Dinler, mezhepler bölümünde islamın adı neden yok?

• Bu konu 10 izleyen ve 17 yanıt içeriyor.
15 yazı görüntüleniyor - 1 ile 15 arası (toplam 18)
  • Yazar
    Yazılar
    Anonim
    Pasif

Bana çok ilginç geldi ve merak ettim. Meditasyonun bile din(!) yerine konulup ikinci sırada yerini aldığı bölümde islamın ”İ” si yok. Özel bir sebebi varsa forum yöneticisi veya bir fikri olan arkadaşlardan öğrenmek isterim doğrusu.

Şimdiden teşekkürler.

Anonim
    Pasif

1 hafta öncesine kadar İslam bölümü vardı forumda; ama bu bölüm amacının oldukça dışına çıkmıştı. Birbirlerimizi anlayamıyorduk ve artık yorumlar hakaret derecesine varmıştı. Birbirimizi anlamamanın boyutu o kadar vahimdi ki, normal bir cümle kurduğumuzda bile, orta da fol yok yumurta yokken “niçin bize hakaretlerde bulunuyorsunuz” tarzında komik ve kasıtlı eleştirilere bile maruz kaldık :)

Gerçek şu ki, benim fikrime göre, bu forumda, diğer dinlere ait olan bölümlerde çok gerekli değil. Sonuçta Hristiyanlığı benimsemiş ve onu öğütlemek isteyen bir forum.

Anonim
    Pasif

Hmmm… Demek durum buydu ve o kadar da vahimdi. Çok üzücü gerçekten. Halbuki, diğer konularda hristiyan ve müslümanların tartışmaları çok seviyeli görünüyor. Ya da ben öyle görmek istediğim için bana öyle geliyor…

Bundan sonra daha dikkatli olayım o zaman. Gerçi fikir dayatmasının her türlüsüne karsıyım ama bu düsüncede olan çok hristiyan arkadaş ve müslüman kardeşin olduğunu da biliyorum.

Bilgilendirmeniz için teşekkürler.

Anonim
    Pasif

@BURÇ 8676 wrote:

Gerçek şu ki, benim fikrime göre, bu forumda, diğer dinlere ait olan bölümlerde çok gerekli değil. Sonuçta Hristiyanlığı benimsemiş ve onu öğütlemek isteyen bir forum.

Katılıyorum..

Anonim
    Pasif

Evet durum gerçekten vahimdi :)

Aslında bu tarz şeylere sizde tanık olmuşsunuzdur, İslam bölümü kapatılmasına rağmen bunlar hala meydana gelmektedir…

Bakın ben kendi düşüncemi söyliyeyim… İnançlı müslümanları anlayabiliyorum ve onları seviyorum… İnançlı müslümanlar bana göre sadece ne yaptıklarını bilmiyorlar… Aslında bunu anlatması gerçekten çok zor bir şey; ama şu şekilde özetleyebilirim, Tanrı’ya inanmak ve ona ibadet etmek kadar güzel ve doğru bir şey yoktur ki inançlı Müslümanlar da bunu zaten yapmaktadır. Ama, benim düşünceme göre, yanlış yoldadırlar ve Kuran-ı Kerim’in bazı öğretileri sonucu günahta işlemektedirler… İşte bu nokta da İslam bölümü çok yararlıydı… Bazı şeyleri insanlara gösterebilirdik; ama ne yazık ki senin dinin üstündür, benim dinim üstündür tartışmalarından öteye gidemedik…

Şöyle bir şey daha var… Dinler arası diyaloğu her zaman desteklemişimdir ve gerçekten de hayata geçirilmesini istediğim birşeydir… Bununla birlikte, burası Hristiyan bir forumdur. Dinler arası diyaloktan da önce Hristiyanları bir araya getirip, onların fikir alış verişinde bulunmasını amaçlar…

