İsrail’i Neden Savunuyorlar?

• Bu konu 6 izleyen ve 9 yanıt içeriyor.
10 yazı görüntüleniyor - 1 ile 10 arası (toplam 10)
  • Yazar
    Yazılar
    Anonim
    Pasif

Arkadaşlar Protestan Kiliseleri arasında dikkatimi çeken bir nokta, kayıtsız ve şartsız İsrail’i savunmaları ve desteklemeleri. Siz Protestanlar kim haklı, kim haksız perspektifinden bakmadan kör bir içgüdü ile İsrail’i savunuyorsunuz. Neden böyle yapıyorsunuz? Bunun dini bir gerekçesi mi var? (Yanlış anlaşılmasın. Sizi yargılamak için değil, merak ettiğim için soruyorum.)

Halbuki vatanları İsrail tarafından işgal edilmiş Filistinliler arasında önemli miktarda Hristiyan da var. Hatta Filistin direnişinin önemli isimlerinden biri olan Arafat’ın karısı bir Hristiyandı. Filistin direniş örgütlerinden FHKC’nin lideri (George Habash) de bir Hristiyandı.Yani sadece Filistinli müslümanlar değil, Filistinli Hristiyanlar da büyük acılar çekti. İsrail işgalinin müsebbibi olduğu zulüm, şiddet ve baskıyı Filistinli müslümanlar kadar Filistinli Hristiyanlar da yaşadı.

Anonim
    Pasif

Biz Protestantlar olarak, her zaman, her zûlme karşıyız. Kimin tarafından yapılırsa yapılsın. Hatta bunu yapan kendi milletimiz bile olsa, ona da karşıyız. Ama bu, ‘milletimizi sevmiyoruz’ anlamında değildir. Ayni şekilde, zûlmeden Yahudiler olsun, Araplar olsun, onları da seviyor ve sevgiyle, merhametle davranmalarını diliyoruz.

Yalnız, bazı hakikatler, sizlerden gizleniyor. İslâm dünyasından çıkıp da (İngilizce bilenler meselâ), dünyanın ne gördüğünü, ne düşündüğünü bilenler, Türkiye’de ve İslâm dünyasında (Arap’larda meselâ) çok yanlı yayın yapıldığını, İslâm’ın yaptıklarının görmemezlikten gelindiğini biliyorlar. Dünyada İslâm adına yapılan vahşetten nerde ise hiç bahsetmiyorlar. Kusurlarını görmemekte ısrar etmekle de, kutuplaşmalar oluyor ve gerginlik artıyor (bilhassa Avrupa’da). Ama yine ülkemizde bu olaylar, “İslâma-fobya” olarak aktarılıyor. Yani, yine “Bizde kusur yok. Kusur hep onlarda. Biz birşey yapmadık” anlamında mesajlar veriliyor ve böylece ülkelerin, görünmeyen bir el tarafından, Son Savaş’a doğru pozisyonları belirleniyor.

Meselâ, Hristiyan Filistin’lilerin, Müslüman Filistin’lilerden neler çektiklerini duydunuz mu hiç? Bu ‘zavvallı’ denenlerin, kendi kardeşlerine yaptıklarını hiç açıkladılar mı? Ya da, Hristiyan İrak’lıların neredeyse tamamının imhasını? Yaşayanların, nasıl dehşet içinde yaşadıklarını?

Ama Yahudiler ile Araplar arasındaki bu savaşlar, bu gerginlikler, İslâm’dan önce de vardı. Çünkü ta baştan, İshak ve İsmail ayrıldıklarında; İshak yaşayan Tanrı’ya, yani Yahova’ya; İsmail ise putlara, cinlere, yani Lucifer’e taptı ve İshak’ın soyu olan Yahudileri yok etmeye çalıştı. İslâm gelince, bu daha da arttı. Çünkü bir taraftan, “Yusuf, Musa, Davud, Daniel, Yahya gibi bütün peygamberlerimizi çok seviyor ve sayıyoruz” derlerken, bütün bunların Yahudi olduğu unutuluyor ve Yahudi milletinden nefret ediliyor.

