İsa ağladı.

• Bu konu 5 izleyen ve 8 yanıt içeriyor.
9 yazı görüntüleniyor - 1 ile 9 arası (toplam 9)
  • Yazar
    Yazılar
    Anonim
    Pasif

Bu konuyu yazmamdaki neden, İsa’yı anlatabilmek ve O’nu tanıtabilmektir. Her daim dediğim gibi ; Rab’de paylaşımları seviyorum ve O’na güveniyorum. Zira ben, yasacı değil; Mesih İsa inanlısıyım ( Bu, önemli bir ayrıntıdır. ).

” İsa ağladı. ” ( Yu. 11:35 )

Kısa bir ayet ama anlamı büyük. Neden ? İnsan benliğinde Tanrı ! Hem Tanrı olacak hem de ağlayacak. Olacak iş mi ? İnsanlar neye ağlar ? Bir ölüsü olduğun da; bir şeyleri kaybettiklerinde; dayak yediklerinde, acıdan ; evlerine haciz geldiğinde; dünyasal haksızlıklara uğradıklarında vb. Örneklemeleri çoğaltabiliriz. Bugün ( 12.10.2008,pazar ) Carlos MADRIGAL’in konuşurken söylediği bir ifade var: ” Bana …. yıllarda dayak attıklarında ağladım. Canım tabi ki acıdı… Ama ben bana dayak atanlar için ağladım. Üç gün oturamadım, acıdan… Ağladım, onlar için. Şeytanın istediğini yapıyorlardı…. ” İnsanlar, ölüleri için ağlarlar. Peki ! Rab İsa, niye ağladı ? Tanrı değil mi ? Tanrı ağlar mı ?

Gelin bir başka ayete bakalım:
    ” Bu nedenle, Lazar’ın hasta olduğunu duyunca bulunduğu yerde iki gün daha kaldıktan sonra öğrencilere, ” Yahudiye’ye dönelim ” dedi. ” ( Yu. 11:6, 7 )

İsa, neden bunu söyledi ? Lazar’ı ölümden dirilten değil miydi ? Niye Lazar’ın ölmesine izin verdi ?

Evet bu söylemi,çeşitli ayetleri vermeye devam ederek uzatabiliriz. Ancak Kutsal Kitap’ta ” uyumak “, ” ölmek ” anlamındadır. Esasında İsa, sizin,bizim; kısacası tüm insanlar için ağladı. Zira onları seviyordu. İnsanlar ilk günahla birlikte ölümü gördüler. Bu dünyada; her birimiz oluştuğumuzda ölmüşüzdür. İsa Mesih, insan benliğinde tüm insanlığın günahlarını üstlenerek; onlar için çarmıhta kanını akıtmış ve son kurban olmuştur. Başka bir kurbana da gereksinim yoktur, günahların affedilmesi için.

” …Tanrım, Tanrım, beni neden terk ettin ? ” diye bağırdı.” ( Mar. 15:34 ) Evet ! İsa, insan benliğinde ağladı. İnsanların tüm günahları için ! İnsanların günahının affı için, kurban oldu.

İsa şarabı tadınca, ” Tamamlandı ! ” dedi ve başını eğerek ruhunu teslim etti. ( Yu. 19:30 )

Tamamlanan neydi ? Bu, çok önemli ! Düşünmekte yarar vardır… Biz inanlılar, iman ederek başlayan değil; bitiren olmalıyız. Bitiren değilsek; kesinlikle inanlı değiliz.

hac5 Dünyayı kazansan neye yarar ?
    İnsan, canına karşılık neyi verebilir ? a-tanri sevgidir

Anonim
    Pasif

“İsa ağladı. ” Bu , önemli bence ! Dünyasal işler, değil … Bunun önemi ortaya konulmadıkça; dünyasal işlerin ne olduğu ortaya konulamaz… İsa, niçin ağladı; kim için ağladı ; neye dayanarak ağladı; ağlamasındaki neden neydi ;insanların ağlamasıyla O’nun ağlamasında bir ilişki var mı yok mu ? vb.

