İsa Mesih’e İmanım

• Bu konu 9 izleyen ve 13 yanıt içeriyor.
14 yazı görüntüleniyor - 1 ile 14 arası (toplam 14)
  • Yazar
    Yazılar
    Anonim
    Pasif

Merhabalar;
    Bugün benim için çok önemli olan birşeyi paylaşmak için yazıyorum.. Son 1 yıldır yoğun ve ciddi bir istekle Hristiyanlığı, Hristiyan inancını ve İsa Mesih’i araştırıyordum.. İçimde herzaman küçük yaşlardan beri tanımlayamadığım büyük bir yakınlık vardı. (Şuan 25 yaşında bir bayanım.) Bu istek ile çeşitli Hristiyan Forum sitelerine aynı nickle üye oldum ve bol bol okudum, araştırdım. Bununla kalmadım, İstanbuldaki çeşitli kiliselerle ve Hristiyan gençlik grupları ile iletişime geçtim. Araştırma yapıyorum, anlamak istiyorum, size katılabilir miyim diye sordum. İnanır mısınız, gelen cevaplar okadar içtendi ki, sizi aramızda görmekten büyük mutluluk duyarız, lütfen bizimle olun, bütün sorularınıza açığız gibi cevaplar karşısında inanılmaz mutlu oldum.

En sonunda evime ve işyerime yakın olduğundan İstanbul Bağdat Caddesinde yeni faaliyete geçmiş bir Kiliseye gittim. Pazar günü idi, beni okadar içten ve yakınlıkla karşıladılar ki, ilk andaki tüm çekingenliğimi üzarimden attım Duaları ve tapınmayı büyük bir ilgi ile izledim, o kadar güzel bir duyguydu ki, çok mutluydum, sanki İsa Mesih bana da kollarını açmış gibiydi. Dualardan sonra İncilden birkaç bölüm okunarak vaaz verildi, üzerinde tartışıldı. Daha önceden henüz mesajlaşma evresinde iken İslam dinine mensup olduğumu, fakat içimden geçenleri ve araştırma ve öğrenme isteğimi kendilerine bahsetmiştim, öyle ki bana kendimi hiç yabancıymışım gibi hissettirmediler, benimle tek tek ilgilendiler, herkesle tanıştım.

Kiliseye gitmede tereddüt yaşayan, acaba nasıl karşılanırım diye çekinen arkadaşlarıma şunu söylemek isterim: Asla çekinmeyin, iletişime geçin, açık ve net olun, ne düşündüğünüzü söyleyin, aralarına katılmak istediğinizi söyleyin, emin olun ki gittiğinizde benim gibi çok güzel karşılanacaksınız. Çekinmeyin! Kilise ziyaretimdeki sıcak karşılanmam bana yeni bir güç vermişti. Kendimle başbaşa kaldım, kendimi sorguladım ve İncilimi okumaya devam ettim.. Ve geçen hafta artık hazır olduğumu hissedip İsa Mesih’e yüreğimin kapılarını açıp onu davet ettim, Onu Rabbim ve Kurtarıcım olarak kabul etip bütün kalbimle iman ettim. Ruhum huzur dolu, çünkü en sonunda Tanrının sonsuz sevgisine nail olmuş Tanrı çocuklarından biri de ben oldum. Kısaca öykümü size anlattım. Şimdi size sormak istediğim birkaç soru var. İman ettim, fakat imanım henüz filizlenmiş küçük bir fidancık gibi. Onu besleyip büyütmem için bana ne önerirsiniz? Bu aşamadan sonra yapmam gereken veya izlemem gereken yol nedir? Siz değerli kardeşlerimden fikir,yorum ve tavsiyeler bekliyorum. Rab Mesih’in bereketi üzerinizde olsun, esenlikler..

(Konuyu nereye açacağımı bilemedim, eğer yanlış yerde ise özür dilerim)

Anonim
    Pasif

İsa�yı tanımadan önce sevdiğimi sanırdım.İsa�yı tanıdıktan sonra sevgimin bir hiç, hesaba-kitaba, içten pazarlığa dayalı olduğunu anladım.