Unutulan bir başka birşey de şu. Yüce Tanrı Yahova, “İsrail benim gözbebeğimdir” dedi. “O’nu lânetleyen lanetlenecek, kutsayan kutsanacaktır” dedi. Son zamanlarda, yani İsa Mesih’in 2. gelişi ve bildiğimiz dünyanın sonunda, neredeyse tüm komşularının ve bilhassa İslâm ülkelerinin birleşerek İsrail’i imha etme girişiminde bulunacağı ve da Tanrı’nın bu ulusları kendi eliyle yok edeceği yazılıdır. Bence, İbrahim’in Soyu’ndan (yani İsrail Oğullarından) nefret eden, Yahova’yı da sevemez. İsrail’e düşmanlık, Yahova’ya düşmanlıktır.

Rab’bimin sevdiğini, ben de seviyorum. Pavlus’un “Uğrunda ismimin Yaşam Kitab’ından silinmesine bile razıyım” dediği milletine, ben de çok değer veriyorum. İsa Mesih’i hunharca çarmıh’a gerdirmiş olduklarına rağmen; Rab’bimin affetiklerini, ben de affediyor ve tüm Filistinli ve Müslüman kardeşlerimiz için nasıl dua ediyorsam, kurtulmaları için, Ebedî Hayat’a kavuşabilmeleri ümidiyle, İsrail için de dua ediyorum.

Anonim
    Pasif
    Muhammed06;20011 wrote:
    Arkadaşlar Protestan Kiliseleri arasında dikkatimi çeken bir nokta, kayıtsız ve şartsız İsrail’i savunmaları ve desteklemeleri.
    Halbuki vatanları İsrail tarafından işgal edilmiş Filistinliler arasında önemli miktarda Hristiyan da var. Hatta Filistin direnişinin önemli isimlerinden biri olan Arafat’ın karısı bir Hristiyandı. Filistin direniş örgütlerinden FHKC’nin lideri (George Habash) de bir Hristiyandı.Yani sadece Filistinli müslümanlar değil, Filistinli Hristiyanlar da büyük acılar çekti. İsrail işgalinin müsebbibi olduğu zulüm, şiddet ve baskıyı Filistinli müslümanlar kadar Filistinli Hristiyanlar da yaşadı.

Sevgili Muammed

Söyle demissiniz:
    Siz Protestanlar kim haklı, kim haksız perspektifinden bakmadan kör bir içgüdü ile İsrail’i savunuyorsunuz. Neden böyle yapıyorsunuz? Bunun dini bir gerekçesi mi var? (Yanlış anlaşılmasın. Sizi yargılamak için değil, merak ettiğim için soruyorum.)

Ilkin tüm protestanlarin böyle düsündügünü yazmakla bir yanilgi icerisinde oldugunuzu söyleyebilirim.Protestanlar arasinda Israil’i destekleyip savunanlar oldugu kadar elestirip yerden yere vuranlar da vardir.Yukaridaki cümlenizde kör bir icgüdü ile Israil’i savunuyorsunuz ile sizi yargilamiyorum cümlesi bir tezat olusturuyor ve aslinda sizin Israil tarihi hakkinda fazla bir bilginiz olmadigi ve aslinda toplumda klasiklesmis ve Islam dünyasindan yogrulmus bir düsünceyle olaya baktiginiz anlasiliyor.

Kemal Basaran Abimizin de yazdiklarina katilaraktan Kutsal Kitab’i tam olarak okursaniz ve tarihe de yansiz(veya Türk ve Islam dünyasindan baska kaynaklardan) baktiginizda bu isgal olayinin baska boyutlari oldugunu hemen anlayacaksiniz.

