Eşcinselliğe Eğilim

• Bu konu 39 izleyen ve 84 yanıt içeriyor.
15 yazı görüntüleniyor - 1 ile 15 arası (toplam 85)
  • Yazar
    Yazılar
    Anonim
    Pasif

Eşcinselliğe Eğilim

Eşcinsellik Kutsal Kitap’ta açık bir şekilde yasaklanmıştır:

‘Bir erkek başka bir erkekle cinsel ilişki kurarsa, ikisi de iğrençlik etmiş olur. Kesinlikle öldürülecekler, bunu haketmişlerdir’ (Levililer 20:13).

‘Aynı şekilde erkekler de kadınla doğal ilişkilerini bırakıp birbirleri için şehvetle yanıp tutuştular. Erkekler erkeklerle utanç verici ilişkilere girdiler ve kendi bedenlerinde sapıklıklarına yaraşan karşılığı aldılar.

Tanrı’yı tanımakta yarar görmedikleri için Tanrı onları yararsız düşüncelere, yakışıksız davranışlara teslim etti.

Her türlü haksızlık, kötülük, açgözlülük ve kinle doldular. Kıskançlık, öldürme hırsı, çekişme, hile, kötü niyetle doludurlar.

Dedikoducu, yerici, Tanrı’dan nefret eden, küstah, kibirli, övüngen, kötülük üreten, anne baba sözü dinlemeyen, anlayışsız, sözünde durmaz, sevgiden yoksun, acımasız insanlardır.

Böyle davrananların ölümü hakettiğine ilişkin Tanrı buyruğunu bildikleri halde, bunları yalnız yapmakla kalmaz, yapanları da onaylamazlar. (Romalılar 1:27.32).

Aynı cinsten birini cinsel açıdan arzulamak ya da kişinin eşcinsel ilişkiyle kendini ifade etmesi günah kapsamına girer. Eşcinsel birisi her şeyden önce ona Kutsal Kitap’ı okuyarak Tanrı’nın iyiliği anlamalıdır. Böyle kişiler Kutsal Yazılar’ı derinden ve sürekli okumalıdır. Eğer cinsel bir ilişkiye girmişse, aşağıdaki bu üç aşamayı dikkatle okumalıdır:

1-) Eyleminin günah olduğunu kabul etmelidir.
    2-) Tövbe edip Tanrı’nın affını istemelidir.
    3-) Düşüncelerini Kutsal Kitap’ı okuyarak değiştirmelidir.

Bazıları eşcinsel isteklerin iyileştirilemez olduğunu düşünür. Oysa bu sorunla savaşan pek çok kişi, Kutsal Yazılar’ı derinlemesine ve sürekli okuyarak Tanrı’nın sağladığı şifaya kavuşmaktadır. Birçok ruhsal ve psikolojik hastalık yanlış düşüncelerden kaynaklanmaktadır. Tanrı’nın isteklerine göre düşünmesini öğrenenler uygun ve iyi bir kişiliğe sahip olurlar.

Anonim
    Pasif

bencede eşcinsellik saçma bir konu

Anonim
    Pasif

Sevgili Suna,

Yazima baslamadan once kendi hakkimda kisa bir on bilgi vermek istiyorum. 23 yasinda Turk bir katoligim. Yillar boyunca sik sik kiliseye gittim, Incil okudum ve kilisede din derslerine katildim. Universite yillarimda kiliseden nispeten uzaklasmis olsam da aklimla ve gonlumle Tanri’ya, oglu Isa’ya ve onun bize ogrettiklerine inanmaktan hic vazgecmedim. Asagida yazacaklarim bunlarin aksini dusunmenize sebep olabilir; bu yuzden kendim hakkindaki bu bilgileri ustune basa basa tekrarlamak istiyorum.

Yazdigin uzun yazida escinsellerden bahsederken sadece cinsellige deginmissin. Escinsellik denince aklina sadece cinsellik mi geliyor?

Sunu belki de benden cok daha iyi biliyorsundur ki, M.S ilk yuzyillarda bircok erkek sadece cinsel anlamda bir tatmin duygusu yasamak amaciyla baska erkeklerle birlikte oluyordu. Bunlar ici bos, hicbir anlami olmayan, insani baglar bakimindan da degersiz iliskilerdi. Bu yuzden o donemdeki “escinsellik” kavrami gunumuzdekinden cok farklidir.

Bugun escinsellik, heteroseksuellikte oldugu gibi duygusal bir bag uzerine, sevgi uzerine kurulmus bir iliskidir. Diger her turlu iliskide oldugu gibi burada da cinselligin rolu yadsinamaz; fakat cinsellik gecici bir arzudur. Belli araliklarla tezahur ediyor olsa da kisinin icerisinde her an yasayip, bir ilisikiyi surdurtebilecek guce sahip degildir. Halbuki escinsel iliskilere baktigimizda, onlarin da heteroseksuel iliskilerdeki gibi uzun sureli oldugunu goruyoruz (burada kisa sureli, sadece cinsellige dayali iliskileri saymiyorum bile); bu da demek oluyor ki bu iliskileri ayakta tutabilen bir guc var. Bu guc sevgidir arkadaslar. Kimse ama kimse iki insani bir iliski yasamasi icin zorlayamaz. Eger bir yaradilan, baska bir yaradilana sevgi besliyorsa, bu sevgiyi ifsa etmek ve karsidan gelen sevgiye cevap vermek o kisinin en dogal hakkidir. Zaten Mesih Isa’nin bize ogrettigi sey de bu degil miydi? Sevgi? Hep sevgi, hep sevgi?