Bana lütfen kızmayın belki yanlış tespitlerde bulunabilirim; ama en azından gördüğümü de söylemek zorundayım… Forumumuzdaki ilk mesajlarınızı gerçekten çok sevmiştim ve düşünce olarak sizi çok beyenmiştim. Her ne kadar dine farklı bakış açılarıyla bakıyor olsakta bütün mesajlarınız sevgi kokuyordu ve bu harika bir şeydi… Ama gel zaman git zaman, söylemlerinizin dışında hareket etmeye başladınız… Yazılarınızın anafikri artık “birbirimizi anlamak” tan çıkmıştı ve farklı bir dini övme yada kabul ettirme olmuştu. İlk mesajlarınızı oldukça sevmiştim ve açıkçası sizi desteklemiştim; ama dün gece ki “Size henüz daha Müslüman olun demedim, şuan daha birbirimizi tanıma aşamasındayız” demeniz, beni hayal kırıklığına uğrattı… Bu tarz olaylarla sık sık karşılaşıyoruz ve İslam bölümünün açılması bu tarz yaklaşımlarıda körüklüyor…

Anonim
    Pasif
    BURÇ;8693 wrote:
    Bana lütfen kızmayın belki yanlış tespitlerde bulunabilirim; ama en azından gördüğümü de söylemek zorundayım… Forumumuzdaki ilk mesajlarınızı gerçekten çok sevmiştim ve düşünce olarak sizi çok beyenmiştim. Her ne kadar dine farklı bakış açılarıyla bakıyor olsakta bütün mesajlarınız sevgi kokuyordu ve bu harika bir şeydi… Ama gel zaman git zaman, söylemlerinizin dışında hareket etmeye başladınız… Yazılarınızın anafikri artık “birbirimizi anlamak” tan çıkmıştı ve farklı bir dini övme yada kabul ettirme olmuştu. İlk mesajlarınızı oldukça sevmiştim ve açıkçası sizi desteklemiştim; ama dün gece ki “Size henüz daha Müslüman olun demedim, şuan daha birbirimizi tanıma aşamasındayız” demeniz, beni hayal kırıklığına uğrattı… Bu tarz olaylarla sık sık karşılaşıyoruz ve İslam bölümünün açılması bu tarz yaklaşımlarıda körüklüyor…

İlahi Burç kardeş :)
    dikkat edin lütfen
    (”Kur’an’ı kabul edin konusuna gelince…
    Böyle bir teklif yapmadım henüz :) Bilakis İncil’e göre yaşayın dedim. Ama Kur’an’ı da yok saymayın, onda bulunan ve kutsal kitapla birebir örtüşen mesajını görmezlikten gelmeyin dedim. Bu iki teklif çok farklı değil mi?
    Siz nasıl hristiyan olmayanların hristiyan olup kurtulmasını isterseniz, ben de her müslüman gibi dindar hristiyanların müslüman olmalarını isterim ama varılacak en son noktadır.”)

o cümlemin sonunda sevimli bir gülümseme ikonu var. Bu ”şaka yapılıyor” demektir. Ben ısrarla burda neden yazdığımı açıklamama rağmen hala ardında benim söylemediğim niyetler ararsanız -ki arayan çok maşallah- pes doğrusu.

Son cümlemde ise sadece, ennihayetinde sahip olduğumuz arzuyu dile getirdim. Bakın siz bizim yanlış yolda olduğumuzu kabul ediyorsunuz ve doğru yolda olmamızı arzuluyorsunuz, değil mi? İşte ben de bunu arzularım demek istedim. Ama bu arzumuzu pratiğe geçirmek ayrı şeydir.

Son olarak dediğim şudur: Ben arzumu değil amacımı gerçekleştirmek için gerektiği yerde yazdım. Bazen bu amacımın dışına çıkmak zorunda kaldım, çünkü o yönde itirazlar geldiği için cevap vermemezlik yapamadım.
    Bana inanıp inanmamak siz değerli forum sakinlerinindir.
    Cümlelerimin hep sevgi kokulu olmasına dikkat ettim ama bu kokuyu kamufle etmeye çalışanların sayesinde biraz kaybolmuş olabilir :)

Anonim
    Pasif

siteye üye olur olmaz benim de dikkatimi çeken bu olmuştu…

Madem sitenizde her görüşe yer var islamiyet bölümü de olsun saygı çerçevesinde fikir alış verişinde bulunalım-tartışalım isterim… ;)

Anonim
    Pasif

İslam konuları genelde tartışmaya sürüklüyor.Eğer ciddi ciddi konuşulacağı müslümanların küfür yazmayacağı bilinseydi emin olun konurdu.

