ANASAYFA Forum DİNLER, MEZHEPLER, İNANÇLAR… İslam (FORUM KAPALI) İslam’ın Yeni Vizyonunda en iddialı Türkiye (Newsweek)

 • Bu konu 1 izleyen ve 0 yanıt içeriyor.
1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Yazar
  Yazılar
 • #25112
  Armagan
  Anahtar yönetici

  >

  ‘İSLAM’IN YENİ VİZYONUNDA EN İDDİALI TÜRKİYE’

  islam-in-yeni-vizyonunda-en-iddiali-turkiye_o.jpg

  Resmi büyütmek için tıklayın

  Newsweek İslam Dünyasında ‘Yeni Bir Vizyon’ Şekillenmekte Olduğunu Belirterek, ‘Entelektüel ve Teolojik Olarak En İddialı Çalışmaların, Merkezi Ankara’da Bir Grup Bilginler Tarafından Yapılıyor’ Dedi.

  İslam dünyasında Usame Bin Ladin‘in radikalizmini reddeden “yeni bir vizyon”un şekillenmekte olduğu, bu yöndeki çabalarda Türkiye‘nin çok önemli bir rol oynadığı belirtildi. Newsweek dergisi, “Entelektüel ve teolojik olarak en iddialı çalışmaların büyük bir kısmı, merkezi Ankara’da olan bir grup bilginler tarafından yapılıyor” diye yazdı.

  Newsweek dergisi son sayısında “İslam’ın Yeni Yüzü” başlıklı uzun haber analizinde Türkiye’de hadislere ilişkin yeni yayınların bu yılın sonundan önce yayınlanacağını, AKP’nin “sessizce” projeyi desteklediğini belirtti ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan‘ın “Dinin kuralları aynı ancak insanların dine ilişkin tavırları değişti” sözlerine yer verdi.

  Christopher Dickey ve Owen Matthews başlıklı haber analizinde 11 Eylül saldırılarında kanıtlanan Usame Bin Ladin‘in cihat versiyonunun, İslam’ı iyi anlamayanlar için dinin hakim vizyonu haline geldiği belirtildi.

  -HADİSLERİN YENİ VERSİYONU YIL SONUNDAN ÖNCE YAYINLANACAK-

  Ancak işlerin değişmeye başladığı kaydedilen dergide artık önemli Müslüman düşünürlerinin Ladin’in cihat versiyonunu reddettiğine, bir zamanla Ladin’e sempati duyan, Ortadoğu ve Güney Asya’daki kamuoyunda artan bir hayal kırıklığının olduğuna dikkat çekildi.

  “Ne Bin Ladin’in, ne de ondan önceki gelenekçilerin vizyonu olmayan, İslam’ın yeni bir vizyonu şekilleniyor” diyen dergi, İslam dünyasında değişmeyecek gibi görülen hadislerin gözden geçirilmeye yönelik çalışmaların yapıldığını belirtti. Newsweek “Entelektüel ve teolojik olarak en iddialı çalışmaların önemli bir kısmı, merkezi Ankara’da olan ve hadislerin yeni yayınını bu yılın sonundan önce yayınlamayı bekleyen bir grup bilginler tarafından yürütülüyor” diye yazdı.

  Peygamber’in sözleri ve yaptıklarının günlük hayatına rehberlik etmesi amacıyla toplanan hadislerin espesifik bir dönemin sonucu olduğunu belirten Newsweek, Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı İlahıyat Profesörü Mehmet Görmez’in açıklamalarını da yansıttı. Görmez, bazen “İslam’ın evrensel değerlerinin dönemin ve yerin coğrafi, kültürel ve dini değerleri” ile karıştırıldığını söyledi.

  Newsweek, projeyi dört yıl önce tasarladığı belirttiği Devlet Bakanı Mehmet Aydın‘ın da, Peygamber’in zamanında hayat çok farklı olduğunu söylediğine dikkat çektikten sonra örnek olarak hadislerden birinin kadınlarının tek başları seyahat etmesini yasakladığını kaydetti.

  Mehmet Görmez’in de bunun açık olarak belirli bir dönem ve yerin güvenlik koşulları ile ilgili olduğu değerlendirmesini aktaran dergi, Peygamber’in kadınların Yemen’den Mekke’ye kadar tek başları yolculuk yapabildiği günlerini özlediğini söylediğine de işaret etti.

  İslam’in ilk üç yüzyılında Yunan, Fars ve Hint kültürleri ile bir etkileşim içinde olduğunu ve her buluşmada İslam’ın bilginlerce yeni koşullara göre yeniden yorumlandığını belirten Görmez, “O dönemde İslam’ı yeniden düşünmekten korkmuyorlarmış” dedi.

  -AKP’DEN PROJEYE “SESSİZ” DESTEK-

  Newsweek, Türkiye’deki projenin AKP tarafından “sessizce” desteklendiğini belirtirken de “Türk projesi, diğer taraftan, dünyanın en başarılı, demokratik bir biçimde seçilmiş İslami kökleri olan iktidardaki AKP’nin sessiz desteğine de sahip” değerlendirmesini de yaptı.

  Projeye katılan profesörlerin de çalışmalarının bir çeşit “İslam reformu” olduğunu kesinlikle yalanladıklarını belirten dergi, “Aralarında bir Martin Luther yok, bir kapıya asılan tezler de yok” ifadesini kullandı. Dergi, Görmez’e dayanarak “Yaptıklarını, kutsal metinleri “demokrasi, insan hakları, kadın hakları ve evrensel değerlere göre yeniden düşünme’ veya “yeniden anlama’ gibi adlandırıyorlar” diye yazdı.

  Suudi Arabistan ve Pakistan gibi geçmişte radikalizme göz yuman devletlerin de artık kendi istikrarı için ılımlı tutumların cesaretlendirilmesi gerektiğini anladıklarını belirten dergi, Müslüman dünyasında artık insanların yeni mesajlar almaya hazır gibi göründüğünü kaydettikten sonra Başbakan Recep Tayyip Erdoğan‘ın bazı değerlendirmelerine yer verdi. Dergi şöyle dedi:
  “Hükümeti Türkiye’yi AB’ye girmesi için çaba gösteren Türk Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, “dinin kuralları aynı ancak insanların dine ilişkin tavırları değişti’ diyor. “Ülkenin kentleşmesi artan zenginlik ve farklı bir hayat anlayışı getirdi’.”(ANKA)
  (CN/ZG)

  (Ankara Haber Ajansı)

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.