Incil’i Tanri sozu olarak kabul ediyoruz hepimiz. Buna ben de dahilim. Ama sunu hic unutmayalim; Incil’in her ne kadar zamanin otesinde yazilmis oldugunu soylense de, Mesih Isa’nin sozleri haricinde baskalari tarafindan soylenmis ve yazilmis olan sozlerin sadece bir kisminin o zamanin sartlari altinda, nispeten daha az etkili bir “ebediyette” yazildigini bilmeliyiz.

Iste bu yuzden sevgili Suna, bugun escinselligi sadece cinsellik tadinda, gecici eglenceler ugruna yasayan kisiler, benliklerini farkina varamamis, kim oldugunu henuz anlayamamis insanlar soz konusu oldugunda, asagida Incil’den alinti yaptigin bolumle anlatmak istedigini ben de destekliyorum.

Fakat, iki insanin (dil, din, irk, cinsiyet, renk ayrimi yapmaksizin) birbirini SEVMEsiyle ortaya cikan duygusal bir bag icin kim ne diyebilir ki?

Bugun dunyamiz cok degisti arkadaslar. Yuz binlerce, milyonlarca cocuk sefalet icerisinde, anne-babasiz buyuyor. Bu cocuklarin genc yaslara kadar sag kalabilenlerinin bircogu, ileride toplum icin bircok yonden buyuk bir yuk veya tehdit olusturabiliyor. Yani artik bir “ureme” sorunu yok dunyanin. Kisi basina dusen cocuk sayisi bazi ulkelerde azaliyor dense de, her gun dogan cocuklarin hic azimsanmayacak bir kismi oksuz kaliyor, birakiliyor.
    Demek istedigim su; artik escinsel esler, ‘evlat edinmek’ gibi dunyanin en kutsal islerinden birini yapiyorlar. Dusunsenize, tum cocuklugunu ve gencligini bir yetimhanede gecirecek bir cocuk, sevgiyle yeseren iliskilerine sevgiyle buyutecekleri bir evlat edinmek isteyen insanlar tarafindan alinip, cocuk icin bulunmasi imkansiz olan bir yuvada buyutuluyor. Bu, gunumuzdeki ebeveynsiz cocuk sorununu yavas yavas da olsa azaltmaktadir.

Simdi tekrar sormak istiyorum; Tanri sozu nedir arkadaslar? Ben cocuklugum ve gencligim boyunca edindigim birikim, aldigim din dersleri, okudugum onca sayfa sonrasi anladim bunu. Sevgidir.

Yazim fazla abartili bulunup “sevgi olgusunu cikari icin kullanan” bir kisi oldugum sanilabilir. Bu tur yorumlari gormezden gelecegime emin olabilirsiniz. Mesih Isa’nin savundugu en buyuk gercegi, argumani sizlere gostermeye calisiyorum. Sevgi. Mesih Isa tabii ki burada ozellikle asktan bahsetmemektedir. Fakat sevgi, her yonuyle her turlu iliskiyi besleyen bir olgudur. Gerek anne-cocuk sevgisi, gerekse iki kisi arasindaki yogun duygusal sevgi.

Sevgili Suna, burada bahsedilen sevgi iki insan arasindaki sevgidir. O yuzden bu kutsal olguyla bir birliktelik kuran, kimseye ama kimseye zarari olmayan, Tanri’nin sozune inanan, Mesih yolunda ilerleyen insanlar icin nasil olur da “Kesinlikle oldurulecekler, bunu hak etmislerdir.” denilebilir? Olmeyi hak etmek nedir? “Adam oldurme!” emrini nasil unuttuk?

Burada Incil’e karsi gelmiyorum, gelemem de; bunu tekrarliyorum. Fakat ozellikle Matta, Markos, Luka ve Yuhanna’dan sonraki bolumlerde (yani Isa’nin hayati ve ogretilerinin anlatildigi bolumden sonraki yerlerde) bahsedilen birtakim konular, o zamanin sartlari altinda degerlendirilmis, durumlara ve olaylara ne yazik ki sadece donem bazli bir yaklasim edinilmistir.

Her sey bastirilabilir: Aclik, sevhet duygusu, bilincsiz durtuler.. Fakat kim icindeki sevgiyi bastirabilir? Hepimiz Incil’i okudugumuzda, Isa’nin ogretilerini, sozlerini ister istemez ezbere tekrarladigimizda, ona, Meryem Ana’ya dua ettigimizde, veya en basitinden bir kilisenin kapisindan iceri girip hac cikarttigimizda, komunyon alip altarin gerisindeki Meryem Ana heykelciginde Meryem’in o saf, temiz yuzunu gordugumuzde ayni seyi hissetmiyor muyuz? Sevgiyi..

Bunu, kimse, ama kimse bizden kopartamaz. Bu sevgi ister bir anneye duyulsun, bir dosta, ya da bir sevgiliye. Boylesine degerli bir olguyu cinsellige indirgemek, iste asil bu kabul edilemez bir yanlistir.

Cok tesekkurler.

Tanri hepimize saglik ve huzur bagislasin. Bahsettigi tum nimetlere sukurler olsun.

Anonim
    Pasif

Sevgili Bluebottle,

Mesajınızı okuyunca hayretler içerisinde kaldım. Hem Tanrı’ya inanan bir hristiyan olduğunuzu söylüyorsunuz, hem de bir erkeğin başka bir erkeğe olan tutkularından kaynaklanan sevgiyi kutsallaştırma çabası içindesiniz. Bu ne büyük bir çelişki! Kusura bakmayın kırıcı olduysam. Çünkü bu tür bir günahı hoşgörmekle Rabbin adına leke getiriyorsunuz. Aşağıdaki Tanrı’nın Sözlerini dikkatlice okuyun lütfen.

