İncil’den Sizlere Sorular

• Bu konu 3 izleyen ve 2 yanıt içeriyor.
3 yazı görüntüleniyor - 1 ile 3 arası (toplam 3)
  • Yazar
    Yazılar
    Anonim
    Pasif

Kitap okuma alışkanlığına sahip, meraklı ve Mimari sanatına karşı meraklı bir insanım. Bu sebeple İstiklal Caddesi’nde, Santa Maria Klisesini ve San Antuan Klisesini ziyaret ettim. Bu esnada klisede satılmakta olan İncil’i ve diğer yayınları edindim; Hristiyanlık adına hiçbir bilgi sahibi değildim. Boş zaman buldukça İncil’i de okuyorum, şu an Markos bölümündeyim. Matta bölümünde aklıma takılan bazı yerler oldu, bu soruları sormak için sitenize üye oldum. Ayrıca sitenizde kısa bir gezinti de bulundum; forum kuralları çerçevesinde, bazı konularda Hristiyan olmayan üyelere fikir beyan etme ve bu bağlamda soru sorma hakkı tanıyor musunuz?

İncil’de okuyup, sormak istediğim bazı bölümler:

1.) İsa Vaftiz Oluyor (Mar.1:9; Luk. 3:21-22)

” “Şimdilik buna razı ol!Çünkü doğru olan herşeyi bu şekilde yerine getirmemiz gerekir.” O zaman Yahya buna razı oldu. ”

Soru: İsa, niçin Yahya tarafından vaftiz edildi? Niçin doğru olan “herşey” bu şekilde yerine gelecekti? İsa’nın Tanrı katında ki rütbesi, Yahya’dan fazla değil mi?

2.) İsa’ya Layık Olmak :(Mar.9:41; Luk. 12:51-53;14:26-27)

(34)Yeryüzüne barış getirmeye geldiğimi sanmayın! Barış değil; kılıç getirmeye geldim.(35) Çünkü ben babayla oğlun, anneyle kızın, gelinle kaynananın arasına ayrılık sokmaya geldim.(36) İnsanın düşmanı kendi ev halkı olacak. (37)Annesini ya da babasını beni sevdiğinden çok seven bana layık değildir.

Soru: Barışı ve sevgiyi öğütleyen İsa, burada niçin barışa tezat bir hal takınıyor? Çocuğun, büyükleriyle ters düşmesinin sebebi farklı olan dinsel tercih midir? Düşmanını sevmeyi öğütleyen İsa, burada niçin bir pusatın ismini zikrediyor? “Yeryüzüne kılıç getirmek”

Sorularım yanıtlandığı taktirde, zaman zaman diğer sorularımı bu başlığın altında soracağım.

Anonim
    Pasif

Merhaba, sorularınıza sırasıyla vevap vermeye çalışacağım.

1) Tabi ki İsa, Yahya’dan üstündür, bunu Yahya’nın açıkça ifade ettiği aynı bölümde anlatılır. Tanrı,biz insanlara duyduğu sevgiden dolayı kendi yüceliğini (gökteki yüceliğini) bırakıp yeryüzüne bir insan olarak (İsa olarak) gelecek kadar alçakgönüllüdür. İsa yaşamıyla biz hristiyanlar için bir örnek teşkil eder. Bizler O’nun yaptığı her şeyi kendimize örnek alırız.O, yasayı eksiksiz olarak yerine getiren tek insandır, ihtiyacı olmamasına rağmen alçakgönüllü davranarak vaftiz bile olmuştur.

2) Burada vurgulanmak istenen 2 yol olduğudur. İsa’ya iman etmek ya da etmemek. İsa burada; gelişiyle birlikte insanlar arasında fikir ayrılığı doğacağını söylüyor, ve O’na iman edenlerin karşılaşabileceği zorluklardan bahsediyor. Demek istiyor ki; “Zaman gelecek kendi ev halkınız bile bana iman ettiğiniz için sizi dışlayıp size düşman kesilecek” yani; bazen en yakınımızdaki insanlar bile İsa’ya olan imanımız nedeniyle bizi dışlayabilirler, İsa burada bizi bu konuda uyarıyor.

