ANASAYFA Forum KUTSAL KİTAP (KİTABI MUKADDES) Yeni Antlaşma (İncil) İncil’in Tanrı Tarafından Esinlenişi

 • Bu konu 1 izleyen ve 1 yanıt içeriyor.
2 yazı görüntüleniyor - 1 ile 2 arası (toplam 2)
 • Yazar
  Yazılar
 • #25247
  Anonim
  Pasif

  İnanlıların imanlarının temeli; İncil’in varlığı ya da doğruluğu üzerine değil, İsa Mesih’in yaşamı, ölümü ve ölümden sonra dirilişi üzerine kurulmuştur. Hiçbir hristiyan yetkili; Kutsal Kitap’ın sözlerinin bir aracı vasıtasıyla bile olsa, Tanrı tarafından değişik peygamberlere teker teker yazdırıldığına inanmaz. Hristiyanların aynı düşüncede olduğu konu: Yüce Tanrı’nın değişik çağlarda, Tanrı’nın insanlıkla olan bağlantısının tarihini yazmış olan ve kendisini izleyen özel kişileri seçmiş olduğudur.

  Tanrı’nın Kutsal Ruh’unun etkisi altında bu kişiler, aynı zamanda,, nasıl yaşamamız gerektiği ve kendisiyle nasıl ruhsal ve yakın bir ilişki kurabileceğimiz hakkında, Tanrı’nın çeşitli öğreti ve talimatlarını kaleme almışlardır.

  Hristiyanlar; Tanrı’nın Kutsal Kitap’ın( Tevrat, Zebur, İncil ) çeşitli bölümlerinin yazarlarını doğaüstü bir biçimde etkilediği ve yüzyıllar boyunca bu yazıları koruduğuna ve bundan ötürü; bugün elimizde olan yazıların ilk dökümanları tam bir doğrulukla yansıttığına inanırlar. Bu nedenle; Kutsal Kitap’a sık sık, ” Tanrı’nın Sözü ” adı verilir. Buna karşın; bütün inanlılar, Kutsal Kitap’taki yazılarda, aynı zamanda, insansal bir öge olduğunu da kabul ederler. Hatta Tanrı, genellikle dünyadaki doğal düzen aracılığıyla işlemeyi seçer; öyle ki, Kutsal Kitap insansal ve yüce öögelerin bir karışımıdır.

  Hristiyanlar; İsa’nın herhangibir şey yazmış olduğuna asla inanmamışlardır ve bunun, zaten tarihsel olarak bir kanıtı yoktur. Bütün tarihçiler; bu öğretinin ( İsa’nın bir kitap yazdığı öğretisinin ) İsa öldükten 600 yıl sonra, ortaya çıktığı gerçeği üzerinde hemfikirdirler. Bütün tarafsız tarihçilerle birlikte; inanlılar da, 1. yy.dan itibaren kabul edilen, tek meşru İncil’in,İsa’nın kendisi tarafından değil de, öğrencileri tarafından yazıldığı gerçeğini kabul etmişlerdir.

  Rabbin sevgisi ve ışığı sizinle olsun.

  Lütuf, İsa Mesih’i sevenlere ölümsüz sevgiyle !

  ” En yücelerde Tanrı’ya yücelik olsun, yeryüzünde O’nun hoşnut kaldığı insanlara esenlik olsun ! ” ( Luka 2:14 ) rabbe hamdolsun suda

  #29668
  Anonim
  Pasif

  Gelen ileti:

  Kutsal Kitap; inanlılar için son derece önemlidir.Bu nedenle; Kutsal Kitap, dünyada en çok okunan ve çevirisi yapılan bir kitaptır. Hristiyanlar şuna inanırlar:Kutsal Kitap’ı okuyup inceledikçe ve üzerinde derin derin düşünerek bilgilerini arttırdıkça; tanrı’nın Kutsal Ruh’u da kendileriyle özel bir şekilde konuşur. Tanrı ve sonsuza dek geçerliliğini koruyan ruhsal gerçekler hakkındaki bir çok öğreti,sadece, Kutsal Kitap’ta yer alır.Bundan dolayı ve özel konumundan ötürü; inanlılar,metini aslına sadık kalarak çevirmeye ve de eski yazıları korumaya özen göstermişlerdir.Çok sayıda kitap ve incelemenin de kesin olarak gösterdiği gibi;Kutsal Kitap’ın güncel çevirileri, çeşitli peygamberlerin eliyle yazılmış olan esas yazıları, doğru olarak yansıtmaktadır.

  Rabbimizin sevgisi sizinle olsun.

  ” İsa, ‘ Daha doğrusu, ne mutlu Tanrı’nın sözünü dinleyip uygulayanlara ! ‘ dedi ” ( Luka 11:28 ) tanri sevgidir

2 yazı görüntüleniyor - 1 ile 2 arası (toplam 2)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.