‘Aynı şekilde erkekler de kadınla doğal ilişkilerini bırakıp birbirleri için şehvetle yanıp tutuştular. Erkekler erkeklerle utanç verici ilişkilere girdiler ve kendi bedenlerinde sapıklıklarına yaraşan karşılığı aldılar.

‘Tanrı’yı tanımakta yarar görmedikleri için Tanrı onları yararsız düşüncelere, yakışıksız davranışlara teslim etti.

Her türlü haksızlık, kötülük, açgözlülük ve kinle doldular. Kıskançlık, öldürme hırsı, çekişme, hile, kötü niyetle doludurlar.

Dedikoducu, yerici, Tanrı’dan nefret eden, küstah, kibirli, övüngen, kötülük üreten, anne baba sözü dinlemeyen, anlayışsız, sözünde durmaz, sevgiden yoksun, acımasız insanlardır.

Böyle davrananların ölümü hakettiğine ilişkin Tanrı buyruğunu bildikleri halde, bunları yalnız yapmakla kalmaz, yapanları da onaylamazlar'(Romalılar 1:27.32)’.

Rab size acısın, merhamet etsin ve kurtarsın

Andreas

Anonim
    Pasif

Sevgili Andreas,

Neden tekrar ayni sozleri kopyalayip yapistirdin? Neden tekrar cinsellikten bahsettin? Bana Isa’nin bu konuda agzindan cikan bir tek sozu soyleyebilir misin? Bu konuda, iki erkek veya kadin arasindaki duygusal baga karsi Isa’nin soyledigi bir cumleyi kopyalayip yapistirabilir misin?

Lutfen insanlarin sadece bedensel arzularini gidermek icin hemcinsleriyle birlikte oluslari hakkinda yazilmis yazilari gostererek “escinsellikten dolayi gunahkarsin, Tanri seni affetsin” gibi soylemlerde bulunmayalim. Burada bahsettigim escinsellik, sadece cinsellige dayali bir iliski degildir. Sadece tutku ve sevhetlerini gidermek icin iliskiye girip, ici bos munasebetler yasanlar konusunda yazilmis olan bu yazilarda iki insan arasindaki sevgi bagi hic hesaba katilmamis, bunu goremiyor musunuz?

Tanri sozu, benim icin “Gonderilen”in sozudur. Benim icin Tanri’nin kendi agzindan cikan sozdur. Mesih’in hayati ve soylemleri disinda kalan Incil bolumlerinde kilisenin zamaninda halk ustundeki otoritesini korumak icin ne turden degisiklikler yaptigi konusuna girmek istemiyorum. Bu bambaska bir konudur.

Tanri, insanoglunun icindeki sevgi duygusunu bastirmasini ne zaman istemistir? Onun istegi, icerimizdeki sevhet duygusunu bastirmaktir. Esimize sadik yasamaktir. Escinsellik gunah olarak gorulurken, escinsel olup da karsi cinsten bir bayanla sirf toplum baskisindan dolayi evlenip zorla cocuk yapan, ve hayatinda bir kez bile mutlu olamayan bir kisinin yaptigina “caiz” mi diyeceksiniz?

Tanri bize sevgi vaat etmistir. Tanri sozu bir EMIRLER BUTUNU degildir arkadaslar. Ne yazik ki bugunku toplumumuzdaki en buyuk yanilgi budur. Tanri, iyi, namuslu ve sevgi dolu bir hayat surebilmemiz icin asiriliklari onlemek amaciyla birtakim engeller getirilmesi gerektigini vurgulamistir Isa’yla. Tanri sozu’nu kati bir kurallar butunu gibi kimseye dayatamazsiniz. Tanri sozu’ndeki isigi goremeden kimseye “bu budur, su sudur” diyemezsiniz; cunku Tanri Sozu’nu anlayacak olan yine bir birey olarak insanin kendisidir. “Tanri, escinsellik gunahtir, der” diyen kimse bugunku kati Vatikan soyleminden bagimsiz konusamamaktadir.

Sadece sunu bekliyorum sizden. Bir kere de olsa oturup dusunun. Mektuplarda yazanlar degildir onemli olan; onemli olan Isa’nin agzindan cikan, onun birebir soyledigi sozlerdir. Sizce bir devleti devlet yapan, o devleti olusturan degerler midir, yoksa o devletler arasinda imzalanan antlasmalar mi? Burada gercek Tanri’dir, Isa’dir. Lutfen, her seyi, ama her seyi bir kenara birakip dusunun. Escinsellik nedir? Bu nedir?

Lutfen escinsel bir arkadasiniz yoksa bir escinselle konusun, ondan duygulari hakkinda bilgi alin. Escinsel deyince, kadinsi davranislarda bulunan, giyiminde feminenligi tercih eden kisiler akliniza geliyordur muhtemelen. Lutfen bu onyargilari kiralim. Ben ve tanidigim bircok escinsel dahil olmak uzere, bircoklari artik bu tur yanlis tanitimda bulunan kisilerden sogumaktadir. Ayrica konusacaginiz kisi, tabii boyle bir girisimde bulunacaksaniz, escinselligi cinsellik bazinda yasayan birisi de olmasin (ki ben bu insanlara escinsel bile demiyorum). Konusma sonunda anlayacaksiniz ki, sevgi her yerde sevgidir.

Lutfen sevgili Andreas, kendinizi her seyden, kitaplardan, elektronik ortamdan, hatta gerekirse insanlardan soyutlayip bir sure yalniz basiniza kalin, dusunun. Lutfen..