İsa�yı tanıdıktan sonra hakiki sevgiyi öğrendim.Her acı çekenle aynı acıyı çekmeye başladım.

İsa�yla tüm insanları daha çok sevdim.Onlar için dua, iyilik bereket oldum.

İsa�da alçakgönüllülüğü, uysal olmayı, hizmet etmeyi, düşmanlarımı affetmeyi öğrendim.

İsa�nın ruhuyla ummadığım kadar değiştim. Düşmanım acı çekmesin diye dua ettim.

İsa�nın ruhuyla tam sevginin gücünü öğrendim.Kötü insan olmadığını anladım.Perdenin arkasındaki yalanı (iblisi) gördüm.

İsa�nın ruhu, kendisini arayanların bulunduğu her yerde konut kuruyor.Tam sevgisiyle, iblise ait kötülüklerin yerine, dostluk kardeşlik, barış, sevgiyi ekiyor.

İblis, İsa�yı hiç sevmiyor.Onun tam sevgisiyle tasarısının sonlanacağını, kötülüklerin biteceğini biliyor.

İblis hiç durmadan gece gündüz çalışıyor.Kötülüğün, en ufak sevgisizliğin bile yeşermediği bir çocuk kalbine bile dayanamıyor.

Eksik sevgi insan için önemsizdir. İblis içinse, kötü sonun önceden bilinmesidir.

İblis, İsa�yı bir hiç olarak göstermek istiyor.Ona inanları lekeleyerekte amacına ulaşmayı planlıyor.

İsa�nın ruhu, tam sevin sözü olmadan birbirimizi sevemeyiz. Ağlayan çocuğun gözyaşını, ağlayan annenin yüreğindeki acıyı dindiremeyiz.

İsa�nın ruhu, İblis�in ruhuyla taşlaşmış her yüreği balmumu gibi eritir, yaşamla buluşturur.

İsa�nın sevgisi o kadar derin ki! İblis�le bir olan yaşam katillerini bile değiştirir.Her birini insan aşkıyla doldurur.

Bizim asıl ihtiyacımız olan, yalnız İsa�nın ruhunun bize vereceği tam sevgi.Sonrasında, bütün sorunların iplik gibi çözüldüğünü göreceksiniz.

İsa gibi tam sevgi dedikçe, iblis�in insan bedeninde benimle uğraştığına tanıklık ettim.

Dünya! İsa�nın tam sevin sözünün anlamını anladığında, işte o gün! çocukların için endişelenmeyecek, ne kadar haklı olduğumu göreceksin.

Dünya! Ben, bir yanağına tokat atıldığında öteki yanağını da çevir diyen, düşmanın acıkmışsa karnını doyur, su ver-onu sev diyen İsa�da bir kötülük görmedim. İnan bana! ona yaklaşıp, inandığında sende görmeyeceksin.

İnsan, neye inanırsa ona benzer .İblise inanan onu gibi katil.İsa�ya inanansa onun gibi yaşam dağıtıcısı olur.

İsa�nın ruhuyla, insan canının ne kadar değerli olduğunu anladım. Tanrı�nın o can için çektiklerini (acısını) gördüm.

İsa�nın sözleriyle yoğrulursan, benim gibi hep yaşamdan söz edeceksin.İblis�in sözleriyle yoğrulursan, hep ölümden-kavgadan bahsedeceksin.

İsa�nın sözleri, tatlı pınar suyu gibidir.Her içenin ağzında güzel bir tat bırakır.

Asıl zenginlik, asıl mutluluk İsa�nın ruhuyla yaşamaktır.Onun la birlikte cehenneme karşı yaşamı haykırmaktır.

Şeytan yaraları açmakta ustadır.İsa�ysa yaraları kapatmak-unutturmak, affettirmekte ustadır.

Huzurun-esenliğin tam sevginin dolu olduğu bir Dünya için Tanrıya gece-gündüz yakarmanız dileğimle�..

