İsa Mesih, ‚Bedeli Ödeyen‘

 • Bu konu 1 izleyen ve 0 yanıt içeriyor.
1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Yazar
  Yazılar
 • #26747
  Anonim
  Pasif

  İsa Mesih, ‚Bedeli Ödeyen‘
  (Dr. Billy Graham)


  İsa kendisinden, ‘Ben Alfa ve Omega’yım, Başlangıç ve Son Olan’ım’ diye söz eder. Yalnızca O, insanı Tanrı’ya geri götürecek güce sahipti. Ama bunu yapacak mıydı? Yaparsa, yeryüzüne gelmesi gerekecekti. Bir hizmetkar görünümüne bürünmek zorunda kalacaktı. İnsanların benzeyişini alacaktı. Kendisini alçaltması ve ölüm derecesinde itaat etmesi gerekecekti. Günahla göğüs göğüse bir çarpışmaya girip, insan canının düşmanı Şeytan’la karşılaşarak onu yenmek zorunda kalacaktı. Günahkarları, günahın esir pazarından satın alıp özgürlüklerini vermesi , bağlarını çözüp bir bedel ödeyerek kurtarması gerekecekti- bu bedel kendi yaşamı olacaktı.


  İnsanlar tarafından hor görülüp reddedilmesi, bir acılar adamı olması ve üzüntüyle tanışması gerekecekti. Tanrı O’nu vuracak ve O’ndan ayrılacaktı. İnsanların günahları için yaralanacak ve zayıflıkları için berelenecekti. İnsan günahına kefaret etmek için, O’nun kanı dökülecekti. Tanrı ile insanı barıştıracaktı. Tarihteki büyük aracı olacaktı. İnsanın yerine geçecekti. Günahlı insanın yerine O’nun can vermesi gerekecekti. Ve tüm bunların hepsini kendi isteğiyle gönüllü olarak yapacaktı.


  Gerçekleşmesi

  Ve bu tam olarak gerçekleşti. Cennet kalesinin mazgallı siperlerinden aşağı baktığında, bu gezegeni uzayda sallanırken gördü – mahvolmaya mahkum, lanetlenmiş, ezilmiş ve cehennem bağlarıyla esaret altında… Sizi ve beni, günah yükümüzün altında ezilirken , günahın bağları ve zincirleriyle tutsak halde gördü. Tanrı konseyinin avlularında kararını verdi. Uzayda tek sözüyle dünyalar yaratacak güçteki Cennet Prensi ve rablerin Rab’bi İsa Mesih, değerli taşlarla süslü atlı arabasına binip, incili kapılarından geçerek , karanlık bir Yahuda gecesinde, göklerin dik yokuşundan aşağı indiğinde, melekler ordusu önünde alçalarak, saygıyla yere kapandı. Yıldızlar hep birlikte şarkı söyler ve onlara eşlik eden melekler O’nu övgülerle kutlarken, arabasından indi, giysilerini çıkarttı ve insan oldu!

  Bu sanki, yolda yürürken bir karınca yuvasının üzerine basmak gibiydi. Aşağı bakıp karıncalara şöyle dediğini varsayın:

  ‘Yuvanızın üzerine bastığım için üzgünüm. Evinizi yıktım. Her şey karanlık içinde. Keşke size bunu isteyerek yapmadığımı, sizinle ilgilendiğimi, size yardım etmek istediğimi söyleyebilseydim.’

  Ama, ‘Bu saçmalık, imkansız bir şey, karıncalar senin dilinden anlamazlar ki!’ diyeceksiniz. Bu doğru! Birkaç saniye için bir karınca olup onlarla ilgilendiğimi onlara kendi dillerinde söyleyebilseydim, ne harika olurdu! Mesih böyle yaptı. Tanrı’yı insanlara açıklamak için geldi. Tanrı’nın bizi sevdiğini, yaşamlarımızla ilgilendiğini bildiren O’dur. Tanrı’nın merhametini, sabır ve lütfunu bize anlatan O’dur. Bize sonsuz yaşam vaadeden O’dur. Ama bunun da ötesinde, İsa Mesih ölebilmek için et ve kana paydaş oldu.


  ‘Bu çocuklar etten ve kandan oldukları için İsa, ölüm gücüne sahip olanı, yani İblis’i, ölüm aracılığıyla etkisiz kılmak üzere onlarla aynı insan yapısını aldı’ (İbraniler 2:14).


  ‘Mesih’in, günahları kaldırmak için ortaya çıktığını ve kendisinde günah olmadığını bilirsiniz’ (1.Yuhanna 3:5).


  Mesih’in dünyaya gelmesindeki en büyük amaç, insan soyunun günahları için yaşamını bir kurban olarak sunabilmekti. Ölmek için geldi. Gelecekteki ölümünün gölgesi tam otuz üç yıllık yaşamı boyunca bir tabut örtüsü gibi üzerinde asılı durdu.


  İsa’nın doğduğu gece Şeytan sarsıldı. İsa doğmadan önce, Şeytan O’nu öldürmek istiyordu ve doğar doğmaz O’nu öldürmeyi denedi. Hirodes’in tüm yeni doğan bebekleri öldürme emri uyguladığında, bu emrin tek amacı İsa’nın ölümünü kesinleştirmek içindi.

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.