İsa’nın Tanrılığı hakkında birkaç soru ve cevap!

• Bu konu 1 izleyen ve 0 yanıt içeriyor.
1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
  • Yazar
    Yazılar
    Anonim
    Pasif
    İsa Mesih Tanrıysa kime dua ediyordu?

Üçlü birliği bilmeyen her kişinin sorduğu sorudur. Aslına bakılırsa bende ilk zamanlar hep bunu merak ediyordum, tabi ki daha sonra Rab beni aydınlattı. Vurgulanması gereken birkaç nokta var.

a) İsa’nın iki doğası vardı: İsa Mesih hem insani hem de Tanrısal doğası vardı. Yani beden almış Tanrıydı. Bunu bize İncil’in ayetleri net bir şekilde gösteriyorlar. Örneğin: Çünkü Tanrılığın tüm doluluğu bedence Mesih’te bulunuyor. (Koloseliler 2:9)
    Bu beden alma olayı Eski Ahit’te de vardı. Babil kulesinin inşası sırasında Tanrı beden alıp gelmişti. Daha sonra Musa peygamberle konuştuğunda ateşte beden almıştı. RAB Tanrı Musa’nın yaklaştığını görünce, çalının içinden, “Musa, Musa!” diye seslendi. Musa, “Buyur!” diye yanıtladı. Tanrı, “Fazla yaklaşma” dedi, “Çarıklarını çıkar. Çünkü bastığın yer kutsal topraktır. Ben babanın, İbrahim’in, İshak’ın, Yakup’un Tanrısı’yım.” Musa yüzünü kapadı, çünkü Tanrı’ya bakmaya korkuyordu. (Mısırdan Çıkış 3:4-6)

b) İsa Mesih bir insan olarak yasanın denetimi altındaydı: İsa Mesih’in insansal özelliğini unutmayarak İsa’nın Kutsal Yasa’nın denetimi altında olduğunu biliyoruz. Bunu bize şu ayet açıklıyor: Ama zaman dolunca Tanrı, Yasa altında olanları özgürlüğe kavuşturmak için kadından doğan, Yasa altında doğan öz Oğlunu gönderdi. (Galatyalılar 4:4). Bu yüzden İsa’nın dua etmesi gerekiyordu.

c) İnsansal doğasına rağmen Tanrılığı asla inkar etmedi: İsa insan olmasına rağmen Tanrı olduğunu defalarca söyledi, kimileri inandı, kimileri inanmadı. Ama İsa’nın Tanrılığını şu ayette net bir şekilde görebiliriz: Kayıktakiler, «Sen gerçekten Tanrı’nın Oğlusun» diyerek O’na tapındılar. (Matta 14:33)

İyi olan yalnız Tanrıdır.

İsa ona, «Bana neden iyi diyorsun?» dedi. «İyi olan tek biri var, O da Tanrı’dır. (Luka 18:19)

Genellikle Müslümanlar ve Yehova Şahitleri gibi gruplar bu ayeti sunarak “Bakın İsa Tanrı değilim diyor!” diyerek Kutsal Kitabı yorumlamaya kalkışıyorlar. Evet, Tanrı iyidir. Buna kimsenin itirazı olamaz. Ama İsa “Ben Tanrı değilim.” demedi. Öyle bir ayet İncil’in hiçbir yerinde bulunmaz. İsa adamı sınamak için o soruyu sordu. İsa’nın Yuhanna bölümünde kendisine iyi dediğini görüyoruz: Ben iyi çobanım. İyi çoban koyunları uğruna canını verir. (Yuhanna 10:11).

Şimdi başka bir bakış açısından bakalım. Kutsal Kitaba göre herkes kötüdür: Akılsız içinden, “Tanrı yok!” der. İnsanlar bozuldu, iğrençlik aldı yürüdü, iyilik eden yok. RAB göklerden bakar oldu insanlara, akıllı biri, Tanrı’ya yönelen biri var mı diye. Hepsi sapmış, çürümüş sanki, İyilik eden yok, bir kişi bile! (Mezmur 14:1-3). Bunun gibi daha birçok ayet var. Herkes kötüdür ve günahkardır. Peki ya İsa Mesih iyi mi kötü mü? Madem ki İsa Mesih iyidir, demek ki Tanrıdır. Çünkü iyi olan yalnız Tanrıdır.

Sevgiler.

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.