Zorunlu din dersine devam

• Bu konu 3 izleyen ve 2 yanıt içeriyor.
3 yazı görüntüleniyor - 1 ile 3 arası (toplam 3)
  • Yazar
    Yazılar
    Anonim
    Pasif

Zorunlu din dersine devam

GÖKÇER TAHİNCİOĞLU Ankara

AİHM’nin aksi yöndeki kararını 3 aydır uygulamaya koymayan hükümet, Alevi vatandaşların ‘kararın uygulanması’ yolundaki dilekçelerini de yanıtsız bıraktı

Danıştay’ın sadece Alevi öğrencilerin değil, farklı inançlara mensup tüm öğrencilerin zorunlu din dersinden muaf tutulabilmesine olanak sağlayan kararına kayıtsız kalan hükümet, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) zorunlu din dersinin bu içerikte verilemeyeceğine yönelik kararını da görmezden geldi.

Kararın gereklerini, yasal sınır olan üç aylık sürede uygulamayan hükümet, kararın uygulanması için yapılan yazılı başvuruyu da yanıtsız bıraktı. Hükümet, başvurucuların dilekçesini, “Alo 150 BİMER” olarak bilinen telefon hattından vatandaşların yaptığı başvurularla aynı işleme tabi tuttu.

AİHM kararı

Alevi Hasan Zengin, kızının derslerden muaf tutulması istemiyle Türkiye’de açtığı davalardan sonuç alamayınca AİHM’ye başvurdu. AİHM, geçen yıl, zorunlu din dersi konusunda Türkiye için bağlayıcı bir karara imza attı. Kararda, din dersinin mevcut içeriğiyle tüm öğrenciler için zorunlu tutulamayacağı, dersin ya içeriğinin değiştirilmesi ya da zorunlu olmaktan çıkarılması gerektiği belirtildi.

Danıştay kararı

Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu da farklı Alevi ailelerinin açtıkları davalarda, AİHM’nin bu kararını tekrar etti. Ancak hükümet, Danıştay’ın bu kararına “müfredatta zaten değişiklik yapıldığı” gerekçesiyle kayıtsız kaldı. Alevi aileler bunun üzerine AİHM kararının uygulamaya sokulup sokulmayacağını beklemeye başladı.

Mevzuata göre, AİHM kararlarının gereğinin açıklandıktan sonraki üç ay içinde yerine getirilmesi gerekiyor. Üç aylık sürenin dolmasına rağmen hükümet zorunlu din dersleri konusunda herhangi bir karar almadı. Bunun üzerine Zengin ailesinin avukatı, Alevi-Bektaşi Federasyonu Genel Sekreteri Kazım Genç, hazırladığı dosyayı Başbakanlık Özel Kalem Müdürlüğü’ne teslim etti. Genç, kararın bir an önce uygulanmasını istedi.

ALO hattına havale

Özel Kalem Müdürlüğü’ne teslim edilen dosya, Başbakanlığın vatandaşların yaptıkları başvurular için oluşturduğu “Alo 150 BİMER” adlı kanaldan işleme sokuldu. Avukat Genç’e de başvurusunun sonucunu BİMER’den takip etmesi gerektiğine yönelik yazı gönderildi. Genç, idare hukukuna göre Başbakanlık’ın başvurusunu yanıtlaması gereken bir aylık süre dolduğunda internetten BİMER kanalına girdi. BİMER’de, başvurunun Milli Eğitim Bakanlığı’nda olduğu bilgisini gördü.

http://www.milliyet.com.tr/default.aspx?aType=HaberDetay&Kategori=guncel&ArticleID=969664&Date=22.07.2008&ver=72

Anonim
    Pasif

Olmaz olsun böyle bir karar!

Hadi zorlayın, zorlayın…Bir şekilde Hristiyanlığın açıklamasını yapabilirsiniz.Peki Alevilere ne demeli?Bu insanlar da Müslüman!Bu insanlara neden işkence ediyorsunuz?Hristiyanlar için bölücü diyorlar, vatan haini diyorlar…Peki kendi yurtaşları ve dindaşları Aleviler için neden bu kadar eziyet yapıyorlar?

Olayın boyutlarıda oldukça vahim!Lise yıllarımda, din dersi alırdım.Din hocası dua okuttururdu, buda yetmezmiş gibi bir de duanın makamına göre okunmasını isterdi.Tanrı aşkına nedir şimdi bu?İmamhatip öğrencisimiyiz biz?Bu işe gönül vermiş, duanın makamına göre okunmasına dahi özen gösteren insanlar, zaten imamhatiplere gidiyor.Bu gerçekleri dile getirdiğimde ise o dönem din dersim 5 üzerinden 0 gelmişti, ki herhalde koskoca lisede din dersinden 0 alan bir tek ben vardım :)

Anonim
    Pasif

Benim gittigim lisede din kulturu ve ahlak bilgisi ogretmeni mudur yardimcisi. Ve inanin bana zorunluluktan ziyade boyle bir ders ve ogretmenleri olmamasi gerek. Yani bir kiz ogrenciyle erkek ogrenciyi yanyana gorunce adam hemen uyariyor, sadece arkadas olsalar bile. Bir kac kez bende laf soktum tabi ki, islami seriatla mi yonetiliyoruz falan diye. Hristiyan oldugumu bilmedigi icin iste, gunah, haram dinimize gore, peygamber efendimiz vs.vs. abidik kubidik seyler dedi. Bende beni ilgilendirmez falan dedim konu kapandi bana yanasmiyor daha.
    Ama mezun oldugum gun karsisina gecip Tanri’nin cinsiyet ayrimi yapmadigini ve İsa Mesih’in Tanri’nin Oglu oldugunu ona haykirmak icin sabirsizlaniyorum!

tanri sevgidir hisusa

3 yazı görüntüleniyor - 1 ile 3 arası (toplam 3)
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.