Tanri Israilogullarina bugünkü topraklari(hatta daha fazlasini) vaad etti ve Israilogullarinin önünden buralarda yasayan halklari kovarak buraya yerlesmelerini sagladi.Fakat Israil Ogullarinin Tanri’ya sadik kalmamalari ve baska ilahlara yönelmeleri sonucunda da Tanri onlari cezasiz birakmadi ve birkackez de baska güclerin yönetimlerine ve sürgün edilmelerine terk etti. Ama Israil ogullarini hicbir zaman tam anlamiyla terk etmedi,,vaad ettiklerinden vazgecmedi.Cünkü Tanri insan degildir ki vaadlerinden vazgecsin ve fikrini degistirsin.Simdiki Israil Tanri’nin öngördügü dogruluga boyun egmedigi icin ve bir perde ile gözleri kapali oldugu icin yanlisliklar icerisindedir.Ama bu perde diger uluslardan olan insanlarin Tanri’ya dönmeleri tamamlanmasi sonucunda ortadan kalkacaktir.
    Simdi belki bu yazdiklarimi tam olarak anlayamazsiniz ama Kutsal Kitab’i okumus olanlar ne demek istedigimi anlamistir.Size de tavsiyem Yasayan Diri Tanri’nin Sözleri olan Kutsal Kitap’a yönelmemiz ve yüreginizi O’na acmanizdir.

Esenlikler dilerim.Rab’bin merhameti ve lütfu size yol göstersin.

TANRISEVGIDIR.png

Anonim
    Pasif

Biz hiç bir zaman siyasi hiç bir meseleye topluluk olarak karışmayız. Her birimizin farklı siyasi görüşleri olabilir. Dünyadaki Israil-Gazze olayları ise artık siyasidir. Gazzeli ve Israilli çocukların hep yanında olabiliriz, onlara dua edebiliriz. Ama Israil devletini veya Hamas gibi örgütleri haklı bulmamız gibi bir durum söz konusu olamaz.

Anonim
    Pasif

Oncelikle Protestan degilim fakat Israil’i, Yahudiler’i oldukca seven birisiyim. Siz tum Protestanlar’in Israil’i destekledigini soyleyerek bir kere yanlis bir dusunce icerisindesiniz. Kores Abimiz durumu izah etmis zaten.

Ben kendi dusuncemi aktarmak istiyorum. Israil’i, gecmisten beri nedenini bilmedigim bir sekilde cok seven birisiyim. Ozellikle RAB YHVH’nin ulusu oldugunu kavradigimda bu sevgim daha da artti. Israil Devleti olarak bir takim yanlislar yapilabiliyor, bunu ben de kabul ediyorum. Ancak her devletin hatasi vardir. Turkiye Cumhuriyeti Devleti de yanlis politikalar izlemektedir zaman zaman. Dolayisiyla bu beni Israil’i sevmekten alikoyamaz.

Siz bir Musluman olarak, Musluman Kardeslerinize karsi haksizlik yapildigini iddia ederek Israil’i sevmeyebilirsiniz, saygi duyarim. Ben Musluman iken de boyle dusunuyordum ama bir yandan da Israil’i seviyordum, ne yalan soyleyim.

Yani sonuc olarak bu teolojik yorum disinda biraz da bireysel dusunceye kayiyor kanaatindeyim. Zira benim ait oldugum mezhep de Israil’i kinayan aciklamalar yapabiliyor zaman zaman.

Anonim
    Pasif

Cevap veren arkadaşlar her ne kadar biz zulme karşıyız deselerde, İsrail’in yaptığı zulümlere karşı sessiz kalmalarının nedeni tamamen din kaynaklı.Zira Yahudiler, Eski Ahite göre bugünkü Filistin topraklarının sahibidir ve Tanrı bu toprakları Yahudilere vaadetmiştir.Siz Kutsal Kitaba sıkı sıkıya bağlı olan Protestan Hristiyanlarda bu nedenle İsrail’in akıttığı kanı görmemezlikten geliyorsunuz.

Aslında müslümanlardan bu konuda bir farkınızda yok.Nasıl ki Müslümanlar Filistinlileri sırf ”Müslüman oldukları” için destekliyorsa, sizlerde İsrail’i, Tanrı bu toprakları onlara vaad etti diye destekliyorsunuz.Yani meseleye bakış açınız objektif ve tarafsız değil.Sizin için kimin haklı olduğu değil, dinlerinizin ne dediği önemli.Doğrusu bu da benim için dini anlamda bir yobazlığa tekabül etmektedir.