Ayrica soyle kucuk bir ornek de vermek istiyorum: Muslumanlarin su an hala domuz eti yemenin gunah saydiklarini biliyoruz hepimiz. Sadece eskiden domuzlarin yetistirilis tarzindaki o pasakliliktan dolayi domuz yemeyi yasaklamis kisilerden, yazilardan dolayi bugun bircok insan tertemiz ve kaliteli ortamlarda yetistirilen domuz etlerine bile “haram” demektedir. Onlarin gozunde -aslinda bir inegin,tavugun etinden bile etik acidan farki olmayan (sonucta hayvanlar, oyle degil mi?)- domuz etini yemek hala bir gunah sayilmaktadir. Simdi burada, iki donemin arasindaki farki gormezden mi gelecegiz?

Arkadaslar, lutfen ama lutfen dusunelim. Tanri bizi sevgiye davet ediyor. Etik ve ahlaki acilardan bir zamanlar yanlis bellenen seylerin gunumuzde artik degistigini gormeliyiz.

Benim yazimda hicbir celiski yok sevgili Andreas. Celiski insanin icindedir. Tanri sozunu kabul edip, sevgiye karsi gelmektir. Aska, bu yogun duygusal baglara kim gem vurabilir? Bunu soyleyerek zinaya kapiyi aralamiyorum, sozlerim yanlis anlasilmasin. Her kim bir yola baskoyduysa, onu bitirmelidir. Hicbir duygu -ask bile olsa- bir insani aldatmayi hakli cikaramaz.

Tekrarliyorum, biraz dusunmeye, tanikliklardan yararlanmaya, insanlarin deneyimlerini dinlemeye davet ediyorum sizleri. Cunku, basmakalip sozlerle artik hicbir sey cozulmuyor. Artik soylemler, “Biz oraya demokrasi goturuyoruz, sefalet degil” gibi sozlere donuyor.

Tesekkurler.

Anonim
    Pasif

Sevgili bluebottle,

Vakit ayirip uzun uzun yazdiginiz yazinizi gozden birsey kacirmamak icin 2 defa okudum, gercekten edebi yonunuz cok guzel, ve sevgiden bahsediyor olmanizda cok guzel, ayrica aclik ceken cocuklar icin bende inanin cok aci duyuyorum ve sizin gibi kaygilaniyorum,

Ama sevgili bluebottle cocuklar oksuz diye, ac diye Tanrinin sozlerinden gercek bir imanli asla taviz veremez, ve Kutsal kitapa gore HOMOSEKSUEL, LEZBIYEN v.s. gibi konular hos gorulemez, gorende zaten Tanri yolundan cikar, ve yorumlarinizdan sanki KUTSAL KITAPIN BU KONUDAKI NET VE ACIK UYARILARI size gore o donemenin kulturune gore yazilmis oldugunu iddia etmektesiniz, ancak bu konu oldukca guncel bir konudur ve dunyanin bircok yerinde escinsellerin haklari gundeme gelmektedir, hatta bu iliskiler o kadar cok yayginlasmistir ki, bazi ulkelerde artik bu iliskiler gunluk, yasamin bir parcasi olarak gorulur olmustur. Daha da ileri gidilerek `escinsel Hristiyanlar` gibi bir takim Kutsal Kitap ogretislerinden uzak ama kendilerini Hristiyan olarak degerlendiren gruplar olusmustur. Bu tarz kisilerin savlari escinsel iliskinin Hristiyan olmayi engellemedigi seklindedir. Kutsal Kitap`in homoseksuel iliskiler kapul etmemesi konusunu ise o donemin coklu iliskileri icin soylenmis bir konu olarak degerlendirmektedirler. Oysa Tanri ogretisinin netligi karsiliginda bu tarz yorumlar oldukca sig ve aslindan uzak yorumlardir.

Kutsal Kitap bu tarz iliskileri kabul etmemektedir. Bu konudaki ogretiler kulturlerin cok otesine gecer. Kutsal Kitap`in hicbir yerinde escinsel bir evlilikten bahsedilmemektedir. Evlilik veya birliktelik daima kariyla koca arasinda bir beden olma hali olarak degerlendirlimistir.

Kutsal Kitapta escinsel iliskileri hedef alan ve bu iliskileri kabul etmeyen bir cok ayete rastlamak mumkundur.

Yaratilis 19: 1-13
    Iki melek aksamleyin Sodom’a vardilar. Lut kentin kapisinda oturuyordu. Onlari görür görmez karsilamak için ayaga kalkti. Yere kapanarak,
    «Efendilerim» dedi, «Kulunuzun evine buyurun. Ayaklarinizi yikayin, geceyi bizde geçirin. Sonra erkenden kalkip yolunuza devam edersiniz.» Melekler, «Olmaz» dediler, «Geceyi kent meydaninda geçirecegiz.»
    Ama Lut çok diretti. Sonunda onunla birlikte evine gittiler. Lut onlara yemek hazirladi, mayasiz ekmek pisirdi. Yediler.
    Onlar yatmadan, kentin erkekleri -Sodom’un her mahallesinden genç yasli bütün erkekler- evi sardi.
    Lut’a seslenerek, «Bu gece sana gelen adamlar nerede?» diye sordular, «Getir onlari da yatalim.»
    Lut disari çikti, arkasindan kapiyi kapadi.
    «Kardesler, lütfen bu kötülügü yapmayin» dedi,
    «Erkek yüzü görmemis iki kizim var. Size onlari getireyim, ne isterseniz yapin. Yeter ki, bu adamlara dokunmayin. Çünkü onlar konugumdur, çatimin altina geldiler.»
    Adamlar, «Çekil önümüzden!» diye karsilik verdiler, «Adam buraya disardan geldi, simdi yargiçlik tasliyor! Sana daha beterini yapariz.» Lut’u ite kaka kapiyi kirmaya davrandilar.
    Ama içerdeki adamlar uzanip Lut’u evin içine, yanlarina aldilar ve kapiyi kapadilar.
    Kapiya dayanan adamlari, büyük küçük hepsini kör ettiler.Öyle ki, adamlar kapiyi bulamaz oldu.
    Içerdeki iki adam Lut’a, «Senin burada baska kimin var?» diye sordular, «Ogullarini, kizlarini, damatlarini, kentte sana ait kim varsa hepsini disari çikar.
    Çünkü burayi yok edecegiz. RAB bu halk hakkinda birçok kötü suçlama duydu, kenti yok etmek için bizi gönderdi.»

