Doğuştan Müslüman çocuk yoktur! – RADİKAL

• Bu konu 39 izleyen ve 99 yanıt içeriyor.
15 yazı görüntüleniyor - 76 ile 90 arası (toplam 100)
  • Yazar
    Yazılar
    Anonim
    Pasif

açıklayamayınca hemen saldırıya geçiyor. Bir de bunları şöyle bir durumları vardır; içlerinde öyle bir nefret vardır ki bıraksanız Roma’yı yakar ama öyle de bir maske takışları var ki melek gibi görünürler. ama tabi ben bunları yemiyorum. hristiyanların iç yüzünü biliyorum.

Sayın Evrensel
    Nik’iniz Evrensel olmakla, birlikte siz sanki bir fanus’un içine tıkılmış kalmışsınız izlemini veriyorsunuz..Siz kendinizle,bizleri karıştırıyor olmayasınız..Nefret neydi..ne anlama geliyordu..bakın şimdi hatırlayamadım..bize nefreti anlatsanız ne iyi olur sayın evrensel..bunu sizden nedenmi istiyorum çünkü biz o kelimeyi unuttuk…ama siz bunu sanıyorun çok.. çok.. çok iyi bilirsiniz.Roma’yı kim yakmıştı hay.. ALLAH bunuda hatırlayamadım..onuda siz yakmayasınız..Ay kardiş melekler Maske takmazlarki..yoksa sizin melekleriniz takıyormu..?bakın ne kadar bilgisiziz ne olur bizi aydınlatınız..

Anonim
    Pasif
    evrensel;17476 wrote:
    İslam hakkında bilmeden konuşma, o AY Türklerin icadıdır.

“Güneş’e ve Ay’a secde etmeyin de, onları yaratan Allah’a secde edin…” Fussilet 37

Sizler hep böyle misiniz? şimdiye kadar rast geldiğim her hristiyan böyleydi. Yani, dinindeki yanlışları açıklayamayınca hemen saldırıya geçiyor. Bir de bunları şöyle bir durumları vardır; içlerinde öyle bir nefret vardır ki bıraksanız Roma’yı yakar ama öyle de bir maske takışları var ki melek gibi görünürler. ama tabi ben bunları yemiyorum. hristiyanların iç yüzünü biliyorum.

Sayin evrensel

Birisi “size göre” Islam’a aykiri birsey söyleyince nasil da zorunuza gidiyor ve aciklama yapiyorsunuz. Fakat ayni seyi siz de hristiyanlara yapiyorsunuz.Siz hangi hristiyanla karsi karsiya gelip,nasuil bir maskeyle karsilasmissiniz ve hristiyanlarin hangi ic yüzünü biliyorsunuz(!!!) bilmiyorum ama bildigim birsey varsa o da siz gercek hristiyanlarla ya karsilasmadiniz veya iftira ediyorsunuz.

1.Nedir o hristiyanlarin dininde yanlis olup da hristiyanlarin cevap veremeyip saldiriya gectigi konular? Hodri meydan varsa öyle birsey getirin buraya ve alin cevabinizi hristiyanlardan…

2.Biraksaniz hristiyanlari Roma’yi yakmazlar.O yakanlar gercek hristiyanlar degildir.Hristiyan düsmani olan Roma impararatoru Nero da halkin hristiyanlardan nefret etmesini saglamak icin Roma’yi kendi atese verip sonra da Roma’yi hristiyanlarin yaktigi iftirasini ortaya atarak hristiyanlari zor durumda birakmistir.Sizin ki de ayni mesele…

3.Bazi kimlik hristiyanlarinin yaptiklarini tüm hristiyanlara mal etmeyin.Onlar maskeyle dolasabilirler ve siz de o kimlik hristiyanlarinin ic yüzünü bilmis olabilirsiniz.Ama gercek hristiyanlari ne taniyorsunuz ne de ic yüzünü biliyorsunuz.

4.Foruma gönderdiginiz iki mesajin da icerigi cok kaba ve önyargilarla dolu.Buraya Hristiyanlik hakkinda birseyler ögrenmekten cok sanki elestirmeye ve bizlere kendince birseyler “ögretmeye gelmissinmis gibi bir düsünceye kapildim.Umarim yaniliyorumdur.

Esenlikler dilerim.

