İsa Mesih ile ilgili olarak eski ahitte çok açık ön bildiriler vardır.

• Bu konu 3 izleyen ve 2 yanıt içeriyor.
3 yazı görüntüleniyor - 1 ile 3 arası (toplam 3)
  • Yazar
    Yazılar
    Evangelist
    Anahtar yönetici

İsa Mesih ile ilgili olarak eski ahitte çok açık ön bildiriler vardır.

1. Eski Ahit Eyüp bölümünde Eyüp Tanrıya seslenirken Oysa ben kurtarıcımın yaşadığını, Sonunda yeryüzüne geleceğini biliyorum. (Eyüp 19: 25) (Büyük bir ihtimalle Vahiy 21-22. bölümlerde belirtilen ikinci gelişinden bahsetmektedir).

Tenim yok olduktan sonra, Yeni bedenimle Tanrı’yı göreceğim. (Eyüp 19:26) (Hiçbir zaman hiçbir şekilde görülmemiş olan Tanrıyı nasıl görmekten söz ettiğine bakarsak Yuhanna 1:18 de bildirilen Tanrı’yı hiçbir zaman hiç kimse görmemiştir. O’nu, Baba’nın bağrında bulunan ve Tanrı olan biricik Oğul tanıttı. Ayetini hatırlayarak bunun ancak Eyüp’ün bahsettiği şekilde olabileceğini anlamak hiçte zor olmaz.

Ayrıca İsa Mesih’in Filipusa söylediği şu sözleri de göz ardı edemeyiz İsa, “Filipus” dedi, “bunca zamandır sizinle birlikteyim. Beni daha tanımadın mı? Beni görmüş olan, Baba’yı görmüştür. Sen nasıl, `Bize Baba’yı göster’ diyorsun? (Yuhanna 14:9). Özellikle bu son sözleriyle ise İsa Mesih’ten başka birini bildirmediği açık ve de nettir. O’nu kendim göreceğim, Kendi gözlerimle, başkası değil (Eyüp19:27)

İsa Mesih Yuhanna 14:9-10 da kendi hakkında şöyle diyor;

İsa, “Filipus” dedi, “bunca zamandır sizinle birlikteyim. Beni daha tanımadın mı? Beni görmüş olan, Baba’yı görmüştür. Sen nasıl, `Bize Baba’yı göster’ diyorsun?

Benim Baba’da, Baba’nın da bende olduğuna inanmıyor musun? Size söylediğim sözleri kendiliğimden söylemiyorum, ama bende yaşayan Baba kendi işlerini yapıyor.

Kitabı Mukaddes/Yeni Ahit/Yuhanna 14:9-10

Eski Ahit Gelecek Kurtarıcıyı şu ayetlerle tasvir ediyor;

Çünkü bize bir çocuk doğacak, Bize bir oğul verilecek. Yönetim onun omuzlarında olacak. Onun adı Harika Öğütçü, Güçlü Tanrı, Ebedi Baba, Esenlik Önderi olacak.

Kitabı Mukaddes/Eski Ahit/Yeşaya 9:6

Gelecek olanın Beytlehem’den geleceği ve kökeninin öncesizliğe, zamanın başlangıcına dayandığını bildiriyor.

Ama sen, ey Beytlehem Efrata, Yahuda boyları arasında önemsiz olduğun halde, İsrail’i benim adıma yönetecek olan senden çıkacak. Onun kökeni öncesizliğe, zamanın başlangıcına dayanır.

Kitabı Mukaddes/Eski Ahit/ Mika 5:2

Kökeni öncesizliğe ve zamanın başlangıcına dayanan Tanrı’dan başka kim olabilir?

Dağlar var olmadan, Daha evreni ve dünyayı yaratmadan, Öncesizlikten sonsuzluğa dek Tanrı sensin.

Kitabı Mukaddes/Eski Ahit/Mezmur(Zebur) 90:2

Ama gerçek Tanrı RAB’dir. O yaşayan Tanrı’dır, Sonsuza dek kral O’dur. O öfkelenince yeryüzü titrer, Uluslar dayanamaz gazabına.

Kitabı Mukaddes/Eski Ahit/Yeremya 10:10

Yukarıdaki peygamberlikler doğrultusunda beklenen kurtarıcının nerede doğacağı ve kimliği çok açıktır. Bu peygamberliklerden asırlar sonrasında gerçekleşen İsa Mesih’in doğumuna bakarak O’ndan bahsedildiğini rahatlıkla görebiliriz.

Rab İsa, sana iman ediyorum. Beni korkutan herhangi bir şeyin beni ezmeyip, sana itaat etmeme engel olmaması için, imanımda beni destekle! Kilisene eşlik et, kilisenle beraber kal, çobanların ve müminlerin imanını güçlendir.

Anonim
    Pasif

rabbe hamdolsun

İsa Mesih’in Tanrılığını ayetlerle ortaya koyan ve , O’nun doğumundan yüzyıllar önce İsa Mesih hakkında yapılan peygamberlik sözleri… Yararlı bir çalışma.

Andreas

Anonim
    Pasif

Degerli Andreas kardesim, boyle guzel bir yaziyi forumdan cikartip. tekrar okumamizi sagladigin icin tesekkur ederim,

Gercekten Tam Sitemizin ismine uygun, Hristiyanlikla ilgili cok guzel bir yazi, Mujde icin cok guzel kullanilabilecek bir yazi,

Incil, Eski antlasmada saklidir, ve Tanrinin planinin ve tek kurtaricinin, Daha Mesih gelmeden once, Tanrisal planda oldugunu gosteren bir yazi,

Tekrar tesekkurler kardesim

3 yazı görüntüleniyor - 1 ile 3 arası (toplam 3)
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.