İstavroz Çıkarmak ??

• Bu konu 6 izleyen ve 8 yanıt içeriyor.
9 yazı görüntüleniyor - 1 ile 9 arası (toplam 9)
  • Yazar
    Yazılar
    Anonim
    Pasif

İyi günler.. Bir kaç sorum olacak.Ben yeniyim de öğrenmek istiyorum:confused:..Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ediyorum..

İstavroz çıkarmak nedir? Hangi mezhepler bunu yapar? Nasıl olur?

rabbe hamdolsun

Armagan
    Anahtar yönetici

Sevgili ScientisT kardeşim, İstavroz kelimesi HAÇ, ÇARMIH kelimelerinin Yunanca karşılığıdır. Bugünkü anlamıyla haç çıkarmak İncil’de geçmez. İncil’de kim arkamdan gelip haçini taşımazsa’ diye bir kavram vardır, bunun anlamı, yani haç taşımak, Mesih uğrunda elem çekmek, zorluklarla karşılaşmak, İsaya olan iman nedeniyle dayak yemek, hapise atılmak, öldürülmek gibi zorluklardır. Yoksa İncil’de İsa bize, hepiniz birer haç yaptırın ve benim yaptığım gibi sırtınızda taşıyın dememiştir.

İstavroz çıkarma geleneğinin mutlaka bir başlangıcı olmalıdır. Bu haç çıkarma olayında genellikle sağ el yukarıya kaldırılarak ‘Baba’, sonra göğüsten sol omuza değdirilerek ‘Oğul’, ve yine göğüsten sağ omuza değdirilerek ‘Kutsal Ruh tek Allah’tır’ denilir ve bir anlamda Üclübirlik’in kişilerinin adları birer birer anılmış olunur.

Protestan gurupların az bir kısmı tarafından uygulanan haç çıkarma, daha çok katolik ve Ortodoks kiliselerinde görülür.

Anonim
    Pasif

Cevabınız için teşekkür ederim..

Anonim
    Pasif

Merhaba,

Bu konu hakkında benimde farklı bir bilgim var ve eğer yanlış bir şey söylersem lütfen düzeltin.

Haç çıkartmak yada boyuna kolye biçiminde haç takmak vaftizden gelirmiş.

Rahip sizi vaftiz ederken haç çıkartırmış.

Örneğin haç kolyeler takılıyor.Siz ne zaman haç şeklindeki kolyenizle gözgöze gelirseniz vaftiz olduğunuz gün aklınıza gelirmiş ve dolayısıyla eğer o an için aklınızda herhangi bir günah işleme fikri varsa bile o güzel günü anımsar, o günahı işlemezmişsiniz.

Anonim
    Pasif

bende yeniyim fakat mezhep değilde tüm hristiyan olan insanlar çıkarır diye biliyorum yanlışsam düzeltin lütfen

Anonim
    Pasif
    BURÇ;5638 wrote:
    Haç çıkartmak yada boyuna kolye biçiminde haç takmak vaftizden gelirmiş.

Degerli kardesim boyle birsey hicbir Mezhepte yoktur, ancak mezhepleri birakalim Incil`de yoktur, ornegin elcilerin islerinde 3.000 Kisi vaftiz oldugunda onlara 3.000 tane hac verilmedi takilmadi, hatta o donemde Hristiyanligin sembolu Hac bile degildi, yani bu sozunuz dogru bilgi degildir.

BURÇ;5638 wrote:
    Rahip sizi vaftiz ederken haç çıkartırmış.

Katolik kardeslerimiz bircok yerde Istavroz /Hac cikarirlar, onlarin boyle yapmasi Kutsal Kitap`tan gormuyoruz, Kutsal Kitaptan gordugumuz isanin dedigi gibi

SENI BABA, OGUL VE KUTSAL RUH`un adiyla vaftiz ediyorum deyip suya bandirmak / Daldirmak / Serpmek / Batirmak tir, Kutsal kitapta baska bir uygulama gormuyoruz.

BURÇ;5638 wrote:
    Örneğin haç kolyeler takılıyor.Siz ne zaman haç şeklindeki kolyenizle gözgöze gelirseniz vaftiz olduğunuz gün aklınıza gelirmiş ve dolayısıyla eğer o an için aklınızda herhangi bir günah işleme fikri varsa bile o güzel günü anımsar, o günahı işlemezmişsiniz.