Anonim
    Pasif

evrensel´isimli üyeden Alıntı

“Güneş’e ve Ay’a secde etmeyin de, onları yaratan Allah’a secde edin…” Fussilet 37

Sizler hep böyle misiniz? şimdiye kadar rast geldiğim her hristiyan böyleydi. Yani, dinindeki yanlışları açıklayamayınca hemen saldırıya geçiyor. Bir de bunları şöyle bir durumları vardır; içlerinde öyle bir nefret vardır ki bıraksanız Roma’yı yakar ama öyle de bir maske takışları var ki melek gibi görünürler. ama tabi ben bunları yemiyorum. hristiyanların iç yüzünü biliyorum.

Evrensel.

Tanrı’ya şükrediyorum ki sizin gibi bir islam alimini,dinler üstü teolog’u
    bizlere gönderdi ki,bizler sizin bu tarzınızdan etkilenip ve titreyip kendimize gelelim.

Bak evrensel çok güzel bir ata sözümüz var,
    “Başkasının yumruğunu yemeyen kendi yumruğunu balyoz zannedermiş.”
    Anladığım kadarı ile siz boynuna haç takıp kendine aykırı insan havası verip,Hristiyan olduğunu zannedip,kafelerde hava peşinde olan bir kaç zibidiye denk gelmişsiniz,onlarda kendilerini size Hristiyan olarak yedirmişler.

Siz ne sorular sormuşsunuz da,Hristiyanlar işin içinden
    çıkamayıp hırçınlaşmışlarmış.Sizden ricam şu korkunç sorularınızı sorunda görün bakalım..! İsa Mesih imanlıları size nasıl cevaplar veriyor.

Çok doğru yazmışsınız Hristiyanların içlerinde o kadar nefret varki…!
    2005 yılında almanyanın Malatyingen kentinde islamı anlatan üç islam
    tebliğ’cisi, islami yayın evinde boğazları kesilerek katledildi…..:)

Çok haklısınız ..! Rusya’nın sivas-topol kentinde kendilerine gerçek Hristiyanlar biziz siz,sapkınsınız diyen onlarca insanı, bir otele (Galiba adı Madımakoviç ti) kıstırıp,oteli ateşe verip,insanlar yanarkende en büyük mezhep bizim mezhep diye naralar attılar…:)

Evrensel daha bitmedi bu Hristiyanlar avrupada Masum cami imamının kafasına ateş edip öldürüyor,yakalanıncada,100 dolar istedim vermedi,çok kızdım diye ifade veriyorlar.

Çok haklısınız biz Hristiyanlar çok vahşiyiz.
    Parise yatırım yapmaya giden islam (Türk) mühendisi, şanzelize meydanında,bugün canım kafir müslüman öldürmek istiyor diyen bir fanatik Hristiyan tarafından yüzlerce insanın gözleri önünde katlediliyor

Bu Hristiyanlar öyle iki yüzlülerki inandıkları kitabın bir sayfası,onlarda kitap ehlilerdir der,bir diğer sayfası onların katli vaciptir der.:)

Bu Hristiyanlar lafa geldimi kadın kutsaldır der,
    başka bir sayfada kadın hata yapınca fazla ağrıtmadan ey kocalar, kadınınızı dövün der.

Hele bazı Hristiyanlar ülkelerinde, bir kuru ekmek bulamayıp,islam ülkelerine çalışmaya giderler.Hristiyanlar o kadar nankördürler ki
    o müslüman ülkede parayı bulurlar fakat,o ülkenin halkına kafir derler.

Doğru Neron Romayı yaktı nedeni ise Bir avuç Hristiyanı katletmesini meşrulaştırmak için,Roma’yı yakıp suçuda Hristiyanların üstüne yıkmaya kalktı.
    Bence Neron kaba güce sahip,cahil bilgisiz bir Provakatördü :)….:)

Sorularınızı bekliyoruz.

Anonim
    Pasif

Kores,

Ben buraya Hristiyanlığı öğrenmek için geldim. Bundan hiçbir şüpheniz olmasın. Ama gelir gelmez de birisi benim dinim hakkında iftira ediyorsa ona cevabını vermek de görevimdir.

1.Saldırıya geçen bir hristiyana “heaven” nikli üyeyi gösterebilirim mesela, kendisi “turk” nikli üyeye cevap verirken Müslümanlar’ın tanrısının Ay tanrısı olduğunu ima ederek iftira etmiştir. Ve tarafımdan da hak ettiği cevabı almış, hristiyanların saldırgan ve iftiracı olduğu düşüncemi kuvvetlendirmiştir. Zira bu tanık olduğum ilk saldırı değildi.

Ve şimdi asıl konuya dönelim. Ben de “turk” nikli üyeyle aynı şekilde düşünüyorum. Ne şekilde olursa olsun bebeğini vaftiz eden bir hristiyanın “doğuştan müslüman çocuk yoktur” demeye hakkı yoktur. Ayrıca, Hz.İsa zaten çarmıhta kuzu olurken bütün günahlarınıza kefaret olmadı mı ki hala vaftiz işiyle uğraşıyorsunuz?