Sırf Tanrı bu toprakları vaat etti diye, Gazzeye Atom Bombası atalım diyen bir dış işleri bakanına sahip bir ulusun, kıyımlarını ve cinayetlerini görmemezlikten gelmektense o Tanrıya inanmamayı tercih ederim.

Anonim
    Pasif
    Muhammed06;20028 wrote:
    Cevap veren arkadaşlar her ne kadar biz zulme karşıyız deselerde, İsrail’in yaptığı zulümlere karşı sessiz kalmalarının nedeni tamamen din kaynaklı.Zira Yahudiler, Eski Ahite göre bugünkü Filistin topraklarının sahibidir ve Tanrı bu toprakları Yahudilere vaadetmiştir.Siz Kutsal Kitaba sıkı sıkıya bağlı olan Protestan Hristiyanlarda bu nedenle İsrail’in akıttığı kanı görmemezlikten geliyorsunuz.

Aslında müslümanlardan bu konuda bir farkınızda yok.Nasıl ki Müslümanlar Filistinlileri sırf ”Müslüman oldukları” için destekliyorsa, sizlerde İsrail’i, Tanrı bu toprakları onlara vaad etti diye destekliyorsunuz.Yani meseleye bakış açınız objektif ve tarafsız değil.Sizin için kimin haklı olduğu değil, dinlerinizin ne dediği önemli.Doğrusu bu da benim için dini anlamda bir yobazlığa tekabül etmektedir.

Sırf Tanrı bu toprakları vaat etti diye, Gazzeye Atom Bombası atalım diyen bir dış işleri bakanına sahip bir ulusun, kıyımlarını ve cinayetlerini görmemezlikten gelmektense o Tanrıya inanmamayı tercih ederim.

quote=Muhammed06;20028

Cevap veren arkadaşlar her ne kadar biz zulme karşıyız deselerde, İsrail’in yaptığı zulümlere karşı sessiz kalmalarının nedeni tamamen din kaynaklı..[/quote]

Yazilanlari tam olarak anlayamadiginizi düsünüyorum.Siz hep Israil’in yaptigi zulümleri görmektesiniz.Öte taraftan Israil’e karsi yapilan planlardan,saldirilardan,nefretlerden bihabersiniz ya da bilerek görmemezlikten geliyorsunuz ya da hep “öteki”kaynaklardan olayi degerlendiriyorsunuz.Bir insan Ari kovanina cubuk sokarsa arilarin kovandan cikip o kisiyi sokmasi “normal”dir.Nicin ari sokuyor deyip sikayetci olmak hic de akillica bir düsünüs degildir.Israil Devleti demokratik bir devlettir.O cografyadaki (Filistin Devleti de basta olmak üzere) en demokrat devlet oldugu apacik ortadadir.Islami terör bu durumu ortadan kaldirmayi ve Israil’in bir devlet olarak taninmamasini amaclamaktadir.Siz bir Israil’li olsaydiniz acaba ne yapardiniz?merak ediyorum.Bu durumda “siz olaya sessiz kaliyorsunuz cünkü din kaynakli düsünüyorsunuz” sözünüz tamamiyle yanlis bir düsüncedir ve olaylara tarafsiz ve objektif yaklasmadiginiz da asil sizin art niyetli oldugunuzu ortaya koyuyor.

[quote=Muhammed06;20028
    Zira Yahudiler, Eski Ahite göre bugünkü Filistin topraklarının sahibidir ve Tanrı bu toprakları Yahudilere vaadetmiştir.Siz Kutsal Kitaba sıkı sıkıya bağlı olan Protestan Hristiyanlarda bu nedenle İsrail’in akıttığı kanı görmemezlikten geliyorsunuz..[/quote]

