• Bu konu 3 izleyen ve 2 yanıt içeriyor.
3 yazı görüntüleniyor - 1 ile 3 arası (toplam 3)
 • Yazar
  Yazılar
 • #25195
  Armagan
  Anahtar yönetici
  İnternet 2012’de çökecek

  Uzmanlar, çöküşü engellemek için çözüm yolları arıyor

  19.06.2008 16:43

  internetcokuskucukkk.jpg Peş peşe kurulan video paylaşım siteleri ve her gün milyonlarca kullanıcı tarafından büyük miktarda bilginin girildiği sosyal içerikli siteler interneti çökme noktasına getirdi. Nemertes Araştırma şirketinin raporuna göre internet üzerinde bulunan video içeriği bu yıl sonunda toplam internet içeriğinin yüzde 30’unu oluşturacak. 2012 yılına gelindiğinde ise bu oran yüzde 50’nin üzerine çıkacak. Araştırmaya göre internet üzerinden her ay gönderilen video miktarı 8 milyar gigabyte’a ulaştı. Bu rakam yaklaşık 2 milyar DVD’nin kapasitesine eşdeğer. Ancak uzmanlar internet üzerinden paylaşılan videoların 2012’de aylık 44 milyar gigabyte sınırını aşacağını ve interneti durma noktasına getirebileceğini söylüyor.
  150 MİLYAR $ YATIRIM ŞART
  Son rakamlara göre internetin en popüler video paylaşım sitelerinden YouTube’un veri tabanında 64 milyon video kaydı bulunuyor ve bu kayıtlara her gün 825 bin yeni video kaydı ekleniyor. Diğer yandan internet üzerinden yapılmaya başlanan televizyon yayınlarının yakın gelecekte HD’ye (yüksek çözünürlüklü yayın) dönüştürülmesi halinde internetin aylık taşıması gereken veri büyüklüğünü 2012’ye kadar 988 milyar gigabyta çıkarabileceği belirtiliyor. Uzmanlar internetin durma noktasına gelmeden altyapıya yönelik en az 150 milyar dolarlık yatırımın yapılması gerektiğine işaret ediyor.
  14 elektrik santrali internet için çalışıyor
  * 1991 yılında www’nin (World wide web) İsviçre’de bulunan Cern Araştırma Merkezi’nde geliştirilmesiyle internet kullanımı hayata geçti
  * Halen 1.4 milyar insan interneti kullanıyor
  * İnternet altyapısını ayakta tutabilmek için yıllık 123 milyar kilovat saat enerji gerekiyor
  * Bu rakam 14 kömür santralinin yıllık enerji üretimine eşdeğer
  * 100 milyon internet sitesi var
  * Toplam sayfa sayısının 2 milyar olduğu tahmin ediliyor
  * Video paylaşım siteleri internetin hızını düşürüyor
  * Dünyada her ay ortalama 8 milyar gigabyte’lık video paylaşımı oluyor Bu rakam 2012’de 44 milyar gigabyte’a ulaşacak
  * İnternet altyapısına yönelik 150 milyar $ yatırım gerekiyor

  #29516
  Anonim
  Pasif

  Son zamanlarda herkes 2012 yılına saplanmış durumda.

  Kimi kişilerce Mayalar üstün uygarlık olarak kabul ediliyor.Yani vakti zamanında Mayaların bize nazar çok daha üstün teknoloji kullandıklarını iddia edenler bihayli var.

  Bu mantık doğru mudur, yanlış mıdır; bilemiyorum…Net konuşmak bence yanlıştır…

  Mayaların hazırlamış olduğu takvim de 2012 yılında bitmektedir, hal böyle olunca da bir çok şey 2012 yılına bağlanıyor.Dünyanın sonunun gelmesi, Uzaylıların yeryüzüne inmesi, internetin son bulması vs.

  Yaşıyacaz ve görecez :)

  #29524
  Anonim
  Pasif

  2012 pek uzak bir tarih olmasada yarında sayılmaz lakin 2012 çökebileceğin düşünen yetkililer sanırım gerekli önlemleri alacaklardır

3 yazı görüntüleniyor - 1 ile 3 arası (toplam 3)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.