Anonim
    Pasif

@evrensel 17476 wrote:

Evrensel ne bu kin?
    Hı hım tabiki kimin bilip bilmediği ortada,çok biliyosun,Türk icadıymış ! Bak arkadaşım,Araplar islamiyet öncesi AY tanrısına yani birnevi put a taparlardı,e müslümanlara göre islamiyet doğdu müslüman olundu,hala birtakım putperest alışkanlıklardan vazgeçilemedi ! bütün minarelerin tepesinde AY vardır ! ezbere konuşmasan daha iyi olmazmı,araştır ilk önce cevab verebilecek konuma gel daha iyi…

Rab seni aydınlatsın.

Anonim
    Pasif

@evrensel 17484 wrote:

Kores,

Ben buraya Hristiyanlığı öğrenmek için geldim. Bundan hiçbir şüpheniz olmasın. Ama gelir gelmez de birisi benim dinim hakkında iftira ediyorsa ona cevabını vermek de görevimdir.

1.Saldırıya geçen bir hristiyana “heaven” nikli üyeyi gösterebilirim mesela, kendisi “turk” nikli üyeye cevap verirken Müslümanlar’ın tanrısının Ay tanrısı olduğunu ima ederek iftira etmiştir. Ve tarafımdan da hak ettiği cevabı almış, hristiyanların saldırgan ve iftiracı olduğu düşüncemi kuvvetlendirmiştir. Zira bu tanık olduğum ilk saldırı değildi.

Ve şimdi asıl konuya dönelim. Ben de “turk” nikli üyeyle aynı şekilde düşünüyorum. Ne şekilde olursa olsun bebeğini vaftiz eden bir hristiyanın “doğuştan müslüman çocuk yoktur” demeye hakkı yoktur. Ayrıca, Hz.İsa zaten çarmıhta kuzu olurken bütün günahlarınıza kefaret olmadı mı ki hala vaftiz işiyle uğraşıyorsunuz?

Sen saldırı görmemişin,,,senin savunma sitilin buysa en büyük saldırıyı sen yapıyosun,vaftiz e gelince ; vaftiz’i bir tören olarak düşün arkadaşım,bi anlamda nışan töreni gibi etrafa duyurmak gibi,hep dediğimiz gibi en önemlisi Mesih e KALPTEN iman etmektir.

Kalbini kıracak birşey yaptysam özür dilerim.

Anonim
    Pasif

Evrensel ve Turk,
    Biriniz hilalin sadece türk minarelerinde olduğu gidi saçma bir savunma gerçekleştirdi. Saçma çünkü İran’da, ve diğer arap ülke camilerinde bu vardır. Dahası Türkler Ay’ı Tanrı olarak görmemişlerdir. Gök Tanrı olgusuna sahiptiler. Ve bir de Doğa Ana. Ay simgesi tamamen arap ve ortadoğu topraklarından çıkma bir olgudur. Ve alemlerinde de, bayraklarında da vardır. Yemen de mi Türk yani. Nasıl Türkler kendi kafalarına göre minareye ay simgesini yerleştirebilirler. Semerkanta, talkantta zorla islamlaştırılmış Türkler nasıl kendi kafalarına göre dini değiştirebilir. Bilinen bir gerçek ki islam demek, arap kültürü demektir. İslam olan tüm halklar araplaşmıştır. Gelenekleri değişmiştir. Türklerde kadın savaşa önderlik edebilirken, beyliği, obayı yönetebilirken, erkeklerini eğitebilirken asyada, islamdan önce, islam olduktan sonra kadın ikinci sınıf olmuştur. Alemin hilal oluşu bizzat islam dininin geleneğidir. Uydurulmuş birşey değildir. Ay Tanrı’sı gerçeği vardır. Kör olan sizsiniz. İslam ülkesi bayrakları bile yeterli delildir.

http://www.akpartiforum.com/ay-ve-gunes-yildiz-simgeleri-iceren-ulke-bayraklari-t50498.html?p=487252

Bu linkte gösterilen Eski Suudi Arabistan bayrağı ile kızılay bayrağı da paraleldir. Dünya İslam Kızılay’ının simgesi de hilaldir. İslamı simgeler bu hilal. Hala daha diyebilir misiniz ki Allah ile Al-ilah farklıdır. Allah Ay Tanrısı değildir. Diyemezsiniz!!!!!

