ANASAYFA Forum DİNLER, MEZHEPLER, İNANÇLAR… İslam (FORUM KAPALI) İngiltere’de "imamlar kurulu" oluşturuluyor

 • Bu konu 1 izleyen ve 0 yanıt içeriyor.
1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Yazar
  Yazılar
 • #25283
  Armagan
  Anahtar yönetici

  İngiltere’de İslam dininin ileri gelen imamlarından oluşan bir kurul, hizmete başlayacak.

  Hükümet tarafından maddi olarak desteklenecek bu kurulun kuruluşunun bu hafta ilan edileceği bildirildi.

  İslam dini alanında çalışmalar yapan akademisyen kadınların da yer alması beklenen kurulun asıl amacının, şiddete yönelen aşırı uçlardaki düşüncelerin çürütülmesi ve bu tür düşüncelerin yeşermesinin engellenmesi olduğu belirtildi.

  Kurulun, kadınlara nasıl davranılacağı gibi konularda Müslüman toplumu bilgilendirerek, radikalizmin önüne geçmeye çalışacağına işaret edildi.

  Kurulun Kur’an-ı Kerim’in yorumlanması üzerinde de fikir beyan edeceğine dikkat çeken The Sunday Times, bu kurulun İslam’ın çok sayıda Müslüman İngiliz tarafından uygulanan çağdaş yorumunun yaygınlaştırılması için çaba sarf edeceğini yazdı.

  İngiltere’deki Müslümanların günlük yaşamını etkileyen tartışmalı alanlar üzerinde yorumlar da yapacak olan kurulun, “bir Müslüman’ın İngiliz ordusunda askerlik yapmasının uygun olup olmadığı” gibi konularda Müslüman topluma tavsiyelerde bulunmasının beklendiği kaydedildi.

  The Sunday Times, toplumdaki çağdaş Müslümanlar tarafından tavsiye edilerek kurula alınacak kişilerin teknik olarak “bağımsız” olacakları, ancak bu kurulda gördükleri hizmet ve masrafları karşılığında maddi olarak destekleneceklerine işaret etti.

  Gazete, “Hükümet, sürekli cihat çağrıları yapan radikal bir kesime karşı, toplumda saygın isimler olarak bilinen bu kurul üyelerinin etkili olacağına ve genç Müslümanların radikalizme kaymasının önüne geçebileceğine inanıyor” diye yazdı.

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.