İsa Mesih'in Yargılanması Ve Mahkemeden Notlar

 • Bu konu 1 izleyen ve 0 yanıt içeriyor.
1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Yazar
  Yazılar
 • #23991
  Anonim
  Pasif

  İSA MESİH’İN YARGILANMASI ve MAHKEMEDEN NOTLAR :carmih:
  Adı: İsa Mesih

  Oturduğu yer: Nasıra

  Doğum yeri: Beytlehem

  Yaşı: 30

  Mesleği: Marangoz ve gezici vaiz

  Özelliği: Çarpıcı kişilik

  Davacı: Yeruşalim İlahiyat Fakültesi

  Karar: Haç ölümü

  Aleyine açılan dava: Tanrı’nın Oğlu olduğunu iddia ediyor


  Mahkemeden Notlar

  Yahuda bölge valisi Pilatus İsa’yı sorguluyor: ‘Demek Kralsın, öyle mi?’
  İsa: ‘Kral olduğumu sen söylüyorsun. Ben bunun için doğdum, gerçeğe tanıklık edeyim diye dünyaya geldim. Gerçekten yana olan herkes sesime kulak verir’(Yuhanna 18:37).


  YARGILANMA İ.S.33 YILINDA GERÇEKLEŞTİ

  Haçlanma
  Vali Pilatus İsa’yı kırbaçlattırdıktan sonra çarmıha gerilmek üzere cellatlara teslim etti. Ardından İsa’yla alay etmeye başladılar, başına dikenlerden ördükleri bir taç taktılar. Uzun sivri dikenler etine batıyordu. Bunu başına vurdukları sert sopalar izledi. İsa, kendisini haça germek isteyenler önünde kanlar içinde duruyordu. Alay ederek, O’na kral onurunun simgesi olarak erguvan çiçeği renginde bir kaftan giydirdiler. Tüm bunları O’nunla alay etmek için yaptılar ne yazık ki.Sonra çirkin kahkahalar atarak: ‘Selam ey Yahudiler’in Kralı’ diyerek O’nu selamladılar.

  Haçı sırtında ilerlemeye çalışıyordu. Yediği kırbaçlar ve dayaklar yüzünden korkunç görünüyordu. Kanlar içindeydi, ayakta duramıyordu. Biri, İsa’nın haçını taşımaya zorlandı. Sıra haçlanmaya gelmişti. Yere yatırılan çapraz iki ağaç üzerine yatırılan suçlunun elleri ve ayakları çivilenecekti. Haç yukarıya doğru dikilince, bedeni yerden üç metre yükselecekti. Alaycıların bazıları şaşkındı, diğerlerinin yüz ifadelerinden kinle dolu oldukları apaçık görünüyordu. Ülke üzerine derin bir sessizlik çökmüş, güpegündüz her taraf koyu karanlığa bürünmüştü. Tam üç saat sürmüştü bu koyu karanlık. Çok uzun bir zaman! Öğlenden sonra saat üç. Yüreklere işleyen yüksek bir sesle İsa: ‘SONUÇLANDI! diye bağırdı.Ve ölüm! Kısa bir süre sonra korkunç bir gürültü koptu. Şiddetli bir deprem yeri sarstı. Korkutucu bir doğa olayı..

  İsa’nın ölümünü izleyen yüzbaşının korkudan beti benzi uçmuş, olduğu yerde kalakalmıştı. Gercekten bu Tanrı’nın Oğlu’ydu’ diye mırıldandı kendi kendine.


  AMA İSA MESİH OLAYI BURADA SON BULMUYOR


  Üç gün sonra akıl almaz bir olay gerçekleşiyor. Eğer bu olay günümüzde gerçekleşseydi, sanırım basında şöyle bir haber çıkardı:

  YERUŞALİM ŞOKTA! ÖLDÜRÜLEN İSA MESİH YAŞIYOR! İSA MESİH ÜÇ GÜN SONRA BAĞLILARINA GÖRÜNDÜ.

  500 kişi O’nu gördüklerine dair tanıklıkta bulundular. İsa Mesih ölmemiş miydi? Olay çarpıtılıyor. Skandal! Koruyu askerler kesin rüşvet almışlardır. Parola: ‘Ağzını sıkı tut, bu bir sır olarak kalmalıdır!’

  KİMDİ BU İSA MESİH?
  Kent şaşkınlıık içinde. Dedikodular Yeruşalim sokaklarında herkesin dilindeydi:

  – Bir adli hata mıydı?

  – İsa Mesih neden ölmeliydi?