Uyan, ey uyuyan! Ölümden diril! Mesih sana ışık saçacak.
    Efesliler:5-14)

Anonim
    Pasif

Rab’bin güzel Anjelus’u.
    Diyorsun ki:

” İman ettim, fakat imanım henüz filizlenmiş küçük bir fidancık gibi. Onu besleyip büyütmem için bana ne önerirsiniz? Bu aşamadan sonra yapmam gereken veya izlemem gereken yol nedir? Siz değerli kardeşlerimden fikir,yorum ve tavsiyeler bekliyorum. “

Öncelikle Siteye hoş geldin diyorum,bu denli içten,sıcacık,anlatımın beni çok etkiledi,ve Rab İsa Mesih’ın, O’nu bulmak için seni yönlendirişi için O’na şükrediyorum,

Sevgili Anjelus,öncelikle Kutsal Kıtap konusunda,kendini yetiştir.Mesih öğretisi nedir bunu öğren.bunu da bulunduğun kilisede yapabilirsin.,bulunduğun Kilisede muakkak bir kitaplık vardır,ordan kıtaplar edinebilirsin,Olgun Mesih öğretisini bilen kardeşlerden,bilmediğin konularda ,sana yardımcı olmaları için yardım iste.Kilisedeki Dua,gibi toplantılarına,seminerlere , vaktin varsa katıl, kilisede bulunan kardeşlerle daha çok kaynaşmak istiyorsan,Pastor’den yada Pastor’un eşinden küçük hizmetler de görev almak için dilekte bulun.
    Hrıstıyanlığı bilmeyen,Mesih öğretisinden bi haber durumunda,bulunan insanlarla sakın tartışmaya girme.Çünkü doğru olmayan savlarla sana gelip,seni yıldırmak isteyebilirler.kesinlikle tartışma konularından uzak dur.
    Kutsal kıtaptan ayrılma,( Evinde hergün bir bölümü okuyabilirsin).Pazar ibadetlerine mümkün olduğunca katılmaya çalış.Kilisede ki tüm kardeşlerle sıcak dialoğlara gir,sohbet ettiğin sadece belirli pozisyondaki(Kilise görevlisi,yada hizmet edenler)olmasın.Kardeşlerin tanıklıklarını dinle.sormak istediğin soruları Kutsal Kıtap konusunda,kendini yetiştirmiş olgun imanlılarla paylaş diyorum.

Rab İsa Mesih’in bereketi,sevgisi her zaman seninle olsun güzel Anjelus.
    Sevgilerimle.

Anonim
    Pasif

Doğuş Bayramınızı en iyi dileklerimle kutlar , Ülkemize ve Dünyaya sevgi ve mutluluk getirmesini dilerim.. Esenlikte kalınız.

Anonim
    Pasif

Kardeşlerim
    Her sabah arabama binince sabahın yedisinde ve radyomu açınca,burası 102. müjde FM ege şimdi Hristiyan ilahiler deyince kendimden geçip dinliyordum hatta bazı meraklı insanlara da dinletiyordum.
    Fakat iki aydır yok.
    Radyoyu kuran bir Türk kardeşimizdi. Almanya da yaşıyor.Kendisini şahsen tanıyor ama ulaşamıyorum.
    Bin kiliseye bedel bir hizmet yaptı.Müslümanlar bile reklam veriyordu,bu radyomuza ne oldu da artık yok ,Frekansmı değişti de ben bilmiyorum.
    Beni aydınlatırsanız sevinirim çünkü iki Hristiyan dört Müslüman sürekli sabah yedi öğlen ona kadar dinliyorduk.
    Bereket üstüne bereket alıyorduk.

Anonim
    Pasif

Tam olarak hristiyanlık dininde anlayamadığım birşey var, lütfen beni hor görmeyin, İsa’yı gerçekten Tanrı olarak mı kabul ediyorsunuz yoksa onun da Tanrı’nın bir elçisi (peygamberi) olarak mı görüyorsunuz.

Anonim
    Pasif

Sevgili Tasavvuf Kardeş,
    Evet, İsa Mesih Rabbimiz, Tanrımız ve kurtarıcımızdır. Yuhanna 1. bölümü okumanı tavsiye ederim. Gayet açık bir biçimde anlatılıyor. Yine de sormak istediğin birşey olursa çekinme lütfen.
    Sevgiyle…

Anonim
    Pasif

İncilde açık bir ifadeyle İsa’nın tanrı olduğu söylenmiyor. Ya gerçekten o tanrı değilse ve sadece Tanrı’ın kutsal bir elçisiyse? O halde bizler kötü bir günah işlemiş olmazmıyız? Tanrıya ortak koşmuş olmazmıyız?