Bunu anlamadıkça; nasıl dünyasal olaylar arasında bir ilişki kurabilirsiniz ? Lütfen bunun yanıtlarını veriniz !… Bırakınız başka yerleri. Madem burası, Hristiyantürk forum !… Lütfen herkes yanıt versin … Özellikle herkesten bekliyorum… Bu, çok önemli !… Madem birçok moderatör, admin, bir çok super moderatör ve de üye var ki; düşüncesini belirtsin !… Gerçek Rab’de mi yoksa imanlı olan yasa takipçileri mi olduklarını görelim ! Değil mi ? Eğer sözlerimiz Rab’de olacaksa !… Ben girişi yaptım. Daha çok sözlerim var, Kutsal Kitap ışığında !…

Kimse 12 saatlik bir süre bekleyip de yanıt vermesin. Her kes uyanık; bildiğim kadarıyla ! Yanıtlar, lütfen !… Kimse bir şeyi bahane etmesin ! Yazılımı görmedim demesin !

Bu yazı, şu anda saat 21. 47 ki yayınlanması gerekir ! Buyurun yanıt sizin ….. Herkesi Rab’de yanıta bekliyorum…

Rab, sizi bereketlesin.

Lütuf, İsa Mesih’i sevenlere ölümsüz sevgiyle !
    Dünyayı kazansanız ne olur ? :) :) :)

Anonim
    Pasif
    fırat çölgeçen;10362 wrote:
    “İsa ağladı. ” Bu , önemli bence ! Dünyasal işler, değil … Bunun önemi ortaya konulmadıkça; dünyasal işlerin ne olduğu ortaya konulamaz… İsa, niçin ağladı; kim için ağladı ; neye dayanarak ağladı; ağlamasındaki neden neydi ;insanların ağlamasıyla O’nun ağlamasında bir ilişki var mı yok mu ? vb.

İlk mesajınızı tam anlayamamıştım ama bu açıklamanızdan sonra kafamdakiler daha bir netleşti.

Gerçi bahsetmek istediğiniz konuyu doğru olarak anlayabildim mi bilemiyorum ama umarım doğru anlayabilmişimdir…

Normal şartlar altında Tanrı ağlamaz çünkü ağlamak bir nevi güçsüzlüktür.

Ama ağlamayı “güçsüzlük” olarak nitelendiren bizleriz, insanlarız.

Yani bir insan düşüncesi, dünyevi bir şey.

Oysa ki dünyevi şeylerin (nitelendirmelerin, düşüncelerin, hislerin…) Rab yolunda yeri yoktur. Rab yolu bambaşka birşeydir ve hiç bir insani düşüncenin, hissin, nitelendirmenin yeri yoktur orada.

Başka bir deyişle, şartlar her ne olursa olsun; insanların hisleri, düşünceleri hangi yönde olursa olsun… Kendimizi tüm benliğimizle Rab’bin yoluna adamalıyız.

Anonim
    Pasif

Sevgili fırat kardeşim.

İsa neden agladı, sorunuza biraz farklı yaklaşabilirmiyim.
    Yuh. 11 bölüm bize bunu anlatmakta.
    İsa bize orada neler anlatmakta.
    Ayet yazmadan anlatma geregi görmekteyim.
    İlgilenen kardeşler bölümü okuyabilirler elbet.

Meryem Lazarın kardeşiydi,
    Saçlarıyla yağ süren Meryem di o
    Marta da Meyemin kardeşiydi.
    Üçü kardeştiler sonuçta.
    Rab üçünüde çok severdi.

Lazar ölünce iki kız kardeş, bu haberi İsa’ya haberciler vasıtasıyla bildirdiler.
    Rab habeeri alır almaz Lazar a koşmadı farkındaysanız.
    Bekledi 2 gün daha.
    Neden?
    Lazarın öldügüne herkez şahit olsun diye.
    İnansınlar o ölüme.
    Yapılacak olan mucize karşısında da insanlar iman etsinler.
    Ölü mezarda koksun, çürümeye başlasın, görsel olarak ölü oldugu ispatlansın istedi.
    Bilmekteysi insanlar gördüklerine iman etmekteler.
    Anında orada olsa, hayır Lazar zaten ölmemişti diyebilirlerdi.
    Öğrencilerine 2 gün sonra açıklamıştı durumu.
    Lazarın uyuduğunu, onu uyandırmaya gitmesi gerektiğini anlatmıştı.
    Ögrenciler uyuyor kelimesini uyku olarak algıladılar.
    Ve Lazarın öldüğünü açıkladı öğrencilerine.