Tanri’nin Israillilere bu topraklari vaadetmesi onlarin haksiz yere kan dökmesini öngörmüyor.Eger ki haksiz yere kan dökülüyorsa bu sadece Israil’le de ilgili degildir. Israil’e karsi Intihar komandolari,terör olaylari ve nefret kampanyalari düzenleyen Filistinlilerin ve Islami terör örgütlerinin de haksiz yere kan dökme suclarini isledikleri aciktir.Olay cift taraflidir anlayacaginiz…Demin örnegini verdigim Ari kovani benzetmesi…

[quote=Muhammed06;20028

Aslında müslümanlardan bu konuda bir farkınızda yok.Nasıl ki Müslümanlar Filistinlileri sırf ”Müslüman oldukları” için destekliyorsa, sizlerde İsrail’i, Tanrı bu toprakları onlara vaad etti diye destekliyorsunuz.Yani meseleye bakış açınız objektif ve tarafsız değil.Sizin için kimin haklı olduğu değil, dinlerinizin ne dediği önemli.Doğrusu bu da benim için dini anlamda bir yobazlığa tekabül etmektedir..[/quote]

Bakin bu konuda da cok yanlis düsünüyorsunuz.Ilkin hristiyanlik bir din degildir.Size göre din oldugunu düsünsek bile “dinimiz”Israil’i sev Filistinlilerden nefret et demeyi ögretmez.Biraz Incil bilginiz olsaydi”düsmanlarinizi sevin”onlar icin iyilik dileyin” emirlerinin oldugunu OKUrdunuz.Dolayisiyla siddet ve haksizlik kimden gelirse gelsin,kim haksiz yere kan dökerse döksün biz bunlarin karsisindayiz ve dualarimiz her iki halkin da Yasayan Diri Tanri’ya dönmesi ve tövbe etmelerine dayanir.Ama kimin hakli kimin haksiz olduguna yanli yayin organlari ve sadece Islam alemi degil Tanri’nin kendisi yargi yürütür.Dolayisiyla bizlere haksizca yöneltginiz “yobaz”suclamasini kabul etmiyoruz ve sizin bu konudaki bilgi eksikliginize ve tecrübesizliginize veriyoruz.

[quote=Muhammed06;20028
    Sırf Tanrı bu toprakları vaat etti diye, Gazzeye Atom Bombası atalım diyen bir dış işleri bakanına sahip bir ulusun, kıyımlarını ve cinayetlerini görmemezlikten gelmektense o Tanrıya inanmamayı tercih ederim.[/quote]

Bir disisleri bakaninin böyle bir beyan verdigini sanmiyorum.Kaldi ki verdigini varsaysak bile Filistindeki veya Islam Dünyasindaki Israil aleyhindeki nefret kampanyalarini,planlari ve söylemleri göz önüne alirsak Israil’in bu konuda tek suclu oldugunu söylemek”ikiyüzlülük”tür.Yakin bir zamanda Iran Cumhurbaskani Ahmadinacaf’in söylediklerini unutmayalim.Kiyim ve cinayetleri de sadece Israil’e maletmek olaylara objektif bakilmadigini ayni kiyim ve cinayetlerin heryerde kol gezdigini rahatlikla söyleyebiliriz.Kiyim ve cinayetleri kimse görmemezlikten gelemez.Kaldi ki biz bunlari göremezsek bile Tanri’miz görüyor ve herkesi yaptiklarina göre yargilayacagi bir gün olacaktir.O Tanri’ya inanmamayi tercih etmeniz normaldir cünkü sizin gibi inanmamayi tercih eden milyarlarca kayip can vardir dünya da.Onlarin da Yasayan Diri Tanri’ya dönmeleri ve tövbe firsati yakalamalari icin de dua etmekteyiz.

Rab yüreginize dokunsun ve yüreginizde sevgi pinarlari fiskirtsin.

Esenlikler dilerim.

TANRISEVGIDIR.png

Anonim
    Pasif

”İsrailliler kan döküyor ama Filistinlerde şöyle yapıyor” diye savunma olmaz Kores. Sizin bu şekilde kullandığınız her ama İsrail’in katliamlarını meşrulaştırıyor. İncilde İsa ”Kılıçla Savaşanların Hepsi Kılıçla Ölecek” demiyormu? Eğer sen Filistin ulusunun topraklarını KILIÇLA zapdedersen, onlarda seni aynı KILIÇLA öldürürler.