Birçok zırva söz söylediniz. İftira ne demektir? Biz hiçbir zaman iftira etmedik. Gerçeklere dayanan sözler söyledik. Bu nedenle iftiracı olan biz değiliz. Böyle devam ettiğiniz sürece de burada zaten barınamazsınız. Nitekim, biriniz yasaklanmış. İncilden, Tavrattan, Zeburdan hatta kendi kitabınızdan bihabersiniz. Halböyleyken neye güvenip de düelloya kalkışıyorsunuz. Tamamen bilgisizsiniz. Çoğu kimlik müslümanı gibi. Tarih, arkeoloji, ve hatta şimdi ki varolan kaynaklar Allah’ın Al-İlah, yani ay tanrısı olduğunu söyler. Muhammed’in ise pagan olan dininin ad değiştirmiş versiyonu olduğunu da. Hiçbir şeyi değiştirmedi. Namazın, diğer pagan dinlerde de olduğu bir gerçektir. Adı bile aynı. Namaskara. Güneşin doğuşunu selamlamadır hindu geleneğidir. Namaz da günde 5 defa güneşe göre ayarlanır. Güneşin vakitleri esas alınırak yapılır, haraketler aynıdır.

Putperest ibadetlerinden biri namazdır. Namaz, güneş kültünün ritüellerinden biridir ve Hint kökenli bir ibadettir. İslam öncesi Araplar da namaz kılarlardı. Günümüzde Hindular da namaz ritüellerini devam ettirirler.

“Sansktitçe “Surya” güneş “Namaskara” ise selamlama veya bağlantı demektir. Böylece “Surya Namaskara” ‘güneşle bağlantı’ anlamına gelmektedir. Surya Namaskara, bedende akan güneş enerjisinin canlandırma tekniğidir.

Arap putperestlerinin namaz kıldığı Kur’an’da yazılıdır.

Enfal-35. Ve ma kane salatühüm ındel beyti illa mükaev ve tasdiyeh fe zukul azabe bi ma küntüm tekfürun

Bilindiği üzere Arapça’da “salat” namaz demektir.
    Onların Kabe’deki namazları, ıslık çalmak ve el çırpmaktan başka bir şey değildir.
    Küfrünüzden dolayı azabı tadın!
    Namaz törenlerindeki ıslık ve alkışlar nedeniyle putperestlerin kıldığı namaz eleştiriliyor. Putperestler de günde 5 vakit namaz kılarlardı.
    Bu namazlar şunlardı:

Şaharit namazı -sabah namazı
    Musaf namazı – öğle namazı
    Minha namazı – ikindi namazı
    Neilat Şerarim namazı – akşamüstü namazı
    Maarib namazı – akşam namazı

(Hayrullah örs, Musa Ve Yahudilik, s.399-405; Doç.Dr. Ali Osman Ateş, Asr-ı Saadette İslam; Şaban Kuzgun, Hz. İbrahim Ve Hanifilik, s.117; Epstein, Judaism, s.162.)

Kur’an’da geçen namaz vakit sayısı 3 olmasına rağmen 5 vakit kılınıyor olması zamanla putperest döneme dönüldüğü şüphesi taşımaktadır.
    Aynı şekilde abdest de putperestlerde vardı. Cünup olunca boy abdesti alırlardı.
    (İbn-i habib, Muhabber, s.319; Halebi)”

Vaftizle ilgili ise Kutsal Kitabımız bebek vaftizini onaylamaz. Yapanlar insanlardır. Onların gelenekleridir. Bununla ilgilli cevabı da verdim. Bizi eleştirecekseniz Kutsal Kitap sözlerine göre eleştiri yöneltebilirsiniz. Çünkü bizim itirazlarımız, sizin sözlerinize değil, Kuran ve Muhammed sözlerinedir. Dikkat edin!!!!……

Anonim
    Pasif

Sizleri ciddiye almıyorum. Sizlerle tartışılacak birşey yok. Çünkü sizler zavallılarsınız. Köhne inancınızı savunamayınca saldırıya geçen, sevgi kelebeği görünümlü canavarlarsınız. Demiştim, sizlerin ciğerini bilirim ben diye de inanmadınız. işte ispatı!