bu ayetlerde anlatilan olay bu konuda oldukca etkin orneklerden biridir. benzer bir olayda Hakimler 19. bolumunde gecer. Bu oykude Lut`un iki ziyaretcisine toplu tecavuz yapmak isteyen escinsellerin durumlari gozler onundedir. Tanrinin bu sekilde yasamakta israr eden bu topluma kizginiligini kutsal Kitap`i okumayanlar bile bilmektedir.

Burada escinselligin ne denli buyuk bir gunah oldugu gorulmektedir.

ayrica yine kutsal kitapta

Levilier bolumunde 18:22 ve 20:13 ayetlerinde soyle demektedir.

KADINLA YATAR GIBI BIR ERKEKLE YATMA. BU IGRENCTIR.

BIR ERKEK BASKA BIR ERKEKLE CINSEL ILISKI KURARSA, IKISIDE IGRENCLIK ETMIS OLUR. KESINLIKLE OLDURULECEKTIR. OLUMU HAKETMISLERDIR.

Anonim
    Pasif

Sevgili bluebottle,

Andreas kardeşe, “MESİH’İN SÖZLERİNDEN ÖRNEK VER” demişsiniz, bende size o zaman şunu sormak istiyorum, Vahiy kimin sözleridir ? Kutsal Kitap diyor ki MESİH’İN SÖZLERİDİR, o zaman lütfen İzmir ve Tiyatire kilisesine yazılan mektupları oku! Oradaki BALAM VE İZABEL yanlılarının insanları nasıl da fuhuşa ve kötü ahlaka sürüklerdiklerini ve Tanrı’nın (Mesih’in) onları nasıl da ölümle cezalandırdığını, onları nasıl da lanetlediğini oku.

O zaman göreceksin ki MESİH’TE (ki bütün Kutsal Kitap Kutsal Ruh’un esinlemesidir, yani Kutsal Ruh’un sözleridir ve teslise göre Kutsal Ruh’ta Mesih’tir) senin istedigin sözleri söylemistir…

Saygılarımla

Anonim
    Pasif

Sayın bluebottle; sayın andreas gereken yanıtı size vermiş. Ama !… Hep derim şu amalar varya… Beni de bir iki sözcük yazmak zorunda bıraktı.

Sevgi !.. diyorsunuz. Ama; bu “sevgi” sözcüğünü; kendi dünyasal düşünceleriniz için farklı yorumladığınızı görüyorum.Homoseksüellik ve lezbiyenlik; Kutsal Kitap öğretişlerinden çok uzaktır, bu bir. Bu konuların; sadece dediğiniz dönemler için de değerlendirilmesi ve günümüzde farklı yorumların olması gerektiği sığ ve gerçeğe uymayan yorumlardır.Bu tarz dünyasal düşünceleri; Kutsal Kitap kabul etmemektedir.

Yaratılış 2:24; 19:1-13 ; Yahuda 7 ; Levililer 18:22 ve 20:13; Rom. 1:26, 27 ; 1. Ko. 6:9, 10 ayetlerine şöyle , en azından bir göz ucuyla, baktığımız zaman böyle ilişkileri kabul etmediğini görürüz. Bu tür ilişkiler Tanrı’nın istemi dışındaki ilişkilerdir. Tanrı’ya göre; aynı cinsten kişilerin ilişki kurması tamamen iğrenç ve doğal olmayan ilişkilerdir. Avrupa’da, özellikle katolik kiliselerinin aynı cinslerin evliliklerine izin vermeleri de Kutsal Kitap’a ve Tanrı’nın istemlerine karşı gelmelerini göstermektedir.

“Birbirinizi sevin ” ifadesini yalnış değerlendirerek yorumlamak; şeytana hizmet etmekten başka bir şey değildir. Şeytanın taktiklerine karşı her an uyanık ve ayık olmalıyız. Kutsal Kitap’ bilinçli olarak, tarihsel ve edebi anlamlarını bilerek okuyup yorumlamamız gerekmektedir. Neyse ! Sözü yine fazla uzattım galiba…

Rab, yüreğinize dokunsun.isamesihyasiyor

Anonim
    Pasif

Sevgili OrhanAnt,

En son Incil’den alintisini yaptigin yer senden once 2 kisi tarafindan da yazilmistir. Escinselligin cinsellikten ibaret olmadigini tekrar vurgulamak istiyorum.

Yaradilis’dan aldigin bolumun ilk cumlesini okudugumda hangi olaydan bahsettigini anladim ve bu yaziyi kendi argumanini desteklerken kullandigina hakikaten inanamadim. Burada bahsettigin sey escinsellik degil, tecavuz girisimi! Bir tecavuz olayini, nasil “escinsellik gunahtir” argumanina yedirerek insanlara gostermeye calisabilirsin?