O açıklamada farkettiniz mi ne demişti.
    ‘’Siz iman edesiniz diye, orada bulunmadığıma seviniyorum’’
    Neden sevinmişti.
    Lazarın yanında olmadığınamı?
    Ölümünemi?
    Yoksa ögrencilerinin imansızlığınamı?

Tomas farketmişti Lazarı nasıl sevdiğini.
    Ne demişti?
    ‘’bizde gidelim, O’nunla birlikte ölelim’’
    Tomas neden ölmek istemişti?
    Neden diger arkadaşlarına seslenmişti?
    Ruhsal gözleri açılmıştı Tomas ın
    Rab’den ilgi bekliyorsu, sevgi bekliyordu,
    Alakadar olmasını, koruyup gözetmesini bekliyordu.
    Hadi bizde ölelim ki, İsa bizimlede ilgilensin.
    Bizlere yaşam versin diyordu bu davetiyle.

Rab gerçekten aglamakta kardeşler. kadar çoook sevmekteki,
    Bizim O’nda kalmamızı istemekte.
    Her anımızı O’nunla paylaşmamızı istemekte,
    O’na güvenmemizi istemekte,
    Sözleriyle yaşam bulmamızı istemekte,
    Benlikten uzaklaşmamızı istemekte,
    O’na teslim olmamızı istemekte,
    Yapabiliyormuyuz.
    Ya bizler istiyormuyuz bunu.

Görüyorum ki hala ben ben bennnn diyoruz.
    Görüyorum ki çoban olmaya kalkıyoruz.
    Gütmeye çalışıyoruz birbirimizi.
    Kışkırtıyoruz birbirimizi benlikten kaynaklanan düşüncelerlee,
    Ünvan ve övgü peşindeyiz,
    Kanıt peşindeyiz hala, iman kanıtı.
    Yok yok Rab beni daha çok seviyor dercesine,

Neden algılayamıyoruz acaba.
    Rab tüm yaradılışı sevmekte.
    Bizler sadece seçilmişleriz, özeliz.
    Bırakın dünyasallıgı lütfen.
    Yalvarırım.

Kimsenin kimseye hesap verme yükümlülüğü yoktur.
    Zorlamaylada kimse birilerine bişey anlatamaz.
    Herkes yanıtlasın demeklede olmaz kardeşler.
    Yazmayanlar korkakmı, yada yazma özürlülermi.
    Nedir beklenti?
    Varılmak istenilen sonuç nedir?

İsa hala aglamaktaa
    Bu davranışları sergilediğimiz sürecede ağlamaya devam edecek.
    Üzücü ama gerçek.
    Sevgiyleeeeeeeeeeeeeeeee

Anonim
    Pasif

Değerli Kardeşim Fırat,

Verceğim yanıt kestirme olacak. Çünkü bunu niye sorduğunu hala anlamış değilim!
    Yüzyüze konuşacağız günü sabırsızlıkla bekliyorum…

Sanırım “İsa neden agladı?” sorusuna en doğru yanıt: Mesih %100 Tanrı ve %100 insan olarak yeryüzünde yaşadı olmalı. Mesih, yerdeki yaşamı sırasında insan olma özelliğini göstererek bazen kızdı, bazen üzüldü, hatta ağladı.

Anonim
    Pasif

Sevgili halleluya kardeşim; yaklaşımın ve ifadelerin için teşekkür ederim. Zira Rab ağlamış ve de insanları kurtarmak için gerekeni yapmıştır. İnsanlar, başlangıç değil; bitiş olmalıdır.