Anonim
    Pasif

Evrensel,
    Ne yapalım, söyleyin. Hem olmadık şeyleri söyleyeceksiniz, inancımızda olmayan şeylerle bizi suçlayacaksınız, kitabımızı bilmeyeceksiniz ve bir de kendi kitabınızı, ama buna rağmen saldırmaya devam edeceksiniz, biz de sessiz kalacağız. Bizlerin canavarlığı yalnızca kendimizi sözle savunurkendir. Birilerinin kafasını kesmek, işkence etmek, öldürmek, kan dökmek değildir. Birilerini baskı altına almak da değildir. Biz kendi gerçeklerimizi savunuyoruz. Ve haksız, saçma, kulaktan doğma ithamlara, sizin gibi hem bilgisiz hem de asabice saldıranlara cevabımız, en azından benim cevabım böyledir. Siz saldırmak için geldiniz. Ve cevaplarımız gerçeklerdi. Sizin hoşunuza gitmeyen cevaplarda da geri çekildiniz. Hadi ispat edin ki hilal simgesi arap kültüründen değildir. Evresel İslam simgesi değildir. Haç nasıl hristiyanların simgesi ise, Hilal de tüm müslümanlarca kabul edilir. Tüm milletler. Verdiğim linkte arap bayrağı vardı. Aynı kızılayda ki hilal, yeşil zemin üzerinde beyaz hilal. Cevabınız yok, bu nedenle hemen bizi canavar ilan ettiniz.

Anonim
    Pasif
    evrensel;17491 wrote:
    Sizleri ciddiye almıyorum. Sizlerle tartışılacak birşey yok. Çünkü sizler zavallılarsınız. Köhne inancınızı savunamayınca saldırıya geçen, sevgi kelebeği görünümlü canavarlarsınız. Demiştim, sizlerin ciğerini bilirim ben diye de inanmadınız. işte ispatı!

Sayin evrensel

Yazik daha 21 yasinda bir gencsiniz.(tabi verdiginiz profil bilgieri dogruysa).Neden bu kadar hristiyanlara karsi saldirgan,seviyesiz ve önyargilisiniz?? Size neler ögretiliyor? Incil okudunuz mu hic? Okuduysaniz hosunuza gitmeyen degil giden birkac ayet yaziniz.Biz sizi ciddiye aldik ve sizinle tartismak amacinda da degildik.Oysa siz hem tartismak,hem suclamak hem de kininizi kusmak icin caba sarfettiniz.Hristiyanlara ve inanclarina karsi saygisizca konustunuz.Ne demek yani sevgi kelebegi görünümlü canavarlar(!!) ve sizlerin cigerini(!!)bilirim?

Biz hristiyanlardüsmanlarini seven ve onlar icin dua eden sevgiyi ilke edinmis inanlilariz.Sizin inanciniza ait olup baska inanclarda olan insanlardan nefret eden,onlarla savasan ve intihar bombacilari olmaktansa sevgi kelebegi görünümlü canavarlar(!!) olmayi tercih ediyoruz.

Sizin köhne inanc olarak nitelendirdiginiz inancin kölesi olmaktan mutluyuz ve öyle kalmaya da devam edecegiz.

Cigere gelince; mangalda kebabini cok severim bir de acik ekmekle icine coban salatasi koydun mu tadina doyum olmaz:))

Esenlikler dilerim evrensel.Umarim birgün eline bir Incil alip da okursun ve ne kadar yanlis düsündügünün farkina varip tövbe edersin.

Sevgiler.

TANRISEVGIDIR.png

Anonim
    Pasif

sevgili Tuba,burada soru soran,yorum yapan herkesin gerçekleri tam anlamıyla bilmediğini yazmışsın zaten.Doğrudur.Yakınen biliyorum bunu çünkü hrıstiyanlıktan bahsederken,bana İslamı savunan bir çok kişinin Kur’anın anlamını bilmediğini,İncili bilmediğini gördüm.İşin ilginci de körü körüne bağlılık.Öğrenmek istemiyor kimse,kafam karışır diyor
    Doğru ,çünkü biz inanıyoruz.Olay bu kadar yani.Bişeye inanmamak için onun ne olduğunu bileceksin,inanmak için iki kere bileceksin.Ben de namazla ilgili açıklamalarınla bilgilendirdiğin için teşekkür ediyorum.Yalnız hangi kaynaktan araştırdığını öğrenmek isterim.Daha detaylı bilgilenmek istiyorum çünkü.tekrar teşekkürler…