Ben müslümanım ama diğer dinleride araştırıp öğrenmek istiyorum, beni yanlış anlamazsınız umarım.

Anonim
    Pasif

Sevgili Tasavvuf.
    Soruyorsun:

Tam olarak hristiyanlık dininde anlayamadığım birşey var, lütfen beni hor görmeyin, İsa’yı gerçekten Tanrı olarak mı kabul ediyorsunuz yoksa onun da Tanrı’nın bir elçisi (peygamberi) olarak mı görüyorsunuz.

Sevgili Tasavvuf.
    İnandığımız Kutsal Kıtap’ta, İsa Mesih’in Tanrı’lığı ile ilğili çok ayet var.
    Doğal olarak Kutsal Kıtap’ımızı bilmediğiniz için “Tanrı olduğu ile ilğili ayet yok”ta diyebilirsiniz.

Biz Hrıstıyanlar İsa Mesih’i Tanrı olarak kabul ediyoruz.

Anlayabileceğiniz şekilde açıklayayım.
    İSA MESİH, bütün peygamberlerce ilan edilen Kurtarıcı, ve TANRI’nın ezeli-ebedi Sözü’dur.
    Bu Söz, beden alıp dünyamıza bir insan olarak gelmiştir.
    (Yüce yaratan her şeyi yapabilecek kudrete sahiptır.Söz’üne et’te giydirebilir)
    Yuhanna Bölümü,birinci ayet’te derki:

“Başlangıçta Söz vardı.SÖZ TANRI’yla birlikteydi.SÖZ TANRI’ydı”

Yuhanna 1’inci bölüm 14’üncü ayet’te:
    “SÖZ ,insan olup aramızda yaşadı”der.
    Mesih’in tanrısallığını Yuhanna 1:1 kadar açıkça belirten bir ayet bulamazsınız.

“Söz” kelimesinin İsa’dan bahsetmekte olduğu konusunda hiç bir şüpheye yer yoktur.Çünkü 14. ayette “Söz, insan olup aramızda yaşadı” cümlesi Mesih’in tanrısallığının kanıtıdır.
    Yuhanna 1:1 ve 14. ayetler Söz’ün “Tanrıyla” olduğunu, “Tanrı” olduğunu” ve “beden aldığını” belirtir.
    Hiç bir şey var olmadan önce, Söz vardı. Söz, Tanrı’yla yakın bir ilişki içerisindeydi, ve Tanrı neyse, Söz de O’ydu.”

2’ci Petrus 1’inci bölüm 1’inci ayet’te:

Petrus,Mesih’i “Tanrı” olarak adlandırarak şöyle der;

“İsa Mesih’in kulu ve elçisi ben Simun Petrus’tan, Tanrımız ve Kurtarıcımız İsa Mesih’in doğruluğu sayesinde, bizimkiyle eşdeğer bir imana kavuşmuş olanlara selam”
    (2 Petrus 1:1).

Burada İsa Mesih kelimesi, Tanrı ve Kurtarıcı kelimelerine açıklayıcı olarak kullanılmıştır. Burada kullanılan “Tanrımız ve Kurtarıcımız İsa Mesih” tanımıdır.
    Yani, İsa Tanrı ve Kurtarıcı’dır.

İsa Mesih Dirilişten şüphe eden Tomas şöyle demiştir:

“O’nun ellerinde çivilerin izini görmedikçe, çivilerin izine parmağımla dokunmadıkça ve elimi böğrüne sokmadıkça inanmam”
    (Yuhanna 20:24:.

