İnkar Ve Ihanetin Sonu Ne Oldu?

• Bu konu 1 izleyen ve 0 yanıt içeriyor.
1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
  • Yazar
    Yazılar
    Anonim
    Pasif

Yaşamda tercih ve kararlarımız sonucu hatalı işler yapıyoruz; hatalı işlerimizin sonunda tekrar tercih yapıp kararlar veriyoruz.Sonraki tercih ve kararlarımız hatalı işlerimizin farklı sonuçlara yol açmasına neden olmaktadır.

Tanrı Sözü Kutsal Kitap’da Petrus’un inkarının ve Yahuda’nın ihanetinin farklı şekilde sonuçlandığı anlatılmaktadır.

Petrus ise dışarıda, avluda oturuyordu. Bir hizmetçi kız yanına gelip, “Sen de Celileli İsa'yla birlikteydin” dedi.
    Ama Petrus bunu herkesin önünde inkâr ederek, “Neden söz ettiğini anlamıyorum” dedi.
    Sonra avlu kapısının önüne çıktı. Onu gören başka bir hizmetçi kız orada bulunanlara, “Bu adam Nasıralı İsa'yla birlikteydi” dedi.
    Petrus ant içerek, “Ben o adamı tanımıyorum” diye yine inkâr etti.
    Orada duranlar az sonra Petrus'a yaklaşıp, “Gerçekten sen de onlardansın. Konuşman seni ele veriyor” dediler.
    Petrus kendine lanet okuyup ant içerek, “O adamı tanımıyorum!” dedi. Tam o anda horoz öttü.
    Petrus, İsa'nın, “Horoz ötmeden beni üç kez inkâr edeceksin” dediğini hatırladı ve dışarı çıkıp acı acı ağladı.

Mat. 26:69-75

Petrus önceden söylediği gibi Rab İsa Mesih’i horoz ötmeden üç kez inkar etti.

İsa'ya ihanet eden Yahuda, O'nun mahkûm edildiğini görünce yaptığına pişman oldu. Otuz gümüşü başkâhinlere ve ileri gelenlere geri götürdü.
    “Ben suçsuz birini ele vermekle günah işledim” dedi. Onlar ise, “Bundan bize ne? Onu sen düşün” dediler.
    Yahuda paraları tapınağın içine fırlatarak oradan ayrıldı, gidip kendini astı.
    Paraları toplayan başkâhinler, “Kan bedeli olan bu paraları tapınağın hazinesine koymak doğru olmaz” dediler.
    Kendi aralarında anlaşarak bu parayla yabancılar için mezarlık yapmak üzere Çömlekçi Tarlası'nı satın aldılar.
    Bunun için bu tarlaya bugüne dek “Kan Tarlası” denilmiştir.
    Böylece Peygamber Yeremya aracılığıyla bildirilen şu söz yerine gelmiş oldu: “İsrailoğulları'ndan kimilerinin O'na biçtikleri değerin karşılığı olan Otuz gümüşü aldılar; Rab'bin bana buyurduğu gibi, Çömlekçi Tarlası'nı satın almak için harcadılar.”

Mat. 27:3-10

Yahuda Rab İsa Mesih’i ele vererek ihanet etti.

Her ikisi de hata yaparak günah işlemelerine ve pişman olmalarına rağmen Petrus'un sonu ile Yahuda'nın sonu neden çok farklı oldu?

Yahuda Rab İsa Mesih’i ele vererek ihanet ettikten sonra imanlılar topluluğundan ayrıldı. Yaptığı hatayı kendi başına düzeltmeye çalıştı; şeytanın boyunduruğuna girdiği için Tanrı’dan uzaklaştı.Rab İsa Mesih’i ele verdiği başkahinlere giderek yardım istedi.Sonunda yaşamı çok kötü bir ölüm ile son buldu..

Petrus utanç verici işine rağmen imanlılar topluluğundan yani Rab’bin bedeninden ayrılmadı; Rab İsa Mesih’in merhametine güvendi.Rab İsa Mesih’in mezarının boş olduğunu duyunca kaçıp gizleneceğine mezara ilk koşan Petrus oldu; Rab İsa Mesih Petrus’u bağışladı ve Petrus Rab için hizmet vermeye devam etti.’’Mesih çarmıhta öldü ben buna layık değilim beni ters çevirin’’ diyerek ters çarmıhta Petrus’un yaşamı son buldu; ölürkende Rab’bi yüceltti.

Rab imanlılarıda eski doğalarının günah kalıntıları bulunan benliklerinin tutkuları, arzuları ve şeytanın ayartması ile bazen günah işlemektedirler. Ancak tövbe edip Rab'de kalmaya devam edersek Rab bize Petrus örneğinde olduğu gibi yardım edecek ve hizmetinde kullanarak yaşamamızı sağlayacaktır.

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.