İsviçre’de "minare yasağı" tartışması

• Bu konu 6 izleyen ve 7 yanıt içeriyor.
8 yazı görüntüleniyor - 1 ile 8 arası (toplam 8)
  • Yazar
    Yazılar
    Armagan
    Anahtar yönetici

İsviçre hükümeti, iki ay içinde yapılması beklenen referandumda ülkede inşa edilecek camilere minare yapılması yasağının reddedilmesini istedi. 27.08.2008 13:33:00

• 128914.jpg

İsviçre hükümeti niteliğindeki Federal Konsey, minare yasağı önerisinin insan haklarını ve İsviçre anayasasını ihlal ettiğini ve kökten dincilikle mücadeleye katkıda bulunmayacağını belirtti.

Yabancı düşmanı politikaları ile tanınan sağcı İsviçre Halk Partisi dışındaki bütün büyük partileri içeren koalisyon hükümeti yasağa karşı, ancak en güçlü parti olan Halk Partisi yasağı destekliyor.

Minare yasağı isteyenler, minarelerin “İslam’ın yayılmasının işareti” olduğunu ve İsviçre’deki geleneksel düzeni tehdit ettiğini savunuyor.

Anonim
    Pasif

ama aynı şey türkiyede olsa yani bir kilisenin bir yerine bir yasak konulsa gör o zaman curcunayı.vay efendim türkleri azınlıkların haklarını ihlal ediyor türkiyede özgürlük yok vs vs.

Armagan
    Anahtar yönetici

Evet, aynen öyle oluyor zaten. Eskimiş kilise binalarını tamir bile edemiyorsunuz ülkemizde.. Başka bir şey demeye gerek var mı bilmiyorum. Böyle çağdışı kanunları hala iyileştirmedikçe hem Türkiyeye düşman olan çevrelere koz veriyoruz, hem de Türkiyede yasayan insanlarımızın özgürlüklerini kısıtlıyoruz. Türkiyemizi seviyoruz, bu ayrı bir konu, ama Türkiyemizdeki insan hakları ihlallerini bizim burada tekrar söylememize gerek yok.. Açın Türk basınını, hemen hemen hergün bu ihlalleri kendiniz basından izleyin.. Çünkü biz söyleyince bizi vatan hainliğiyle suçluyorsunuz…

Anonim
    Pasif
    izmirligizem;11007 wrote:
    ama aynı şey türkiyede olsa yani bir kilisenin bir yerine bir yasak konulsa gör o zaman curcunayı.vay efendim türkleri azınlıkların haklarını ihlal ediyor türkiyede özgürlük yok vs vs.

SEvgili İzmirligizem

Türkiye’de kiliseye ve hristiyanlara getirilen yasaklar ve kısıtlamalardan haberiniz yok galiba.
    Ayrıca azınlık hakları ve özgürlükler konusunda Türkiye’nin karnesi maalesef zayıflarla doludur.
    Biz vazgeçtik kilisenin bir tarafının yasaklanmasını, kilise kurulmasına karşı yapılan engellemeleri kaldırsınlar bu bize yeter. Oysa ki demokrasiyle yöneltilmeyen arap ülkelerinin çoğunda hristiyanlar çok daha fazla haklara ve özgürlüklere sahipler. Türkiye’nin bunlardan ders alması gerekiyor. Avrupa’da ibadet yeri açmadaki kolaylığı Türkiye’den de bekliyoruz. Bunu yapmadıkları zaman da gelecek eleştirilerden Türkiye sorumludur.

Anonim
    Pasif

Ne diyorsunuy izmirligizem ?
    Türkiye’de Hristiyanlara 18 yaşından küçükler rahat rahat giremiyor,rahat rahat vaftiz olamıyor bunca papaz bunca din adamı neden öldürüldü o halde?

Anonim
    Pasif

Ya sanki ben bu yasaklara tarafmışım gibi oldu sayın arkadaşlar. Ben asla kısıtlamalardan yana değilim. Her semtte kurulsun kilise ben memnun dahi olurum. Kiliseden zarar gelmez kimseye aksine uyuşturucu ve kötü yollar zararlıdır bizim için yoksa kiliseye asla karşı değilim. Eski kiliselere gelince sayın kardeşim sen önder ol bende sana maddi katkı bulunmasam o zaman konuş tamirleri için.

Anonim
    Pasif

Türkiye, dini islam olan vatandaşlarına bile ırkından, dilinden dolayı eşit hakların verilmediği bir ülke, kaldı ki dini değişik insanlara hoşgörü ve saygı göstersin. Bu medeni seviyeyi ve olgunluğu yakalayabilmek için , insanların ilkellikten kurtulması lazım, kafa yapısı olarak, bu da uzun çaba ve zaman ister. Ben bile korkuyorum kitlesel tepkilerden, tamamen zıt düşündüğüm halde, çoğu zaman fikir beyan edemiyorum, çünkü ilkeller, cahiller, hoşgörüsüz ve saygısızlar…

Anonim
    Pasif

@Nadin 16367 wrote:

Türkiye, dini islam olan vatandaşlarına bile ırkından, dilinden dolayı eşit hakların verilmediği bir ülke, kaldı ki dini değişik insanlara hoşgörü ve saygı göstersin. Bu medeni seviyeyi ve olgunluğu yakalayabilmek için , insanların ilkellikten kurtulması lazım, kafa yapısı olarak, bu da uzun çaba ve zaman ister. Ben bile korkuyorum kitlesel tepkilerden, tamamen zıt düşündüğüm halde, çoğu zaman fikir beyan edemiyorum, çünkü ilkeller, cahiller, hoşgörüsüz ve saygısızlar…

Sebebi Türkiye’de Laik ve Dindar sempatizanları olması,kim ne yapsa suç oluyor,ama şimdiki çağ farklı şimdiki öğrenim üyeleri aklını başına alıp iyi bir gelecek planlaması dahi yapabilirler,yani gelecekten kastım;İnsanlar kulaktan dolma sözlere kanmıyacak…okuyan doğru,gerçek,yol nedir onu görecek.

8 yazı görüntüleniyor - 1 ile 8 arası (toplam 8)
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.