Yuhanna 13:16

• Bu konu 2 izleyen ve 1 yanıt içeriyor.
2 yazı görüntüleniyor - 1 ile 2 arası (toplam 2)
  • Yazar
    Yazılar
    klaus
    Anahtar yönetici

Selam.
    yuhanna 13:16 da size doğrusunu söyleyeyim diye başlıyor ayet.
    alt satırda ise bizlerinde bildiği bir cümle mevcuttur. köle efendisinden, elçide gönderenden üstün değildir. burada neden size doğrusunu söyleyeyim diyor? bilinen bir gerçektir zaten anlatım.
    anlatılmak istenilenin özü nedir?
    neye dikkat çekilmek istenmiştir?

Elçilerin işlerinde musaya rab neden çarıklarını çıkar. bastığın yer kutsal topraktır diyor?
    kutsal toprak anlatımındaki anlam nedir?
    hristiyanlara verilen öğreti nedir?

Matta 16:18 de sözü edilen kaya nedir?
    kilisemi bu kayanın üzerine kuracağım derken ne anlatılmak istenmiştir?

tşk

Anonim
    Pasif
    Kayıtsız Üye;12367 wrote:
    Selam.
    yuhanna 13:16 da size doğrusunu söyleyeyim diye başlıyor ayet.
    alt satırda ise bizlerinde bildiği bir cümle mevcuttur. köle efendisinden, elçide gönderenden üstün değildir. burada neden size doğrusunu söyleyeyim diyor? bilinen bir gerçektir zaten anlatım.
    anlatılmak istenilenin özü nedir?
    neye dikkat çekilmek istenmiştir?

Elçilerin işlerinde musaya rab neden çarıklarını çıkar. bastığın yer kutsal topraktır diyor?
    kutsal toprak anlatımındaki anlam nedir?
    hristiyanlara verilen öğreti nedir?

Matta 16:18 de sözü edilen kaya nedir?
    kilisemi bu kayanın üzerine kuracağım derken ne anlatılmak istenmiştir? tşk

Sevgili Üye.Tesekkür edrim.Sordugunuz sorulardan bazi seyleri gercekten anlamaya calistiginizi ve dikkatinizi görüyorum ve takdir ediyorum.Forumda belki de bu konularla ilgili bilgiler vardir.Varsa kardesler yönlendirirlerse iyi olur.Ayrica bilgide cok yetkin kisiler de forumda mevcut.Zaman icerisinde onlar da size yanit vereceklerdir.

Simdi kisaca ben de yanit vermeye calisayim.Yuhanna 3,16’da Rab cok önemli bir konuda bizlere ruhsal bir ders vermek istemektedir.Bunun önemini vurgulamak icin de”Size dogrusunu söyleyeyim”vurgusunu yapmistir.Alcakgönüllülük ve hizmet etmede baskalarina yardimci olup kardeslerimizi ruhsal acidan düze cikarmaliyiz.Eger kardeslerimiz Müjde gercegine uygun olmayan davranislar icerisindeyse onlari sevgiyle,alcakgönüllülükle ve hizmet askiyla Efendimizin yaptigi gibi yola getirip kazanmaliyiz.Bu cok önemlidir.Insanlara hizmet etmek,onlarin sorunlariyla ilgilenmek o kisileri Rab’be kazanmada son derece önemlidir.
    Efendimizin yaptigi bu eylemi herzaman aklimizda tutup kendimiz de insanlar üzerinde egemenlik sürmekle degil de kücülterek hizmet etme yolunda adamaliyiz.Tanri’nin bizden istedigi budur.
    William Mc Donald Yuhanna 13:15-16 yi su sekildeyorumlar.
    Rab onlara bir örnek verdi: Birbirlerine ruhsal olarak nasil davranacaklari konusunda bir ders.
    Gurur ya da kisisel düsmanliklar bizi kardeslerimize hizmet etmek icin egilmekten alikoyuyorsa Efendimizden üstün olmadigimizi animsamaliyiz.Degersiz ve nankör olanlari yikamak icin kendisini alcaltti,hatta onlardan birinin kendisini eleverecegini biliyordu.Sizi para karsiligi ele vermek üzere oldugunu bildiginiz bir adama alcalarak hizmet eder misiniz?
    Gönderilenler (ögrenciler)kendilerini,gönderenin (Rab Isa’nin) yaptigi seyleri yapmayacak kadar üstün görmemelidirler.

ikinci soruda Elcilerin isleri diye söylediginiz(?) Benim ise Misir’dan cikis 3,5 de okudugum bölümdür.Tanri Musa’ya “Cariklarini cikar.Cünkü bastigin yer kutsal topraktir.”
    Oranin kutsal olmasi topragindan degil Tanri’nin yüceliginin orda bulunmasindandir.Tanri Musa’ya dikkatli ve hazir olmasini istemektedir.Tanri’nin görkemiyle karsilasmak icin kendimizi hazir hissetmeliyiz.Bir Basbakan,Cumhurbaskani,Vali veya herhangi üst bir makam sahibina cikacagimiz zaman ne yapariz? Dis görünüsümüze önem veririz.En temiz elbiselerimizi giyeriz ve ceketlerimizi ilikleyip saygi durusuna geceriz degil mi?Iste Tanri’da Musa’yi bu sekilde hazir olmasi konusunda uyarir.

Burada hristiyanlara verilen ögreti kutsal degerlere gereken önemin ve özenin verilmesi gerektigi ve herzaman kendimizin Efendimiz Tanri’nin sadik inanlilari olarak kutsal bir durusta hazir olmamiz gerektigidir.

Son sorunuza da yanit verecegim ama simdi gec oldu.

Esenlikler dilerim.

2 yazı görüntüleniyor - 1 ile 2 arası (toplam 2)
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.