Anonim
    Pasif

Sevgili Turist,

1)
    Yahya ile Isa’nin yaptigi vaftizler arasinda cok onemli bir fark var. Yahya sadece gunahlari affetmek uzere vaftiz ediyor, dag tas dolasirken insanlara soyledigi soz de “nedamet getirin” sozudur, yani tovbe edin demek, ve bu amacla suyla vaftiz eder, ona vaftiz olmaya gidenler de “gunahkarim Yahya, arindir beni” diye giderler. Oysa Isa kutsal ruh ile vaftiz eder. Cunku kutsal ruh ile vaftiz ancak Tanri’dan gelir. Isa daha buyuk falan degil, baya Tanri’nin kendidir, Tanri’nin ezeli gunahlarimiza kefil olmak icin insan olarak aramiza gelmesidir. Ama Yahya’ya “bu boyle olmali” der onun tarafindan vaftiz edilmege gonul indirirken, cunku ben bile buraya gelip aranizdan biri oluyor ve sizin gibi vaftiz oluyorsam hic birinizin bir digerinize buyukluk taslamasina, birinizin digerinizden daha gunahsiz oldugunuzu iddia etmesine artik hic bir gerekceniz olamaz, kimse kimseden ustun degildir ve herkes daha dogustan gunahlidir demeye getirir.

2)
    Isa geldiginde ona ve ona inananlara cok zulmettiler, hem de kendi ev halklarindan, cunku korukorune inanan yahudiler aralarindan gelen kimsenin mesih olamayacagina inaniyorlardi. Biri mesih oldugunu iddia ederse ondan nefret etmeleri normaldi. Dahasi, mesih kral olarak gelecekti, eski ahitte boyle bildirilmisti, tabi bu da yahudi toplumunun ileri gelenlerinin mesih olma iddiasiyla ortaya cikan birine karsi politik olarak kin duymasina sebep oldu. Iste bu ileri gelenler de halkin uzerinde sahip olduklari nufuz ile halki Isa’ya ve ona inananlara karsi kiskirttilar, baba ogluna kardes kardese karsi durdu bu nedenle. Iste Isa bu sebeple araniza ayrilik sokmaya geldim diyor. Kitaptaki ifade gramersel olarak yanlis anlasiliyor. Araniza ayrilik sokma amaciyla geldim degil, gelisimle araniza ayrilik girecek demek. Toplumun diger kesimi, yani paganlar ve grekler bu turden bir kin duymamis, bu turden bir tepki gostermemislerdir zaten Isa’ya ya da ona inananlara, kitap dikkatle okunacak olursa.

Dahasi Isa sevgi icin geldi, sevgi icin gelen hep oldurulmek istenir cunku politik guc hep kandan beslenir, ozellikle kendini bir dine dayandiran politik guc. Sevgi icin gelenin kavga yaratmasi cok normal.

Bunun otesinde, Isa’ya inancla birlesmis halklar, dunya uzerindeki milletleri devletleri ne olursa olsun, ayni goksel kralligin parcasi olurlar (metaforik anlamda) ve orada da Isa’dir kral olan (yine metaforik anlamda), ki eski ahitte kastedilen de budur.

Hristiyanlikla yahudilik arasindaki en onemli fark yahudiligin eski ahitte yazilanlari hep kelimesi kelimesine almasi, oysa hristiyanlarin eski ahitte yazilanlarin metaforik dogasini gorup anlayabilmesi ve boylece Tanri’nin esas ruhunu yani kutsal ruhu almaya acik hale gelebilmeleridir.

Hristiyanlik bir sevgi dinidir (hristiyanlik adina orta caglarda yuzyillar boyunca birbirine ve baskalarina zulmetmis olanlarin Isa’ya zulmetmis olan donemin yahudi ileri gelenerinden bir farki yoktur, guc icin dini kullanmislardir sadece, tipki bugun baska bazi dinlerin dunyasinda da cereyan ettigi gibi!).

Tanri’nin kutsamasi uzerinize olsun

3 yazı görüntüleniyor - 1 ile 3 arası (toplam 3)
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.