Hac cikarmiyorum ancak cikarmanin yanlis oldugunu soylemekte haddim olmaz, mesela kiliselerimizde bir tane mutlaka hac vardir, o haca baktigimizda Vaftiz oldugumuzu degil, Biz gunahkarken, biz Olumu haketmisken, bize olan sevgisinden dolayi en alcaltici bir sekilde o carmiha cikip. en aci bir sekilde canini vererek bizlere sonsuz hayati veren Rabbi hatirliyoruz, ama o bakigimiz hacin uzerinde protestan kiliselerinde Isa figurude bulunmaz, Cunku Isa hacin uzerinde kalmadi, O hacin uzerinde SEYTANIN BASINI EZDI ve Olumu yenip Gokyuzune Tahtina dondu ve oradan Biz koyunlara lutuf gonderip dunyayi yonetiyor simdi.
    Saygilarimla

Anonim
    Pasif

Sayın orhanant’ın dediklerine katılmakla beraber bir iki tümce de ben ifade etmek istedim.

Haç çıkarmayı adet haline getirenler, bu davranışlarını, hiçbir zaman, Müjde ayetleriyle destekleyemezler.

Hacın maddesel değil, rusal anlamını bilerek değer vermeli bir imanlı. Haç; bir simge, bir hatırlatma niteliğinde kullanılabilir. Ama asla ” ibadet “,” korunma “ve ” güçlenme ” amacı olarak kullanılamaz. Haç; Kurtarıcımızın çoşkun ve sınırsız sevgisini bize anımsatmaktadır.

Kilisenin; Müjde’nin gerçeklerine sadık kalabilmek için ödediği ücret, karşılaşmış olduğu çeşitli baskı, kovalayış ve elemlere göğüs germesidir. Buna ; kısa sözle “haç taşımak ” denir. Gerçek ” haç taşımak” , Müjde’deki gerçeklerden ayrılmamak veya uzaklaşmamak için yapılan tüm baskı, elem ve zorluklara katlanmak, razı olmak demektir.

Rabbin sevgisi ve ışığı sizinle olsun.jesus…

Anonim
    Pasif

Yazdığım iletiyi okuyunca iki eksiğin olduğunu farkettim. Birincisi; sayın evangelist’in de dediğine katılıyorum. İkincisi; (Herhalde azı dişimdeki rahatsızlık dolayısıyla olsa gerek; dikkatsizce bir yazım yapmışım. ) ” hacın” değil “haçın” olacaktı.Hepinizden özür dilerim.

Rabbin sevgisi ve ışığı sizinle olsun. (Gerçekten Tanrı’ya layık değiliz; her an hata yapabiliyoruz. Rab, bizi korusun ve de affettiği gibi; bizlere acısın. ).hisusa

Anonim
    Pasif

@OrhanAnt 6262 wrote:

Degerli kardesim boyle birsey hicbir Mezhepte yoktur, ancak mezhepleri birakalim Incil`de yoktur, ornegin elcilerin islerinde 3.000 Kisi vaftiz oldugunda onlara 3.000 tane hac verilmedi takilmadi, hatta o donemde Hristiyanligin sembolu Hac bile degildi, yani bu sozunuz dogru bilgi degildir.

Katolik kardeslerimiz bircok yerde Istavroz /Hac cikarirlar, onlarin boyle yapmasi Kutsal Kitap`tan gormuyoruz, Kutsal Kitaptan gordugumuz isanin dedigi gibi

SENI BABA, OGUL VE KUTSAL RUH`un adiyla vaftiz ediyorum deyip suya bandirmak / Daldirmak / Serpmek / Batirmak tir, Kutsal kitapta baska bir uygulama gormuyoruz.

Hac cikarmiyorum ancak cikarmanin yanlis oldugunu soylemekte haddim olmaz, mesela kiliselerimizde bir tane mutlaka hac vardir, o haca baktigimizda Vaftiz oldugumuzu degil, Biz gunahkarken, biz Olumu haketmisken, bize olan sevgisinden dolayi en alcaltici bir sekilde o carmiha cikip. en aci bir sekilde canini vererek bizlere sonsuz hayati veren Rabbi hatirliyoruz, ama o bakigimiz hacin uzerinde protestan kiliselerinde Isa figurude bulunmaz, Cunku Isa hacin uzerinde kalmadi, O hacin uzerinde SEYTANIN BASINI EZDI ve Olumu yenip Gokyuzune Tahtina dondu ve oradan Biz koyunlara lutuf gonderip dunyayi yonetiyor simdi.
    Saygilarimla

Mesajınız için çok teşekkür ederim.

Mesajımda da belirttiğim gibi bu konuda çok net bilgim yoktu, beni bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim.

Katolik kiliseyle Protestasn kilisenin haç konusunda her zaman fikir ayrılıklarına düştüğünü biliyorum, yazmış olduklarımıda katolik kiliseden öğrenmiştim.

9 yazı görüntüleniyor - 1 ile 9 arası (toplam 9)
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.