İsa Mesih Tomas’a şöyle diyor:

“Parmağını uzat, ellerime bak, elini uzat, böğrüme koy. İmansız olma, imanlı ol! “
    Yuhanna 20:27
    Tomas, İsa’ya şöyle karşılık veriyor.:

“Rabbim ve Tanrım “
    Yuhanna 20:28

Tomas,İsa Mesih’in tanrısallığı ve rabliğiyle ilgili olan her iki ünvanı da kullanmıştır

2. Korintliler 4:4.5’te Pavlus İsa’ya şu şekilde Rab der:

“Tanrı’nın görüntüsü olan Mesih’in yüceliğini bildiren müjdenin ışığı, imansızların üzerine doğmasın diye, bu çağın ilahı onların zihinlerini kör etmiştir. Biz kendimizi ilan etmiyoruz; ama Mesih İsa’yı Rab, kendimizi de İsa’nın uğruna kullarınız ilan ediyoruz.”

O halde Mesih Tanrı’nın benzeyişinde olan Rabdir

Pavlus, Titus’a mektupları 2 bölüm 12’cı ayet’inde:

” Kurtarıcımız İsa Mesih’in, yücelik içinde gelmesini bekliyoruz” Demiştir. Bu ayetin içeriği önemlidir. Aynı bölümde on iki ayet boyunca Pavlus, “Kurtarıcımız Tanrı” ve “Kurtarıcımız İsa” tanımlarını dört kez kullanıyor.

İsa Mesih TANRI’dır.
    İSA Mesih Tanrı’nın tüm unvanlarına sahiptır.
    İsa Mesih başlangıç ve Son’dur.(Alfa ve Omega)
    İsa Mesih Kurtarıcıdır.
    İsa Mesih,Günahlarımızı yargılayacak olan yargıçtır.
    İsa Mesih ,günahlarımızı bağışlayacak olan,Tanrı’nın görünen,Söz’üdür İsa Mesih yaşam kaynağıdır.
    İsa Mesih şifa veren Rab’tir.

Rab’bimiz İsa Mesih’teki esenlik her zaman, içinizde olsun
    sevgili Tasavvuf.

Anonim
    Pasif

Sevgili Tasavvuf, Saba kız kardeşin dediklerine katılıyorum. Ama ek olarak bir şeyler yazmak isterim. Dediniz ki, İncil’de İsa’nın Tanrı olduğu açıkça yazmıyor. Size birkaç örnek ayet göstermek isterim ki, İsa kendi ağzıyla Tanrısal sıfatları kendisi için kullanıyor.

1) RAB, İsrail’in Kralı ve Kurtarıcısı, Her Şeye Egemen RAB diyor ki: “İlk ve son benim, Benden başka Tanrı yoktur. (Tevrat – Yeşaya 44:6)

O’nu (İsa’yı) gördüğüm zaman, ayaklarının dibine ölü gibi yığıldım. O ise sağ elini üzerime koyup şöyle dedi: “Korkma! İlk ve son ben’im.” (İncil – Vahiy 1:17)

2) Artık güneşin batmayacak, ayın çekilmeyecek, Çünkü RAB sonsuz ışığın olacak, Sona erecek yas günlerin. (Tevrat – Yeşaya 60:20)

İsa yine halka seslenip şöyle dedi: «Ben dünyanın ışığıyım. Benim ardımdan gelen, asla karanlıkta yürümez, yaşam ışığına sahip olur.» (İncil – Yuhanna 8:12)

3) RAB çobanımdır, Eksiğim olmaz. (Zebur – Mezmur 23:1)

Ben iyi çobanım. İyi çoban koyunları uğruna canını verir. (İncil – Yuhanna 10:11)

Bunlar sadece birkaç örnek ayettir, bunlar gibi daha birçok ayet var. Ayrıca, İsa Mesih’in sadece bir resul, yani bir elçi olabileceğini ileri sürdünüz. Ama İncil’de İsa’nın sadece bir peygamber gibi davranmadığını, konuşmadığını görebiliriz. Örneğin, İsa Mesih’e tapınıldığında (ki sadece Tanrı’ya tapınılır) İsa engel olmadı. İsa Mesih tapınmayı kabul etti. Örneğin şu ayeti okumanızı tavsiye ederim: “Adam, «Rab, iman ediyorum!» diyerek İsa’ya tapındı.” (Yuhanna 9:38). İsa Mesih adama “sakın yapma!” demedi. Sadece bir peygamber olsaydı onu yapması gerekmez miydi?