Orada kapiya dayanan kisiler erkek degil de kadin olsalardi bu yapilan kabul edilebilecek miydi yani? O donemde bastirilmis duygular yasayan, aklinda sadece cinsel durtulerini tatmin etme yollari arayan kisilerin bu tur sapik hareketleri nasil olur da escinsellikle esdeger tutulabilir?

Lutfen arkadaslar; bu tur yaklasimlardan uzaklasalim. Bir sapik, ‘escinsel’ sifati bir kenara, ‘insan’ sifatiyla bile anilamaz. Sodom’da cinsel sapkinliklar icerisinde bogulan bu halkin eylemleri, kendi baslarina gunah oldugu icin gunahtir, bu kisiler hemcinslerine zorla sahip olmak istedikleri icin degil.

Iste bundan yaklasik yarim saat once yazdigim yazida da aynen bunu vurgulamak istiyordum. Tanri’nin oglu Isa’yla bize anlatmak istedigi sey, sapikliklardan, ahlaksizliklardan, toplumsal, ahlaki ve etik curumelerden uzakta bir hayat surmemiz gerektigidir. Duzgun bir hayat suren, cevresindekilere zarar vermek bir yana, topluma ve teker teker insanlara yardimsever bir davranis sekli edinmis olan insanlara karsi kim “Sen gunahkarsin! Oleceksin!” diyebilir? Bir yerde “Adam oldurmeyin” derken, diger yerde “Onlar oldurulecektir” demek bir celiski degil midir?

Lutfen arkadaslar, alisilmis olandan, Rab tarafindan yaratilista verilmis olandan farkli bir egilimde bulunan insanlar hakkinda, sirf cogunluga ayak uydurmuyorlar diye “gunahkar” diye bahsetmeyelim.

Adem’le Havva’nin tum ikonlarda, her turlu tabloda iki beyaz kisi olarak resmedildigini, Havva’nin genelde uzun kizil sacli bir kadin olarak betimlendigini unuttuk mu? Peki simdi siyahilere, cekik gozlulere laf edip, esmer ve sarisin hanimefendilere “sen gunahkarsin!” mi diyecegiz?

Mektuplarda kisilerin birbirlerine yazdiklarinda o zamanki toplumda bulunan escinsellerin gosterdikleri davranislarin bir etkisi oldugunu dusunmuyor musunuz?

Sevgili OrhanAnt, ayni zamanda yazinda “Eski toplumlardaki escinsellerden bahsetmissin; halbuki su anda da cok tartisilan bir konu bu.” demissin. Ben Incil’deki mektuplarin yazildigi devirde yasayan, sapkinliklariyla bilinen ve escinsel egilimi sadece sevhet boyutunda yasayan insanlardan bahsettim; onlarin davranislarinin duzgun bir hayat suren, zina etmeyen, icgudusel durtulerini frenlemeyi bilen, ahlaki ve toplumsal degerlere sadik escinsellerin davranislariyla apayri seyler oldugunu soyledim. “Bugun de escinsellik bir tartisma konusudur.” argumanini neden kullandigini tam olarak anlayamadim. Kimse “Escinsellik, sadece eskilerin konusuydu. Artik escinsellik tamamamen yerlesmis, kabul gormus bir konudur” demiyor, diyemez de. Ben escinselligi kabul etmis topluluklarin, orgutlenmelerin varligindan bahsetmiyorum zaten burada. Onlar olsun olmasin, insanlarin anlamasi gereken sey escinselligin artik “mutlak cinsellik” baglamindan daha yaygin bir sekilde cikartilabiliyor olmasidir. Benim tum yazilarim boyunca savunmaya calistigim escinsellik kavrami da, bu kesime mudahil olmus kisileri icerir.

Tekrar tesekkur ediyorum. Bu forumun demokratik bir ortam olusturuyor olmasindan hakikaten cok memnunum. Bu Turkiye’deki biz Hristiyanlarin ihtiyac duydugu bir seydi.

Anonim
    Pasif

Bende kendimi bir kaç şey yazmak zorunda hissettim açıkçası,eşcinsel ilişkilerin Rab’bin istemi dışında olduğu Kutsal Kitapta zaten fazlasıyla açık bir biçimde anlaşılıyor bu konuda aksi bir şey söylemem mümkün değil fakat bazı konularda bluebottle a katılmak zorundayım. Bizler Rab İsa Mesih inanlıları olarak nasıl bu kadar kesin bir dille ” onlar iğrençtir,onları öldürün,ölmeyi hakediyorlar” diyebiliriz?? Rab bize düşmanlarınızı bile sevin dedi size zulmedenler için dua edin dedi,farklı nedenlerden dolayı bu durumda olmuş olabilecek kardeşlerimizi nasıl bu kadar kolay yargılayabilir ve günahlarının ücretini ölüm olarak belirleyebiliriz. Tamam kabul ediyorum kutsal kitapta böyle diyor,ama aynı zamanda diyor ki ”Yargılamayın ki yargılanmayasınız!” Ben de eşcinsel ilişkiyi doğru bulmuyorum ve Tanrı’nın insanları kadın ve erkek ilişkisi içgüdüsüyle yarattığını biliyorum. Bu durumda şunu sorgulamalıyız; insanları bu duruma iten nedenler olamaz mı? Ailesel,psikolojik ya da bazı dış etkenler buna sebep olamaz mı? Bu içgüdü kişi farkında olmadan yön değiştirmiş olamaz mı? Bu kadar gaddar olmayın lütfen hemen ölümden ve lanetten bahsetmeyin çünkü bizlere bu yakışmaz ve unutmayın ki; hiç birimiz günahsız değiliz!