Diğer yandan ben Filistin’de ki İslami Direniş örgütlerinin yöntemlerini onaylıyor değilim.Ama bu başka bir tartışmanın konusudur.Açarsınız Filistinliler ile ilgili bir başlık bende görüşlerimi yazarım. Ama İsrail’in insanlık dışı uygulamalarını tartışırken gelirde ”Ama Filistinlilerde şunları yapıyor” derseniz bende size ”sen İsrail’in insanlık dışı uygulamalarını meşrulaştırmaya çalışıyorsun” derim. Çünkü; Siz bu uygulamaları eleştirmek yerine, meşrulaştırmak için ”ama karşı tarafta bunları yapıyor diyorsunuz.” Lütfen dürüst olun…

Bu arada yukarıda bahsettiğiniz Müslümanların tavrı konusunda size katılıyorum. Müslümanlar, İsrail’in katliamları üzerinden topluma, salt Yahudi düşmanlığı empoze etmeye çalışıyorlar.Ayrıca Filistin meselesiyle bu kadar yakından ilgilenmelerini sebebi de Filistin halkının çoğunluğunun müslüman olması. Eğer insan hayatına bu kadar önem verselerdi Darfur’da yüzbinlerce insan sistematik soykırıma tabi tutulurken seslerini çıkarırlardı. Ama onların bu olaya verdikleri cevap; Müslüman soykırım yapmaz oluyor.

Anonim
    Pasif

Sayın Muhammed kardeşim, bak… şu burdaki satırları yazanın fikrince de İbraniler’in Millat’tan sonraki tarihleri boyu bunca azap çekmiş olmalarının ardında külli bencilliklerinden ve manevi değil de maddi-dünyevi bir hakimiyet peşinde koştuklarından İsa’nın kişiliğinde Mesih’i görememiş olmaları yatıyor… Ama… bu kendilerinin de tarihteki bu yolculukları esnasında hiç haksızlığa uğramamış oldukları anlamına gelmez kesinlikle.

İşte İsrail meselesine de dikkatli ve adil bir yaklaşımla bakıldığında ekseriya gözden kaçan (veya kaçırılmasına çalışılan) bir gerçekle karşı karşıya gelinir: Araplar’ın İsrail’in devlet olarak tümden imhasını arzu ettikleri, ve İbraniler’e sadece kendi siyasi-askeri hakimiyetleri altında ‘zımmi’ statüsünde yaşamalarını reva görmeleri. Bu, siz de takdir edersiniz, hayati bir detay. İsrailli’lerin tepkilerinde bunca sert olmalarının ardında da hep kendilerinin bu ‘detay’ın çok iyi farkında oldukları yatıyor. İsrail’in katı tepkileri kendisini bir ölüm-kalım mücadelesinde gördüğünden, özetle söylenecek olsa. İbraniler İkinci Dünya savaşı esnasında yaşamış olduklarını asla bir daha yaşamamaya kararlılar, evsiz barksız bir halk olarak yaşayıp kimsenin şamar oğlanlığını yapmaya razı olmamaya da ölümüne azimliler artık, göründüğü kadarıyla.

İsrailli’lerin kendilerini nasıl bir koşulda hissettiklerini anlayabilmek için insanın kendisini onların yerine koyabilmesi gerekiyor, elden geldiğince… Derin bir empatide bulunması şart yani. Aksi takdirde hiç bir şeyi hakkıyla anlayamaz.

Aslında İsrailli’lerin şu an bulundukları tarihi koşul Mesih’i İsa’nın şahsında tanımalarına sebep olacak bir vesile, ama henüz farkında değiller… ‘Rab’bın halkı’ yani ‘İsrail’ (bu kelime İbranice’de Rab’bın halkı anlamındadır) isminin dünyevi bir milli aidiyete değil manevi bir cemaat ve aidiyete işaret ettiğini hala anlamış durumda değiller. Herkesin varlıksal kurtuluş bulmasını arzu eden Rab ama onları da seviyor ve uyandırmaya çalışıyor.