Araştırmakla iyi ediyorsunuz. Rab İsa Mesih sizi aydınlatsın. Daha fazla sorunuz olursa çekinmeden sorun.

Sevgiler.

Anonim
    Pasif

@Saba 22396 wrote:

Sevgili Tasavvuf.
    Soruyorsun:

Sevgili Tasavvuf.
    İnandığımız Kutsal Kıtap’ta, İsa Mesih’in Tanrı’lığı ile ilğili çok ayet var.
    Doğal olarak Kutsal Kıtap’ımızı bilmediğiniz için “Tanrı olduğu ile ilğili ayet yok”ta diyebilirsiniz.

Biz Hrıstıyanlar İsa Mesih’i Tanrı olarak kabul ediyoruz.

Anlayabileceğiniz şekilde açıklayayım.
    İSA MESİH, bütün peygamberlerce ilan edilen Kurtarıcı, ve TANRI’nın ezeli-ebedi Sözü’dur.
    Bu Söz, beden alıp dünyamıza bir insan olarak gelmiştir.
    (Yüce yaratan her şeyi yapabilecek kudrete sahiptır.Söz’üne et’te giydirebilir)
    Yuhanna Bölümü,birinci ayet’te derki:

“Başlangıçta Söz vardı.SÖZ TANRI’yla birlikteydi.SÖZ TANRI’ydı”

Yuhanna 1’inci bölüm 14’üncü ayet’te:
    “SÖZ ,insan olup aramızda yaşadı”der.
    Mesih’in tanrısallığını Yuhanna 1:1 kadar açıkça belirten bir ayet bulamazsınız.

“Söz” kelimesinin İsa’dan bahsetmekte olduğu konusunda hiç bir şüpheye yer yoktur.Çünkü 14. ayette “Söz, insan olup aramızda yaşadı” cümlesi Mesih’in tanrısallığının kanıtıdır.
    Yuhanna 1:1 ve 14. ayetler Söz’ün “Tanrıyla” olduğunu, “Tanrı” olduğunu” ve “beden aldığını” belirtir.
    Hiç bir şey var olmadan önce, Söz vardı. Söz, Tanrı’yla yakın bir ilişki içerisindeydi, ve Tanrı neyse, Söz de O’ydu.”

2’ci Petrus 1’inci bölüm 1’inci ayet’te:

Petrus,Mesih’i “Tanrı” olarak adlandırarak şöyle der;

“İsa Mesih’in kulu ve elçisi ben Simun Petrus’tan, Tanrımız ve Kurtarıcımız İsa Mesih’in doğruluğu sayesinde, bizimkiyle eşdeğer bir imana kavuşmuş olanlara selam”
    (2 Petrus 1:1).

Burada İsa Mesih kelimesi, Tanrı ve Kurtarıcı kelimelerine açıklayıcı olarak kullanılmıştır. Burada kullanılan “Tanrımız ve Kurtarıcımız İsa Mesih” tanımıdır.
    Yani, İsa Tanrı ve Kurtarıcı�dır.

İsa Mesih Dirilişten şüphe eden Tomas şöyle demiştir:

“O’nun ellerinde çivilerin izini görmedikçe, çivilerin izine parmağımla dokunmadıkça ve elimi böğrüne sokmadıkça inanmam”
    (Yuhanna 20:24:.

İsa Mesih Tomas’a şöyle diyor:

“Parmağını uzat, ellerime bak, elini uzat, böğrüme koy. İmansız olma, imanlı ol! “
    Yuhanna 20:27
    Tomas, İsa’ya şöyle karşılık veriyor.:

“Rabbim ve Tanrım “
    Yuhanna 20:28

Tomas,İsa Mesih’in tanrısallığı ve rabliğiyle ilgili olan her iki ünvanı da kullanmıştır

2. Korintliler 4:4.5’te Pavlus İsa’ya şu şekilde Rab der:

“Tanrı’nın görüntüsü olan Mesih’in yüceliğini bildiren müjdenin ışığı, imansızların üzerine doğmasın diye, bu çağın ilahı onların zihinlerini kör etmiştir. Biz kendimizi ilan etmiyoruz; ama Mesih İsa’yı Rab, kendimizi de İsa’nın uğruna kullarınız ilan ediyoruz.”

