İSA MESİH Bir Çılgın’mıydı.?

 • Bu konu 1 izleyen ve 0 yanıt içeriyor.
1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Yazar
  Yazılar
 • #27051
  Anonim
  Pasif

  İSA MESİH,YALANCI yada Bir ÇILGIN’MIYDI..?

  İSA Mesih,TANRI olduğu iddiasında bulunduğu zaman,TANRI olmadığını biliyorsa,o zaman yalan söylüyordu.TANRI ‘lık iddiası,sonuçta onu çarmıh’a kadar götürmüştu.

  Bizlere şu ana kadar,kimsenin bırakamadığı en etkileyici ahlak öğreti- lerini ve en güçlü erdemlik örneğini nasıl verebildiğini kim açıklayabilir.?

  Eşi benzeri görülmemiş bir şekilde ,bu denli benlikten arınmış,ahlaki değerleri öğretip,O’nun gibi her açıdan,örnek olabilecek bir yaşamı kim sürebilir.?
  Elbetteki kimse sürdüremez.
  İSA MESİH gibi yaşamış,O’nun gibi öğretmiş bir kişi yalancı olamaz,bu sav olasılık dışıdır.

  Tek TANRI’lı inancın eğemen olduğu bir kültür de,bir kişinin TANRI olduğunu düşünmesi ve insanlara sonsuz yargılarının, kendisine inanmalarına bağlı olduğunu, söyleyebilmesi için o kişinin sadece hayalperes olması yetmez,tam anlamı ile çılgın olması gerekir.

  İSA MESİH,çılgınmıydı.?

  Hristıyan Felsefeci PETER KREEFT.
  Önce bu olasılığı ele almış ve ardından da bu varsayımı, neden reddetmemiz gerektiğini açıklamıştır.

  Zihinsel sağlığın bir ölçüsü de ,ne olduğunuzu sandığımız ile, ne olduğunuz arasındaki uçurumun derinliğidir..Eyer ben ,Amerikadaki en büyük filozof olduğumu düşünürsem,sadece kendini beğenmiş ,küstah biri olurum.eyer kendimi Napolyon olarak görüyorsam,büyük olasılıkla sınırı aşmak üzereyimdir.;eğer kendimi bir kelebek sanıyorsam,aklın güvenli kıyılarından çok uzaklara yol almış bir durumdayımdır.

  Ancak,kendimi TANRI olarak görüyorsam,bu çılğınlık uçurumun dibi yoktur.;Çünkü ölümlü olan ben ile ölümsüz olan TANRI’nın arasındaki uçurum,insan ve kelebek gibi iki ölümlü arasındaki uçurumdan çok daha derindir.

  Peki,o zaman İSA neden bir yalancı yada çılğın değildir..?

  Yeni Antlaşmanın ilk dört kısmını okuyan hiç kimse bu olasılığı ciddi olarak aklına getiremez.Bu kısımlarda İSA’nın becerileri,zekası,ve beşeri bilgeliği,en ön yargılı ve katı okuyucuyu bile karşı konulamaz bir güçle kendine çeker…İSA ile yalancıları karşılaştırın…Ya da Nietzche gibi ölmek üzere olan kaçıkları.

  İSA MESİH,yalancıların ve delilerin sahip olmadığı o ,üç önemli niteliğe bol miktarda sahiptir.

  1-Pratik zeka ve insanların yüreklerini okuma yeteneği.
  2-Derin ve gönülleri fethedici sevgisi,tutkulu merhameti,insanları kendisine çekme ve onları bağışlanmış ve esenlikte hissettirme yeteneği.
  “Yahudi din bilğinlerinde bulunmayan” yetkisi.
  3-İnsanları hayrete düşürme yeteneği,yaratıcı ve önceden kestirilebilir olmayışı.Yalancılar ve çılğınlar hem sıkıcıdır hemde ne yapacaklarını her zaman tahmin edebilirsiniz.!

