İsa Mesih'e İnanmak Öteki Dünya İle İlgili Bir İnanç Mıdır?

 • Bu konu 1 izleyen ve 0 yanıt içeriyor.
1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Yazar
  Yazılar
 • #24351
  Anonim
  Pasif

  İsa Mesih’e İnanmak Öteki Dünya İle İlgili Bir İnanç mıdır?

  Bu dünyanın haksızlıklarına, kötülüklerine, sömürücülüklerine vs. bakarak derin huzursuzluk duyanların sayısı oldukça yüksektir. Bunların ilgisi öteki dünya ile ilgili vaadlerde değil, şu yaşadığımız dünyada doğruluk, özgürlük, eşitlik ve hakseverlik görmektir. Bu nedenle, biraz da haklı olarak bazıları öteki dünya avutuşuna karşı çıkar.

  Mesih inancı, evrensel barışın egemen olacağı yepyeni bir düzene değğin güvenliği yansıtır. Çünkü şimdiki yaşamda günahların affını öngörür. En başta düzeltilmesi gereken yönün insan kalbi olduğunu belirtir. Yeryüzündeki bunalımların, bozuk ve düşük insan varlığından doğduğunu tanımlar. Günahlı insanı yukarıdan doğuşla kutsal anlayışa ve gerçekçi yaşayışa yöneltir.

  İncil’de yeryüzünün bunalımlı, ıstıraplı ve görgülü düzeninin her sağlayıştan önce, varlıkta Tanrı’nın uyguladığı yeniden doğuşla çözüm bulabileceği öğretilir. Bu değişime gelişigüzel bir insan başarısı değil, tanrısal girişimin getirdiği sonuçtur. Yeryüzündeki bunalım o denli derindir ki, insan gücü bunu ne düzeltebilir ne de düzeltebilmiştir. Kuşkusuz Tanrı, evrenin mutluluk ve huzurla dolmasını özler. Başlangıçta dünyayı böyle yarattı, O’nun istediği düzen de budur. Tanrı’nın düzenine boyun eğmeyen birey huzur bulamaz, mutlu olamaz.

  İsa Mesih’e inanan kişi bu dünyada huzur bulur, göksel mutluluğa erişir. Yaşamdaki tüm zorluklar, sıkıntılar ve acılar onun yüreğindeki esenliği bozamaz. Mesih inanlısı, tekrar gelecek olan Mesih’in yalnızca öteki dünyada değil, bu dünyadaki mutlu, olumlu düzeni de bekler.

  Tanrı İnsan Sorunları

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.