İyiler cennete kötüler cehenneme

• Bu konu 6 izleyen ve 6 yanıt içeriyor.
7 yazı görüntüleniyor - 1 ile 7 arası (toplam 7)
  • Yazar
    Yazılar
    Anonim
    Pasif

http://hurarsiv.hurriyet.com.tr/goster/haber.aspx?id=10066504&yazarid=148

148b.jpg

TATİL öncesi “bu bayramın adı” üzerine Başbakan‘ın açtığı tartışma ile ilgili olarak yazdıklarım, bizdeki bazı İslamcıların hoşuna gitmemiş olmalı ki, çok beddua aldım.

Genel ortalamaları şöyleydi: “Adını beğenmediğin bayramın tatili sana zehir zıkkım olsun!”

Kalbi kötülükle dolu bu kişilerin dualarını Allah kabul etmedi, iyi bir bayram geçirdim.

Kendini dindar zanneden bu tipleri utandırmayacağını biliyorum ama ilgimi çeken bir şeyden söz edeceğim.

New York‘ta 5. Cadde ile 29. Sokağın köşesinde Marble Collegiate isimli bir kilise var.

Kilisenin cadde ve sokağa bakan cephelerindeki demir parmaklıklara asılmış yüzlerce sarı kurdele dikkatimi çekti.

“Sarı kurdele”, Amerikan kültüründe askerden dönmesi beklenen sevgiliyi simgeliyor, üzerine yazılmış şarkılar da var, bizdeki asker türküleri gibi.

Kurdeleleri incelediğimde her birinin üzerinde değişik isimler yazdığını gördüm. Sarı kurdelelerin arasında da çok miktarda mavi ve yeşil kurdele olduğunu fark ettim.

Ne olduğunu anlamak için yola dikilmiş levhayı sonuna kadar okudum.

Sarı kurdeleler, kilise cemaatinin Irak’taki savaşta ölen Amerikan askerleri için ettikleri duaları simgeliyormuş.

Mavi kurdeleler ise aynı savaşta hayatını kaybeden Iraklılar için edilen duaları temsil ediyor.

Yeşil kurdeleler ise bu anlamsız savaşın bir an önce bitmesi ve barışın yeniden hákim olması için edilen dualar içinmiş.

Ellerimi cebime sokup, kulağımda bizim dincilerin bedduaları, aklımda hiç tanımadıkları insanlar için dua eden ve bunu sessiz bir protesto olarak bahçe parmaklıklarına asarak herkese de duyurmaya çalışanlar, 5. Cadde boyunca yürüdüm!

Cennete gitmeyi kim daha çok hak ediyor dersiniz?

Mehmet Y. YILMAZ
    Anonim
    Pasif

böyle fikir adamlarını seviyorum ben :) güzel tespit güzel yorum güzel yazı doğru söze ne denir ki? Biz de dua edelim de Rab İsa bizim için beddua eden bu insanları lütuf ve esenliği ile bereketlesin… Amin…

paylaşım için teşekkürler Orhan abi

Anonim
    Pasif

@OrhanAnt 10274 wrote:

http://hurarsiv.hurriyet.com.tr/goster/haber.aspx?id=10066504&yazarid=148

148b.jpg

TATİL öncesi “bu bayramın adı” üzerine Başbakan‘ın açtığı tartışma ile ilgili olarak yazdıklarım, bizdeki bazı İslamcıların hoşuna gitmemiş olmalı ki, çok beddua aldım.

Genel ortalamaları şöyleydi: “Adını beğenmediğin bayramın tatili sana zehir zıkkım olsun!”

Kalbi kötülükle dolu bu kişilerin dualarını Allah kabul etmedi, iyi bir bayram geçirdim.

Kendini dindar zanneden bu tipleri utandırmayacağını biliyorum ama ilgimi çeken bir şeyden söz edeceğim.

New York‘ta 5. Cadde ile 29. Sokağın köşesinde Marble Collegiate isimli bir kilise var.

Kilisenin cadde ve sokağa bakan cephelerindeki demir parmaklıklara asılmış yüzlerce sarı kurdele dikkatimi çekti.

“Sarı kurdele”, Amerikan kültüründe askerden dönmesi beklenen sevgiliyi simgeliyor, üzerine yazılmış şarkılar da var, bizdeki asker türküleri gibi.

Kurdeleleri incelediğimde her birinin üzerinde değişik isimler yazdığını gördüm. Sarı kurdelelerin arasında da çok miktarda mavi ve yeşil kurdele olduğunu fark ettim.

Ne olduğunu anlamak için yola dikilmiş levhayı sonuna kadar okudum.

Sarı kurdeleler, kilise cemaatinin Irak’taki savaşta ölen Amerikan askerleri için ettikleri duaları simgeliyormuş.

Mavi kurdeleler ise aynı savaşta hayatını kaybeden Iraklılar için edilen duaları temsil ediyor.

Yeşil kurdeleler ise bu anlamsız savaşın bir an önce bitmesi ve barışın yeniden hákim olması için edilen dualar içinmiş.

Ellerimi cebime sokup, kulağımda bizim dincilerin bedduaları, aklımda hiç tanımadıkları insanlar için dua eden ve bunu sessiz bir protesto olarak bahçe parmaklıklarına asarak herkese de duyurmaya çalışanlar, 5. Cadde boyunca yürüdüm!