O halde Mesih Tanrı’nın benzeyişinde olan Rabdir

Pavlus, Titus’a mektupları 2 bölüm 12’cı ayet’inde:

” Kurtarıcımız İsa Mesih’in, yücelik içinde gelmesini bekliyoruz” Demiştir. Bu ayetin içeriği önemlidir. Aynı bölümde on iki ayet boyunca Pavlus, “Kurtarıcımız Tanrı” ve “Kurtarıcımız İsa” tanımlarını dört kez kullanıyor.

İsa Mesih TANRI’dır.
    İSA Mesih Tanrı’nın tüm unvanlarına sahiptır.
    İsa Mesih başlangıç ve Son’dur.(Alfa ve Omega)
    İsa Mesih Kurtarıcıdır.
    İsa Mesih,Günahlarımızı yargılayacak olan yargıçtır.
    İsa Mesih ,günahlarımızı bağışlayacak olan,Tanrı’nın görünen,Söz’üdür İsa Mesih yaşam kaynağıdır.
    İsa Mesih şifa veren Rab’tir.

Rab’bimiz İsa Mesih’teki esenlik her zaman, içinizde olsun
    sevgili Tasavvuf.

Sayin Moderator,
    Isa Mesih`in Tanri oldugu dair Matta, Luka veya Markos Incillerinden kanit ya da kanitlar gosterebilirmisiniz ?

Anonim
    Pasif

Merhaba Simun.

Neden illa Matta Markos ve Luka’dan ayet istediğinizi anlayamadım. Ama yinede ayet vermekten çekinmeyeceğim.

Tanrı Tevrat’ta şöyle buyurmuştur: Tanrı şöyle konuştu: “Seni Mısır’dan, köle olduğun ülkeden çıkaran Tanrın RAB benim. “Benden başka tanrın olmayacak. “Kendine yukarıda gökyüzünde, aşağıda yeryüzünde ya da yer altındaki sularda yaşayan herhangi bir canlıya benzer put yapmayacaksın. Putların önünde eğilmeyecek, onlara tapmayacaksın. Çünkü ben, Tanrın RAB, kıskanç bir Tanrı’yım. Benden nefret edenin babasının işlediği günahın hesabını çocuklarından, üçüncü, dördüncü kuşaklardan sorarım.(Mısırdan Çıkış 20:1-5)

Yukarıda verdiğim ayetten de anlaşılacağı gibi, Kutsal Kitap’ta YALNIZ TANRI’YA tapınılması gerektiği buyuruluyor. Şimdi sizin istediğiniz ayetlerden bir sıralama yapalım.

1) Kayıktakiler, «Sen gerçekten Tanrı’nın Oğlusun» diyerek O’na tapındılar. (Matta 14:33)
    Tapındıkları zaman İsa onlara engel olmadı, tapınmayı kabul etti.

2) Öğrencileri O’na tapındılar ve büyük sevinç içinde Yeruşalim’e döndüler. (Luka 24:52)

3) Ansızın İsa onların karşısına çıktı, «Selam size!» dedi. Onlar da yaklaşıp İsa’nın ayaklarına sarıldılar, O’na tapınmaya başladılar. (Matta 28:9)

4) Uzaktan İsa’yı görünce koşup geldi, O’nun önünde yere kapandı. (Markos 5:6)

Burada Grekçe’de kullanılan kelime: προσκυνέω ‘dur. Kelime anlamı ise Tapınmak demektir.

Tanrı’nın bir özelliğinden biri de O’nun her yerde olmasıdır. Eski Ahit’te şöyle bir ayet var: “Kim gizli yere saklanır da Onu görmem?” diyor RAB, “Yeri göğü doldurmuyor muyum?” diyor RAB. (Yeremya 23:24)

İsa aynı özelliğe sahip:

1) Nerede iki ya da üç kişi benim adımla toplanırsa, ben de orada onların arasındayım. (Matta 18:20)

2) Size buyurduğum her şeye uymayı onlara öğretin. İşte ben, dünyanın sonuna dek her an sizinle birlikteyim.» (Matta 28:20)

Şimdilik bunlar yeter diye düşünüyorum.

