamıza gönderdi. Araştırmalarınızı sürdürün. Eğer elinizde bir İncil yoksa size vereceğimiz linkten bedava olarak bir incil edinebilirsiniz. İncil’i okuyunca Tanrı’nın sizin için olan tasarısını öğreneceksiniz; O’nun sevgisiyle karşılaşacak, sonsuz yaşama ve kurtuluşa giden yolu bulacaksınız.

Esenlikte kalın

Anonim
    Pasif

‘Hristiyan olmak için sadece bir sebep…’

Çok güzel ifade edilmiş bir soru… Cevabı da tabi ona uygun bir açıklık ve basitlikte: Tek çıkar yol da ondan… Bunu ama insanın kendisinin anlaması gerekir. Öyle başkalarının söylemesiyle olmaz. Ezbere cevapların, kabullenilmişliklerin hiç bir değeri yoktur bu yolda. Anlaşılması için de malümatlanmak lazım gelir, en başta. İncil’i okuyun kardeşim, araştırın… başka dinlerin metinlerini okuyun, genelde her istediğinizi okuyun, araştırın, sorun. Neticede karar kendinizin. Gerçeği kalbiyle arayan maceraperesttir ve… maceraların en esaslısına atılmıştır. Milladi yedinci asrın Ortadoğu azizlerinden Suriye’li İshak babanın demiş olduğu gibi, insanlar dünyevi zenginlik edinsin diye nice maceralı yollara düşerler kaldı ki hayatın anlamını arayan kişi dünyevi zenginliklerin yanında bir hiç sayılacağı, kıyaslanamayacak önemi olan bir şeyin peşindedir, öyle bir kişinin göze alması gereken macerayı bir düşünün…

İyilikler…

Anonim
    Pasif

@Halleluya 12889 wrote:

HRİSTİYAN OLMAK İÇİN BİR DEĞİL, BİRÇOK GEÇERLİ SEBEP VARDIR.

Sizlerde aşağıdaki ayrıcalıklara sahip olmak istermisiniz?
    Yeterki doğru yürekle Rab İsa Mesih’e seslenebilelim.

Tanrı’yı yüceltmek ve övgüler sunmak,
    Göklerdeki Baba’nın istekleri doğrultusunda yaşayabilmek,
    Tanrı’nın sözünü işitebilmek ve duyduğunu uygulamak,
    Göklerde sonsuza dek kalacağın bir konuta sahip olmak,
    Tanrı ile dost olabilmek,
    Tanrı’nın lutfuna erişmek,
    Tanrı’nın gazabından kurtulmak,
    Tanrı egemenliğinin sırlarını bilmek,
    Tanrı ile barışmak bir yaşam sürmek,
    Tanrı’nın sevgisini tatmak ve anlamak,
    Tanrı ile birlikte olmak,
    Tanrı ile bir ruhta ve doğrulukta olmak,
    Tanrı’nın kendisiyle övünmek,
    Tanrı’ya kutsallık içinde, doğruluk içinde, korkusuzca tapınmak
    Tanrı tarafından dinlenilir olmak,
    Tanrı’nın işittiği biri olmak,
    Tanrı’nın sözünü gönderdiği kişiler olabilmek,
    Tanrı’nın sesini işitebilmek,
    Tanrı’nın sözleriyle konuşmak ve elçi olmak,
    Tanrı’yı dinleyebilmek, işitmek,
    Tanrı’nın egemenliğine girmek,
    Tanrı’nın çocuğu olma hakkını kazanmak,
    Günah karşısında ölü, Mesih İsa’da Tanrı karşısında diri olmak,
    Tanrı tarafından doğru kılınmak, kabuledilmek,
    Tanrı’nın sunduğu esenliğe sahip olmak,
    Tanrı’nın bereketlerinden istifade edebilmek,
    Tanrı’nın atadığı bir gözetmen olabilmek,
    Tanrı’nın göksel tanıklığını heryerde yapabilmek,
    Tanrı’nın hizmetkarı olabilmek,
    Tanrı’yı hoşnut edebilmek,
    Tanrı’dan esenlik alabilmek,
    Tanrı’dan öğrenebilmek,
    Tanrı’nın sağladığı kurtuluşu görebilmek,
    Tanrı’nın sevgisini bilebilmek,
    Tanrı’nın lütfu altında olabilmek,
    Tanrı’nın yüceliğine erişebilmek umuduyla övünebilmek,
    Tanrı’nın merhametine kavuşabilmek,
    Tanrı’nın peygamberlerle yapmış olduğu antlaşmanın mirasçısı olabilmek,
    Tanrı’ya, ruhta ve gerçekte tapınabilmek,
    Tanrı’nın isteğinin ne olduğunu bilebilmek,
    Tanrı ile birlikte olabilmek, tanıklık edebilmek,
    Tanrı’ya ait olabilmek,
    Yapman gerekenleri Tanrı’dan öğrenmek,
    Yargı günü geldiğinde, yargıdan özgür kalmak,
    Yargı günü yarınmışcasına, hazır olan köle misali umutla beklemek,
    Cesur, korkusuz, dokunulmaz, değerli olmak,
    Geçmişin karanlıklarına bakmamak,
    Güçlü ve dayanıklı olmak,
    Hizmet edebilmek için Tanrı’nın ardından gitmek,
    Günahlarından aklanmak,
    Günahlardan nasıl kurtulabilindiğini bilmek,
    Günah karşısında ölmüş olabilmek,
    Günah karşısında ölü, Tanrı ile diri olabilmek,
    Günahtan ve ölümden özgür olmak,
    Günahların bağışlanmasıyla kurtulabilmek,
    İnsanlara imanları sonucu, günahların bağışlandı diyebilmek,
    Suçlarından bağışlanmak,
    Mahkumiyetten kurtulabilmek,
    Dünyanın egemenliğinden kurtulmak,
    Hasta olan ruh ve bedenlere şifa bulabilmek,
    Bağışlayabilen bir yüreğe sahip olmak,
    Bir fidan gibi yeniden, yeni bir yaşama kavuşmak
    Ölümden dirileceğinin güvencesi altında bulunmak,
    Ölümü asla görememek,
    Dünyada güvenilir kişi olmak, dürüst olabilmek,
    Gerçek servete sahip olabilmek,
    Gerçek sevgiyi yüreğinde yaşayabilmek,
    Sevgiden sonsuz yaşamı bulabilmek,
    Sonsuz yaşama sahib olabilmek, miras alabilmek, kavuşabilmek,
    Yeniden doğarak, Tanrı’nın Egemenliği’ne görebilmek,
    Gökte hazinelere sahip olabilmek,
    Huzurlu canlara sahip olabilmek,
    Göksel egemenliğe sahip olabilmek,
    Dileklerin yerine geleceğini bilebilmek,
    Dünyanın ışığı olabilmek,
    Asla karanlıkta kalmamak,
    Kaybolmuşluktan kurtulabilmek,
    Yarınlar için kaygılanmamak,
    Yaşam koşulları için tasalanmamak,
    Gerçek kardeşliği bilebilmek,
    Kutsallık ve doğruluk içinde yaşayabilmek,
    Kutsal kılınanlar arasında yer alabilmek,
    Kutsallığı kazanç bilip, sonsuz yaşama sahip olabilmek,
    Tövbe ederek hem Tanrı’yı hem melekleri sevindirebilmek,
    Yeryüzünün tuzu olabilmek,
    Kötü yollardan dönüp, kutsanabilmek,
    Kötü ruhlar üzerinde yetkin olabilmek,
    Cinler üzerinde ve hastalıkları iyileştirmek için güç ve yetki edinmek,
    Utançlardan arınabilmek,
    Vermenin almaktan daha büyük bir mutluluk olduğunu bilebilmek,
    Gerçeği bilebilmek, özgür olabilmek,
    Bilgelere ve bilgisizlere karşı sorumluk duyabilmek,
    Adlarınızın gökte yazılı olmasına sevinebilmek,
    Kederlerinizin sevince dönüşeceğini bilmek,
    O’nda yaşamak ve hareket edebilmek,
    O’nun soyundan olabilmek,
    O’nda varolabilmek,
    O egemenlikte güneş gibi parlamak,
    O’nun öğrencisi olabilmek,
    O’ndan ne dilersen, alabilmek,
    O’nun sevgisiyle, O’nu görebilmek,
    O yaşadığı için, yaşayabilmek,
    İsa, Diriliş ve Yaşamdır. O’na iman eden ölse de yaşayacaktır.