Anonim
    Pasif

Sevgili Aria,
    Google da islam-pagan yazdığınızda birçok yazı bulacaksınız. İngilizce aratırsanız daha da sonuç çoğalır. Namaz-namaskara da yazdığınız da bulabilirsiniz. Namaz ile ilgili en açık şey, Kuran da sıkça geçen namaz kıl sözüdür. Muhammed namaz kılmayı biliyordu, ona öğretilmedi. Öyle olsa Allah kuran da sana öğrettik derdi. Ama demiyor ya da öğretildiğinde diar bir söz yok ve dahası insanlarına da düzenli namaz kılmaları konusunda teşvik ettiriyor. Ve halk da biliyor namazı ki öğretilmiyor. Bilmeselerdi, Allah Muhammed’e öğret derdi. Ama biliyorlar. Ve bir şey daha; Kuran da sıkça yahudilerin ve hatta Mesih’in namaz kılarak Allah’a ibadet ettikleri yazılıdır. Ama Yahudiler namazı bilmezler, ne kitaplarında geçer, ne de uygulamada böyle bir adetleri olduğuna ilişkin yazılı, tarihi bir ispatı vardır. Yahudiler hiç namazı bilmezler. Bilenler kim diye araştırılırsa iran, hindistan, hatta çin, japonya coğrafyasında varolmuş ve varolmaya devam eden pagan inançlarda olduğu görülür. Birkaç ay önce bir belgesel izledim TRT de. Asya’nın geçitleri gibi bir adı vardı. Orada yaşayan yerli halkın (tibettendi) yaşamlarını, kervanlarla yaptıkları aylar süren yolculuklarını anlatıyordu. Bu halk ibadetlerini namaz kılar gibi gerçekleştiriyorlardı. Bunu yapan budistti. Hindular, budistler, zerdüştler benzer haraketler yaparlar ibadetlerinde. Bazı kişiler yahudilerde de namaz vardır iddiasında bulunur ama günde 3 kere dua okuyup, kutsal metinleri okumayı nasıl namaz haraketleriyle benzeştirebilirler, anlaşılmazdır. Yahudiler, namazda ki gibi haraketlerle dua etmezler. Sinagogda yapılanın namaz eylemiyle herhangi bir benzerliği yok. Ama budizm ve hinduizm haraketleri aynıdır ve zamanları, neye göre ayarlandığına bakılırsa benzerlik daha net görülür. Temelleri aynıdır. Güneş esaslıdır. Onlar da Tanrı’larına, atalarının ruhlarına ya da iç ruhlarına bu haraketleri yaparak seslenirler.

Anonim
    Pasif

Sevgili Aria bu dediğini yazmakla ilginç ve aynı zamanda komik de olan bir noktaya parmak değdirmişsin… ‘Doğru olduğundan inanıyorum’ değil de ‘inandığımdan dolayı doğrudur’ şeklindeki bilinç düğümlenmesine… :-) İnsanlar çoğu kez Tanrı’ya taptıklarını sanıp ‘ben’lerine taparlar aslında. Tabi, bu sadece İslami ortama özgü bir sorun değildir. İnsanoğlu’nun genel bir sorunudur. Biz Hristiyanlar’ın ‘temel günah’ dediğimiz sorunla bağdaşık bir şey: kendini Evren’in merkezi noktası olarak görmek. Yani… sadece Tanrı’ya ait olabilecek bir vasfı kendi ‘ben’ine atfetmek.

Bu söz konusu ‘devriliş’, ‘alt üst’ olma durumu, hiç bir zaman kendisine karşı aşikar bir şekilde işlemez. Her zaman bir mazeretin ardına saklanıp işler. Özellikle de içersinde en ‘güvenlice’ saklanabildiği dindarlık mazeretinin ardında. Dindarlarda bunca sık görülen ‘ekşilik’, ‘kuralcılık’, ‘yargılayıcılık’, ‘otoriterlik’ bundandır hep. Gerçek Tanrı insanında güleryüzlülük, kalptenlik, affedicilik ve babacanlık olur. Sözün kısası, sevgi olur. Ruh’ul Kudüs’ün dış tezahürleri bunlardır.

Merhum Neyzen Tevfik’in softalar için söylediği bir söz vardır, çok hikmetlidir… ‘bunlar hep ya maraz ya da garez’ derdi softalıklar için.

İslamiyet’in bu konulardaki orjinalitesi, üstten bir de öyle olmadın mı madden de, vücuden de, tehdit edilmeni meşru sayması (bu Hristiyanlık’ta da olmuştur, tarihin bazı süreçlerinde, ama Hristiyanlığın kaynak eserlerinde var olan bir şey değildir). Yani insanı madden de, vücuden de, tehlikeye sokması. Bunun nedeni ise İslamiyet’in sadece insanın varlıksal sorununa çözüm teşkil edecek manevi bir hayat görüşü olarak değil ama, aynı zamanda, bir siyasi düzen, bir devlet yönetiş ideolojisi olarak da belirmiş olması.

