ANASAYFA Forum EN ÇOK SORULANLAR En Çok Sorulan Sorular İntihar edene ne olacak?

 • Bu konu 1 izleyen ve 0 yanıt içeriyor.
1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Yazar
  Yazılar
 • #23522
  Anonim
  Pasif

  Kutsal Kitap’a göre, bir kişinin intihar etmesi, onun cennete girip girmemesini etkilemez. Kurtuluşu olmayan yani İsa Mesih’e iman etmeyen bir kişi intihar ettiği zaman, ancak ‘ateş gölüne’ yaptığı yolculuğunu hızlandırmış oluyor. Halbuki, intihar eden kişi, değil intihar ettiği için, ama Mesihi redettiği için cehenneme girecek. Kutsal Kitap’ta intihar eden dört kişi geçiyor: Saul (1.Samuel 31:4), Ahitofel (2.Samuel 17:23), Zimri (1.Krallar 18:18) ve Yahuda (Matta 27:5). Onların hepsi kötü huylu, ahlaksız, günahlı insanlardı. Kutsal Kitap intiharı katillikle eşdeğer sayıyor – evet, aslında odur, kendi kendini katletmektir. Bir kişinin ne zaman ve nasıl öleceğine karar vermesi gereken Tanrıdır. Bu gücü Ondan alıp ele geçirmek, Kutsal Kitap’a göre, Tanrıya hakaret etmek demektir.

  Kutsal Kitap intihar eden Mesih inanlıları hakkında ne diyor? Bence intihar eden bir Mesih inanlısı kurtuluşunu yitirip cehennemlik olmayacak. Kutsal Kitap’ın öğretilerine göre, kişi Mesihe iman ettiği andan itibaren sonsuz bir kurtuluşa sahiptir (Yuhanna 3:16). Kutsal Kitap’a göre, ne olursa olsun, Mesih inanlıları kurtulacaklarından hiç kuşku olmadan yüzde yüz emin olabilirler. “Tanrı Oğlu’nun adına iman eden sizlere, sonsuz yaşama sahip olduğunuzu bilesiniz diye bunları yazdım.” (1.Yuhanna 5:13). Hiç bir şey Mesih inanlısını Tanrının sevgisinden ayıramaz. “Eminim ki, ne ölüm, ne yaşam, ne melekler, ne yönetimler, ne şimdiki ne gelecek zaman, ne güçler, ne yükseklik, ne derinlik, ne de yaratılmış başka bir şey bizi Rabbimiz Mesih İsa’da olan Tanrı sevgisinden ayırmaya yetecektir.” (Romalılar 8:38-39). ‘Yaratılmış bir şey’ Mesih inanlısını Tanrının sevgisinden ayıramadığına göre, intihar bile onu Tanrının sevgisinden ayıramaz. İsa günahlarımızın tümü uğruna öldü… ve bir Mesih inanlısı, zayıflığa düşüp ruhsal saldırıya mahruz kalınca intihar etse bile – Mesih o günah için de ölmüştür.

  Bunu söylemekle intiharın Tanrıya karşı işlenen korkunç bir günah olmadığını söylemek istemiyorum. Kutsal Kitap’a göre intihar katilliktir ve her zaman yanlıştır. Şahsen, Mesih inanlısı olduğunu söyleyip de intihar eden bir kişinin gerçek imana sahip olduğundan şüphelerim var. Başımıza gelen hiç bir şey insanın, hele hele Mesih inanlısının, kendi canına kıymasına yeterince sebep olamaz. Mesih inanlıları yaşantılarını Tanrı için sürdürmeye çağrılıyor – insanın ne zaman öleceği kararı ancak ve ancak Tanrınındır. İmanlının intihar etmesi için uygun bir örnek Ester kitabında bulunuyor. Pers İmparatorluğunda bir yasa vardı: çağrılmadan padişahın huzuruna çıkan bir kişi idam edilirdi, ancak padişah asasını o kişiye uzatırdığı takdirde lütuf bulurdu. Bir Mesih inanlısı için, intihar etmek padişahın çağrısını beklemeden zorla kralın huzuruna girmek anlamına geliyor. Evet, sonsuz kral olan Tanrı, asasını sana doğru uzatıp sonsuz yaşamını senden almayacaktır, oysa bu, senden hoşnut kaldığı anlamına gelmez. Aşağıdaki ayet aslında intihar konusunu işlemediği halde, intihar eden bir Mesih inanlısının halinin ne olacağını güzel tarif ediyor: “Kendisi kurtulacak, ama ateşten geçmiş gibi olacaktır” (1.Korintliler 3:15) .

  http://www.gotquestions.org/Turkce/Hristiyan-intihar.html

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.