İsa Mesih Tanrı’nın Oğlu Olarak Nasıl Nitelendiriliyor?

 • Bu konu 1 izleyen ve 0 yanıt içeriyor.
1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Yazar
  Yazılar
 • #24224
  Anonim
  Pasif

  İsa Mesih Tanrı’nın oğlu olarak nasıl nitelendiriliyor?

  Mesih’in ölümü gibi, kimliği ve kişiliği sıkça saldırıya maruz kalıyor. Birçok kişi doğal insani mantığıyla yola çıkarak şöyle bir sonuca varıyor. Eğer İsa Tanrı’nın oğluysa demek ki Tanrı’nın bir eşi olması gerek! Tövbe hâşâ. Zaten öyle bir şey iddia etmiyoruz ki. Yoksa bir başkası, “İsa Mesih’in “Tanrı’nın Oğlu” olarak nitelendirilmesi, Mesih’i yakından tanımayan ve sonradan O’nu ilahlaştırmak isteyen birçok eski Hıristiyan’ın uydurmasından kaynaklanıyor” diye söyler. Fakat bu da tutmuyor. Her şeyden önce İsa Mesih’e Tanrı’nın Oğlu sıfatının verilmesi fiziksel olarak değil, ruhsal anlamında kullanıldığını vurgulayıp altını çizmemiz gerek. Aslında Tevrat, Zebur ve İncil tutarlı olarak İsa Mesih’i Tanrı’nın Oğlu olarak betimliyor. Fakat bu oğulluk nasıl bir şey? İlk önce Mesih’in oğulluğunun peygamberlerin sözlerinde geçtiğini belirtmeliyiz.

  Birçok yerde peygamberler vaat edilen Mesih geldiğinde Tanrı’nın oğlu olarak tanınması gerektiğini bildirdiler çünkü ancak öylece Kral Davut’a söz edilen ebedi krallığa sahip olabilirdi (2.Samuel 7:12-14, Mezmur 2).

  İkinci olarak Mesih’in babasız olarak dünyaya gelmesi O’nun net bir şekilde Tanrı’nın Oğlu olarak adlandırılmasına neden oluyor ki Hz. Meryem’e haber veren Cebrail kendisi bunu belirtti. (Luka 1:28-37) .Ayrıca Tanrı’nın kendisi bir çok kez gökten söyle seslendi: “Sevgili Oğlum budur, O’ndan hoşnudum, O’nu dinleyin” (Matta 3:17, 17:5).

  Belki de en önemlisi, Mesih öldürülmek üzere Yahudi önderlerin önünde yargılanınca ve özellikle tanrısal oğulluğu konusunda sorgulanınca, Tanrı’nın Oğlu olduğunu çekinmeden söyledi ve sadece bu sözleri yüzünden çarmıha gerildi (Matta 26:63-64).

  Etrafındaki insanların yanlış anlamalarından dolayı Mesih’in kendisi Tanrı’nın Oğlu olmadığını belirtmek isteseydi bolca fırsatı vardı. Fakat tam tersine bu iddiası uğruna çarmıha gitmeye kararlıydı. Sonuçta Kutsal Kitap Mesih’i böyle resmediyor, “Baba’nın bağrında bulunan ve Tanrı olan Biricik Oğul.” (Yuhanna 1:18). Kutsal Kitap’taki İsa Mesih budur.

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.