… … …

Dikkat etmişsinizdir… Hristiyanlık hakkında fikir edinmek isteyenlere hep Matta İncil’ini okumalarını salık veririm. Öteki İnciller’in okunmasını istemediğimden değil elbet. Ama… bu ‘Tanrı’ diye bir şey duydu mu iki sayfayı bile okumaya üşenen, bunca önyargılı bugünün insanının bir tad almasına en kısa yol olduğundan bu tavsiyem. Hatta… artık ‘Matta 5-7 başlıkları okuyun hiç olmazsa’ demeye başlamayı bile düşündüğüm olmuştur:-)

Sevgili Aria şuracıkta gelenekleri bin seneden fazladır Hristiyan olan ülkelerde bile Yeni Ahit’in bir kitabını bile okumuş olanlar şaşılacak kadar azdır. Üstelik Hristiyanlığın hayat algılayışının anlaşılmasına bir tek İncil’in bile okunmasının yeterli olmasına rağmen. O kadar mucizevi bir İllahi sadelikle yazılmışlardır nitekim. Kaldı ki İslamiyet’in hayat görüşünü anlayabilmek için Kuran’ın, Hadisler’in ve Peygamber’in biyografisinin tümünü iyice okumuş olmak gerekir. Fıkıhçıların öğretinin çelişkili olan kısımlarına yorumlarının okunması, ‘nesih’ (yani tarihen sonradan gelmiş ayetlerin öncekileri geçersiz kılması) tezlerinin anlaşılması ise cabası… Nasıl bilsin dinindekileri bir Müslüman… Kolay mı?

Tanrı’dan hepimize zihin açıklığı bahşetmesi dileğiyle… Tüm insanlara…

Anonim
    Pasif

@Viran dede 17558 wrote:

Sevgili Aria bu dediğini yazmakla ilginç ve aynı zamanda komik de olan bir noktaya parmak değdirmişsin… ‘Doğru olduğundan inanıyorum’ değil de ‘inandığımdan dolayı doğrudur’ şeklindeki bilinç düğümlenmesine… :-) İnsanlar çoğu kez Tanrı’ya taptıklarını sanıp ‘ben’lerine taparlar aslında. Tabi, bu sadece İslami ortama özgü bir sorun değildir. İnsanoğlu’nun genel bir sorunudur. Biz Hristiyanlar’ın ‘temel günah’ dediğimiz sorunla bağdaşık bir şey: kendini Evren’in merkezi noktası olarak görmek. Yani… sadece Tanrı’ya ait olabilecek bir vasfı kendi ‘ben’ine atfetmek.

Bu söz konusu ‘devriliş’, ‘alt üst’ olma durumu, hiç bir zaman kendisine karşı aşikar bir şekilde işlemez. Her zaman bir mazeretin ardına saklanıp işler. Özellikle de içersinde en ‘güvenlice’ saklanabildiği dindarlık mazeretinin ardında. Dindarlarda bunca sık görülen ‘ekşilik’, ‘kuralcılık’, ‘yargılayıcılık’, ‘otoriterlik’ bundandır hep. Gerçek Tanrı insanında güleryüzlülük, kalptenlik, affedicilik ve babacanlık olur. Sözün kısası, sevgi olur. Ruh’ul Kudüs’ün dış tezahürleri bunlardır.

Merhum Neyzen Tevfik’in softalar için söylediği bir söz vardır, çok hikmetlidir… ‘bunlar hep ya maraz ya da garez’ derdi softalıklar için.

İslamiyet’in bu konulardaki orjinalitesi, üstten bir de öyle olmadın mı madden de, vücuden de, tehdit edilmeni meşru sayması (bu Hristiyanlık’ta da olmuştur, tarihin bazı süreçlerinde, ama Hristiyanlığın kaynak eserlerinde var olan bir şey değildir). Yani insanı madden de, vücuden de, tehlikeye sokması. Bunun nedeni ise İslamiyet’in sadece insanın varlıksal sorununa çözüm teşkil edecek manevi bir hayat görüşü olarak değil ama, aynı zamanda, bir siyasi düzen, bir devlet yönetiş ideolojisi olarak da belirmiş olması.

