İsa Mesih’in Günahlı İnsana Yaklaşımı

 • Bu konu 1 izleyen ve 0 yanıt içeriyor.
1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Yazar
  Yazılar
 • #27591
  Anonim
  Pasif

  İsa Mesih’in Günahlı İnsana Yaklaşımı

  İsa Mesih Kutsal İncil kitabında Luka 19:10′ da şöyle diyor: Nitekim İnsanoğlu, kaybolanı arayıp kurtarmaya geldi’. Ayrıca Markos 2:17′de şu sözleri okuyoruz:

  ‘İsa, ‘Sağlamların değil, hastaların hekime ihtiyacı var’ dedi. ‘Ben doğru kişileri değil, ‘günahkarları çağırmaya geldim’.

  Sağlıklı olanların değil, hastaların doktora ihtiyacı vardır. İsa Mesih’in dünyamıza geliş amacı günahlı insanı Tanrı ile barıştırmak ve sonsuz cehennem yargısından kurtarmaktı ve bunu çok büyük bir bedel ödeyerek yaptı. İsa Mesih’in zinada yakalanan Meryem , kuyu başındaki kadın ve vergi memuru Zakkay gibi toplum tarafından dışlanmış kimselere karşı yaklaşımı O’nun eşsiz sevgisini gözler önüne sermektedir. Onlara sevgiyle yaklaştı, hatalarını yüzlerine vurmadı, hor görmedi, tiksinmedi, aşağılamadı ve yargılamadı. Tam aksine tövbeye yönlendirmek için sevgi sabır ve şefkatle yaklaştı onlara. İncil’de Yuhanna 8:3-11′de şu sözleri okuyoruz:

  ‘Din bilginleri* ve Ferisiler*, zina ederken yakalanmış bir kadın getirdiler. Kadını orta yere çıkararak İsa`ya “Öğretmen, bu kadın tam zina ederken yakalandı” dediler. Musa, Yasa`da bize böyle kadınların taşlanmasını buyurdu, sen ne dersin? Bunları İsa`yı denemek amacıyla söylüyorlardı; O`nu suçlayabilmek için bir neden arıyorlardı.

  İsa eğilmiş, parmağıyla toprağa yazı yazıyordu. Durmadan aynı soruyu sormaları üzerine doğruldu ve, ‘İçinizde kim günahsızsa, ilk taşı o atsın! dedi. Sonra yine eğildi, toprağa yazmaya başladı. Bunu işittikleri zaman, başta yaşlılar olmak üzere, birer birer dışarı çıkıp İsa`yı yalnız bıraktılar. Kadın ise orta yerde duruyordu.

  İsa doğrulup ona, “Kadın, nerede onlar? Hiçbiri seni yargılamadı mı?” diye sordu. Kadın, Hiçbiri, Efendimdedi. İsa, Ben de seni yargılamıyorumdedi. “Git, artık bundan sonra günah işleme!”

  Dünyamız zina, homoseksüellik gibi günahları normal sayan, günah batağına batmış kayıp insanlarla dolu. Bizler, kaybolmuş bu canlara karşı nasıl davranıyoruz? Onları hor görerek, yargılayarak, aşağılayarak onlardan tiksiniyor ve sırtımızı mı dönüyoruz yoksa sevgi, şefkat ve sabırla mı yaklaşıyoruz onlara? Kilisemize gelen bir fahişeye ya da bir homoseksüle karşı çok sevecen bir şekilde yaklaşmalıyız. Onlara Mesih’in sevgisini yansıtmalı, güler bir yüzle sıcak bir şekilde karşılamalıyız. Bu kişiler için de Mesih’in çarmıhta canını verdiğini hiçbir zaman unutmayalım. İsa Mesih günahlı insanı çok seviyor ama günahtan nefret ediyor. Bunları birbirinden ayırmalıyız.

  Bizler bu dünyada yaşıyoruz ama bu dünyadan değiliz. Toplumun hor gördüğü ve dışladığı bu insanlara farklı davranarak onları tövbeye ve kurtuluşa yönlendirmeliyiz. Bir fahişenin, homoseksüelin, aşırı milliyetçi ırkçı birinin, azılı bir soyguncunun İsa Mesih’e iman edişi ve yaşamının değişmesi çok büyük bir tanıklıktır ve bu tanıklıklar pek çok kişiye ışık ve bereket olup, İsa Mesih’e yaklaşarak kurtulmalarına neden olacaktır. Çevrenizde böyle kişiler var mıdır? Onlar için dua ediyor musunuz, onlara Müjde’yi vermek için İsa Mesih’in günahlı insanlara yaklaşım biçimini örnek alıyor musunuz? Alçakgönüllülükle, yargılamadan, dertlerini dinleyerek, onlara sabırla ve sevgiyle yaklaşarak!

  ‘Kardeşlerim, içinizden biri gerçeğin yolundan aparsa ve biri onu yine gerçeğe döndürürse, bilsin ki, günahkârı sapık yolundan döndüren, ölümden bir can kurtarmış ve bir sürü günahı örtmüş olur’ (Yak 5:19-20).

  Sevgilerimle

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.