  Yeni Antlaşmay bilen ve insanları tanıyan hiç kimse,İSA ‘nın yalancı,deli ya da kötü niyetli bir kişi olabileceği olasılığını bir an için bile dikkate almaz.

  Tarihçi PHİLİP SCHAFF Şöyle yazar,

  “Gökyüzünü kadar açık,dağ havası kadar canlandırıcı,kılıç kadar keskin,
  başından sonuna kadar sağlıklı ve canlı,her zaman hazır ve her zaman kendine hakim olan bir zihin,kendi doğası ve hizmet amacı hakkında radikal ve çok ciddi bir saplantıya kapılmış olabilir mi.?

  Gerçek Şudur ki;İSA MESİH’in aklı başındaydı..Zihin ve yüreklerimizin esenliği için bize önerdiği çözüm,en öz ve kusursuz olandı.

  Psikiyatri uzmanı J.T.Fisher’in bu konuya bakışı ise şöyleydi:

  Ruh sağlığı konusunda en saygın psikologlar ve psikiyatri uzmanları tarafından yapılan çalışmaların hepsini bir araya toplayıp,fazlalıkları çıkartıp metni arıtsanız ve bu katıksı bilimsel bilginin parçalarını yaşayan en usta ozanlar tarafından dile getirilmesini sağlasanız,Dağda
  ki Vaaz’ın beceriksizce yapılmış eksik bir özetini elde edersiniz.

  İki bin yıldan bu yana,Hrıstıyan dünyası,insanlığın huzursuzluğunun ve ürünsüz çabalarının çözümünü elinde tutmaktadır.
  İşte elimizde..olumlu,akıl sağlığı yerinde,kendinden hoşnut ve başarılı bir yaşamın ayrıntılı planını tutuyoruz.

  Akıl sağlığından yoksun olan hiç bir kişi bu denli sezgi gücü yüksek ve etkin bir psikolojik,kavrayışa sahip olamaz.İSA’nın yaşamına,sözlerine ve yarattığı etkiye Hrıstıyan açıklamasından başka bir açıklık getirebilmek,tarihsel açıdan zordur.O’nun derinliği,akıl sağlığı ve ahlaki öğretisinin kurnazlığı,ile O’nun Tanrıbilimsel öğretilerinin temelinde olan
  aşırı derecedeki büyüklük tutkusu arasındaki çelişkiye,gerçekten TANRI olması dışında başka tatmin edici açıklama bu güne dek getirilmemiştir.

  ARNOLD J.TONYBEE Modern Tarihci olarak şunu demiştir.
  Tarih sahnelerinden, kurtarıcı olduğunu iddia eden bir çok kişi gelip geçmiştir.Ancak İSA MESİH dimdik durmaktadır.

  En son sınav,yani ölümü yenmek söz konusu olunca sözde,Kurtarıcı olan bu Tanrı’ların unvanlarını kanıtlama cesaretini gösteremediklerini anlarız.Tek bir figürün yükseldiğini ve bütün ufku bir anda aydınlığı ile kapladığını görürüz.
  İşte Kurtarıcımız oradadır;
  Canını feda ettiği için gördükleri ile hoşnut olacak,RAB’bin doğru kulu,kendisini kabul eden birçoklarını aklayacak.
  Çünkü, onların suçlarını o üstlendi.

  Elçi Yuhanna şöyle yazmıştır.

  “Ne varki yazılanlar ,İSA ‘nın TANRI’nın Oğlu MESİH olduğuna iman edesiniz ve iman ederek O’nun adıyla yaşama kavuşasınız diye yazılmıştır.”
  Yuhanna 20:31

  Var olan tüm Kanıtlar, çok açık bir şekilde, İSA’nın RAB ve Kurtarıcı olduğunu göstermektedir.

  Esenlikle.

  KAYNAK.
  Hüküm gerektiren Yeni Kanıtlar.
  Josh McDowell.

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.