Anonim
    Pasif

Değerli Katılımcılar,
    Bu site islam inancıyla ya da herhangi bir inançla ilgili bilgi alış verişi sağlamak adına açılmadı! Bu nedenle hangi seviyede olursa olsun Hrisitiyan inancı haricinde bir inancı bu sitede konuşmaya, tartışmaya, ya da paylaşmaya açma durumunda değiliz. Bundan önce yaşanan tatsızlıklara hepiniz şahit olmuşsunuzdur.
    Ne biz Müslüman kardeşlerimizi inciltmek isteriz ne de başka bir inanca sahip kişinin İslam inancına hakaret etmesini isteriz. Bu amaçla sitede bir değişim olduğunu düşünüyorum…
    Rab’bin sevgisi üzerinizde olsun!

Anonim
    Pasif

@Ankarali 11941 wrote:

Değerli Katılımcılar,
    Bu site islam inancıyla ya da herhangi bir inançla ilgili bilgi alış verişi sağlamak adına açılmadı! Bu nedenle hangi seviyede olursa olsun Hrisitiyan inancı haricinde bir inancı bu sitede konuşmaya, tartışmaya, ya da paylaşmaya açma durumunda değiliz. Bundan önce yaşanan tatsızlıklara hepiniz şahit olmuşsunuzdur.
    Ne biz Müslüman kardeşlerimizi inciltmek isteriz ne de başka bir inanca sahip kişinin İslam inancına hakaret etmesini isteriz. Bu amaçla sitede bir değişim olduğunu düşünüyorum…
    Rab’bin sevgisi üzerinizde olsun!

madem sadece hristiyanlık üzerine bu site, neden İslam dışında diğer dinler mevcut? Terbiyesizlik yapan varsa banlarsınız bunun çözüm yolu budur, tamamiyle İslamiyet bölümünü kaldırmak niye?

Anonim
    Pasif

@fuzuli89 11923 wrote:

siteye üye olur olmaz benim de dikkatimi çeken bu olmuştu…

Madem sitenizde her görüşe yer var islamiyet bölümü de olsun saygı çerçevesinde fikir alış verişinde bulunalım-tartışalım isterim… ;)

Sitede her görüşe yer var demişsiniz de ben pek öyle birşey görmedim, hristiyan Türkler hristiyanlığı anlatıyor gibi göründü daha çok.

Anonim
    Pasif

Filipililer 3:7-21

…Benim için kazanç olan her şeyi Mesih uğruna zarar saydım. Dahası var, uğruna her şeyi yitirdiğim Rabbim İsa Mesih’i tanımanın üstün değeri yanında her şeyi zarar sayıyorum, süprüntü sayıyorum. Öyle ki, Mesih’i kazanayım ve Kutsal Yasa’ya dayanan kişisel doğruluğa değil, Mesih’e iman etmekle kazanılan, iman sonucu Tanrı’dan gelen doğruluğa sahip olarak Mesih’te bulunayım.

Ölümünde O’nunla özdeşleşerek O’nu tanımak, dirilişinin gücünü ve acılarına ortak olmanın ne demek olduğunu bilmek ve böylece ne yapıp yapıp ölümden dirilişe erişmek istiyorum. Bunlara şimdiden kavuştuğumu ya da yetkinliğe eriştiğimi söylemiyorum. Ama Mesih İsa’nın beni kazanmakla benim için öngördüğü ödülü kazanmak için koşuyorum.

Kardeşler, kendimi bunu kazanmış saymıyorum. Ancak şunu yapıyorum: Geride kalan her şeyi unutup ileride olanlara uzanarak, Tanrı’nın Mesih İsa aracılığıyla yaptığı göksel çağrıda öngörülen ödülü kazanmak için hedefe doğru koşuyorum.