… … …

Dikkat etmişsinizdir… Hristiyanlık hakkında fikir edinmek isteyenlere hep Matta İncil’ini okumalarını salık veririm. Öteki İnciller’in okunmasını istemediğimden değil elbet. Ama… bu ‘Tanrı’ diye bir şey duydu mu iki sayfayı bile okumaya üşenen, bunca önyargılı bugünün insanının bir tad almasına en kısa yol olduğundan bu tavsiyem. Hatta… artık ‘Matta 5-7 başlıkları okuyun hiç olmazsa’ demeye başlamayı bile düşündüğüm olmuştur:-)

Sevgili Aria şuracıkta gelenekleri bin seneden fazladır Hristiyan olan ülkelerde bile Yeni Ahit’in bir kitabını bile okumuş olanlar şaşılacak kadar azdır. Üstelik Hristiyanlığın hayat algılayışının anlaşılmasına bir tek İncil’in bile okunmasının yeterli olmasına rağmen. O kadar mucizevi bir İllahi sadelikle yazılmışlardır nitekim. Kaldı ki İslamiyet’in hayat görüşünü anlayabilmek için Kuran’ın, Hadisler’in ve Peygamber’in biyografisinin tümünü iyice okumuş olmak gerekir. Fıkıhçıların öğretinin çelişkili olan kısımlarına yorumlarının okunması, ‘nesih’ (yani tarihen sonradan gelmiş ayetlerin öncekileri geçersiz kılması) tezlerinin anlaşılması ise cabası… Nasıl bilsin dinindekileri bir Müslüman… Kolay mı?

Tanrı’dan hepimize zihin açıklığı bahşetmesi dileğiyle… Tüm insanlara…

Sevgili virandede,önceki mesajımda komik bir noktaya değindiğimi yazmışsınız.Size küçük de olsa tebessüm ettirebildiysem ne mutlu.O halde bir komik haber daha vermek istiyorum.Önceki mesajlarımda eğer okuma şansınız olduysa eşimle Hrıstiyanlık hakkında konuştuğumu ve katı tepkiler aldığımı yazmıştım.Bu gün yine konuştuk ve Kur’anı okurken hiç bir şey hissetmediğimi bomboş olduğumu vs.yineledim.O da boş durmuyor tabii.beni hak yola çevirmeye uğraşıyor bunun içinde fakülteden ilahiyatçı bir doçent bulmuş benim için bir görüşme ayarlıyormuş.Elim mahkum gidicem ben oraya da…çok bilgilenmem lazım çoookk.Sıkı bir kapışma beni bekliyor…Lütfen dua edin benim için,eşim için,doğru yola birlikte ulaşmamız için…teşekkürler…

Anonim
    Pasif

Aria kardeşim… mesajımdan belli olmuştur her halde, aslında bu durumlar hiç de komik değil… ama bir yerden sonra o ‘gülerim ağlanacak halime’ sözü misali komik oluyor elbet. Aslında çözülmeleri için haklarında çok dua edilmesi gereken durumlar hep.

Aslında eşinizle aranızdaki durum epey ciddi. Adamcağızın tüm şimdiye kadarki, hayatı boyunca bunca doğal saydığı, kabullenilmişlikleri sarsılıyor şu an. Normaldir öyle olması. Öyle bir durumla karşı karşıya kalmışların ne ilki ne de sonuncususunuz. İnanın, Hristiyan gelenekli toplumların içersinde bile uzlaşmışlıkları sarsan bir tavır takınıldı mı Efendimiz’in adaleti uğruna, hemen ‘kıyamet kopuveriyor’. Kaldı ki sizinki daha da zor bir koşul. Zaten Hristiyan toplum diye bir şey yoktur aslında… Hristiyan olan fertler vardır sadece.

Sizin evdeki durumu anlatan mesajınızı gördüğümde aklıma geçenlerde burdaki kardeşlerden birinin sormuş olduğu bir şey geldi aklıma. O Efendimiz’in İnciller’de ‘barış getirmeye gelmedim dünyaya, ateş ve hançer getirmeye geldim’ şeklindeki sözleri ne anlama geliyor diye sormuştu kardeşimiz. İşte demek istediği tam da bu tür durumlarda kendini belli ediyor… Kutsal Ruh’unun estiği yer hemen ‘alev alıyor’, dünyevi kabullenilmişliklerle insanın arasına hançer yarığı açılıyor. Olay çıkıyor. Ama öyle olmasa olmaz. ‘İnsan iki patrona çalışamaz’ yine Efendimiz’in dediği gibi. Ya ‘dünya’lıyız, ya da ‘Sema’lı…

Bizler eşinizin de sizi anlayabilmesi için duacıyız. Merak etmeyin… Bir şey Tanrı isteği oldu mu… onu Kainat’taki hiç bir şey engelleyemez. Siz hiç şiddet kullanmayın ne tarzınızda ne de sözünüzde. Şiddet Rab’bın yolu değildir. Vicdan serbestisinin öneminde durun sadece… Geriye kalanını Rab üstlenir zaten.

Esenlikler…

15 yazı görüntüleniyor - 76 ile 90 arası (toplam 100)
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.