Anonim
    Pasif
    Nora;5330 wrote:
    Bizler Rab İsa Mesih inanlıları olarak nasıl bu kadar kesin bir dille ” onlar iğrençtir,onları öldürün,ölmeyi hakediyorlar” diyebiliriz??

Nora O igrenctir ve oldurun diyen ben degilim INANDIGINI SOYLEDIGIN Tanrinin sozleri, Sen Tanrinin bu sozelrinimi elestiriyorsun?

Nora;5330 wrote:
    Rab bize düşmanlarınızı bile sevin dedi size zulmedenler için dua edin dedi,

Rabbin SEVIN dedigi sozleri cok guzel kabul ediyorsunuz, ancak escinsellik yapmayin sozunu neden kabul etmek istemiyorsunuz?

Nora;5330 wrote:
    farklı nedenlerden dolayı bu durumda olmuş olabilecek kardeşlerimizi nasıl bu kadar kolay yargılayabilir ve günahlarının ücretini ölüm olarak belirleyebiliriz.

Evet bu sozleri Sonsuz Hayatta Rabbe soracagim, RAB NEDEN BU KADAR NET KARAR verdin diye, cunku bu karari ve bu sozleri soyleyen Tanri degilmi??

Nora;5330 wrote:
    Tamam kabul ediyorum kutsal kitapta böyle diyor,ama aynı zamanda diyor ki ”Yargılamayın ki yargılanmayasınız!”

Siz Farkinda olmadan elestiren kardesleri yargiliyorsunuz, o igrenctir ve oldurun sozlerini benim sozlerim sanip yargiliyorsunuz ve bilmeden Tanrinin sozunu elestiriyorsunuz, o sozler yazdigim gibi Kutsal Kitap levilier bolumundendir

Nora;5330 wrote:
    Ben de eşcinsel ilişkiyi doğru bulmuyorum ve Tanrı’nın insanları kadın ve erkek ilişkisi içgüdüsüyle yarattığını biliyorum. Bu durumda şunu sorgulamalıyız; insanları bu duruma iten nedenler olamaz mı?

Benim param yok hirsizlikmi yapayim? Benim annem babam beni sevmiyor bende sapik bir erkek beni sevdi diye onunla iliskiyemi gireyim? Tanrinin sevgisi bize yetmiyormu? Tanri diyorki sizi sonsuz sevgiyle sevdim diyor, Tanri size dokunan gozbebegime dokunmustur diyor, boyle buyuk bir sevgi varken, gidip bir erkegin sevgiyi baska bir erkekte aramasini kimse bana savunmasin lutfen

Anonim
    Pasif

Sevgili bluebottle

Andreas’a, “Mesih’in bu konuda uyarısı var mı?” diye sordun. Ben de size Vahiy’in de Mesih”in uyarısı olduğunu söyledim, bu konuda ikna oldunuz mu?

Incil’in Korintliler, Romalilar v.s. bölümlerinde de uyarilar var, ancak siz onlari Mesih”in Sözü olarak kabul etmeyip Mesihi”n sozunden istediniz. O zaman degerli bluebottle Kutsal Kitap, Kutsal Ruh esinlemesi ile yazilmadi mi? Kutsal Ruh Teslisin parcasi degil mi?

Degerli bluebottle, en tehlikeli sey ne biliyor musun, Bazen Kutsal Kitap”in yasakladigi bazi seyleri yapmak icin Kutsal Kitap”in bazi bölümlerini hakir görüyoruz ve bu da Mesihin carmihta cektigi acilara bir aci daha ekliyor. Escinselligin savunulacak bir yönü yoktur, kisi tovbe etmeldir (Baska hangi gunahi isleyen varsa ve isliyorsak tovbe etmeliyiz)

Ben alkolik birisiyim diyelim. Bunun icin kalkip:

Tanri”nin yarattigi hicbir seye murdar deme veya Pavlus”un Timoteos”a söyledigi, “Oglum her zaman su icme, sagligin icin sarap da ic!” ayetini kendime gore kullanamam.

Tanri seven bir Tanri diye, Tanri”nin koydugu diger yasaklari unutup, “Banane iste, banane banane, ben her seyi yaparim, Tanri beni seviyor” diyemem.

Escinsel bir insan benim hizmet ettigim kiliseye katildi, onunla 2 yil gecirdim ve bana soyledigi “Abi, birlikte oldugum adam beni sevdigini söylüyor, bu da hosuma gidiyor” diyordu. Sevgi boslugunu dolduruyorum diyordu ve bende ona: “Tanri seni o adamdan daha cok seviyor. Tanri”yla doldur o boslugunu” diye yanit verdim. Onunla uzun bir zaman gecirdim, dusecegi zaman hemen beni aradi Kutsal Kitap”tan konustuk. 2 yildir Tanri”nin tabiriyle” artik o igrenc hayati yasamiyor. Hamdolsun!