Cennete gitmeyi kim daha çok hak ediyor dersiniz?

Mehmet Y. YILMAZ

Çok doğru yazmış muhterem, ama islamiyet kendini halen modernize edememenin sıkıntısını ve çağların gerisinde kalmanın sancısı içinde inananlarında güncel dünyamıza ters düşüp öfkeli ve hırçın ne yaptığı neye inandığını bilmeyen sadece arapça duaları ezberlemiş günde 5 vakit ezbere namaz kılmakla cennete gideceğini sanan bir sürü zavallı eksik öğretilmiş insanlardan oluşuyor.Ama en büyük suçlular aslında bu dilin sahibi araplar. Adamlar değişmemde değişmem diyor!! nato mermer nato kafa!!! E tabi öteki müslüman milletlerde bunları örnek alıyor.

Anonim
    Pasif

“Bütün genellemeler buda dahil yanlıştır.”

Önce humanist olmalıyız. Üstad ince bir noktaya değinmiş ama catalin_64 sen bunu görememişsin ve yanlış bir yorum yapmışsın kanımca. Müslüman olduğu için doğru yolda oluduğunu düşünen ama kalbi fesat beddua eden biri mi cennete gidicek yoksa bir müslümana göre yanlış yolda olduğunu düşündüğü kalbi temiz dua eden bir Hristiyan mı? Burda modernize olmak yada ezbere namazdan söz etmemiş… Önce Hümanist olalım kalbimizi temizleyelim. Yoksa yürüdüğün yolun bir önemi olmaz…

Anonim
    Pasif

kimin cennette yada cehheneme gideceğine bizlermi karar veriyoruz yada sizlermi?ona yaradan karar verecektir sayın arkadaşlar.ama bir gerçek varki hiç bir müslüman asla kendine cenneti garanti görmez.ve o söz edilen cennette ulaşmak için kendince çabalar durur.ama billhasa protestan kardeşlerimiz için cennet garantidir. çünkü onlara göre isaya iman edenler için cennet garantidir. gerisi tefferuttır. oysaki islam içinide dışınıda temizle ve allahın istediği gibi bir kul ol takva sahibi olki cenneti hak edesin diyor.

Anonim
    Pasif
    izmirligizem;11006 wrote:
    kimin cennette yada cehheneme gideceğine bizlermi karar veriyoruz yada sizlermi?ona yaradan karar verecektir sayın arkadaşlar.ama bir gerçek varki hiç bir müslüman asla kendine cenneti garanti görmez.ve o söz edilen cennette ulaşmak için kendince çabalar durur.ama billhasa protestan kardeşlerimiz için cennet garantidir. çünkü onlara göre isaya iman edenler için cennet garantidir. gerisi tefferuttır. oysaki islam içinide dışınıda temizle ve allahın istediği gibi bir kul ol takva sahibi olki cenneti hak edesin diyor.

«Beni, `Rab! Rab!’ diye çağıran herkes Göklerin Egemenliğine girecek değildir. Ancak göklerde olan Babamın isteğini yerine getiren girecektir. 22O gün birçokları bana diyecek ki, `Rab! Rab! Biz senin adınla peygamberlik etmedik mi? Senin adınla cinler kovmadık mı? Senin adınla birçok mucize yapmadık mı?’ 23O zaman ben de onlara açıkça şöyle diyeceğim: `Ben sizi hiç tanımadım. Çekilin önümden, ey kötülük yapanlar!’

İsa Mesih’e iman edip O’nun buyruklarını yerine getiren her insan cennete gidecek. Elbette ki imanlıyım deyip de her türlü kötülüğü yapanlar cennete gitmeyecek. Çarmıh’ın bir amacı var, laf olsun diye çekmedi İsa Mesih o acıları. Sizin , benim , hepimizin günahları uğruna çekildi bu acı. İnsanı Tanrı’dan ayıran şey GÜNAH, bizi Tanrı’yla barıştıransa ÇARMIH. Rab yüreğinize anlayış versin diye dua ediyorum.

«Çünkü Tanrı dünyayı o kadar çok sevdi ki, biricik Oğlunu verdi. Öyle ki, O’na iman edenlerin hiçbiri mahvolmasın, ama hepsi sonsuz yaşama kavuşsun. 17Tanrı, Oğlunu dünyayı yargılamak için dünyaya göndermedi, dünya O’nun aracılığıyla kurtulsun diye gönderdi. 18O’na iman eden yargılanmaz, iman etmeyen ise zaten yargılanmıştır. Çünkü Tanrı’nın biricik Oğlunun adına iman etmemiştir. 19Yargı da şudur: dünyaya ışık geldi, ama insanlar ışığın yerine karanlığı sevdiler. Çünkü yaptıkları işler kötüydü. 20Kötülük yapan herkes ışıktan nefret eder ve işleri açığa çıkmasın diye ışığa gelmez. 21Ama gerçeği uygulayan kişi, yaptıklarını Tanrı’ya dayanarak yaptığı belli olsun diye ışığa gelir.»

Anonim
    Pasif

İncil aslında ne güzel cevap vermiş başka söze gerk yok. Teşekürler Aylin hanım.

7 yazı görüntüleniyor - 1 ile 7 arası (toplam 7)
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.