Araplar ve İslamiyet ise bu çekişme sayesinde kendi içerlerindeki acilen farkına varılması gereken çelişkilerle yüzleşmeye itiliyor. Çünkü Rab tüm insanların Rab’bı ve, onları da İsrailliler’i sevdiği kadar seviyor…

Bu çekişme tüm insanlığı çok acı durumlara çekeceğe benziyor ne yazık ki… Dileyelim Rab hepimize merhamet etsin… zor dayanılır durumlarla karşı karşıya kalmayalım.

Herkese esenlikler…

Anonim
    Pasif
    Muhammed06;20036 wrote:
    ”İsrailliler kan döküyor ama Filistinlerde şöyle yapıyor” diye savunma olmaz Kores. Sizin bu şekilde kullandığınız her ama İsrail’in katliamlarını meşrulaştırıyor. İncilde İsa ”Kılıçla Savaşanların Hepsi Kılıçla Ölecek” demiyormu? Eğer sen Filistin ulusunun topraklarını KILIÇLA zapdedersen, onlarda seni aynı KILIÇLA öldürürler.

Diğer yandan ben Filistin’de ki İslami Direniş örgütlerinin yöntemlerini onaylıyor değilim.Ama bu başka bir tartışmanın konusudur.Açarsınız Filistinliler ile ilgili bir başlık bende görüşlerimi yazarım. Ama İsrail’in insanlık dışı uygulamalarını tartışırken gelirde ”Ama Filistinlilerde şunları yapıyor” derseniz bende size ”sen İsrail’in insanlık dışı uygulamalarını meşrulaştırmaya çalışıyorsun” derim. Çünkü; Siz bu uygulamaları eleştirmek yerine, meşrulaştırmak için ”ama karşı tarafta bunları yapıyor diyorsunuz.” Lütfen dürüst olun…

Bu arada yukarıda bahsettiğiniz Müslümanların tavrı konusunda size katılıyorum. Müslümanlar, İsrail’in katliamları üzerinden topluma, salt Yahudi düşmanlığı empoze etmeye çalışıyorlar.Ayrıca Filistin meselesiyle bu kadar yakından ilgilenmelerini sebebi de Filistin halkının çoğunluğunun müslüman olması. Eğer insan hayatına bu kadar önem verselerdi Darfur’da yüzbinlerce insan sistematik soykırıma tabi tutulurken seslerini çıkarırlardı. Ama onların bu olaya verdikleri cevap; Müslüman soykırım yapmaz oluyor.

[quote=Muhammed06;20036

Yazdiklarimi iyice okuyup anlamadan yorum yapiyorsunuz sayin Muhammed!!Benim söyledigim yapilanlarin ve dökülen kanlarin karsilikli kiskirtma ve her iki tarafin atese benzin dökmesiyle olustugu yönünde!!Siz ise hep Israil’i sucluyorsunuz!!Evet Incil’de “kilicla savasanlarin hepsi kilicla ölecek” seklinde bir ayet vardir fakat sizin yanildiginiz nokta orda Incil’e göre davranmayan iki taraftan bahsediyoruz.Ayrica Siz o topraklari Filistin ulusunun topraklari olarak görmektesiniz ve Israil’in o topraklari Filistin halkindan kilic zoruyla aldigini iddia ediyorsunuz.O halde biraz arastirmaci olun ve hic degilse en dogru kaynagin yine Tanri Söz’ü oldugundan yola cikarak Eski Ahit’i acin bir okuyun.Ve kimin kime kilic cektigini ve kimin digerinin topragini isgal ettigini inceleyin.Yani Sizce Tanri Israil’e bu topraklari vermekle hata mi etti??Yoksa Tanri vaad eder de sözünde durmaz mi??Siz insanlarla tartisip mücadele edebilirsiniz acaba Tanri’yla nasil basa cikacaksiniz cok merak ettim.
    Önceki yazimi tekrardan bir okuyun derim

Esenlikler dilerim.

10 yazı görüntüleniyor - 1 ile 10 arası (toplam 10)
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.