Tanri tüm escinsellerin tövbe etmesini saglasin

Saygilarimla

Anonim
    Pasif

Maalesef Avrupa da yaşayan bir inanlı olarak eşcinsellik burada da yüzyüze kalmak zorunda kaldığımız bir konu. Kutsal Kitap dışında da, eşcinselliğin apaçık aile kurumuna, Hristiyan birlikteliğine karşı yanlışlığa sürükleyen bir eğilim olduğu konusunda hem fikiriz sanıyorum.
    Elbette Hristiyan dünyasında bu takım eğilimlere sahip olan insanların, İslam Şeriatında olduğu gibi ölümle yargılanması, idam edilmesi düşünülemez bile. Ne var ki, eşcinsel yaşam biçimi ferdin hem kendisini hem de çevresindekileri yoran, Rab bilincinden sevgisinden uzaklaştıran bir tarz.
    Bütün bu gerçeklerin ışığında, bu takım eğilimlere sahip olan kişilerin eğer kardeşlerimizseler Rabbimize sığınmalarının, dua etmelerinin ve bu rahatsızlıklarını Rabbimizin sevgisi ile iyileştirmeye çalışmalarının daha doğru olacağını düşünüyorum. Çünkü Tanrımız için hiç bir şey imkansız değildir.

Anonim
    Pasif

Sevgili Albert,

Söylediklerinin tümüne tüm içtenliğimle katılıyorum. Tabii ki Hristiyanlıkta bu takım eğilimlere sahip olan insanların, İslam şeriatinde olduğu gibi ölümle yargılanması, idam edilmesi düşünülemez. Ama eğer kişi bu günahıyla yaşamak istiyorsa o kendi seçimidir. Kutsal Kitap der ki:

‘Günah işleyen can ölecektir’.

Tanrı bunu söylerken ruhsal ölümden sözetmektedir. Yani cehennem yargısını, sonsuz ölümü kastetmektedir. Ama acı olan, Bluebottle’nin, eşcinselliği ve iki erkeğin arasında yaşanan duygusal aşkı, sevgiyi kutsal olarak görmesidir.

Kutsal Ruh onun yüreğinde çalışsın, onun ruh gözlerini açsın ki, doğruyu ve yanlışı ayırtedebilsin. Rabbimiz sevgi Tanrısı’dır. Günahından dönüp tövbe eden herkesi bağışlamaya, kucak açmaya hazırdır.

Esenlikler diliyorum

Anonim
    Pasif

Çok doğru söylemişsin Sevgili Suna kardeş.

Ben buna ek olarak şunu da söylemek isterim; Türk Hristiyanları da tıpkı ilk imanlılar gibi çok zor koşullarda var olmaya çalışıyor. Yanlış mı düşünüyorum yoksa? Hiç birimizin ailesi, arkadaşları ‘Ah Alper cim sen Hristiyan mı oldun. Eh pekiyi o zaman!’ diye karşılamadı hiç birimizi.

Üstelik çağlar boyu insanların kalbine yerleştirilen yanlış fikirlerden dolayı Türklük Müslüman olmakla özdeşleştirilmiş durumda (bu arada bu konuyu da ilgiyle okudum ve bir çok şey öğrendim). Dolayısı ile biz Türk İmanlılarına belki Avrupadaki kardeşlerimizden bile daha ağır bir yük düşüyor.

Çevremizdeki insanlara saygımızdan tutun, yaşamımıza, konuşmamıza, hallerimize olağanüstü özen göstermemiz gerekiyor. Ve maalesef ‘eşcinsellik’ de bizim için çok büyük bir engeldir. Aslında marjinal olan hayat tarzlarının hepsi yeni oluşan bir topluluk için sıkıntı vericidir.

Sevgili Bluebottle kardeşimiz Burada Incil’e karsi gelmiyorum, gelemem de; bunu tekrarliyorum. Fakat ozellikle Matta, Markos, Luka ve Yuhanna’dan sonraki bolumlerde (yani Isa’nin hayati ve ogretilerinin anlatildigi bolumden sonraki yerlerde) bahsedilen birtakim konular, o zamanin sartlari altinda degerlendirilmis, durumlara ve olaylara ne yazik ki sadece donem bazli bir yaklasim edinilmistir… demiş.

Bu belki bir ölçüde doğrudur ne var ki o ilk küçük Hristiyan grupları ile biz Türk İmanlıları arasında en ufak bir fark göremiyorum ben. Biz de en az onlar kadar dikkatli yaşamak durumundayız. En az onlar kadar gizlenenlerimiz var. En az onlar kadar herşeyinden hatta ailesinden bile vazgeçerek ben İsa Mesih imanlısıyım demiş kardeşlerimiz de…

Üstelik en az onlar kadar sorumluluk yüklüyüz bizlerde. İsa Mesih in Müjdesini yaymak, buna göre yaşamak ve buna göre bir aile kurmamız, açıkçası çoğalmamız ve güçlenmemiz lazım gelmekte. Elbette, eşcinselliğe de hoşgörü gösterilebilir. Ama Tanrı’nın sevgisini, heteroseksüellik ya da Homoseksüellikle bağdaştırmamız, benzeştirmemiz düşünülmemesi gereken bir yanlışlık olacaktır.

Amacım kimseyi kırmak değildir. Ne var ki, İslam Hadisçilerinin bazıları gibi “Evet! Öyle denmiştir ama belki şu kastedilmek istenmiştir” dediğimiz zaman, Tanrı Sözünü kendimize göre yorumladığımız zaman hem kendi içimizde bölünecek hem de ileride saldırılara uğrarsak, “Siz kendiniz kabul ediyorsunuz İncil in değiştirildiği” iftirası ile karşıkarşıya da gelebiliriz. İşin içinden o zaman hiç çıkamayız gibime geliyor.

Yaşayan Tanrının Müjdesi Kutsal Kitabımızdır. Ve o hem bizim rehberimiz, hem de gerçekliğimizdir.

Tanrı yüreklerimizde çalışsın bize kendi bilincini versin.

15 yazı görüntüleniyor - 1 ile 15 arası (toplam 85)
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.