İsa Mesih’in Kimliği.

 • Bu konu 1 izleyen ve 0 yanıt içeriyor.
1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Yazar
  Yazılar
 • #27046
  Anonim
  Pasif

  İsa Mesih’in kimliği:

  İnsan olduğumuz için, İsa Mesih’i insan ölçülerine göre tanımağa eğilimliyiz. Onun da, bizim gibi bir bedeni ve görünümü var. İsa’nın varlığını bedene göre tanımlayanlar, başka bir İsa’yı tanımlama hatasına düşebiliyorlar! Çünkü, bedene göre tanımlamada başka bir ruh devreye girer ve “size incili indirdik” diyebilir. Kur’anda adından söz edilen İsa, okuduğumuz ve inandığımız İNCİL’deki Mesih İsa’dan başka biridir! Daha başlangıçtan beri Pavlus’da hasıl olan öngörü, günümüzde yaşadığımız bu çelişkiyi şöyle açıklıyor:

  ‘Fakat yılan Havva’yı kurnazlığı ile aldattığı gibi, belki sizin fikirleriniz de bozulup Mesih’e olan sadelik ve temizlikten ayrılır diye korkuyorum. Çünkü gelen adam vazetmediğimiz başka bir İsa’yı vazederse, yahut almadığınız başka bir ruhu, yahut kabul etmediğiniz başka bir incili alırsanız, iyi tahammül ediyorsunuz.” (2.Korint. 11:3,4).

  Pavlus’un korktuğu şeyi çağımızda yaşıyoruz! Çünkü bazı Mesih imanlıları, o kadar çok kitaplar okuyorlar ki, sanki kendileri tanımışlar gibi, Kur’an âyetleri ile tarif edilen İsa’yı ve incili, İslâm ruhu taşıyanlara ispat etme gayreti içindedirler! Ne oluyor öyle? Yoksa, başka bir İsa mı vazediliyor? Pavlus’un korktuğu şey mi başımıza geldi?

  Evet sevgili Mesih imanlısı kardeşim! İsa Mesih’i bedene göre tanımak, yeterli olmuyor! İsa Mesih, bütün öğrencilerine kendini bedene göre göstermiş! Çivi yaraları taşıyan ellerini ve ayaklarını, böğründeki mızrak yarasını göstermiş, kendisine dokunmalarına izin vermiş, ellerinden aldığı kızarmış balık parçasını önlerinde yemiş (Luka 24: 39- 42). Bu görünümleri fizik boyutlarda, yani bedene göre olmuştur! Ama, haçlanmış, bedende öldürülmüş; fakat ölümden dirilmiş Mesih İsa’nın asıl varlığı, bu kimlikten ibaret değildir! İNCİL’de İsa Mesih’in ezeli ve ebedi varlığı, “O, bedende göründü “ şeklinde tarif ediliyor! (1.Timoteos 3:16).

  Tarsuslu Saul (Pavlus)’a Şam yolunda görünen İsa, “Ya Rab! Sen kimsin?” diye soran Pavlus’a şu cevabı vaat olarak vermiş:

  “Fakat kalk ve ayakta dur; çünkü hem gördüğün şeylerde, hem sana görüneceğim şeylerde seni hizmetçi ve şahit tayin etmek için sana göründüm”(Res.İşl. 26:16).

  Bu sözlerin ışığında İsa Mesih’i iki aşamada tanımış Pavlus:
  İlk Aşama: İsa Mesih, Pavlus’a bedene göre görünmüş! Ve bu görünümünü, “sana göründüm” şeklinde açıklamış! İnsana göre veya fizik boyutlara göre bir tanıma aşamasıdır. Mesih İsa’nın bütün ruhlardan farklı olarak, et ve kemik taşıması..! (Luka 24:39).

  O’nun ezeli ve ebedi Kelam olması ve “Kelam, beden oldu” demesi(Yuhanna 1:14) beden ölçülerine göre düşünmeğe sınırlanmış insanın anlaması yetersizdir! Bundan sonraki tanımlama aşaması, artık bedene(insana) göre değildir!

  Ruhsal Aşama: Pavlus’a görünen İsa, bu aşama içine girmesi için, “hem gördüğün şerlerin, hem sana görüneceğim şeylerin hizmetçisi ve tanığı olacaksın” da demiştir! (Res.İşl. 26:16). Mesih İsa’nın “Yol ve Hakikat ve Yaşam BEN’İM “ açıklaması da, bedene göre bir açıklama değil, fizik ötesi ezeli ve ebedi varlığına ilişkin açıklamasıdır! (Yuhanna 14:6). İsa Mesih’in ilâhi tabiatına hissedar olalım ve O’nu bu boyutta tanıyalım diye vaat altındayız.
  Mesih imanlılarına önerim şudur: Kitabı Mukaddes’de ve özellikle İNCİL’de yazılmış olanların dışına çıkmayalım. Burada neler yazılmışsa, onları düşünelim; Kutsal Ruh (Mesih Ruhu), düşüncelerimizi yenileyecektir.

  İsa Mesih’i iki aşamada tanımanın nimetine eren Pavlus, İsa’nın yaşamı ile değiştiğini görerek tanıklığını şu sözlerle açıklıyor:

  ‘Şöyle ki biz bundan böyle bedene göre kimseyi tanımayız; ve Mesih’i bedene göre tanıdıksa da, artık şimdi öylece tanımıyoruz. Şöyle ki eğer bir kimse Mesih’de ise yeni yaradılıştır; eski şeyler geçtiler; işte, yeni oldular’ (2.Korint. 5:16,17). İsa Mesih’i asıl bu aşamada tanıma fırsatlarımız olacaktır.

  Amin.

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.