Gelelim yanıt sözcüğüne ! İnanlıların sözcük ve ifadeleri değildir, Rab’bi ağlatan ! Burada anlatmak istediğim; bütün inanlı kardeşlerin, bunu anlatmasıdır; inanlı olmayanlara. Kendi aralarında sadece bereket alması ya da Rab’bi anlatması değildir sevgili halleluya ! Burada yazmamın amacı, sadece inanlı olanlara bilinenleri mi söylemek ? Onlar gerekeni , zaten biliyorlar ! Bu forumun ereklerinden biri paylaşımın yanında gerçekleri aktarmak değil mi ?

” İsa ağladı. ” yorumu, güzel; ama yeterli değil ! Bunu insanlara anlatmamız gerekiyor. Aynen Tanrı’nın adları ya da üçlübirlik gibi… Niye sizin de , başkaları gibi hemen ittiraz ettiğinizi anlıyamıyorum. Siz, her kendi yorumunuzu doğru mu addetiyorsunuz Rab’de ?

Rab’bin ağlaması ve kimler için ağladığı önemlidir. Hemen Tomas olgusunu ön plana sokmuşsunuz başkası gibi ! Rab’bin ağlaması hiç de verdiğim ayetlerdeki gibi; Tomas ile ilgili değildir. Kolosilere bakınız o zaman ya da İbranilere bakınız … Ben bu konunun yazılaması ve de tartışılmasını istedim. Neden ? Rab’bi gerçekte tanımak için.

isasiyahbeyaz İnsan, canına karşılık ne verebilir ?

Dünyayı kazansan neye yarar ?

Anonim
    Pasif
    fırat çölgeçen;10362 wrote:

Bunu anlamadıkça; nasıl dünyasal olaylar arasında bir ilişki kurabilirsiniz ? Lütfen bunun yanıtlarını veriniz !… Bırakınız başka yerleri. Madem burası, Hristiyantürk forum !… Lütfen herkes yanıt versin … Özellikle herkesten bekliyorum… Bu, çok önemli !… Madem birçok moderatör, admin, bir çok super moderatör ve de üye var ki; düşüncesini belirtsin !… Gerçek Rab’de mi yoksa imanlı olan yasa takipçileri mi olduklarını görelim ! Değil mi ? Eğer sözlerimiz Rab’de olacaksa !… Ben girişi yaptım. Daha çok sözlerim var, Kutsal Kitap ışığında !…

Kimse 12 saatlik bir süre bekleyip de yanıt vermesin. Her kes uyanık; bildiğim kadarıyla ! Yanıtlar, lütfen !… Kimse bir şeyi bahane etmesin ! Yazılımı görmedim demesin !

Bu yazı, şu anda saat 21. 47 ki yayınlanması gerekir ! Buyurun yanıt sizin ….. Herkesi Rab’de yanıta bekliyorum…

Rab, sizi bereketlesin.

Lütuf, İsa Mesih’i sevenlere ölümsüz sevgiyle !
    Dünyayı kazansanız ne olur ? :) :) :)

Nedir sevgili kardeşim varmak istediğiniz sonuç?????????
    yazılımınızı gözden geçirinizz.
    size gereken yanıtı verdim.
    polemik peşindede degilim.
    bırakın insanların gözlerindeki çöpün varlıgını,
    kendi gözlerimizde neler olduguna bakalım derim.
    benim nazarımda bu konu kapanmıştır.
    sevgide kalınız

Anonim
    Pasif

Sevgili Fırat ağabey sana esenlik olsun;
    Ömcelikle cevap vereyim ki hani teşrifim anlam bulsun :)
    Bana göre Yuhanna 11:33 ile 11:41,42ayetleri bütünleştirirsek sorumuzun cevabını bulabiliriz.
    Sizden özür dileyerek bir şey söylemek istiyorum. Evet ben öyle çok fazla yazmam fakat iyi bir takipçiyim sanırım. Yazılanları okumak bana keyif veriyor ve beni ileri taşıyor. Fakat şimdi yazmış olduğunuz metin bana çok ama çok garip geldi.
    Şimdi ben bu sorunuza cevap vererek sizin kararınızı beklemeliyim, ki acaba ben gerçek RAB’de miyim yoksa yasa takipçisi miyim?
    Anladığım kadarıyla zor bir zaman geçiriyorsunuz. Bu ruhsal savaş içerisinde RAB gücüyle sizi donatsın, korusun ve kollasın. Herşeye Gücü yeten yüce RAB beraberinizde olsun ve Kutsal Ruh’u yüreğinize egemen olsun.