  – İleri gelenler neden onu haça çaktırdılar?

  Ama bir gerçek vardı. Halk, İsa’dan yanaydı. Seçme hakları olsa, İsa Mesih’i seçerlerdi. Aslında O’nun işgalci Roma takımına karşı koyacak gücü vardı.

  İsa Mesih adı günlerdir dillerde dolaşan tek konuydu. Korkmadan, O’nun yanlısı olduklarını söyleyenlerin sayısı gittikçe artıyordu. Bazıları gizlice kapalı kapıların ardında buluşuyordu, ele verilmekten korkuyorlardı. Çünkü İsa Mesih’in bedende kendilerine göründüğüne ve yaşadığına tanıklık ediyorlardı. Bu skandal yaratacak bir iddiaydı.

  Nedense herkes gergindi. İsa Mesih bilmecesi kafaları kurcalıyordu. Bu adam gerçekten kimdi? Bir halk önderi mi? Hiçbir şeyden hoşnut olmayan biri mi? Toplumu değiştirmek isteyen bir devrimci mi? İşe yaramaz biri mi? Ya da gerçekten Tanrı’nın peygamberi mi? Başkalarına cenneti vaat eden ama kendisi büyük bir suçlu olarak haçlanan, gelmiş geçmiş en büyük yalancı mı? Yoksa kendisinin O olduğunu iddia ettiği gibi, ‘Yaşayan Tanrı’nın Oğlu Mesih mi?’ Öyleyse karşı duranlar korksunlar! İsa Mesih’e karşı olanların tek düşüncesi, İsa sorununa kökten bir çözüm bulmalarıydı, ama nasıl?

  Bu soru bugüne dek güncelliğini yitirmemiştir. Diğer yanda yadsınamayacak bir şey daha var: İsa’nın gerçekleştirdiği akıllara sığmayacak mucizeler.. Kalabalıkları şaşkına döndürecek mucizeler, alametler, güçlü işler.. O’ndan yardım gören insanlar şu kesin kanıya varmışlardı:‘İsa Mesih bambaşkaydı… ‘

  İSA MESİH’E İLİŞKİN ORTALIKTA DOLAŞAN SÖZLER
  İsa Mesih dışında hiç kimse kendisi hakkındaki düşüncelerin bu denli sert çatışmasına izin vermedi. Bir

  taraf, O’nu içten sıcak bir sevgiyle severken, diğer taraf ölüm derecesinde O’ndan nefret ediyor. İsa Mesih konusu birçoklarını rahatsız ettiğinden bundan kaçınıyorlar. Neden? Çünkü İsa Mesih hatalarını olduğu gibi yüzlerine söylüyor.

  Garip.Her söylediği şey gerçekleşiyor. Bütün sözleri doğru. İnsanları, başka hiç kimsenin tanıyamayacağı kadar iyi tanıyor. Sözleri gerçek. O’na yaklaşan kişi, O’nun kim olduğunu anlıyor hemen. Yani açıkçası O’na karşı çıkıldığı kadar hiç kimseye karşı çıkılmadı.

  İlginç olan tek şey: İsa Mesih’in gittiği her yerde acı ve sefalet deliklerinden çıkıyor. Yoksullar, hastalar ve toplum dışı itilen kişiler, İsa’ya doğru çekildiklerini hissediyorlar.

  İsa Mesih ismi, kendisine bağlı olan inanlıların kulaklarına müzik gibi, ama O’na karşı çıkanlar için bir kışkırtma gibi gelir. İsa Mesih konusu ortaya atılınca rahatlar kaçıyor, ruhsala kutuplar oluşuyor.

  Ölü olması istenilen bir kişi hakkında kafa patlatıp bunca yazı yazmaya ya da dergilerin ve kitapların sayfalarını O’nun yaşamadığını yazmaya ne gerek var? Milyonlarca kişi O’nun yaşadığını söylerken, İsa Mesih’in ölmüş olduğunu savunan kitaplar niçin yazılıyor? Neden İsa Mesih hakkınde sürekli filmler çevriliyor? Filmlerin konusu neden hep O? Neden acaba? İsa Mesih denince dostu düşmanı etkileyen nedir? İsa Mesih sen kimsin?

  Sevgili okuyucu, sen de İsa Mesih’in gerçekte kim olduğunu merak ediyor musun?
  O zaman tüm yüreğinle dua et ve Tanrı’ya sor! O, yürekten edilen her soruya gecikmeden en doğru yanıtı verecek, ve İsa’nın kim olduğunu açıklayacaktır.


1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.