Benzeri birçok konuyu burada işleyebilirdim.
    Soruyorum sizlere: bu açıklamalardan sonra yeterli birçok sebebin var olduğunu gerçekten görebildinizmi?
    Gerçeklerden ne kadar uzak bir yaşam sürdüğünüzü algılayabildinizmi?
    Yaşamda ne kadar yalnız olduğunuzu görebildinizmi?

Sizlerde istemezmisiniz?
    İsa’nın Çarmıh’ını taşıyabilmek,
    O’nun egemenliğinde var olabilmek,
    O dar kapıdan girip, sonsuz yaşama kavuşabilmek,
    O’nun boyunduruğunda, O’nunla bir olabilmek,
    İstemezmisiniz?
    Yapmanız gereken çok kolay kardeşim.
    İman etmek. İnanmak. İstemek ve dilemek.
    Doğru yürekle yapılan her çağrıyı Rab duyar ve çağrınızı işitir.
    Davet edin Rab İsa Mesih’i yüreklerinize,
    Açık yürek kapılarınızı ve O’nu içeri çağırın.
    O gelecek ve sizleri artık asla yalnız bırakmayacaktır.
    Bize göstermiş olduğu karşılıksız lütfu sizlerede gösterecektir.

Korkmanız gerekmemektedir.
    Azıcık cesur olun ve çağırın.
    Ğerçeğin ruhu size gelecek ve sizleri günahın egemenliğinden özgür kılacaktır.
    Çağırın sadece, özgürlüğü yaşayın.
    Sevinin Rab’le.

Sevgiyleeeee

Evvelce yapmış olduğum bu konudaki paylaşımı sizlerle tekrar paylaşma gereği gördüm.
    http://www.hristiyanturk.com/showthread.php?t=4935
    Saevgiyleee

Anonim
    Pasif

Ben 29 yaşındayım ve din olarak müslümanım, ama bugüne kadar dini fazifelerimin çğunu yerine getiremedim. Hem kendime uzak hissetim hem de şartları bana ağır geldi. Geçen yıl tesadüfen elime geçen bir incili okudum ve şunu gözledim. Hiristiyanlık, müslümanlık kadar ağır şartlar taşımıyor. Benim yapıma daha uygun, tam bir çelişkideyim yardımıcı olursanız sevinirim. Çünkü bu düşüncelerimi müslüman olan kişilrle paylaşamıyorum. Onlar sizin kadar hoş görülü değil!

SAYGILARIMLA

15 yazı görüntüleniyor - 1 ile 15 arası (toplam 18)
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.