Ey baş! Alnı dikenlerle sarılı olanı düşün.
    Ey eller! Elleri çarmıha çivilenen için çalışıp didin.
    Ey ayaklar! Ayakları delinenin buyruklarını yerine getirmek için hızlan.
    Ey beden! Anlatılmaz acılarla sarsılan bedenin tapınağı ol.

Sevgili ağabeyim; heran her şeyi görebiilir ve tanıklık edebiliriz fakat RAB’bimizin sevgisi bizi daima ileri taşır. Kırgınlıklarımız ve kızgınlıklarımız olur fakat RAB’bin yüreklerimize koyduğu iman bunları altedecektir çünkü güç O’ndan gelir.

Her türlü tesellinin kaynağı olan Tanrı’ya, merhametli Baba’ya, Rabbimiz İsa Mesih’in Tanrısı ve Babası’na övgüler olsun!
    Kendisinden aldığımız teselliyle her türlü sıkıntıda olanları teselli edebilmemiz için bizi bütün sıkıntılarımızda teselli ediyor.
    2Kor.1:3-4

Sevgili ağabeyim, seni yüreğimde sana dair beslediğim saygı ile anımsıyorum ve emin ol ki ben seni seviyorum.

Esenlik ve lütuf artan ölçüde seninle olsun!

Anonim
    Pasif

Sevgili advertiser; yazılımın için teşekkür ederim. Yazdığımın benimle bir ilgisi yok. Ben de Sizi Rab’de çok seviyorum. Bazı yazılımların arkasından ” İsa ağladı” yı yazmam ya da kullandığım sözcüklerinden dolayı; konu benim bir sorunum olduğunu izlenimini yaratmış Tartışdığımız konular da, öznel yazılarda açıklandı. Tekrar bunlara, burada, girmenin gereksiz olduğunu düşünüyorum.

Dediğiniz ayetlere gelince; size katılıyorum. ” İsa ağladı ” ayeti, hem kısa hem de anlamlı olduğunu düşündüğümden yazdım. Zira bu ayet, İsa’nın insanlar için önemini ortaya koyuyor ve de Tanrı’nın insanlar için neyi yapmaya çalıştığını gösteriyor. Bizim ağladığımız konularla; İsa’nın ki arasındaki farkı ve anlamını ortaya koymak ve de konulmasını istedim. Kısacası Gerçek, Diri Tanrı’nın kim olduğu ve O’nun amacının ne olduğunun belirtilmesi ve O’nu tanımayanların tanımasını istedim. Bundan dolayı; özellikle bu konuya muktedir kişilerin yazmasını isterken, söylemim sert gibi göründü ve de yalnış değerlendirildim. Bu ayet, geçen pazar kilisemizde, ayrıntısı ile de konuşuldu. Bu ayetin anlamını benim bilmem yeterli değil diye düşündüğümden açtım ve ( kaba görünen söylemimi ) yazdım. Sonuç: Farklı şeyi düşünürken; farklı yorumlar oluştu.

Evet ! Rab’bin ağlaması ve de sevinmesinin ne olduğu üzerine açıklamalar yapılmasını isterim. Zira üçlü birlikteki Tanrı’yı daha iyi nasıl tanıtabiliriz ki ? Bu ve sizin dediğiniz ayetler, çok önemli ! Yani kapanacak bir konu değil ! Tanrı’ya iman edenlerin değil ya da O’nun yolunda yürüyenlerin değil; bilmeyenlerin öğrenmesi ve O’na gelmeleri önemli, ilk olarak…

jesus… Dünyayı kazansan neye yarar ?
    İnsan, canına karşılık ne verebilir ?
    Rab’bin sevgisi ve ışığının sarmalında kalınız. :) :papatya: –amin

9 yazı görüntüleniyor - 1 ile 9 arası (toplam 9)
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.