Sevgiler.

Anonim
    Pasif

Teşekkür ederim cevaplarınız için, hepinizin içerisinde Tanrı’ya karşı güzel hisler var bunu görmek güzel, ben islamiyette buldum Tanrı aşkını ve ben inanıyorum ki önemli olan tek şey tanrıya yakın olmak ve onun merhametini, sevgisini, aşkını kazanmak. Teşekkürler sizlere Rabbimizin sevgisi üzerinize olsun.

Anonim
    Pasif

Sevgili Simun

İsa Mesih’in Tanrı’salığına dair Matta Luka ve Markos bölümlerinden ayet’ler istiyorsun.

Toğrul kardeşe teşekkür ediyorum,sağolsun benden önce bununla ilğili ayetler vererek sizi bilgilendirmiş,bende bu konuyla ilğili bazı ayetler vermek istiyorum.

Mısırdan Çıkış 15 bölüm:26’daki Ayet’te Tanrı derki: “Ben, size şifa veren Rabbim.”

Hiç kimse bu yetkiyi İsa’nın kullanmış olduğu gibi kullanmamıştır. İlk inanlılar bu yetkiye inanmışlardı ve İsa Mesih adıyla şifa verip, insanlardan cinleri kovmuşlardı (Matta 10:1; Markos 9:38; Luka 10:17)

Markos 2 bölüm:1-12’de, felçli bir arkadaşlarının iyileştirilmesi için bazıları İsa’ya gelirler,ve bu ayette:
    İsa Mesih , “Oğlum, günahların bağışlandı” der.

Felçli kişi Tanrı’ya karşı suç işlemişti ve bunun üzerine İsa yetkisini kullanıp “günahların bağışlandı” demiştir.
    Tanrı’nın dışında ,Tanrı’dan başka hiçkimse, hiçbir şekilde, Tanrı’ya karşı işlenmiş olan bir suçu bağışlayamaz.

Matta 1Bölüm 21’inci ayet’te “…Adını İsa koyacaksın. Çünkü halkını günahlardan kurtaracak olan O’dur.”der

İsa Mesih’in diğer bir adı da “Tanrı bizimle” anlamına gelen “İmanuel” (İşaya 7:14) kelimesidir.
    Matta 1bölüm:23’cü ayet’tet bu ünvan açıkça İsa’nın Kendisine verilmiştir:

” İşte kız gebe kalıp bir oğul doğuracak. O’nun adını İmanuel koyacaklar. İmanuel, ‘Tanrı bizimle’ demektir.

İsa,
    Kendisini “Sept Rabbi” olarak tanıtmıştır.

Mısırdan Çıkış 31Bölüm 13 ve,17’ci ayet’te Tanrı şöyle der:

“Benim Sept günlerimi gerçekten tutacaksınız, çünkü o, sizinle benim aramda nesillerinizce bir alamettir; ta ki sizi kutsayan Rab’bin ben olduğunu bilesiniz…. O, İsrail oğulları ile benim aramda ebediyen bir alamettir…”
    Bazı Ferisiler, Sept gününde İsa’nın, öğrencilerinin ürün toplamalarına izin verdiği için O’nu eleştirirken,
    İsa Mesih:

Matta 28 Bölüm:8’inci ayet’te bunun sorun olmadığını, çünkü Kendisinin “Sept’in Rabbi” olduğunu söylemiştir.

Ve yine Matta 4 bölüm 7’inci ayet’te de İsa Mesih şeytana diyorki:

“Tanrın Rab’bi denemiyeceksin”

Yine aynı bölümde yani,Matta 4bölüm:10’cu ayette

“Çekil git Şeytan,Tanrın Rab’be tapacak,yanlız O’na kulluk edeceksin”

Esenlikle.

14 yazı görüntüleniyor - 1 ile 14 arası (toplam 14)
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.