• Bu konu 1 izleyen ve 0 yanıt içeriyor.
1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Yazar
  Yazılar
 • #25161
  Anonim
  Pasif
  iman ettimAydın elitin içerisinde ateistlerin oranı toplumun geri kalanına göre daima daha yüksek. 20’inci yüzyılda 137 gelişmiş ülkede yapılan araştırmalarda zeka seviyesinin yükseldiği, ancak buna paralel olarak Tanrı’ya inancın da zayıfladığı görüldü.
  Kuzey İrlanda’daki Ulster Üniversitesi’nden Profesör Richard Lynn’in araştırmasına göre dine bağlılık insanlığın zeka düzeyindeki yükselmeyle ters orantılı olarak değişiyor. Toplumların aydın eliti içinde ateistlerin oranı da daima toplumun geri kalanına göre daha yüksek.
  İngiltere’de yapılan bir araştırma, akademisyenlerin yalnızca yüzde 3,3’ünün Tanrı’ya inandığını gösterirken, aynı dönemde toplumun tümünde tanrıya inananların oranı yüzde 70’e yaklaşıyor.
  Amerika Birleşik Devletlerinde 1990’larda yapılan bir araştırma da Amerikan Bilimler Akademisi üyelerinin yalnızca yüzde 7’sinin tanrıya inancı olduğunu saptadı. Profesör Lynn’e göre, akademisyenlerin toplumun genelinden daha zeki olmaları tanrıya inançlarının daha zayıf olmasının da göstergesi.
  Profesör aynı şekilde, çocukların çoğunun, ilkokula başladıklarında tanrıya inandığını ama yaşları büyüdükçe ve zekaları geliştikçe, bir çoğunun tanrının varlığından kuşkulanmaya başladığını belirtti. 20. yüzyılda 137 gelişmiş ülkede insanların tanrıya inancının zayıflamasını da genel zeka düzeyindeki gelişme ile açıkladı.

  http://www.ekolay.net/haber/haber.asp?pid=9&haberid=548232
  Şaşkınlık içinde okuyorum bazı haberleri. Okurken aklıma şu bölüm geldi:

  On Erden Kız Simgesi

  O gün göklerin hükümranlığı on erden kızı anımsatacak. Bunlar fenerlerini ellerine alıp güveyi karşılamaya çıktı.Beşi akılsız, beşi akıllıydı.Akılsız olanlar yanlarına fenerlerini aldılar, ama yağ almadılar.Akıllı olanlarsa fenerleriyle birlikte kaplarda yağ da aldılar.Güveyin gelişi gecikince hepsini de uyku bastırdı, dalıp uyudular. “Gece yarısı yüksek bir ses duyuldu, ‘Güvey geliyor, onu karşılamaya çıkın.’ Bunun üzerine, erden kızların hepsi kalkıp fenerlerini ayarladılar.Akılsızlar akıllılara, ‘Yanınızdaki yağdan bize azıcık verin, fenerlerimiz sönüyor’ dediler. Akıllılar, ‘Hem size hem bize yetecek kadar olmayabilir’ diye yanıtladılar. ‘En iyisi satıcılara gidip gereken yağı satın alın. Onlar yağ almaya giderken güvey geldi. Hazırlığı olanlar O’nunla birlikte düğün şölenine girdiler. Kapı da kapandı.“Az sonra, öteki erden kızlar da geldi. ‘Efendi, Efendi!’ dediler. ‘Bize kapıyı aç.’O yanıt verdi: ‘Doğrusu size derim ki, sizi tanımıyorum.’“Bu nedenle uyanık olun. Çünkü ne günü ne de saati bilirsiniz.”
  Kapılar kapanmadan AKILLI OLMAK LAZIM…
1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.