Bunun için olgun olanlarımızın hepsi bu düşüncede olsun. Herhangi bir konuda farklı bir düşünceniz varsa, Tanrı bunu da size açıkça gösterecek. Ancak, eriştiğimiz düzeye uygun bir yaşam sürelim.

Kardeşler, hepiniz beni örnek alın. Size verdiğimiz örnek uyarınca yaşayanlara dikkatle bakın. Size defalarca söylediğim gibi, şimdi gözyaşları içinde tekrar söylüyorum: Birçok kişi Mesih’in çarmıhına düşman olarak yaşıyor. Onların sonu yıkımdır; tanrıları mideleridir. Ayıplarıyla övünür, yalnız bu dünyayı düşünürler.

Oysa bizim vatanımız göklerdedir. Oradan Kurtarıcı’yı, Rab İsa Mesih’i bekliyoruz. O her şeyi kendine bağlı kılmaya yeten gücünün etkinliğiyle zavallı bedenlerimizi değiştirip kendi yüce bedenine benzer hale getirecektir.

Armagan
    Anahtar yönetici
    fuzuli89;11943 wrote:
    madem sadece hristiyanlık üzerine bu site, neden İslam dışında diğer dinler mevcut? Terbiyesizlik yapan varsa banlarsınız bunun çözüm yolu budur, tamamiyle İslamiyet bölümünü kaldırmak niye?

Sevgili Fuzuli,

Forum bir Hristiyan forumu olduğu için İslam konusundaki fikirlerimizi burada telaffuz etmek istemedik. Diğer dinlere yer vermemiz konusuna gelince, adı sayılan diğer inanclar az da olsa uzaktan yakından Hristiyan inancından çıkan ve zamanla farklılık kazanan tarikat ve mezheplerdir.

İslam konusunda hristiyanların ne düşündüğünü http://www.islamacevap.net/ sitesinde bulabilirsiniz. Aynı konuları buraya taşıyıp tartışmamız gereksiz ve yersizdir.

Anonim
    Pasif

Fuzili Arkadaş,

Başka dinler derken neyi kastediyorsunuz? Eğer Katolik ya da Ortodokslardan bahsediyorsan onlar da Hristiyandır. Yok eğer İslam ve Hristiyanlık dışındaki diğer inançlardan söz ediyorsan zaten bunlarla ilgili bir paylaşıma ya da sohbete bu sitede rastlamadım.

İslam inancıyla ilgili sohbet etmek amacındaysan; sana birçok site adresi verebilirim. Ama bu site buna müsade etmiyor. Böyle bir zorunluluğu da yok! Eğer bir kural koyulacaksa bunu site yönetimine bırakmalı ve koyduğu kuralada bizler uymalıyız. Siteyi ya da kurallarını beyenmiyorsak da kendimize uygun başka bir site aramalıyız diye düşünüyorum.

Esenlik Olsun!

Anonim
    Pasif

Fuzuli; Hristiyanlar Isa Mesih’ten sonra hiçbir peygamberin gelmeyecegine inanmaktadırlar. Kuran’da da Müslüman olmayanların cennete gidemeyeceği,Muslumanların Hristiyan ve Yahudileri dost edinmemesi gerektiği,Hristiyanlıgın ve Museviliğin artık gecersiz oldugu acık acık soyleniyor. Buna karşın sen diyorsun ki neden sitenizde Islam bölümü yok? Buraya Islam bölümü açılsa Muslumanlar sadece o bölüm için siteye üye olur misyonerlik yaparlardı adım gibi eminim. Yani Hristiyanlar Isa’nın son oldugunu düşündüklerinden ve sizin Hristiyanlık Inancını geçersiz saydıgınızdan dogal olarak Kutsal Kitaba değişti dediğinizden dolayı Kusura bakmayın ama onlar Islamı geçerli bulmuyorlar.bunları özür dileyerek söylüyorum ama gerçekçi olmak gerekirse gerçekler bunlar.

15 yazı görüntüleniyor - 1 ile 15 arası (toplam 18)
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.